Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Call block γίνεται πατώντας παρατεταμένα πανω στον αριθμό και μετα αποκλεισμός αριθμού. Γι το πρωτο θα δοκιμασω και θα γράψω σε λιγο

 

δεν γινεται αυτο που λες ,μονο χειροκινητα περνώντας αριθμο

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπέρα μάγκες. μετα απο πολυ προσπαθια με πολλες ρομ εχω μια απορια

 

μια ρομ να κανουμε την δουλεια μας σωστα δεν υπαρχει;

 

ειδικά τώρα που δοκιμάζω τις lineage το κινητο ειτε θα βραζει με 50ρια θερμοκρασιες (μιλαμε μου βαραει 43-44 βλεποντας απλα τα νεα στον χρομ) ειτε θα ειναι γεματο μπαγκς (ειδικα με την καμερα) ή θα κανει ραντομ ρισταρτς ή κατι άλλο

 

απο μπαταρια η lineage καλες είναι βγαζω 5 ωρες ++ SOT αλλα τι να το κανω αν φτανει σε σημειο να μη μπορω να το αγγιξω αν παιζω κανα παιχνιδακι;

 

πολλες φορές έχω google play music απο πισω να παιζει μουσικη, messenger ανοιχτο και να διαβαζω κατι στον chrome και στην αλλαγη chrome/messenger κολλαει τοσο πολυ που καμια φορα κανει restart.

 

μονο η miui 7.1.6.0 μου ειχε βγει καλή μπορώ να πω

Link to comment
Share on other sites

5h+ sot χωρις δεδομενα λογικα, εμενα με miui 2,5-3h 4g βγαζει.

Γενικα ειναι απροβληματιστη η miui (xiaomi.eu rom φοραω).

Link to comment
Share on other sites

5h+ sot χωρις δεδομενα λογικα, εμενα με miui 2,5-3h 4g βγαζει.

Γενικα ειναι απροβληματιστη η miui (xiaomi.eu rom φοραω).

 

όχι. 5 ωρες sot με την περισσοτερη ωρα σε δεδομενα μιας και ειναι μονιμα ανοιχτα δεν τα κλεινω ποτε και το ιντερνετ στην δουλεια ειναι απαισιο (10 γιγα προγραμμα οποτε δεν με νοιαζει)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μάγκες. μετα απο πολυ προσπαθια με πολλες ρομ εχω μια απορια

 

μια ρομ να κανουμε την δουλεια μας σωστα δεν υπαρχει;

 

ειδικά τώρα που δοκιμάζω τις lineage το κινητο ειτε θα βραζει με 50ρια θερμοκρασιες (μιλαμε μου βαραει 43-44 βλεποντας απλα τα νεα στον χρομ) ειτε θα ειναι γεματο μπαγκς (ειδικα με την καμερα) ή θα κανει ραντομ ρισταρτς ή κατι άλλο

 

απο μπαταρια η lineage καλες είναι βγαζω 5 ωρες ++ SOT αλλα τι να το κανω αν φτανει σε σημειο να μη μπορω να το αγγιξω αν παιζω κανα παιχνιδακι;

 

πολλες φορές έχω google play music απο πισω να παιζει μουσικη, messenger ανοιχτο και να διαβαζω κατι στον chrome και στην αλλαγη chrome/messenger κολλαει τοσο πολυ που καμια φορα κανει restart.

 

μονο η miui 7.1.6.0 μου ειχε βγει καλή μπορώ να πω

 

Ο επεξεργαστης "καίει" αρκετά οποτε ας το παρουμε απόφαση οτι συνήθως θα έχουμε υψηλές θερμοκρασίες. Επίσης σε θερμοκρασία 37-38° θα έχει 42-45° το κινητό και είναι απολύτως λογικό (ποσο μάλλον όταν παίζεις και παιχνίδια).bugs και restart δεν έχω ουτε κατά διάνοια με lineage os.

Link to comment
Share on other sites

o 808 ξέρω ότι καίει και λογικο ειναι σε θερμοκρασια 37-38 να χτυπαει 40+ το κινητο εκει δεν παραπονούμαι. το πρόβλημα είναι ότι τα χτυπαει σε θερμοκρασια δωματιου 20-22 βαθμους!!

αφου αναγκαζομαι πολλες φορες να το κολλησω στο ερκοντισιο για να παγωσει...δεν σας φαινεται περιεργο αυτο εσας;; εκτος και αν τα επαιξε ξαφνικα το hardware..

