Jump to content

iOS 9


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν εχω πολυ μπαταρια:p

Αύριο προβλέπεται να το εγκατάστασω.

Ελπίζω να διορθώθηκε το θέμα με την αυτόματη διόρθωση.

Δεν ξέρω να σου πω. Δεν δουλεύω το μαμά πληκτρολόγιο, γιατί έχει αυτό το bug με το ς και μου την σπάει πάρα πολύ. Να δούμε πότε θα το φτιάξουν και πότε θα ενεργοποιήσουν και την πρόβλεψη όπως υπάρχει στην Αγγλική γλώσσα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως έχοντας πολλους μήνες να δω video με το iPad και ο Avplayer hd με κρέμασε στην κυριολεξία και δεν μου τους εμφάνιζε τους υπότιτλους ενώ στα Windows με το bsplayer τους εμφάνιζε κανονικα όπως το διπλό έλεγξα πριν περάσω το video στο iPad :mad::mad:

Δοκίμασα με μετονομασίες μέσα απο το Avplayer και κανένα αποτέλεσμα :(

Αναγκαστικα να δω την σειρά χωρις υπότιτλους στα αγγλικά,ναι μεν τα περισσότερα τα καταλάβαινα,αλλα σίγουρα όχι όλες οι διάλογοι που γίνονταν.

 

Απλά απαράδεκτο το λιγότερο :down:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο για την εφαρμογή που έχει να αναβαθμιστεί και εγώ δεν ξέρω πόσο καιρό. Δεν φταίει το iOS γι αυτό το πράγμα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2 μερες ειμαι κατοχος iPhone 6S plus (64GB space gray), εχοντας δωσει το note 5 32GB και περιμενοντας το ιδιο σε 64γιγα.

Το μηλο εχει πολλα θετικα, αλλα συνολικα το θεωρω κατωτερο απο το νοτε.

Θα κανω αναλυτικη συγκριση τις επομενες μερες με τα συν και τα πλην του καθενος...

 

Βαγγέλη το σημαντικότερο είναι οι προσθήκες στο ios9.

Δουλευοντας το στο ipad air διαπιστώνω οτι για κάποιον που δεν χρησιμοποεί την συσκευή του για περίεργες εργασίες, εχουν μειωθεί οι ελλείψεις στο ελάχιστο.

 

Από εκεί και πέρα τα 2 γίγα και οι βελτιώσεις στην κάμερα είναι τα πιο σημαντικά στο hardware.

To i6s + δεν έχει την σχεδιαστική φρεσκάδα που βρίσκουμε στις αντιστοιχες ναυαρχίδες λογο της πολιτικής της Apple να μην αλλάζει εξωτερικά τα iphone κάθε χρονο.

Η οθονη έχει τα δικά της καλά και υστερεί μονο σε λεπτομερεια σε προβολή φωτο και βιντεο υψηλής ανάλυσης.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη το σημαντικότερο είναι οι προσθήκες στο ios9.

Δουλευοντας το στο ipad air διαπιστώνω οτι για κάποιον που δεν χρησιμοποεί την συσκευή του για περίεργες εργασίες, εχουν μειωθεί οι ελλείψεις στο ελάχιστο.

 

Από εκεί και πέρα τα 2 γίγα και οι βελτιώσεις στην κάμερα είναι τα πιο σημαντικά στο hardware.

To i6s + δεν έχει την σχεδιαστική φρεσκάδα που βρίσκουμε στις αντιστοιχες ναυαρχίδες λογο της πολιτικής της Apple να μην αλλάζει εξωτερικά τα iphone κάθε χρονο.

Η οθονη έχει τα δικά της καλά και υστερεί μονο σε λεπτομερεια σε προβολή φωτο και βιντεο υψηλής ανάλυσης.

Καλές οι προσθήκες και καλοδεχούμενες,αλλα λειψές ειναι και απέχουν πολυ απο το ιδανικό και το minumum θα ελεγα.

Στο multitasking απαιτείται να εχω παραπάνω απο side by side 2 αυστηρές εφαρμογές,επίσης επιβάλλεται εγω σαν χρήστης να ορίζω ποιες εφαρμογές θα έχουν την δυνατότητα εμφάνισης multitasking.

Εγω πχ μπορώ να θέλω να εχω μόλις 5 η 10 των αριθμό ε λοιπόν ΕΓΩ να καθορίζω τι και πως και όχι η Apple για εμένα.

