Jump to content

Meizu M2 Note


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό φορούσε I rom όταν το πήρατε ή του την βάλατε εσείς;'Εκανε κανείς αναβάθμιση από το update στην 4.5.4i σε κινητό που αρχικά φορούσε A ROM;Μπορώ να του κάνω έτσι αναβάθμιση ή θα το κολλήσω;

edit:από meizufans Q: Can I update to a newer rom via OTA (upgrade app).

NO, you cannot. You have to flash via this method again. Άρα όσοι είχαν A rom αρχικά δεν πρέπει να κάνουν update παρά μόνο με τον τρόπο που υπάρχει στην πρώτη σελίδα.

 

Επιβεβαιώνω κατεβασα από update την εφαρμογη αλλα οταν ξεκινησε δεν... εκανα restart και ξεκινησε με την δικια του. Αρα μάλον εχεις δίκιο.

Edited by aanastasopoulos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επιβεβαιώνω κατεβασα από update την εφαρμογη αλλα οταν ξεκινησε δεν... εκανα restart και ξεκινησε με την δικια του. Αρα μάλον εχεις δίκιο.

 

Παιδιά μου ήρθε και μένα αλλα δεν την περνάει απο πάνω, σε βάζει στο recovery , οπότε θέλει με τον ίδιο τρόπο απο πάνω

Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Ενώ κατάφερα, με την γνωστή διαδικασία να μετατρέψω το κινητό από Α σε i, πριν ένα μήνα, χθες δεν κατάφερα με τίποτα να αναβαθμίσω!!!
Link to comment
Share on other sites

Ενώ κατάφερα, με την γνωστή διαδικασία να μετατρέψω το κινητό από Α σε i, πριν ένα μήνα, χθες δεν κατάφερα με τίποτα να αναβαθμίσω!!!

Προσπάθησες με την ίδια διαδικασία που αναβάθμισες από A σε i ή μέσα ΟΤΑ?

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Ενώ κατάφερα, με την γνωστή διαδικασία να μετατρέψω το κινητό από Α σε i, πριν ένα μήνα, χθες δεν κατάφερα με τίποτα να αναβαθμίσω!!!

Κάτι έκανες λάθος.Εγώ μόλις το αναβάθμισα.Εννοείται με την διαδικασία που το μετέτρεψα από A σε I όχι απ το update.

Edited by manouras2
Link to comment
Share on other sites

παρατήρησα ενα χαζό....bug να το πω....δεν ξερω...Οταν εχω ανοιχτό το bluetooth και ειναι συνδεμένο με την συσκευή bluetooh Headset Που εχω ο ηχος κλήσης πεφτει απο μόνος του ασχετα αν ειναι στο ανωτερο επίπεδο....Πολυ χαζο δεν ακουγεται που δεν ακούγεται καλα...ακομα ποιο χαλια πεφτει περισσότερ. Ξέρει κανείς καποιον τροπο να ανεβασω την ενταση του μουσικού κοματιου εστω και απο το Pc για να ισοσταθμίσω την διαφορα??? υπαρχει καποια εφαρμογή - προγραμματάκι να ανεβαζει τα db???
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, κατά τη διάρκεια περάσματος της νέας ρομ, το τηλεφωνο κόλλισε και στην επανεκκίνηση μπρίκαρε. Όταν ανοίγει ζητά είτε update είτε clear data. Γνωρίζει κανείς τρόπο να μπω recovery και να φορτώσω παλαιότερη ρομ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, κατά τη διάρκεια περάσματος της νέας ρομ, το τηλεφωνο κόλλισε και στην επανεκκίνηση μπρίκαρε. Όταν ανοίγει ζητά είτε update είτε clear data. Γνωρίζει κανείς τρόπο να μπω recovery και να φορτώσω παλαιότερη ρομ;

Ευχαριστώ

 

Νομίζω πρεπει να βρεις τρόπο να βαλεις μεσα στην μνήμη το update.zip ξανα αλλα αν το συνδέσεις με το pc δεν ξέρω κατα ποσο θα το βλεπει ως σκληρό δισκο το pc για να το βαλεις μεσα. Μετα αν γινει αυτο update.zip απο την recovery...Αλλιώς δοκίμασε την μέθοδο του update της Ιντερνατιοναλ απο εδω καπου ποιο πισω υπαρχει νομίζω. Στην πρωτη σελιδα υπαρχει ο οδηγος...