 

εβαλα slim6 τωρα (επιτελους xposed :D) να δοκιμασω και απο εδω να δω τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

o 808 ξέρω ότι καίει και λογικο ειναι σε θερμοκρασια 37-38 να χτυπαει 40+ το κινητο εκει δεν παραπονούμαι. το πρόβλημα είναι ότι τα χτυπαει σε θερμοκρασια δωματιου 20-22 βαθμους!!

αφου αναγκαζομαι πολλες φορες να το κολλησω στο ερκοντισιο για να παγωσει...δεν σας φαινεται περιεργο αυτο εσας;; εκτος και αν τα επαιξε ξαφνικα το hardware..

 

εβαλα slim6 τωρα (επιτελους xposed :D) να δοκιμασω και απο εδω να δω τι γινεται...

 

29° μέσα στο σπίτι και στην μπαταρία είναι 38° . η slim είναι στο ίδιο επίπεδο για μένα με την lineage οπότε είμαι περίεργος να μας γράψεις πως σου "έκατσε".

Link to comment
Share on other sites

29° μέσα στο σπίτι και στην μπαταρία είναι 38° . η slim είναι στο ίδιο επίπεδο για μένα με την lineage οπότε είμαι περίεργος να μας γράψεις πως σου "έκατσε".

 

κοιτα, εχω δοκιμασει 3 lineage versions. μια unofficial που δουλευε ΠΑΡΑ πολυ καλα και ειχε πολυ καλη διαχειριση μπαταριας και ram (1.5-1.6 free απο 2) 5-6 ωρες SOT αλλά είχε θέματα με την κάμερα και τον φακό οπως και με την φωτινοτητα οθονης και ηχους ηχειων και ακουστικων. μια official εκδοση η οποια ειχε τα προβληματα υπερθερμανσης αλλά η κάμερα και ο φακός ήταν τελεια (οπως και ανοιγαν instantly)

και την τελευταια nighty που εβαλα τωρα η οποια ηταν φουλ στα μπαγκς ειδικα στο app της κάμερας που δεν τραβαγε φωτο και αναβε το φλας, εκλεινε την εφαρμογη και το φλας ηταν ακομα ανοιχτο.

 

τωρα, η καλύτερη ρομ που εχω δοκιμάσει γενικά ηταν η miui 7.1.6.0 5.0 ή 5.1 δεν θυμάμαι καλά η οποια ηταν τελεια σε ΟΛΑ (το τηλεφωνο πανω απο 40 βαθμους δεν το ειχα δει ακομα και σε παιχνιδια) αλλα της λειπανε πολλα πραγματα...υπερβολικα πολλα ομως.

 

τωρα την slim6 που την βλέπω σβέλτη φαίνεται. έχω 1 gb usage και αλλο 1 free, την βλεπω φορτιζει αργα ομως σαν αρχικη παρατηρηση.

η κάμερα δουλευει καλά αν και θα μπορουσε καλύτερα, θα βάλω open camera και ολα οκ. το ui ειναι καλό και σβέλτο με nova και με default το μονο που δεν μου αρεσει ειναι το multitasking menu το οποιο ειναι στα πλαγια και λιγο δυσχριστο (απο nougat μου λειπει και το multiwindow ειναι η αληθεια πολυ βολικο)

απο υπερθερμανση επαιξα λιγο mobile legends ενω φορτιζει απο 2.4a φορτιστη (δεν εχω δει στα ποσα κανει limit η ρομ μιας και φορτιζει αργα οποτε σιγουρα κατω απο 1.5) και δεν το βλεπω να ζεστενεται ειναι η αληθεια δουλευει πολυ καλα. θα το χρησημοποιησω σημερα στην δουλεια να το πιεσω λιγο και θα σας πω....

