Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι χανεις την εγγυηση και οχι δεν υπαρχει τροπος να μην φαει γιατι πρωτον δηλωνεις το imei σου στην huawei για να ανοιξει τον bootloader και δευτερον ακομα και να μην δηλωνες εχεις ανοιχτο bootloader οποτε πρεπει να τον κλεισεις παλι κατι που δεν γινεται προς το παρων....

Εχω κανει και γω ροοτ την συσκευη αλλα ειναι ρισκο

 

θα ρισκαρω να το κανω ρουτ,ποιος οδηγος ειναι καλυτερος να ακολουθησω?(link αν ειναι ευκολο?)

τροπος χωρις να δηλωσω το ιμει μηπως βγει κατι αργοτερα υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

θα ρισκαρω να το κανω ρουτ,ποιος οδηγος ειναι καλυτερος να ακολουθησω?(link αν ειναι ευκολο?)

τροπος χωρις να δηλωσω το ιμει μηπως βγει κατι αργοτερα υπαρχει?

 

θα σου δωσω δυο βιντεο ετσι το εκανα εγω...

 

Ανοιγμα bootloader

 

και εδω root

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

παιδες αν κανω ροοτ το κινητο χανω την εγγυηση?

αν ναι,δεν υπαρχει τροπος σε περιπτωση σερβις να μην φανει το ροοτ?

Εμένα μια χαρά δούλεψε η εγγύηση μου έδωσαν πριν λίγες μέρες καινούργιο. Με ροοτ δεν χάνεται εγγύηση. Έχω δικαίωμα να έχω πρόσβαση διαχειριστή στην συσκευή μου. Αν βάλω άλλη ρομ η την τροποποίησω ή πειράξω το hardware τότε ναι χάνεται....

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές ερωτήσεις, όποιος μπορεί ας απαντήσει παιδιά :)

 

 

1) Ίδια απορία ως νεοφερμένος στο χώρο του P8 Lite. Η έκδοση UL00 δίνεται από Vickmall. Πρόκειται για Ασιατική έκδοση σε hardware του κινητού ή κουστουμιά του Vickmall ίσως;

 

2) Σε κάθε περίπτωση, μπορεί να το πάρει κανείς και να το φλασάρει να παίζει σε official firmware;

 

3) Αν κατάλαβα καλά το επίσημο firmware είναι πανευρωπαϊκό, με εγγενή υποστήριξη ελληνικών;

 

4) Τέλος, τι θα προτείνατε μεταξύ αυτού του κινητού και είτε του Xiaomi Redmi Note 2, είτε του νεοφερμένου Mi4c (αν υπάρχει κάποια άποψη);

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και συγνώμη για τον αριθμό των ερωτήσεων.

 

Θα έλεγα το Xiaomi Mi4c λόγου επεξεργαστεί, κάμερας φορά προεγκατεστημένη 5..1.1, και η rom Miui V7 είναι φοβερή σε κατανάλωση μπαταρίας- ram ταχύτητα. Φυσικά αν βάλεις την developer rom κάθε εβδομάδα θα έχεις update. Φυσικά υπάρχουν δυο rom η μία είναι από το xiaomi.eu είναι η multi και η άλλη η Ελληνική GTV με βοήθειες όπου κολλάς από την κοινότητα (άμεσες απαντήσεις)

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω βγηκε η 150 εκδοση στην ρωσσικη σελιδα της huawei δεν εχω δοκιμασει να την περασω οποτε δεν μπορω να εκφρασω γνωμη.. ελπιζω να μην ειναι η ballong εκδοση που την πατησαν καποιοι

http://consumer.huawei.com/ru/support/downloads/detail/index.htm?id=53344

 

οποιος την εχει περασει ας ενημερωσει

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

4g καρτα σιμ πρεπει να χεις αμα η καρτα σου δεν ειναι δεν μπορει να συνδεθει

 

όταν πήρα το κινητό άλλαξα και κάρτα γιατί είχα την παλιά πολύ μεγάλη, και μου βάλανε την μίνι κάρτα.. οπότε πρέπει να είναι και 4g..δεν είναι;:wacko:

Link to comment
Share on other sites

όταν πήρα το κινητό άλλαξα και κάρτα γιατί είχα την παλιά πολύ μεγάλη, και μου βάλανε την μίνι κάρτα.. οπότε πρέπει να είναι και 4g..δεν είναι;:wacko:

 

Λογικα ναι αλλα δεν ξερω και την περιοχη που εισαι ειναι αναλογος μην νομιζεις οτι ποιανει παντου 3g, εγω εχω σπιτι μου full 3g αλλα για 4g ουτε λογος αλλα μολις παω αθηνα κεντρο πιανω κατευθειαν φουλ 5 γραμμες

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Κάνω ένα poll με την εξής φιλοσοφική ερώτηση αλλά θα μου απαντήσετε ειλικρινά:

 

Έχω σήμερα ένα iPhone 6 και το P8 lite.

