Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6630


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jonmadjon (31 Δεκ. 2004 , 02:17)

 

Επειδή θέλω να καθαρίσω το κινητό από εφαρμογές που έχω βάλει και δοκιμές με ρυθμίσεις ιντερνετ μπορεί να μου πει κάποιος που έχει δοκιμάσει να κάνει soft και hard reset ποια είναι η διαφορά μεταξύ των δύο, ή καλύτερα τι αποτέλεσμα έχει η κάθε μία ενέργεια ?

 

 

 

Επίσης είναι καλύτερο να γίνει φορμάτ της κάρτας mmc από το μενού του τηλεφώνου ή από τον card reader.

 

Είμαι καινούργιος στα Symbian αλλά μέχρι εδώ τα πάω καλά και για να συνεχίσω χωρίς απρόοπτα θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Opos egrape o manos pio pano patas stin othoni anamonis *#7370#

 

Kai o defteros trpos einai patas to koumpi on ,prasino tilefono, asteraki, 3 ola mazi!

 

Kai kanei FULL format!

kata ti gnomi moy kane ena KALO format toy mmc stin card reader meta mia sto tilefono kai tha eisai ok....

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jonmadjon (31 Δεκ. 2004 , 00:17)

 

Επειδή θέλω να καθαρίσω το κινητό από εφαρμογές που έχω βάλει και δοκιμές με ρυθμίσεις ιντερνετ μπορεί να μου πει κάποιος που έχει δοκιμάσει να κάνει soft και hard reset ποια είναι η διαφορά μεταξύ των δύο, ή καλύτερα τι αποτέλεσμα έχει η κάθε μία ενέργεια ?

 

Σημειώνω ότι δεν με ενδιαφέρει να κρατήσω οτιδήποτε πληροφορίες έχω αποθηκεύσει στο τηλέφωνο. Θέλω να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση και να το αρχίσω από την αρχή τώρα που το έμαθα σχετικά καλά.

 

Δηλαδή σε ποια περίπτωση θα πρέπει να ξαναγίνει εγκατάσταση των εφαρμογών και αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που δεν μπορούμε να ξαναεγκαταστήσουμε (πχ στο site της nokia όπου υπάρχουν οι εφαρμογές δεν υπάρχει η εφαρμογή της Kodak αλλά δεν έγινε και κάτι...).

 

Επίσης είναι καλύτερο να γίνει φορμάτ της κάρτας mmc από το μενού του τηλεφώνου ή από τον card reader.

 

Είμαι καινούργιος στα Symbian αλλά μέχρι εδώ τα πάω καλά και για να συνεχίσω χωρίς απρόοπτα θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Υπάρχουν 2 είδη φορμάτ!!!

 

Το *#7370#

 

και

 

Το πράσινο τηλέφωνο, αστερακι, τρία 3 και το κουμπί της ενεργοποίησης του κινητού, Αυτά όλα μαζί!

 

Καλύτερο είναι το δεύτερο αλλά προσωπικά δεν έχω καταλάβει την διαφορά!

 

Ακόμα καλό θα ήταν να κάνεις και ένα φορμάτ στην κάρτα και να βγάλεις όλες αυτές κατά την άποψή μου άχρηστες εφαρμογές.

 

Καλή επιτυχία!

 

:) :happy:

 

edit: Με πρόλαβες μα καλά τι σκέψη είναι αυτή τα ίδια πράγματα λέμε!

Γεια σου ρε Γιάννη μέγα!

:cool:

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Αύριο θα τα προσπαθήσω. Πιστεύω οτι δεν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα αφού κι εσείς το έχετε ήδη κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jonmadjon (31 Δεκ. 2004 , 01:11)

 

Από την αρχή η μπαταρία του κινητού τελείωνε σε 12 ώρες με αρκετή χρήση. Το περίεργο είναι ότι σε περιοχές με φουλ σήμα 3G (χρησιμοποιώ κανονική sim Vodafone) και με σχεδόν καθόλου χρήση του τηλεφώνου, δηλαδή απλά σε αναμονή, η μπαταρία δεν κρατάει πάνω από 15 ώρες.

