Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230


Pimpsick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος platon (17 Απρ. 2004 , 02:03)

 

το 6600 κανει backup του καταλογου στη καρτα μνημης.Καντο και μετα βαλτην στο 6230

 

pos tha to kanw auto to backup?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος s5607 (17 Απρ. 2004 , 01:48)

 

GEIA SAS

 

mporei na mou dwsei kaneis kapoia idea pos na metaferw tis epafes tou 6600 sto 6230,

 

Πολύ απλά κάνε sync τα contacts του 6600 μέ Outlook και μετά από Outlook στο 6230.

Link to comment
Share on other sites

Pexti 7 , h adynamia diagrafis pou sou bgazei ofeiletai sto oti exeis prin balei aythn thn eikona ws backround!! 'h kanw lathos??? ;)

 

H lysh einai aplh.... kleisto kai ksananoikse to.... meta eisai eleytheros na diagrapseis oti theleis.... :D

 

Oso gia to 2o problem sou.... ti na sou pw kai mena to idio mou kanei (an kai exw XP)

 

H lush einai na metafereis ta arxeia sou mesw ths syndeshs BT.

Dil. pata ena Quick Connect->File Transfer->6230...

(elpizw na einai etsi kai sto diko sou...)

Kai apo kei einai poly aplo... apla kane drag&drop oti arxeio theleis apo&pros to kinhto!!!

 

Elpizw na se bohthisa!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ακόμα να τα καταφέρω με wap over gprs...

 

Μου ήρθε το sms που λέει "Η εγγραφή σας ολοκληρώθηκε ... επισκεφτείτε το επιλέγοντας ... "Πλοηγός" και μετά "Cosmote-gprs" ..."

 

Αφού δεν υπάρχει Πλοηγός στο μενού του 6230

 

Έχω βάλει και τα παραπάνω settings, αλλά πάλι όταν πάω να κάνω connection μου βγάζει μύνημα "Δεν διατίθεται σύνδεση GPRS".

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος clarco5 (17 Απρ. 2004 , 01:05)

 

MIA erwthsh:

Poso sas diarkei h bataria? Emena padws poly dyskolo na krathsei panw apo 2 meroules... (mh sas pw kai mia). Bebaia tou kanw kai trelh xrhsh...

(Kala ta java games toso poly bataria katanalwnoun...???)

 

 

Η μπαταρία θέλει στρώσιμο. Από την πρώτη ημέρα λειτουργίας ίσως δεν ξεπεράσει τις 24 ώρες. Τις 3-4 πρώτες φορές άδειαζέ την τελειώς και φορτιζέ το κλειστό για παραπάνω από 90 λεπτά (που είναι ο χρόνος φόρτισής του). Προτείνω 6-7 ώρες περίπου (και ας δείχνει φορτισμένο).

 

Αν το κάνεις αυτό θα δεις ότι κάθε μέρα θα κρατάει περίπου 24 ώρες παραπάνω. Εγώ είμαι στις 4 ημέρες γεμάτες. (Με μικρές κλήσεις και πολλά sms) :rolleyes:

 

Όταν τελειώσει αυτή η περίοδος απλά αφησέ το να αδειάζει κάθε φορά όσο μπορείς και φορτιζέ το για 90 λεπτά. Σιγά σιγά, θα δεις τους χρόνους που αναφέρει η Nokia στα specifications του 6230.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :o

:tease: ..oh dear!
Link to comment
Share on other sites

Στη ΝΟΚΙΑ Καλλιθεας (Θησεως) μου ειπαν οτι το κινητο δεν εχει ερθει ακομα επισημα και αν ειχε ερθει θα το ειχαν ολα τα Νοκια shops. Στη συγγρου παλι το εχει βιτρινα αλλα σημερα ηταν κλειστα. Καποιο Νοκια Shop που να το εχει σιγουρα?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GANA (17 Απρ. 2004 , 13:28)

 

Στη ΝΟΚΙΑ Καλλιθεας (Θησεως) μου ειπαν οτι το κινητο δεν εχει ερθει ακομα επισημα και αν ειχε ερθει θα το ειχαν ολα τα Νοκια shops. Στη συγγρου παλι το εχει βιτριανα αλλα σημερα ηταν κλειστα. Καποιο Νοκια Shop που να το εχει σιγουρα?

 

 

Νικηφορίδου και φορμίωνος Βύρωνας. Next to Κωτσόβολος και Vodafone Shop. ΒTW, στην βόνταφον ακόμα δεν έχουν ιδέα για το συγκεκριμένο μοντέλο... Με κοιτάζαν τόσο περίεργα όσο ποτέ άλλωτε... λες και τους περιέγραφα καμιά πέτρα από τον Άρη... :wacko: :wacko: :wacko: Έλεος δηλαδή...