Link to comment
Share on other sites

Μορέ εγώ απλά θέλω να του φορτώσω κάποια από τις ρομ που έχει μέσα ήδη. Δεν μπορώ να το βάλω σε ρεκοβερυ για να φορτώσω ρομ.
Link to comment
Share on other sites

Μορέ εγώ απλά θέλω να του φορτώσω κάποια από τις ρομ που έχει μέσα ήδη. Δεν μπορώ να το βάλω σε ρεκοβερυ για να φορτώσω ρομ.

 

Charge the battery fully so that it will not interrupt the process .

 

>>> Press and hold the volume + button and on / off buttons.

 

>>> Wait on the phone screen menu appear and release both buttons.

 

>>> Scroll with the volume keys to the System Upgrade and Clear Data option.

 

>>> Use the Volume keys to scroll to the Start option and select it by pressing the on / off.

 

Once done and after the phone makes the whole process the phone will return to its initial configuration , as you found it right out of the box first .

 

Δοκιμασε αυτο.Στο προ που χρειαστηκα καποια στιγμη ετσι το εκανα και μου ανοιξε ενας φακελος οπου περασα τη ρομ που ηθελα

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και εγω πριν 2 μερες και το ψαχουλευω....Θελει συνηθεια το flyme.

Mου λειπει η λειτουργια των soft keys που εβγαζαν εξτρα επιλογες-ρυθμισεις στο παρατεταμενο πατημα, στο m2 εχω την αισθηση οτι υπαρχουν εξτρα επιλογες στο μενου που δεν μπορω να τις βρω! Μια ερωτηση γρηγορη προς τους κατοχους...Για ενεργοποιηση της οθονης με double tap το βρηκα, για απενεργοποιηση γιντεται μονο στο κυκλακι του smart touch? Το lenovo k3 note που εχω μολις ενεργοποιουσες την ρυθμιση κατεβαζε αυτοματα μια εφαρμογουλα και εκανες double tap οπουδηποτε στην οθονη για να σβησει.

Κατα τα αλλα ειμαι ευχαριστημενος αρκετα απο το m2 αλλα γενικα σαν συσκευη μαλον καλυτερη το κ3. Ως τωρα βλεπω:

Ταχυτητα πιο γρηγορο το κ3

οθονη σε γενικες γραμμες ιδια με καλυτερο touch το m2

Λιγο καλυτερη μπαταρια το m2 (ερωτηση: απο το 10% πηγε στο 1 μεσα σε δυο λεπτα, εχω θεμα?)

Μενου και ρυθμισεις μακραν το κ3

ηχειο πιο καθαρο κ δυνατο το κ3

Ποιοτητα-φινιρισμα καλυτερο το m2

Καμερες καλυτερες πιστευω το m2

Αυτα προς το παρον, οτι αλλο θελετε ρωτηστε.

Edit

Τωρα που το θυμηθηκα, απο που ρυθμιζεις οτι κατεβαζει εφαρμογες κτλ να αποθηκευονται στην sd?

Edited by foler
Link to comment
Share on other sites

παρ'όλο που έχω χρησιμοποιήσει τον οδηγό με επιτυχία για την 1η μετάβαση από κινέζικη ρομ σε διεθνή, σήμερα όσο κι αν το παλεύω το μήνυμα που βγάζει ο Terminal emulator μετα την εντολή dd είναι σταθερά¨:

dd:/dev/block/platform/mtk-msdc.0/by-name/system permission denied. Τι στο καλό πάει λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Μπαμ μπαμ το GPS. Αμέσως κλειδώνει.

 

Ρε παιδιά πως ενεργοποιώ το WiFi Hotspot; δε το βρίσκω....

 

ρυθμίσεις-διπλή sim και δίκτυα-φορητό hotspot

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παρ'όλο που έχω χρησιμοποιήσει τον οδηγό με επιτυχία για την 1η μετάβαση από κινέζικη ρομ σε διεθνή, σήμερα όσο κι αν το παλεύω το μήνυμα που βγάζει ο Terminal emulator μετα την εντολή dd είναι σταθερά¨:

dd:/dev/block/platform/mtk-msdc.0/by-name/system permission denied. Τι στο καλό πάει λάθος ?

 

εγώ έκανα την αναβάθμιση επιτυχώς με αυτή την εντολή ( dd if=/sdcard/system-i.img of=/dev/block/platform/mtk-msdc.0/by-name/system )από τον οδηγό του Nikosoti που είναι στην πρώτη σελίδα.