 

Το θέμα είναι οτι η μπαταρία δεν έχει πρόβλημα αφού όταν θέσεις το κινητό στην κατάσταση εκτός σύνδεσης τότε δεν πέφτει ούτε μια γραμμή μετά από 24+ ώρες. Επίσης καλή αυτονομία έχει όταν χρησιμοποιείται σε περιοχές χωρίς καθόλου σήμα 3G αλλά μόνο το κανονικό 2G (έχει αναφερθεί και από άλλον χρήστη).

 

Γνώμη μου είναι οτι το κινητό όταν έχει σήμα 3G (και όχι μόνο όταν κάνει εναλλαγές μεταξύ 2G και 3G) καταναλώνει πολύ ρεύμα. Τώρα, αν για αυτό φταίει π.χ. η Vodafone ή η Nokia δεν ξέρω.....

 

Μήπως η αυτονομία των 300 ωρών σημαίνει απλά να έχεις το κινητό ανοικτό χωρίς κάρτα sim ????

 

Μήπως το δίκτυο 3G της Vodafone δημιουργεί κάποιο πρόβλημα ????

 

Επίσης προσπάθησα να θέσω manually το δίκτυο διαλέγοντας το Vodafone και όχι το Vodafone 3G αλλά μάταια, αφού πάντα ψάχνει για το δίκτυο 3G. Αυτό ίσως να έδινε και μια λύση.... άν γινόταν.

 

Περιμένω να ακούσω απόψεις πάνω στο θέμα.

 

Γιάννης,

άλλος ένας καινούργιος κάτοχος του 6630.

 

Αυτό που εγώ δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί η Νόκια έκανε την μαλ@κία και δεν έδωσε επιλογή δικτύου όπως στο 6650.Να έχεις δηλαδή την δυνατότητα να επιλέξεις GSM η UMTS η DUAL MODE για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..
http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

να πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει αν την στιγμή των εναλλαγών δικτύου καταναλώνει ενέργεια όσο το αν αυτό επηρεάζει την υγεία μας!!

 

όσο να νε αυτό δυναμώνει την ισχύ της εκπομπής και ποιος ξέρει που φτάνει το SAR !!!

πως να κοιμάμαι ήσυχος όταν το έχω διπλα στο κρεβάτι μου και αυτό λόγο του μειωμένου σήματος ψάχνει μονίμως για κεραία!!!

 

και σας λέω ότι όταν δεν έχει καλο σήμα το κινητό και το βάλετε κοντά σε ηχεία ή σε μια τηλεόραση κάνει κάθε λεπτό μπιπ μπιπ μπιπ ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DENIOR (31 Δεκ. 2004 , 12:26)

 

Apo pou kai pos mporo na katevaso kapoia paixnidia tou NGAGE sto 6630;

Ston REAL PLAYER tou 6630,mporo na apothikeuso kai tragoudia pou den einai MP3;

 

ναι.amr wav rm

Link to comment
Share on other sites

Στην επιλογή μετάβαση μπορώ να αντιστοιχίσω και άλλες εφαρμογές εκτος των τριών προεπιλεγμένων (εισερχόμενα - σημειώσεις - ημερολόγιο) γιατί προσπαθώ να βάλω την αριθμομηχ. η τον μετατροπέα νονισμάτων και δεν βρίσκω τον τρόπο..?
Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas

Γεια χαρά, και χρόνια πολλά!!

 

Διαβάζοντας με ζήλο όλα τα posts για το θέμα της αυτονομίας παρατήρησα τα εξής φίλοι χρήστες αυτής της συσκευής:

 

(Αυτονόητα για πολλούς μεν αλλά καινούρια και ανεξήγητα για τους νέους κατόχους της συσκευής δε..)

