Jump to content

250 ευρω (skroutz), με καλη καμερα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Ειμαι στην αναζητηση κινητού καθώς αρχές Ιουνίου θα αγορασω επιτελους ένα smartphone μετά από 1 χρονο αποταμίευσης.

(Είχα το Sony ericsson Xperia Neo V το οποίο το έχασα μέσα σε ταξιτζή, φυσικά δεν σήκωνε το τηλεφωνο μετά και τώρα ένα χρόνο είμαι με το Sony ericsson C510)

 

Ο λόγος που δεν αγόρασα τοσο καιρο είναι επειδη δεν ήθελα να δωσω 130 ευρώ και να πάρω κάτι μέτριο αλλα να πάρω κάτι καλό που να μην κολλάει.

Πριν λίγο καιρό εξέταζα το LG G3s αλλά δεν με κάλυψε η μπροστινή του κάμερα που σε συνδυασμό με το 1GB RAM με προβλημάτισε μήπως και είχε κολληματα.

 

Το budget βρίσκεται στα 250 ευρώ περίπου και αγορά απο Skroutz.

 

Λοιπόν όσο πιο συνοπτικά γίνεται για να μην κουράζω:

 

1) Οθόνη + Ανάλυση

 

Οθόνη: περίπου 5" (να μπορώ να το κρατήσω στο χέρι μην είναι πολύ μεγαλύτερο)

Ανάλυση: δεν με πολυ ενδιαφέρει η ανάλυση της οθόνης αν και σε αυτά τα λεφτά πιστεύω ότι όλα τα κινητά θα έχουν προσεγμένη ανάλυση.

_________________

2) Κάμερα

 

Μπροστα: Θελω να έχει αξιόλογη μπροστινή κάμερα όχι μονο για selfies αλλά και για skype.

Πίσω: Όσο το δυνατον καλύτερη με βάση τα 250 ευρω που προανέφερα.

_________________

3) Μπαταρία

 

Με φυσιολογική χρήση να κρατά 2 μέρες. Να μην χρειάζεται δηλαδή κάτι τρελά που ακούω, κάθε μέρα φόρτιση.

Βέβαια αυτο σίγουρα οφείλετε και στον τρόπο που φορτίζεις το κινητό. Γενικά στο θέμα της μπαταρίας την προσέχω για αυτό ακόμα και το C510 που εχω τώρα ενώ το εχω 7 χρόνια μου κρατά άνετα 2 μερες.

 

Αν όλη μέρα πάλι έχω ανοιχτά τα δεδομένα, και είμαι internet, παίζω παιχνίδια κτλ, τότε να μου φτάνει μια μέρα.

_________________

4) Υπερθέρμανση

 

Φυσικά, όταν θα είμαι ιντερνετ ή θα μιλάω στο τηλέφωνο να μην υπερθερμαίνεται και...ψήνω μπριζολα...

 

_________________

5) Κολλήματα

 

Θυμάμαι στο Sony Ericsson Xperia Neo V, ενώ στην αρχή δεν κόλλαγε με τον καιρό άρχισε να κολλάει παρόλο που δεν το είχα και πολύ φορτωμένο. Αυτό λογικά θα γινόταν λόγω της RAM?

Αυτο θέλω να το αποφύγω, για αυτό και κάνω αυτήν την υπέρβαση στα χρήματα.

_________________

6)GPS

 

Να μπορώ να κάνω την δουλεία μου όταν οδηγώ

_________________

Ελπίζω να έγινα όσο πιο σαφής γινόταν!

 

Άμα αξίζει βέβαια κάποιο κινητό 20 ευρώ παραπάνω απο 250 τα δίνω, αρκεί να είναι όντως πολύ καλύτερο.

 

Έψαξα και έχω βρει τα παρακάτω αλλα δεν ξέρω αν αξίζουν:

- LG G2

- Huawei Ascend P7 (κατά ποσο αξιόπιστη είναι η Huawei? Έχει άλλο λογισμικό ή έχει android?)

