Jump to content

Samsung Galaxy Note 5


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το note έχει και ελάχιστα πιο φωτεινή οθόνη 400-410 nits vs 380+

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπάρχει περίπτωση να είναι region lock τα κινητά; δεν γράφει στο site κατι. είναι κανονικά το 920CD μοντέλο! Από Dubai η αγορά! Edited by pReHiStoRik
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να είναι region lock τα κινητά; δεν γράφει στο site κατι. είναι κανονικά το 920CD μοντέλο! Από Dubai η αγορά!

Για να γίνει region lock ένα samsung πρέπει να έχεις βάλει μέσα sim κάρτα και να έχεις δουλέψει το κινητό με την sim μέσα για κάποια λεπτά. Μονο έτσι κλειδώνει σε ένα region. Φαντάζουμε είναι καινούργιο στο κουτί του οποτε 99% unlocked

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να συμπληρώσω .

5. Note 5 χωρίς εγγύηση σε καμιά ευρωπαϊκή χώρα s6 edge + με εγγύηση .

Εαν κάποιος δεν χρειάζεται το πενάκι δεν υπάρχει ( κατά την ταπεινή μου άποψη ) λόγος αγοράς του note ,και ας κλείσουμε το off topic εδώ .

Είναι το μεγαλύτερο μείον του για εμας τους Ευρωπαίους δυστυχώς. Δεν θα το έκανα ποτε στην ζωή μου και σε άλλους δεν το συστήνω αλλα ήθελα top phablet κινητό με καλή μπαταρία. Ήταν ελάχιστες οι επιλογές μου. Περίμενε το 6P που όπως φαίνεται έχει μέτρια μπαταρία η πάρε το edge+ που δεν έχει κανένα ιδιαίτερο βοηθητικό feature για μένα προσωπικά. Είμαι και γραφίστας και το ότι θα μπορώ πάνω στο κρεβάτι σαν βαριέμαι να κάνω προσχέδια κτλ μου είναι ότι πρέπει.

NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Μετά και το χθεσινό Update παιδιά βλέπω ακόμα καλύτερη μπαταρία. Όποιος την πήρε ας μας πει και αυτός τις δικές του εντυπώσεις.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει region lock ένα samsung πρέπει να έχεις βάλει μέσα sim κάρτα και να έχεις δουλέψει το κινητό με την sim μέσα για κάποια λεπτά. Μονο έτσι κλειδώνει σε ένα region. Φαντάζουμε είναι καινούργιο στο κουτί του οποτε 99% unlocked

 

Αν ένα Samsung είναι region locked, είναι από το εργοστάσιο και όχι επειδή κλειδώνει στη χώρα της πρώτης SIM card.

Σε περίπτωση που είναι region locked το κινητό, χρειάζεται τοποθέτηση SIM παρόχου από το region για το οποίο προορίζεται το κινητό και 5 λεπτά κλήσεις από την SIM αυτή για να ξεκλειδώσει το κινητό και να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε όλο τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει βρει κάποιος σε titanium silver; Θέλω πολύ να το αγοράσω αλλά θα προτιμούσα σε αυτό το χρώμα.
t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2
Link to comment
Share on other sites

Το έχει βρει κάποιος σε titanium silver; Θέλω πολύ να το αγοράσω αλλά θα προτιμούσα σε αυτό το χρώμα.

 

Θα αργησει.πολυ.και τα πρωτα Pre-order Ειναι αποκλειστικα για την 64Gb Εκδοση

Link to comment
Share on other sites

Αν ένα Samsung είναι region locked, είναι από το εργοστάσιο και όχι επειδή κλειδώνει στη χώρα της πρώτης SIM card.

Σε περίπτωση που είναι region locked το κινητό, χρειάζεται τοποθέτηση SIM παρόχου από το region για το οποίο προορίζεται το κινητό και 5 λεπτά κλήσεις από την SIM αυτή για να ξεκλειδώσει το κινητό και να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε όλο τον κόσμο.

 

Δηλαδή το SM-N920C που παρήγγειλα και έγραφε unlocked ήδη προορίζεται για Μέση ανατολή κτλ δεν θα douilevi Κύπρο?

http://www.androidcentral.com/heres-how-region-locking-works-european-samsung-galaxy-s5

Edited by koufos
NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όπως μου εξήγησαν το κινητό θα πρέπει να είχε δουλέψει για 5 λεπτά στο region του με sim από το region του για να μπορώ να το δουλέψω εγώ Κύπρο με Κυπριακή sim. Αν δεν το έκανε ο seller αυτό στο ebay στην ουσία αγοράζω άχρηστο κινητό που δεν θα δουλέψει.

 

Ρώτησα τον seller μου τι παιζι και περιμένω απάντηση. Η ******* είναι θα γίνει είτε σήμερα είτε την δευτερα ship το κινητό.

NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει ακόμα το region lock στα κινητά της Samsung.. Μένω Μέση Ανατολή και δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο πλέον αλλά κοντός ψαλμος αφού σε λίγο θα το έχεις και θα μας πεις.. Απλά με την λογική λέω ότι υπάρχουν χιλιάδες που αγοράζουν από Ντουμπάι (περνώντας από το αεροδρόμιο εκεί με transit flight επωφελουμενοι των καλών τιμων) και πάνε σε άλλες χώρες με σφραγισμενες συσκευασίες οπότε κάτι θα είχαμε ακούσει
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το δικό μου ήρθε από dubai σφραγισμένο και δουλεύει μια χαρά και εγώ νομίζω ότι δεν ισχύει πλέον το region lock
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει ακόμα το region lock στα κινητά της Samsung.. Μένω Μέση Ανατολή και δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο πλέον αλλά κοντός ψαλμος αφού σε λίγο θα το έχεις και θα μας πεις.. Απλά με την λογική λέω ότι υπάρχουν χιλιάδες που αγοράζουν από Ντουμπάι (περνώντας από το αεροδρόμιο εκεί με transit flight επωφελουμενοι των καλών τιμων) και πάνε σε άλλες χώρες με σφραγισμενες συσκευασίες οπότε κάτι θα είχαμε ακούσει

Υπάρχει και ισχύει. Έχω φίλο σε κατάστημα με κινητά και μου είπε ότι συνήθως τα κινητά που έρχονται Κύπρο από μέση ανατολή δεν επηρεάζονται από το region lock στην Κύπρο. Ισχύει όμως. Έχω διάβαση άπειρες περίπτωσις σε forums. Μου απάντησε ο seller ότι το 4G θα δουλεύει μια χαρά και ότι τουλάχιστον για Ηνωμένο Βασίλειο θα δουλεύουν όλα ok. Οποτε φαντάζομαι είναι region unlocked.

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά το δικό μου ήρθε από dubai σφραγισμένο και δουλεύει μια χαρά και εγώ νομίζω ότι δεν ισχύει πλέον το region lock

Πιο ακριβώς μοντέλο είναι? εμενα το SM-N920C

NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το δικό μου ήρθε από dubai σφραγισμένο και δουλεύει μια χαρά και εγώ νομίζω ότι δεν ισχύει πλέον το region lock

 

Φιλε μου σου το στειλανε απο εκει? Εχω ενα φιλο εκει αλλα δεν γνωριζω αν μπορει να μου το στειλει χωρις να πληρωσω τελωνειο.Αν γνωριζεις κατι θα με βοηθουσε πολυ.Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Το έχει βρει κάποιος σε titanium silver; Θέλω πολύ να το αγοράσω αλλά θα προτιμούσα σε αυτό το χρώμα.

 

Και εγώ αυτό ψάχνω φίλε αλλά τίποτα στον ορίζοντα, μας βλέπω καλά Χριστούγεννα! Ξέρει κανείς τι παίζει με το N920i μοντέλο: Ελληνικά μπάντες κτλπ

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όπως μου εξήγησαν το κινητό θα πρέπει να είχε δουλέψει για 5 λεπτά στο region του με sim από το region του για να μπορώ να το δουλέψω εγώ Κύπρο με Κυπριακή sim. Αν δεν το έκανε ο seller αυτό στο ebay στην ουσία αγοράζω άχρηστο κινητό που δεν θα δουλέψει.

 

Ρώτησα τον seller μου τι παιζι και περιμένω απάντηση. Η ******* είναι θα γίνει είτε σήμερα είτε την δευτερα ship το κινητό.

 

Οχι δεν ισχύει αυτό. Δουλεύει κανονικά και σφραγισμένο να είναι. Απλα βάζεις τη σιμ μέσα και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό ψάχνω φίλε αλλά τίποτα στον ορίζοντα, μας βλέπω καλά Χριστούγεννα! Ξέρει κανείς τι παίζει με το N920i μοντέλο: Ελληνικά μπάντες κτλπ

 

SM-N920I:

 

GSM850, GSM900, GSM1800, GSM1900, UMTS850 (B5), UMTS900 (B8), UMTS1900 (B2), UMTS2100 (B1), LTE2100 (B1), LTE700 (B17), LTE850 (B5), LTE1700/2100 (B4), LTE1800 (B3), LTE2600 (B7), LTE1900 (B2), LTE800 (B18), LTE900 (B8), LTE700 (B12), LTE800 (B26), LTE800 (B19), TD-LTE2300 (B40), LTE700 (B28)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έχω ψάξει πλήρες το θέμα. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ μοντέλο του Note 5 που να μην έχει την 3 band 4G που χρησιμοποιείτε στην Ελλάδα και Κύπρο.

NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το SM-N920C που παρήγγειλα και έγραφε unlocked ήδη προορίζεται για Μέση ανατολή κτλ δεν θα douilevi Κύπρο?

http://www.androidcentral.com/heres-how-region-locking-works-european-samsung-galaxy-s5

 

Αν δεν έχει κάποιο αυτοκόλλητο στο κουτί, που να λέει ότι το κινητό προορίζεται για κάποιο συγκεκριμένο region, δεν νομίζω να θέλει ξεκλείδωμα.

http://cdn02.androidauthority.net/wp-content/uploads/2013/09/note-3-americas-region-lock-645x363.jpg

Λογικά το N920C, που μάλλον θα είναι και αυτό που θα έρθει Ευρώπη το 2016 πιστεύω θα είναι ok στην Κύπρο από θέμα region.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άλλο το region lock άλλο το carrier lock. Έψαξα για region lock ειδικά για το Note5 και δεν βρηκα τίποτα συν ότι πήρα για φίλο από εδώ που είμαι (έκδοση UAE, κοινώς Ντουμπάι όπως λετε) και δεν υπάρχει κανένα θέμα.. Μεγεια σας λοιπόν
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το δικό μου ήρθε από dubai σφραγισμένο και δουλεύει μια χαρά και εγώ νομίζω ότι δεν ισχύει πλέον το region lock

 

Στο έφερε κάποιος ή το παρήγγειλες? Δώσε info

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Μου το έφερε συγγενής που είχε πάει για δουλειές εκεί παιδιά
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Μου το έφερε συγγενής που είχε πάει για δουλειές εκεί παιδιά

Πόσο αν επιτρέπεται ;

Link to comment
Share on other sites

:!:Ενημέρωση :!:

Τα greeklish απαγορευονται απο τους κανόνες του forum τους οποίους αποδεχθήκατε κατά την εγγραφής σας και συνεπώς διαγράφονται .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν υπαρχει region lock πλεον στα note (τουλάχιστον). Εχω ηδη προλαβει να αγορασω (και να μεταπωλησω) ολες τις εκδοσεις των note 5 (920CD, 920C, 9208), που προοριζονταν για Μαλαισια, Ντουμπάι κλπ και κανενα απολυτως πρόβλημα με την ενεργοποιηση στην Ελλαδα. Τωρα είμαι με white 9208 και αναβαθμισα σε N9208XXU2AOJ5, με build date 13/10. Για να δουμε πως παει αυτή η εκδοση. Δυστυχως δεν καταφερα να βρω σε λογικη τιμη 64αρι, οποτε θα μεινω με το λευκο 32αρι μου 9208.

ΥΓ Για ενημερωση, πλεον παιζουν κανονικα στα ελληνικα και στο 9208 sms 160 chars, όλα τα options στην επιλογή δικτυου κλπ κλπ, εκτος της ελληνικης αναγνώρισης γραφης (που προσωπικα δε με ενδιαφερει). Επισης, αψογο το 4G με τη Wind στην Αθηνα που κινουμαι...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν υπαρχει region lock πλεον στα note (τουλάχιστον). Εχω ηδη προλαβει να αγορασω (και να μεταπωλησω) ολες τις εκδοσεις των note 5 (920CD, 920C, 9208), που προοριζονταν για Μαλαισια, Ντουμπάι κλπ και κανενα απολυτως πρόβλημα με την ενεργοποιηση στην Ελλαδα. Τωρα είμαι με white 9208 και αναβαθμισα σε N9208XXU2AOJ5, με build date 13/10. Για να δουμε πως παει αυτή η εκδοση. Δυστυχως δεν καταφερα να βρω σε λογικη τιμη 64αρι, οποτε θα μεινω με το λευκο 32αρι μου 9208.

ΥΓ Για ενημερωση, πλεον παιζουν όλα κανονικα στα ελληνικα και στο 9208 (αναγνωριση γραφης στα ελληνικα, sms 160 chars, όλα τα options στην επιλογή δικτυου κλπ κλπ). Επισης, αψογο το 4G με τη Wind στην Αθηνα που κινουμαι...

 

εγώ έχω το 9208 το ταιβανέζικο CSC: BRI με εκδοση Ν9208ZTU2AOJ3 αλλά δεν έχει αναγνώριση γραφής στα ελληνικά (στο spen μόνο κινέζικα και αγγλικά) και δεν μου έχει βγάλει κάποια καινούργια αναβάθμιση.... πως το πέρασες εσύ? σκεφτόμουν να το δώσω για να πάρω το cd μοντέλο λόγω ελληνικών στο spen κυρίως....

Edited by Peronoforos
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...