Jump to content

Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά sorry αλλά για το καινούργιο J5 2016 έχει ανοιχτεί κάπου θέμα δεν βρίσκω κάτι στο forum

 

Έχει καλη οθονη?

Από κάμερα καλή?

Μπαταρία κραταει;

Σκέφτομαι να δώσω το j5 και να πάρω αυτή τη καινούρια έκδοση απλά κάπου διάβασα ότι το 2016 φαίνονται τα pixel και δεν έχει καλή κάμερα σε σχέση με το παλιό j5

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδες καλησπερα-ενω το κινητο εχει εγκτεστημενο εικονηδιο word κ powerpoint...δεν ανοιγουν σαν εφαρμογες καθολου..!

 

Εχω περασει στο κινητο αρχεια word...k excel κ δεν μου τα ανοιγει καν..!εχετε καποιο προγραμμα αλλο π να τα ανοιγει...η εχει θεμα το λογισμικο του κινητου μου?

Link to comment
Share on other sites

οι εφαρμογες αυτες ειναι εγκατεστημενες μετα την πρωτη ενημερωση του firmware..υπαρχουν σαν εικονιδια αλλα θελουν εγκατασταση...και νομιζω λειτουργουν μονο μεσω ιντερνετ...δεν ειμαι σιγουρος..

 

για διαβασμα εγγράφων word εγω εχω κατεβάσει την εφαρμογή "εγγραφα google".....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα! Βρέθηκε απο τύχη στα χέρια μου ενα j5 που έχει ενα χοντρό θέμα όπως φαίνεται και στο πρόχειρο video που τράβηξα (ελπίζω να μπορείτε να το δείτε, το έχω ανεβάσει dropbox) https://dl.dropboxusercontent.com/u/43982549/mob.mp4

Η οθόνη δείχνει οκ οταν ειναι σβηστό και κατά τη διάρκεια του boot (και σε download mode που δοκίμασα) αλλά μολις φτάσει στον οδηγό ρύθμισης η οθόνη αρχίζει να "παίζει".

 

Το τηλέφωνο είναι θείου, γενικώς άσχετου με την τεχνολογία, το εχει βία 3 μήνες και έχει πάει ήδη service όπου και του το ξαναγύρισαν με την αιτιολογία ότι έχει πάρει υγρασία. Απ'οσο μπορώ να ξέρω δεν πρέπει να έχει φάει νερό πάνω ή κάτι τέτοιο.

 

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αυτό; Τουλάχιστον να προσδιορίσω τι είναι το πρόβλημα και αν έχει νόημα να φτιαχτεί ή αλλιώς να πάει ebay για ανταλλακτικά

Οι εταιρείες για να καταλάβουν αν μια συσκευή έχει έρθει σε επαφή με νερό έχουν κρυμμένο έναν "δείκτη" στο εσωτερικό, άλλοτε κοντά στο φορτιστη η κοντά στην υποδοχή ακουστικών η κι αλλού, ο οποίος αν η συσκευή πήρε νερό αλλάζει χρώμα πχ από λευκό που είναι Νορμάλ γίνεται κόκκινο κλπ..Έτσι καταλαβαίνουν αν κάποιος λέει ψέματα και διεκδικεί την εγγύηση... Αν ξέρεις 100% πως δεν υπάρχει περίπτωση νερού & δεν τους πιστεύεις, μπορείς να ζητησεις να το ανοίξουν παρουσία σου & να επιβεβαιωθεί αν είναι έτσι η όχι...Το μονο που μπορείς να κάνεις εσύ μήπως η συσκευή επανέλθει, είναι μόνο hard reset απο recovery μήπως πρόκειται για κάποιο σφάλμα και φτιάξει...wipe data / factory reset > wipe cache & reboot ...Τίποτα άλλο δεν μπορείς & μόνο η εγγύηση μπορεί να σε καλύψει...(η και να φλασαρεις με Odin το τελευταίο update της stock rom μήπως πάλι εξαληφθει το σφάλμα αυτό αν πράγματι πρόκειται για τέτοιο)

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδες καλησπερα-ενω το κινητο εχει εγκτεστημενο εικονηδιο word κ powerpoint...δεν ανοιγουν σαν εφαρμογες καθολου..!

 

Εχω περασει στο κινητο αρχεια word...k excel κ δεν μου τα ανοιγει καν..!εχετε καποιο προγραμμα αλλο π να τα ανοιγει...η εχει θεμα το λογισμικο του κινητου μου?

