Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230


Pimpsick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όχι δεν είναι (θελουν μία παραπάνω επαφή που την έχει το σχ1 μόνο).

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...τα πλήκτρα (από τα καλύτερα σε κινητό)

 

Δεν θα το έλεγα αυτό όσον αφορά το navigation πολυπλήκτρο. Τουλάχιστον η κεντρική του επαφή, θέλει ... ικανότητες σκοποβολής για να πατηθεί σωστά :)

 

...δεν χωρούσε εύκολα μεγαλύτερη οθόνη :(

 

Χωρούσε όμως εύκολα ίδιου περίπου μεγέθους αλλά υψηλότερης ανάλυσης. Συγκεκριμένα με τις διαθέσιμες φόρμες tft, θα μπορούσαν πολύ άνετα να έχουν 220x220 ή και περισσότερο στο ίδιο ακριβώς μέγεθος. Βέβαια το πρόβλημα για την Nokia, θα ήταν πλέον η προσαρμογή του λειτουργικού τους κάτι που είμαι σίγουρος ότι δεν τους ενθουσίαζε και ιδιαίτερα σαν ιδέα :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssb (24 Απρ. 2004 , 15:14)

 

Δεν θα το έλεγα αυτό όσον αφορά το navigation πολυπλήκτρο. Τουλάχιστον η κεντρική του επαφή, θέλει ... ικανότητες σκοποβολής για να πατηθεί σωστά :)

 

 

 

Χωρούσε όμως εύκολα ίδιου περίπου μεγέθους αλλά υψηλότερης ανάλυσης. Συγκεκριμένα με τις διαθέσιμες φόρμες tft, θα μπορούσαν πολύ άνετα να έχουν 220x220 ή και περισσότερο στο ίδιο ακριβώς μέγεθος. Βέβαια το πρόβλημα για την Nokia, θα ήταν πλέον η προσαρμογή του λειτουργικού τους κάτι που είμαι σίγουρος ότι δεν τους ενθουσίαζε και ιδιαίτερα σαν ιδέα :p

 

bre oust apo dw :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (24 Απρ. 2004 , 14:28)

 

απλά δεν ξέρουν τι λένε...

(στην παρουσίαση)

αντί να βάλουν για μειονεκτήματα την δύσκολη αλλαγή καρτών και το μέτριο βίντεο έβαλαν τα πλήκτρα (από τα καλύτερα σε κινητό) και την οθόνη (από τις καλύτερες σε candy bar 97gr).

 

αν θέλουμε να συγκρίνουμε το ε700 που κάνει πιο πολλά από το 6230 με το 6230 απλά δεν στέκει. :worry:

 

αυτό λέω. κρίνουν το κινητό με βάση κινητά που δεν έχουν τίποτα... μόνο καλή οθόνη.

 

Υ.Γ. δεν χωρούσε εύκολα μεγαλύτερη οθόνη :(

 

 

Αυτό ακριβώς εννοούσα για το review :) :)

 

Thanx Alex ;) :)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην τρελενόμαστε θα πρέπει α αναφέρω τα εξης σε σχέση με την εργονομία....

 

Τα πλήκτρα και η αίσθηση είναι άπαιχτη....Είναι σαν να οδηγάς ένα high class αυτοκίνητο....μαλακά, σωστά ευαίσθητα και μετα από πολλά μηνύματα δεν σου πονάνε οι άκρες των δαχτύλων...(κατι δηλ. απο sagem kai siemens....) Όταν χειρίζεσαι sagem kai 6230 καταλαβαίνεις την διαφορά στο δεύτερο άμεσα.... :rolleyes:

 

