Jump to content

Meizu M2


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χαζεύοντας λίγο στο meizufans forum έπεσα επάνω σε αυτά και ...χάζεψα! Παρά το γεγονός οτι ο τύπος δείχνει προφανώς πικραμένος και ίσως λίγο υπερβολικός, η εικόνα που περιγράφει για την meizu και τη λειτουργία του international department δεν συνάδει με την εικόνα που νομίζουμε οτι έχει η meizu, διαβάστε και κρίνετε μόνοι σας:

h**ps://meizufans.eu/the-lie-part-2-2/

 

υπάρχει και ένα μέρος 1 αλλά έχει σχέση με το φίλο του και όχι με την εταιρία

h**ps://meizufans.eu/the-lie-part-1-2/

 

ξέρω οτι είναι σπαστικό να πρέπει να κάνετε copy/ paste/ correct για τα λινκς αλλά σκέφτομαι να μην γίνει traceback στο φορουμ μας όλο αυτό αν όντως θα τα σπάσουν αυτοι με την εταιρία...

Εγώ το έχω πει ότι και ο ιδιωτικός τομέας έχει τις ίδιες παθογενιες με τον δημόσιο σε πολύ μεγάλες επιχειρήσεις και δεν είναι ελληνική πρωτοτυπία..

(έχω δουλέψει σε πολυεθνική αμερικανικών συμφερόντων, ο χαμός...)

Από ότι διάβασα πάντως δεν το βλέπω να γίνει update που θα λύσει τα μικρό προβλήματα...

Edited by naxiand
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ με textra δουλεύει άψογα... Αρκεί να τσεκάρεις την εφαρμογή στις ρυθμίσεις να μειώνει αυτόματα το μέγεθος τον μηνυμάτων (αλλάζει την κωδικοποίηση από μόνο του και τα στέλνει κεφαλαία... όπως γίνεται παντού δλδ)

Ψάχνω λύση με ενεργή την default εφαρμογή αν υπάρχει

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το πρόβλημα εντοπίζεται μόνο με το swiftkey, με το default keyboard κάνει copy paste και πάει μπρος πίσω.

Και με το Google keyboard δουλεύει. Επιβεβαιωνω με το. Swift υπάρχει πρόβλημα δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα Meizu m2 will launch next week in India http://www.gizchina.com/2015/10/06/meizu-m2-india-launch-price/ , να δούμε με ποιά rom θα κυκλοφορήσει εκεί .

 

Της αδελφής μου είναι στο Κ.Δ Αττικής, μακάρι να παραλάβω (επαρχεία) μέχρι την Παρασκευή.

 

Παλικάρια Sorry που δεν συμμετέχω "ενεργά", αυτές της μέρες δεν έχω εύκολη πρόσβαση στο ίντερνετ και αρκετές ώρες της ημέρας είμαι χωρίς σήμα(εκτός δικτύου).

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το google keyboard εμένα δεν δουλευει. Σίγουρα δεν πρέπει να είναι routed η συσκευή;

Το swiftkey δουλεψε για λίγο και μετά σταμάτησε.

Όλες τισ κινέζικες βλακείες στο music πως τις βγάζουμε;

Edited by georgemvg
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα Meizu m2 will launch next week in India http://www.gizchina.com/2015/10/06/meizu-m2-india-launch-price/ , να δούμε με ποιά rom θα κυκλοφορήσει εκεί .

 

Της αδελφής μου είναι στο Κ.Δ Αττικής, μακάρι να παραλάβω (επαρχεία) μέχρι την Παρασκευή.

 

Παλικάρια Sorry που δεν συμμετέχω "ενεργά", αυτές της μέρες δεν έχω εύκολη πρόσβαση στο ίντερνετ και αρκετές ώρες της ημέρας είμαι χωρίς σήμα(εκτός δικτύου).

