Jump to content

myphone ASK: Ποια εφαρμογή σας λείπει περισσότερο από τα Windows Phone;


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πότε το είχες το Windows Phone, την εποχή των 7.5;

Ναι την εποχή των 7.5 - αλλά φαντάζομαι θα έχουν αλλάξει τα πράγματα ε; Έκανα μια βόλτα στο Windows Phone store και είδα πως οι περισσότερες mainstream εφαρμογές έλαιο τώρα διαθέσιμες στην official έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 127
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μιας και παίζω αρκετά παιχνίδια στο note το 90% δεν υπάρχει στα wp. Και αρκετές εφαρμογές που είπαν τα παιδιά παραπάνω. Λειτουργικό χωρίς εφαρμογές είναι ένα ανάπηρο λειτουργικό. Και τίποτα δεν θα αλλάξει με τα 10αρια. Τα ίδια έλεγαν για τα 7.5 μετά για τα 8 κτλ κτλ.

 

Μην προτεχεις ! Έχεις ακουστά το project Astoria ? Αν όχι ψάξε λίγο και θα δεις - καταλάβεις ότι θα έρθει βελτίωση ! Τα w10 θα έχουν πολλές δυνατότητες ! Και μια απ αυτές θα είναι να μπορούν να γίνονται μέσω κάποιον tools, port εφαρμογών των άλλων 2 λειτουργικών στα 10αρια πολύ εύκολα ... Οποτε θα είναι υπόθεση μερικών λεπτών ο κάθε developer να πάρει τις android εφαρμογές του και να της μετατρέψει σε WP εφαρμογές .! Οποτε θα τελειώσει το παραμύθι με τις εφαρμογές !

GO HARD OR GO HOME

Send with SAMSUNG GALAXY S20+:kill:

Link to comment
Share on other sites

Aγόρασα ενα lumia 530 των 80€ σαν δεύτερο κινητό για την δουλειά. Άκουγα και διάβαζα πολλά θετικά για το λειτουργικό και ήθελα να το δοκιμάσω. Το κύριο κινητό μου είναι το Galaxy s3.Τα κωλύματα σκαλοματα κλπ απλά δεν υπάρχουν οσες εφαρμογές και να εγκαταστήσω. Εκτός από μερικές εφαρμογες της Google που θα ηθελα, καμια δεκαριά εφαρμογές που έχω στο Android τις έχω και στα Windows. Δεν θεωρώ κακό την απλότητα των εφαρμογών των Windows. Μερικές είναι μάλιστα πιο καλό φτιαγμένες απο το Android, μεταξύ αυτών και τις Microsoft που τις ανακάλυψα στα Windows και πολλές από αυτές της εγκατέστησα στο Android. Σε γενικές γραμμές σχετικά με τις εφαρμογές χρειάζεται κάτι παραπάνω. Να πω την αμαρτία μου γλυκό κοιτάζω το 640 XL ως αντίκατάστατη του galaxy s3 μου τώρα που θα έρθουν και τα Windows 10
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές έχω μείνει ευχαριστημένος με το lumia μου αλλά η έλλειψη εφαρμογών είναι το μεγαλύτερο μείον

σε σχέση με τον ανταγωνισμό και νομίζω πως και η MS το έχει καταλάβει.

 

H εφαρμογή που μου έχει λείψει περισσότερο είναι ο chrome (internet explorer & uc browser ειναι τραγικοί στη χρήση)

 

Εαν υπάρχουν, οι επίσημες εφαρμογές δεν δέχονται πολλά updates ενώ λείπουν πολλές εφαρμογές.

Πχ τώρα ψάχνομαι για action camera. ε μόνο η gopro έχει app. Δεν είναι απαγορευτικό αυτό;

ή ήθελα μια εφαρμογή για gps chrono. ούτε αυτή υπάρχει. και πολλά άλλα παραδείγματα.

