Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Update aosp extended.

Βγηκε νεα εκδοση πως κανουμε αναβαθμιση?

 

Την πέρασα με καθαρη εγκατάσταση, περισσότερα σε 2-3 μέρες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δηλαδη ξανα χανουμε viber κλπ?

η με titanium backup δεν θα εχω θεμα?

 

Κάνε backup και δοκίμασε dirty flash! Πιστεύω δεν θα εχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Περάστε την τελευταία Aosp extended και θα τρίβεται τα μάτια σας... Δείχνει πραγματικά σαν σακαράκα το τηλέφωνο με τις πάντοτε προβληματικές miui είτε 8 είτε 9... Τρομερά γρηγορότερη, φοβερή αυτονομία (σε 15 ώρες μόνο με δεδομένα και με μέτρια προς χάλια κάλυψη δικτύου, πέτυχα 3 ώρες και 20 λεπτά οθόνη ενεργή με fb, instagram και Tapatalk, what's app και viber, και 45 λεπτά κλήσεις χωρίς να έχω ενεργοποιήσει την εξοικονόμηση ενέργειας)...

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά

Έχω το mi4c 3/32 από τον 12/2015 και όλα δούλευαν μία χαρά μέχρι που στις αρχές του 2017 το κινητό μου έπεσε κάτω και έσπασε η πίσω κάμερα με αποτέλεσμα οι φωτογραφίες που βγάζει να είναι σαν τις βλέπεις μέσα από σπασμένο τζάμι (οι φωτογραφίες της μπροστινής κάμερας βγαίνουν κανονικά).

Αφού έλεγξα ότι δεν ήταν σπασμένο το τζάμι μπροστά από την κάμερα που είναι προσαρμοσμένο στο πίσω καπάκι του mi4c αγόρασα τον Φεβρουάριο από το aliexpress μία κάμερα με τίτλο "Original New For Xiaomi Mi4c Mi 4c mi4i mi 4i Back Rear Camera Mobile Phone Replacement" και τιμή $3,94. Αντικατέστησα την κάμερα αλλά σε κάθε προσπάθεια να ανοίξω την εφαρμογή της κάμερας έπερνα το μήνυμα "Camera error: can't connect to camera". Βάζοντας πάλι την παλιά κάμερα η εφαρμογή "Κάμερα" δούλευε κανονικά αλλά με χάλια (σπασμένες) φωτογραφίες. Σε επικοινωνία με τον κινέζο μου είπε ότι θα μου στείλει νέα κάμερα αλλά η νέα δεν ήρθε ποτέ και ο κινέζος έκλεισε το account του στο aliexpress.

Στις 22/9/2017 παρήγγειλα πάλι από το aliexpress αυτή την κάμερα αλλά και πάλι υπάρχει το ίδιο πρόβλημα "Camera error: can't connect to camera"

Ενδεχομένως να μην είναι η σωστή κάμερα αν και κουμπώνει κανονικά στο τηλέφωνο και το κινητό δουλεύει κανονικά σε όλα του εκτός από την κάμερα.

Γνωρίζει κανείς ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα;

Στο τηλέφωνο έχω την GTV 6.9.22 Developer και η κάμερα του κινητού είναι η imx528.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

go01

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά

Έχω το mi4c 3/32 από τον 12/2015 και όλα δούλευαν μία χαρά μέχρι που στις αρχές του 2017 το κινητό μου έπεσε κάτω και έσπασε η πίσω κάμερα με αποτέλεσμα οι φωτογραφίες που βγάζει να είναι σαν τις βλέπεις μέσα από σπασμένο τζάμι (οι φωτογραφίες της μπροστινής κάμερας βγαίνουν κανονικά).

Αφού έλεγξα ότι δεν ήταν σπασμένο το τζάμι μπροστά από την κάμερα που είναι προσαρμοσμένο στο πίσω καπάκι του mi4c αγόρασα τον Φεβρουάριο από το aliexpress μία κάμερα με τίτλο "Original New For Xiaomi Mi4c Mi 4c mi4i mi 4i Back Rear Camera Mobile Phone Replacement" και τιμή $3,94. Αντικατέστησα την κάμερα αλλά σε κάθε προσπάθεια να ανοίξω την εφαρμογή της κάμερας έπερνα το μήνυμα "Camera error: can't connect to camera". Βάζοντας πάλι την παλιά κάμερα η εφαρμογή "Κάμερα" δούλευε κανονικά αλλά με χάλια (σπασμένες) φωτογραφίες. Σε επικοινωνία με τον κινέζο μου είπε ότι θα μου στείλει νέα κάμερα αλλά η νέα δεν ήρθε ποτέ και ο κινέζος έκλεισε το account του στο aliexpress.

