Jump to content

Doogee X5 Galicia


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο τί μπορεί κανείς να αγοράσει με 54 ευρώ. στοιβαρό (μοιάζει πολύ με το microsoft 640) πολύ καλή οθόνη, wifi και gps άμεσα......... δεν περίμενα σε καμία περίπτωση να είναι τόσο καλό για τα λεφτά του... σημειωτέον...έκανε κατευθείαν update.. άν ζήσει αρκετά , νομίζω ότι θα είναι η καλύτερη value for money αγορά μου..
Link to comment
Share on other sites

Για πειτε και σε μας που το περιμενουμε,η μπαταρια του με μεση χρηση ποσες ωρες- μερες βγαζει;η καμερα του πως ειναι την μερα και πως την νυχτα;το 3G του ειναι γρηγορο;

Ακουω τοσα καλα σχολια που λεω δεν μπορει...για 55 ευρω, καποιο λαθος κανουν χε χε.

Ανυπομονω να το πιασω στα χερια μου.

Link to comment
Share on other sites

Kαθόλου λάθος δεν κάναμε.Απλά δεν υπήρχε ανάλογη πρόταση σε αυτά τα χρήματα.Η δική μου άποψη είναι ότι για όποιον βγαίνει οικονομικά να παει στο pro που έχει διπλάσια μνήμη και φυσικά 4g που όπου πιάνει ειναι πιο γρήγορο και απο adsl Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω πιάσει το Pro πάντως , και έχοντας το απλό ( με 1 γίγα Ραμ ) στην κατοχή μου από χτες , προσωπικά βρίσκω την μνήμη αρκετή . Βέβαια το προηγούμενο τηλέφωνο που είχα , ήταν 2 χρονών παλιό , με διπύρηνο επεξεργαστή και 512MB μνήμη μόνο . Οπότε δεν ξέρω αν για κάποιον που ήδη έχει τηλέφωνο με παρόμοια specs , το φανεί λίγο το απλό Doogee .

 

Πάντως χτες που το σκάλιζα , και facebook ήταν ανοικτό , και Yahoo Mail , και playstore , και viber και μερικά ακόμα , και όμως δεν ένιωσα ότι κάπου κόλλαγε ..... Ίσα ίσα κοιτάζωντας στις ρυθμίσεις , είδα ότι η μνήμη σχεδόν ποτέ δεν έπεσε κάτω από 400MB !!!

 

Να ευχαριστήσω πάντως τους φίλους που έδωσαν τις οδηγίες σε προηγούμενα ποστ , σχετικά με το ρουτάρισμα της συσκευής . Με αργά και προσεκτικά βήματα :lol: , κατάφερα και το ρούταρα και εγώ ( μετά που έκανε την αναβάθμιση σε v13 ) .

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω πιάσει το Pro πάντως , και έχοντας το απλό ( με 1 γίγα Ραμ ) στην κατοχή μου από χτες , προσωπικά βρίσκω την μνήμη αρκετή . Βέβαια το προηγούμενο τηλέφωνο που είχα , ήταν 2 χρονών παλιό , με διπύρηνο επεξεργαστή και 512MB μνήμη μόνο . Οπότε δεν ξέρω αν για κάποιον που ήδη έχει τηλέφωνο με παρόμοια specs , το φανεί λίγο το απλό Doogee .

 

Πάντως χτες που το σκάλιζα , και facebook ήταν ανοικτό , και Yahoo Mail , και playstore , και viber και μερικά ακόμα , και όμως δεν ένιωσα ότι κάπου κόλλαγε ..... Ίσα ίσα κοιτάζωντας στις ρυθμίσεις , είδα ότι η μνήμη σχεδόν ποτέ δεν έπεσε κάτω από 400MB !!!

 

Να ευχαριστήσω πάντως τους φίλους που έδωσαν τις οδηγίες σε προηγούμενα ποστ , σχετικά με το ρουτάρισμα της συσκευής . Με αργά και προσεκτικά βήματα :lol: , κατάφερα και το ρούταρα και εγώ ( μετά που έκανε την αναβάθμιση σε v13 ) .

Δηλαδή εγώ που έτρεξα να το κάνω root πριν την v13 την πάτησα? Δεν υπάρχει περίπτωση να την πάρει μετά? Θα πάθει κάτι αν το επιχειρήσω?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έτρεξα να το κάνω root πριν την v13 την πάτησα? Δεν υπάρχει περίπτωση να την πάρει μετά? Θα πάθει κάτι αν το επιχειρήσω?

 

Νομιζω ενα παιδι παραπανω εγραψε πως δεν του ηρθανε καθολου οι ενημερωσεις ενω ητανε ρουτ.

Μαλλον αυτο συμβαινει,οταν εισαι ρουτ δεν σου ερχονται οι ενημερωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ενα παιδι παραπανω εγραψε πως δεν του ηρθανε καθολου οι ενημερωσεις ενω ητανε ρουτ.

Μαλλον αυτο συμβαινει,οταν εισαι ρουτ δεν σου ερχονται οι ενημερωσεις.

