Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι όμως η δική μου και η δική σου εμπειρία δεν τον μπορούν να τον βοηθήσουν. Αν κάποιος άλλος αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα αυτός είναι που θα δώσει τη λύση. Με τα "μήπως" και κυρίως την κατάχρηση του hard reset που σχεδόν στο 99% των περιπτώσεων είναι παντελώς αχρείαστο απλώς παιδεύετε το χρήστη που θα πρέπει να τα φορτώσει όλα από την αρχή χωρίς λόγο. Συν του ότι τώρα που είναι Πάσχα αραιώνει από κίνηση το φόρουμ και οι απαντήσεις δεν είναι εύκολες να δοθούν άμεσα. Οπότε ορθά διατύπωσε το ερώτημά του ο φίλος: "Εχει τυχει σε καποιον? Και αν ναι πως το αντιμετωπισε?"

 

Οι ιδιες οι εταιριες μετα απο αναβαθμιση λογισμικου προτεινουν hard reset για τυχον κολληματα.....ποσο μαλλον για "σπασιμο" λογισμικου. Κ κακως τσακωνωμαστε σε ξενο αχυρωνα:) ο φιλος θα βρει τη λυση του

Link to comment
Share on other sites

Έκανα hard reset και πέτυχε!

 

Υ.Γ. δεν χρειάστηκε να ξανακάνω την διαδικασία ενεργοποίησης της δεύτερης sim!

 

Σας ευχαριστώ!

 

Καλό Πάσχα με υγεία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

πήρα ένα δωράκι χτες στην κοπελιά το P8 lite dual sim, και μέχρι στιγμής όλα καλά εκτός από:

 

κάποιες φορές στο ακουστικό ακούγονται θόρυβοι σαν παράσιτα (σε περιοχές όμως που ο άλλος συνομιλητής δεν έχει και τόσο καλό σήμα)

και ο explorer του κινητού (όχι ο chrome) μας κόλλησε και κάναμε επανεκκίνηση.

 

Ξέρετε αν είναι common problems τα παραπάνω και ποια η λύση τους;

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

πήρα ένα δωράκι χτες στην κοπελιά το P8 lite dual sim, και μέχρι στιγμής όλα καλά εκτός από:

 

κάποιες φορές στο ακουστικό ακούγονται θόρυβοι σαν παράσιτα (σε περιοχές όμως που ο άλλος συνομιλητής δεν έχει και τόσο καλό σήμα)

και ο explorer του κινητού (όχι ο chrome) μας κόλλησε και κάναμε επανεκκίνηση.

 

Ξέρετε αν είναι common problems τα παραπάνω και ποια η λύση τους;

 

Σε εκδοση B170 εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά.

 

Τώρα με την Β550 διαπίστωσα ότι έχασα το led ειδοποιήσεων και δεν μπορώ να βρω από τις ρυθμίσεις από που κι αν ενεργοποιείται. Στον Πίνακα Ειδοποιήσεων όλα όσα πρέπει να είναι τσεκαρισμένα είναι on.

 

Επίσης αντιμετωπίζω και το άλλο πρόβλημα χρήσης. Όταν είναι κλειστή η οθόνη και πατήσω το volume - και μετά την ξεκλειδώσω, μου εμφανίζει ένα ενοχλητικό παράθυρο HiVoice, κάτι σαν την (άχρηστη) Siri της Microsoft απ' ό,τι κατάλαβα, που δεν βρίσκω από που θα το απενεργοποιήσω τελείως μιας και δεν εμφανίζεται στις Εφαρμογές. Ή έχει και κάποια άλλη ονομασία ή βρίσκεται κάπου κρυμμένη που δεν φαντάζομαι που;

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά.

 

Τώρα με την Β550 διαπίστωσα ότι έχασα το led ειδοποιήσεων και δεν μπορώ να βρω από τις ρυθμίσεις από που κι αν ενεργοποιείται. Στον Πίνακα Ειδοποιήσεων όλα όσα πρέπει να είναι τσεκαρισμένα είναι on.

