Jump to content

Meizu MX5


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειμαι αναμεσα σε αυτο και το redmi note 3 ... με ενδαφερει να ειναι ποιοτικο και σταθερο μετα απο χρονια,να μην κολλαει και φυσικα και η camera. Εγγυηση εχουν ? και τι γινεται ? Αν μπορειτε βοηθηστε με θετικα και αρνητικα. Ευχαριστω πολύ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειμαι αναμεσα σε αυτο και το redmi note 3 ... με ενδαφερει να ειναι ποιοτικο και σταθερο μετα απο χρονια,να μην κολλαει και φυσικα και η camera. Εγγυηση εχουν ? και τι γινεται ? Αν μπορειτε βοηθηστε με θετικα και αρνητικα. Ευχαριστω πολύ

Εγγύηση έχεις μόνο από το κινέζικο μαγαζί που θα πάρεις...

Xiaomi ξεκλείδωτο σημαίνει πειράγματα κτλ...

Meizu κλειδωμενος bootloader όχι πειράγματα κτλ αλλά πιο εύκολο root και υποστήριξη από την εταιρεία.

Κάμερες και τα δύο σχετικά καλα..

Το μεγάλο πλεονέκτημα της meizu είναι το fingerprint sensor μπροστά μιας και δεν χρειάζεται καν να σηκώσεις πχ το κινητό να το ξεκλειδώσεις κτλ...

Κατ αλλά και τα δύο πολύ ποιοτικά...

Βγήκε και xiaomi redmi note 3 pro με Snapdragon επεξεργαστή.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση έχεις μόνο από το κινέζικο μαγαζί που θα πάρεις...

Xiaomi ξεκλείδωτο σημαίνει πειράγματα κτλ...

Meizu κλειδωμενος bootloader όχι πειράγματα κτλ αλλά πιο εύκολο root και υποστήριξη από την εταιρεία.

Κάμερες και τα δύο σχετικά καλα..

Το μεγάλο πλεονέκτημα της meizu είναι το fingerprint sensor μπροστά μιας και δεν χρειάζεται καν να σηκώσεις πχ το κινητό να το ξεκλειδώσεις κτλ...

Κατ αλλά και τα δύο πολύ ποιοτικά...

Βγήκε και xiaomi redmi note 3 pro με Snapdragon επεξεργαστή.

 

και οσο εγραφες το ποστ βγηκε το νοτε 4:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ειμαι αναμεσα σε αυτο και το redmi note 3 ... με ενδαφερει να ειναι ποιοτικο και σταθερο μετα απο χρονια,να μην κολλαει και φυσικα και η camera. Εγγυηση εχουν ? και τι γινεται ? Αν μπορειτε βοηθηστε με θετικα και αρνητικα. Ευχαριστω πολύ

 

το μχ5 δεν συγκρινεται με νοτε 3 ειναι σε αλλη κατιγορια μαζι με το mi note

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Κάμερες και τα δύο σχετικά καλα..

 

οχι.

Πολυ ανωτερη καμερα το Meizu.

δεν υπαρχει συγκριση.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αναμεσα σε αυτο και το redmi note 3 ... με ενδαφερει να ειναι ποιοτικο και σταθερο μετα απο χρονια,να μην κολλαει και φυσικα και η camera. Εγγυηση εχουν ? και τι γινεται ? Αν μπορειτε βοηθηστε με θετικα και αρνητικα. Ευχαριστω πολύ

 

Έχω χρησιμοποιήσει και τα δυο smartphone (περισσότερο το mx5). Θα σου πω τι μου άρεσε προσωπικά και τι όχι από τις δυο συσκευές.

Όπως ανέφεραν και τα παιδιά παραπάνω το mx5 συνολικά είναι ανώτερη συσκευή.Έχει καλύτερη οθόνη, το μαύρο φαίνεται πραγματικά μαύρο (Super AMOLED).Θα το καταλάβεις περισσότερο αν δεις ταινία.Επίσης η οθόνη του mx5 είναι πιο φωτεινή, στον ήλιο μπορείς να δεις κάπως καλύτερα.

Η cpu του mx5 είναι χρονισμένη πιο υψηλά στο 2.2ghz έναντι 2 του note 3.Πρακτικά δεν θα δεις ουσιαστική διαφορά.Η κάμερα του mx5 είναι αρκετά καλύτερη ακόμα και στο auto.Fingerprint το mx5 ίσως είναι ελαφρώς πιο γρήγορο και κάνει λιγότερα λάθη στην αναγνώριση.

Από την άλλη η xiaomi έχει μεγαλύτερη κοινότητα, διαθέτη και Ελληνικό φόρουμ με custom rom.Στα ίδια χρήματα περίπου το redmi note 3 έχει 32gb αποθηκευτικό χώρο ενώ το mx5 16gb.Το redmi note 3 έχει θύρα υπερύθρων και ραδιόφωνο.

