Jump to content

Εδώ Λονδίνο: Διαμονή, διασκέδαση, ψώνια, συγκοινωνίες κ.α.


harryal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απευθύνθηκα σε 2-3 πρακτορεία και απ'οτι μου είπαν για εκείνη την περίοδο τα περισσότερα ξενοδοχεία είναι κλεισμένα. Τελικά κλείσαμε (μέσω πρακτορείου) στο Ibis London Earls Court με αρκετά καλή τιμή, συγκριτικά με αυτή που βγάζει στα διάφορα site (booking, hotelclick κλπ)
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 214
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απευθύνθηκα σε 2-3 πρακτορεία και απ'οτι μου είπαν για εκείνη την περίοδο τα περισσότερα ξενοδοχεία είναι κλεισμένα. Τελικά κλείσαμε (μέσω πρακτορείου) στο Ibis London Earls Court με αρκετά καλή τιμή, συγκριτικά με αυτή που βγάζει στα διάφορα site (booking, hotelclick κλπ)

 

τελεια...αντε καλο ταξιδι!!!να πατε να δειτε και το FANTOM OF OPERA!!!

Let's conspire to re-ignite

All the souls that would die just to feel alive!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα!! Ετοιμαζομαστε να παμε ταξίδι με ενα φιλο μαλλον για 9-14 Δεκεμβριου! Δεν εχω ξαναπάει Λονδινο και δεν εχω ιδεα πως να κυκλοφορησω! Το μονο που δε μας ενδιαφερει ειναι να δωσουμε αρκετα λεφτα σε ξενοδοχειο για να τα δωσουμε αλλου!! :) Όποιος μπορει να βοηθησει για την περιοχη που να μεινουμε ωστε να μπορουμε ευκολα να κυκλοφορουμε, αν εχει και καποιο οικονομικο ξενοδοχειο (οχι και φτηνιαρικο....πανω κατω στα 70-80 ευρω) και οτι αλλη πληροφορια μπορει να δωσει για το που να παμε, πως να κινηθουμε, τι να φροντισουμε να κανουμε κτλ....ειναι παραπανω απο ευπροσδεκτη!! Ευχαριστω πρκαταβολικα!!! :)

 

Όσο για το ξενοδοχειο αν ξερει καποιος και με κατω απο 70 ευρω αρκει να ειναι σε ανεκτα επιπεδα διαβιωσης....ειναι ευπροσδεκτο!! απλα θελουμε κατι οικονομικο και βολικο απο τοποθεσια, χωρις πολλες ανεσεις, στην ουσια μονο για υπνο!! Ευχαριστω και παλι! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα!! Ετοιμαζομαστε να παμε ταξίδι με ενα φιλο μαλλον για 9-14 Δεκεμβριου! Δεν εχω ξαναπάει Λονδινο και δεν εχω ιδεα πως να κυκλοφορησω! Το μονο που δε μας ενδιαφερει ειναι να δωσουμε αρκετα λεφτα σε ξενοδοχειο για να τα δωσουμε αλλου!! :) Όποιος μπορει να βοηθησει για την περιοχη που να μεινουμε ωστε να μπορουμε ευκολα να κυκλοφορουμε, αν εχει και καποιο οικονομικο ξενοδοχειο (οχι και φτηνιαρικο....πανω κατω στα 70-80 ευρω) και οτι αλλη πληροφορια μπορει να δωσει για το που να παμε, πως να κινηθουμε, τι να φροντισουμε να κανουμε κτλ....ειναι παραπανω απο ευπροσδεκτη!! Ευχαριστω πρκαταβολικα!!! :)

 

Όσο για το ξενοδοχειο αν ξερει καποιος και με κατω απο 70 ευρω αρκει να ειναι σε ανεκτα επιπεδα διαβιωσης....ειναι ευπροσδεκτο!! απλα θελουμε κατι οικονομικο και βολικο απο τοποθεσια, χωρις πολλες ανεσεις, στην ουσια μονο για υπνο!! Ευχαριστω και παλι! :)

 

Από ξενοδοχεία το Yeego.com για τις συγκεκριμένες ημερομηνίες βρίσκει το Royal National με 295 ευρώ και το President με 330.