Για το κεντρικό πολυπλήκτρο τα πράγματα είναι καπως διαφορετικά, από την άποψη ότι σαφώς χρειάζεται προσοχή και ενίοτε ταχυδακτυλουργία, ιδίως στο εσωτερικό πάτημα του εν λογου πλήκτρου...Όλα όμως ειναι θεμα συνήθειας και με λίγο προσοχή όλα λειτουργούν κατα το δοκούν....Γενικά ο χειρισμός του είναι από τους καλύτερους που έχω συναντήσει σε κινητό και ας μου επιτραπεί και γενικά από τους εργονομικοτερους....Να προσθέσω τελος την αλλάγή σταθμών απο το μεσαίο πολυπλήκτρο, που είναι άμεση, λες και αλλάζει μνήμες.... :happy:

Link to comment
Share on other sites

Αν βλεπατε αρκετες σελιδες πιο πισω που ανεφερα τις πρωτες εντυπωσεις μου (το ειχα απο τα πρωτα που κυκλοφορησαν απο εξωτερικο) ειχα αναφερει και το θεμα του κεντρικου πληκτρου και αυτο της οθονης. Και αυτο διοτι κανουν μπαμ απο την πρωτη στιγμη. Επισης κατι που πρεπει να αναφερω μετα απο αυτες τις ημερες χρησης ειναι οτι η οθονη του και το πλαστικο πισω που προεξεχει φθειρεται πολυ γρηγορα. Εχει κανει γραμμουλες απο την αρχη, αδικαιολογητα πολλες, αυτες που λεγονται hairlines. Κακο πλαστικο υποθετω (η για να πουληθουν οι προσωψεις μετα). Κατα τα αλλα ειμαι ευχαριστημενος απο το 6230.

Και κατι αλλο. Μηπως σας φαινεται λιγο τσιριχτος ο ηχος απο το ακουστικο? Δεν το εχω τερμα ενταση, μην βιαστητε. Σε αυτον τον τομεα παντως το Ρ900 ειναι κορυφαιο. Φυσικοτατη χροια ακουστικης. Και το ΣΧ1 αν θυμαμαι καλα εχει πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

Hrisimopoio to 6230 kyrios gia minimata kai eho allaxei polla kinita gia to skopo ayto.To 6230 einai o,ti kalytero ehei yparksei gia syntaksi kai apostoli sms...Tora ti grafoun aytoi.....

Pragmati meionektima i elleipsi hot swapping kai i kaki poiotita(metria esto) tou video...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος redcon (24 Απρ. 2004 , 16:22)

 

Και κατι αλλο. Μηπως σας φαινεται λιγο τσιριχτος ο ηχος απο το ακουστικο? Δεν το εχω τερμα ενταση, μην βιαστητε. Σε αυτον τον τομεα παντως το Ρ900 ειναι κορυφαιο. Φυσικοτατη χροια ακουστικης. Και το ΣΧ1 αν θυμαμαι καλα εχει πολυ καλη.

 

O ήχος του ακουστικού από την αρχή είχα πει πως είναι τουλαχιστον ιδιότυπος....Κατι που μου φαίνεται ότι έχει ενα μικρό έκο, καποιες φορές ο ήχος ακούγεται όντως τσιριχτός, πάντως το σίγουρο είναι πως δεν είναι 100% φυσικός.... :o

 

Η ποιότητα των πλαστικών του σίγουρα δεν είναι η καλύτερη, ενώ για μενα είναι απαράδεκτη η χρήση χαρτονιών στην μπαταρία για να μην τρίζει....Η SE τουλάχιστον στον τομέα αυτό είναι κορυφάια....Αλλά και αρκετοί άλλοι κατασκευαστές με εναλλάξιμες προσόψεις έχουν κανει πολύ καλή δουλεια στον τομέα αυτό....Παράδειγμα το C62 ths siemens που πρόσφατα απόκτησα, "γραφει" στην ποιότητα των εναλλάξιμων πλαστικών προσόψεών του.... :confused:

 

Για οθόνη και ανάλυση θα διαφωνήσω...Το κινητό έχει κορυφαία φωτεινότητα και ευκρίνεια και το σίγουρο είναι ότι οι κατασκευαστές του έχουν κανει πολύ καλή δουλειά στον τομέα αυτό.... ;)