 

Επίσης αντιμετωπίζω και το άλλο πρόβλημα χρήσης. Όταν είναι κλειστή η οθόνη και πατήσω το volume - και μετά το power button για να την ξεκλειδώσω, μου εμφανίζει ένα ενοχλητικό παράθυρο HiVoice, κάτι σαν την (άχρηστη) Siri της Microsoft απ' ό,τι κατάλαβα, που δεν βρίσκω από που θα το απενεργοποιήσω τελείως μιας και δεν εμφανίζεται στις Εφαρμογές. Ή έχει και κάποια άλλη ονομασία ή βρίσκεται κάπου κρυμμένη που δεν φαντάζομαι που;

Για το led τη ξερεις τη λυση : hard reset.....οσο για το hivoice οταν σου εμφανιζεται εχει εντολη απο κατω απενεργοποιηση..εμπειρικα παντα

Link to comment
Share on other sites

Για το led τη ξερεις τη λυση : hard reset.....οσο για το hivoice οταν σου εμφανιζεται εχει εντολη απο κατω απενεργοποιηση..εμπειρικα παντα

 

Και που πάτησα την απενεργοποίηση, πάλι μου εμφανίζεται γιατί πολύ απλά του αποκλείεις τα δικαιώματα πρόσβασης. Για το led θέλω να σιγουρευτώ πρώτα ότι δεν είναι κάποια ρύθμιση που μου ξέφυγε.

 

Εξάλλου μόνο δυο hard reset έχω κάνει στη ζωή μου με το android. Την πρώτη φορά να δώσω σέρβις το ακριβό Samsung τάμπλετ, και που δεν ξαναγοράζω συσκευή της. Τη δεύτερη φορά να δώσω το παλιό μου Lg L90 στην αδερφή μου όταν πήρα το Lite. Και ήταν από KitKat αναβαθμισμένο σε Lollipop και δεν μου χρειάστηκε επί ένα χρόνο το hard reset γιατί δούλευε άψογα και μετά την αναβάθμιση. Το hard reset δεν είναι πανάκεια, δεν το κάνεις για ψύλλου πήδημα αν δεν εξαντλήσεις άλλα ενδεχόμενα που μπορεί να προσφέρουν απλούστερες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και που πάτησα την απενεργοποίηση, πάλι μου εμφανίζεται γιατί πολύ απλά του αποκλείεις τα δικαιώματα πρόσβασης. Για το led θέλω να σιγουρευτώ πρώτα ότι δεν είναι κάποια ρύθμιση που μου ξέφυγε.

 

Εξάλλου μόνο δυο hard reset έχω κάνει στη ζωή μου με το android. Την πρώτη φορά να δώσω σέρβις το ακριβό Samsung τάμπλετ, και που δεν ξαναγοράζω συσκευή της. Τη δεύτερη φορά να δώσω το παλιό μου Lg L90 στην αδερφή μου όταν πήρα το Lite. Και ήταν από KitKat αναβαθμισμένο σε Lollipop και δεν μου χρειάστηκε επί ένα χρόνο το hard reset γιατί δούλευε άψογα και μετά την αναβάθμιση. Το hard reset δεν είναι πανάκεια, δεν το κάνεις για ψύλλου πήδημα αν δεν εξαντλήσεις άλλα ενδεχόμενα που μπορεί να προσφέρουν απλούστερες λύσεις.

Οκ..για το hivoice τωρα...πηγαινε εφαρμογες συστηματος και θα τη βρεις σαν εφαρμογη...ανοιξε τη κ κανε απενεργοποιηση...αν θελεις να τη ξαναβαλεις κανε επαννεκινηση κ πατα -volume και power εμφανιζεται κ ρωτα αν θελεις να τη ξαναβαλεις..αν δεν εμφανιζεται στο εφαρμογες συστηματος λυπαμαι αλλα δεν θα αποφυγεις το hard reset...οσο γιαυτο οταν περνας λογισμικο manual ΟΛΕΣ οι εταιριες προτεινουν μετα την εγκατασταση hard reset για στρωσιμο του λογισμικου.. και κατι αλλο θα ξαναβαλεις το hivoice ξαι τη δευτερη φορα ζητα δικαιωμα στη sdcard. Δωσε κ δν θα ξαναεμφανιστει