Link to comment
Share on other sites

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1a55uclc8luCTIqrP7F8moR6zaSOXbRTDyltiHNsyA2E/htmlview εδώ είναι μια λίστα με rom για το κινητό μας,όσοι είστε "περίεργοι" δείτε και δοκιμαστε!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μάγκες. μετα απο πολυ προσπαθια με πολλες ρομ εχω μια απορια

 

μια ρομ να κανουμε την δουλεια μας σωστα δεν υπαρχει;

 

ειδικά τώρα που δοκιμάζω τις lineage το κινητο ειτε θα βραζει με 50ρια θερμοκρασιες (μιλαμε μου βαραει 43-44 βλεποντας απλα τα νεα στον χρομ) ειτε θα ειναι γεματο μπαγκς (ειδικα με την καμερα) ή θα κανει ραντομ ρισταρτς ή κατι άλλο

 

απο μπαταρια η lineage καλες είναι βγαζω 5 ωρες ++ SOT αλλα τι να το κανω αν φτανει σε σημειο να μη μπορω να το αγγιξω αν παιζω κανα παιχνιδακι;

 

πολλες φορές έχω google play music απο πισω να παιζει μουσικη, messenger ανοιχτο και να διαβαζω κατι στον chrome και στην αλλαγη chrome/messenger κολλαει τοσο πολυ που καμια φορα κανει restart.

 

μονο η miui 7.1.6.0 μου ειχε βγει καλή μπορώ να πω

Εγώ πλέον με XTRV dev είμαι μια χαρά, όλα δουλεύουν άψογα, πολύ καλή αυτονομία (για snapdragon 808 προφανώς) και νορμάλ θερμοκρασίες (πάλι για 808)

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάζει 5+ sot με ενδιαφέρει αλλαγή από τις 2,5-3 που βγάζω εγώ.

Αν και παίζει να φταίει που δεν έχει καλό σήμα εκεί που δούλευα.

Ποια ρομ προτείνετε?

(Σταθερή, δίχως προβληματική κάμερα)

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάζει 5+ sot με ενδιαφέρει αλλαγή από τις 2,5-3 που βγάζω εγώ.

Αν και παίζει να φταίει που δεν έχει καλό σήμα εκεί που δούλευα.

Ποια ρομ προτείνετε?

(Σταθερή, δίχως προβληματική κάμερα)

 

Εγώ με νουγκατ bootloader έχω την τελευταία lineage του Hikari no Tenshi.

Sot 5.30 ώρες περιπου(3 ώρες οθόνη και υπόλοιπο 50%)

Edited by savvas_p25
Link to comment
Share on other sites

Αν βγάζει 5+ sot με ενδιαφέρει αλλαγή από τις 2,5-3 που βγάζω εγώ.

Αν και παίζει να φταίει που δεν έχει καλό σήμα εκεί που δούλευα.

Ποια ρομ προτείνετε?

(Σταθερή, δίχως προβληματική κάμερα)

Με την XTRV βγάζω 4 ώρες sot αλλά με πολλή χρήση (όλη μέρα ίντερνετ, gps, κλήσεις πολλές, εφαρμογές αρκετές)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

σκεφτομαι να αναβαθμισω το κινητο μου στη νεα Developer απο την 6.4.28 που φοραει τωρα.

Επειδη εχω μπερδευτει λιγακι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω ειναι τα παρακατω ;

1. back up μεσω της ΤWRP

2. factory reset μεσω TWRP

3. βαζω τη Rom που εχω κατεβασει μεσα στο κινητο μεσω ΗΥ

4. εγκατασταση της rom

5. συνδεση με google account και Μi Account που θα επαναφερουν τις ρυθμισεις που ειχα και πριν

 

Σωστα τα λεω ; Κατι αλλο πρεπει να κανω ;

Υπαρχει περιπτωση να κλειδωθει ο bootloader ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

σκεφτομαι να αναβαθμισω το κινητο μου στη νεα Developer απο την 6.4.28 που φοραει τωρα.

Επειδη εχω μπερδευτει λιγακι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω ειναι τα παρακατω ;

1. back up μεσω της ΤWRP

2. factory reset μεσω TWRP

3. βαζω τη Rom που εχω κατεβασει μεσα στο κινητο μεσω ΗΥ

4. εγκατασταση της rom

5. συνδεση με google account και Μi Account που θα επαναφερουν τις ρυθμισεις που ειχα και πριν

 

Σωστα τα λεω ; Κατι αλλο πρεπει να κανω ;

Υπαρχει περιπτωση να κλειδωθει ο bootloader ;

θα πας πρώτα σε 6.12.12 ή μεγαλύτερη και μετά στην τελευταία 7.7.xx

Link to comment
Share on other sites

θα πας πρώτα σε 6.12.12 ή μεγαλύτερη και μετά στην τελευταία 7.7.xx

Τα βηματα που αναφερω πριν ειναι σωστα ;