Σου έρχονται, απλα αν είσαι root και έχεις εγκαταστήσει TWRP ...... απλα δεν σαφηνει να κανεις ενημέρωση :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Σου έρχονται, απλα αν είσαι root και έχεις εγκαταστήσει TWRP ...... απλα δεν σαφηνει να κανεις ενημέρωση :)

 

Εμένα δεν μου έρχονται καν.Όταν πατάω "ελεγχος για ενημερώσεις " μου λέει ότι "το σύστημα είναι ενημερωμένο"

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έρχονται καν.Όταν πατάω "ελεγχος για ενημερώσεις " μου λέει ότι "το σύστημα είναι ενημερωμένο"

 

Αν το κάνεις unroot, κάνεις την αναβάθμιση της εταιρίας , και μετά το ξαναρουτάρεις ;

 

Έχω την αίσθηση ότι μπορείς να το κάνεις αυτό . Τώρα πως ακριβώς γίνεται θα σε γελάσω . :) Ας μας απαντήσει κάποιος πιο ειδικός !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις unroot, κάνεις την αναβάθμιση της εταιρίας , και μετά το ξαναρουτάρεις ;

 

Έχω την αίσθηση ότι μπορείς να το κάνεις αυτό . Τώρα πως ακριβώς γίνεται θα σε γελάσω . :) Ας μας απαντήσει κάποιος πιο ειδικός !!!

 

Εγώ ξέρω τι πρέπει να κάνω αν θέλω να έχω τις αναβαθμίσεις απλά διαβάζω παραπάνω ότι κάποιος που το έχει ρουτάρει του βγάζει τις αναβαθμίσεις αλλά δεν τον αφήνει να κάνει εγκατάσταση ενώ σε μένα δεν βγάζει κάτι

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Με το xposed framework έχει ασχοληθεί κανένας? Θέλω να βάλω το gravity box για να μπορώ να στέλνω 160 χαρακτήρες και από τις δύο κάρτες. Ποια ακριβώς έκδοση πρέπει να εγκαταστήσουμε?
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση για τη δική μου περίπτωση και ενός ακόμη που είχε παραγγείλει πριν από μένα αλλά δεν παρέλαβε.

 

Παρήγγειλα το τηλέφωνο 8/10 στο Everbuying και όταν είδα ότι καθυστερεί η αποστολή άνοιξα 3o ticket στις 14/10 (τα άλλα 2 ήταν για διαδικαστικά θέματα) και μου απάντησαν σήμερα 17/10 ότι το κινητό δεν το έχουν και έδωσαν 2 επιλογές, είτε να διαλέξω άλλο είτε να περιμένω 7-15 εργάσιμες για να το παραλάβουν και να το στείλουν !!!

 

Έχοντας δει στο χθεσινό newsletter τους να το ξαναπρομοτάρουν στα $56.99 (που ήταν η φτηνότερη τιμή τις ημέρες της παραγγελίας μου), απάντησα ότι είναι απαράδεκτο να το διαφημίζουν σ' αυτή την τιμή, που σημαίνει ότι το έχουν, τους ρώτησα αν πράγματι το έχουν ή εξαπατούν τον κόσμο και ζήτησα να μου στείλουν ένα απ' αυτά που διαφημίζουν. Παράλληλα, τους είπα ότι υπάρχει και 3η επιλογή, αυτή του ανοίγματος dispute στο paypal και επιστροφή των χρημάτων με ότι αυτό συνεπάγεται (εννοούσα αρνητική κριτική κλπ). Δεν απάντησαν στην ουσία, δηλαδή αν το έχουν ή όχι, αλλά με περιπτώσεις ημερών καθυστέρησης αν θα επιστρέψουν σε balance ή σε κάρτα ή σε τραπεζικό λογαριασμό !!! Παράλληλα, πρότειναν να πολλαπλασιάσουν τους πόντους που είχα και χρησιμοποίησα (το τυράκι).

 

Δεν ακύρωσα ακόμη γιατί θέλω να σκεφτώ ποια λύση από τις δύο είναι ασφαλέστερη (μέσω paypal ή απ' ευθείας μαζί τους).

Θα με βοηθούσες αν έλεγες πως ζήτησες την επιστροφή των χρημάτων σου και σχετικές λεπτομέρειες (ημερομηνίες κλπ).

 

Συνέχεια της υπόθεσης, για όσους αντιμετωπίσουν αντίστοιχο πρόβλημα (διαθεσιμότητας).

 

Την ΚΥ 18/10 έγραψα στο νήμα του Everbuying το ιστορικό και ζήτησα να στείλουν το κινητό. Μετά από 2 μέρες (ΤΡ 20/10) απάντησαν ότι ξαναστοκάρησαν και θα το στείλουν σε 1-3 μέρες και σήμερα (ΠΕ 22/10) έλαβα μήνυμα ότι το έστειλαν με το Ολλανδικό (είχα ζητήσει με Sing Post αλλά δεν έχει σημασία γιατί έχω παραλάβει μερικά με το Ολλανδικό).