 

Η μπαταρία κρατάει ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ όταν το κινητό λειτουργεί σε δίκτυο 3G και ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ όταν λειτουργεί σε δίκτυο 2G με την ίδια ΠΑΝΤΑ χρήση!! Για παράδειγμα εγώ που βρίσκομαι στην επαρχεία και σε σύγκριση με έναν κάτοχο της συσκευής που βρίσκετε στην Αθηνά που κάνουμε περίπου την ίδια χρήση στο κινητό έχουμε τουλάχιστον 1-1.5 μέρα διάφορα σε αυτονομία μιας και το δικό του ή δουλεύει μόνιμα σε δίκτυο 3G (εάν βέβαια έχει προμηθευτεί κάρα USIM) ή πολύ περισσότερο έχει ακόμα την απλή κάρτα SIM και έτσι το κινητό προσπαθεί 24 ώρες το 24ωρο να βρει απεγνωσμένα δίκτυο ρουφώντας κυριολεκτικά την μπαταρία!!!

Παρατηρείστε ότι τα περισσότερα posts που αναφέρουν μικρή αυτονομία οι χρηστές που τα γράφουν βρίσκονται σε μέρη όπου υπάρχει δίκτυο 3G!!!

Η δική μου συσκευή λειτουργεί ΑΡΙΣΤΑ με κάρτα 2G της ΤΙΜ και ουδέποτε προσπάθησε να κάνει εναλλαγή σε 3G αφού στο μέρος που ζω δεν υπάρχει ίχνος σήματος 3G και το 2G σήμα είναι FULL σε γεωγραφική κάλυψη 95%. Εξού δε και η αυτονομία των 5 ημερών!!

Διαβάστε τo post του φίλου που μένει στον Ωρωπό (post στη σελίδα 81 από τον user The Ghost). Μόλις γύρισε στην Αθήνα από FULL μπαταρία για 3 ημέρες εκεί μέσα σε λίγες ώρες έμεινε με 2 γραμμές..!! Εγώ ακόμα δεν έχω πάει στην Αθήνα και μετά τις γιορτές που θα πάω θα σας πω τα αποτελέσματα..

 

Σας ευχαριστώ πολύ που διαβάσατε ακόμα ένα post μου και εύχομαι σε ΟΛΟΥΣ σας

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

 

Να είστε καλά!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nickzaxi (31 Δεκ. 2004 , 13:36)

 

Στην επιλογή μετάβαση μπορώ να αντιστοιχίσω και άλλες εφαρμογές εκτος των τριών προεπιλεγμένων (εισερχόμενα - σημειώσεις - ημερολόγιο) γιατί προσπαθώ να βάλω την αριθμομηχ. η τον μετατροπέα νονισμάτων και δεν βρίσκω τον τρόπο..?

 

βαλε το appman.οταν το βαλεις πατα το δεξι βελακι μεχρι να παει στην τελευτεα επιλογη.εκει θα δεις ολα τα προγραμματα.πατας options και προσθηκη στα αγαποιμενα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sequent_c (31 Δεκ. 2004 , 12:11)

 

να πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει αν την στιγμή των εναλλαγών δικτύου καταναλώνει ενέργεια όσο το αν αυτό επηρεάζει την υγεία μας!!

 

όσο να νε αυτό δυναμώνει την ισχύ της εκπομπής και ποιος ξέρει που φτάνει το SAR !!!

πως να κοιμάμαι ήσυχος όταν το έχω διπλα στο κρεβάτι μου και αυτό λόγο του μειωμένου σήματος ψάχνει μονίμως για κεραία!!!

 

και σας λέω ότι όταν δεν έχει καλο σήμα το κινητό και το βάλετε κοντά σε ηχεία ή σε μια τηλεόραση κάνει κάθε λεπτό μπιπ μπιπ μπιπ ....