 

Μακάρι να βελτιωθεί η κατάσταση με την έλευση των WP10

 

Ο explorer προσωπικά μου φαίνεται πιο γρήγορος απο τον υπέρβαρο πλέον chrome ... Αλλά επειδή έβαλα την τελευταία preview έκδοση(10166) στο 930 και δοκίμασα τον νέο browser Microsoft edge έπαθα απλά πλάκα ! Φορτονει τις σελίδες ακαριαία ! Ακόμα και τις desktop εκδόσεις ... Σύγκριση με nexus 5 με chrome και ήταν λίγο γρηγορότερος ο edge σχεδόν σε όλα ... Και είναι ακόμα σε preview μορφή ! Οποτε άλλο ένα πρόβλημα πολλών (όχι δικό μ γιατί μ αρέσει ο expl) θα λυθεί με τα 10!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Aγόρασα ενα lumia 530 των 80€ σαν δεύτερο κινητό για την δουλειά. Άκουγα και διάβαζα πολλά θετικά για το λειτουργικό και ήθελα να το δοκιμάσω. Το κύριο κινητό μου είναι το Galaxy s3.Τα κωλύματα σκαλοματα κλπ απλά δεν υπάρχουν οσες εφαρμογές και να εγκαταστήσω. Εκτός από μερικές εφαρμογες της Google που θα ηθελα, καμια δεκαριά εφαρμογές που έχω στο Android τις έχω και στα Windows. Δεν θεωρώ κακό την απλότητα των εφαρμογών των Windows. Μερικές είναι μάλιστα πιο καλό φτιαγμένες απο το Android, μεταξύ αυτών και τις Microsoft που τις ανακάλυψα στα Windows και πολλές από αυτές της εγκατέστησα στο Android. Σε γενικές γραμμές σχετικά με τις εφαρμογές χρειάζεται κάτι παραπάνω. Να πω την αμαρτία μου γλυκό κοιτάζω το 640 XL ως αντίκατάστατη του galaxy s3 μου τώρα που θα έρθουν και τα Windows 10

Φοβερό τηλέφωνο το 640xl και αρκετά καλή η τιμή του ! Μπορεί να είναι πλαστικό αλλά ειναι καλή η ποιότητα αν το πιάσεις στα χέρια σου ! Και η οθόνη παρόλο που είναι 720p ειναι clearblack amoled και έχει πολύ καλα και δυνατά αποτελέσματα ακόμα και κάτω από πολύ ήλιο ! Αν έχεις ότι εφαρμογή σου χρειάζεται στο 520 και βολετεσαι με αυτές ... Τότε τσιμπα ένα δικαρτο xl και θα είσαι άρχοντας ! Εκτός αν περιμένεις να δεις τι θα παρουσιάσει η Microsoft τον Σεπτέμβριο μαζί με τα 10 άρια !

GO HARD OR GO HOME

Send with SAMSUNG GALAXY S20+:kill:

Link to comment
Share on other sites

Ο Edge ειναι οντως σφαιρα .

Ακομη και στο ταπεινο και ταλαιπωρημενο 630 me ta 512mb ram.

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Δώσε κανενα link. Που βρήκες

την τελευταία preview έκδοση(10166) του Edge

 

Όχι preview του edge ... Windows 10 preview ... και έχει μέσα τον edge ... Ο οποίος ειναι σφαίρα ! Αν θες να βάλεις windows 10 preview τότε πρέπει να κατεβάσεις ην εφαρμογή insiders απο το στορ και να μπεις στην fast roll ... Αν ρο ψάξεις έχει πολλά βίντεο και άρθρα με ρο πως ακριβώς γίνεται στο windows central ... Και στο nokiapowerusers...