Edited by vasilispas
Link to comment
Share on other sites

Οκ..για το hivoice τωρα...πηγαινε εφαρμογες συστηματος και θα τη βρεις σαν εφαρμογη...ανοιξε τη κ κανε απενεργοποιηση...αν θελεις να τη ξαναβαλεις κανε επαννεκινηση κ πατα -volume και power εμφανιζεται κ ρωτα αν θελεις να τη ξαναβαλεις..αν δεν εμφανιζεται στο εφαρμογες συστηματος λυπαμαι αλλα δεν θα αποφυγεις το hard reset...οσο γιαυτο οταν περνας λογισμικο manual ΟΛΕΣ οι εταιριες προτεινουν μετα την εγκατασταση hard reset για στρωσιμο του λογισμικου.. και κατι αλλο θα ξαναβαλεις το hivoice ξαι τη δευτερη φορα ζητα δικαιωμα στη sdcard. Δωσε κ δν θα ξαναεμφανιστει

 

Αυτό είναι το πρόβλημα μου, δεν βλέπω το HiVoice εκεί μέσα! Πώς γίνεται αυτό; Θα περιμένω και γνώμες άλλων πριν κάνω το hard reset γιατί έθεσα το ίδιο ερώτημα και στο νήμα για το μεγάλο αδελφό P8 καθώς έχουν το ίδιο EMUI μπας και μου ξέφυγε τίποτα κι έχω στραβομάρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημα μου, δεν βλέπω το HiVoice εκεί μέσα! Πώς γίνεται αυτό; Θα περιμένω και γνώμες άλλων πριν κάνω το hard reset γιατί έθεσα το ίδιο ερώτημα και στο νήμα για το μεγάλο αδελφό P8 καθώς έχουν το ίδιο EMUI μπας και μου ξέφυγε τίποτα κι έχω στραβομάρα.

 

Εγω μολις εκανα τη διαδικασια για σιγουρια..υπαρχει σαν εφαρμογη συστηματος..

Link to comment
Share on other sites

Εγω μολις εκανα τη διαδικασια για σιγουρια..υπαρχει σαν εφαρμογη συστηματος..

 

Περίεργο γιατί συμβαίνει σε μένα το αντίθετο. Θα περιμένω μέχρι αύριο μεθαύριο μπας κι έχω κι άλλη γνώμη οπότε αναγκαστικά hard reset και φόρτωμα όλα από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Εχω να πω οτι ειναι εξαιρετικο το κινητο εχω ομως μια απορια. Οταν εχετε ειδοποιηση στο viber σας αναβει το led? Γιατι ενω σε αναπαντητες, μηνυματα και messenger αναβει κανονικα, στο viber δεν αναβει. Προσπαθησα να πειραξω τις ρυθμισεις του κινητου για τις ειδοποιησεις του app αλλα δεν ειδα διαφορα.

 

Απο λογισμικο εχει τη stock lolipop 5.0.1

Link to comment
Share on other sites

βγαζει φοβερες φωτο εεεε;;;;;;; δε ξερω αν φαινεται η ποιοτητα της (ειναι κατεβασμενη απο fb)

http://i63.tinypic.com/210h7pe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά λύθηκαν και τα δύο προβληματάκια που είχα πριν.

 

1. Για το HiVoice, όπως μου είπαν τα παιδιά στο νήμα για P8

Ρυθμίσεις -> Έξυπνη Βοήθεια -> Φωνητικός Έλεγχος και απενεργοποιείς την Άμεση Κλήση.

2. Για το led το βρήκα μόνος μου τελικά

Προβολή -> Φωτεινή Ένδειξη και τσεκ.

 

Ούτε hard reset ούτε άλλες άγριες καταστάσεις.

 

Χρονια πολλα! Θυμηστε μου, σας παρακαλω, πως εμφανιζεται η ταχυτητα δικτυου διπλα στο σημα wifi.(εχω την Β550).

 

Καλό ερώτημα, θυμόμουν ότι ήταν στην Προβολή με το 5.0 αλλά τώρα έφυγε και στην αναζήτηση στις Ρυθμίσεις δείχνει "Εμφάνιση ταχύτητας δικτύου" που σε στέλνει στον Πίνακα ειδοποιήσεων αλλά δεν την βλέπω την επιλογή.

