Jump to content

Samsung Galaxy Note 5


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα μόλις το αγόρασα σε χρυσό. Το πρώτο που μπορώ να πω έχει φοβερή οθόνη. Για αλλαγή rom θα προσπαθήσω το κάνω μόλις γυρίσω Ελλάδα μιας και εδώ δεν έχω υπολογιστή. Μια ερώτηση να κάνω και ζητώ συγνώμη αν είναι εκτός θέματος. Official Rom βρίσκω μέσω Odin η κατεβάζω από αλλού.?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δείτε αυτονομία του Note μου.

Είναι μια φυσιολογική μέρα με περισσότερο χρήση Wi-Fi.

Όπως θα δείτε στο screen shot έχει πάρει ένα 15% παραπάνω από φόρτιση στο αυτοκίνητο ενώ άκουγα internet radio.

Όμως οι ώρες οθόνης αντιστοιχούν στο 100%

 

Note 5 battery

 

Έχω βέβαια Greenify και απενεργοποιημενο μεγάλο μέρος του Samsung bloat.

 

Ναι, αυτό λεμε Κωστα μου, αυτά τα νουμερα δυσκολευεσαι να τα βρεις αλλου πλεον. Η σαμμυ εχει κανει καταπληκτικη δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μόλις το αγόρασα σε χρυσό. Το πρώτο που μπορώ να πω έχει φοβερή οθόνη. Για αλλαγή rom θα προσπαθήσω το κάνω μόλις γυρίσω Ελλάδα μιας και εδώ δεν έχω υπολογιστή. Μια ερώτηση να κάνω και ζητώ συγνώμη αν είναι εκτός θέματος. Official Rom βρίσκω μέσω Odin η κατεβάζω από αλλού.?

Καλομiλητο :) Με το odin θα την περάσεις αλλά για να τη βρεις κοίταξε εδώ

http://www.sammobile.com/firmwares/

Επειδή το download από αυτές τις σελίδες είναι πολύ αργό,σας προτείνω να κατεβάσετε αυτό το προγραμματάκι το οποίο κάνει πραγματικά πολύ γρήγορο το κατέβασμα των firms. https://www.dropbox.com/sh/opicgqsn89zlfut/AADAiyNypbjGwoO6JKBtHqtla?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Καλομiλητο :) Με το odin θα την περάσεις αλλά για να τη βρεις κοίταξε εδώ

http://www.sammobile.com/firmwares/

Επειδή το download από αυτές τις σελίδες είναι πολύ αργό,σας προτείνω να κατεβάσετε αυτό το προγραμματάκι το οποίο κάνει πραγματικά πολύ γρήγορο το κατέβασμα των firms. https://www.dropbox.com/sh/opicgqsn89zlfut/AADAiyNypbjGwoO6JKBtHqtla?dl=0

 

Καλησπέρα Παρη, τι ακριβως είναι αυτό το προγραμματακι?

Edit: οκ, το κατεβασα, πολύ καλη εφαρμογή, λυνει ένα βασικο πρόβλημα με τα firms της Sammy...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Παρη, τι ακριβως είναι αυτό το προγραμματακι?

Edit: οκ, το κατεβασα, πολύ καλη εφαρμογή, λυνει ένα βασικο πρόβλημα με τα firms της Sammy...

Καλησπέρα Βαγγέλη. Must have tool για κατόχους samsung :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε διάφορα βίντεο βλέπω ότι η οθόνη του Note 4 είναι σε κάποια σημεία καλύτερη από του Note 5 . . Μπορεί κάποιος να μας πει αν αληθεύει που τα είχε και τα δυο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε διάφορα βίντεο βλέπω ότι η οθόνη του Note 4 είναι σε κάποια σημεία καλύτερη από του Note 5 . . Μπορεί κάποιος να μας πει αν αληθεύει που τα είχε και τα δυο;

 

Όχι σε κανένα σημείο δεν είναι καλύτερη , στο εγγυώμαι. Εξακολουθεί να μην εχει καλή απόδοση του λευκού, αλλα είναι ακόμα πιο βελτιωμένη...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να προτείνει κάποιο κάποιο αξιόπιστο μαγαζί με c or cm ?

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΥ το βρίσκω πιο φτηνά το black 32gb?

 

Έψαξα και βρήκα στο αγγλικό ebay 600ευρ από Αγγλία, χωρίς δηλαδή φόρους, τελωνεία και ιστοριες. Όμως ξέρετε κάπου αλλου ίσως πιο φτηνά?

