Jump to content

Samsung Galaxy Note 5


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγώ έχω το 9208 το ταιβανέζικο με εδοση Ν9208ZTU2AOJ3 αλλά δεν έχει αναγνώριση γραφής στα ελληνικά (στο spen) και δεν μου έχει βγάλει κάποια καινούργια αναβάθμιση.... πως το πέρασες εσύ?

 

Το διορθωσα (εκανα edit το μηνυμα μου) λιγο πριν ποσταρεις. Δυστυχως, θα σε στενοχωρησω, αλλα ουτε με την τελευταια εχουν προσθεσει ελληνικα στο spen (εχει πολλες γλωσσες πλεον, οποτε είναι θεμα χρονου)... Την AOJ5 την εριξα με odin...

H λυση σε αυτό που θες πιθανότατα είναι εδώ

http://studenikin.ru/svarom/svarom_N9208.asp

Μια πολύ ωραια ρομ, multilang με πολλες δυνατότητες για το νοτε μας - μολις βρω το χρονο θα τη ριξω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια δεν υπαρχει region lock πλεον στα note (τουλάχιστον). Εχω ηδη προλαβει να αγορασω (και να μεταπωλησω) ολες τις εκδοσεις των note 5 (920CD, 920C, 9208), που προοριζονταν για Μαλαισια, Ντουμπάι κλπ και κανενα απολυτως πρόβλημα με την ενεργοποιηση στην Ελλαδα. Τωρα είμαι με white 9208 και αναβαθμισα σε N9208XXU2AOJ5, με build date 13/10. Για να δουμε πως παει αυτή η εκδοση. Δυστυχως δεν καταφερα να βρω σε λογικη τιμη 64αρι, οποτε θα μεινω με το λευκο 32αρι μου 9208.

ΥΓ Για ενημερωση, πλεον παιζουν κανονικα στα ελληνικα και στο 9208 sms 160 chars, όλα τα options στην επιλογή δικτυου κλπ κλπ, εκτος της ελληνικης αναγνώρισης γραφης (που προσωπικα δε με ενδιαφερει). Επισης, αψογο το 4G με τη Wind στην Αθηνα που κινουμαι...

 

 

 

Το n920i? Παίζει Ελλάδα? Αναγνωρίζει Ελληνικά;

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Το διορθωσα (εκανα edit το μηνυμα μου) λιγο πριν ποσταρεις. Δυστυχως, θα σε στενοχωρησω, αλλα ουτε με την τελευταια εχουν προσθεσει ελληνικα στο spen (εχει πολλες γλωσσες πλεον, οποτε είναι θεμα χρονου)... Την AOJ5 την εριξα με odin...

H λυση σε αυτό που θες πιθανότατα είναι εδώ

http://studenikin.ru/svarom/svarom_N9208.asp

Μια πολύ ωραια ρομ, multilang με πολλες δυνατότητες για το νοτε μας - μολις βρω το χρονο θα τη ριξω...

 

βλέπω θέλει ρουτ, twrp recovery.... ήθελα κάτι πιο απλό σε στυλ odin και φλασάρισμα.... ίσως αργότερα βγει κάποια έκδοση που να έχει και τα ελληνικά στο spen...

δεν θέλω την γραφή απλά για να γράφω μηνύματα ή στο ίντερνετ αντί για πληκτρολόγιο (με το stylus beta μια χαρά γράφεις ελληνικά) αλλά πχ όταν γράφω στο snote κάτι στα ελληνικά, να μπορεί να το μετατρέπει πχ σε ημερολόγιο, ή επαφές κλπ όταν επιλέγω το κείμενο.

 

βέβαια όλα αυτά είναι λεπτομέρειες, αλλά εφόσον υπάρχουν γιατί να μην τις έχουμε

 

με βόλεψε τελικά καλύτερα από το s6 edge plus μου, και ειδικά όταν σερφάρω, οι επιλογές που σου δίνει το πενάκι είναι ανεκτίμητες.... σαν να έχεις ποντίκι....ειδικά όταν υπάρχουν υπομενού που κάνεις hover με το πενάκι και σου ανοίγει προεπισκόπιση ή παράθυρα κ.λ.π...δύσκολο να το καταλάβει κάποιος που δεν έχει δουλέψει πενάκι.