 

Προχτες που πέρασα τουλάχιστον υπήρχε απόθεμα στα 395 ευρά όπως είναι γνωστό... :)

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ το τηλεφωνάκι και είμαι αρκετά ευχαριστημένος με αυτό, αν εξαιρέσω τα ήδη γνωστά μικροπροβληματάκια του :)

 

Μια ερώτηση σχετικά όμως με την επιλογή "Αριθμοί μου"

Σε προηγούμενα τηλέφωνα της Nokia, μπορούσα να περάσω εκεί στοιχεία όπως ίσως afm, TK κλπ. Τώρα στο 6230 είναι μόνο readonly.

Υπάρχει τουλάχιστον καμμιά λύση για να μηδενίσω τις προηγούμενες τιμές ή να τις αλλάξω?

Φυσικά μπορώ να βάλω την SIM σε άλλη συσκευή και να το κάνω, αλλά ρωτώ αν τυγχόν γίνεται αυτό στο ίδιο το 6230.

Link to comment
Share on other sites

Kapoies apanthseis:

1.Sxetika me to xasimo wras/hmeromhn meta apo 7 wres kleisto (me gemath mpataria)to 6230 ta diathrhse mia xara. Epishs ta diathrhse meta apo mia wra peripoy xwris kan mpataria.

 

2.To usb kalwdio nokia dku-2 mexri th Pempth den yphrxe akoma sta nokia shops kai apo alpha copy legan oti to perimenoyn... PROSOXH to dku-5 poy poylane DEN KANEI!

 

3. Opoios Exei dokimasei 256ara MMC as anaferei ton kataskeyasth ths please!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (17 Απρ. 2004 , 14:07)

 

Νικηφορίδου και φορμίωνος Βύρωνας. Next to Κωτσόβολος και Vodafone Shop. ΒTW, στην βόνταφον ακόμα δεν έχουν ιδέα για το συγκεκριμένο μοντέλο... Με κοιτάζαν τόσο περίεργα όσο ποτέ άλλωτε... λες και τους περιέγραφα καμιά πέτρα από τον Άρη... :wacko: :wacko: :wacko: Έλεος δηλαδή...

 

Προχτες που πέρασα τουλάχιστον υπήρχε απόθεμα στα 395 ευρά όπως είναι γνωστό... :)

 

 

Εδώ πήγα στο nokia shop στο Ηράκλειο να αγοράσω έναν BT adaptor και με ρωτάει ο τεχνικος (!):

 

-Ποιο κινητό έχετε?

-το 6230

-το ποιο?!

-6230 (κάπου εκεί το βγάζω και του το δείχνω γιατί την ψιλιάστηκα τη δουλειά)

-ααα, ναι μάλιστα!

 

lol!

Τελικά το GPRS ξύπνησε ως δια μαγείας.

Πήρα και έναν BT usb adaptor της Level One, Class A, 100m από την Cote.

Μόλις τον εγκαταστήσω και κάνω δουλειά θα γυρίσω με εντυπώσεις.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cue (17 Απρ. 2004 , 16:21)

 

Εδώ πήγα στο nokia shop στο Ηράκλειο να αγοράσω έναν BT adaptor και με ρωτάει ο τεχνικος (!):

 

-Ποιο κινητό έχετε?

-το 6230

-το ποιο?!

-6230 (κάπου εκεί το βγάζω και του το δείχνω γιατί την ψιλιάστηκα τη δουλειά)

-ααα, ναι μάλιστα!

 

lol!

Τελικά το GPRS ξύπνησε ως δια μαγείας.

Πήρα και έναν BT usb adaptor της Level One, Class A, 100m από την Cote.

Μόλις τον εγκαταστήσω και κάνω δουλειά θα γυρίσω με εντυπώσεις.

 

:)

 

 

Άστα να πάνε... :wacko:

 

Καλορίζικο με την ευκαιρεία, ελπίζω να αντικατέστησε επάξια το SL :p

Link to comment
Share on other sites

Telika apo xthes eimai kai ego katoxos tou 6230. :o

Na sas rothsw kati.toso polu argei h metafora mp3 me yperitres sto kinhto?Giati emena ergei..se sxesh me to 6600 pou eixa.

Link to comment
Share on other sites

pekti 7 meta apo ayto pou egrapses sto telos perimeneis na sou apadisw....?? :p

telospadwn den peirazei ... tha ta fate ta golakia sas th kiriaki kai tha isixasete.... :D :D :D

 

De tha ta pathseis ap'to kinhto auta....

Kala to BT sou den eixe software???

Egkatesthse to.... kai meta katw deksia tha sou exei sto system ray ena eikonidio gia to BT. ekei tha pas!!!

 

Me liga logia tha metafereis ta arxeia mesw tou software pou exei to BT!!!

Gia na ta baleis sto kin. apla drag&drop sto fakelo pou tha anoiksei meta, kai gia na ta steileis sto PC : patas sto kinhto apostolh mesw BT , kai ta stelenei sto prokathorismeno fakelo sto pc sou.