 

Αυτές ειναι απαράδεκτες τακτικές.

 

Τωρα μου επιβάλει με το ζόρι τις δικές της άσχετα αν για εμένα η πολλους άλλους ειναι άχρηστες και επίσης θελει ΤΕΡΑΣΤΙΑ δουλεια απο τους developer να υποστηρίξουν τα νέα fauture του iOS 9 και εδω και 1 μήνα επίσημα ειναι στα δάχτυλα των 2 χεριών που έχουν υποστηρίξει.

 

Πολυ κακό σημάδι για αρχή που έπρεπε μεγαλύτερη κινητικότητα να έβλεπα

Ισως θα έπρεπε η Apple να θέσει πιο αυστηρούς όρους και χρονικούς ορίζοντες/διορίας στους προγραμματιστές αλλιώς να τους αποκλείει απο το store αν δεν συμμορφωθούν εστω προσωρινά.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλές οι προσθήκες και καλοδεχούμενες,αλλα λειψές ειναι και απέχουν πολυ απο το ιδανικό και το minumum θα ελεγα.

Στο multitasking απαιτείται να εχω παραπάνω απο side by side 2 αυστηρές εφαρμογές,επίσης επιβάλλεται εγω σαν χρήστης να ορίζω ποιες εφαρμογές θα έχουν την δυνατότητα εμφάνισης multitasking.

Εγω πχ μπορώ να θέλω να εχω μόλις 5 η 10 των αριθμό ε λοιπόν ΕΓΩ να καθορίζω τι και πως και όχι η Apple για εμένα.

 

Αυτές ειναι απαράδεκτες τακτικές.

 

Τωρα μου επιβάλει με το ζόρι τις δικές της άσχετα αν για εμένα η πολλους άλλους ειναι άχρηστες και επίσης θελει ΤΕΡΑΣΤΙΑ δουλεια απο τους developer να υποστηρίξουν τα νέα fauture του iOS 9 και εδω και 1 μήνα επίσημα ειναι στα δάχτυλα των 2 χεριών που έχουν υποστηρίξει.

 

Πολυ κακό σημάδι για αρχή που έπρεπε μεγαλύτερη κινητικότητα να έβλεπα

Ισως θα έπρεπε η Apple να θέσει πιο αυστηρούς όρους και χρονικούς ορίζοντες/διορίας στους προγραμματιστές αλλιώς να τους αποκλείει απο το store αν δεν συμμορφωθούν εστω προσωρινά.

 

η apple επιβάλει στους devs να εχουν stardar και επισης διαγράφει εφαρμογες αν δεν εχουν αναβαθμιστεί. αυτο ισχυει και ειναι η μονη εταιρία που το κανει. τωρα για το αλλο θα διαφωνήσω ενα smartphone πρεπει να εκτεελει απο μονο του και οχι να οριζει ο χρηστης! αν ειναι να τα οριζει ολα ο χρηστης τοτε δεν ειναι smartphone

iOS Engineer
Link to comment
Share on other sites

Εγω πχ μπορώ να θέλω να εχω μόλις 5 η 10 των αριθμό ε λοιπόν ΕΓΩ να καθορίζω τι και πως και όχι η Apple για εμένα.

 

Ασχολεισε με λαθος εταιρεια! Γιατι αυτο δε θα γινει ποτε! Η Apple θα καθοριζει και εσυ θα βολευεσε, ετσι γινεται απο την υπαρξη της μεχρι σημερα!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

η apple επιβάλει στους devs να εχουν stardar και επισης διαγράφει εφαρμογες αν δεν εχουν αναβαθμιστεί. αυτο ισχυει και ειναι η μονη εταιρία που το κανει. τωρα για το αλλο θα διαφωνήσω ενα smartphone πρεπει να εκτεελει απο μονο του και οχι να οριζει ο χρηστης! αν ειναι να τα οριζει ολα ο χρηστης τοτε δεν ειναι smartphone

Μάλλον δεν διάβασες τι έγραψα.:)

Ήμουν πολυ συγκεκριμένος και ειδικά στο δεύτερο κομμάτι της τοποθέτησης σου είσαι εντελώς άκυρος.

Ασχολεισε με λαθος εταιρεια! Γιατι αυτο δε θα γινει ποτε! Η Apple θα καθοριζει και εσυ θα βολευεσε, ετσι γινεται απο την υπαρξη της μεχρι σημερα!