 

Συμπέρασμα

Το μαγαζί δεν αποδεικνύεται σωστό με την πολιτική που ακολουθεί (ο φίλος που αναφέρω στην αρχή δεν πήρε ποτέ απάντηση μη αποστολής και ζήτησε refund). Ανεξάρτητα από το αν εγώ επέμεινα και τελικά (πιστεύω ότι) θα το παραλάβω, πρέπει να εξετάζουμε προσεκτικά τη διαθεσιμότητα, πριν παραγγείλουμε (στην περίπτωσή μου δεν ανέφερε τίποτε σχετικό και θεώρησα ότι το έχουν).

Link to comment
Share on other sites

...(ο φίλος που αναφέρω στην αρχή δεν πήρε ποτέ απάντηση μη αποστολής και ζήτησε refund)...

Εγώ δηλαδή ;)

 

Με τα λεφτά πίσω στο balance πλέον, μήπως τελικά να πάω στο Pro;

Και μια ακόμα ερώτηση: σαν WiFi hotspot το έχετε δοκιμάσει; Λειτουργεί χωρίς προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

Με το xposed framework έχει ασχοληθεί κανένας? Θέλω να βάλω το gravity box για να μπορώ να στέλνω 160 χαρακτήρες και από τις δύο κάρτες. Ποια ακριβώς έκδοση πρέπει να εγκαταστήσουμε?
Διαβασε εδω και εδω.

 

Οσον αφορα στα SMS, γιατι δεν χρησιμοποιεις το GoSMS δουλευει μια χαρα στο Χ5Pro που το εχω εγκαταστησει .... :p

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει να είμαι ο μόνος που έχω καταφέρει να βάλω xposed στο x5 pro.Στο xda διάβασα περίπτωση ατόμου που προσπάθησε να το περάσει στο απλό x5 και έπεσε σε bootloop.
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε εδω και εδω.

 

Οσον αφορα στα SMS, γιατι δεν χρησιμοποιεις το GoSMS δουλευει μια χαρα στο Χ5Pro που το εχω εγκαταστησει .... :p

Ακριβώς αυτό έκανα και όλα καλά.. Απλά δεν ήξερα ότι το pro είναι πλέον δωρεάν.. Μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε μήνυμα για ενημέρωση σε v14. Η ενημέρωση κατεβαίνει αλλά μετά βγαίνει μήνυμα ότι η εγκατάσταση έχει καταστραφεί και δεν μπορεί να εγκατασταθεί. Έχω κάνει root μετά τη v13.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε μήνυμα για ενημέρωση σε v14. Η ενημέρωση κατεβαίνει αλλά μετά βγαίνει μήνυμα ότι η εγκατάσταση έχει καταστραφεί και δεν μπορεί να εγκατασταθεί. Έχω κάνει root μετά τη v13.

 

Λογικό, αφου το root τροποποιεί αρχεία συστήματος στην 5.0... Αν θέλεις πρέπει να ξαναφλασαρεις την ρομ, να κάνεις αναβάθμιση και μετά πάλι root..

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το supersu από τις επιλογές του, καθάρισα cache και dalvik cache από twrp αλλά και πάλι δεν περνάει η OTA. Αν κάποιος την βρει σε zip ας μας δώσει link να την περάσουμε χειροκίνητα.
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το supersu από τις επιλογές του, καθάρισα cache και dalvik cache από twrp αλλά και πάλι δεν περνάει η OTA. Αν κάποιος την βρει σε zip ας μας δώσει link να την περάσουμε χειροκίνητα.

Το δικό μου όταν μπω στο twrp και κάνω κάτι μετά κολλάει και θέλει βγάλσιμο μπαταρίας..

 

Μια φορά από μόνο του επανήλθε όταν έβγαλα την θήκη.

 

Τυχαίο? Σε κάποιον άλλο το έχει παρουσιάσει?

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου twrp πετάει, απροβληματιστο.

 

Κανείς να έχει κατεβάσει τη v14;

 

Έχει καταφέρει κανείς να εγκαταστήσει το PayPal;

Link to comment
Share on other sites

Με τον τρόπο που αναφέρετε εδώ ( μέσω SuperSU ) , θα γίνει σωστά το unroot , προκειμένου να περαστεί η καινούργια v14 ;

 

http://howunroot.com/unroot-supersu/doogee/x5/5.1/

 

 

Και επειδή δεν το έχω ξανακάνει , με τις εφαρμογές τι γίνεται ; Διαγράφονται τα πάντα ; Σταματάνε να λειτουργούν απλώς ; Χρειάζεται πχ με το Titanium backup , να κάνουμε κάτι ; ( ήδη έχω κάνει backup τις εφαρμογές που έχω ) .

 

Μετά μπορούμε να ξανακάνουμε κανονικά root με τον τρόπο που έχει αναφερθεί στο τόπικ ;

 

Αξίζει η όλη φασαρία ή απλώς να περιμένω να βγεί το update v14 σε κάποιο αρχείο , που θα δουλεύει σε ρουταρισμένο κινητό ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...