Καλά, έχουμε ξεφύγει εδώ μέσα.....δεν έχουμε αφήσει κινεζορωσοινδοιταλικο site αδιάβαστο:p

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Και με το Google keyboard δουλεύει. Επιβεβαιωνω με το. Swift υπάρχει πρόβλημα δυστυχώς

Εμένα και με το google keyboard δε δουλεύει... Χρειάζομαι λειτουργία swype και η συγκεκριμένη δε δουλέυει με κανένα πληκτρολόγιο.

Εσένα σου δουλεύει το google keyboard χωρίς τη λειτουργία swype ενεργοποιημένη, σωστά; Για δοκίμασε να την ενεργοποιήσεις και να μου πεις...

 

1 μέρα ολόκληρη με το Κέντρο Ασφάλειας απενεργοποιημένο και από Push notifications, πάμε τέλεια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με Swype keyboard είμαι μια χαρά πάντως, δουλεύει άψογα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με Swype keyboard είμαι μια χαρά πάντως, δουλεύει άψογα

Το θυμάμαι φιλε μου...και τρελαίνομαι... :lol:

Πραγματικά είναι πολύ μεγάλο θέμα για μένα... Τι ρομ φοράς είπαμε; Και έχεις παγώσει τίποτα ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Το θυμάμαι φιλε μου...και τρελαίνομαι... :lol:

Πραγματικά είναι πολύ μεγάλο θέμα για μένα... Τι ρομ φοράς είπαμε; Και έχεις παγώσει τίποτα ή όχι;

2U , Έχω παγώσει παιχνιδια, Κέντρο παιχνιδιών, ζωή, καιρός, κατάστημα , ίσως και άλλο ένα, δεν θυμάμαι Τώρα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα λύση για το θέμα του πληκτρολογίου!!!

(πριν ενθουσιαστεί οποιοσδήποτε άλλος, απλά να αναφέρω ότι η λύση έχει να κάνει μόνο με την εφαρμογή Swype. Οι άλλες εφαρμογές στις οποίες δοκίμασα να εφαρμόσω τη "λύση" είναι οι: SwiftKey, Google Keyboard, TouchPal, Fleksy και σε όλες εμφανίζεται το ίδιο πρόβλημα που έχουμε αναφέρει τόσες φορές - αυτό με τον κέρσορα ντε!-)

 

Ο τρόπος είναι σχετικά απλός και μπορεί και κάποιος άλλος να το σκέφτηκε και να το θεωρήσει δεδομένο, αλλά όπως και να'χει, εγώ το αναφέρω:

Πρέπει μέσα στις ρυθμίσεις, εκεί που επιλέγουμε πληκτρολόγιο, να υπάρχει μόνο το Swype ως επιλογή και τίποτα άλλο. Αν υπάρχει οτιδήποτε άλλο, τότε και αυτό τρώει τα σκαλώματα που τρώνε και τα υπόλοιπα... Οπότε ό, τι άλλο υπάρχει είτε το απεγκαθιστούμε, είτε το παγώνουμε...Στη συνέχεια κάνουμε μια επανεκκίνηση το κινητό και είμαστε έτοιμοι!

 

Για την ώρα λοιπόν είμαι χαρούμενος που μπορώ και πάλι να κάνω swype...

Θα ήθελα πολύ να βρεθεί μια λύση και για τα υπόλοιπα πληκτρολόγια, αλλά πλέον το bug είναι μικρότερης μορφής. Πλέον μένει μόνο να ξεδιαλύνω και ό,τι παίζει και με τα διάφορα ξυπνητήρια... Θα αναφέρω όταν το διερευνήσω κι αυτό...

Καλό βράδυ για την ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα λύση για το θέμα του πληκτρολογίου!!!