Στο χέρι μας ειναι όσο πιο πολλοι ζητάμε το παραπάνω η εταιρία να ακούσει και να εχει πιο ευέλικτη πολιτική.

Αμα ειναι όλα αμάσητα να τα τρώμε και οτι μας σερβίρει να λέμε και χίλια ευχαριστώ η να σκύβουμε το κεφάλι τότε απλά θα χορεύουμε στο ρυθμό της και τυφλά υπήκοοι της εξυπηρετώντας την εταιρία βάζοντας αυτήν πανω απο εμάς.

 

Κάποιοι συμβιβάζονται στωικά και τα δέχονται όλα.

Δεν ειναι όμως ετσι όλοι,ευτυχώς θα ελεγα διοτι δεν θα είχαμε ουτε καν αυτές τις προσθήκες/βελτιώσεις.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στο χέρι μας ειναι όσο πιο πολλοι ζητάμε το παραπάνω η εταιρία να ακούσει και να εχει πιο ευέλικτη πολιτική.

Αμα ειναι όλα αμάσητα να τα τρώμε και οτι μας σερβίρει να λέμε και χίλια ευχαριστώ η να σκύβουμε το κεφάλι τότε απλά θα χορεύουμε στο ρυθμό της και τυφλά υπήκοοι της εξυπηρετώντας την εταιρία βάζοντας αυτήν πανω απο εμάς.

 

Κάποιοι συμβιβάζονται στωικά και τα δέχονται όλα.

Δεν ειναι όμως ετσι όλοι,ευτυχώς θα ελεγα διοτι δεν θα είχαμε ουτε καν αυτές τις προσθήκες/βελτιώσεις.

 

Έπί 9 χρόνια το πιο επιτυχημένο τεχνολογικό προϊόν και η Apple δεν ακούει τους καταναλωτές;

 

Μήπως η πραγματικότητα δείχνει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που ισχυρίζεσαι;

Link to comment
Share on other sites

η apple επιβάλει στους devs να εχουν stardar και επισης διαγράφει εφαρμογες αν δεν εχουν αναβαθμιστεί. αυτο ισχυει και ειναι η μονη εταιρία που το κανει.

Τριχες διαγραφει. Η εφαρμογη της τραπεζας Πειραιως για το 6plus δεν εχει αναβαθμιστει εδω και ενα χρονο που εχει βγει το κινητο και τα γραμματα παραμενουν γκουμουτσες, το ιδιο συμβαινει και με αλλα apps.

 

αν ειναι να τα οριζει ολα ο χρηστης τοτε δεν ειναι smartphone

Πλακα κανεις τωρα ετσι; Δεν μπορει να ειπωθηκε τετοια κουβεντα. :blink:

 

 

 

οσοι το εχετε τελικα θα μας πειτε απο μπαταρια πως παει;

και αφηστε τις λεπτομερειες... :lol:

με 3g αποκλειστικα παει ανετα;

 

Το 6S Plus (το μαυρο, για το ροζ δεν ξερω :lol: ), εχει κλασεις ανωτερη μπαταρια απο S6/edge και πλησιαζει το Ζ3 με την τελευταια αναβαθμιση που εχει παρει. Σε σχεση με Νοτε 5 δεν ξερω τι παιζει γιατι δεν το εχω.

Γενικα η μπαταρια ειναι το δυνατο του σημειο!

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

η apple επιβάλει στους devs να εχουν stardar και επισης διαγράφει εφαρμογες αν δεν εχουν αναβαθμιστεί. αυτο ισχυει και ειναι η μονη εταιρία που το κανει. τωρα για το αλλο θα διαφωνήσω ενα smartphone πρεπει να εκτεελει απο μονο του και οχι να οριζει ο χρηστης! αν ειναι να τα οριζει ολα ο χρηστης τοτε δεν ειναι smartphone

Μάσα στο store υπάρχουν εφαρμογές τόσο παλιές που δεν έχουν ούτε λόγο πλευρών 16/9 (iPhone5)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις τωρα ετσι; Δεν μπορει να ειπωθηκε τετοια κουβεντα. :blink:

γιατι? εσυ θα πεις στο λειτουργικο ποιες εφαρμογες θα τρεχει στο παρασκηνιο και ποιες θα υποστηριζουν split? η ολες και διαχειρηση απο το συστημα σωστα η τιποτα. τι δουλεια εχεις να τα οριζεις εσυ αυτα? το smartphone δεν μπορει να διαχειρηστει σωστα την μνημη και τους πορους ωστε να τα κανει ολα μονο του? πλακα μου κανεις τωρα ετσι

Μάσα στο store υπάρχουν εφαρμογές τόσο παλιές που δεν έχουν ούτε λόγο πλευρών 16/9 (iPhone5)

 

αυτο ηταν που ειχε πει η apple αν δεν εγινε πραξη δεν το ξερω δυστηχος

iOS Engineer
Link to comment
Share on other sites

γιατι? εσυ θα πεις στο λειτουργικο ποιες εφαρμογες θα τρεχει στο παρασκηνιο και ποιες θα υποστηριζουν split? η ολες και διαχειρηση απο το συστημα σωστα η τιποτα. τι δουλεια εχεις να τα οριζεις εσυ αυτα? το smartphone δεν μπορει να διαχειρηστει σωστα την μνημη και τους πορους ωστε να τα κανει ολα μονο του? πλακα μου κανεις τωρα ετσι

 

Καταρχας δε μιλησα για εφαρμογες στο παρασκηνιο, αλλα για εφαρμογες που θα υποστηριζουν split screen. Ασε που αυτες που τρεχουν στο backround δε λεγονται εφαρμογες, αλλα διεργασιες.

Αν δεν "πω" εγω σαν χρηστης οτι θελω ολες οι εφαρμογες να μπορουν να γινουν split (οπως π.χ. στα windows και mac), ποιος θα το πει; :shifty::rolleyes:

Το πώς θα διαχειριστει το operating system τις διαφορες διεργασιες στο backround το διευθετει ο κατασκευαστης του operating system.

Το ποιες εφαρμογες θα μπορουν να γινουν split screen το αποφασιζω εγω (οχι εγω προσωπικα, ο χρηστης εννοω) και κανεις αλλος.

 

Αληθεια, γιατι αυτη σου την αποψη δεν την εκφραζεις και για τα mac/Windows οπου μπορεις να βαλεις οτι θελεις split screen;; :lol:

 

αυτο ηταν που ειχε πει η apple αν δεν εγινε πραξη δεν το ξερω δυστηχος

 

Δηλαδη αν μεθαυριο πει η Apple οτι ο γάιδαρος πεταει, παει να πει οτι πεταει ε; Δε θα πρεπει να εξετασουμε αν οντως ισχυει;;

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια, γιατι αυτη σου την αποψη δεν την εκφραζεις και για τα mac/Windows οπου μπορεις να βαλεις οτι θελεις split screen;;

 

Ασχετο το παραδειγμα συγκρισης desktop λειτουργικων με smart λειτουργικο

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Το ποιες εφαρμογες θα μπορουν να γινουν split screen το αποφασιζω εγω (οχι εγω προσωπικα, ο χρηστης εννοω) και κανεις αλλος.

το ποια εφαρμογη θα υποστιριζει split το αποφασιζει ο developer κανοντας χρηση του UISplitViewController. εσυ σαν χρηστης επιλεγεις απλα αν θες να την εχεις ανοιχτη σε split view και μονο...

iOS Engineer
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη ξενέρα μέχρι στιγμής είναι το ότι δεν έχω Push στα Gmails μου, αλλά μόνο Fetch μέσω του iOS mail app.

Και η φάση είναι πως δεν θέλω να βάλω Gmail app.

Με δεδομένο πως πλέον το m.google.com δεν μου παίζει (μιας και δεν έχω Google App for Business), υπάρχει καμία άλλη λύση;

 

Το επόμενο βήμα είναι να σουτάρω ό,τι Google Account έχω, την τρέλα μου μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη ξενέρα μέχρι στιγμής είναι το ότι δεν έχω Push στα Gmails μου, αλλά μόνο Fetch μέσω του iOS mail app.

Και η φάση είναι πως δεν θέλω να βάλω Gmail app.

Με δεδομένο πως πλέον το m.google.com δεν μου παίζει (μιας και δεν έχω Google App for Business), υπάρχει καμία άλλη λύση;

 

Το επόμενο βήμα είναι να σουτάρω ό,τι Google Account έχω, την τρέλα μου μέσα.