Πρέπει πρώτα να έχεις συνδεθεί στο λογαριασμό Samsung και να πάρεις την ενημέρωση που θα σου βγάλει από το " market" της Samsung.Αν είσαι ήδη συνδεδεμένος στις Samsung apps & Samsung account μπες στις Samsung apps και πάρε τις εφαρμογές excel & PowerPoint...(ίσως χρειαστεί ενημέρωση και ο λογ.Samsung αν δεν το έχεις κάνει ποτέ, κανονικά πρέπει να σου βγάλει ειδοποίηση & να σε ενημερώσει για όλα αυτά)..δεν έχει πρόβλημα η συσκευή ...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το θεμα με την μπαταρια εγω το παρατηρησα μολις εκανε την ενημερωση που βαζει word,excel,power point...Εχω την εντυπωση ότι μετα την αναβαθμιση αυτη η μπαταρια πεφτει πιο γρηγορα...έχει παρατηρησει κανεις κατι παρομοιο??

υπαρχει τροπος αναιρεσης της ενημερωσης??

επισης μηπως ξερει κανεις οταν στο μειλ μου στελνουν ενα λινκ πώς μπορω να το ρυθμισω να το ανοιγω μέσω google και οχι μεσω ιντερνετ??εχω συνηθισει στο google και το αλλο δεν το πολυλειτουργω...

 

υ.γ: ολα αυτα τα τα ερωτηματα προεκυψαν μετα την συγκεκριμενη αναβαθμιση..εγω δεν ηθελα να την κανω αλλα μου την κατεβασε αυτοματα και αναγκαστηκα..οποιος μπορει να βοηθησει:)

Απενεργοποιησε οσες εφαρμογές δεν χρειαζεσαι απλά....Όσο για τις αναβαθμίσεις παντα τις παίρνουμε γιατί μπορεί να μην υπάρχει update android ίσως όμως υπάρχει αναβάθμιση του kernel που είναι πολύ σημαντικό...(αναίρεση δεν γίνεται μόνο υποβάθμιση φλασαροντας με Odin τη ROM που είχες πρίν το update )

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.. σκεφτομαι να αγορασω το galaxy j5 γτ θεωρω την τιμη ευκαιρια και απ οτι εχω δει το κινητο τα παει καλα.. εχω τωρα το moto g αλλα εχει αρχισει να τα παιζει σιγα σιγα (κ πολυ αντεξε με μενα) αλλα ηθελα να ρωτησω αν εχει βγει καποιο προβλημα η θεμα, κ το αγνοω.. Δεν εχω καλη εμπειρια με samsung ουτε κ γω ουτε οι γνωστοι μου (εχω παρει το galaxy 1 καποια χρονια πριν) κ τα επομενα φιλες μου κ δεν μειναν ευχαριστημενες
Link to comment
Share on other sites

Vfm το J5,αξιολογο κινητο για τα λεφτα του.Αλλα μπορεις να δεις και Huawei P8 Lite.Μετα πας προς Κινα μερια.Οι διαφορες τους ειναι τρεις.

 

8 vs 16GB Rom

 

1,5 vs 2GB Ram(παρολα αυτα το 1,5 το samsung το διαχειριζεται καλυτερα ο νεος ελαφρυτερος Touchwiz(του s6),εχει η μανα μου το s3 neo και δεν εχει θεμα με κολληματα λογω ραμ,παρολο που εχει τον TW του s4).

 

Και η μπαταρια η οποια στο P8 ειναι μικροτερη απο το J5.

 

Και με τα 2 κινητα,δεν θα εχεις κολληματα.Το θεμα ειναι η ρομ γιατι πλεον τα 8GB ειναι λιγα για εφαρμογες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Vfm το J5,αξιολογο κινητο για τα λεφτα του.Αλλα μπορεις να δεις και Huawei P8 Lite.Μετα πας προς Κινα μερια.Οι διαφορες τους ειναι τρεις.

 

8 vs 16GB Rom

 

1,5 vs 2GB Ram(παρολα αυτα το 1,5 το samsung το διαχειριζεται καλυτερα ο νεος ελαφρυτερος Touchwiz(του s6),εχει η μανα μου το s3 neo και δεν εχει θεμα με κολληματα λογω ραμ,παρολο που εχει τον TW του s4).

 

Και η μπαταρια η οποια στο P8 ειναι μικροτερη απο το J5.

 

Και με τα 2 κινητα,δεν θα εχεις κολληματα.Το θεμα ειναι η ρομ γιατι πλεον τα 8GB ειναι λιγα για εφαρμογες.

 

το αγορασε ο αδερφος μου ηδη κ λεει πεταει (λογικο μιας και ειχε galaxys1)..