Edited by Peronoforos
Link to comment
Share on other sites

βλέπω θέλει ρουτ, twrp recovery.... ήθελα κάτι πιο απλό σε στυλ odin και φλασάρισμα.... ίσως αργότερα βγει κάποια έκδοση που να έχει και τα ελληνικά στο spen...

δεν θέλω την γραφή απλά για να γράφω μηνύματα ή στο ίντερνετ αντί για πληκτρολόγιο (με το stylus beta μια χαρά γράφεις ελληνικά) αλλά πχ όταν γράφω στο snote κάτι στα ελληνικά, να μπορεί να το μετατρέπει πχ σε ημερολόγιο, ή επαφές κλπ όταν επιλέγω το κείμενο.

 

βέβαια όλα αυτά είναι λεπτομέρειες, αλλά εφόσον υπάρχουν γιατί να μην τις έχουμε

 

με βόλεψε τελικά καλύτερα από το s6 edge plus μου, και ειδικά όταν σερφάρω, οι επιλογές που σου δίνει το πενάκι είναι ανεκτίμητες.... σαν να έχεις ποντίκι....ειδικά όταν υπάρχουν υπομενού που κάνεις hover με το πενάκι και σου ανοίγει προεπισκόπιση ή παράθυρα κ.λ.π...δύσκολο να το καταλάβει κάποιος που δεν έχει δουλέψει πενάκι.

 

Ακριβως, αυτοι και πολλοι αλλοι λογοι ειναι που με οδηγησαν στο να επιστρεφω ξανα και ξανα στη σειρα νοτε ολα αυτα τα χρονια, ο,τι κι αν εχω δοκιμασει.

@b16b

Ναι, υποστηριζονται

Link to comment
Share on other sites

@b16b

 

 

Ναι, υποστηριζονται

 

 

 

Και την γραφή αναγνωρίζει;

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Και την γραφή αναγνωρίζει;

Αναλογα για ποιο region πωλειται. Το τουρκικο που εχω δει, ναι, υποστηριζε και την ελληνικη γλωσσα.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα για ποιο region πωλειται. Το τουρκικο που εχω δει, ναι, υποστηριζε και την ελληνικη γλωσσα.

Το τουρκικό σωστά Βαγγέλη υποστηρίζει κανονικά ελληνικά παντού...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Το τουρκικό σωστά Βαγγέλη υποστηρίζει κανονικά ελληνικά παντού...

 

 

 

Μπορεί να είναι n920i και να υποστηρίζει μπορεί και όχι; δύσκολα τα πράγματα... Τουρκικο που μπορούμε να βρούμε μια γειτονιά είμαστε..

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Το n920i? Παίζει Ελλάδα? Αναγνωρίζει Ελληνικά;

 

δεν υπαρχει σαν επιλογη τα ελληνικα στα settings για το μενου αλλα παντως γραφει κανονικα ελληνικα.

 

πως μπορουμε να τα βαλουμε, εχουμε γνωση;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έπεσε custom rom. SVA rom του φοβερου Ρώσου.

Βασισμένη στην τελευταία AOJ5, με twrp, root και μπολικα καλούδια και kernel xiaolu.

Εξαιρετικη δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έπεσε custom rom. SVA rom του φοβερου Ρώσου.

Βασισμένη στην τελευταία AOJ5, με twrp, root και μπολικα καλούδια και kernel xiaolu.

Εξαιρετικη δουλειά...

 

Ειναι ευκολο να την περάσει κάποιος? Το dual sim θα δουλεύει? Το spen έχει ελληνικά?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευκολο να την περάσει κάποιος? Το dual sim θα δουλεύει? Το spen έχει ελληνικά?

 

Ναι φυσικά . Kernel (με root), και tarp περνάνε πανεύκολα με Odin και μετά ρίχνεις τη ρομ από twrp. Οπωσδήποτε backup efs (από την ιδια τη ρομ, που εχει vanilla interface και σε ρωτάει τι θέλεις να κρατήσεις από τη σαβούρα της σαμμυ και τι όχι) και flash της ρομ από twrp.