 

Επίσης, έψαξα και βρήκα όλα τα μοντέλα έχουν 100% band 3 που είναι το μονο band στο 4G που χρησιμοποιείτε στην Κύπρο και είναι αυτό που με ενδιαφέρει κυριος. Έχετε να προτείνεται συγκεκριμένο μοντέλο για κάποιο άλλο λόγο?

NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βλέποντας αυτό το βίντεο φαίνεται ότι το Note 4 έχει καλύτερα ποιο έντονα χρώματα

 

Κάπου στο 3:35 γίνεται η σύγκριση και βλέπουμε ποιο έντονα πορτοκαλί, πράσινο στο ανθρωπάκι κάτω απο αυτό τα καφέ την λάμψη πίσω στο βάθος σκιές λευκά κλπ

 

και στο 3:45 το λευκό του Note 4 δείχνει καλύτερο.

 

 

Τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βλέποντας αυτό το βίντεο φαίνεται ότι το Note 4 έχει καλύτερα ποιο έντονα χρώματα

 

Κάπου στο 3:35 γίνεται η σύγκριση και βλέπουμε ποιο έντονα πορτοκαλί, πράσινο στο ανθρωπάκι κάτω απο αυτό τα καφέ την λάμψη πίσω στο βάθος σκιές λευκά κλπ

 

και στο 3:45 το λευκό του Note 4 δείχνει καλύτερο.

 

 

Τι παίζει;

είναι θέμα 1/κάμερας που δεν δείχνει τα πράγματα όπως είναι στην πραγματικότητα (έχει μια απόκληση) 2/ δεν ξέρουμε αν χρησιμοποιεί και στα δύο κινητά τα ίδια settings της οθόνης.(adaptive, cinematic, photos) 3/η φωτεινότητα στο note 5 δεν ειναι ιδια με του note 4. 4/ 4.05" το λέει και ο ιδιος: note 5 better contrast, brighter

Edited by Peronoforos
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΥ το βρίσκω πιο φτηνά το black 32gb?

 

Έψαξα και βρήκα στο αγγλικό ebay 600ευρ από Αγγλία, χωρίς δηλαδή φόρους, τελωνεία και ιστοριες. Όμως ξέρετε κάπου αλλου ίσως πιο φτηνά?

 

Επίσης, έψαξα και βρήκα όλα τα μοντέλα έχουν 100% band 3 που είναι το μονο band στο 4G που χρησιμοποιείτε στην Κύπρο και είναι αυτό που με ενδιαφέρει κυριος. Έχετε να προτείνεται συγκεκριμένο μοντέλο για κάποιο άλλο λόγο?

 

Και εγώ ψάχνω ποιο πίσω τα παιδιά είπαν ότι η N920c αναγνωρίζει τα ελληνικά αν γραφεις με το στυλό ενώ τα άλλα όχι..

 

Εγώ βρήκα περιπου στα 680 τέτοιο..

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Απο χτες κι εγω κατοχος της εν λογω συσκευης (πρωην του te salat).

Μεχρι τωρα ολα καλα!

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΥ το βρίσκω πιο φτηνά το black 32gb?

 

 

 

 

 

Έψαξα και βρήκα στο αγγλικό ebay 600ευρ από Αγγλία, χωρίς δηλαδή φόρους, τελωνεία και ιστοριες. Όμως ξέρετε κάπου αλλου ίσως πιο φτηνά?

 

 

 

 

 

Επίσης, έψαξα και βρήκα όλα τα μοντέλα έχουν 100% band 3 που είναι το μονο band στο 4G που χρησιμοποιείτε στην Κύπρο και είναι αυτό που με ενδιαφέρει κυριος. Έχετε να προτείνεται συγκεκριμένο μοντέλο για κάποιο άλλο λόγο?

 

 

 

Ποιος θα μας πει κάποια φθηνή σελίδα; και με 600 καλά είναι εγώ το βρισκω 680

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Μετα από 5 μέρες χρήση του note μπορώ να πω ότι το τηλέφωνο τα σπάει. Η Samsung έχει βελτιώσει την ποιότητα σε σχέση με το s4 που είχα πριν από μερικούς μήνες.

Το μόνο που μπορώ να πω σαν αρνητικό είναι ότι αν τα βάλω δίπλα με το z3 που έχω τώρα το λευκό του z3 είναι σκάλες ανωτέρω. Κατά τα άλλα δεν έχω κανένα πρόβλημα ή παραπάνω.

Τώρα μένει να βρω μια καλή θήκη για προστασία μιας και σκοπεύω να το κρατήσω για αρκετό καιρό. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε μου. Το λευκο του Ζ3 δεν ειναι ακριβως ανωτερο, απλα ειναι πιο ψυχρο και ταιριαζει με τα γουστα σου.

Σωστοτερο λευκο θεωρειται αυτο που πλησιαζει τους 6500 βαθμους (Note).

