Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει βήμα-βήμα διαδικασία για μετατροπή από branded 5.1 σε unbranded 5.0. Κάποιες γενικές λύσεις προτάθηκαν.

Η άποψή μου είναι "If it's not broken, don't fix it"!

 

Δεν ψαχνω ειδικα για downgrade στη 5.0. Εστω να το κανω unbranded δικαρτο....να φυγει απο vodafone

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ισως το μελος haki να ξερει...απλα δεν τον βρισκω☺

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψαχνω ειδικα για downgrade στη 5.0. Εστω να το κανω unbranded δικαρτο....να φυγει απο vodafone

Πραγματικά δεν καταλαβαίνεις τι σου γράφουμε τόσες μέρες εδώ μέσα, γίνανε προτάσεις για το πως μπορεί ν' αντιμετωπίσεις το ζήτημα κι αυτό το κάναμε, τρώγοντας από το χρόνο μας, με αναζήτηση στο google, στο xda, στα παλιότερα ποστ του νήματος και δεν βρέθηκε απάντηση. Σου έγιναν κάποιες επιπλέον προτάσεις, επικοινωνία με τον πάροχό σου, με την αντιπροσωπεία, φαίνεται ούτε αυτά τα κάλυψες επαρκώς. Σε τι άλλο μπορούμε να σε βοηθήσουμε δεν ξέρουμε, δεν είμαστε οι προγραμματιστές της Huawei. Με την μητρική εταιρεία μίλησες; Κάθε μέρα αυτό το μόνιμο παράπονο, που έχεις δίκιο αλλά σόρι, ψάχνεις σε λάθος μέρος να πάρεις τις απαντήσεις που θα σε καλύψουν χωρίς να διακινδυνέψεις τη συσκευή σου. Συνεπώς το κύριο και βασικό πρόβλημα είναι στον πάροχό σου, αυτός έχει την ευθύνη κι εκεί θα πιέσεις να πάρεις τις απαντήσεις που θες.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Δεν ψαχνω ειδικα για downgrade στη 5.0. Εστω να το κανω unbranded δικαρτο....να φυγει απο vodafone

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ισως το μελος haki να ξερει...απλα δεν τον βρισκω☺

Μα πρέπει να κάνεις downgrade. Δε γνωρίζω να υπάρχει διαδικασία μετατροπής branded 5.1 σε unbranded 5.1 ή 6.0.

Link to comment
Share on other sites

Απο σελιδα 251...ποστ 3000 και κατι.....

Δινεται απο φιλο λινκ για downgrade...απο xda....Το ξαναδινω

http://forum.xda-developers.com/p8lite/general/rollback-official-android-6-0-beta-6-0-t3358565

Απο το βημα 11 και μετα μπορεις να κανεις αυτο που θες....

Σελιδα 1...ποστ 2...Δινονται οδηγιες για το πως γινεται unbraded και δικαρτο....

Ξαναυπαρχουν οι οδηγοι και σε ενδιαμεσες σελιδες....

Επισης απο το ιδιο το σαιτ της Huawei Greece δινονται firmware international που μπορεις να περασεις...με οδηγιες και οτι χρειαστεις...

Επισης και οι λυση που πρωτεινουν τα παιδια πιο πανω για επικοινωνια με τον παροχο σου δεν ειναι ασχημη ιδεα....Μπορεις να του ζητησεις να σου βοηθησουν για downgrade της 5.1.1 και απο εκει και μετα το κανεις unbraded πιο ευκολα....

Αν ολα αυτα φαινονται βουνο τοτε υπομονη μεχρι να στειλει η vodafone την 6.0....Αλλα και παλι branded θα ειναι η συσκευη ....

Link to comment
Share on other sites

Απο σελιδα 251...ποστ 3000 και κατι.....

Δινεται απο φιλο λινκ για downgrade...απο xda....Το ξαναδινω

http://forum.xda-developers.com/p8lite/general/rollback-official-android-6-0-beta-6-0-t3358565

Απο το βημα 11 και μετα μπορεις να κανεις αυτο που θες....

Σελιδα 1...ποστ 2...Δινονται οδηγιες για το πως γινεται unbraded και δικαρτο....

Ξαναυπαρχουν οι οδηγοι και σε ενδιαμεσες σελιδες....

Επισης απο το ιδιο το σαιτ της Huawei Greece δινονται firmware international που μπορεις να περασεις...με οδηγιες και οτι χρειαστεις...

Επισης και οι λυση που πρωτεινουν τα παιδια πιο πανω για επικοινωνια με τον παροχο σου δεν ειναι ασχημη ιδεα....Μπορεις να του ζητησεις να σου βοηθησουν για downgrade της 5.1.1 και απο εκει και μετα το κανεις unbraded πιο ευκολα....