GO HARD OR GO HOME

Send with SAMSUNG GALAXY S20+:kill:

Link to comment
Share on other sites

Μην προτεχεις ! Έχεις ακουστά το project Astoria ? Αν όχι ψάξε λίγο και θα δεις - καταλάβεις ότι θα έρθει βελτίωση ! Τα w10 θα έχουν πολλές δυνατότητες ! Και μια απ αυτές θα είναι να μπορούν να γίνονται μέσω κάποιον tools, port εφαρμογών των άλλων 2 λειτουργικών στα 10αρια πολύ εύκολα ... Οποτε θα είναι υπόθεση μερικών λεπτών ο κάθε developer να πάρει τις android εφαρμογές του και να της μετατρέψει σε WP εφαρμογές .! Οποτε θα τελειώσει το παραμύθι με τις εφαρμογές !

 

Φυσικα ομως αυτο δε σημαινει πως ολες οι android εφαρμογες θα τρεχουν σωστα η θα δουλευουν και σωστα.

Και το λεω αυτο γιατι κατι παρομοιο εχει κανει και η Blackberry εδω και χρονια και εκτος των apps που απαιτουν google services υπαρχουν και πολλες αλλες που δεν ανοιγουν καν.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μην προτεχεις ! Έχεις ακουστά το project Astoria ? Αν όχι ψάξε λίγο και θα δεις - καταλάβεις ότι θα έρθει βελτίωση ! Τα w10 θα έχουν πολλές δυνατότητες ! Και μια απ αυτές θα είναι να μπορούν να γίνονται μέσω κάποιον tools, port εφαρμογών των άλλων 2 λειτουργικών στα 10αρια πολύ εύκολα ... Οποτε θα είναι υπόθεση μερικών λεπτών ο κάθε developer να πάρει τις android εφαρμογές του και να της μετατρέψει σε WP εφαρμογές .! Οποτε θα τελειώσει το παραμύθι με τις εφαρμογές !

Το έχω ακουστά και εκεί βασιζομαι απλά δεν περιμένω πολλά από την ms γιατί και με τα 7.5 έλεγαν θα αλλάξουν πολλά και μετά 8 και τώρα με τα 10. Δεν πιστεύω ότι θα πιάσει πάνω από 5% τα επόμενα 2-3 χρόνια. Το ios μπορεί να είναι ανάπηρο αλλά με το jailbreak κανεις τα πάντα σχεδόν σαν το Android. Στα wp δεν υπάρχει κάτι τέτοιο ακόμα και πιστεύω είναι και η ταφοπλακα του συγκεκριμένου λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα ομως αυτο δε σημαινει πως ολες οι android εφαρμογες θα τρεχουν σωστα η θα δουλευουν και σωστα.

Και το λεω αυτο γιατι κατι παρομοιο εχει κανει και η Blackberry εδω και χρονια και εκτος των apps που απαιτουν google services υπαρχουν και πολλες αλλες που δεν ανοιγουν καν.

 

Εννοείται πως δεν γίνεται να τρέχουν όλες ! Κάποιες ίσως να μην γίνεται και καθόλου ! Αλλά και ένα 40-50% των μεγάλων εφαρμογών του IOS και του android αν γίνουν port και δουλεύουν σωστά, τότε το μεριδιο θα αυξηθεί και θα βελτιωθούν πολύ τα πράματα ! Δεν είπα ότι θα φτάσει ξαφνικά στα 1.000.000.000 εφαρμογές ! Χαχαχα απλά ότι θα γίνουν τα οραματα πολύ καλύτερα ! Νομίζω πως η blackberry απλά τρέχει κανονικά αρχεια apk και οποτε τρέχει εφαρμογές κανονικές android και όχι portαρισμενες! Αλλά δεν ειμαι 100% σίγουρος γιατί δεν έψαξα πολύ τα πράγματα με την blackberry !

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έχω ακουστά και εκεί βασιζομαι απλά δεν περιμένω πολλά από την ms γιατί και με τα 7.5 έλεγαν θα αλλάξουν πολλά και μετά 8 και τώρα με τα 10. Δεν πιστεύω ότι θα πιάσει πάνω από 5% τα επόμενα 2-3 χρόνια. Το ios μπορεί να είναι ανάπηρο αλλά με το jailbreak κανεις τα πάντα σχεδόν σαν το Android. Στα wp δεν υπάρχει κάτι τέτοιο ακόμα και πιστεύω είναι και η ταφοπλακα του συγκεκριμένου λειτουργικού.

