Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα σου πω την δική μου χρήση και θα καταλάβεις νομίζω:

ανοιχτό wifi συνέχεια,φωτεινότητα 50%(μερικές φορές max), αρκετό social,email,browsing,whatsapp και κανά μισάωρο χρήση-gps για run-tracking τότε στο τέλος της ημέρας έχω άνετα ένα 30-35%.

 

latest-update: τώρα μόλις με 11hours up time -> 66% battery...

 

επειδή και εγώ δεν έχω χρόνο διαθέσιμο για το κινητό, σου λέω ότι (εγώ τουλάχιστον) βάζω βράδυ παρασκευής την dev rom weekly update και τέλος (μιλάμε για 15λεπτά δουλειά μαζί με το download)...μέχρι στιγμής δεν έχω παράπονο...για stable δεν την έχω βάλει απλά έχω δει εδώ μέσα ότι μερικοί μένουν με αυτή...απλά δεν το έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια...λογικά τους το ζητάς και στο κάνουν αυτοί, την χρειάζεσαι αυτή νομίζω και για τα google-apps (playstore) κλπ

 

Μια χαρα τοτε απο μπαταρια!

 

Δεν υπαρχει περιπτωση καθε Παρασκευη να κανω update το κινητο. Εχω ηδη ενα γιο δε θελω να νταντευω και μια συσκευη χαχαχα.

 

Θα κοιταξω να μεινω με το μαμα λογισμικο και αν δε δουλεψει κατι η δεν μου αρεσει, το βλεπω επι τοπου!

 

Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παρέλαβα το κινητό από vickmall με ελληνική ROM (GTV 5.10.16). Έχω κάποια θέματα.

 

1) Το κινητό δεν βρίσκει το wifi του σπίτιου μου. Με το που το άνοιξα το κινητό. Δεν το βρήκε ποτέ. Πείτε καμία ιδέα. Βρίσκει άλλα δίκτυα αλλά όχι το δικό μου.

 

EDIT το έφτιαξα μέσω του router. Ήθελε άλλο κανάλι. Απλά θέλω να ξέρω αν αυτό ο πρόβλημα θα είναι συχνό... Δηλαδή γιατί το κινητό δεν μπορούσε να δει το συγκεκριμένο ενώ με οποιαδήποτε άλλη συσκευή ως τώρα δεν είχα πρόβλημα? Έχει να κάνει με την κινέζικη προέλευσή του?

 

2) Είδα ότι για να βάλω άλλη GTV δεν μπορώ να το κάνω αυτόματα. Θέλει χειροκίνητα. Και είδα ότι πρέπει να το κάνω μέσω flashify. Μπορεί να μου πει κάποιος τη διαδικασία γιατί είμαι άσχετος?

 

3) Οι ελληνηκές ROM πρόκειται να πάρουν αυτόματα updates? Αν όχι, ποιά είναι η καλύτερη ROM για να έχω αυτόματα updates? Και ποιά η διαδικασία εγκατάστασής της? Γιατί δεν θέλω να ασχολούμαι με το κινητό όλη την ώρα...

Edited by nes13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο νημα του MI 4C.Εχω το κινητο απο προχθες(3/32giga).Περασα την Ελληνικη ROM xiaomi-miui-hellas-5.1_libra_GTV-5.11.5 και ειλικρινα με εχει εντυπωσιασει η συμπεριφορα του.Δεν κολλαει πουθενα,καταπληκτικα χρωματα και το GPS μεσα στο σπιτι λοκαρει γυρω στους 12 δορυφορους.Το μεγεθος για 5΄' δειχνει ''μικρο'' στο χερι.Πιστευω οτι ειναι πραγματικα μια αριστη αγορα.

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Ψήνομαι κι εγώ εδώ και κάμποσες εβδομάδες από τότε που ανακάλυψα πως κυκλοφορεί τέτοιο τεφαρίκι στην αγορά. Επιτέλους ήγγικεν η ώρα που θα αποτάξω δια παντός τα βρωμερά δίκαρτα Samsung που μου έχουν φάει τη ζωή. Σε δυο-τρία πράγματα μόνο κολλάω:

 

- Το πρώτο είναι οι συχνές αναβαθμίσεις που αναφέρονται συχνά σε αυτή τη συζήτηση. Υπάρχουν σταθερές εκδόσεις χωρίς προβλήματα που να μπορούν να εγκατασταθούν στο κινητό και να μην χρειάζεται να τις ανανεώνουμε κάθε... Παρασκευή; Ιδανικά θα ήθελα ένα κινητό που είτε να κάνει αυτόματα updates κάθε τόσο ή τα χειροκίνητα να αρκεί να γίνουν μια φορά στο τρίμηνο (και αν). Δεν έχω χρόνο να ασχολούμαι περισσότερο με τις κάθε λογής ROMs.