Edited by manouras2
Link to comment
Share on other sites

Ίσως στενοχωρήσω μερικούς, έχω στενοχωρηθεί όμως εγώ πρώτα. Το αγόρασα ως αντικαταστάτη του Galaxy s5 λόγω μεγέθους οθόνης αλλά και για να δοκιμάσω για πρώτη φορά το vfm των Κινέζικων τηλεφώνων. Δυστυχώς στην περίπτωση μου ισχύει απόλυτα το "ότι πληρώσεις παίρνεις". Είναι ένα πανέμορφο τηλέφωνο με μια πολύ καλή οθόνη. Μέχρι εκεί. Μπαταρία ανεπαρκέστατη. Ακουστικό ανεπαρκέστατο. . Ηχεία μέτρια. Ποιότητα λήψης σήματος κακή. Επεξεργαστής μετριότατος. Κάμερα καλή μόνο αν το τσιμεντώσεις κάπου και φυσικά δεν κουνιέται και ο στόχος. Εδώ και δέκα μέρες προσπαθώ να του δώσω να καταλάβει ότι δε θέλω να αναβαθμίζει μια συγκεκριμένη εφαρμογή . Αυτό κάνει τα δικά του. Προχθές έκλεισα όλες τις αναβαθμίσεις στο Play store. Σήμερα ξανά οι αναβαθμίσεις έχουν γίνει. Push notifications? Όποτε θέλει αυτό. Έχουμε λοιπόν να κάνουμε με ένα μετριότατο τηλέφωνο που θα ευχαριστήσει μόνο όσους δεν είναι σε θέση να διαπιστώσουν κάποια από τα παραπάνω ελαττώματα, όπως πχ τη γυναίκα μου... Πριν προλάβετε να με χαρακτηρίσετε μίζερο, θα πω ότι αξίζει το κάθε cent από τα λεφτά που έδωσα για να το αποκτήσω . Το λάθος ήταν δικό μου γιατί ήθελα μια Mercedes στην τιμή ενός Hyundai... Edited by manosfp2
Link to comment
Share on other sites

Ίσως στενοχωρήσω μερικούς, έχω στενοχωρηθεί όμως εγώ πρώτα. Το αγόρασα ως αντικαταστάτη του Galaxy s5 λόγω μεγέθους οθόνης αλλά και για να δοκιμάσω για πρώτη φορά το vfm των Κινέζικων τηλεφώνων. Δυστυχώς στην περίπτωση μου ισχύει απόλυτα το "ότι πληρώσεις παίρνεις". Είναι ένα πανέμορφο τηλέφωνο με μια πολύ καλή οθόνη. Μέχρι εκεί. Μπαταρία ανεπαρκέστατη. Ακουστικό ανεπαρκέστατο. . Ηχεία μέτρια. Ποιότητα λήψης σήματος κακή. Επεξεργαστής μετριότατος. Κάμερα καλή μόνο αν το τσιμεντώσεις κάπου και φυσικά δεν κουνιέται και ο στόχος. Εδώ και δέκα μέρες προσπαθώ να του δώσω να καταλάβει ότι δε θέλω να αναβαθμίζει μια συγκεκριμένη εφαρμογή . Αυτό κάνει τα δικά του. Προχθές έκλεισα όλες τις αναβαθμίσεις στο Play store. Σήμερα ξανά οι αναβαθμίσεις έχουν γίνει. Push notifications? Όποτε θέλει αυτό. Έχουμε λοιπόν να κάνουμε με ένα μετριότατο τηλέφωνο που θα ευχαριστήσει μόνο όσους δεν είναι σε θέση να διαπιστώσουν κάποια από τα παραπάνω ελαττώματα, όπως πχ τη γυναίκα μου... Πριν προλάβετε να με χαρακτηρίσετε μίζερο, θα πω ότι αξίζει το κάθε cent από τα λεφτά που έδωσα για να το αποκτήσω . Το λάθος ήταν δικό μου γιατί ήθελα μια Mercedes στην τιμή ενός Hyundai...

 

Καλό θα ήταν (για σένα) να έκανες την σύγκρισή σου με κινητά ανάλογης αξίας, έτσι δεν θα ήσουν τώρα τόσο απογοητευμένος. Μιλάμε για ένα κινητό αξίας €130-€150 το οποίο το συγκρίνεις με ένα άλλο τριπλάσιας τιμής. Αν ψάχνεις αντικαταστάτη για το Galaxy S5, πάρε το Meizu Pro 5 http://www.oppomart.com/meizu-pro-5.html

Zortalian from Planet Zortal
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο! Ξεγελάστηκα από τους 8 πυρήνες αλλά και από τη θεώρηση ότι τα μαρκέ κινητά έχουν υπερτιμημένη αξία, ενώ τα κινέζικα έχουν τίμιο vfm. Και βέβαια έχουν τίμιο vfm, όχι όμως τόσο όσο νόμιζα.