 

Καλησπερα σε ολους. Εχω να πω οτι ειναι εξαιρετικο το κινητο εχω ομως μια απορια. Οταν εχετε ειδοποιηση στο viber σας αναβει το led? Γιατι ενω σε αναπαντητες, μηνυματα και messenger αναβει κανονικα, στο viber δεν αναβει. Προσπαθησα να πειραξω τις ρυθμισεις του κινητου για τις ειδοποιησεις του app αλλα δεν ειδα διαφορα.

 

Απο λογισμικο εχει τη stock lolipop 5.0.1

 

Είπαν και τα άλλα παιδιά αρκετές φορές που έβαλαν την 6 πως έχει λυθεί αυτό το υπαρκτό πρόβλημα στην 5.0. Είναι πιο πολύ πρόβλημα συνεργασίας της εφαρμογής με την 5.0 και δεν φταίει το τηλέφωνο.

 

βγαζει φοβερες φωτο εεεε;;;;;;; δε ξερω αν φαινεται η ποιοτητα της (ειναι κατεβασμενη απο fb)

http://i63.tinypic.com/210h7pe.jpg

 

Επειδή είναι χαμηλής ανάλυσης δεν μπορώ προσωπικά να σου πω πόσο καλή είναι η φωτό αν και το θέμα είναι άριστο. Έχε υπόψη πως δεν θεωρώ το auto τόσο πολύ καλό αν θες να τραβήξεις απαιτητικές φωτογραφίες οπότε πρέπει να παίξεις πολύ με το μάνουαλ. Σε κάθε περίπτωση, έχει ένα καλό βασικό πρόγραμμα επεξεργασίας που βελτιώνει σημαντικά τις φωτογραφίες. Αν είναι να κρίνουμε τις φωτό που τραβάμε, καλύτερα να φτιάξουμε λογαριασμό στο Flickr. Ανεβάζω ένα δικό μου, συμπιεσμένο όμως από τα αρχικά 50ΜΒ που ήταν, δείγμα που με μπόλικο πειραματισμό στο μάνουαλ έβγαλα ένα ικανοποιητικό πανόραμα.

 

http://s32.postimg.org/7uv4n6skl/Pireaus_BB.jpg

free picture upload

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

η φωτο ειναι τραβηγμενη απο ατομο που δεν ασχολειται, οποτε 100% ειναι στο αυτοματο!

θα κοιταξω να παρω την οριτζιναλ φωτο και θα την ανεβασω!

Link to comment
Share on other sites

με την 550 ξερουμε πως κανουμε στις επαφες να εμφανιζονται μονο αυτες που εχουν τηλεφωνικο αριθμο?

 

Επαφές -> Μενού -> Οργάνωση επαφών -> Επαφές με ημιτελή στοιχεία -> Χωρίς όνομα

 

η φωτο ειναι τραβηγμενη απο ατομο που δεν ασχολειται, οποτε 100% ειναι στο αυτοματο!

θα κοιταξω να παρω την οριτζιναλ φωτο και θα την ανεβασω!

 

Ανεβάζω ένα άλλο αυτή τη φορά ασυμπίεστο δείγμα. Με HDR βγήκαν σωστά τα χρώματα του δίσκου και οι λεπτομέρειες στο πέλος του χαλιού. Παίζει φυσικά πολύ μεγάλη σημασία το φυσικό φως που αναζητούσα για να βγει σωστή η φωτογραφία.

 

http://s32.postimg.org/t8ub9ld45/IMG_20160314_142549.jpg

imgupload

Link to comment
Share on other sites

Είπαν και τα άλλα παιδιά αρκετές φορές που έβαλαν την 6 πως έχει λυθεί αυτό το υπαρκτό πρόβλημα στην 5.0. Είναι πιο πολύ πρόβλημα συνεργασίας της εφαρμογής με την 5.0 και δεν φταίει το τηλέφωνο.

 

Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση :) Ειχα κανει μια αναζητηση google και δεν ειχα βρει κατι. Δεν μου κοψε να κανω αναζητηση και εντος του site :O:X

 

Απο οτι ειδα εχει βγει η official ισπανικη; Οποτε ειτε βαζω αυτην ειτε κανω υπομονη να βγει στο OTA ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια πηρα το Huawei P8 Lite και θελω να του κανω αναβαθμισεις Firmware και να αλλαξω το Launcher μπορειτε να μου πειτε πως να το κανω ακριβως γιατι δεν ειμαι και πολυ ψαγμενος!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...