 

Τα ξενοδοχεία αυτά βρίσκονται σε εξαιρετικά καλή τοποθεσία, πέντε λεπτά με τα πόδια από το Βρετανικό Μουσείο, δίπλα σε σταθμό του μετρό και σε πολύ κοντινή απόσταση με τα πόδια από το Covent Garden και τη Leicester Square.

 

Κατά τα άλλα, τα αξιοθέατα είναι τα βασικά: British Museum, Big Ben-Parliament, London Eye, Tower of London-Tower Bridge, National History Museum, Madame Tussaud's, συν ένα σωρό άλλα που θα επιλέξετε βάσει των δικών σας προτιμήσεων (όπως λ.χ. το London Dungeon αν σας ενδιαφέρει να μάθετε για μεσαιωνικά βασανιστήρια).

 

Κατά τη γνώμη μου τα βασικά στο Λονδίνο για τους πρωτάρηδες είναι τα προαναφερθέντα αξιοθέατα, κάποιο μιούζικαλ αν σας αρέσει, σίγουρα shopping και christmas lights σε Oxford-Regents streets.

 

Το σίγουρο που πρέπει να κάνετε είναι να πάρετε μία travel card με την οποία θα μπορείτε να κινείστε όσες ώρες θέλετε, με όλα τα ΜΜΜ.

 

Για περισσότερες απορίες, είμαστε εδώ. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φίλε μου!! Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες! Τα αξιθεατα βεβαια αυτα τα ειχα ηδη στα υπ'οψην!! Θελω να δω τα περισσοτερα απο αυτα και απλα ελεγα μηπως υπαρχει και κατι που να μην ειναι τοσο γνωστο που να αξιζει ωστοσο να το δω! Οσο για τα ξενοδοχεια φαινονται τελεια!! Εχω δει βεβαια και αλλα δυο που μου φαινονται πιο κοντα και θελω τη γνωμη σου! Το Lords και το Westbury Kensinghton! Γνωριζεις κατι για αυτα? Απο το ποθεσια φαινονται πολυ καλα!! Και τελος αν μπορεις να μου δωσεις παραπανω πληροφοριες για την καρτα που ειπες για τις μεταφορες! Και βεβαια οτι αλλο νομισεις εσυ οτι ειναι αναγκαιο να ξερω! Ευχαριστω και παλι!!! :)))

 

Μαλλον το Westburry δεν ειναι τελικα κοντα! Λαθος εκανα!! :) Οποτε περιμενω γνωμη για το Lords η και καποιο αλλο!! Συν τα υπολοιπα που ρωτησα!! Πω πω.....πολλα ρωταω ε΄???? :)))))

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φίλε μου!! Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες! Τα αξιθεατα βεβαια αυτα τα ειχα ηδη στα υπ'οψην!! Θελω να δω τα περισσοτερα απο αυτα και απλα ελεγα μηπως υπαρχει και κατι που να μην ειναι τοσο γνωστο που να αξιζει ωστοσο να το δω! Οσο για τα ξενοδοχεια φαινονται τελεια!! Εχω δει βεβαια και αλλα δυο που μου φαινονται πιο κοντα και θελω τη γνωμη σου! Το Lords και το Westbury Kensinghton! Γνωριζεις κατι για αυτα? Απο το ποθεσια φαινονται πολυ καλα!! Και τελος αν μπορεις να μου δωσεις παραπανω πληροφοριες για την καρτα που ειπες για τις μεταφορες! Και βεβαια οτι αλλο νομισεις εσυ οτι ειναι αναγκαιο να ξερω! Ευχαριστω και παλι!!! :)))

 

Μαλλον το Westburry δεν ειναι τελικα κοντα! Λαθος εκανα!! :) Οποτε περιμενω γνωμη για το Lords η και καποιο αλλο!! Συν τα υπολοιπα που ρωτησα!! Πω πω.....πολλα ρωταω ε΄???? :)))))

 

Τόσο το Lords όσο και το Westbury προσωπικά θεωρώ πως είναι μακριά από τα βασικά αξιοθέατα. Δεν έχω μείνει σε κάποιο από τα δύο, οπότε εάν έχει μείνει κάποιος άλλος ας μας προσφέρει την έτοιμη του πείρα. :)

 

Περισσότερα για την Travel Card, εδώ.