 

- Είναι γνωστό πως εντός ολίγων ημερών ανακοινώνεται η διάθεση του Mi5 και η έκδοση των 64GB με ψήνει ιδιαίτερα. Δεν θα ήθελα να παραγγείλω το Mi4c σήμερα, να παραλάβω μετά από δύο-τρεις εβδομάδες και στο ενδιάμεσο να αρχίσουν οι αποστολές του επόμενου μοντέλου. Με τη λογική βέβαια ότι θα είναι άμεσα διαθέσιμο και δεν θα πουν τα μαγαζιά ότι πχ. στην Ευρώπη θα το στέλνουμε από Γενάρη και βλέπουμε.

 

- Για την αγορά από vickmall τι τρόπος πληρωμής χρειάζεται; Paypal balance;

Edited by zeppos
Link to comment
Share on other sites

- Για την αγορά από vickmall τι τρόπος πληρωμής χρειάζεται; Paypal balance;

 

Ναι φιλε Paypal balance χρειαζεσαι.

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Ψήνομαι κι εγώ εδώ και κάμποσες εβδομάδες από τότε που ανακάλυψα πως κυκλοφορεί τέτοιο τεφαρίκι στην αγορά. Επιτέλους ήγγικεν η ώρα που θα αποτάξω δια παντός τα βρωμερά δίκαρτα Samsung που μου έχουν φάει τη ζωή. Σε δυο-τρία πράγματα μόνο κολλάω:

 

- Το πρώτο είναι οι συχνές αναβαθμίσεις που αναφέρονται συχνά σε αυτή τη συζήτηση. Υπάρχουν σταθερές εκδόσεις χωρίς προβλήματα που να μπορούν να εγκατασταθούν στο κινητό και να μην χρειάζεται να τις ανανεώνουμε κάθε... Παρασκευή; Ιδανικά θα ήθελα ένα κινητό που είτε να κάνει αυτόματα updates κάθε τόσο ή τα χειροκίνητα να αρκεί να γίνουν μια φορά στο τρίμηνο (και αν). Δεν έχω χρόνο να ασχολούμαι περισσότερο με τις κάθε λογής ROMs.

 

- Είναι γνωστό πως εντός ολίγων ημερών ανακοινώνεται η διάθεση του Mi5 και η έκδοση των 64GB με ψήνει ιδιαίτερα. Δεν θα ήθελα να παραγγείλω το Mi4c σήμερα, να παραλάβω μετά από δύο-τρεις εβδομάδες και στο ενδιάμεσο να αρχίσουν οι αποστολές του επόμενου μοντέλου. Με τη λογική βέβαια ότι θα είναι άμεσα διαθέσιμο και δεν θα πουν τα μαγαζιά ότι πχ. στην Ευρώπη θα το στέλνουμε από Γενάρη και βλέπουμε.

 

- Για την αγορά από vickmall τι τρόπος πληρωμής χρειάζεται; Paypal balance;

 

για αγορα απο vickmall 99 τα εκατο δεν χρειαζεσαι balance το παιρνει κατευθειαν δοκιμασε.

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα να ρωτησω με ποια εφαρμογή έχετε δουλέψει το remote control με ir?? έχω την ελληνική ρομ 5.11.5.

 

ψαξε στο μενου δεν χρειαζεσαι εφαρμογη.Και κατι αλλο απο οθονη πως το βλεπεται?το μαυρο πως ειναι?απο γωνιες θεασης ?

