Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Ρυθμίσεις

Σύνθετες ρυθμίσεις

Διαχ. Μπαταρίας

Επίπεδο κατανάλωσης

 

Εκεί λογικα θα δεις πάνω πάνω στην λίστα το "Υπηρεσίες Google". Εμένα αυτήν τη στιγμή είναι στο 18%. Για κάποιες μέρες συνεχίζει έτσι και μετά έχει ελάχιστη κατανάλωση όπου και η μπαταρία πλέον αντέχει περισσότερο. Επίσης μπορείς να επιλέξεις την "έξυπνη" λειτουργία σε σχέση με το "επιδόσεις" όπου και από εκεί θα έχεις κάποιο κέρδος.

 

Έκανα ενα restart και ευτυχώς λύθηκε το πρόβλημα. Επανήλθε στα φυσιολογικά.....

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η τελευταία έκδοση λογισμικού για το dual ?

 

H B607/608 που λέει εδώ παίζει?

 

http://www.stechguide.com/huawei-p8-lite-b607-b608-marshmallow-firmware/

Edited by ELMOBO
Link to comment
Share on other sites

ενω ειμαι σε διακοπες ..που σημαινει δεν εχω wi fi ειμαι μονο με δεδομενα...μου ηρθε η ενημερωση για update δεν την εκανα με σκοπο μολις γυρισω να την κανω ..αλλα μετα απο μερικες μερες εξαφανιστηκε και δεν υπαρχει στην ενημερωση συστηματος ..τωρα ειμαι με Β600

εχει κανεις καμια ιδεα τι να κανω για να μου ξανα βγαλει ενημερωση ...παντα με ΟΤΑ οχι manual

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εδώ και δυο τρεις μέρες, συμβαίνει κάτι περίεργο... Σε άσχετες στιγμές, επαναφέρει μόνο του το κινητό την μαύρη ταπετσαρία που είχε όταν το πήρα, ενώ εγώ του έχω βάλει μια άλλη φωτογραφία. Αυτό δεν το είχε κάνει ποτέ πριν....

Του βάζω πάλι αυτήν που θέλω και μετά από λίγη ώρα πάλι την αλλάζει....

Τι στο καλό....;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ξέρει κανει περίπου ποσο κοστίζει η αλλαγή touch screen στο μοντελο 2017???

Αξίζει αντιπροσωπεία η κάποιο άλλο καταστήμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω Single Sim Cosmote Build Number ALE-L21C150B588 ANDROID 6.0 EMUI 4.0.3. Υπάρχει κάποιο link για νεότερο update; Edited by PanSP
Link to comment
Share on other sites

Έχω Single Sim Cosmote Build Number ALE-L21C150B588 ANDROID 6.0 EMUI 4.0.3. Υπάρχει κάποιο link για νεότερο update;

 

Υπάρχει https://goo.gl/ynQM3K

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σε ένα p8 lite ένας φίλος προσπάθησε να κάνει root το τηλ χωρίς επιτυχία και τώρα δεν ανοίγει μένει με το logo χωρίς να κάνει τίποτα άλλο. Προσπάθησα με buton πατημένο και volume down αλλά τίποτα ξέρει κάποιος να βοηθήσει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σε ένα p8 lite ένας φίλος προσπάθησε να κάνει root το τηλ χωρίς επιτυχία και τώρα δεν ανοίγει μένει με το logo χωρίς να κάνει τίποτα άλλο. Προσπάθησα με buton πατημένο και volume down αλλά τίποτα ξέρει κάποιος να βοηθήσει?

 

Για να το επαναφέρεις, κοίταξε εδώ https://forum.xda-developers.com/p8lite/general/mega-thread-root-unbricking-updating-t3400994. Αν θέλεις να το ρουτάρεις, δοκίμασε το Magisk από εδώ https://forum.xda-developers.com/apps/magisk/official-magisk-v7-universal-systemless-t3473445.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

Εχω στα χερια μου το P8 Lite απο ενα φιλο με αυτα τα στοιχεια :

 

Model - ALE-L21

Build Number - ALE-L21C02B589

Custom Version - CUSTC02D001

EMUI 4.0

Android vwesion 6.0

 

Το γνωστο δλδ Vodafone με κλειδωμενη την 2 sim

Δυστυχως οτι και αν εχω δοκιμασει για να ξεκλειδωσω την 2 sim δεν λειτουργει και τελειωνει αδοξα στο 5% (περιπου)...!

Σο τλφ ξεκλειδωσα τον Bootloader αλλα κανενα πατσακι για downgrade σε Android 5 δεν λειτουργει....