 

Επιπλέον αξιοθέατα που αξίζουν είναι: National Gallery, Tate Brittain και Tate Modern, Science Museum, Kensington Palace, London Zoo.

 

Επίσης, βόλτα στο Covent Garden, Leicester Square, Picadilly Circus, αλλαγή της φρουράς στο Buckingham, και Trafalgar Square για τα περιστέρια. :p

 

Υ.Γ.

Γι' αυτό είμαστε εδώ, για να λύνουμε απορίες. :wink:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Στο London Dungeon έχει πάει κανείς; Αξίζει η επίσκεψη ή θα το μετανιώσουμε αν πάμε;

Επειδή έχω πάει Λονδίνο και έχω δει όλα τα σημαντικά αξιοθέτα και μουσεία, ψάχνω για νέες προτάσεις και στο Dungeon δεν έχω πάει.

Link to comment
Share on other sites

Στο London Dungeon έχει πάει κανείς; Αξίζει η επίσκεψη ή θα το μετανιώσουμε αν πάμε;

Επειδή έχω πάει Λονδίνο και έχω δει όλα τα σημαντικά αξιοθέτα και μουσεία, ψάχνω για νέες προτάσεις και στο Dungeon δεν έχω πάει.

 

Εάν δεν έχεις πάει σε κάποιο από τα άλλα (Υόρκη, Άμστερνταμ και κάπου αλλού που δεν θυμάμαι :p), και εάν σου αρέσουν οι ψιλοφοβικές εμπειρίες (για θανάτους, βασανιστήρια, άνθρωποι να πετάγονται από τα σκοτάδια και τέτοια), να πας.

 

Έχω πάει σε τρία από τα Dungeons, στου Λονδίνου 3-4 φορές και δεν είδα κάποια αλλαγή/βελτίωση, αλλά για μια φορά σίγουρα αξίζει. Αν πάτε πριν τα Χριστούγεννα οι σκελετοί στην είσοδο θα φοράνε σκούφους του Άγιου Βασίλη. :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φίλε μου σε ευχαριστω πολυ για την πρόταση σου για το Royal National! Φαινεται μια χαρα και μαλλον αυτο θα κλείσω! Απλά επειδη δεν εχω ξανακλεισει απο site γενικα, στο yeggo τι παιζει; Λεει για το συγκεκριμενο ξενοδοχειο οτι ειναι on request! Απο τη στιγμη που υπαρχουν αρκετα δωματια οως μου ειπαν, τθι σημαινει το n request; Παιζει δηλ να μη βρω δωματιο;; Επισης αν μπορει να βοηθησει καποιοσ στο αν πρεπει να κλεισω καποια εισιτηρια απο εδο πριν παο στο λονδινο για να μη δυσκολευτο (οπως για London eye,Madame tussaud's τλ) και τελος με ποιον τροπο συμφερει να παο απο το αεροδρομιο Gatwick μεχρι το κεντρο που θα ειναι το ξενοδοχειο!! Ατελειωτες οι αποριες μου!!! :)))))
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φίλε μου σε ευχαριστω πολυ για την πρόταση σου για το Royal National! Φαινεται μια χαρα και μαλλον αυτο θα κλείσω! Απλά επειδη δεν εχω ξανακλεισει απο site γενικα, στο yeggo τι παιζει; Λεει για το συγκεκριμενο ξενοδοχειο οτι ειναι on request! Απο τη στιγμη που υπαρχουν αρκετα δωματια οως μου ειπαν, τθι σημαινει το n request; Παιζει δηλ να μη βρω δωματιο;; Επισης αν μπορει να βοηθησει καποιοσ στο αν πρεπει να κλεισω καποια εισιτηρια απο εδο πριν παο στο λονδινο για να μη δυσκολευτο (οπως για London eye,Madame tussaud's τλ) και τελος με ποιον τροπο συμφερει να παο απο το αεροδρομιο Gatwick μεχρι το κεντρο που θα ειναι το ξενοδοχειο!! Ατελειωτες οι αποριες μου!!! :)))))