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

- Είναι γνωστό πως εντός ολίγων ημερών ανακοινώνεται η διάθεση του Mi5 και η έκδοση των 64GB με ψήνει ιδιαίτερα. Δεν θα ήθελα να παραγγείλω το Mi4c σήμερα, να παραλάβω μετά από δύο-τρεις εβδομάδες και στο ενδιάμεσο να αρχίσουν οι αποστολές του επόμενου μοντέλου. Με τη λογική βέβαια ότι θα είναι άμεσα διαθέσιμο και δεν θα πουν τα μαγαζιά ότι πχ. στην Ευρώπη θα το στέλνουμε από Γενάρη και βλέπουμε.

Αυτό που ακριβώς έγινε γνωστό; γιατί σε λίγες ημέρες αλλά αναμένονται να βγουν.

Αν βιάζεσαι για συσκευή πάρτο άφοβα εκτός κι αν θες να δεις και 1-2 mid-range προτάσεις σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ακριβώς έγινε γνωστό; γιατί σε λίγες ημέρες αλλά αναμένονται να βγουν.

Αν βιάζεσαι για συσκευή πάρτο άφοβα εκτός κι αν θες να δεις και 1-2 mid-range προτάσεις σύντομα.

 

ποιες εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

ψαξε στο μενου δεν χρειαζεσαι εφαρμογη.Και κατι αλλο απο οθονη πως το βλεπεται?το μαυρο πως ειναι?απο γωνιες θεασης ?

 

το κινητό είναι άψογο σε όλα και έχει οθοναρα. όσο για το remote έχει μέσα ένα mi home που πρέπει να γραφτεί και επίσης ένα mi remote που δεν δουλεύει!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ακριβώς έγινε γνωστό; γιατί σε λίγες ημέρες αλλά αναμένονται να βγουν.

Αν βιάζεσαι για συσκευή πάρτο άφοβα εκτός κι αν θες να δεις και 1-2 mid-range προτάσεις σύντομα.

 

Απ' ότι θυμάμαι είχα δει κάμποσα άρθρα για τέλη Νοέμβρη-αρχές Δεκέμβρη αλλά δεν γινόταν σαφές αν τότε θα ξεκινήσει η διάθεση ή θα είναι απλώς η ανακοίνωση της επικείμενης διάθεσης (μάλλον το δεύτερο). Σύμφωνα πάντως με όσα αναφέρονται εδώ http://mi5xiaomi.com/xiaomi-mi5-release-date, δύσκολο το βλέπω για Ελλάδα πριν τη νέα χρονιά. Απ' την άλλη δεν βιάζομαι ιδιαίτερα για κινητό, άρα μάλλον με βλέπω να περιμένω μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση, δεδομένου ότι τα 64GB μνήμης τα θεωρώ σχεδόν απαραίτητα (ήδη χρησιμοποιώ πάνω από 30 στην κάρτα μνήμης του τωρινού κινητού μου, ένεκα 4000+ MP3).

Link to comment
Share on other sites

Για remote έβαλα το irplus από το play store https://play.google.com/store/apps/details?id=net.binarymode.android.irplus

 

thanks Νίκο δουλεύει αψογα!

Edited by gfer7
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό παιδιά είναι πολύ γρήγορο και δεν κολλάει πουθενά. Πιστεύω η οθόνη που είναι fhd το βοηθάει. Στο scrolling σε εφαρμογές όπου με επωνυμα δυνατά κινητά με quad hd οθόνη φαινόταν ελάχιστο lag αυτό πάει τέλεια. Μπαταρία θεωρώ πως μπορεί να βγάλει καλύτερους χρόνους σε σχέση με το μέγεθος της. Επίσης η κάμερα το βράδυ είναι χάλια. Το πρωί αντίθετα είναι παρά πολύ καλή σε σχέση με την τιμή του κινητού πάντα. Γενικά είναι σαν να έχεις hi end συσκευή σε επιδοσεις με σχετικά μικρό κόστος.
Link to comment
Share on other sites

το κινητό είναι άψογο σε όλα και έχει οθοναρα. όσο για το remote έχει μέσα ένα mi home που πρέπει να γραφτεί και επίσης ένα mi remote που δεν δουλεύει!

 

Εμενα μου δουλευει το miremote!!!