 

Τα ίδια λέγαν ναι συμφωνώ ! Αλλά αν έχεις παρακολουθήσει την πρόοδο απο τότε μέχρι τώρα καταλαβαίνεις ότι είναι πολλά υποσχόμενο λειτουργικό ! Εξάλλου τα WP απευθύνονται σε μια άλλη κατηγορία ανθρώπων ! Αυτούς που δεν θέλουν jailbreak και root ! Που θέλουν ένα γρήγορο κινητό με αξιόλογη κάμερα και αρκετά ποιοτικό με χαμηλή τιμή ! Δεν είναι όλοι power users ! ... Κ εγώ είχα iPhone και το χα jailbroken αλλά απο κάποια στιγμή και μετά βαριέσαι τα κολλήματα ... Βαριέσαι το ψάξιμο και θες απλά να κανεις γρήγορα την δουλειά σου ! Το λειτουργικό τις Microsoft τα τελευταία 2 χρονια έχει αρχίσει να λειτουργεί σαν λειτουργικό ! Τα 7 ήταν μάπα ... Απο τα 8.1 και μετά όμως ειναι πολύ καλό και όπως είπα και πιο πάνω αν ένα 40-50% των εφαρμογών του IOS η του android μπορέσουν να λειτουργήσουν σωστά με το project Astoria της Microsoft τότε θα μιλάμε για φοβερή βελτίωση και κλείσιμο αυτού του χάσματος !

GO HARD OR GO HOME

Send with SAMSUNG GALAXY S20+:kill:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως δεν γίνεται να τρέχουν όλες ! Κάποιες ίσως να μην γίνεται και καθόλου ! Αλλά και ένα 40-50% των μεγάλων εφαρμογών του IOS και του android αν γίνουν port και δουλεύουν σωστά, τότε το μεριδιο θα αυξηθεί και θα βελτιωθούν πολύ τα πράματα ! Δεν είπα ότι θα φτάσει ξαφνικά στα 1.000.000.000 εφαρμογές ! Χαχαχα απλά ότι θα γίνουν τα οραματα πολύ καλύτερα ! Νομίζω πως η blackberry απλά τρέχει κανονικά αρχεια apk και οποτε τρέχει εφαρμογές κανονικές android και όχι portαρισμενες! Αλλά δεν ειμαι 100% σίγουρος γιατί δεν έψαξα πολύ τα πράγματα με την blackberry !

 

Και αν κρινουμε απο τις αναγκες των περισσοτερων εδω μεσα σε αυτο το thread που δεν ξεπερνα τις 7-8 εφαρμογες που ολοι λενε πως εχουν αναγκη, δεν υπαρχει περιπτωση να μην δουλευουν.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και αν κρινουμε απο τις αναγκες των περισσοτερων εδω μεσα σε αυτο το thread που δεν ξεπερνα τις 7-8 εφαρμογες που ολοι λενε πως εχουν αναγκη, δεν υπαρχει περιπτωση να μην δουλευουν.

 

Ακριβώς αυτό. Όλη η ιστορία είναι με το ζόρι 10 εφαρμογές...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

αρκετές εφαρμογές όπως watchrecon, cretanbeaches, chrome, google maps κλπ κλπ ενώ ακόμα κ αυτές που υπάρχουν δε λειτουργούν καθόλου σωστά (yahoo, facebook, here maps) σε πολλές περιπτώσεις.

προτίμησα το 930 λόγω built in λογικής όπως το iphone-ios όμως αν με τα 10 δεν αλλάξει κάτι ριζικά το πάω για πούλημα (μη ξεχνάμε βάρος, υπερθέρμανση κ άλλα κουλά με διπλά αντίγραφα φωτογραφιών που θα πρέπει να διαλέγεις κάθε φορά βάση των αναλύσεων κλπ)

Link to comment
Share on other sites

tubemate που να σωνει στην microSD.