Στις 22/9/2017 παρήγγειλα πάλι από το aliexpress αυτή την κάμερα αλλά και πάλι υπάρχει το ίδιο πρόβλημα "Camera error: can't connect to camera"

Ενδεχομένως να μην είναι η σωστή κάμερα αν και κουμπώνει κανονικά στο τηλέφωνο και το κινητό δουλεύει κανονικά σε όλα του εκτός από την κάμερα.

Γνωρίζει κανείς ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα;

Στο τηλέφωνο έχω την GTV 6.9.22 Developer και η κάμερα του κινητού είναι η imx528.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

go01

Μπες στο dragon-tt και βρες module κάμερας... Έχει γνήσια ανταλλακτικά εκεί...

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο dragon-tt και βρες module κάμερας... Έχει γνήσια ανταλλακτικά εκεί...

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν νομίζω ότι και οι 2 δεν είναι συμβατές ή χαλασμένες εξ' άλλου η τιμή της 2ης ήταν ίδια με αυτή που υπάρχει στο dragon-tt. Θεωρώ ότι κάτι άλλο συμβαίνει.

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι διαφορετική η κάμερα που αγόρασα από την αρχική και απλά να πρέπει να περάσω άλλο firware ή να κάνω clear cache & data από το recovery όπως πχ αναφέρει κάποιος εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Και όμως... Υπάρχει η imx258 η απλή αλλά και η imx258 sunny και η Samsung 5k3... Κοίτα στο cit για τις ακριβής πληροφορίες για το module...

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλησπερα,

 

εχουμε νεο Port miui cam?

το τελευταιο που εχω ειναι το 1,2.

 

https://forum.xda-developers.com/mi-5/themes/app-collection-camera-modded-t3591177 εδώ θα ανεβαίνει πλέον !

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω το κινητο 2 χρονια τωρα και εχω βαλει εδω και 9 μηνες του εχω περασει αυτη την ρομ xiaomi.eu_multi_MI4c_V8.2.3.0.NXKCNEC_v8-7.0.. ειδα οτι βγηκε και miui 9.. αξιζει να παω σε miui 9 απο τωρα ή ειναι πολυ νωρις? γενικα θελω να παω σε miui 9 και να το ξαναπειραξω παλι σε πολυ καιρο μετα οποτε θελω να ασχοληθω μια φορα.. να μην κανω πολλες αλλαγες σε ρομ δλδ μεχρι να βρω μια καλη..
Link to comment
Share on other sites

Τότε μακρυά από τη 9... Μπορεί να την παρουσιάζει σαν γρηγορότερη από την 8αρα, αλλά το μόνο που έχουν κάνει είναι να έχουν μειώσει την ταχύτητα στα animations. Πολλά νέα features αλλά άχρηστα, buggy, και με τραγική αυτονομία και διαχείριση μνήμης... Άποψη μου, βάλε την τελευταία AICP, κάθε εβδομάδα κάνει μόνη της ενημέρωση και μην ξανακοιτάξεις ξανά πίσω με τις miui που όσο περνάει ο καιρός γίνονται όλο και χειρότερες...

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το φιλο απο πανω.

Εγω μολις εκανα αναβαθμιση στο miui9 αντεξα 2-3 εβδομαδες μονο και μετα εβαλα την aosp extended.

Πλεον εχω καλυτερη διαρκεια μπαταριας και διαχειριση μνημης. Βεβαια λειπουν πολλα extra απο miui (κλειδωμα εφαρμογων, συγχρονισμος wifi, μετατροπεας και αλλα πολλα).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με την ελληνική miui 9 είμαι πολύ καλύτερα απ' ό,τι με τη miui 8 πριν.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το φιλο απο πανω.

Εγω μολις εκανα αναβαθμιση στο miui9 αντεξα 2-3 εβδομαδες μονο και μετα εβαλα την aosp extended.

Πλεον εχω καλυτερη διαρκεια μπαταριας και διαχειριση μνημης. Βεβαια λειπουν πολλα extra απο miui (κλειδωμα εφαρμογων, συγχρονισμος wifi, μετατροπεας και αλλα πολλα).