Θελει όμως donation 10 ευρώ για να έχεις πρόσβαση στη ρομ (προσωπικά θεωρώ πως τα αξίζει 100%, καθώς η ρομ εχει πολλά ωραία πραγματάκια και δουλεύει άψογα).

Ο permissive kernel (xiaolu) εντωμεταξύ τα σπάει. Εκπληκτικές επιδόσεις....

ΥΓ Φυσικά δουλεύει κανονικά το dual sim, όχι ελληνικά στο spen δεν εχει, όπως και η μαμά ρομ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά . Kernel (με root), και tarp περνάνε πανεύκολα με Odin και μετά ρίχνεις τη ρομ από twrp. Οπωσδήποτε backup efs (από την ιδια τη ρομ, που εχει vanilla interface και σε ρωτάει τι θέλεις να κρατήσεις από τη σαβούρα της σαμμυ και τι όχι) και flash της ρομ από twrp.

Θελει όμως donation 10 ευρώ για να έχεις πρόσβαση στη ρομ (προσωπικά θεωρώ πως τα αξίζει 100%, καθώς η ρομ εχει πολλά ωραία πραγματάκια και δουλεύει άψογα).

Ο permissive kernel (xiaolu) εντωμεταξύ τα σπάει. Εκπληκτικές επιδόσεις....

ΥΓ Φυσικά δουλεύει κανονικά το dual sim, όχι ελληνικά στο spen δεν εχει, όπως και η μαμά ρομ...

 

 

Βαγγέλη ο τυπάς αυτός δίνει και για τα απλά μοντέλα ή μόνο για τα δικαρτα;

Επειδή θα το κρατήσω το Νοτελι και επειδή ούτως η άλλος εγγύηση δεν έχει λέω να παίξω όπως παλιά με καστομιες. Εγώ έχω το c μοντέλο.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη ο τυπάς αυτός δίνει και για τα απλά μοντέλα ή μόνο για τα δικαρτα;

Επειδή θα το κρατήσω το Νοτελι και επειδή ούτως η άλλος εγγύηση δεν έχει λέω να παίξω όπως παλιά με καστομιες. Εγώ έχω το c μοντέλο.

 

Νικόλα μόνο για τα 9208 έχει βγάλει ρομ.

Εσύ με το C έχεις άλλες επιλογές από xda. Εννοείται φίλε ότι πας για καστομιες με το νοτελι. Και κακως άργησαμε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν υπαρχει region lock πλεον στα note (τουλάχιστον). Εχω ηδη προλαβει να αγορασω (και να μεταπωλησω) ολες τις εκδοσεις των note 5 (920CD, 920C, 9208), που προοριζονταν για Μαλαισια, Ντουμπάι κλπ και κανενα απολυτως πρόβλημα με την ενεργοποιηση στην Ελλαδα. Τωρα είμαι με white 9208 και αναβαθμισα σε N9208XXU2AOJ5, με build date 13/10. Για να δουμε πως παει αυτή η εκδοση. Δυστυχως δεν καταφερα να βρω σε λογικη τιμη 64αρι, οποτε θα μεινω με το λευκο 32αρι μου 9208.

ΥΓ Για ενημερωση, πλεον παιζουν κανονικα στα ελληνικα και στο 9208 sms 160 chars, όλα τα options στην επιλογή δικτυου κλπ κλπ, εκτος της ελληνικης αναγνώρισης γραφης (που προσωπικα δε με ενδιαφερει). Επισης, αψογο το 4G με τη Wind στην Αθηνα που κινουμαι...

 

Να διορθώσω τον αγαπητό φίλο Βαγγέλη ότι ελληνική αναγνωριση γραφής έχει κανονικά η έκδοση 9208 από Μαλαισία Φιλιππίνες.