 

Τέλος κάτι που δεν μου αρέσει στο mx5 είναι το κουμπί που κάνει έναν θόρυβο όταν το πατάς, σαν να είναι φτηνό και τα κουμπιά volume + - και κλειδώματος που με το κούνημα της συσκευής ακούγονται.

Κατά τα άλλα και οι δυο συσκευές είναι εξίσου ποιοτικές και αξίζουν τα χρήματά τους.

Link to comment
Share on other sites

Lostre12 ειδες βελτίωση?

 

Έγινε ακόμα πιο γρήγορο. Και ακόμα πιο ακριβές το ξεκλείδωμα με δακτυλικο αποτύπωμα. Ξεκλειδώνει αμέσως και χωρίς σφάλμα αναγνώρισης

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φαντάζομαι την πέρασες με την διαδικασία που περιγράφεται στο meizu fans με αλλαγη id κτλπ.

 

Δεν μπόρεσα να την περάσω έτσι. Είχα πρόβλημα με το terminal Emulator. Το πέρασα με την δεύτερη μέθοδο με μετατροπή σε converter του system.img

Ωστόσο δεν ξέρω αν μπορείς να ρουταρεις πλέον τη συσκευή αν κάνεις εγκατάσταση το user center apk. Το έκανα αλλά δεν την άνοιγε καν την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την global χωρίς clear data με την πρώτη μέθοδο όλα στη θέση τους χωρίς κινέζικα ! Οκ η μετάφραση δεν είναι σούπερ τα μισά αγγλικά αλλά το έκανα για τις εφαρμογές(facebook twitter κλπ) και τους browser's να είναι ελληνικά. Για root εδώ

https://meizufans.eu/forum/topic/4064/get-root-access-on-global-firmware

 

Έρωτηση:Η επόμενη G φαντάζομαι μπαίνει απλά κατεβάζοντας την, το ίδιο μπορεί να γίνει και με την Α;;;;

Edited by pskpanos
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την global χωρίς clear data με την πρώτη μέθοδο όλα στη θέση τους χωρίς κινέζικα ! Οκ η μετάφραση δεν είναι σούπερ τα μισά αγγλικά αλλά το έκανα για τις εφαρμογές(facebook twitter κλπ) και τους browser's να είναι ελληνικά. Για root εδώ

https://meizufans.eu/forum/topic/4064/get-root-access-on-global-firmware

 

Έρωτηση:Η επόμενη G φαντάζομαι μπαίνει απλά κατεβάζοντας την, το ίδιο μπορεί να γίνει και με την Α;;;;

Ναι απλά κατεβάζεις και περνάς.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξέρει κανείς πως μπορώ να έχω το xmod και να είναι λειτουργικό στην τελευταία global? Έχω δοκιμάσει τα πάντα και δε τα έχω καταφέρει ακόμα
Link to comment
Share on other sites

Μην μας θυμίζεις αυτήν την εταιρία που δίνει αναβάθμιση μια φορά (ή καμία) και μετά γειά σας !!!!

 

Οι κάμερες πρέπει να ναι ίδιες μόνο που το mx5 τραβάει καλύτερης ανάλυσης βίντεο

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Τοσο χαλια με την huawei

 

δε νομιζω να υπαρχει συσκευη huawei η οποια πηρε 2 αναβαθμισεις

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα χρειαζομαι την βοηθεια σας. Ειμαι αναμεσα στο MX5 και στο MX4 Pro. Θελω να το παρω απο Ευρωοη γιατι με ολες αυτες τις γιορτες στην Κινα θα μου ερθει σε κανα μηνα. Η αληθεια ειναι οτι με τραβηξε πολυ περισσοτερο το ΜΧ5 αλλα η πιο φτηνη τιμη που το βρηκα ειναι στα 260+35ε εξοδα αποστολης απο το honorbuy ενω το ΜΧ4 pro υπαρχει στα 190 χωρις εξοδα αποστολης απο minideal. Αξιζει να δωσω 100ε παραπανω για το MX5? Εκτος και αν εχει να μου προτεινει καποιος καποιο αλλο μαγαζι με ευρωπαικη αποθηκη .
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια σκέφτομαι να παρω το κινητο mx5 κ ήθελα να μάθω για την μπαταρια του,ακουσα ότι εχει θεμα με τα ελληνικα,απο που να το παρω κ τι να ζητήσω απο το κατάστημα; Θελω να κανει αναβάθμιση μονο του κ θελω ελληνικα...
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια σκέφτομαι να παρω το κινητο mx5 κ ήθελα να μάθω για την μπαταρια του,ακουσα ότι εχει θεμα με τα ελληνικα,απο που να το παρω κ τι να ζητήσω απο το κατάστημα; Θελω να κανει αναβάθμιση μονο του κ θελω ελληνικα...

