Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δοκιμάζεις ένα άλλο πρόγραμα (π.χ. το Here είναι δωρεάν)

 

εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα ή όχι ;

 

Όντως το κατέβασα το here και δουλεύει άψογα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου απο τη συσκευή με άφησε πολύ ευχαριστημένο. Πολύ ωραίο λειτουργικό, πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας για τη χωρητικότητά της (δεν το περίμενα), γρήγορο, αξιόπιστο, ελαφρύ, αρκετά ποιοτική κατασκευή. Λίγο πιο φωτεινή θα ήθελα την οθόνη, αλλά το συνηθίζεις. Αν είχε και καλύτερη κάμερα τουλάχιστον στα δύσκολα (χαμηλός φωτισμός - εσωτερικοί χώροι) δύσκολα θα την άλλαζα.
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου απο τη συσκευή με άφησε πολύ ευχαριστημένο. Πολύ ωραίο λειτουργικό, πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας για τη χωρητικότητά της (δεν το περίμενα), γρήγορο, αξιόπιστο, ελαφρύ, αρκετά ποιοτική κατασκευή. Λίγο πιο φωτεινή θα ήθελα την οθόνη, αλλά το συνηθίζεις. Αν είχε και καλύτερη κάμερα τουλάχιστον στα δύσκολα (χαμηλός φωτισμός - εσωτερικοί χώροι) δύσκολα θα την άλλαζα.

 

Ισως με το p8 θα ησουν πιο καλυμμενος στο θεμα καμερας...Αν και φαινομενικα εχουν την ιδια καμερα,ουσιαστικα στην πραξη το p8 ειναι καλυτερο

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η ερωτηση ειναι η εξης. Στο iphone ειχα αγορασει καλωδιακι απο ebay που συνεδεε το κινητο μου με hdmi της τηλεορασης. Γιατι; Γιατι εβλεπα αγωνες live streeming στην τηλεοραση, και youtube video. Θελω τωρα να συνδεσω το p8 μου με την τηλεοραση αλλα οταν πηρα ενα μαγαζι τηλεφωνο αρχισε να μου τα μασαει, να λεει οτι καποια κινητα κανουν, καποια οχι, στον κωτσοβολο μου ειπαν οτι δεν υπαρχει περιπτωση... Υπαρχει λυση; Τι καλωδιο μπορω να παρω; Η μηπως πρεπει να το ξεχασω;

 

Κατά τη γνώμη μου, ο καλύτερος τρόπος μετάδοσης περιεχομένου από οποιαδήποτε Android συσκευή σε μια τηλεόραση είναι μέσω Chromecast. Βέβαια το Chromecast κοστίζει πέρισσοτερο απο ένα καλώδιο, αλλά η τιμή του δεν είναι ιδιαίτερα υψηλή.

Link to comment
Share on other sites

στο φάκελο ringtones το έχω βάλει αλλά όπου και να το βάλεις το αναγνωρίζει απο την εφαρμογή Αρχεία μόλις την ανοίξεις και δείς στο Ήχος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

όσοι έχουν την συσκευή ALE-L21 μπορούν να βάλουν την android 6 χειροκίνητα και χωρίς root.

κανένα bug σε wifi/bluetooth/κλήσεις κτλ.

από αυτονομία θα περιμένω 3-4 μέρες πριν βγάλω συμπέρασμα

.πάντως το emui 4.0 είναι αισθητά πιο γρήγορο και έχει καινούριες δυνατότητες όπως εγγραφή οθόνης και screen mirroring.

γενικά όσο το μαθαίνω τόσο πιο ωραίο μου φαίνεται.

 

συμβουλή: πρίν αναβαθμίσετε σιγουρευτείτε οτι η συσκευή σας είναι ALE-L21 και φοράει την έκδοση OTA update B188 (είναι η επόμενη της Β170)

όσοι δεν την έχετε κατεβάστε την από εδώ

https://drive.google.com/file/d/0B_d8uWGbkaetUnpsSXhFdEgyTU0/view

και κάντε εγκατάσταση χειροκίνητα.

Έπειτα κατεβάστε την android 6 από εδώ

https://drive.google.com/file/d/0B_d8uWGbkaetUVRfUEhDU3FvMmc/view (ΛΗΨΗ)

και κάντε εγκατάσταση χειροκίνητα.

Αφού τελειώσετε κάντε και ένα wipe cache και τέλος.

 

Δηλαδή δε θα μας έρθει ποτέ αυτόματα στην 170?

και πρέπει να το κάνουμε 188 για να πάμε στο android 6

Στις αρχες του μήνα κάποια παιδιά πηγαινανε κατευθείαν από 170 σε android 6 αν θυμάμαι καλά (ή ήταν μόνο ρουμάνικα...)

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Ήταν beta testers
... aaa οκ

 

Το άλλο ισχύει όμως

188 και μετά android 6 σε δίκαρτο

Οκ θα το σκεφτώ να το κάνω μάλλον

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

εάν η τηλεόραση σου είναι smart,μόλις η συσκευή σου πάρει android 6 ,υπάρχει δυνατότητα για ασύρματη μετάδοση οθόνης (screen mirror)

εναλλακτικά,αν δεν θές να περιμένεις την αναβάθμιση ή να την κάνεις μόνος σου, το chromecast που σου πρότεινε ο φίλος είναι ιδανική λύση.

