Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To τηλεφωνάκι μου χωρίς να το χρησιμοποιώ πλέον σαν βασικό κινητό (έχω πάρει το Leeco le pro 3 elite) σκόραρε 92003 στο νέο Antutu και 1259 single core και 2942 multi core στο geekbench 4.

 

Φυσικά με aosp-extended-rom , rom version 20171002 , android version 7.1.2 , Maintainer :Yu Zhu(viscropst).

 

Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι παρόλο που γουστάρω περιβάλλον miui , με aosp-extended το κινητό έχει καλύτερη διαχείρηση μνήμης και μπαταρίας και ταυτόχρονα είναι πιο γρήγορο.

 

Πώς είναι η κάμερα του le pro 3 lite σε σχέση με το mi4c;

Δοκιμάστε και nitrogen os(8.1) φοβερή rom, περνάτε και τη MiuiCameraMod_V1.6 και όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πώς είναι η κάμερα του le pro 3 lite σε σχέση με το mi4c;

Δοκιμάστε και nitrogen os(8.1) φοβερή rom, περνάτε και τη MiuiCameraMod_V1.6 και όλα οκ.

 

To Le pro 3 Elite υπερτερεί. Έχει πολύ λεπτομέρεια και αποδίδει τα χρώματα όπως είναι στην πραγματικότητα.

Με hdr το mi4c πλησιάζει πολύ και αποδίδει πολύ όμορφες φωτογραφίες με έντονα χρώματα που όμως δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Με custom rom και google camera η κάμερα του le pro 3 elite γίνεται ακόμα καλύτερη οπότε μπορώ να πω ότι υπερτερεί ξεκάθαρα του mi4c στις φωτογραφίες.

Για βίντεο δεν έχω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

για καποιο λογο εχω πολυ χαμηλη ενταση οταν ειμαι σε τηλεφωνικη κληση απο το ακουστικο

 

αρχικα εσφαξα το τηλεφωνο κ αλλαξα ακουστικο

 

καθαρισα την γριλια που εχει

 

δοκιμασα μια dev eu rom κ την τελευταια dev epic k AospExtended ROM V4.6

 

δοκιμασα επισης κ πατεντες οπως το να πειραξω το mixer_paths.xml κ ο ηχος δυναμωνει ναι μεν αλλα τσιριχτος κ δεν ακουω σχεδον τπτ

 

μηπως εχετε ιδεα τι συμβαινει; γιατι ειναι κριμα να το παροπλισω το τηλεφωνακι για κατι που πιστευω οτι ειναι software προβλημα

 

cosmote 4g εχω

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να περάσεις μια επίσημη fastboot rom και πες μας...

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ok κατεβαζω τωρα κ θα ενημερωσω τι εγινε

http://en.miui.com/a-234.html

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

τελικα με την fastboot δουλευει μια χαρα

 

εντωμεταξυ εχασα το twrp κ εχω ξεχασει πως το ξεκλειδωνω

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δοκίμασε αλλά με εντολή μέσω fastboot το oem unlock... Ειδάλλως κάνε αίτηση για unlock μέσω του προγράμματος MI unlock και ξεκίνα ξεκλείδωμα... Μετά πέρασε μέσω fastboot με adb το twrp και περνάς την ρομ που θες...

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οκ επανερχομαι απο τους νεκρους

 

εφερα πισω το backup μου με την aosp extended κ ολα μια χαρα ,djtutis με εσωσες απο το να καταληξω με το παλιο windows phone μου που οκ κουτσα στραβα γινεται δουλεια κ ειναι μια χαρα το 730 αλλα αργο

 

μηπως καποιος εχει καποιο apk με pixel launcher χωρις τον καιρο κ την ημερομηνια στην home screen;

 

επισης ποια rom ειναι προτεινομενη για το mi4c;

 

τελος επειδη πηρα κ εγω το leeco elite κ το εδωσα στην κορη μου εχω να πω πολυ ωραιο τηλεφωνο κ σε ολα καλυτερο απο το mi4c αλλα rom καλη δεν βρισκεις κ οσες υπαρχουν εχουν λιγα η πολλα θεματακια