διαβασα οτι παιρνει καρτα μνημης παρλαυτα αρα δε θα υπαρχει θεμα χωρου;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά υπέροχη συσκευή! :)

Το ιδιο λεει και η αδερφη μου, της την εχω κανει δωρο απο τον Νοεμβριο ! Το μονο που την χαλαει ειναι που δεν μπορει να βαλει εφαρμογες [δεν εχει πολλες περα απο 2 για καμερα , fb messenger ] γιατι της λεει ανεπαρκης μνημη ..! πχ θελε ινα ενημερωσει το messenger και δεν μπορει :P οσες εφαρμογες ειναι δυνατον ,της εχει στειλει στην καρτα μνημης κιολας.. :worry:

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο λεει και η αδερφη μου, της την εχω κανει δωρο απο τον Νοεμβριο ! Το μονο που την χαλαει ειναι που δεν μπορει να βαλει εφαρμογες [δεν εχει πολλες περα απο 2 για καμερα , fb messenger ] γιατι της λεει ανεπαρκης μνημη ..! πχ θελε ινα ενημερωσει το messenger και δεν μπορει :P οσες εφαρμογες ειναι δυνατον ,της εχει στειλει στην καρτα μνημης κιολας.. :worry:

 

Αν δεν σας ενδιαφέρει ή εγγύηση κάντε τη root και με link2sd μεταφέρονται όλες στη κάρτα sd και ή συσκευή πετάει, αρκεί ή sd να είναι class 10 ή ανώτερη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σας ενδιαφέρει ή εγγύηση κάντε τη root και με link2sd μεταφέρονται όλες στη κάρτα sd και ή συσκευή πετάει, αρκεί ή sd να είναι class 10 ή ανώτερη :lol:

ναι της εχω παρει σε προσφορα του eshop με 11 ευρω μια class 10 , 16 GB ! υπαρχει ευκολος οδηγος σε περιπτωση που το αποφασισει να κανει root ?

:superman:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια να ρωτησω το πηρα στην κοπελα μου και βλεπω οτι αργη να φορτησει το κινητο το εβαλα κλειστο στης 17.00 με ποοστο 12% και τωρα που γραφω 18.27 ειναι στο 48%
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι της εχω παρει σε προσφορα του eshop με 11 ευρω μια class 10 , 16 GB ! υπαρχει ευκολος οδηγος σε περιπτωση που το αποφασισει να κανει root ?

Κατεβάζεις αυτό https://kingroot.net και το τρέχεις και γίνεται root, αν δεν το κάνει με τη πρώτη δοκίμασε μέχρι να γίνει

Υπόψιν αν βγει καινούρια αναβάθμιση δε τη περνάει αλλά αν έρθει αυτή ή στιγμή λύνεται πολύ εύκολα

Edited by MadboyAgr
Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι το πηγατε στην ARVATO ?????????

 

ειναι απατεωνες και στο 95% των περιπτωσεων λενε τις ιδιες αϊδιες................

 

Το τηλέφωνο ξαναγύρισε Γερμανό (που ειχε γίνει η αγορά) και πήγε service υποτίθεται απ' αυτούς. Δυστυχώς δεν εχω τα χαρτιά μπροστά μου τώρα να δω που το έστειλε ο Γερμανός.

 

Οι εταιρείες για να καταλάβουν αν μια συσκευή έχει έρθει σε επαφή με νερό έχουν κρυμμένο έναν "δείκτη" στο εσωτερικό, άλλοτε κοντά στο φορτιστη η κοντά στην υποδοχή ακουστικών η κι αλλού, ο οποίος αν η συσκευή πήρε νερό αλλάζει χρώμα πχ από λευκό που είναι Νορμάλ γίνεται κόκκινο κλπ..Έτσι καταλαβαίνουν αν κάποιος λέει ψέματα και διεκδικεί την εγγύηση... Αν ξέρεις 100% πως δεν υπάρχει περίπτωση νερού & δεν τους πιστεύεις, μπορείς να ζητησεις να το ανοίξουν παρουσία σου & να επιβεβαιωθεί αν είναι έτσι η όχι...Το μονο που μπορείς να κάνεις εσύ μήπως η συσκευή επανέλθει, είναι μόνο hard reset απο recovery μήπως πρόκειται για κάποιο σφάλμα και φτιάξει...wipe data / factory reset > wipe cache & reboot ...Τίποτα άλλο δεν μπορείς & μόνο η εγγύηση μπορεί να σε καλύψει...(η και να φλασαρεις με Odin το τελευταίο update της stock rom μήπως πάλι εξαληφθει το σφάλμα αυτό αν πράγματι πρόκειται για τέτοιο)

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!! Θα το ξαναψάξω το θέμα με το service όταν ηρεμήσω λίγο και έχω χρόνο. Το εχω σκεφτεί να το φλασάρω αλλά θέλω να εξαντλήσω πρώτα την όποια official λύση του προβλήματος...