- Samsung Galaxy S4

- Samsung Galaxy A5 (τεράστια υπερβαση για το budget αλλα αν είναι πολύ καλύτερο απο τα υπόλοιπα θα κάνω μια υποχώρηση)

 

Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα περίπου?

Link to comment
Share on other sites

Μονόδρομος το g2. Για το p7 δεν έχω άποψη. Με το s4 θα έχεις θέμα με μπαταρία και κάτι χαζά Lag που σε νευριαζουν αρκετά.
Link to comment
Share on other sites

Για το G2 έχοντας άποψη μπορώ να το προτείνω ανεπιφύλακτα! Είναι ολοκληρωμένο κινητό και έχει πάρα πολύ καλή τιμή γι'αυτά που προσφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το LG G2 σε τιμές μέχρι 250€ είναι μονόδρομος πλέον. Πολύ δύσκολα θα βρεις κάτι πιο ολοκληρωμένο. Μιας όμως και έδειξες πως για μια καλή περίπτωση μπορεί να ξεπεράσεις το budget σου ρίξε μια ματιά και στο HTC One (E8) ως μια επιπλέον επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη καμερα και αδιαβροχο επισης.

http://www.bestprice.gr/item/2153598515/sony-xperia-z1-honami-c6903.html?qid=32AlfjNkqfc_a2f6c&seq=1

 

Δες..συγκρινε και αποφασισε... http://www.phonearena.com/phones/compare/LG-G2,Sony-Xperia-Z1/phones/7969,8000

 

Και μην αρχισουν καποιοι να γραφουν πως το z1 εχει αθλια οθονη γιατι για την χρηση που το θελει το παλικαρι μια χαρα οθονη εχει!

Link to comment
Share on other sites

επειδή και εγώ είμαι σε παρόμοια κατάσταση με εσένα,απλά μαζεύοντας ακόμη χρήματα.μπορείς να δεις κ το zte blade s6,xiaomi mi4i,samsung galaxy a3/a5(νομίζω το δεύτερο είναι στα 300- όπως και το alpha) και το hauwei p7.Γενικά το g2,αν και τούμπανο ,δεν το πολυεμπιστεύομαι αφού είναι 2 χρόνια πίσω οπότε άλλα 2 χρόνια θα αντέξει?περισσότερο εξαιτίας της adreno330 για να γραφικά που φοράει ενώ το mi4i έχει 405 για παράδειγμα. Αν και έχω samsung (advance s) δεν θα προτιμούσα low-mid end γιατί ενώ το έχω 2μιση χρόνια, στο χρόνο πάνω έξαχνα custom rom και έμενα πολλές φορές χωρίς κινητό.από γνωστό το Α3 δουλεύει καλά, αν και με 1.5gb ram, για πόσο ακόμη. το p7 έχω διαβάσει ότι έχει κολλήματα ο επεξεργαστής του,δεν καταλαβαίνω το λόγο.design τέλειο πάντως που το έχω δει από κοντά. γνώμη μου,μιας και ίδιες απαιτήσεις έχουμε, αξίζει το blade s6 και το mi4i. Βέβαια εγώ καλοβλέπω το mi4 που έπεσε στα 290 τώρα,anyway. σου μιλάω για παραγγελία από κίνα (20-25 μέρες περίπου) και προσοχή για το 4g, να είναι FDD και όχι TDD με τις συχνότητες που λειτουργούν σε ελλάδα. και +που πριν την παραγγελία τους λες για app store κ ελληνικά.υπάρχουν και europe warehouse για πιο σύντομα αλλά θέλει ψάξιμο για τιμή κτλ
Link to comment
Share on other sites

