Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σας. Ειμαι κάτοχος του p8 lite και ειμαι πολυ ευχαριστημένος απο την απόδοση του. Διαβάζοντας στο φορυμ για τις αναβαθμίσεις εκανα μια αναζήτηση αλλα μου βγαζει οτι δεν υπαρχουν ενημερωσεις. Μηπως μπορειτε να με βοηθήσετε. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Ειμαι κάτοχος του p8 lite και ειμαι πολυ ευχαριστημένος απο την απόδοση του. Διαβάζοντας στο φορυμ για τις αναβαθμίσεις εκανα μια αναζήτηση αλλα μου βγαζει οτι δεν υπαρχουν ενημερωσεις. Μηπως μπορειτε να με βοηθήσετε. Ευχαριστω

 

Καλησπέρα φίλε,

Κατέβασε την b560 απο εδω:

http://consumer.huawei.com/pl/support/downloads/detail/index.htm?id=80469

Αποσυμπιεσαι το .zip και μετακινησε τον φακελο dload ,ο οποιος περιεχει μεσα ενα αρχειο update.app ,μεσα στην καρτα sd σου!Μετά άνοιξε τον updater και πατα τοπικη ενημερωση & κανε επιλογη το update.app !

ΥΓ:ΠΑΡΕ BACKUP ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΣΟΥ ,ΘΑ ΣΒΗΣΤΟΥΝ ΟΟΛΑ!!!

Μετα αφου φορτωσει και εχεις πλεον Android 6.0 ,πηγαινε παλι στον updater και πατα ελεγχος για ενημερωσεις και θα σου βγαλει την b564 ,ειναι γυρω στα 250mb , κανε & αυτη την ενημέρωση & εισαι ετοιμος ;)

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει λιγο.Αν περιμενω δεν θα ερθει η 6 απο ΟΤΑ;Πρεπει να περασω χειροκινητα την b560;ειμαι στην 170

 

Καποια στιγμη θα ερθει η ΟΤΑ & Ελλαδα ,τωρα αν βαριεσαι να περιμενεις ,κανε αυτο που σου ειπα

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω φιλε. Ήσουν κατατοπιστικότατος. Και κάτι τελευταίο .υπάρχει καμία διαφορά αν περιμένω να ερθει με οτα η την κάνω χειροκίνητα οπως μου ειπες. Ειναι το ιδιο ακριβως πραγμα.?.
Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω φιλε. Ήσουν κατατοπιστικότατος. Και κάτι τελευταίο .υπάρχει καμία διαφορά αν περιμένω να ερθει με οτα η την κάνω χειροκίνητα οπως μου ειπες. Ειναι το ιδιο ακριβως πραγμα.?.

 

Απο την στιγμη που και οι 2 ειναι C432 ,δηλαδη Ευρωπη ,δεν εχεις καμια διαφορα..οταν ερθει η οτα Ελλαδα ,αν ειναι πιο καινουρια απο την b564 , θα την παρεις κι εσυ ακριβως την ιδια ,τι εισαι b170 τι b564... Το C432 μπροστα σε νοιαζει , ο,τι περιεχει το c432 μπροστα πριν το BXXX (c432b564 πχ) σου κανει

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις αν υπαρχει πιθανοτητα να αντιμετωπίσω προβλημα με κοληματα-λαγκαρισματα που μπορει τυχον να υπάρξουν? Εχει τυχη σε κανεναν καιι να θελει ξανα γυρισμα σε β170?
Link to comment
Share on other sites

Προβλημα με μπαταρια!

 

καλησπερα σε ολους.

 

εχω p8 lite απο vodafone το οποιο εγινε dual sim με το που το πηρα.

 

ολα καλα μεχρι πριν κανα μηνα που κολαγε και αναγκαστηκα να του κανω format οποτε και περασα την Β550.

 

Μετα απο λιγες μερες εκανε μονο του update στην Β564 αλλα το προβλημα με τη μπαταρια παραμενει.

 

Για να καταλαβετε πεφτω για υπνο στις 12 με 100% και στις 8 το πρωι εχει περιπου 80% ειτε εχω ανοιχτο wifi ειτε οχι.

 

Τη μεγαλυτερη καταναλωση παρατηρησα οτι την εχει το συστημα android.

 

Επισης εβαλα το cpu info και παρατηρησα οτι δεν μπαινει σε deep sleep το τηλεφωνο.

 

Καποια ιδεα? Μηπως εχω κανει κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα με μπαταρια!

 

καλησπερα σε ολους.

 

εχω p8 lite απο vodafone το οποιο εγινε dual sim με το που το πηρα.

 

ολα καλα μεχρι πριν κανα μηνα που κολαγε και αναγκαστηκα να του κανω format οποτε και περασα την Β550.

 

Μετα απο λιγες μερες εκανε μονο του update στην Β564 αλλα το προβλημα με τη μπαταρια παραμενει.

 

Για να καταλαβετε πεφτω για υπνο στις 12 με 100% και στις 8 το πρωι εχει περιπου 80% ειτε εχω ανοιχτο wifi ειτε οχι.

 

Τη μεγαλυτερη καταναλωση παρατηρησα οτι την εχει το συστημα android.

 

Επισης εβαλα το cpu info και παρατηρησα οτι δεν μπαινει σε deep sleep το τηλεφωνο.

 

Καποια ιδεα? Μηπως εχω κανει κατι λαθος?