Κατα τα αλλα κι εγω ειμαι ευχαριστημενος.

Με το κλασσικο τραγικο ελληνικο δικτυο που επηρεαζει κατα πολυ την μπαταρια χτες εβγαλα 3 ωρες οθονη και ειχα ακομα 25%.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα έτρεξα το AnTuTu και κάθε φορά που το τρέχω περνώ και διαφορετικά σκορ. Από πενήντα έως εβδομήντα χιλιάδες είναι τα σκορ που μου δίνει. Αυτό οφείλεται σε πρόβλημα της συσκευής? Κάθε φορά πριν τρέξω το AnTuTu καθαρίζω την μνήμη.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα έτρεξα το AnTuTu και κάθε φορά που το τρέχω περνώ και διαφορετικά σκορ. Από πενήντα έως εβδομήντα χιλιάδες είναι τα σκορ που μου δίνει. Αυτό οφείλεται σε πρόβλημα της συσκευής? Κάθε φορά πριν τρέξω το AnTuTu καθαρίζω την μνήμη.

 

 

20k διαφορα?κοιτα αν εχεις εξοικονομηση ενεργειας ανοιχτη,ποσοστο μπαταριας,τι τρεχει απο πισω,Αν τρεχεις το 64Bit...se edge Μου δινει 69300..

Link to comment
Share on other sites

20k διαφορα?κοιτα αν εχεις εξοικονομηση ενεργειας ανοιχτη,ποσοστο μπαταριας,τι τρεχει απο πισω,Αν τρεχεις το 64Bit...se edge Μου δινει 69300..

 

Όχι την εξοικονόμηση ενέργειας δεν την χρησιμοποιώ ποτέ. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί 20κ διαφορά. Στο 3D Mark για παράδειγμα μου δίνει σχεδόν σταθερό σκορ.

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό πρόβλημα είναι ότι τρέχεις antutu χαρείτε την συσκευή που είναι υπέροχη
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιες είναι οι προσδοκίες σας από μια συσκευή,αλλά θεωρώ ότι είναι ολοκληρωμένη out of the box.Γενικα δεν ενθουσιάζομαι εύκολα και είμαι λάτρης του pure Android αλλά η συσκευή είναι άψογη σε όλα της.Οθονη,κάμερα,ανταπόκριση.Και φυσικά δεν καταλαβαινεις ότι είναι ένα note.Ουτε δερμάτινα ούτε ανάγλυφα καπάκια. Μπράβο στη Samsung. Για το θέμα αποσπώμενη μπαταρία και sd,η χρήση που κάνω τόσα χρόνια μου έχει δείξει ότι είναι features που καλό είναι να υπάρχουν άλλα δεν μου είναι και απαραίτητα.

 

 

@megatron Λυπάμαι φίλε. Μαχαίρι στη καρδιά η αγγελία σου.

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιες είναι οι προσδοκίες σας από μια συσκευή,αλλά θεωρώ ότι είναι ολοκληρωμένη out of the box.Γενικα δεν ενθουσιάζομαι εύκολα και είμαι λάτρης του pure Android αλλά η συσκευή είναι άψογη σε όλα της.Οθονη,κάμερα,ανταπόκριση.Και φυσικά δεν καταλαβαινεις ότι είναι ένα note.Ουτε δερμάτινα ούτε ανάγλυφα καπάκια. Μπράβο στη Samsung. Για το θέμα αποσπώμενη μπαταρία και sd,η χρήση που κάνω τόσα χρόνια μου έχει δείξει ότι είναι features που καλό είναι να υπάρχουν άλλα δεν μου είναι και απαραίτητα.

 

 

@megatron Λυπάμαι φίλε. Μαχαίρι στη καρδιά η αγγελία σου.

 

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Το μόνο μειονέκτημα που θα έλεγα εγώ είναι αυτό που περιέργως συναντάμε στις καινούριες ναυαρχίδες, η μπαταρία του.

Με τη δική μου χρήση και 4 ώρες screen on (που τόσο βγάζω σε ότι καινούρια συσκευή πέφτει στα χέρια μου) δεν είμαι ευχαριστημένος.

Κατά τα άλλα αφήστε τα Antutu να λένε ότι θέλουν και απολαύστε τη καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη συσκευή που υπάρχει.

 

Αφήστε και τα λευκά να τα κοιτάει μόνο η μανούλα μας ρε παιδιά...η οθοναρα του δε παίζεται. Από προσωπική εμπειρία όσο ξεψειριζουμε μια συσκευή τόσο πιο ανικανοποίητοι γινόμαστε και στο τέλος ψάχνουμε το ανύπαρκτο.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...