 

Πολυ σωστη η παρατηρηση σου ηθελα και εγω να το πω τρομερο οταν ειναι κοντα στην οθονη του υπολογιστη ....χαμος
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nmk1988 (30 Δεκ. 2004 , 18:51)

 

To pira ro pira to 6630 Fobero.........!!!!!!!!!!!!!!!

Peite mou me ygeia na xaro...

 

megies megies!!!!!!!!!! ;)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Re to 6630 arxise ksafnika na doneitai,otan afairesa ton fortisth kai akoma den exei stamathsei....Apenergopoihsa th donhsh kai akoma sinexizei na doneitai....TI SIMVAINEI;
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος argi_7 (31 Δεκ. 2004 , 14:20)

 

βαλε το appman.οταν το βαλεις πατα το δεξι βελακι μεχρι να παει στην τελευτεα επιλογη.εκει θα δεις ολα τα προγραμματα.πατας options και προσθηκη στα αγαποιμενα

 

 

Ευχαριστώ

 

Καλή χρονιά σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DENIOR (31 Δεκ. 2004 , 17:05)

 

Re to 6630 arxise ksafnika na doneitai,otan afairesa ton fortisth kai akoma den exei stamathsei....Apenergopoihsa th donhsh kai akoma sinexizei na doneitai....TI SIMVAINEI;

 

 

Κανενα κολλημα θα "εφαγε" . Ουτε να το κλεισεις δεν μπορουσες ?

Δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο παντως :worry:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες δεν πιστευω να εχω προβλημα σηματος επειδη το κινητο ειναι 3g;Δεν σκοπευω να το χρησιμοποιησω ως 3g ,αλλιως να παρω αλλο smartphone.Απλως μου αρεσει πολυ και σαν εμφανιση και σαν δυνατοτητες :D
Link to comment
Share on other sites

Η χρησημοτητα αυτου του forum ειναι απιστευτα ΜΕΓΑΛΗ :!: :!: :!: :D :up:.Στο τηλεφωνο εχω περασει και εγω καποιες εφαρμογες απο το ιντερνετ.Πριν απο 2 ωρες ημουν στο σπιτι ενος φιλου μου ο οποιος εχει και αυτος το 6630 και περνουσαμε καποιες εφαρμογες και στο δικο του τηλ.Ξφνικα το τηλεφωνο μου αρχισε να τρωει καποια κοληματα,οποτε το εκανα restart.Το τηλεφωνο οταν πηγε να ξανανηξει εγραφε αποτυχια επανακινισης σφαλμα λογισμικου.Πικραμενος μετα απο αμετριτες προσπαθειες,ηρθα σπιτι,φυσικα το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να μπω εδω μεσα :) ΟΥΤΕΝ ΚΑΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΡΟΤΗΣΩ ΚΑΤΙ,επεσα πανω στο θεμα ,πρασινο κουμπι,αστερακι,3 και on.Oλα καλα το τηλεφωνο ξαναηρθε στα ισια του :lol: Παιιδια σας ευχαριστω!!!!!!!!ΜΑΥΡΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΚΑΝΑ :o
[sIGPIC][/sIGPIC]Let me see you striped down to the bone!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος greg60 (31 Δεκ. 2004 , 19:19)

 

υπαρχει προγραμμα που να μπορω να επεξεργαζομαι τις επαφες του κινητου στο ΡC;

 

 

Ναι μπορεις να το κανεις με το Nokia PC Suite.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nmk1988 (31 Δεκ. 2004 , 19:30)

 

6630. 3G. , 1 . u-sim vodafone. ! 7 kb/sec. tv live streaming vodafone ... 6630 3G !

 

 

Να βλεπαμε και τι εγραφες ... :worry:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος greg60 (31 Δεκ. 2004 , 19:53)

 

οταν λεω να τις επεξεργαστω ενοω να παρω τις επαφες απο το 6630 ναι να τις δω στο PC

 

 

Με τις εφαρμογες SmartVcard & Contacts Manager τοτε ,

μπορεις να τις δεις με excell .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...