Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι εννοεις ακριβως ;

 

Αν είστε με δεδομένα (data) κλείστε τα και μπείτε με wifi και το αντίθετο

Link to comment
Share on other sites

Αν είστε με δεδομένα (data) κλείστε τα και μπείτε με wifi και το αντίθετο

 

τα εκανα ολα αυτα...τα παντα ολα !!

 

Δεν φτιαχνει-στελνει κωδικο και λεει ειναι ΕΣΦΑΛΜΕΝΟΣ !

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε,οντως εχει ενα θεματακι με τον ηχο σπανια εως πολυ σπανια θα ελεγα ακους την φωνη σου η ο αλλος που σε καλει ακουει την φωνη του,

σε επικοινωνία που είχα με την εταιρεία για το θέμα του ήχου hd voice μού απάντησαν ως εξής:Γιώργο καλησπέρα!Στην επίσημη σελίδα της Huawei στην Ελλάδα http://bit.ly/1OBW6q5 υπάρχει το συγκεκριμένο Firmware,θα σου πρότεινα να το κατεβάσεις,να κάνεις έπειτα μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων,σώζοντας τα αρχεία σου πριν και ενημέρωσε μας εάν το πρόβλημα υπάρχει ακόμα.Καλό Σαββατοκύριακο,φιλικά!.Το έχει κάνει κάποιος να μας πει αν διορθώθηκε το πρόβλημα?Εγω δεν το επιχειρησα γιατι δεν τα παω καλα με την τεχνολογια.

 

Τελικά την έκανες την αναβάθμιση ;

Όλα καλά πλέον ;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έγινε και χάθηκε το ηχητικό ποπ που κάνει το Facebook στις ειδοποιήσεις. Ή ειδοποίηση έρχεται αλλά χωρίς ηχητικό. Δοκιμασα να ξαναπερααω την εφαρμογή αλλά τίποτα. Το ηχητικό αρχείο το βλέπω αλλά όταν πάω να το ανοιξω από τους φακέλους δεν κάνει τίποτα. Καμία ιδέα;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το Facebook pop από εδώ http://mobcup.net/ringtones/328309/facebook-pop και βάλτο χειροκίνητα. Και εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα και τελικά είναι bug της έκδοσης 170.

 

Χτες βράδυ πέρασα την android mm. Πρώτες εντυπώσεις καλές. Θα δω συμπεριφορά και θα επανέλθω με νεότερη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το Facebook pop από εδώ http://mobcup.net/ringtones/328309/facebook-pop και βάλτο χειροκίνητα. Και εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα και τελικά είναι bug της έκδοσης 170.

 

Χτες βράδυ πέρασα την android mm. Πρώτες εντυπώσεις καλές. Θα δω συμπεριφορά και θα επανέλθω με νεότερη άποψη.

 

Ευχαριστώ. Όταν κατέβει σε ποιον φάκελο θα πρέπει να το βαλω;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

στο φάκελο ringtones το έχω βάλει αλλά όπου και να το βάλεις το αναγνωρίζει απο την εφαρμογή Αρχεία μόλις την ανοίξεις και δείς στο Ήχος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

όσοι έχουν την συσκευή ALE-L21 μπορούν να βάλουν την android 6 χειροκίνητα και χωρίς root.

κανένα bug σε wifi/bluetooth/κλήσεις κτλ.

από αυτονομία θα περιμένω 3-4 μέρες πριν βγάλω συμπέρασμα

.πάντως το emui 4.0 είναι αισθητά πιο γρήγορο και έχει καινούριες δυνατότητες όπως εγγραφή οθόνης και screen mirroring.

γενικά όσο το μαθαίνω τόσο πιο ωραίο μου φαίνεται.

 

συμβουλή: πρίν αναβαθμίσετε σιγουρευτείτε οτι η συσκευή σας είναι ALE-L21 και φοράει την έκδοση OTA update B188 (είναι η επόμενη της Β170)

όσοι δεν την έχετε κατεβάστε την από εδώ

https://drive.google.com/file/d/0B_d8uWGbkaetUnpsSXhFdEgyTU0/view

και κάντε εγκατάσταση χειροκίνητα.

Έπειτα κατεβάστε την android 6 από εδώ

https://drive.google.com/file/d/0B_d8uWGbkaetUVRfUEhDU3FvMmc/view (ΛΗΨΗ)

και κάντε εγκατάσταση χειροκίνητα.