επειδή και εγώ είμαι σε παρόμοια κατάσταση με εσένα,απλά μαζεύοντας ακόμη χρήματα.μπορείς να δεις κ το zte blade s6,xiaomi mi4i,samsung galaxy a3/a5(νομίζω το δεύτερο είναι στα 300- όπως και το alpha) και το hauwei p7.Γενικά το g2,αν και τούμπανο ,δεν το πολυεμπιστεύομαι αφού είναι 2 χρόνια πίσω οπότε άλλα 2 χρόνια θα αντέξει?περισσότερο εξαιτίας της adreno330 για να γραφικά που φοράει ενώ το mi4i έχει 405 για παράδειγμα. Αν και έχω samsung (advance s) δεν θα προτιμούσα low-mid end γιατί ενώ το έχω 2μιση χρόνια, στο χρόνο πάνω έξαχνα custom rom και έμενα πολλές φορές χωρίς κινητό.από γνωστό το Α3 δουλεύει καλά, αν και με 1.5gb ram, για πόσο ακόμη. το p7 έχω διαβάσει ότι έχει κολλήματα ο επεξεργαστής του,δεν καταλαβαίνω το λόγο.design τέλειο πάντως που το έχω δει από κοντά. γνώμη μου,μιας και ίδιες απαιτήσεις έχουμε, αξίζει το blade s6 και το mi4i. Βέβαια εγώ καλοβλέπω το mi4 που έπεσε στα 290 τώρα,anyway. σου μιλάω για παραγγελία από κίνα (20-25 μέρες περίπου) και προσοχή για το 4g, να είναι FDD και όχι TDD με τις συχνότητες που λειτουργούν σε ελλάδα. και +που πριν την παραγγελία τους λες για app store κ ελληνικά.υπάρχουν και europe warehouse για πιο σύντομα αλλά θέλει ψάξιμο για τιμή κτλ

 

μόνο που η 330 είναι πολύ καλύτερη απο την 405

Link to comment
Share on other sites

μόνο που η 330 είναι πολύ καλύτερη απο την 405

 

/ offtopic

:confused: αν και έχω ψάξει δεν έχω δει σε επίσημα το 800 σειρά+330 καλύτερο από 600 σειρά+405.απλά έχω δει ότι o 420 που φοράει το nexus είναι ανώτερο.γι'αυτό θεώρησα ότι είναι δυνατότερο (παρεπιπτόντως αν έχεις κάποιο λινκ-όχι forum στείλε μου pls). / endofftopic

δεν προσβάλω το g2,δεν θεωρώ ότι δεν είναι καλό κινητό(αυτό έλειπε!),απλά είναι μοντέλο του 2013 ...υπάρχει μια στασιμότητα τελευταία γύρω από τις αναβαθμίσεις hardware, αλλά θα αντέξει για 2 χρόνια ακόμη? (αντικειμενικοί κάτοχοι του g2 μπορούν να απαντήσουν!)

Link to comment
Share on other sites

/ offtopic

:confused: αν και έχω ψάξει δεν έχω δει σε επίσημα το 800 σειρά+330 καλύτερο από 600 σειρά+405.απλά έχω δει ότι o 420 που φοράει το nexus είναι ανώτερο.γι'αυτό θεώρησα ότι είναι δυνατότερο (παρεπιπτόντως αν έχεις κάποιο λινκ-όχι forum στείλε μου pls). / endofftopic

δεν προσβάλω το g2,δεν θεωρώ ότι δεν είναι καλό κινητό(αυτό έλειπε!),απλά είναι μοντέλο του 2013 ...υπάρχει μια στασιμότητα τελευταία γύρω από τις αναβαθμίσεις hardware, αλλά θα αντέξει για 2 χρόνια ακόμη? (αντικειμενικοί κάτοχοι του g2 μπορούν να απαντήσουν!)

 

η 420 είναι η high-end σειρά όπως και η 330,η 405 είναι mid-range http://laptopmedia.com/news/qualcomm-snapdragon-801-adreno-330-vs-snapdragon-615-adreno-405-comparison-performance-specs-and-benchmark-results/

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σας ευχαριστήσω πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Να το ξεκαθαρίσω ότι από Κίνα δεν θέλω να πάρω, προτιμώ απο skroutz.

 

Όντως το Sony Z1 είναι πολύ καλό από ότι βλέπω αλλά εχει αρκετά υψηλότερο SAR (0.77) σε σχέση με το LG G2 (0.41). Δηλαδή σχεδόν το μισό.