 

Το iphone το έχω για πρώτο και το P8 για δεύτερο.

 

Εσείς θα τα αντιστρέφατε; (Φυσικά δε θα ρωτήσω στο thread του iphone)

 

:p

Link to comment
Share on other sites

Κάνω ένα poll με την εξής φιλοσοφική ερώτηση αλλά θα μου απαντήσετε ειλικρινά:

 

Έχω σήμερα ένα iPhone 6 και το P8 lite.

 

Το iphone το έχω για πρώτο και το P8 για δεύτερο.

 

Εσείς θα τα αντιστρέφατε; (Φυσικά δε θα ρωτήσω στο thread του iphone)

 

:p

Όχι........

Link to comment
Share on other sites

Το εχει η γυναικα μου περιπου ενα μηνα. Εκτος το αδυναμο σημα σε καποιους κλειστους χωρους , σημερα παρουσιασε το εξης. Ενω βγαζει κανονικες φωτο χωρις φλας, οταν ενεργοποιησει το φλας τις βγαζει ξεθωριασμενες, Ιδου και ενα παραδειγμα για του λογου το αληθες.

 

 

http://imageshack.com/a/img540/1929/4GI612.jpg

http://imageshack.com/a/img537/941/Q6mQM5.jpg

Link to comment
Share on other sites

το led είναι για πολύ κοντά (πολύ κοντά όμως 1-2 μετρα). Μάλλον με το led κάτι πάει στραβά με το wb που πετυχαίνει. Απέφευγε το led εκτός αν είναι μεγάλη ανάγκη (σκοτάδι) και ασφαλώς μόνο αν το θέμα είναι πολύ κοντά (1-2 μέτρα).
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

το led είναι για πολύ κοντά (πολύ κοντά όμως 1-2 μετρα). Μάλλον με το led κάτι πάει στραβά με το wb που πετυχαίνει. Απέφευγε το led εκτός αν είναι μεγάλη ανάγκη (σκοτάδι) και ασφαλώς μόνο αν το θέμα είναι πολύ κοντά (1-2 μέτρα).

 

Καταλαβα τι εννοεις αλλα στις αρχες δεν το εκανε. Μολις βρηκα τι φταιει . Οσο και κουφο να ακουγεται εφταιγε η θηκη. Μια μεταλλικη απο το ebay κινεχικη. Μολις την εβγαλα δυναμωσε το σημα και δεν ξαναεκανε το προβλημα με την καμερα. WTF?

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι οι μεταλλικές θήκες δημιουργούν πρόβλημα στο σήμα του κινητού.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες να ενημερώσω το ale21 μου & να φυγω απο την @@@ BalongB311 ,σκέφτομαι να πάω στην λύση του ξεκλειδώματος bootloader...Δεν έχω βρεί όμως κάπου να περιγράφουν πως να περάσω ενημέρωση με fastboot-αν γνωρίζει κανείς ας μου πει..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες να ενημερώσω το ale21 μου & να φυγω απο την @@@ BalongB311 ,σκέφτομαι να πάω στην λύση του ξεκλειδώματος bootloader...Δεν έχω βρεί όμως κάπου να περιγράφουν πως να περάσω ενημέρωση με fastboot-αν γνωρίζει κανείς ας μου πει..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Μια σελιδα πισω η απαντηση :)

edit τωρα το ειδα οτι μιλας για φλασαρισμα οποτε να ξερεις μια δυο εντολες ειναι και νομιζω οτι με μια απλη αναζητηση θα στο βγαλει

Edited by arte1234566
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες να ενημερώσω το ale21 μου & να φυγω απο την @@@ BalongB311 ,σκέφτομαι να πάω στην λύση του ξεκλειδώματος bootloader...Δεν έχω βρεί όμως κάπου να περιγράφουν πως να περάσω ενημέρωση με fastboot-αν γνωρίζει κανείς ας μου πει..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Χρησιμοποίησε το "Huawei update extractor" για να αποσυμπιέσεις το update.app του firmware που θέλεις να εγκαταστήσεις. Οι εντολές στο fastboot είναι οι εξής:

fastboot flash boot boot.img

fastboot flash recovery recovery.img

fastboot flash system system.img

fastboot flash cust cust.img

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! επειδη ειμαι λίγο άπειρος, μπορεί κάποιος να μου πει τη διαδικασία για να παραγγείλω το κινητο απο εξωτερικό (Κίνα)??
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα , το έχω 4 μήνες , αρκετά ικανοποιημένος με το τηλ. Μια παρατήρηση που έχω ,... Το έχω δικαρτο κ έχω παρατηρήσει όταν στη μια κάρτα έχω ενεργοποιημένο το δίκτυο σε 4g/3g το σήμα πέφτει τραγικά , ενώ στο άλλο είναι σταθερό και γεμάτο το σήμα (2g) .Και δεν παίζει ρόλο ή εταιρεία γιατί κ οι σιμ είναι wind κ καινούργιες . Το έχει παρατήρησει κάποιος αυτό.