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό, όλα καλά redshift! Παρεμπιπτόντως, έχεις δοκιμάσεις καμία Oreo based rom;

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό, όλα καλά redshift! Παρεμπιπτόντως, έχεις δοκιμάσεις καμία Oreo based rom;

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

οχι φιλε ,για μεγαλο διαστημα περιμενα το ανταλλακτικο ενω πριν εβαζα κυριως την epic

τωρα τελευταια δοκιμασα την aosp extended επειδη διαβασα καλα λογια απο πολλους εδω κ οντως ειναι καλη rom, καλυτερη απο την epic

 

ειναι νωρις για oreo ,θα περιμενω να ωριμασουν μιας κ το mi4c ειναι το main κινητο μου

 

εδω ειναι ενας pixel launcher με καμποσες ρυθμισεις χωρις να ειναι βαρυς ,το μονο κακο ειναι οτι οταν απενεργοποιεις τα widgets το κανει συνολικα για ολα

https://github.com/currall/s-launcher/blob/master/README.md

 

επισης καπου ειχα βρει miui camera 1.7 που παιζει κ σε custom roms

https://ufile.io/4c60g

 

επισης αν καποιος θελει να δυναμωσει την ενταση του ακουστικου του ,μπορει να κανει με καποιον root explorer ,edit το αρχειο

system/etc/mixer_paths.xml

σε αυτο ψαχνει το voice-handset (ακριβως αυτο γιατι υπαρχουν διαφορα)

κ απο κατω του αλλαζει το rx digital volume απο 84 σε καποιο μεγαλυτερο οχι ομως πανω απο 95 ,εγω το εκανα 88 κ ειναι τελειο ακομα κ για εξωτερικους χωρους με θορυβο

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δοκιμάστε την τελευταία stable της epic... Ίσως η καλύτερη miui που έχει βγει στο τηλέφωνο... Σταθερά πάνω από 80k στο antutu, καλή διαχείριση της μπαταρίας και φοβερή διαχείριση μνήμης!

 

Στάλθηκε από το MI 4S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

η epic ειναι χαλαρα η καλυτερη miui rom εκει εξω αλλα η aosp extended ειναι καλυτερη ,πιο καθαρη rom ,περισσοτερες επιλογες παραμετροποιησης ,υπερβολικα γυαλισμενη σε βαθμο που να μην καταλαβαινεις οτι ειναι custom rom οχι βασισμενη σε καποια official

 

killer feature η δυνατοτητα να γυρναει το τηλεφωνο αυτοματα σε 2g οταν κλεινει η οθονη κ να επανερχεται σε 4g οταν το ξεκλειδωνεις

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αυτήν εδώ την ρομ AospExtended-v5.2-libra-20180309-1625-UNOFFICIAL.zip από εδώ https://androidfilehost.com/?fid=673956719939826169. Είναι android oreo 8.1.

Για κάποιο λόγο καταστράφηκε το backup της miui 9 (android nougat) που είχα πάρει πριν φλασάρω την aospextended .

Πώς μπορώ να επιστρέψω σε android 7 και την Miui 9;

Αν φλασάρω κατευθείαν και επιστρέψω σε android 7 θα μπρικάρει;

Πρέπει να φλασάρω κάποια fastboot επίσημη; κατόπιν να το ξεκλειδώσω και να περάσω μετά την miui 9 ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

(O λόγος που θέλω να επιστρέψω, είναι η απαράδεκτη απόδοση της κάμερας στο android oreo. Εγκατέστησα και την miuicamera v.1.7, αλλά δεν δούλευε το hdr. Xωρίς το hdr για εμένα προσωπικά η κάμερα του mi4c δεν αξίζει και πολλά )

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και εγώ ενδιαφέρομαι γιατί έχει αρχίσει και φθίνει ειδικά αν είναι το wifi ανοιχτό με την τελευταία EU stable που έχω πάνω
Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα και σε aospextended και σε nitrogen os oreo αλλά δεν δεν δουλεύει το hdr.

Μάλλον το hdr δεν δουλεύει σε android 8 αλλά μόνο σε nougat

Link to comment
Share on other sites

βαλε την καμερα 1,7 miui που εχω λινκαρει παραπανω ,δεν εχω δει καλυτερες φωτο στο mi4c

Την δοκίμασα και σε aospextended και σε nitrogen os oreo αλλά δεν δεν δουλεύει το hdr.