Αφού τελειώσετε κάντε και ένα wipe cache και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έκανες την αναβάθμιση ;

Όλα καλά πλέον ;

καλημερα,οχι δεν το εκανα μιας και θα ερθει το μαρτιο η αναβαθμιση,μην κανω καμια βλακεια.

Link to comment
Share on other sites

στο φάκελο ringtones το έχω βάλει αλλά όπου και να το βάλεις το αναγνωρίζει απο την εφαρμογή Αρχεία μόλις την ανοίξεις και δείς στο Ήχος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

όσοι έχουν την συσκευή ALE-L21 μπορούν να βάλουν την android 6 χειροκίνητα και χωρίς root.

κανένα bug σε wifi/bluetooth/κλήσεις κτλ.

από αυτονομία θα περιμένω 3-4 μέρες πριν βγάλω συμπέρασμα

.πάντως το emui 4.0 είναι αισθητά πιο γρήγορο και έχει καινούριες δυνατότητες όπως εγγραφή οθόνης και screen mirroring.

γενικά όσο το μαθαίνω τόσο πιο ωραίο μου φαίνεται.

 

συμβουλή: πρίν αναβαθμίσετε σιγουρευτείτε οτι η συσκευή σας είναι ALE-L21 και φοράει την έκδοση OTA update B188 (είναι η επόμενη της Β170)

όσοι δεν την έχετε κατεβάστε την από εδώ

https://drive.google.com/file/d/0B_d8uWGbkaetUnpsSXhFdEgyTU0/view

και κάντε εγκατάσταση χειροκίνητα.

Έπειτα κατεβάστε την android 6 από εδώ

https://drive.google.com/file/d/0B_d8uWGbkaetUVRfUEhDU3FvMmc/view (ΛΗΨΗ)

και κάντε εγκατάσταση χειροκίνητα.

Αφού τελειώσετε κάντε και ένα wipe cache και τέλος.

Δυστυχώς δεν μου το αναγνωριζει, το βλέπω στο ήχος, το έβαλα και στα ringtone αλλά τίποτα....

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

πάτα ρυθμίσεις / ήχος / προεπιλ.τόνου ειδοπ. / μουσική(δεξιά) και απο εκεί διάλεξε το (αφού πρώτα το μεταφέρεις στο φάκελο music)

 

εναλλακτικά βρες το όπου το έχεις,πάτα επάνω του για 2 δευτερόλεπτα και στο μενού που θα σου ανοίξει πάτα ορισμός ως ήχος ειδοποίησης.

Edited by nikler
Link to comment
Share on other sites

στο φάκελο ringtones το έχω βάλει αλλά όπου και να το βάλεις το αναγνωρίζει απο την εφαρμογή Αρχεία μόλις την ανοίξεις και δείς στο Ήχος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

όσοι έχουν την συσκευή ALE-L21 μπορούν να βάλουν την android 6 χειροκίνητα και χωρίς root.

κανένα bug σε wifi/bluetooth/κλήσεις κτλ.

από αυτονομία θα περιμένω 3-4 μέρες πριν βγάλω συμπέρασμα

.πάντως το emui 4.0 είναι αισθητά πιο γρήγορο και έχει καινούριες δυνατότητες όπως εγγραφή οθόνης και screen mirroring.

γενικά όσο το μαθαίνω τόσο πιο ωραίο μου φαίνεται.

 

συμβουλή: πρίν αναβαθμίσετε σιγουρευτείτε οτι η συσκευή σας είναι ALE-L21 και φοράει την έκδοση OTA update B188 (είναι η επόμενη της Β170)

όσοι δεν την έχετε κατεβάστε την από εδώ

https://drive.google.com/file/d/0B_d8uWGbkaetUnpsSXhFdEgyTU0/view

και κάντε εγκατάσταση χειροκίνητα.

Έπειτα κατεβάστε την android 6 από εδώ

https://drive.google.com/file/d/0B_d8uWGbkaetUVRfUEhDU3FvMmc/view (ΛΗΨΗ)

και κάντε εγκατάσταση χειροκίνητα.

Αφού τελειώσετε κάντε και ένα wipe cache και τέλος.

 

Καλημέρα.

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου, εγώ βλέπω στη συσκευή μου οτι έχω την έκδοση Β181 αλλά δεν μου δίνει ενημέρωση ΟΤΑ για πάω στην Β188. Γιατί άραγε;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Να είσαι καλά!