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγω σήμερα την έκδοση με 3GB RAM σε λευκό αγορασμένο απο minideal. Δυστυχώς ενω το ζήτησα να ερθει root δεν ήρθε και φοράει την MIUI 77.0.4.0 stable. Πρώτες εντυπώσεις σε σχεση με το προηγούμενο THL T100 άριστες. Φοβερή οθονη με ωραία αισθηση, δυνατο ηχειο, πολυ καλο και ευχρηστο περιβάλλον, ωραία κατασκευη, κανενα προβλημα με ειδοποιήσεις (messenger,viber,whats up). Φωτογραφική μηχανή μέσα στο σπιτι μεχρι τωρα πολυ καλη. Με λιγα λόγια φοβερό.

 

Καλημέρα σε όλους. Επεδή έχω το ίδιο θέμα με τον φίλο παραπάνω (αγορά από το minideal επίσης), προσπάθησα να κάνω flash άλλη rom μέσω της διαδικασίας που περιγράφεται στο miui.gr αλλά είδα ότι τα developer options δεν είναι ενεργοποιημένα. Αυτό σημαίνει ότι το τηλέφωνο δεν είναι rooted? Και αν είνα έτσι πως το αλλάζουμε για να μπορέσουμε να βάλουμε όποια rom θέλουμε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Τα developer options ενεργοποιουνται. Αλλα δεν θυμαμαι που στο software info πατας 5-6 φορες. Η στο κερνελ η στο software version... Ας πει καποιος που το εχει πιο προσφατο...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Kατεβασα και εκανα εγκατασταση την Ελληνικη rom συμφωνα με τον οδηγο

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10032-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-Mi-4C/

 

Εκανε επανεκκινηση και μου εμφανιζει το τηλεφωνο μου στημενο ετσι οπως το ειχα με την μονη αλλαγη οτι εχουν προστεθει

καποιες επιπλεον εφαρμογες της Xiaomi και το Swiftkey.

 

Εγω γιατι νομιζα οτι θα σβησουν τα παντα απο το τηλεφωνο και θα πρεπει να τα στησω ολα απο την αρχη ;

Εκανα κατι λαθος ;

 

Επισης δεν ειναι root η συσκευη μου.

Link to comment
Share on other sites

Για remote έβαλα το irplus από το play store https://play.google.com/store/apps/details?id=net.binarymode.android.irplus

 

Φιλε μου σχετικα με συσκευές που δεν περιέχονται πχ εχω μια τηλεόραση Finlux η οποια δεν περιεχετε ουτε στο miremote ουτε σε αυτο? Υπαρχει καποια αλλη λύση???μπορουμε πχ να βρουμε τον κωδικο των υπερύθρων και να την βαλουμε χειροκίνητα???Η ακομα καλύτερα οπως εχει η μαμα εφαρμογή της Huawei να μπορέσουμε να κανουμε εκπαίδευση με το remote control της tv?? Θυμαμαι οτι εφερνες το τηλεκοντρολ κοντασ στο τηλεφωνο και εβρισκε τον κωδικο το τηλεφωνο απο την εκπομπή του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπέρα θελω την βοηθεια σας παρελαβα απο VickMall το 32αρι με περασμενη την εκδοση

 

ΜΙU7 by xiaomi-miui.gr

GTV 5.10.16 Developer

 

 

Πρεπει να την αλλάξω η θα έχω προβλημα / ελλειψεις εαν συνεχισω με αυτην την εκδοση?

Επίσης μου ζηταει να κάνει update στο σύστημα από μόνο του να κάνω η θα μου βγει η multi αγγλική έκδοση ?

και μετα θα πρέπει να περναω παλι ελληνική έκδοση?

σορρυ αλλα ειμαι αρχαριος....

 

Σας ευχαριστω! :)

Edited by Betadoros
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Γυρισα στην miui της παρασκευης για να δω τη γινεται με τα notifications και τα πραγματα ειναι στα ιδια χαλια...Μονο με data ερχονται κανονικα(viber,messenger) που δοκιμασα...Τραγικο που ακομα δεν εχει διορθωθει και μαλλον δεν θα διορθωθει ποτε οπως το κοβω:mad:

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Γυρισα στην miui της παρασκευης για να δω τη γινεται με τα notifications και τα πραγματα ειναι στα ιδια χαλια...Μονο με data ερχονται κανονικα(viber,messenger) που δοκιμασα...Τραγικο που ακομα δεν εχει διορθωθει και μαλλον δεν θα διορθωθει ποτε οπως το κοβω:mad:

 

Μην λες τέτοια γιατί μόλις το παρήγγειλα.:wacko:

:D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...