Αν ολα αυτα φαινονται βουνο τοτε υπομονη μεχρι να στειλει η vodafone την 6.0....Αλλα και παλι branded θα ειναι η συσκευη ....

 

Έχει δηλώσει και τονίσει ενδιάμεσα ότι δεν θέλει λύσεις από το xda διότι θα γίνει της Μπανγκόγκ. Ε δεν μπορούμε να τον βοηθήσουμε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Την κατεβασα και εγω απο ισπανια.Έχω dual unbranded ale21 με B170. Την περναω κατευθείαν η πρέπει να πάω B188 πρώτα; Ευχαριστω.

 

Μόλις πέρασα και εγώ την 6. Σε πρώτη όψη μου φαίνεται λίγο πιο γρήγορο, ακομη πιο ωραιο το νέο EMUI, καλύτερη διαχείριση μνημης. Για μπαταρία δεν έχω ακόμα άποψη. Κάπου είχα διαβάσει για ενοποιηση εσωτερικής μνήμης και sdcard μνήμη (flex memory) με την 6 αλλά δεν διαπίστωσα τίποτα τέτοιο τελικά. Θα δοκιμασω να κατεβασω κάτι να δω αν περνάει στην SD απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει για ενοποιηση εσωτερικής μνήμης και sdcard μνήμη (flex memory) με την 6 αλλά δεν διαπίστωσα τίποτα τέτοιο τελικά. Θα δοκιμασω να κατεβασω κάτι να δω αν περνάει στην SD απευθείας.

 

Πολύ ενδιαφέρουσα παρατήρηση, αν ισχύει αυτή η διαφορά ας πούνε και οι συνφορουμίτες παρόλο που προσωπικά δεν θέλω να κάνω τέτοια χρήση για την ευκολία εναλλαγής sdcards και 2ης sim. Θυμηθείτε ότι η δεύτερη sim είναι διπλής χρήσης οπότε καταλαβαίνετε πως και αυτή η "ευκολία" ακυρώνεται στην πράξη και με την 6.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άλλο broswer ίσως ή από το pc. Εγω το κατέβασα από το pc με Chrome και στο τέλος είχε κολλήσει λίγο και ενώ ήταν 100% δεν το έβγαζε complete. Μετά από 4-5 λεπτά το έβγαλε οκ!

 

Sent from South Korea

Κι εμενα το ιδιο.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μέρα χρήσης της 6.0 αυτό το πρόβλημα δεν παρουσιάστηκε. Όταν συμπληρώσω μια εβδομάδα χρήσης θα επανέλθω στο συγκεκριμένο θέμα.

Μέχρι να έρθει η αναβάθμιση μπορείς να εγκαταστήσεις μια εφαρμογή car mode η οποία να διατηρεί συνεχώς την οθόνη ανοιχτή προβάλλοντας κάποιο screen saver.

 

Ok σε ευχαριστώ για την απάντηση θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα και εγώ την 6. Σε πρώτη όψη μου φαίνεται λίγο πιο γρήγορο, ακομη πιο ωραιο το νέο EMUI, καλύτερη διαχείριση μνημης. Για μπαταρία δεν έχω ακόμα άποψη. Κάπου είχα διαβάσει για ενοποιηση εσωτερικής μνήμης και sdcard μνήμη (flex memory) με την 6 αλλά δεν διαπίστωσα τίποτα τέτοιο τελικά. Θα δοκιμασω να κατεβασω κάτι να δω αν περνάει στην SD απευθείας.

 

Τελικά κατέβασα από torrent απευθείας στην SD κάτι το οποίο δεν μπορούσα πριν. Οπότε υπάρχει τροποποίηση στα δικαιωματα της 6 που επιτρέπει αποθήκευση στην εξωτερική κάρτα.(επιτέλους το διορθωσαν μετά την πατάτα με το κιτκατ)

Link to comment
Share on other sites

"Κατεβάζεις" τη Β550, αποσυμπιέζεις το αρχείο και αντιγραφείς το update.app στον φάκελο dload της microSD. Στην συνέχεια κάνεις local update.

 

 

στις οδηγίες λέει ότι χάνεις όλα τα δεδομένα (εννοώ στο pdf μέσα στο zip)

 

Ισχύει κάτι τέτοιο ή το λέει για να είναι καλλυμένος

Και δε λεει πουθενά για local update....