 

( :!: Prwta apolla prepei na dhmiourghseis th syndesh mesw BT ok?

Diladi na anagnwrisei to kinhto sou to programma!)

 

:!: Kai kati allo shmadiko... prwta egkatesthse to BT kai meta to PC suite! Isws na ftaiei kai ayto....

Link to comment
Share on other sites

to bt pou agorasa den yposthrizei akoma to 6230 :( kai den mporw apo to software tou bt na kanw kati.mono oti kanw apo to pc suite.pantws syndeetai kanonika me thn syskeyi :cool: kai mporw na metaferw eikones apo to pc sto kinhto :rolleyes: .gia metafora apo to kinhto sto pc xrhsimopoiw to reader ;)

mhn eisai toso sigouros gia thn kyriakh.einai trelos o alefas :D kai tha to kanei to thayma tou :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cartman (16 Απρ. 2004 , 11:33)

 

des sth selida 33, exw balei 2 fwto

 

 

Κανενας αλλος δεν εχει βγαλει φωτο ; :o

Sorry που σας τα "πριζω" :whistle: ρε παιδια αλλα για 'μενα παιζει ρολο και η camerουλα του κινητου οχι τοσο στην απεικονιση των φωτο απο το ιδιο το κινητο αλλα απο το P.C

Link to comment
Share on other sites

Τα java games πως τα παιρνάτε μέσα στο κινητό? ήρθε ένας φίλος να του περάσω επειδή έχω ΒΤ και υπέθεσα πως τα στέλνω και τα αναγνωρίζει κατευθείαν το κινητό. Χρειάζεται μήπως ειδικό πρόγραμμα;

 

 

Υ.Γ. Ξέρετε πότε θα έρθει σε όλα τα μαγαζιά του χώρου το κινητό? Η νόκια στην θεσσαλονίκη πριν 3 μέρες ούτε που το ήξερε.

Τα λέτε..
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις κανενα προγραμματακι που να μετατρεπει τα mpeg σε μορφη που να μπορει να παιξει το 6230?

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

sto pc suite tu 6600 ginotan aftomata, otan metaferate kapoio file.

 

sto 6230 den ksero an ginete aftomata. tha koitaksw ke tha sas bw.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

poli kalo programmataki einai to nokia multimedia converter 2.0. :) tha to vreite sto forum ths nokia.prepei na grafteite prwta.egw to katevasa kai vazw videakia sto kinhto omws peftei poli i poiothta tous :worry:
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους απανταχού Nokiaδες!

 

Πρώτα απ’ όλα να σας πω πως μέσα στη βδομάδα είναι πολύ πιθανόν να αντικαταστήσω το θρυλικό T39 μου με το 6230! Ένας φανατικός Ericssonας θα εγκαταλείψει την SE, άκουσον άκουσον, για ένα Nokia! Ντροπή!  Βλέπεται απογοητεύτηκε από την μη ύπαρξη MMC στο Κ700 και θα αλλαξοπιστήσει!

 

Κατ’ εμέ, το κινητό έχει 3 σημαντικά μειονεκτήματα.

1)Το μέγεθος της οθόνης. Μόνο το μέγεθος καθώς είπατε πως ποιοτικώς είναι εντάξει.

2)Το ηλίθιο μενού της nokia. Δαιδαλώδες, χωρισμένο χωρία καμία λογική, πολλές κατηγορίες (ευτυχώς μαθαίνω έβαλε και αυτή να βλέπεις πολλά εικονίδια με τη μία και οχι ένα ένα) και το αποκορύφωμα, η μη ύπαρξη λευκού περιγράμματος στα στοιχεία του μενού! Έλεος υπάρχουν και σκουρόχρωμα backgrounds!

3)Το service της Nokia, αν είναι όπως παλιά... Χρεώνουν τις αναβαθμίσεις;!

 

Από δω και πέρα τα πάντα είναι καλά για αυτό το τηλέφωνο. Έχω όμως μερικές απορίες και θα παρακαλούσα σε απάντηση:

α) ΜP3 για ringtone γίνεται;

β) υπάρχει τρόπος να συνδέσω normal ακουστικά;; Βασικό για να ακούω mp3 στο αυτοκίνητο.

γ) 256 mmc βλέπει;; Πόσο κοστίζουν περίπου; Οι 128άρες πόσο πάνε;

δ) Το καλώδιο κυκλοφόρησε; Πόσο κοστίζει; Μεταφέρεις γρηγορότερα απ ότι με BT; Μήπως να πάω για reader ΜΜC; Βαριέμαι όμως το βαλε βγάλε.....

ε) Είναι δυναμική η μνήμη των μηνυμάτων;; Απεριόριστα SMS δηλαδή; SMS μετρητής υπάρχει;;

 

Ευχαριστώ!

Papajohn

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...