 

Από την αρχή: :)

 

(α) on request σημαίνει ότι από τη στιγμή που θα κάνεις την κράτηση θα σου στείλουν e-mail εντός 24 ωρών στο οποίο θα επιβεβαιώνουν ότι όντως υπάρχουν δωμάτια και ότι έγινε η κράτηση σου. Δύσκολα πάντως δεν θα βρεις, το Royal National έχει πάρα πολλά δωμάτια.

 

(β) Εισιτήρια αν σε βολεύει να τα κλείσεις νωρίτερα (να κάνεις δηλαδή πρόγραμμα ότι σήμερα θα πάω εδώ, αύριο θα πάω εκεί), εννοείται πως είναι καλύτερα να τα κλείσεις από πριν, ειδικά για London Eye, Madame Tussaud's που είναι και τα πλέον πολυσύχναστα αξιοθέατα του Λονδίνου. Προσωπικά τα εισιτήρια μου τα κλείνω από το BA Holidays. Μπορείς να κοιτάξεις εάν θες και την ιστοσελίδα των Madame Tussaud's (εδώ), όπου μπορείς να αγοράσεις πακέτο εισιτήρια για Madame Tussaud's και London Eye, με τη σχετική έκπτωση φυσικά.

Στην ιστοσελίδα της BA Holidays πάντως, μπορείς να βρεις εισιτήρια για την πλειονότητα των αξιοθεάτων του Λονδίνου, όπως επίσης και εκδρομές εκτός Λονδίνου (για το κάστρο του Windsor, το Stonehedge, την Οξφόρδη κλπ.) και άλλα πολλά.

Ειδικά για το London Eye, εκτός από τις προαναφερθέντες σελίδες, μπορείς να αγοράσεις εισιτήρια από την ιστοσελίδα του. Επίσης καλό θα ήταν να γνωρίζεις ότι υπάρχουν δύο ειδών εισιτήρια για το London Eye, τα - φθηνότερα - κανονικά και τα - ακριβότερα - Fast Track. Με τα τελευταίο γλυτώνεις περίπου ένα μισάωρο από το χρόνο αναμονής σου πριν μπεις στο London Eye.

 

(γ) Από το Gatwick για Λονδίνο, υπάρχει το Gatwick Express, κοστίζει £28.80 με επιστροφή και η διαδρομή διαρκεί 30 λεπτά μέχρι τον σταθμό London Victoria απ' όπου μπορείς να πάρεις το μετρό για οποιοδήποτε μέρος στο Λονδίνο. Υπάρχουν επίσης άλλα τραίνα, λεωφορεία κλπ. τα οποία μπορείς να βρεις συγκεντρωμένα εδώ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φίλε μου σε ευχαριστω πολυ για την πρόταση σου για το Royal National! Φαινεται μια χαρα και μαλλον αυτο θα κλείσω! Απλά επειδη δεν εχω ξανακλεισει απο site γενικα, στο yeggo τι παιζει; Λεει για το συγκεκριμενο ξενοδοχειο οτι ειναι on request! Απο τη στιγμη που υπαρχουν αρκετα δωματια οως μου ειπαν, τθι σημαινει το n request; Παιζει δηλ να μη βρω δωματιο;; Επισης αν μπορει να βοηθησει καποιοσ στο αν πρεπει να κλεισω καποια εισιτηρια απο εδο πριν παο στο λονδινο για να μη δυσκολευτο (οπως για London eye,Madame tussaud's τλ) και τελος με ποιον τροπο συμφερει να παο απο το αεροδρομιο Gatwick μεχρι το κεντρο που θα ειναι το ξενοδοχειο!! Ατελειωτες οι αποριες μου!!! :)))))

για να κλεισεισ σε αυτα που λεσ μπεσ απο εδω...http://www.merlinentertainments.biz/en/homepage.aspx

ειναι η κεντρικη σελιδα τησ εταιρειασ που εχει το London eye,Madame tussaud's, το Aquarium , london dungeons και θα σου κανουν και εκτωσει αν παρεισ πακετο 2 αυτα μαζι

Let's conspire to re-ignite

All the souls that would die just to feel alive!!