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο λεει και η αδερφη μου, της την εχω κανει δωρο απο τον Νοεμβριο ! Το μονο που την χαλαει ειναι που δεν μπορει να βαλει εφαρμογες [δεν εχει πολλες περα απο 2 για καμερα , fb messenger ] γιατι της λεει ανεπαρκης μνημη ..! πχ θελε ινα ενημερωσει το messenger και δεν μπορει :P οσες εφαρμογες ειναι δυνατον ,της εχει στειλει στην καρτα μνημης κιολας.. :worry:

 

Εγώ έχω εγκατεστημένες γύρω στις 30 εφαρμογές, χωρίς να έχω βάλει καμία στην κάρτα μνήμης μέχρι στιγμής και έχω 1.5 GB ελεύθερο χώρο, δηλαδή μια χαρά. Όλα τα υπόλοιπα (βίντεο, φωτογραφίες, μουσική κτλ.) τα έχω στην SD. Βέβαια το κινητό μετράει μέρες οπότε δε ξέρω αν κάποια στιγμή γεμίσει με τις ενημερώσεις αλλά πιστεύω πως όχι γιατί είχα τις ίδιες στο Core εδώ και χρόνια και πάντα είχα αρκετό αποθηκευτικό χώρο. Πρέπει να σβήνεις που και που τα άχρηστα αρχεία που μαζεύονται στη συσκευή, πηγαίνεις στην έξυπνη διαχείριση στο J5, στο χώρο αποθήκευσης και πατάς διαγραφή στα "μη απαραίτητα δεδομένα". :happy:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στη παρεα. παιδες κινητο 10 ημερων (duos) και δεν ανοιγουν τα δεδομενα εδω και 2-3 μερες. Το ιδιο θεμα σε P8 lite λυθηκε με μια απλη επανεκκινηση. Καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Βάλε και βγάλε την sim, κάνε εκκαθάριση προσωρινής μνήμης και δες αν έχεις δεδομένα με την ίδια sim σε άλλο κινητό.

 

Sent from my HM 1SW using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το αγορασε ο αδερφος μου ηδη κ λεει πεταει (λογικο μιας και ειχε galaxys1)..

 

 

διαβασα οτι παιρνει καρτα μνημης παρλαυτα αρα δε θα υπαρχει θεμα χωρου;

 

 

 

Με την SD για φωτογραφιες,μουσικη κλπ μια χαρα θα ειναι.Αμα χρησιμοποιει τα 8GB μονο για εφαρμογες,θα μπορει να βαλει μερικες...αλλα ο χωρος του θα γεμιζει.Αμα καθαριζει το cache μια φορα το μηνα δεν θα γεμιζει τοσο πολυ το κινητο.Επισης να κανει απενεργοποιηση σε οτι δεν χρησιμοποιει(καποια Google Apps)

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βγηκε το marshmallow? Το J5 το παιρνει χωρις δυσκολιες?

Μολις το αγορασα και θελω να ξερω αν ειναι να κανω το update κατευθειαν η να το κρατησω λιγο καιρο ετσι.

 

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βγηκε το marshmallow? Το J5 το παιρνει χωρις δυσκολιες?

Μολις το αγορασα και θελω να ξερω αν ειναι να κανω το update κατευθειαν η να το κρατησω λιγο καιρο ετσι.

 

Σας ευχαριστω.

 

Η η σάμσουνγκ δεν δίνει αναβαθμίσεις σε low-mid budget συσκευές της..... την ΜΜ θα πάρουν επίσημα μονό:

 

2015

Samsung Galaxy S6 edge+

Samsung Galaxy Note5

Samsung Galaxy S6 edge

Samsung Galaxy S6

Samsung Galaxy Tab S2

2014

Samsung Galaxy Note 4

Samsung Galaxy S5

Samsung Galaxy Alpha

Samsung Galaxy A8

Samsung Galaxy A7

 

τα υπόλοιπά τον ......

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και βγάλε την sim, κάνε εκκαθάριση προσωρινής μνήμης και δες αν έχεις δεδομένα με την ίδια sim σε άλλο κινητό.

 

Sent from my HM 1SW using Tapatalk

 

Εκανα ολα τα παραπανω συν επαναφορα ρυθμισεων δεδομενων. Ολα καλα. Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Το J5 θελει την μικρη sim και το galaxy ace 2 που ειχα εχει την παλια-μεγαλη.

Πως μπορω να μεταφερω τις επαφες και μυνηματα μου απο το ace 2 στο j5?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...