Θα το πάρεις από vickmall θα τους ζητήσεις να σου περάσουν την global και αυτοί ξέρουν.. Μετά θα έχεις και οτα updates

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Θα το πάρεις από vickmall θα τους ζητήσεις να σου περάσουν την global και αυτοί ξέρουν.. Μετά θα έχεις και οτα updates

Και γιατι του προτεινεις να το παρει απο το Vickmall και δεν του προτεινεις να το παρει απο το Minideal που εχει το 32ρι στα 253.56 ευρω...

Το ειχα και εγω το πουλησα και σκεφτομαι να το ξαναπαρω....

Edited by stef31nos
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι του προτεινεις να το παρει απο το Vickmall και δεν του προτεινεις να το παρει απο το Minideal που εχει το 32ρι στα 253.56 ευρω...

Το ειχα και εγω το πουλησα και σκεφτομαι να το ξαναπαρω....

Πρώτον ως καλύτερο μαγαζί σε support και δεύτερον γιατί του περνάνε την global με την πρώτη μέθοδο. Γενικά το εμπιστεύομαι περισσότερο.

Βέβαια ο καθένας με ότι κριτήριο προτιμάει αγόραζει

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση για οσα παιδια τα εχουν , ειχα ενα θεμα στο ΜΧ4 με τα γυαλια ηλιου που ειχα (polarized), δλδ οταν τα φορουσα δεν μπορουσα να δω καθολου την οθονη (μια μαυριλα) , οταν τα εβγαζα φαινοταν κανονικα. Το εψαξα και βρηκα οτι εχουν στην οθονη του ΜΧ4 ενα polarized φιλτρο και με γυαλια ηλιου με polarized φακο εχεις προβλημα..

 

Η ερωτηση ειναι απλη, αν καποιος εχει τετοια γυαλια ηλιου και το ΜΧ5 μπορει να μου πει αν ειναι ενταξει ή εχουν ακομα και στο ΜΧ5 polarized οθονη?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν εχω προβλημα εχω τα polaroid 07886 d

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση για οσα παιδια τα εχουν , ειχα ενα θεμα στο ΜΧ4 με τα γυαλια ηλιου που ειχα (polarized), δλδ οταν τα φορουσα δεν μπορουσα να δω καθολου την οθονη (μια μαυριλα) , οταν τα εβγαζα φαινοταν κανονικα. Το εψαξα και βρηκα οτι εχουν στην οθονη του ΜΧ4 ενα polarized φιλτρο και με γυαλια ηλιου με polarized φακο εχεις προβλημα..

 

Η ερωτηση ειναι απλη, αν καποιος εχει τετοια γυαλια ηλιου και το ΜΧ5 μπορει να μου πει αν ειναι ενταξει ή εχουν ακομα και στο ΜΧ5 polarized οθονη?

Μήπως δεν ήταν η οθόνη αλλά το tempered glass polairized?

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν ήταν η οθόνη αλλά το tempered glass polairized?

 

δεν ειχε tempered glass, η οθονη ειναι . Το ειδε και εδω ο φιλος

στο 1.20 θα το δεις
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω να υπαρχει συσκευη huawei η οποια πηρε 2 αναβαθμισεις

 

παντως το honor 7 εχει παει σε beta 6 android και αναμενεται και η σταθερη.

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!:D

Μετα απο 2 βδομαδες συνεχους χρησης, επανερχομαι, με θετικες εντυπωσεις και μονο.

Αφου καταφερα και το σεταρα, με τη βοηθεια του puzzle21, απολαμβανω ενα αριστο, απο καθε αποψη, smartphone. Μεγαλοι χρονοι διαρκειας μπαταριας, φωτεινη οθονη, ταχυτητα πλοηγησης, τι αλλο να γραψω??

Ταυτοχρονα με το MX5, χρησιμοποιω κι ενα Redmi Note 3, και μοιραια, ερχονται και οι συγκρισεις. Η συνολικη εμπειρια χρησης, ειναι σαφως πολυ ανωτερη με το MX5. Εξισου γρηγορα, αλλα, καλυτερη οθονη (μεγαλυτερη λεπτομερεια & υψηλοτερη φωτεινοτητα στο MX5), αρκετα μεγαλη διαφορα στη μπαταρια, υπερ του MX5, παρολο που το Redmi Note 3, την εχει μεγαλυτερη.....τη μπαταρια!!!:lol: Σημειωνω, πως και στα 2, γινεται παρομοια χρηση (μονιμως ανοικτα data & WiFi, ανοικτες IM εφαρμογες, φωτεινοτητα ρυθμισμενη στο ιδιο επιπεδο).

Συνολικα, εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος απο την αγορα του, η οποια ομολογω πως εγινε με δισταγμο, λογω κακης προηγουμενης εμπειριας με Meizu M1 Note.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...