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχασα τίποτα, και πέρασε και αυτόματα ελληνικά, βέβαια είχα πάρει back up, γιατί ποτέ δεν ξες

 

Sent from South Korea

Link to comment
Share on other sites

στις οδηγίες λέει ότι χάνεις όλα τα δεδομένα (εννοώ στο pdf μέσα στο zip)

 

Ισχύει κάτι τέτοιο ή το λέει για να είναι καλλυμένος

Και δε λεει πουθενά για local update....

Αναβαθμίζοντας από B170, δεν έχασα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

στις οδηγίες λέει ότι χάνεις όλα τα δεδομένα (εννοώ στο pdf μέσα στο zip)

 

Ισχύει κάτι τέτοιο ή το λέει για να είναι καλλυμένος

Και δε λεει πουθενά για local update....

 

Μα λέει κάτι πολύ λογικό.

 

Upgrade operations will erase all user data. So if there is some important information, you should

backup them before upgrade.

 

Εδώ κάνεις ολόκληρη αναβάθμιση λογισμικού στην επόμενη έκδοση κι όχι να βάζεις νέο firmware που δεν χρειάζεται απαραίτητα η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Οπότε κατ' ανάγκη θα κάνεις μπακάπ για να μη χάσεις το προφίλ σου ακόμα κι αν πρακτικά, όπως λένε δυο φίλοι πιο πάνω δεν το έχασαν επειδή δεν τους χρειάστηκε η επαναφορά εργ. ρυθμ. Ίσως εξαρτάται από το ανάλογο firmware που είσαι από πριν.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω να μου έχασε τίποτα πάντως

 

Έστρωσαν και τα google services Μετά απο 2-3 προσπάθειες

Είμαι οκ τώρα

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω να μου έχασε τίποτα πάντως

 

Έστρωσαν και τα google services Μετά απο 2-3 προσπάθειες

Είμαι οκ τώρα

Αυτό κι αν είναι καλό νέο. Γενικά ο φταίχτης είναι η google και το έχω προσέξει και σε άλλα κινητά που είχα όπως και σε πολλές αναφορές εδώ στο φόρουμ σε πλείστα μοντέλα, αλλά αυτό θα το δεις στην πορεία.

 

Η απορία μου είναι αν έστρωσε το bug(; ) με την κατανάλωση κυψέλης, αν έστρωσε κάπως το στοκ πρόγραμμα της κάμερας γιατί διαπίστωσα κάποιες αδυναμίες ειδικά στο βίντεο που δεν δικαιολογείται η μειωμένη ποιότητά του για τέτοια συσκευή, το ράδιο αν απέκτησε RDS, κάποια προβληματάκια στη διαχείριση κλήσεων λύθηκαν απ' ότι βλέπω, πχ αυτό που ανέφερε ένας φίλος πιο πάνω με πως μπλέκονταν οι γραμματοσειρές στο αρχείο κλήσεων, το bluetooth μένει να διευκρινιστεί αν όντως θεωρείται λυμένο πρόβλημα. Όσο για τη μπαταρία ίδωμεν, δεν περιμένω θεαματικά αποτελέσματα αλλά θεωρητικά θα την έχει μια καλύτερη διαχείριση μετά το κάζο της 5.0. και το μπάλωμα στην 5.1.

 

Θα πείτε γιατί δεν κάνω τώρα την αναβάθμιση, πέρα από την περίεργη απάντηση που έδωσε η αντιπροσωπεία στο Facebook όπως σας είπα πριν τρεις σελίδες, έχω μια υποψία ότι μπορεί να μου παρουσιάσει μελλοντικά κάποιο κατασκευαστικό ελάττωμα, είναι μια λεπτομέρεια που θέλω να την παρουσιάσω πρώτα στο μαγαζί και στο σέρβις πριν προχωρήσω στην αναβάθμιση για να μην έχω μπελάδες με την εγγύηση. Παθών γαρ από σάμσουνγκ, μην την ξαναπατήσω.

 

Καλησπέρα μία ερώτηση μην με βρισετε πως κάνουμε ,back up?? Δεν κάνει με το gmail ,μόνο του?

 

Δεν θα σε βρίσουμε. Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις παρά μόνο χαζές απαντήσεις.

Μπακάπ κάνεις κυρίως με δυο τρόπους.

 

1. Στις Ρυθμίσεις έχει μενού "Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας και επαναφοράς". Ακολουθείς τις συστάσεις του αφού χρησιμοποιεί το gmail.

2. Κατεβάζεις το HiSuite από την official σελίδα της Huawei για τον υπολογιστή σου. Για μένα αυτό είναι το συνιστώμενο και πιο εύχρηστο.

 

Γενικά καλό είναι να χρησιμοποιήσεις και τα δύο για να είσαι καλυμμένος.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σε βρίσουμε. Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις παρά μόνο χαζές απαντήσεις.