Υπαρχει λοιπον καποιος τροπος που μου διαφευγει η δεν γινεται τιποτα με αυτην την version και παιδευομαι τζαμπα!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα τη λυση ακολουθωντας αυτον τον οδηγο :

http://ministryofsolutions.com/2016/07/huawei-p8-lite-ale-l21-balongc52b311.html

Ολα τελειωσαν οκ και μαλιστα εκανα και την ΟΤΑ αναβαθμιση σε ALE-L21C432B574 και την τελευταια manual ALE-L21C432B602 !

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω πρόβλημα με την οθόνη του P8 Lite.

Παρά το γεγονός πως η αφή δουλεύει κανονικά, όλη η οθόνη δείχνει μόνο λωρίδες χρωμάτων.

Καταλαβαίνω πως λειτουργεί η αφή, γιατί όταν κάνω την κίνηση να αλλάξω αρχική οθόνη, κάνει το animation και μετά αλλάζουν κάπως τα χρώματα.

Τί φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ειτε η οθονη σου ( ειναι χωριστα απο το digitizer) ειτε η πλακετα που εχει και τα γραφικα επανω.

Συνδεσε το στο pc να δεις αν βλεπεις τα file η αν μπορεις να κανεις backup

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τον αδερφό μου στον οποίο ανήκει, και μου είπε πως του είχε πέσει.

Σε περίπτωση που είναι οθόνη, πόσο κοστίζει περίπου η αντικατάσταση;

Αξίζει να επισκευαστεί ώστε να χρησιμοποιηθεί σαν κύρια συσκευή πλέον;

Αν όχι, το αφήνω απλά στο ράφι με χαλασμένη οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Αν πιανουν τα χερια σου και φερεις το display απο το εξωτερικο κανα 30€ ,

αλλιως ρωτα κανα service εδω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν το έχω με το Service...από ένα γρήγορο ψάξιμο στο Google βλέπω ότι οι τιμές για service παίζουν κάπου στα 60-70€

 

Αν δείτε βίντεο στο youtube για το πως ανοίγει η συσκευή δυστυχώς είναι πολύ μανίκι δουλειά, ακόμα και η μπαταρία που πρέπει υποχρεωτικά να αφαιρεθεί, βρίσκεται στην τελευταία διαδικασία(!) αφού ξηλωθούν όλες οι πλακέτες και επιπλέον είναι κολλημένη με κόλλα στο σώμα! Αν και η οθόνη δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή, το κόστος του σέρβις εδώ το θεωρώ λογικό λόγω της χρονοβόρας εργασίας. Ίσως καλύτερα να ασκεφτείτε την αγορά καινούριας συσκευής μια που το P8 Lite σαν κυκλοφορία τα έχει φάει τα ψωμιά του πια.

Link to comment
Share on other sites

Αν δείτε βίντεο στο youtube για το πως ανοίγει η συσκευή δυστυχώς είναι πολύ μανίκι δουλειά, ακόμα και η μπαταρία που πρέπει υποχρεωτικά να αφαιρεθεί, βρίσκεται στην τελευταία διαδικασία(!) αφού ξηλωθούν όλες οι πλακέτες και επιπλέον είναι κολλημένη με κόλλα στο σώμα! Αν και η οθόνη δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή, το κόστος του σέρβις εδώ το θεωρώ λογικό λόγω της χρονοβόρας εργασίας. Ίσως καλύτερα να ασκεφτείτε την αγορά καινούριας συσκευής μια που το P8 Lite σαν κυκλοφορία τα έχει φάει τα ψωμιά του πια.

 

Το είδα κι εγώ το βίντεο και έπαθα πλάκα με τη διαδικασία...Πλέον νομίζω πως η αγορά νέας συσκευής είναι μονόδρομος, και σκέφτομαι το Xiaomi Redmi Note 4X.

Μπορώ να το πουλήσω έστω για ανταλλακτικά το P8 Lite;

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ το βίντεο και έπαθα πλάκα με τη διαδικασία...Πλέον νομίζω πως η αγορά νέας συσκευής είναι μονόδρομος, και σκέφτομαι το Xiaomi Redmi Note 4X.

Μπορώ να το πουλήσω έστω για ανταλλακτικά το P8 Lite;

Αυτό θα σου πρότεινα κι εγώ καθώς είναι και η δική μου επόμενη επιλογή. Τουλάχιστον τρεις φορές καλύτερο λόγω ανώτερων specs, τιμής (στα ίδια λεφτά είχαμε πάρει το P8 Lite) και μεγάλης ευελιξίας σε ενημερώσεις και επεμβάσεις με roms.

Ναι, αρκετοί αγοράζουν για ανταλλακτικά συσκευές αλλά δεν ξέρω να σε συμβουλεύσω τόσο για το ύψος της τιμής όσο και την τωρινή απήχηση του Lite σε σέρβις.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...