Jump to content

myphone POLL: Ποιο είναι το κατάλληλο μέγεθος οθόνης για εσάς;


alkis_7
 Κοινοποίηση

Ποιο είναι το κατάλληλο μέγεθος οθόνης smartphone για εσάς;  

1.159 members have voted

  1. 1. Ποιο είναι το κατάλληλο μέγεθος οθόνης smartphone για εσάς;

    • Μικρότερη των 4 ιντσών
      6
    • (4,0-4,2) ίντσες
      18
    • (4,3-4,5) ίντσες
      62
    • (4,6-4,9) ίντσες
      208
    • (5,0-5,2) ίντσες
      451
    • (5,3-5,5) ίντσες
      201
    • (5,6-5,7) ίντσες
      140
    • (5,8-5,99) ίντσες
      30
    • 6 ίντσες ή μεγαλύτερη
      38
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      5


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 199
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σήμερα 5" για μένα είναι το βέλτιστο. Ειδικά σε συσκευή με σχετικά μικρά bezzels είμαι τέλεια.

 

Το ζήτημα είναι πως αν με ρωτούσατε 2 χρόνια πίσω θα έλεγα 4-4,2". Απλά όπως και η αγορά έτσι ανεβαίνουν τα γούστα και εννοείται πως τα πάντα είναι θέμα συνήθειας.

 

Σε 5 χρόνια αν ακόμα χρησιμοποιούμε κινητά και όχι καμιά πολυσυσκευή που θα είναι ενσωματωμένη στο κεφάλι μας είμαι σίγουρος πως θα έχουν μεγαλώσει τα γούστα μας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πάντα έχω τσαντάκι μαζί μου δεν έχω θέμα... Μέχρι 6 ίντσες με μαζεμένα bezels δε με χαλάει καθόλου... Τώρα έχω g2. Το επόμενο σίγουρα θα είναι μεγαλύτερο!!! Μέχρι 6...
είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμενο poll 5.3 και max 5.5. Αν και για το 5.3 θα ηθελα ενα 5.2 Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Εχουν αλλάξει (και ψυχολογικά) τα δεδομένα στο μέγεθος. ΜΕτά τα 4,7 του HTC ONE M7, που είχα, η αλήθεια είναι ότι ήθελα κάτι λίγο πιο χοσρταστικό. Τα 6 του nexus 6 μου φάνηκαν κάπως αλλά τα 5,7 του ΝΟΤΕ 4 δε με χάλαγαν. Μέχρι εκεί λοιπόν 5,7 ή 6 στο ίδιο μέγεθος κινητού βέβαια (αν αυτό είναι δυνατό)... Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

5.2-5.5"

 

Πάνω απο 5.5 δεν μυο κάθεται καλα στο χέρι . Το ιδανικό για μένα είναι 5.2 και σε συνδιασμό με τις αναλογίες του g2 είναι ακόμα καλύτερα. Το g3 στις 5.5 το θεωρησα πολύ οριακό για το χέρι μου . Σίγουρα αν το παιρνα θα το συνήθιζα αλλα απο 5.5 και πάνω πσιτεύω ότι θα μου ήταν δύσχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Είχα για ένα χρόνο το Moto X 13.

Θεωρώ ότι είναι το πιο καλοκομμένο κινητό. Γι αυτό πιστεύω ότι οι 4.7 είναι το ιδανικό.

Συσκευές όμως σα το G2 και Moto X 14, με f/factor τις 5 ίντσες είναι το όριο.

Link to comment
Share on other sites

6'' με 6,2" διοτι το χρειαζομαι και για το ιντερνετ , για να βλεπω ταινιες σε ταξιδια που κανω συχνα και πολλα άλλα ...
Link to comment
Share on other sites

5'-5,5'.Προσωπικά την βλέπω επαρκώς μεγάλη για τα πάντα αλλά και κυρίως για φορητότητα.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

To 5" Ζ30 μου είναι μια χαρά!

 

Παρότι δεν με ενοχλεί το μέγεθος 6" (σε μέγεθος οθόνης μιλάμε πάντα :P ), πιστεύω ότι μέχρι max 5.2" είναι πολύ καλά για smartphone.

Από τα 6", το Mate 7 της Huawei έχει την καλύτερη αίσθηση στο χέρι!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα 5.2-5.5! Με μικροτερα αρχιζει και δυσκολευει θεμα χρησιμοτητας σαν smartphone, εκτος κ αν καποιος το θελει απλα για τηλεφωνο.
Link to comment
Share on other sites

θΑ πρεπει να είναι για μενα κατι σαν flex screen για να είναι ιδανικη παντου 4-5" τσεπες τσαντακια αλλα κ να είναι ευκολα μεταβαλλομενη οποτε την θες 5,5-6" αυτή θα ηταν η καταλληλοτερη .εχω 3 τηλ στις 5,5"
Link to comment
Share on other sites

Διάλεξα τις 6 ίντσες και πάνω. βέβαια με μαζεμένα bezels. είναι απόλαυση οι μεγάλες οθόνες

 

Αυτό ακριβός αν τα bezels είναι μαζεμένα είναι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Μαρεσει η μεγάλη οθόνη θέλω Από 5.5 και πάνω.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ τις 5" ως το sweet spot. Από εκεί και πέρα όσα έχω δοκιμάσει σε μεγαλύτερο μέγεθος θεωρώ ότι χάνουν σε φορητότητα είτε υπάρχει τσαντάκι είτε όχι. Εξάλλου πόσα πια να χωράει αυτό το τσαντάκι; Αν βάλεις κινητό, χοντρό πορτοφόλι (με αποδείξεις προφανώς :p ) και τσιγάρα έχει ήδη γεμίσει πριν πας να βάλεις κάπου εκεί μέσα και το hands Free. Αν κάνεις και στριφτά αντί για βιομηχανικά τσιγάρα, η κατάσταση γίνεται ακόμα χειρότερη. Αν δεν καπνίζεις τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα.

 

Όπως και να έχει συνολικά πάνω από τις 5" δεν θεωρώ ότι το κέρδος είναι αρκετό για να αντισταθμίσει την μειωμένη φορητότητα και την μεγαλύτερη απαίτηση σε ενέργεια για την οθόνη.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...