(πριν ενθουσιαστεί οποιοσδήποτε άλλος, απλά να αναφέρω ότι η λύση έχει να κάνει μόνο με την εφαρμογή Swype. Οι άλλες εφαρμογές στις οποίες δοκίμασα να εφαρμόσω τη "λύση" είναι οι: SwiftKey, Google Keyboard, TouchPal, Fleksy και σε όλες εμφανίζεται το ίδιο πρόβλημα που έχουμε αναφέρει τόσες φορές - αυτό με τον κέρσορα ντε!-)

 

Ο τρόπος είναι σχετικά απλός και μπορεί και κάποιος άλλος να το σκέφτηκε και να το θεωρήσει δεδομένο, αλλά όπως και να'χει, εγώ το αναφέρω:

Πρέπει μέσα στις ρυθμίσεις, εκεί που επιλέγουμε πληκτρολόγιο, να υπάρχει μόνο το Swype ως επιλογή και τίποτα άλλο. Αν υπάρχει οτιδήποτε άλλο, τότε και αυτό τρώει τα σκαλώματα που τρώνε και τα υπόλοιπα... Οπότε ό, τι άλλο υπάρχει είτε το απεγκαθιστούμε, είτε το παγώνουμε...Στη συνέχεια κάνουμε μια επανεκκίνηση το κινητό και είμαστε έτοιμοι!

 

Για την ώρα λοιπόν είμαι χαρούμενος που μπορώ και πάλι να κάνω swype...

Θα ήθελα πολύ να βρεθεί μια λύση και για τα υπόλοιπα πληκτρολόγια, αλλά πλέον το bug είναι μικρότερης μορφής. Πλέον μένει μόνο να ξεδιαλύνω και ό,τι παίζει και με τα διάφορα ξυπνητήρια... Θα αναφέρω όταν το διερευνήσω κι αυτό...

Καλό βράδυ για την ώρα!

 

:clap::clap::clap::clap::clap:

Link to comment
Share on other sites

Το google keyboard εμένα δεν δουλευει. Σίγουρα δεν πρέπει να είναι routed η συσκευή;

Το swiftkey δουλεψε για λίγο και μετά σταμάτησε.

Όλες τισ κινέζικες βλακείες στο music πως τις βγάζουμε;

 

Φίλε μου το ρουτ μάλλον χρειάζεται για να παγώσεις ουσιαστικά το system keyboard και το sogou imput method, γιατί σε εμένα χωρίς σωστό ρουτ (να έχει και super su δηλαδή) τελικά δούλευαν και τα δύο πληκτρολόγια ταυτόχρονα...βέβαια εγώ δεν είχα εξαρχής το πρόβλημα αλλά το άλλαξα για λόγους χρηστικότητας, αλλά καλό θα ήταν να το κάνεις το ρουτ για να γίνονται σωστά τα παγώματα των κινέζικων εφαρμογών. Το music είναι στην ουσία κάποια Κινέζικη μουσική υπηρεσία του φορεά Unicom γιαυτό ακόμα και οι τίτλοι των τραγουδιών και τα chart είναι....Κινέζικα, δεν νομίζω οτι βγαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το ρουτ μάλλον χρειάζεται για να παγώσεις ουσιαστικά το system keyboard και το sogou imput method, γιατί σε εμένα χωρίς σωστό ρουτ (να έχει και super su δηλαδή) τελικά δούλευαν και τα δύο πληκτρολόγια ταυτόχρονα...βέβαια εγώ δεν είχα εξαρχής το πρόβλημα αλλά το άλλαξα για λόγους χρηστικότητας, αλλά καλό θα ήταν να το κάνεις το ρουτ για να γίνονται σωστά τα παγώματα των κινέζικων εφαρμογών. Το music είναι στην ουσία κάποια Κινέζικη μουσική υπηρεσία του φορεά Unicom γιαυτό ακόμα και οι τίτλοι των τραγουδιών και τα chart είναι....Κινέζικα, δεν νομίζω οτι βγαίνουν.

 

Στο note όμως ανοίγεις το music και δεν κοιταει κάποια charts. Είναι απλά το music της συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

Στο note όμως ανοίγεις το music και δεν κοιταει κάποια charts. Είναι απλά το music της συσκευης.