Link to comment
Share on other sites

emena ayto pou me enoxlei einai oti den mporw na xrhsimopoihsw skouroxrwmo wallpaper giati den fainetai poios me pairnei.den mporw na katalavw giati to ekanan ayto.sto 7210 pou eixa den eixa provlima.giati ekanan ayto to lathos den mporw na katalavw :(
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haki (24 Απρ. 2004 , 18:01)

 

Christ-k : Πως γινεται η αναλυση, που ειναι 100% θεμα αριθμου πιξελς, να ειναι θεμα υποκειμενικης εκτιμησης; 128Χ128=16384 πιξελς. ΔΕΝ υπαρχει συχρονο, high-end κινητο με λιγωτερα! Πως μπορεις να πιστευεις οτι εχουν κανει πολυ καλη δουλεια σε αυτον τον τομεα;

 

To αποτέλεσμα μετράει και είναι πραγματικά εντυπωσιακό...Οι φωτό είναι πολύ πιό ευκρινείς και από το sagem me ta poly perisotera pixels....safws den ine 8ema pixels mono... :whistle:

 

Θα παραδεχτώ ότι όντως το λογότυπο χωρίς φωτεινή μπορντούρα, δημιουργεί πρόβλημα ιδίως στις σκουρόχρωμες ταπετσαρίες....κατι που κρατάει χρόνια -σαν κολώνια!!!- από την ΝΟΚΙΑ και χρείζεται άμεσης βελτίωσης....Σαφώς φυσικά και μια μεγαλύτερη οθόνη με ολοκληρωμένα previews θα ήταν ευπρόσδεκτη....Αυτό όμως δεν ενοχοποιεί την ήδη υφιστάμενη, η οποία πραγματικά αφήνει τελειες εντυπώσεις και πρόκειται για μια από τις καλύτερες της ΝΟΚΙΑ....(επιμενω σ΄αυτό, με έχει εντυπωσιάσει....) :whistle: :happy:

Link to comment
Share on other sites

Απορία:

Αν το κεντρικο πολυπλήκτρο είναι τόσο προβληματικο, ένα απο τα 2 softkeys δεν λειτουργεί εναλλακτικά σαν "επιλογή";;

 

Απορία2:

Υπάρχει τρόπος να ελέγχεις το mouse/pc μέσω μπλέ δοντιού;;

 

Papajohn

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GISMO_01 (24 Απρ. 2004 , 21:03)

 

den mou lete mipows kserei kaneis an 8a mporeis na kaneis tis mmlkies pou kaneis to 6600 dld na xoneis program kai etsi ayto einai poli kali fasi einai kai gamo en exei kaneis kanena neo as to pei na to ma8oume kai emeis

 

 

Nokia 6230 {επίσημο thread}

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papajohn (24 Απρ. 2004 , 20:39)

 

Απορία:

Αν το κεντρικο πολυπλήκτρο είναι τόσο προβληματικο, ένα απο τα 2 softkeys δεν λειτουργεί εναλλακτικά σαν "επιλογή";;

 

Απορία2:

Υπάρχει τρόπος να ελέγχεις το mouse/pc μέσω μπλέ δοντιού;;

 

Papajohn

 

Oxi, δεν υπάρχει διπλή επιλογή...αλλά μόνο μια...Σαφώς χρησιμοποιούνται και το αριστερό δεξί πλήκτρο αλλά για διαφορετικές λειτουργίες,....Πάντως δεν είναι τόσο προβληματικό, αλλά απλώς δεν είναι τόσο χρηστικό όσο ένα κανονικό τζόυστικ.... :whistle:

 