Οταν περασω την 6.12.12 ή κάποια μεγαλύτερη περνάω μετά από πάνω την τελευταια 7.7.xx χωρις να κανω κατι αλλο;

Mε τον bootloader θα εχω θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Τα βηματα που αναφερω πριν ειναι σωστα ;

Οταν περασω την 6.12.12 ή κάποια μεγαλύτερη περνάω μετά από πάνω την τελευταια 7.7.xx χωρις να κανω κατι αλλο;

Mε τον bootloader θα εχω θεμα;

Ποια ρομ φοράς; την ελληνική gtv;

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ φοράς; την ελληνική gtv;

GTV Developer 6.4.28

To κινητο το αγορα πριν περιπου δυο χρονια και ειχε ξεκλειδωμενο bootloader

Edited by GeorgeKa
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αρκετό τεστάρισμα της slimrom6 έχω να πω καλά λόγια.

Η μπαταρία ΠΟΛΥ καλή όπως και πριν με 5++ ώρες SOT

Η κάμερα "ΜΕΧ". έβαλα open camera και δουλεύει άψογα.

Ο φακός παρατήρησα κάνει 1-1μιση δεύτερο να ανοίξει/κλείσει.

Έχει περίεργο multitasker, αλλα άν το μάθεις δουλεύει καλά. δεν είναι τόσο εύχρηστο όσο το default και του λείπουν 1-2 πραγματάκια αλλά δουλεύει μια χαρά.

Απο θερμοκρασίας τα πάει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. Μέχρι στιγμής είχα υπερθέρμανση μία φορά μετά απο μιαμιση ώρα mobile legends με 4g. (H μπαταρία έπεσε 20%-25% εκεί) και δεν ήταν τόσο άσχημα όσο πριν, δηλαδή μπορούσα να παίξω και άλλο δεν με έκαιγε. Σε γενικές γραμμές δεν ζεστενεται.

Το multitasking της rom γενικά σε πολύ καλά επίπεδα, το κινητό είναι σβέλτο με όλη της σημασία της λέξης. Οι ενδείξεις ήχου και φωτεινότητας δουλεύουν σωστά (όχι να το έχεις στο 30% να μην ακούγεται τίποτα και στο 50% να παραμορφώνει απο το gain).

 

Γενικά είμαι ικανοποιημένος και την προτείνω. Την δουλευω με nova και θα μείνω με αυτήν για καποιο καιρό σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧω την GTV 8.0.5.0 Stable.Εχω θεμα με την εγγραφη 4κ βιντεο.Κατα την εγγραφη μια θολωνει και μια εστιαζει κανονικα.Θελω να γυρισω σε official rom ,αλλα η εφαρμογη της Xiaomi δεν το βλεπει το κινητο
Link to comment
Share on other sites

ΕΧω την GTV 8.0.5.0 Stable.Εχω θεμα με την εγγραφη 4κ βιντεο.Κατα την εγγραφη μια θολωνει και μια εστιαζει κανονικα.Θελω να γυρισω σε official rom ,αλλα η εφαρμογη της Xiaomi δεν το βλεπει το κινητο

 

Το miflash tool; Μήπως εχεις θέμα με drivers;

Link to comment
Share on other sites

Το miflash tool; Μήπως εχεις θέμα με drivers;

 

Ναι το miflashtool.Ενω βλεπει κανονικα το κινητο και μπορω να κανω ανταλλαγες αρχειων.Ενω πριν απο 1 μηνα δεν εβλεπε ουτε το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το miflashtool.Ενω βλεπει κανονικα το κινητο και μπορω να κανω ανταλλαγες αρχειων.Ενω πριν απο 1 μηνα δεν εβλεπε ουτε το κινητο.

 

Κάνε απ εγκατάσταση τους drivers ,και βάλε αυτό https://forum.xda-developers.com/mi-5/how-to/tool-xiaomitool-xiaomi-rom-changing-easy-t3627081 το έχω χρησιμοποιήσει 3-4 φορες χωρίς πρόβλημα.(win7 x64 )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!

Ελπιζω να ρουλευει και με WIN 10.Δηλαδη το "εργαλειο" αυτο τα κανει ολα μονο του;Βλεπει τη ρομ φοραει το κινητο και ολες τις διαθεσιμες.Μπορω και αντιστρφα απο τη ελληνικη να παω σε official;

Edited by forumkid
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...