Link to comment
Share on other sites

για να κλεισεισ σε αυτα που λεσ μπεσ απο εδω...http://www.merlinentertainments.biz/en/homepage.aspx

ειναι η κεντρικη σελιδα τησ εταιρειασ που εχει το London eye,Madame tussaud's, το Aquarium , london dungeons και θα σου κανουν και εκτωσει αν παρεισ πακετο 2 αυτα μαζι

 

Νομίζω πως μπορείς να κλείσεις εισιτήρια και για τα τέσσερα μαζί, που είναι γενικά μία καλή προσφορά.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μπορείς να κλείσεις εισιτήρια και για τα τέσσερα μαζί, που είναι γενικά μία καλή προσφορά.

σορρυ εγραψα 2 αντι 4...αυτο το πακετο θα κλεισω εγω και νομιζω εχει γυρω στ0 30 % εκπτωση

εκτοσ απο φοβεροσ εισαι και τρομερα γρηγοροσ....ολα τα βλεπεισ και ολα τα προλαβαινεισ!!!!!!!!!!!!:)

Let's conspire to re-ignite

All the souls that would die just to feel alive!!

Link to comment
Share on other sites

σορρυ εγραψα 2 αντι 4...αυτο το πακετο θα κλεισω εγω και νομιζω εχει γυρω στ0 30 % εκπτωση

εκτοσ απο φοβεροσ εισαι και τρομερα γρηγοροσ....ολα τα βλεπεισ και ολα τα προλαβαινεισ!!!!!!!!!!!!:)

 

Ναι, το Λονδίνο είναι ο τομέας μου. :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το Λονδίνο είναι ο τομέας μου. :p

 

και οχι μονο!!! το λιγο καιρο που ειμαι στο φορουμ σε ολα τα θεματα μεσα εισαι!!!με την καλη την εννοια το λεω.....keep working!!!!:D

Let's conspire to re-ignite

All the souls that would die just to feel alive!!

Link to comment
Share on other sites

και οχι μονο!!! το λιγο καιρο που ειμαι στο φορουμ σε ολα τα θεματα μεσα εισαι!!!με την καλη την εννοια το λεω.....keep working!!!!:D

 

Θενξ! Στο θέμα μας όμως. :wink: :D

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

(γ) Από το Gatwick για Λονδίνο, υπάρχει το Gatwick Express, κοστίζει £28.80 με επιστροφή και η διαδρομή διαρκεί 30 λεπτά μέχρι τον σταθμό London Victoria απ' όπου μπορείς να πάρεις το μετρό για οποιοδήποτε μέρος στο Λονδίνο. Υπάρχουν επίσης άλλα τραίνα, λεωφορεία κλπ. τα οποία μπορείς να βρεις συγκεντρωμένα εδώ.

 

το Gatwick Express είναι πανάκριβο για μία διαδρομή της μισής ώρας, τη στιγμή που μπορείς να μετακινηθείς με το tube .. Αρκεί να βγάλεις μια καρτούλα "oyster" - εφόσον θα μείνεις κάμποσες μερούλες, συμφέρει απίστευτα - να τη φορτώσεις με λιρόνια, και να πας μετακινηθείς γρήγορα κι εύκολα με όλα τα μέσα μεταφοράς...

(Εγώ στη θέση σου, θα προτιμούσα αυτή την λύση)

Όσο για τα υπόλοιπα που είπαν τα παιδιά, αν θα καθίσεις πολλές μέρες, και εξαντλήσεις όλες σου τις επιλογές διασκέδασης (αδύνατο, αλλά λέμε τώρα..) ωραία θα ήταν να πας και λίγο προς τα έξω .. η Οξφόρδη είναι πολύ γραφική πόλη ... νομίζεις ότι είσαι σε παραμύθι ... ή στο Harry Potter .. (κάποια γυρίσματα έχουν γίνει εκεί, νομίζω..).