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Όλη η ιστορία είναι με το ζόρι 10 εφαρμογές...

 

Εγω το ξερω, πες το σε αυτους που χρησιμοποιουν το επιχειρημα των λιγων apps, που δεν λεω πως δεν υφισταται αλλα αν θεωρουμε αναγκη παιχνιδια τυπου quizdom καπου την εχουμε χασει την μπαλα εξαιτιας μιας χαζης μοδας.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ο explorer προσωπικά μου φαίνεται πιο γρήγορος απο τον υπέρβαρο πλέον chrome ... Αλλά επειδή έβαλα την τελευταία preview έκδοση(10166) στο 930 και δοκίμασα τον νέο browser Microsoft edge έπαθα απλά πλάκα ! Φορτονει τις σελίδες ακαριαία ! Ακόμα και τις desktop εκδόσεις ... Σύγκριση με nexus 5 με chrome και ήταν λίγο γρηγορότερος ο edge σχεδόν σε όλα ... Και είναι ακόμα σε preview μορφή ! Οποτε άλλο ένα πρόβλημα πολλών (όχι δικό μ γιατί μ αρέσει ο expl) θα λυθεί με τα 10!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα δεν αμφιβάλλω ότι ο explorer ή μελλοντικά ο edge είναι γρήγοροι.

 

Το θέμα είναι η εμπειρία χρήσης. ο chrome είναι μακράν ανώτερος στα bookmarks ή τις καρτέλες κτλ κτλ.

 

και έχω πειραματιστεί κ με opera/uc browser

 

πάνε 2 χρόνια που έχω αποχωριστεί το iphone κ ακόμα με εκνευρίζει η περιήγηση στο ιντερνετ μέσω του lumia μου

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα Lumia 640 DS το οποίο το έδωσα μόλις σε 15 ημέρες ο λόγος; οι εφαρμογές για την ακρίβεια η έλλειψη εφαρμογών.

Ας αρχίσουμε με τον browser που δεν υπάρχει ένας σοβαρός, άλλαξα σχεδόν 10 χωρίς κανένας να με ικανοποιεί έστω στο 60 % ακόμα και του stock browser του android. Οι λοιπές εφαρμογές εάν υπάρχουν είναι δύο επίπεδα κάτω από αυτές του android. Κρίμα γιατί έλπιζα σε κάτι καλό από τα Windows και αυτό που έζησα με έκανε να γυρίσω τρέχοντας πίσω στο android. Χρειάζονται πολύ δουλειά ακόμα .......

Ας αφήσουμε τους εγωισμούς και ας κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.
Link to comment
Share on other sites

Εγω το ξερω, πες το σε αυτους που χρησιμοποιουν το επιχειρημα των λιγων apps, που δεν λεω πως δεν υφισταται αλλα αν θεωρουμε αναγκη παιχνιδια τυπου quizdom καπου την εχουμε χασει την μπαλα εξαιτιας μιας χαζης μοδας.

 

Οι 2 τελευταίες γραμμές του post σου τα εξηγούν όλα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

στα windows λείπει η ποικιλία καλώς ή κακώς. αν εσείς που τα έχετε είστε ευχαριστημένοι με τις 10-15 εφαρμογές μαγκιά σας, για όλους τους υπόλοιπους που δεν φτάνουν ευτυχώς υπάρχει το android. τα περί χαζής μόδας κτλ γραφικά είναι περιττά και δεν εξηγούν απολύτως τίποτα, εκτός και αν εσείς που τα υποστηρίζετε, τα κινητά τα χρησιμοποιείται αυστηρά και μόνο για τις business σας και καθόλου για διασκέδαση.

έχουν πολλές ελλείψεις τα windows ακόμα και για αυτό παραμένουν και τόσο χαμηλά στις προτιμήσεις του κόσμου, σίγουρα δεν είναι το κρυφό διαμαντάκι που νομίζουν μερικοί και που δεν το έχουμε πάρει ακόμα χαμπάρι. ελπίζω τα 10άρια να φέρουν αλλαγές.