Ρίξτε καιμια μάτια στην επίσημη miui από το xiaomi.eu... Κάτι κάνουν λάθος οι δικοί μας αφού πρώτη φορά είδα ολόκληρο βράδυ να χάνω 2%-3% μπαταρία ενώ με την δική μας έχανα ακριβώς στην ίδια κατάσταση και στο ίδιο μέρος έχανα 12%-15% μπαταρία... Πλέον είναι καρφωμένη σταθερά η ελεύθερη μνήμη πάνω από 1GB σε αντίθεση με την "δική μας" η οποία στο 3/32 μου άφηνε 750mb... Τέλος, είναι το ίδιο, ίσως ένα κλικ πιο γρήγορη από την ελληνική...

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανένας τώρα τελευταία την epic rom;σε γενικές γραμμές οι custom rom έχουν ανέβει επίπεδο μονο η miui έχει μείνει στάσιμη
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανένας τώρα τελευταία την epic rom;σε γενικές γραμμές οι custom rom έχουν ανέβει επίπεδο μονο η miui έχει μείνει στάσιμη

 

δεν εχω την τελευταια αλλα για μενα ειναι η καλυτερη rom κ σε μπαταρια κ σε επιδοσεις κ σε απροβληματιστη smooth λειτουργια

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
... Άποψη μου, βάλε την τελευταία AICP, κάθε εβδομάδα κάνει μόνη της ενημέρωση και μην ξανακοιτάξεις ξανά πίσω με τις miui που όσο περνάει ο καιρός γίνονται όλο και χειρότερες...

Όλα ok με τις εγκαταστάσεις, πολύ εντυπωσιακό και εκτός miui το τηλέφωνο... μέσα σε ένα μήνα έχω προσπαθήσει 2 φορές με εβδ. rom.

Tι πρόβλημα έχω και δεν μπορώ να το λύσω: οι ήχοι που χρησιμοποιώ είναι συγκεκριμένοι και όταν πάω για επιλογή... δεν μου βγάζει file manager ώστε να πλοηγηθώ εκεί που θέλω & να επιλέξω αρχείο ήχου κλήσης κλπ.

Κάποια βοήθεια ;

Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαζε επιλογή να επιλέξω και από τον file manager της rom... Τέλος, αξίζει να δοκιμάζεται και την epic stable miui 9... Αρκετά καλή διαχείριση μπαταρίας, αλλά και φοβερά γρήγορη!

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, την έχω την aicp από τη Δευτέρα πάνω, την έφερα στα μέτρα μου και έχω να πω οτι είναι άλλο τηλέφωνο.

Είναι πιο γρήγορο και φαίνεται... Την ρούταρα φλασαροντας το su της aroma των παιδιών miui hellas. Στα gapps είχα θέμα, αλλά μετά από ψάξιμο έβαλα τα pico, μια χαρά είναι τα google services με αυτό. Με οποιοδήποτε άλλο αρχείο μου έβγαζε error. Θα κάνω κι ένα antutu από περιέργεια κάποια στιγμή. :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χτες βράδυ μετά από μέρες χωρίς αναβάθμιση πήρε 8.1.0 :D

Είχα κρασαρίσματα λόγω των gapps και δεν γινόταν δουλειά. Από 100% μπαταρία, 41% το πρωί...

κατά την αναζήτηση βρήκα λύση... ο τυπος που έχει σηκώσει αυτά τα gapps (xda) έλεγε οτι ίσως να χρειαστεί να ξαναφλασάρετε τη rom. Δεν χρειάστηκε τελικά. Έβαλα τα pico και όλα είναι μια χαρά. Έκανα μόνο τα απλά wipes και μετά flash το αρχείο μέσω twrp.

Επίσης χρειάζεται ξανά flash το su για να είναι ρουτ το τηλ.

Edited by Asta_La_Vista
Link to comment
Share on other sites

αυτο το τηλεφωνο δεν λεει να πεθανει ,ανακοινωθηκε οτι θα παρει miui 10 oreo

 

ps απο μλκα μου χαλασα το ακουστικο ,το εχω ανοιξει κ περιμενω το ανταλλακτικο

ps epic rom κ ξερο ψωμι

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

To τηλεφωνάκι μου χωρίς να το χρησιμοποιώ πλέον σαν βασικό κινητό (έχω πάρει το Leeco le pro 3 elite) σκόραρε 92003 στο νέο Antutu και 1259 single core και 2942 multi core στο geekbench 4.

 

Φυσικά με aosp-extended-rom , rom version 20171002 , android version 7.1.2 , Maintainer :Yu Zhu(viscropst).

 

Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι παρόλο που γουστάρω περιβάλλον miui , με aosp-extended το κινητό έχει καλύτερη διαχείρηση μνήμης και μπαταρίας και ταυτόχρονα είναι πιο γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...