Μπακάπ κάνεις κυρίως με δυο τρόπους.

 

1. Στις Ρυθμίσεις έχει μενού "Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας και επαναφοράς". Ακολουθείς τις συστάσεις του αφού χρησιμοποιεί το gmail.

2. Κατεβάζεις το HiSuite από την official σελίδα της Huawei για τον υπολογιστή σου. Για μένα αυτό είναι το συνιστώμενο και πιο εύχρηστο.

 

Γενικά καλό είναι να χρησιμοποιήσεις και τα δύο για να είσαι καλυμμένος.

 

Σε ευχαριστώ πολύ με το μαιλ. Το έκανα θα κανω και με τ σουιτ ωραίο τηλ αλλα αυτό μεε τα ακουστικά μεγάλο θέμα να μην δουλεύει το βτ και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αλλα αυτό μεε τα ακουστικά μεγάλο θέμα να μην δουλεύει το βτ

 

Είπανε και οι προλαλήσαντες που έχουν βάλει την beta και τώρα την κανονική πως έχει λυθεί. Μένει να επιβεβαιωθεί ότι στην official έκδοση είναι οριστικά τελειωμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που σκάνε τα notifications σε boxaki στην κλειδωμένη οθόνη.

Ειδικά σήμερα που ήμουν γήπεδο και εμφανίζονταν τα γκολ από τα άλλα γήπεδα :D

Δεν ξέρω αν το είχε και πριν

 

Rds στο ράδιο δεν είδα, αλλά μιας και πήγαμε στο ράδιο έχω μήνες να συναντήσω τα άσχετα κρας της εφαρμογής.

 

Μπαταρία μετά από μια μέρα με πολύ 4g για broswing και live scores, φουλ φωτεινότητα και καμιά ώρα ράδιο, νομίζω είμαστε λίγο καλύτερα, όχι κάτι τρομερό αλλά λίγο, λίγο καλύτερα

 

 

 

Sent from South Korea

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση μπαταρίας ανά εφαρμογή που πήγε;, για να δούμε τα google services?

 

Ακυρο το βρηκα....

 

εχει google services αλλά είναι νωρίς

θα κοιτάξω αν περάσει μία μέρα ολόκληρη και θα σας παω

Edited by CoyoteD
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Εγκατεστησα και εγω την 6 και ολα καλα εως τωρα.

Μπορει, σας παρακαλω, καποιος να μου θυμησει πως επαναφερω το κουμπι για το κλεισιμο της οθονης? Γιατι δεν το βρισκω πουθενα. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγω που ειμαι με B170 kanv την αναβαθμνιση και δε χανω τιποτα.ουτε απο την SD,oyte τις εγξκαταστημενες εφαρμογες,ουτε τους φακελους που εχω φτιαξει γαιτι δεν εχουμε application draw εμεις και φαγαμε 4 μερες να κανουμε κατηγοριοποηση?

πητε ρε παληκαρια ενα ς που το εςκανε γιατι δε το χω με τιποτα ξανα μανα απο την αρχη στησιμο.

ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ
Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να πάνε στην επίσημη τελική έκδοση του Android 6.0

 

http://www.newsbookra.com/wp-content/uploads/2016/01/917.jpg

 

Single SIM

http://goo.gl/9qSWrM - B551

 

Dual SIM

http://goo.gl/pfbdA2 - B550

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγω που ειμαι με B170 kanv την αναβαθμνιση και δε χανω τιποτα.ουτε απο την SD,oyte τις εγξκαταστημενες εφαρμογες,ουτε τους φακελους που εχω φτιαξει γαιτι δεν εχουμε application draw εμεις και φαγαμε 4 μερες να κανουμε κατηγοριοποηση?

πητε ρε παληκαρια ενα ς που το εςκανε γιατι δε το χω με τιποτα ξανα μανα απο την αρχη στησιμο.

Δεν χάνεις τίποτα απολύτως. Προχωρά άφοβα. Το έκανα προχθες από β170 και όλα είναι ακριβώς όπως τα άφησα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα παιδια. Εγκατεστησα και εγω την 6 και ολα καλα εως τωρα.

Μπορει, σας παρακαλω, καποιος να μου θυμησει πως επαναφερω το κουμπι για το κλεισιμο της οθονης? Γιατι δεν το βρισκω πουθενα. Ευχαριστω!

Το πιο γρήγορο που βρήκα είναι από τις συντομεύσεις όταν κατεβάζεις την κουρτίνα από πάνω. Αν δεν το βλέπεις πήγαινε επεξεργασία για να το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...