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Ingress. Μιλαμε για ένα μεγάλο αριθμό παιχτών που απλά δεν μπορούνε να πάνε σε wp λόγω αυτής της έλλειψης.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχετε υπόψη σας κάποια αντίστοιχη εφαρμογή για το Gmail. Δεν έχω εντοπίσει κάτι αξιόλογο.. Σας ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Εγω το ξερω, πες το σε αυτους που χρησιμοποιουν το επιχειρημα των λιγων apps, που δεν λεω πως δεν υφισταται αλλα αν θεωρουμε αναγκη παιχνιδια τυπου quizdom καπου την εχουμε χασει την μπαλα εξαιτιας μιας χαζης μοδας.

 

Αν το πάμε έτσι, μόδα είναι όλες οι εφαρμογές και τα παιχνίδια, το Real Racing, το Pyramid Saga κλπ. Δεν πάει έτσι, για να έχουν επιτυχία κάποια apps σημαίνει ότι από πίσω έχουν και έναν επαρκή αριθμό ατόμων που τις υποστηρίζει, απλά οι εταιρείες δεν θέλουν τα Windows Phone. Η ίδια η King (Candy Crush) υποστήριζε ότι δεν θέλει να χάσει χρόνο με ένα λειτουργικό που είναι τόσο χαμηλά (αν αληθεύει αυτό δεν ξέρω) και στο τέλος έγινε port από το iOS το παιχνίδι της.

 

Ο λόγος που τόνισα το "χαζή" είναι επειδή κάθε θέμα που έχει tags "windows store" "ελλείψεις" όλοι πέφτουν με τα μούτρα σε όλους λένε το αντίθετο, δεν έχω κάτι με σένα φίλε μου, αλλά το λέω με αφορμή το post σου. Οι περισσότεροι προσπαθούν να κάνουν το άσπρο μαύρο και να καλύψουν τα κενά των WP με third party εφαρμογές. Δε λέω, καλές και χρυσές ορισμένες αλλά είναι αδιανόητο να μην υπάρχουν official εφαρμογές για το Instagram πχ και για να κάνεις την ίδια δουλειά με το Android/iOS να αναγκάζεσαι να κατεβάζεις μια "τρίτη" και να βλέπεις διαφημίσεις ή να πληρώνεις για κάτι που οι άλλοι το έχουν δωρεάν και πληρώνουν μόνο αν μια thrid party δίνει κάτι εξτρά. Κι ας πούμε ότι και το Instagram είναι μόδα, Real Racing, Chrome, Firefox, Vine, Snapchat κλπ γιατί? Είναι κι αυτά μόδες και "άχρηστες" εφαρμογές? Κι αν είναι άχρηστες, όλα αυτά τα "Facebook 2015", "Facebook Lumia" δεν είναι άχρηστες?

 

Εν κατακλείδι, όλες οι εφαρμογές - από τη στιγμή που υπάρχουν στα άλλα Store - είναι απαραίτητες, από την πιο απλή πχ ένας φακός, μέχρι ένα πολύ καλό παιχνίδι είναι απαραίτητες και εξίσου σημαντικές μιας και ένα smartphone σήμερα μπορεί να είναι απλό τηλέφωνο, για business αλλά να γίνει και φορητή κονσόλα και από τη στιγμή που πολλά πράγματα υπάρχουν αλλού, θα ασκείται τέτοιου είδους κριτική στο Windows Store όσο καλό κι αν είναι το λειτουργικό. Το "υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές" που υποστηρίζουν ορισμένοι δεν είναι λύση για όσους επιλέγουν το λειτουργικό της MSFT και μπορεί να είναι και ο λόγος που σήμερα κάνουμε αυτή τη συζήτηση περί εφαρμογών, γιατί όλοι πάνε στις άλλες τις πορτοκαλιές που τα έχουν όλα αυτά εδώ και πολύ καιρό και μάλιστα ενημερώνονται αμέσως. Ενημέρωση, άλλο ένα "αγκάθι" για το Store των Windows. 3-4 ενημερώσεις πήρε το Minion Rush μέχρι το καλοκαίρι σε iOS/Android, 1-2 στα WP. Το Instagram είναι σε beta εδώ και 1 χρόνο, το Facebook "κοιμάται" εδώ και μήνες, ακόμα και το "beta" που υποτίθεται ότι πρέπει να είναι πιο μπροστά από το κανονικό.