Το δεύτερο ερώτημα μαλλον ασχετο με το θέμα μας....αλλά γνωρίζω πως υπάρχουν και ασύρματα mouse....αν εννοείς κατι τέτοιο....!!! :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Tελικά αξίζει τα λεφτά του το 6230? Ενδιαφέρομαι να το αγοράσω για τον αδερφό μου κυρίως για το mp3player και τη camera αλλά διαβάζω κάποια αρνητικά σχόλια για τον ήχο από τα ακουστικά. Εγώ έχω το sx1 αλλά είναι αρκετά ακριβότερο (ανήκουν βέβαια σε διαφορετικές κατηγορίες) και αναζητώ ένα κινητό με παραπλήσιες βασικές λειτουργίες όπως το 6230. Οι φωτογραφίες που έχω δει είναι αρκετά καλές. Έχει, όμως, όντως περίεργο ήχο από τα ακουστικά?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kirileman (24 Απρ. 2004 , 23:43)

 

Tελικά αξίζει τα λεφτά του το 6230? Ενδιαφέρομαι να το αγοράσω για τον αδερφό μου κυρίως για το mp3player και τη camera αλλά διαβάζω κάποια αρνητικά σχόλια για τον ήχο από τα ακουστικά.

 

Φυσικα και αξιζει τα λεφτα του,κατα την γνωμη μου

ειναι ενα απο τα πιο πληρες κινητα :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

to kinito gia mena einai oti kalitero kiklofori auti tin stigmi !sigoura mia othoni san tou gx 20 tha htan kaliteri ala to kinito skotoni me tis dinatotites kai tis eykolies poy parexei me 400 euro.to exw apo this 7/4 to exw liosei kai pragmatika to kinito einai apsogo!
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ SYMBIAN

...μου άλλαξαν όλη τη μητρική του DELL δωρεάν, και μάλιστα εκτός εγγύησης! ;)

HUAWEI IDEOS X5 PRO

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Lion (24 Απρ. 2004 , 16:53)

 

Hrisimopoio to 6230 kyrios gia minimata kai eho allaxei polla kinita gia to skopo ayto.To 6230 einai o,ti kalytero ehei yparksei gia syntaksi kai apostoli sms...Tora ti grafoun aytoi .....

 

 

"Aytoi" γράφουν την προσωπική γνώμη τους που φαντάζομαι θα έπρεπε να είναι το ίδιο σεβαστή όσο και η γνώμη όλων μας. Θα περίμενα από έναν συντονιστή στο forum να ενθαρρύνει τον διάλογο και όχι να λοιδωρεί την αντίθετη άποψη. Στο κάτω κάτω, τί ενδιαφέρον θα είχε το forum αν όλοι μας συμφωνούσαμε απόλυτα μεταξύ μας;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος christ-k (24 Απρ. 2004 , 22:49)

 

Το δεύτερο ερώτημα μαλλον ασχετο με το θέμα μας....αλλά γνωρίζω πως υπάρχουν και ασύρματα mouse....αν εννοείς κατι τέτοιο....!!! :whistle:

 

 

Οχι, εννοω να ελκάγχω το pc και κάποιες βασικές λειτουργίες μέσω BT. Πχ να κάνω παύση στο powerDVD... Όλα τα ΣΕ το κάνουν και νομίζω χωρίς ξεχωριστό sw.

 

Επισης είναι δυνατόν με οποιοδήποτε τρόπο να συνδέσουμε κανονικά ακουστικά;;;

 

Papajohn

Link to comment
Share on other sites

kai bebea eirini_any sto kinito mporis na balis san eixo klisis Mp3 egw exw bali mp3 kai xtipaei opos kai sto ksipnitiri mporis Mp3.episis ena alo kalo sto ksipnitiri einai oti exei kai tis 7 mees kai etsi den xriazete na bazis tris tinora ksipnitiri kai na to klinis .einai para poli boliko emena me ksekourase afto :) TO KINITO EINAI GENIKA KORIFI
[/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου απαντησει σε 2 ερωτησεις? 1) ποσα ονοματα με ποσα τηλεφωνα στο καθε ονομα χωραει το 6230 2) οι υπερυθρες ειναι ξεκλειδωτες οπως π.χ του Τ610 ?

ευχαριστω

..The world is not enough....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...