Καλό είναι να μην το επιχειρήσεις γιατί δεν ξέρω τί μπορεί να σου βγάλει.

θα σου πρότεινα να κατέβεις στην Β170 και κατόπιν να ακολουθήσεις τη διαδικασία.

και φυσικά αναφερόμαστε στην ALE-L21...(DUAL SIM)

Edited by nikler
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το link στα πρώτα post είναι νεκρό, από που μπορώ να κατεβάσω το firmware για αλλαγή από 1sim σε 2 sim;

Το κινητό είναι απο καταστημα Cosmote αγορασμένο και θέλω να το κάνω 2sim

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ψάξε φίλεhttp://forum.xda-developers.com/p8lite/help/stock-rom-huawei-p8-lite-t3125331

Ευχαριστώ

:up:

Link to comment
Share on other sites

πάτα ρυθμίσεις / ήχος / προεπιλ.τόνου ειδοπ. / μουσική(δεξιά) και απο εκεί διάλεξε το (αφού πρώτα το μεταφέρεις στο φάκελο music)

 

εναλλακτικά βρες το όπου το έχεις,πάτα επάνω του για 2 δευτερόλεπτα και στο μενού που θα σου ανοίξει πάτα ορισμός ως ήχος ειδοποίησης.

 

Ευχαριστώ, δούλεψε. Το πρόβλημα είναι ότι μου άλλαξε τον default ήχο στον ήχο συστήματος. Τα άλλαξα όλα, έβγαλα και την εφαρμογή facebook και ησυχασα. Έτσι και αλλιώς δεν την πολύ χρησιμοποιώ. Αν θέλω κάτι μπαίνω από το mobile.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως στο Android 6 είναι πιο εύκολη η επιλογή ήχων. Γενικά το Facebook είναι πηγή πολλών κακών ειδικά σε κινητά μέτριας δυνατότητας. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το Facebook lite. Είναι πολύ πιο ελαφρύ και δεν ρημαζει την μπαταρία. Αν πάλι δεν μπορείς να το συνηθίσεις μπαίνεις από τον browser όπως λες και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.εχω το sygic για πρόγραμμα gps αλλα μου λέει σχεδόν πάντα ασθενές σημα gps και δεν λειτουργεί.γνωρίζει κάποιος τι γίνετε;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.εχω το sygic για πρόγραμμα gps αλλα μου λέει σχεδόν πάντα ασθενές σημα gps και δεν λειτουργεί.γνωρίζει κάποιος τι γίνετε;

 

δοκιμάζεις ένα άλλο πρόγραμα (π.χ. το Here είναι δωρεάν)

 

εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα ή όχι ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Είμαι σε αναζήτηση αγοράς καινούριου σμάρτφον σύμφωνα με το μπάτζετ μου, μέχρι 160 ευρώ, και το Huawei μου φαίνεται αρκετά ιδανική λύση καθώς δείχνει ότι θα έχω θεαματική βελτίωση σχεδόν σε όλους τους τομείς σε σχέση με το LG L90 που έχω τώρα. Και λέω "σχεδόν" γιατί θα ήθελα να ρωτήσω στους χρήστες για την επιφύλαξη με την μπαταρία. Δεν είμαι heavy user, δεν μιλάω όλη μέρα στο τηλέφωνο κι ούτε παίζω παιχνίδια. Αντίθετα η πιο βαριά χρήση που μπορεί να κάνω είναι κοντά στο δίωρο ημερησίως κυρίως με χρήση φωτογραφικής μηχανής σε περιπάτους. Από προγράμματα βάζω Facebook Lite αλλά με πολύ συγκρατημένη χρήση, instagram, λογικό σερφάρισμα χωρίς κατάχρηση, app τύπου in.gr & Ναυτεμπορική και άλλα πολύ σποραδικά. Με ενδιαφέρει να μην έχω το άγχος αν θα μου φτάσει στο τέλος της μέρας αν και λογαριάζω ότι μπορεί να πηγαίνω και στη δεύτερη χωρίς να κλαίω για να βρω πρίζα. Ή το πολύ πολύ να πάρω κι ένα power bank. Σύμφωνα με τη δική σας εμπειρία χρήσης, καλύπτει τις δικές μου απαιτήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα σε καλύψει και με το παραπάνω. Εγώ προερχόμενος από Oneplus x μπορώ να σου πω ότι δεν είδα αισθητή διαφορά στην αυτονομία. Μια μέρα σε βγάζει και ίσως παραπάνω βάση της χρήσης που προτίθεσαι να κάνεις. Προσωπικά το έχω 10 μέρες και με εξαίρεση τις πρώτες 1-2 (μέχρι να το στήσω όπως θέλω) φτάνει ως και 16 ώρες με ανοιχτό Bluetooth /Gps και δεδομένα . Με νορμάλ χρήση, σερφάρισμα στο διαδίκτυο και κανένα βίντεο αραιά και που. Παιχνίδια δεν παίζω αλλά ακούω τουλάχιστον μια ώρα μουσική /ραδιόφωνο. Καλή αγορά, θεωρώ πως δεν θα το μετανιώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα σε καλύψει και με το παραπάνω. Εγώ προερχόμενος από Oneplus x μπορώ να σου πω ότι δεν είδα αισθητή διαφορά στην αυτονομία. Μια μέρα σε βγάζει και ίσως παραπάνω βάση της χρήσης που προτίθεσαι να κάνεις. Προσωπικά το έχω 10 μέρες και με εξαίρεση τις πρώτες 1-2 (μέχρι να το στήσω όπως θέλω) φτάνει ως και 16 ώρες με ανοιχτό Bluetooth /Gps και δεδομένα . Με νορμάλ χρήση, σερφάρισμα στο διαδίκτυο και κανένα βίντεο αραιά και που. Παιχνίδια δεν παίζω αλλά ακούω τουλάχιστον μια ώρα μουσική /ραδιόφωνο. Καλή αγορά, θεωρώ πως δεν θα το μετανιώσεις.