 

Κανε hard reset...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με την Β654. Υπερβολική κατανάλωση μπαταρίας. Έχω κάνει hard reset. Υποψιάζομαι ότι το πρόβλημα είναι στα θέματα του κινητού. Όποιος έχει καμιά ιδέα ας την πει.
Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτομαι να γυρισω σε παλαιοτερη εκδοση, αλλωστε με το marsmallow δε βλεπω και κατι διαφορετικο περα απο τη χειροτερη καταναλωση μπαταριας.
Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτομαι να γυρισω σε παλαιοτερη εκδοση, αλλωστε με το marsmallow δε βλεπω και κατι διαφορετικο περα απο τη χειροτερη καταναλωση μπαταριας.

 

Εγω παντως εχω 3μερες μπαταρια....με doze απο 100 πεφτει 1 με 2% στο 5ωρο

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα με μπαταρια!

 

καλησπερα σε ολους.

 

εχω p8 lite απο vodafone το οποιο εγινε dual sim με το που το πηρα.

 

ολα καλα μεχρι πριν κανα μηνα που κολαγε και αναγκαστηκα να του κανω format οποτε και περασα την Β550.

 

Μετα απο λιγες μερες εκανε μονο του update στην Β564 αλλα το προβλημα με τη μπαταρια παραμενει.

 

Για να καταλαβετε πεφτω για υπνο στις 12 με 100% και στις 8 το πρωι εχει περιπου 80% ειτε εχω ανοιχτο wifi ειτε οχι.

 

Τη μεγαλυτερη καταναλωση παρατηρησα οτι την εχει το συστημα android.

 

Επισης εβαλα το cpu info και παρατηρησα οτι δεν μπαινει σε deep sleep το τηλεφωνο.

 

Καποια ιδεα? Μηπως εχω κανει κατι λαθος?

 

Είχα γράψει τις προάλλες:

 

Για το Viber πηγαίνετε από τις Εφαρμογές να δείτε στις άδειες αν είναι τσεκαρισμένες οι Επαφές. Επίσης στη Διαχείριση Μπαταρίας τόχετε τουλάχιστον τσεκ στην Έξυπνη; Εμένα το Viber μου δημιουργούσε άλλο πρόβλημα, έτρωγε σα φαγάνα το "σύστημα Android" με κατανάλωση μεγαλύτερη και από την οθόνη(!) οπότε το έβγαλα από τις προστατευμένες εφαρμογές, επανεκκίνηση τηλεφώνου κι έστρωσε. Δεν φταίει η συσκευή σας, είναι γενικά προβληματική εφαρμογή και κάθεται όπως θέλει στον καθένα.

 

Δηλαδή κάποια ενεργοβόρα εφαρμογή τραβάει πολύ το σύστημα android. Ψάξτε να βρείτε ποια είναι, βγάλτε την από τις προσταυτευμένες εφαρμογές και δείτε μετά αν θα στρώσει. Αν χρησιμοποιείτε viber, έτσι κι αλλιώς αυτό σε όλα τα κινητά τραβάει τη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

καμια διαφορα με το viber. Κατι ειναιι ομως απο το συστημα που μας χαλαει την καταναλωση. Εβαλα την εξοικονομηση μπαταριας στο ultra πριν κοιμηθω και η μπαταρια δεν επεσε ουτε 1%.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δοκίμασα εγώ και μάλλον δούλεψε ειναι οτι απενεργοποίησα την αυτοματη δημιουργία αντιγράφου ασφαλειας απο την Huawei.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δοκίμασα εγώ και μάλλον δούλεψε ειναι οτι απενεργοποίησα την αυτοματη δημιουργία αντιγράφου ασφαλειας απο την Huawei.

 

πως γινεται αυτο φιλε ; με ενδιαφερει και εμενα.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα P8 lite από Ιταλία της ΤΙΜ με αριθμό έκδοσης ALE-L21C55B181 έχω δοκιμάσει να το κάνω δίκαρτο από τις οδηγίες σας στη σελίδα 10 μέχρι την τελευταία ROM αλλά πάντα η οθόνη του EMUI 3.1 μου λέει Version check fail και μετά ένα θαυμαστικό με Software install failled Get help from ....κλπ κλπ.

Τι κάνω λάθος...

ΟΤΑ δεν δίνει καμία αναβάθμιση.

Ευχαριστώ.

:(:O

 

Κατάφερα να πάρω και τον unlocked code από την Huawei και ξεκλείδωσα τον bootloader όμως πάλι μετά την brand εικόνα της TIM στο reboot για update στην ALE-L21V100R001C432B046b, παίρνω πάλι Version check fail .....τι στο καλό έχει κάνει η TIM και δεν με αφήνει?

...

 

Αυτός ο οδηγός τα λύνει όλα τα προβλήματα:

http://forum.xda-developers.com/p8lite/general/guide-debranding-converting-single-sim-t3305977

 

Τέλος προβλήματος άντε γεια σου ΤΙΜ.

Edited by amnis
Νεότερα
Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Εγκαινιάζω τα posts μου με ένα πρόβλημα που έχω: πρόσφατα αγόρασα το Huawei P8 Lite Dual Sim. Όταν στέλνω SMS τα πληκτρολογώ με μικρά γράμματα, αλλά με το που πατήσω "αποστολή" αυτόματα γίνονται κεφαλαία και αποστέλλονται ως τέτοια. Ξέρει κανείς πώς διορθώνεται αυτό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...