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

το Gatwick Express είναι πανάκριβο για μία διαδρομή της μισής ώρας, τη στιγμή που μπορείς να μετακινηθείς με το tube .. Αρκεί να βγάλεις μια καρτούλα "oyster" - εφόσον θα μείνεις κάμποσες μερούλες, συμφέρει απίστευτα - να τη φορτώσεις με λιρόνια, και να πας μετακινηθείς γρήγορα κι εύκολα με όλα τα μέσα μεταφοράς...

(Εγώ στη θέση σου, θα προτιμούσα αυτή την λύση)

 

Μπορεί να βγάλει και TravelCard, με απεριόριστες διαδρομές για μία εβδομάδα, σε δύο ζώνες (δηλαδή για το 90% των αξιοθεάτων), με £30. Νομίζω συμφέρει.

 

Για το μετρό δεν ήξερα ότι εξυπηρετεί το Gatwick, νόμιζα μόνο το Heathrow είχε tube service...

 

Όσο για τα υπόλοιπα που είπαν τα παιδιά, αν θα καθίσεις πολλές μέρες, και εξαντλήσεις όλες σου τις επιλογές διασκέδασης (αδύνατο, αλλά λέμε τώρα..) ωραία θα ήταν να πας και λίγο προς τα έξω .. η Οξφόρδη είναι πολύ γραφική πόλη ... νομίζεις ότι είσαι σε παραμύθι ... ή στο Harry Potter .. (κάποια γυρίσματα έχουν γίνει εκεί, νομίζω..).

 

Indeed, οι σκηνές της τραπεζαρίας είναι γυρισμένες σε μία εκκλησία, συνήθως οι εκδρομές σε παίρνουν να την δεις.

 

Επίσης, στο Λονδίνο, στον σιδηροδρομικό σταθμό St. Pancras γυρίζονται οι σκηνές του Hogwarts Express.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Και παλι δεν παιζεστε!! Απιστευτοι στις πληροφοριες σας!! Ευχαριστω! Κοιταξα και οσα μου προτεινατε για πακετα επισκεψεων στα βασικα αξιοθεατα! Πιστευω οτι σαφως και συμφερει αυτο με τα 4 αξιοθεατα με 54 λιρες! Δεν ξέρω όμως για το γενικο πάσο της Merilin με τις 120 λιρες που εχει προσβαση σε παραπανω πράγματα! Ξέρει κάποιος για αυτο΄τι ακριβως προσφέρει και αν αξίζουν αυτα;; Ειδα οτι ειναι παρκα με τρενα κτλ...! Αν βγαλω αυτο το ετσησιο πασο δηλ μπαινω δωρεαν στα 4 βασικα αξιοθεατα και δωρεαν διαδρομες στα τρενακια και ολα τα παιχνιδια στο Heide park, Chessington κτλ;

 

Τελικά ξέρει κανείς αν αξίζει τα λεφτά του αυτό το ετήσιο πάσο με τις 120 λίρες?? Ή μήπως να βγάλω μόνο το πάσο για τα 4 βασικά αξιοθέατα??

Link to comment
Share on other sites

το Gatwick Express είναι πανάκριβο για μία διαδρομή της μισής ώρας, τη στιγμή που μπορείς να μετακινηθείς με το tube .. Αρκεί να βγάλεις μια καρτούλα "oyster" - εφόσον θα μείνεις κάμποσες μερούλες, συμφέρει απίστευτα - να τη φορτώσεις με λιρόνια, και να πας μετακινηθείς γρήγορα κι εύκολα με όλα τα μέσα μεταφοράς...

(Εγώ στη θέση σου, θα προτιμούσα αυτή την λύση)

Όσο για τα υπόλοιπα που είπαν τα παιδιά, αν θα καθίσεις πολλές μέρες, και εξαντλήσεις όλες σου τις επιλογές διασκέδασης (αδύνατο, αλλά λέμε τώρα..) ωραία θα ήταν να πας και λίγο προς τα έξω .. η Οξφόρδη είναι πολύ γραφική πόλη ... νομίζεις ότι είσαι σε παραμύθι ... ή στο Harry Potter .. (κάποια γυρίσματα έχουν γίνει εκεί, νομίζω..).