 

Μου κάνει εντύπωση που άλλαξες το OnePlus X διότι δεν είναι καμιά συσκευή του σωρού, είναι και ακριβή. Στο θέμα της μπαταρίας λογικό μου φαίνεται γιατί το Χ είναι FHD και με την καλύτερη μπαταρία απλά θα σου έβγαζε τους ίδιους μέσους χρόνους. Ευχαριστώ για την παρέμβασή σου. Επίσης από ποιότητα φωτογραφιών συγκρίνονται αυτά τα δύο μοντέλα; Το λέω διότι στο Huawei βλέπω πλούσιο στοκ πρόγραμμα έστω χωρίς OIS.

Link to comment
Share on other sites

Το έδωσα το Oneplus x γιατί εν μέρει με απογοήτευσε. Δεν άξιζε η συσκευή τα χρήματα που έδωσα, κατά τη προσωπική μου άποψη, οπότε και το πούλησα στο μήνα πάνω με ελάχιστη απώλεια χρημάτων. Στο θέμα της φωτογραφίας δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να σου απαντήσει γιατί δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις οπότε και μικρή σημασία δίνω. Την Κυριακή το βράδυ που έβγαλα φωτογραφίες τα παιδιά σε ένα ανοιχτό παιδότοπο, μου φάνηκαν μια χαρά. Όμως μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι για τα χρήματα του, έχει πολύ καλό ήχο. Ευχαριστιέμαι να ακούω μουσική. Τόσο σε καθαρότητα όσο και σε ένταση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εδω και 15 μερες εχω και εγω στα χερια μου το huawei p8 lite, προερχομενος ορκισμενα απο iphone 4, οφειλω να ομολογισω πως ειδα την νυχτα με την μερα. Βεβαια δεν μπορω να συγκρινω κινητο 5ετιας με κινητο 1.5 χρονου. Θα ηταν λαθος. Αλλα γενικα ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. Λοιπον η ερωτηση ειναι η εξης. Στο iphone ειχα αγορασει καλωδιακι απο ebay που συνεδεε το κινητο μου με hdmi της τηλεορασης. Γιατι; Γιατι εβλεπα αγωνες live streeming στην τηλεοραση, και youtube video. Θελω τωρα να συνδεσω το p8 μου με την τηλεοραση αλλα οταν πηρα ενα μαγαζι τηλεφωνο αρχισε να μου τα μασαει, να λεει οτι καποια κινητα κανουν, καποια οχι, στον κωτσοβολο μου ειπαν οτι δεν υπαρχει περιπτωση... Υπαρχει λυση; Τι καλωδιο μπορω να παρω; Η μηπως πρεπει να το ξεχασω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...