 

δεν ξέρω αν στο ΝΟΤΕ υπάρχει ειδική ρομ για Unicom, στο Μ2 πάντως η U που έχουμε έχει search και browsing σε chanels και charts - το 90% αυτών είνια στα Κινέζικα, τα λες και άχρηστα :lol:

 

Ξυπνητήρια update:

Από το ψάξιμο που είχα χρόνο να κάνω χτες προκύπτουν τα εξής συμπεράσματα: Το στοκ ρολόι είναι μάλλον embedded στο weather app, γιαυτό και δεν μπορούμε να το βρούμε στο security white list, ούτε καν στη λίστα εφαρμογών - ενώ π.χ το titanium backup το βρίσκει μια χαρά. Στο δικό μου config, με παγωμένο καιρό και security on, μπορούσα να ανοίξω το ρολόι από το εικονίδιό του και να ορίσω ξυπνητήρι αλλά προφανώς μετά απο ΧΧ λεπτά θα επέμβει το auto kill του security και θα κάνει την κόμπλα...αυτό εξηγεί και γιατί δεν υπάρχει ξεχωριστό widget για ρολόι στο desktop.

 

Εγκατέστησα το google clock και με παγωμένο καιρό και security on δουλεύει κανονικά και σε flight mode και σε live mode. Βέβαια μου παρουσίασε άλλο bug, δεν με αφήνει να αλλα΄ξω ήχο από τον προφανώς κινέζικο default. Το απόγευμα θα δοκιμάσω και το άλλο app που πρότεινε ένας φίλος πιό πάνω και βλέπουμε. Πάντως παγώνοντας τον καιρό και το ρολόι και εγκαθιστόντας άλλο app που θα μπει σε safe list δείχνει να δουλεύει χωρίς πρόβλημα.

 

Αυτό που μένει να επιβεβαιώσει κάποιος φίλος με παγωμένο security, είναι να δούμε αν το άλλο app θα παραμείνει ενεργό ώστε να χτυπήσει στην ώρα του σε flight mode (θεωρητικά θα μείνει αφού δεν θα υπάρχει security να κάνει auto kill).

Edited by PP6210
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με παγωμένο Security...

Θα τσεκάρω λογικά το Google Alarm το βραδάκι... Για να δούμε... Αν στρώσει κι αυτό.... Φτου φτου να μην το ματιάσω... χεχεχεχε

 

Κάτι ακόμη... Είναι κανείς με 4G Cosmote στη Θεσσαλονίκη κέντρο; Τι χρησιμοποιεί η Cosmote; Την 800άρα;

Edited by dimxr
Link to comment
Share on other sites

με το hotspot καμια λυση υπαρχει guys?επισης κατι αλλο περιεργο νομιζω..αν εχω ανοιχτα τα δεδομενα και μιλησω στο τηλεφωνο ουσιαστικα κοβονται ολα...εννοω οτι δεν εχω ιντερνετ οση ωρα μιλαω στο κιν...

 

edit..το εφτιαξα το hotspot με αυτη τη λυση που ειχα χρησιμοποιησει και στο zte v5 που ειχα...https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/8558-wifi-spot-%CF%83%CE%B5-Xiaomi-mi4/?pageNo=2

Edited by tsakalos125
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Ακολουθεί μεγάλο μήνυμα:

 

Ευτυχής κάτοχος του κινητού εδώ και δύο μέρες. Το αγόρασα από κατάστημα εντός Ελλάδας και ένας τύπος του μαγαζιού μου έχει περάσει την ελληνική γλώσσα. Δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα όπως αυτά που διαβάζω εδώ μέσα με το ξυπνητήρι ή το πληκτρολόγιο (τουλάχιστον στα μηνύματα). Υπάρχει ένα θέμα όμως με το οποίο έχω απηυδήσει.

 

Προσπάθησα να κάνω κι εγώ αυτό το «εύκολο» root μέσω flyme λογαριασμού αλλά τελικά δεν ήταν τόσο εύκολο για μένα. Δημιούργησα νέο λογαριασμό και μόλις πήγα να ανοίξω τα δικαιώματα συστήματος, τι να δω! Ήταν ήδη ανοιχτά. Ούτε κωδικούς ζήτησε, ούτε επανεκκινήσεις. Οι εφαρμογές που εμφανίζονται είναι μόνο όσες κατέβασα εγώ. Το root checker εμφανίζει το μήνυμα root access is not properly installed on this device. Τι μπορώ να κάνω?