 

 

Mariel, δεν υπαρχει underground να πηγαινει στο gatwick....

 

http://www.tfl.gov.uk (transportation for london) πολυ χρησιμος οδηγος...για οσους θα επισκεφθουν το Λονδινο

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Mariel, δεν υπαρχει underground να πηγαινει στο gatwick....

 

http://www.tfl.gov.uk (transportation for london) πολυ χρησιμος οδηγος...για οσους θα επισκεφθουν το Λονδινο

 

ρε παιδιά, σίγουρα ... ; αφού το'χαν πάρει οι φίλοι μου 100% ... κι όχι μια φορά μόνο..!! (είμαι 100% σίγουρη γι'αυτό γιατί είχαμε κανονίσει να συναντηθούμε στο London Euston μετά για να πάμε στο hotel)

Εγώ πάντως βλέπω ότι υπάρχει τραίνο της Southern στο virgintrains.co.uk από Gatwick για London Victoria με £5.00 και διάρκεια 35 λεπτά!!!!

 

Υ.Γ. Εντάξει, μπορεί να μην είναι tube, και να είναι overground .. τι να σου πω.. ; προσωπικά δεν έχω κάνει τη διαδρομή από Gatwick ... αλλά και το tube που πάει Heathrow, ένα μεγάλο μέρος της διαδρομής το κάνει overground ... (100% εξακριβωμένο, το'χω πάρει άπειρες φορές...)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ok...μια ακρη θα την βρω για το πως θα παω απο το αεροδρομιο στο κέντρο! :) Για τις κάρτες των αξιοθεάτων δεν ξέρει κανείς να με βοηθήσει? Απλά ρωτάω επειδη θελω να κλεισω και το πασο απο τωρα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο! Αξίζει να δώσω τισ 120 λιρες για το ετησιο πάσο ή να παρω αυτό με τις 56 λίρες για τα 4 βασικά αξιοθέατα???
Link to comment
Share on other sites

Ok...μια ακρη θα την βρω για το πως θα παω απο το αεροδρομιο στο κέντρο! :) Για τις κάρτες των αξιοθεάτων δεν ξέρει κανείς να με βοηθήσει? Απλά ρωτάω επειδη θελω να κλεισω και το πασο απο τωρα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο! Αξίζει να δώσω τισ 120 λιρες για το ετησιο πάσο ή να παρω αυτό με τις 56 λίρες για τα 4 βασικά αξιοθέατα???

 

Όπως ανέφερα και παραπάνω, σίγουρα υπάρχει τρένο, με την ίδια διάρκεια διαδρομής, σε πολύ πολύ οικονομικότερη τιμή. το εισιτήριο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να το κλείσεις από το internet (δέχονται ελληνικές πιστωτικές) και να το παραλάβεις από τα μηχανήματα FastTicket που βρίσκονται στο σταθμό (υπάρχει συμβατότητα 100% με τις ελληνικές κάρτες), και στην χειρότερη των περιπτώσεων ... από το ταμείο με το reference number (επίσης θα υπάρχει στο σταθμό). Δεν νομίζω ότι είναι τραγικά ακριβό να δώσεις 5 λίρες .. συγκριτικά με τις 28 που αναφέρθηκαν παραπάνω ... σκέψου ότι τουλάχιστον το τραίνο "δεν έχει traffic jam" ... και σε 30 λεπτά θα είσαι στον προορισμό σου!!! :lol::lol: (Υ.Γ. αν χρειαστείς βοήθεια επί του θέματος, μου λες!!)