Μάλλον το hdr δεν δουλεύει σε android 8 αλλά μόνο σε nougat

Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα και σε aospextended και σε nitrogen os oreo αλλά δεν δεν δουλεύει το hdr.

Μάλλον το hdr δεν δουλεύει σε android 8 αλλά μόνο σε nougat

 

σε aosp extended nougat k σε miui 8 δουλευει μια χαρα παντως κ βγαζει ωραιες φωτο

 

οταν λες δεν δουλευει δεν στο βγαζει καν ως επιλογη η τι; στο auto το εχω

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

σε aosp extended nougat k σε miui 8 δουλευει μια χαρα παντως κ βγαζει ωραιες φωτο

 

οταν λες δεν δουλευει δεν στο βγαζει καν ως επιλογη η τι; στο auto το εχω

 

Σε aospextended v4.6 nougat δούλευε και σε εμένα κανονικά. Σε oreo roms που ανέφερα νωρίτερα ενεργοποιώ το hdr κανονικά (όχι auto αλλά hdr ενεργό) πατάω να βγάλω φωτογραφία και μόλις βγάζει την φώτο μου βγάζει μήνυμα "αδυναμία σύνδεσης με την κάμερα" και κλείνει η εφαρμογή χωρίς να κρατήσει την φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σε android 8.1 για να δουλέψει το hdr με root Explorer πηγαίνετε root/system /build.prop και αλλάζετε τα permissions σε 644.

Κάμερα δοκιμάστε τα τελευταία port από Α1 (δουλεύουν τέλεια)

Link to comment
Share on other sites

https://androidfilehost.com/?fid=673956719939820665 gcam που λειτουργεί σε νουγκατ και ορεο (δουλεύουν τέλεια λειτουργίες που δεν απαιτούν camera2api) το εφέ εστίασης δουλεύει οκ
Link to comment
Share on other sites

https://androidfilehost.com/?fid=673956719939820665 gcam που λειτουργεί σε νουγκατ και ορεο (δουλεύουν τέλεια λειτουργίες που δεν απαιτούν camera2api) το εφέ εστίασης δουλεύει οκ

 

καλημερα

 

ωραιος Σαββα ,θα την δοκιμασω αν κ ειμαι ικανοποιημενος απο την miui 1.7

 

απο που την βρηκες;

 

edit

 

δεν ειδα διαφορα απο την miui camera 1.7 ,hdr το ρυθμισα στο medium

 

edit 2

για καποιο λογο δεν μου δουλευει o proximity sensor οποτε το τηλεφωνο δεν σβηνει αυτοματα οταν το βαζω στο αυτι μου

αλλα δεν το σφαζω γιατι απο το πολυ πειραγμα θα το παρω στο χερι

επισης δεν νομιζω οτι ειναι software θεμα γιατι προσφατα περασα fastboot μαμα rom

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

ωραιος Σαββα ,θα την δοκιμασω αν κ ειμαι ικανοποιημενος απο την miui 1.7

 

απο που την βρηκες;

 

edit

 

δεν ειδα διαφορα απο την miui camera 1.7 ,hdr το ρυθμισα στο medium

 

edit 2

για καποιο λογο δεν μου δουλευει o proximity sensor οποτε το τηλεφωνο δεν σβηνει αυτοματα οταν το βαζω στο αυτι μου

αλλα δεν το σφαζω γιατι απο το πολυ πειραγμα θα το παρω στο χερι

επισης δεν νομιζω οτι ειναι software θεμα γιατι προσφατα περασα fastboot μαμα rom

 

Τυχαία την βρήκα και την χρησιμοποιώ κυρίως για το εφέ εστίασης :p επίσης μου αρέσει και το γρήγορο φοκους που έχει.

Η έκδοση 1.7 είναι φοβερή και εγώ αυτήν φοράω (denoise-off, max quality jpg)

Δοκίμασες να καλιμπραρεις το σενσορ; Μάλλον όταν το άνοιξες κάτι δεν έκατσε καλά.Αφου τα χέρια σου πιάνουν άνοιξε το.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...