Και δεν είναι ότι θέλω να κάνω και τίποτα εξεζητημένο. Απλώς να διώξω καμιά δυο εφαρμογές από αυτές που είναι στη λίστα των επιτρεπόμενων για διαγραφή. Η έκδοση flyme που έχω είναι η 4.5.3U.

 

Έχω δυο ερωτήσεις ακόμη.

-Το smartvoice εμφανίζεται, λειτουργεί και μου μιλάει στα κινέζικα. Είναι σε όλους έτσι?

-Το file manager είναι λογικό να καταναλώνει το 15% της μπαταρίας μου? Αν το σβήσω θα υπάρχει πρόβλημα?

 

Κάθε απάντηση δεκτή. (Και όσο πιο απλή, τόσο πιο καλά…):D

Edited by foivos_9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Ακολουθεί μεγάλο μήνυμα:

 

Ευτυχής κάτοχος του κινητού εδώ και δύο μέρες. Το αγόρασα από κατάστημα εντός Ελλάδας και ένας τύπος του μαγαζιού μου έχει περάσει την ελληνική γλώσσα. Δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα όπως αυτά που διαβάζω εδώ μέσα με το ξυπνητήρι ή το πληκτρολόγιο (τουλάχιστον στα μηνύματα). Υπάρχει ένα θέμα όμως με το οποίο έχω απηυδήσει.

 

Προσπάθησα να κάνω κι εγώ αυτό το «εύκολο» root μέσω flyme λογαριασμού αλλά τελικά δεν ήταν τόσο εύκολο για μένα. Δημιούργησα νέο λογαριασμό και μόλις πήγα να ανοίξω τα δικαιώματα συστήματος, τι να δω! Ήταν ήδη ανοιχτά. Ούτε κωδικούς ζήτησε, ούτε επανεκκινήσεις. Οι εφαρμογές που εμφανίζονται είναι μόνο όσες κατέβασα εγώ. Το root checker εμφανίζει το μήνυμα root access is not properly installed on this device. Τι μπορώ να κάνω?

Και δεν είναι ότι θέλω να κάνω και τίποτα εξεζητημένο. Απλώς να διώξω καμιά δυο εφαρμογές από αυτές που είναι στη λίστα των επιτρεπόμενων για διαγραφή. Η έκδοση flyme που έχω είναι η 4.5.3U.

 

Έχω δυο ερωτήσεις ακόμη.

-Το smartvoice εμφανίζεται, λειτουργεί και μου μιλάει στα κινέζικα. Είναι σε όλους έτσι?

-Το file manager είναι λογικό να καταναλώνει το 15% της μπαταρίας μου? Αν το σβήσω θα υπάρχει πρόβλημα?

 

Κάθε απάντηση δεκτή. (Και όσο πιο απλή, τόσο πιο καλά…):D

 

Οταν εννοεις οτι σου περασε ελληνικα.Εννοεις οτι εχεις ελληνκα και στις ρυθμισες ???

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το ξυπνητήρι δεν μου παρουσιάστηκε ποτέ τον καιρό (μαζί με κάποιες άλλες κινεζιές) τον έχω απεγκαταστήσει με το system app remover.
Ας αφήσουμε τους εγωισμούς και ας κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοχος του κινητού εδώ και δύο μέρες. Το αγόρασα από κατάστημα εντός Ελλάδας και ένας τύπος του μαγαζιού μου έχει περάσει την ελληνική γλώσσα.

Φοιβος, καλως ήρθες!

Δεν μας δίνεις το λινκ αγοράς?

Μιλάμε για το Μ2 (5"), όχι το Note (5.5"), σωστά?

Θα μπορουσες να ανεβάσεις ένα screenshot (power + vol down) σε παρακαλώ, της οθόνης με το about του τηλεφώνου?

Ευχαριστώ!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...