 

Τώρα όσο για το πάσο, ειλικρινά, δεν το'χω χρησιμοποιήσει, και δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις ... απλά θα σε βάλω να σκεφτείς το εξής ... καταρχάς πόσες μέρες θα μείνεις.. πιστεύεις ότι θα μπορέσεις - προλάβεις να δεις παραπάνω από 4 π.χ. αξιοθέατα .. ; κι αν γίνει κάτι - εκτός απροόπτου - και σε βγάλει από το πρόγραμμα.. αξίζει να δώσεις 2πλασια λεφτά ... ;; και τέλος, π.χ. από τη λίστα με το ετήσιο πάσο, πόσο είναι αυτά τα έξτρα (από τα 4) που θέλεις να δεις ... ; έχεις τσεκάρει αν .. λέω αν .. μεμονωμένα σου έρχονται πιο φτηνά..;

Δεν ξέρω που έχετε σκοπό να πάτε, και πως θέλετε να αξιοποιήσετε τις μέρες σας εκεί .. αν είναι μόνο για αξιοθέατα, ή μόνο για shopping, ή για όλα .. (αν έχεις γυναίκα μαζί , και την κατεβάσεις στην Oxford & Regent Street ... την έβαψες ... δεν νομίζω να ξαναδείτε αξιοθέατα ... εκτός από βιτρίνες καταστημάτων .. :p )

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, σίγουρα ... ; αφού το'χαν πάρει οι φίλοι μου 100% ... κι όχι μια φορά μόνο..!! (είμαι 100% σίγουρη γι'αυτό γιατί είχαμε κανονίσει να συναντηθούμε στο London Euston μετά για να πάμε στο hotel)

Εγώ πάντως βλέπω ότι υπάρχει τραίνο της Southern στο virgintrains.co.uk από Gatwick για London Victoria με £5.00 και διάρκεια 35 λεπτά!!!!

 

Υ.Γ. Εντάξει, μπορεί να μην είναι tube, και να είναι overground .. τι να σου πω.. ; προσωπικά δεν έχω κάνει τη διαδρομή από Gatwick ... αλλά και το tube που πάει Heathrow, ένα μεγάλο μέρος της διαδρομής το κάνει overground ... (100% εξακριβωμένο, το'χω πάρει άπειρες φορές...)

 

First Capital Connect και Southern πανε στο Gatwick και μπορεις να παρεις και το λεοφωρειακι της Easyjet...νομιζω το λενε easybus... UNDERGROUND γραμμη δεν παει 1000%.

 

Το UNDEGROUND παει μονο heathrow airport και City airport (dlr line).

 

ειναι σημαντικο να καταλαβει ο αλλος οτι με την oyster card δεν μπορει να ταξιδεψει οπουδηποτε...

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην με φιλο μου θα παω οποτε θελουμε να δουμε οσο το δυνατον περισσοτερα! Οχι τοσο για ψωνια! Οσο για το ετησιο πασο προσφερει εισοδο σε Chessington, Alton towers, Lego land kai Warwick!! Μαλλον όπως το βλέπω δεν αξίζει τα διπλάσια λεφτά ε;;

 

Οσο για την μεταφορα απο το αεροδρομιο , να πω οτι θα μείνω κοντα στο βρεττανικο μουσειο, στο κεντρο! Οποτε για να συνοψισουμε ποιος πιστευετε οτι ειναι ο πιο οικονομικοσ τροπος για να παω στο ξενοδοχειο??

 

Και εφόσον θα μεινω 6 μερες εκει τι προτεινετε για τις μετακινησεις μας; Οι καρτες διαδρομων ποσο κοστίζουν;;

 

Μόλις είδα το χάρτη του μετρο και πρεπει να ηταν καμια 10αρια τα απανωτα εγκεφαλικα!! :)))) Νομίζω οτι την πραγματική βοήθεια θα την χρειαστω για τις μεταφορες εντος πόλης! Όπως είπα θα μενω κοντα στο Βρεττανικο Μουσειο και θα παω στα βασικα αξιοθέατα!! Τι μου προτείνετε για τις μετακινήσεις μου; Ποιές γραμμές με εξυπηρετούν (αν ειναι ευκολο να μου πειτε με βαση το χρώμα της γραμμης) και τι κάρτα να βγάλω για τις διαδρομές;;; πφφφφφφ.....δυσκολες οι μετακινησεις!!! :))))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...