 

Windows 10, ελάτε και σώστε μας! :lol: :)

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Αν το πάμε έτσι, μόδα είναι όλες οι εφαρμογές και τα παιχνίδια, το Real Racing, το Pyramid Saga κλπ. Δεν πάει έτσι, για να έχουν επιτυχία κάποια apps σημαίνει ότι από πίσω έχουν και έναν επαρκή αριθμό ατόμων που τις υποστηρίζει, απλά οι εταιρείες δεν θέλουν τα Windows Phone. Η ίδια η King (Candy Crush) υποστήριζε ότι δεν θέλει να χάσει χρόνο με ένα λειτουργικό που είναι τόσο χαμηλά (αν αληθεύει αυτό δεν ξέρω) και στο τέλος έγινε port από το iOS το παιχνίδι της.

 

Ο λόγος που τόνισα το "χαζή" είναι επειδή κάθε θέμα που έχει tags "windows store" "ελλείψεις" όλοι πέφτουν με τα μούτρα σε όλους λένε το αντίθετο, δεν έχω κάτι με σένα φίλε μου, αλλά το λέω με αφορμή το post σου. Οι περισσότεροι προσπαθούν να κάνουν το άσπρο μαύρο και να καλύψουν τα κενά των WP με third party εφαρμογές. Δε λέω, καλές και χρυσές ορισμένες αλλά είναι αδιανόητο να μην υπάρχουν official εφαρμογές για το Instagram πχ και για να κάνεις την ίδια δουλειά με το Android/iOS να αναγκάζεσαι να κατεβάζεις μια "τρίτη" και να βλέπεις διαφημίσεις ή να πληρώνεις για κάτι που οι άλλοι το έχουν δωρεάν και πληρώνουν μόνο αν μια thrid party δίνει κάτι εξτρά. Κι ας πούμε ότι και το Instagram είναι μόδα, Real Racing, Chrome, Firefox, Vine, Snapchat κλπ γιατί? Είναι κι αυτά μόδες και "άχρηστες" εφαρμογές? Κι αν είναι άχρηστες, όλα αυτά τα "Facebook 2015", "Facebook Lumia" δεν είναι άχρηστες?

 

Εν κατακλείδι, όλες οι εφαρμογές - από τη στιγμή που υπάρχουν στα άλλα Store - είναι απαραίτητες, από την πιο απλή πχ ένας φακός, μέχρι ένα πολύ καλό παιχνίδι είναι απαραίτητες και εξίσου σημαντικές μιας και ένα smartphone σήμερα μπορεί να είναι απλό τηλέφωνο, για business αλλά να γίνει και φορητή κονσόλα και από τη στιγμή που πολλά πράγματα υπάρχουν αλλού, θα ασκείται τέτοιου είδους κριτική στο Windows Store όσο καλό κι αν είναι το λειτουργικό. Το "υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές" που υποστηρίζουν ορισμένοι δεν είναι λύση για όσους επιλέγουν το λειτουργικό της MSFT και μπορεί να είναι και ο λόγος που σήμερα κάνουμε αυτή τη συζήτηση περί εφαρμογών, γιατί όλοι πάνε στις άλλες τις πορτοκαλιές που τα έχουν όλα αυτά εδώ και πολύ καιρό και μάλιστα ενημερώνονται αμέσως. Ενημέρωση, άλλο ένα "αγκάθι" για το Store των Windows. 3-4 ενημερώσεις πήρε το Minion Rush μέχρι το καλοκαίρι σε iOS/Android, 1-2 στα WP. Το Instagram είναι σε beta εδώ και 1 χρόνο, το Facebook "κοιμάται" εδώ και μήνες, ακόμα και το "beta" που υποτίθεται ότι πρέπει να είναι πιο μπροστά από το κανονικό.