[i

Edited by npil
Link to comment
Share on other sites

1) Ίδια απορία ως νεοφερμένος στο χώρο του P8 Lite. Η έκδοση UL00 δίνεται από Vickmall. Πρόκειται για Ασιατική έκδοση σε hardware του κινητού ή κουστουμιά του Vickmall ίσως;

2) Σε κάθε περίπτωση, μπορεί να το πάρει κανείς και να το φλασάρει να παίζει σε official firmware;

3) Αν κατάλαβα καλά το επίσημο firmware είναι πανευρωπαϊκό, με εγγενή υποστήριξη ελληνικών;

4) Τέλος, τι θα προτείνατε μεταξύ αυτού του κινητού και είτε του Xiaomi Redmi Note 2, είτε του νεοφερμένου Mi4c (αν υπάρχει κάποια άποψη);

 

Θα έλεγα το Xiaomi Mi4c λόγου επεξεργαστεί, κάμερας φορά προεγκατεστημένη 5..1.1, και η rom Miui V7 είναι φοβερή σε κατανάλωση μπαταρίας- ram ταχύτητα. Φυσικά αν βάλεις την developer rom κάθε εβδομάδα θα έχεις update. Φυσικά υπάρχουν δυο rom η μία είναι από το xiaomi.eu είναι η multi και η άλλη η Ελληνική GTV με βοήθειες όπου κολλάς από την κοινότητα (άμεσες απαντήσεις)

 

Γνωρίζω και για το Mi4c και για το MIUI και για τις εκδόσεις. Το πως συγκρίνεται με το P8 Lite δε γνωρίζω...

 

Και δεν απάντησε κανείς στο πρώτο ερώτημα. Δηλαδή κινητό από Κίνα με έκδοση ULXX μπορεί να γυρίσει σε ευρωπαϊκού τύπου; Ή είναι τελείως άλλο hardware (άλλες συχνότητες κτλ) και δεν αξίζει;

Edited by carmik
Link to comment
Share on other sites

Από ότι είχα διαβάσει δεν παίρνει την ευρωπαϊκή ρομ και λογικά θα του λείπουν κάποιες μπάντες. Ρώτα στο κατάστημα ποιες υποστηρίζει, ίσως σε καλύπτει
Link to comment
Share on other sites

Παιδες λοιπον το ειχα παρει απο voda το εκανα δικαρτο και ειχα την ALE-L21C432B136... σημερα μου ηρθε η PLK-L01C432B121 την εχει κανεις; λετε να την κανω την αναβαθμιση; την εψαξα google και μου λεει honor 7 :P
Nokia 6310 (2001), Nokia 7250(2003), Sony Ericsson W900(2006), Sony Ericsson Xperia neo V(2011), Huawei P8lite(2015)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα , το έχω 4 μήνες , αρκετά ικανοποιημένος με το τηλ. Μια παρατήρηση που έχω ,... Το έχω δικαρτο κ έχω παρατηρήσει όταν στη μια κάρτα έχω ενεργοποιημένο το δίκτυο σε 4g/3g το σήμα πέφτει τραγικά , ενώ στο άλλο είναι σταθερό και γεμάτο το σήμα (2g) .Και δεν παίζει ρόλο ή εταιρεία γιατί κ οι σιμ είναι wind κ καινούργιες . Το έχει παρατήρησει κάποιος αυτό.

[i

 

Τα ιδια και σε εμενα...τραγικο σημα το 4G !!

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες λοιπον το ειχα παρει απο voda το εκανα δικαρτο και ειχα την ALE-L21C432B136... σημερα μου ηρθε η PLK-L01C432B121 την εχει κανεις; λετε να την κανω την αναβαθμιση; την εψαξα google και μου λεει honor 7 :P

 

Έχω τη B136 (μετατροπή από Voda), αλλά δε μου εμφανίζει κάποια ενημέρωση. Καλύτερα να μην προχωρήσεις στην αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια το καλυπτει η εγγυηση αν το κανουμε δικαρτο απο μονοκαρτο??

 

 

Ναι φυσικά και το καλύπτει

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πηρα απο Γερμανό και περίμενα 5 εργάσιμες

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει 2 Bluetooth plantronics m55 και υπάρχει μεγάλο θέμα πολύ κακή ποιότητα κλήσης σχεδόν δεν ακούγεται καθόλου,ενώ με άλλο κινητό δουλεύουν τέλεια έχει βγάλει κάνεις άκρη με αυτό το θέμα;;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...