 

Ήμουν αποφασισμένος να πάρω το pro, τώρα όμως το φοβάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και εγω πριν 2 μερες και το ψαχουλευω....Θελει συνηθεια το flyme.

Mου λειπει η λειτουργια των soft keys που εβγαζαν εξτρα επιλογες-ρυθμισεις στο παρατεταμενο πατημα, στο m2 εχω την αισθηση οτι υπαρχουν εξτρα επιλογες στο μενου που δεν μπορω να τις βρω! Μια ερωτηση γρηγορη προς τους κατοχους...Για ενεργοποιηση της οθονης με double tap το βρηκα, για απενεργοποιηση γιντεται μονο στο κυκλακι του smart touch? Το lenovo k3 note που εχω μολις ενεργοποιουσες την ρυθμιση κατεβαζε αυτοματα μια εφαρμογουλα και εκανες double tap οπουδηποτε στην οθονη για να σβησει.

Κατα τα αλλα ειμαι ευχαριστημενος αρκετα απο το m2 αλλα γενικα σαν συσκευη μαλον καλυτερη το κ3. Ως τωρα βλεπω:

Ταχυτητα πιο γρηγορο το κ3

οθονη σε γενικες γραμμες ιδια με καλυτερο touch το m2

Λιγο καλυτερη μπαταρια το m2 (ερωτηση: απο το 10% πηγε στο 1 μεσα σε δυο λεπτα, εχω θεμα?)

Μενου και ρυθμισεις μακραν το κ3

ηχειο πιο καθαρο κ δυνατο το κ3

Ποιοτητα-φινιρισμα καλυτερο το m2

Καμερες καλυτερες πιστευω το m2

Αυτα προς το παρον, οτι αλλο θελετε ρωτηστε.

Edit

Τωρα που το θυμηθηκα, απο που ρυθμιζεις οτι κατεβαζει εφαρμογες κτλ να αποθηκευονται στην sd?

http://www.public.gr/product/tilefonia/kinita-smartphones/smartphone-samsung-galaxy-grand-neo-plus-8gb-leyko/prod5640035pp/

 

Αυτό είναι ένα αντίστοιχο της Samsung στα λεφτά αυτά.

Αυτή είναι μια δίκαιη σύγκριση

Link to comment
Share on other sites

http://www.public.gr/product/tilefonia/kinita-smartphones/smartphone-samsung-galaxy-grand-neo-plus-8gb-leyko/prod5640035pp/

 

Αυτό είναι ένα αντίστοιχο της Samsung στα λεφτά αυτά.

Αυτή είναι μια δίκαιη σύγκριση

 

Μα εγω δεν το συγκρινω με τα επωνυμα κινητα,, το συγκρινω με το lenovo k3 note μου. Ποτε δεν προκειται να αγορασω ενα σαμυ, αφου δεν μπορω μα ουτε και θα ηθελα να δωσω 500-800€ για κινητο.Κινα και παλι κινα για μενα....με την ερωτηση που εκανα πιο πανω για να αποθηκευονται ολα κατευθειαν στην sd ξερει κανεις τελικα αν και πως γινεται;

Link to comment
Share on other sites

παρ'όλο που έχω χρησιμοποιήσει τον οδηγό με επιτυχία για την 1η μετάβαση από κινέζικη ρομ σε διεθνή, σήμερα όσο κι αν το παλεύω το μήνυμα που βγάζει ο Terminal emulator μετα την εντολή dd είναι σταθερά¨:

dd:/dev/block/platform/mtk-msdc.0/by-name/system permission denied. Τι στο καλό πάει λάθος ?

Δεν έχεις δικαιώματα su. Και μένα το έβγαζε ενώ η εντολή ήταν ΟΚ. Στο terminal "βαράς" την εντολή SU δύο φορές καπάκι.

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Μα εγω δεν το συγκρινω με τα επωνυμα κινητα,, το συγκρινω με το lenovo k3 note μου. Ποτε δεν προκειται να αγορασω ενα σαμυ, αφου δεν μπορω μα ουτε και θα ηθελα να δωσω 500-800€ για κινητο.Κινα και παλι κινα για μενα....με την ερωτηση που εκανα πιο πανω για να αποθηκευονται ολα κατευθειαν στην sd ξερει κανεις τελικα αν και πως γινεται;

Κατά λάθος απαντησα σε σένα φίλε. Ήταν για το φίλο με το s5.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...