 

Windows 10, ελάτε και σώστε μας! :lol: :)

 

Για κάθε μια εφαρμογή που λειτουργεί λάθος ή δεν υπάρχει, υπάρχει μια άλλη εφαρμογή που λειτουργεί καλύτερα απο την επίσημη. Δεν είναι αυτό το θέμα. Η ουσία είναι ότι οι εταιρίες δημιουργούν ανάγκες για να είναι μπροστά η καθεμία απο την άλλη. Το android δημιούργησε την ανάγκη των πολλών και διάφορων εφαρμογών που κάνουν τα πάντα, και εκεί στηρίζεται το λειτουργικό του. Θεωρώ ότι αν ήθελε η google εύκολα το είχε κλείσει και δεν θα είχε ούτε κολλήμετα, ούτε κατανάλωση ούτε τίποτα. Απο την άλλη το iOS δημιούργησε την ανάγκη της ποιότητας και του κλειστού και ελεγχόμενου λειτουργικού και όχι τόσο στις εφαρμογές (είχε κάνει την αρχή το itunes). Η Microsoft χρησιμοποιώντας (επιτέλους!!) το τεράστιο ερευνητικό προσωπικό που έχει άρχισε να δημιουργεί την ανάγκη της ενοποίησης και της λογικής "τα έχω όλα σε ένα" είτε είναι λαπτοπ, κινητό ή ταμπλετ (Το έκανε και η Apple αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό όσον αφορά το αγοραστικό κοινό). Είναι μια διαφορετική προσέγγιση και κρίνοντας απο τα desktop Windows, μπορεί να κάνει φοβερά πράγματα και στα κινητά.

Στην τελική ο καθένας κοιτάει το σημείο που είναι "απείραχτο" προκειμένου να βγάλει τα περισσότερα λεφτά και να γίνει κυριάρχος. Η microsoft ξέρει ότι δεν πρόκειται οι devs να γράψουν εφαρμογές μόνο για τα Wph. Οπότε σου δίνει την επιλογή να κάνεις port εφαρμογή, απλά και γρήγορα. Η ποιότητα στην αρχή σαφώς και θα είναι σε χαμηλότερα επίπεδα.

 

Κάτι τελευταίο για τις εφαρμογές. Υπάρχουν πολλές καλές εφαρμογές στα WPh, και τις ενημερώνουν και συνεχώς. Αλλά οι επίσημες και αυτές που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι περιμένουν για να δούνε τι θα γίνει σχετικά με τα Win10. Επίσης μη ξεχνάτε και το περιστατικό με το snapchat που απείλησε με μήνυση όσους devs κάνουν δικές τους εφαρμογές για τα WPh και έχοντας ξεκαθαρίσει ότι δεν πρόκειται να φτιάξει δική της. Δηλαδή σα να ακούω, με τα δικά μου αυτιά, πληρώστε με όπως οι άλλοι δύο για να κάνω. Όπως επίσης και την τρανή Google που δεν δίνει τις δικές της εφαρμογές διαθέσιμες στα Wph (καθαρά λόγω οικοσυστήματος, εκεί οδηγούνται όλα. 3 διαφορετικά θα υπάρχουν).

 

Υπομονή. Με τα Win10 θα λυθούν πολλά θέματα (όχι όλα!) που υπάρχουν τώρα στα WPh γενικά.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχετε υπόψη σας κάποια αντίστοιχη εφαρμογή για το Gmail. Δεν έχω εντοπίσει κάτι αξιόλογο.. Σας ευχαριστώ πολύ.

Inbox4gmail. Αξιόλογη αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Inbox4gmail. Αξιόλογη αρκετά.

 

Ok σ' ευχαριστώ πολύ Zerga08!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...