Link to comment
Share on other sites

γεια σε όλους...

ενώ δείχνει οτι φορτώνει τα video στην εφαρμογή του facebook τελικά δεν μπορεί να τα ανοίξει, θέλει κάποια ρύθμιση ή είναι bug της εφαρμογής;

Link to comment
Share on other sites

εάν η τηλεόραση σου είναι smart,μόλις η συσκευή σου πάρει android 6 ,υπάρχει δυνατότητα για ασύρματη μετάδοση οθόνης (screen mirror)

εναλλακτικά,αν δεν θές να περιμένεις την αναβάθμιση ή να την κάνεις μόνος σου, το chromecast που σου πρότεινε ο φίλος είναι ιδανική λύση.

 

Καλημέρα, μα και τώρα γίνεται..! ενεργοποιείς το wifi direct και μετά απο την μπάρα πας συντομεύσεις και ενεργοποιείς το "πολλαπλές οθόνες"...

μόλις το έκανα και λειτουργεί κανονικά... σε tv samsung ue40h6400!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά! Χρησιμοποιώ chromecast και δεν πρόλαβα να το διαπιστώσω με την έκδοση lollipop γιατί έκανα αναβάθμιση σχεδόν αμέσως μόλις το πήρα. Οπότε ο φίλος έχει εναλλακτική λύση.
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά!

Παρέλαβα το κινητό που ήταν αγορασμένο και είχε και εφαρμογές από ΟΤΕ/COSMOTE και ξεκίνησα τη διαδικασία

Αν και με παίδεψε λίγο , διάβασα (στο xda από έναν Έλληνα(haki.gr)) που έγραφε ότι πρώτα έκανε το 2ο βήμα , μετά το 1ο και ξανά το 2ο και λειτούργησε , το ίδιο έκανα κι εγώ μιας και δεν προχωρούσε με το 1ο βήμα (πήγαινε μέχρι το 54%) , έκανα και ένα hard reset και τώρα μου έβγαλε ότι υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση στην ALE-L21C432B170 που είναι 402ΜΒ (από την όλη διαδικασία έχει την Β046)

 

Όλα μια χαρά , μόνο που θα πρέπει να κόψω την μια sim μου(Q) , παίζει ρόλο σε ποια θέση θα μπει η κάρτα που θέλω για να έχω δεδομένα ; )

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά! Χρησιμοποιώ chromecast και δεν πρόλαβα να το διαπιστώσω με την έκδοση lollipop γιατί έκανα αναβάθμιση σχεδόν αμέσως μόλις το πήρα. Οπότε ο φίλος έχει εναλλακτική λύση.

 

Επειδη ειμαι λιγο ασχετος, τι ειναι το chrοmecast? η τηλεοραση μου δεν ειναι σμαρτ δυστυχως, ουτε παρα πολυ παλια, απλα οταν την πηρα πριν 5 χρονια δεν πολυκυκλοφορουσαν πολλες σμαρτ, η ηταν πολυ ακριβες. Μια toshiba regza 32 εχω. Δοκιμασα και αυτο που ειπε ενας αλλος φιλος για wifi direct, προφανως επειδη δεν ειναι σμαρτ δεν κανει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι η θέση στο πλάι της συσκευής δεν παίζει κανένα ρόλο. Μετά επιλέγεις από το λειτουργικό.

Ευχαριστώ και πάλι

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδη ειμαι λιγο ασχετος, τι ειναι το chrοmecast? η τηλεοραση μου δεν ειναι σμαρτ δυστυχως, ουτε παρα πολυ παλια, απλα οταν την πηρα πριν 5 χρονια δεν πολυκυκλοφορουσαν πολλες σμαρτ, η ηταν πολυ ακριβες. Μια toshiba regza 32 εχω. Δοκιμασα και αυτο που ειπε ενας αλλος φιλος για wifi direct, προφανως επειδη δεν ειναι σμαρτ δεν κανει κατι.

 

Συσκευή που συνδέεται μέσω hdmi στην τηλεόραση

GOOGLE CHROMECAST 2 BLACK

+

Media Streamer Google ChromeCast 2

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Συσκευή που συνδέεται μέσω hdmi στην τηλεόραση

GOOGLE CHROMECAST 2 BLACK

+

Media Streamer Google ChromeCast 2

 

 

Ελπιζω ομως να κανει δουλεια γιατι τα λυπαμαι τα 50 ευρω και να μην κανει... Αλλα ηδη μου τρεχουν τα σαλια:lol::lol: ευχαριστω παιδες θα επανελθω αν τα καταφερα και οταν το παρω