 

Βαλε outlook app για mail client. Είναι απίστευτος σε δυνατότητες και λειτουργεί πολύ αξιόπιστα στα notifications. Φυσικά και έχει push στο gmail

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο το παραδειγμα συγκρισης desktop λειτουργικων με smart λειτουργικο

 

Σχετικοτατον. Αν τα κινητα ηταν οπως πριν το 2007 τοτε θα ηταν ασχετο το παραδειγμα.

Τωρα παραειναι σχετικο.

 

το ποια εφαρμογη θα υποστιριζει split το αποφασιζει ο developer κανοντας χρηση του UISplitViewController. εσυ σαν χρηστης επιλεγεις απλα αν θες να την εχεις ανοιχτη σε split view και μονο...

 

Ελα μου ντε που η apple ουτε τον developer αφηνει να αποφασισει αν θελει να γινει το app του split screen. :shifty:

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε outlook app για mail client. Είναι απίστευτος σε δυνατότητες και λειτουργεί πολύ αξιόπιστα στα notifications. Φυσικά και έχει push στο gmail

 

Θενξ protsimer.

 

Το θέμα είναι πως δεν θέλω δεύτερο app για τα emails.

 

Θα αρκεστώ με fetch ανά ώρα και αν εκνευριστώ, θα βάλω το Outlook app αντί εκείνου της Google ή απλά θα καταργήσω εντελώς τα gmails μου.

 

Είναι τραγικό πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Θενξ protsimer.

 

Το θέμα είναι πως δεν θέλω δεύτερο app για τα emails.

 

Θα αρκεστώ με fetch ανά ώρα και αν εκνευριστώ, θα βάλω το Outlook app αντί εκείνου της Google ή απλά θα καταργήσω εντελώς τα gmails μου.

 

Είναι τραγικό πάντως.

Μπορεις να κανεις προωθηση τα email της gmail σε αλλο λογαριασμο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Θενξ protsimer.

 

Το θέμα είναι πως δεν θέλω δεύτερο app για τα emails.

 

Θα αρκεστώ με fetch ανά ώρα και αν εκνευριστώ, θα βάλω το Outlook app αντί εκείνου της Google ή απλά θα καταργήσω εντελώς τα gmails μου.

 

Είναι τραγικό πάντως.

 

Πάντως χάνεις που χρησιμοποιείς τον Apple default mail client. Παραείναι βασικός και σε περιορίζει σε σχέση με 3rd party clients που κάνουν παπάδες

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χάνεις που χρησιμοποιείς τον Apple default mail client. Παραείναι βασικός και σε περιορίζει σε σχέση με 3rd party clients που κάνουν παπάδες

Υπάρχει όμως μια σημαντική διαφορά.

Ο default client δεν κλείνει ποτέ και συνεπώς έχει άμεσο άνοιγμα.

Οι third clients κλείνουν και όταν τους χρειάζεσαι κάνουν refresh και καθυστερούν.

 

Η λύση είναι βάζεις την εφαρμογή Gmail και ρυθμίζεις να λαμβάνεις ειδοποιήσεις.

Κατόπιν ανοίγεις το mail σου από τον official client.

 

Για JB συσκευές βέβαια, υπάρχει tweak.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό υπάρχει το background app refresh. Ώστε όταν χρειαστείς την εφαρμογή να έχει ήδη κατεβάσει τα emails και να είναι διαθέσιμα μέχρι να κάνει αυτό το μικρό reload στην splash screen. Το cloudmagic επίσης κατεβάζει και τα attachments αυτόματα για να είναι διαθέσιμα χωρίς να χρειαστείς να κάνεις κλικ επάνω τους.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σχετικοτατον. Αν τα κινητα ηταν οπως πριν το 2007 τοτε θα ηταν ασχετο το παραδειγμα.

Τωρα παραειναι σχετικο.

 

 

Ελα μου ντε που η apple ουτε τον developer αφηνει να αποφασισει αν θελει να γινει το app του split screen. :shifty:

 

τι ενοεις δεν τον αφηνει? το νεο xcode εχει API για να κανεις χρηση του split multitaskimg. ο dev το χρησημοποιει και ειναι οκ....

iOS Engineer
Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο βήμα είναι να σουτάρω ό,τι Google Account έχω, την τρέλα μου μέσα.

 

Το ιδιο εκανα και τελειωσε η εξυπναδα της google να κοψει το push! Ενα mail σε ολες τις επαφες μου και τελος! ;)

Edited by mavrios
κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iOS 9
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...