 

Απλά δεν θα είδες Βαγγέλη ότι πρέπει πρώτα να κατεβασεις το πληκτρολογιο για τα ελληνικά για να στην εμφανίσει.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Να διορθώσω τον αγαπητό φίλο Βαγγέλη ότι ελληνική αναγνωριση γραφής έχει κανονικά η έκδοση 9208 από Μαλαισία Φιλιππίνες.

 

Απλά δεν θα είδες Βαγγέλη ότι πρέπει πρώτα να κατεβασεις το πληκτρολογιο για τα ελληνικά για να στην εμφανίσει.

 

Ωπ, σημαντικη ανακαλυψη Γιωργο και χαρας ευαγγελια για τους φιλους (πχ τον peronoforos), που το χρειαζονται. Χρησιμοποιώ swiftkey και δε μπηκα καν στον κοπο να κατεβασω ελληνικο keyboard. Για να το δω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο το θέμα της εγγύησης. Εμπιστευεστε στη βασική σας συσκευή να παίρνει κάποια εφαρμογή full root access?

Μολις επέστρεψα από Αμερική και μπορώ να πω ότι το Knox έχει πολύ καλές κριτικές για το επίπεδο ασφαλείας που προσφέρει. Επιπλέον τι θα γίνει με το Samsung pay? Θα κάνετε root τη συσκευή που έχει τις πιστωτικές σας κάρτες;

 

Εγώ προσωπικά ποτέ.

 

Ακόμα και στο iPhone το jailbreak ΙΣΩΣ το κάνω για να "δοκιμάζω" κανένα GPS , τίποτα παραπάνω. Και μιλάμε για το iOS που είναι χιλιοκλειδωμενο από τη μάνα του.

 

Στο android που υπάρχει αυτός ο κατακερματισμός , θα θυσιαζατε την ασφαλεια τόσο ευαίσθητων δεδομένων για να περάσετε μια custom rom?

 

Φιλικά.

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Ωπ, σημαντικη ανακαλυψη Γιωργο και χαρας ευαγγελια για τους φιλους (πχ τον peronoforos), που το χρειαζονται. Χρησιμοποιώ swiftkey και δε μπηκα καν στον κοπο να κατεβασω ελληνικο keyboard. Για να το δω... ;)

 

Α ωραία ας το επιβεβαιωσεις αν είναι να κατεβάσω την official και να την περάσω με Odin....και πια ακριβώς (κάποιο link) Μαλαισία η Φιλιππίνες?

Edited by Peronoforos
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο το θέμα της εγγύησης. Εμπιστευεστε στη βασική σας συσκευή να παίρνει κάποια εφαρμογή full root access?

Μολις επέστρεψα από Αμερική και μπορώ να πω ότι το Knox έχει πολύ καλές κριτικές για το επίπεδο ασφαλείας που προσφέρει. Επιπλέον τι θα γίνει με το Samsung pay? Θα κάνετε root τη συσκευή που έχει τις πιστωτικές σας κάρτες;

 

Εγώ προσωπικά ποτέ.

 

Ακόμα και στο iPhone το jailbreak ΙΣΩΣ το κάνω για να "δοκιμάζω" κανένα GPS , τίποτα παραπάνω. Και μιλάμε για το iOS που είναι χιλιοκλειδωμενο από τη μάνα του.

 

Στο android που υπάρχει αυτός ο κατακερματισμός , θα θυσιαζατε την ασφαλεια τόσο ευαίσθητων δεδομένων για να περάσετε μια custom rom?

 

Φιλικά.

 

Αν εχεις full root access, τοτε ξερεις ακριβως τι εχει προσβαση στις πληροφοριες σου και ποια μπορει να είναι μια υποπτη διεργασια (όλα είναι στο "πιατο" σου).

Πολύ περισσοτερο από οποιαδήποτε "επισημη" (τρομαρα της) rom που φακελωνει δακτυλικα αποτυπώματα και δε συμμαζευεται.

Οποτε, προσωπικα, ναι, εμπιστεύομαι μια custom rom και πολύ περισσοτερο το full root access...