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια Sony bravia TV. Δεν είναι smart αλλά από τις πολλαπλές οθόνες ρη βρίσκει και συνδέομαι με το κινητό. Κάποιες φωτογραφίες μου εμφανίζονται στην τηλεόραση και κάποιες όχι, βίντεο δεν παίζει ούτε στο WiFi direct βρίσκει συσκευή. έκτος από Chromecast παίζει κάτι άλλο για να παιξει βιντεο εφόσον εν μέρει συνδέονται; Σκέφτομαι μήπως είναι θέμα τηλεόρασης αλλά αφού την έχω συνδεδεμένη στο ρουτερ......
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλα ολα αυτα, αλλα που θελω να καταληξω. Κοιταξτε. Ειχα ενα iphone το οποιο με ενα καλωδιακι που ειχα παρει απο ebay που συνεδεε το iphone με απ ευθειας στην hdmi της τηλεορασης, εμπαινα στο site του στοιχημαν πχ, που ειχε live streaming αγωνες ποδοσφαιρου και εβλεπα στην τηλεοραση μου κανονικα ποδοσφαιρο σε αρκετα καλη αναλυση. Αυτο θελω κατα βαση. Τωρα αυτα που βλεπω πχ anycast chromecast κλπ σου δινουν λιγες δυνατοτητες πχ να βλεπεις καποια youtube βιντεο , ουτε μουσικη ουτε τιποτα. :X
Link to comment
Share on other sites

Το chromecast κάνει πολλά παραπάνω από κάποια βίντεο στο YouTube. Προσωπικά έχω ένα στο σαλόνι και βρήκα ένα μεταχειρισμένο σε τιμή ευκαιρίας {18 ευρώ} και το πήρα για την κρεβατοκαμαρα. Και μιας και η τηλεόραση δεν έχει τίποτα να που να με ενδιαφέρει, πέρα από κάποιες αθλητικές μεταδόσεις, βλέπω σειρές και ταινίες σε πολύ καλή ανάλυση. Τώρα για την περίπτωση του καλωδίου υποθέτω θες κάτι τέτοιο http://docteur-gsm.com/en/huawei-p8-lite/277570-huawei-p8-lite-mhl-hdmi-adapter.html
Link to comment
Share on other sites

Το chromecast κάνει πολλά παραπάνω από κάποια βίντεο στο YouTube. Προσωπικά έχω ένα στο σαλόνι και βρήκα ένα μεταχειρισμένο σε τιμή ευκαιρίας {18 ευρώ} και το πήρα για την κρεβατοκαμαρα. Και μιας και η τηλεόραση δεν έχει τίποτα να που να με ενδιαφέρει, πέρα από κάποιες αθλητικές μεταδόσεις, βλέπω σειρές και ταινίες σε πολύ καλή ανάλυση. Τώρα για την περίπτωση του καλωδίου υποθέτω θες κάτι τέτοιο http://docteur-gsm.com/en/huawei-p8-lite/277570-huawei-p8-lite-mhl-hdmi-adapter.html

Κι εγω το σκεφτηκα αυτο αλλα θα δουλευει μιας και η συσκευη δεν υποστιριζει OTG;

 

 

Και κατι ασχετο:

 

Απο αισθηση η μαμα μεμβρανη πως παει; Ειναι τελειως χαλια και πρεπει οπωσδηποτε να ψαξω για tempered glass ή παλεύεται;

Αν ναι, ποιο γυαλι προτεινετε;

Ευχαριστω.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ λέει ότι είναι ειδικά για αυτό... Με σιγουριά δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν το έχω αγοράσει. Στην οθόνη έχω την εργοστασιακή μεμβράνη και είναι μια χαρά. Καλή απόκριση και μαζί με μια διαφανή θήκη που έχω νομίζω είναι οκ από ασφάλεια.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το σκεφτηκα αυτο αλλα θα δουλευει μιας και η συσκευη δεν υποστιριζει OTG;

 

 

Και κατι ασχετο:

 

Απο αισθηση η μαμα μεμβρανη πως παει; Ειναι τελειως χαλια και πρεπει οπωσδηποτε να ψαξω για tempered glass ή παλεύεται;

Αν ναι, ποιο γυαλι προτεινετε;

Ευχαριστω.

 

Καλή είναι η μεμβράνη της μαμάς. Γυαλί δεν βρήκα ακριβώς να καλύπτει όλη την οθονη, δύο που αλλαξα ήταν μικρότερες κατά λίγο από την οθονη και ας έλεγαν πως είναι για αυτό. Τελικά το έχω χωρίς τίποτα και είναι πολύ ωραία η αίσθηση. Μέχρι στιγμή ευτυχώς είναι άθικτο.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

γεια σας

εχετε να μου προτεινετε καταλληλο προγραμμα gps για τη συσκευη μας;

Το κατάλληλο για την συσκευή δεν το κατάλαβα αλλά ενδιαφέρεσαι για δωρεάν ή επί πληρωμή;

Για δωρεάν το Here maps και επί πληρωμή προτεινωτο Sygic.

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλληλο για την συσκευή δεν το κατάλαβα αλλά ενδιαφέρεσαι για δωρεάν ή επί πληρωμή;

Για δωρεάν το Here maps και επί πληρωμή προτεινωτο Sygic.

σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...