@ perofonoros

Επιβεβαιωνω, προχωρά, XME (Μαλαισία βάλε αν έχεις Μαλαισιανο, αλλιώς δε γίνεται )

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Α ωραία ας το επιβεβαιωσεις αν είναι να κατεβάσω την official και να την περάσω με Odin....και πια ακριβώς (κάποιο link) Μαλαισία η Φιλιππίνες?

 

Προσοχή αν έχεις Ταϊβάν η Μαλαισία / Φιλιππίνες.

 

Δεν είναι ίδια μοντέλα παρότι είναι και τα δύο n9208

 

Εχουν διαφορετικό μόντεμ οπότε δεν μπορείς να φλασαρεις Taiwan σε Μαλαισίας και το αντίστροφο.

 

Θα βεβαιώσεις ποια εκδοση έχεις πρώτα πριν κάνεις πειράματα

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή αν έχεις Ταϊβάν η Μαλαισία / Φιλιππίνες.

 

Δεν είναι ίδια μοντέλα παρότι είναι και τα δύο n9208

 

Εχουν διαφορετικό μόντεμ οπότε δεν μπορείς να φλασαρεις Taiwan σε Μαλαισίας και το αντίστροφο.

 

Θα βεβαιώσεις ποια εκδοση έχεις πρώτα πριν κάνεις πειράματα

taiwan έχω csc BRI..... SM-n9208ZDVBRI

τελικά μπορώ ή όχι να φλασάρω απλά με οντιν? (για τα ελληνικά στο spen)

αλλιώς να μην φλασάρω καθόλου. μη το κάνω και καμιά ζημιά

 

σήμερα έπαιξα λίγο με το iphone 6s plus..... έφυγε άρων άρων. η διαφορά είναι τεράστια.... πραγματικά.... είχα καιρό να πιάσω iphone στα χέρια μου.... δεν το περίμενα αυτό από την apple.

Edited by Peronoforos
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος από προχθές και εγώ του 920c απο Εμιράτα (υποστηρίζει πλήρως τα Ελληνικά).

 

Είμαι απογοητευμένος από το software του κινητού,

Έχουν φύγει αρκετές ρυθμίσεις από εφαρμογές όπως mail - επαφές - ημερολόγιο κ.α

Έχουν αφαιρέσει σχεδόν όλα τα widget που αφορούν τις μαμά εφαρμογές.

Δεν συγχρονίζει πλέον το ημερολόγιο του facebook με το S Planer.

και πολλά άλλα......

 

Μου φαίνεται ότι θα μείνω στο Note 4

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρότι ήμουνα ένα βήμα πριν πατήσω το κουμπί για να ψωνίσω το 5άρι, έκανα πίσω! Αφού σκέφτομαι ότι θα το ντύσω με θήκη πλαστικο-δερματινη τι να το κάνω το γυαλί. Μετά είδα πως γίνεται η αλλαγή μπαταρίας με κατι "καμινέτα-σεσουάρ" για δολοφόνους τα ξεκολλάνε όλα και λέω...χωρίς σέρβις για αλλαγή μπαταρίας δεν γίνεται και με τόση δουλειά αν τώρα θέλουν 40€ για το Note 2 στη smartek (ναι δεν κάνω πλάκα τουλάχιστον έτσι ανέφερε ένα παιδί στο thread tou note 2) πόσο θα πάρουν για το note 5;;; αν βάλεις και κάτι απώλειες SD κάτι πενάκια που μπαίνουν ανάποδα και χαλάνε το μηχανισμό (όχι οτι θα το βάλω εγώ...αλλά κάποιος άλλος που θα χαζεύει με το κινητό μου αν κάνει την βλακεία τι κάνουμε;;) κάτι χαμένες εγγυήσεις γιατί δεν θα είναι από Ευρώπη και κάτι απο εδώ και κάτι απο εκεί...η ζυγαριά γέρνει προς το 4! Ακόμα βέβαια έχω 10 μέρες καιρό να το αποφασίσω! Μεγάλο το δίλημμα!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το πενακι είναι αστείο, μόνο επίτηδες μπορεί να γίνει...

Στα υπόλοιπα συμφωνώ πανω/κάτω!

(Να προσθέσω και το ir που ξεχασαν)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...