Από εκεί και πέρα βέβαια μόλις πρόσεξα οτι το G2 δεν δεχεται micro sd, οπότε αναγκαστικά πάω για τα 32 GB καθώς τα 16GB μου φαίνονται λίγα.

Είδα και το ZTE Blade S6, αρκετά καλό αλλά δεν ξέρω τι παίζει απο μπαταρία και γενικα αν είναι καλο.

Αυτό που δεν μπόρεσα να βρω πουθενά είναι το xiaomi mi4i που αναφέρθηκε... Είναι από Κίνα για αυτό δεν υπάρχει σε skroutz-bestprice?

 

Πάντως το κινητό που θα πάρω προβλέπεται να χρησιμοποιηθεί minimum 2 χρόνια.

 

Συνοψίζοντας, μετά τα όσα είπατε είμαι ανάμεσα σε αυτά πλέον:

- LG G2 (32 GB)

- Sony Xperia Z1 Honami

- HTC One E8

- ZTE Blade S6

- Samsung Galaxy A5 (Απορρίπτεται επειδή η μπαταρία δεν ειναι αποσπώμενη)

 

Έχετε να προσθέσετε κάποιο ή να προτείνετε 1 απο τα 4 που ειπα? Αν και απότι καταλαβα οι περισσότεροι λέτε για LG G2.

Edited by padodinamos
Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα σε μπερδέψω λίγο περισσότερο αλλά νομίζω πως αξίζει να κοιτάξεις και το Huawei Ascend P7. Έχει καλή κάμερα και έπεσε και αρκετά η τιμή του.

 

Πάντως κανένα από τα παραπάνω δεν έχει αποσπώμενη μπαταρία αν δε κάνω λάθος.

 

Edit: Το έχεις ήδη αναφέρει στο πρώτο σου ποστ βλέπω. Απορώ γιατί δεν πέρασε στον τελικό πάντως...

Edited by madman099
Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα σε μπερδέψω λίγο περισσότερο αλλά νομίζω πως αξίζει να κοιτάξεις και το Huawei Ascend P7. Έχει καλή κάμερα και έπεσε και αρκετά η τιμή του.

 

Πάντως κανένα από τα παραπάνω δεν έχει αποσπώμενη μπαταρία αν δε κάνω λάθος.

 

Edit: Το έχεις ήδη αναφέρει στο πρώτο σου ποστ βλέπω. Απορώ γιατί δεν πέρασε στον τελικό πάντως...

 

Κυρίως λόγω της μπαταρίας. Διάβασα σε σχόλια, και όπως κατάλαβα του G2 είναι πάρα πολύ καλύτερη!

 

Πάντως τείνω προς G2.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα σε μπερδέψω λίγο περισσότερο αλλά νομίζω πως αξίζει να κοιτάξεις και το Huawei Ascend P7. Έχει καλή κάμερα και έπεσε και αρκετά η τιμή του.

 

Πάντως κανένα από τα παραπάνω δεν έχει αποσπώμενη μπαταρία αν δε κάνω λάθος.

 

Edit: Το έχεις ήδη αναφέρει στο πρώτο σου ποστ βλέπω. Απορώ γιατί δεν πέρασε στον τελικό πάντως...

 

το p7 έχει χειρότερη cpu/gpu απο το g2

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σας ευχαριστήσω πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Να το ξεκαθαρίσω ότι από Κίνα δεν θέλω να πάρω, προτιμώ απο skroutz.

 

Όντως το Sony Z1 είναι πολύ καλό από ότι βλέπω αλλά εχει αρκετά υψηλότερο SAR (0.77) σε σχέση με το LG G2 (0.41). Δηλαδή σχεδόν το μισό.

Από εκεί και πέρα βέβαια μόλις πρόσεξα οτι το G2 δεν δεχεται micro sd, οπότε αναγκαστικά πάω για τα 32 GB καθώς τα 16GB μου φαίνονται λίγα.

Είδα και το ZTE Blade S6, αρκετά καλό αλλά δεν ξέρω τι παίζει απο μπαταρία και γενικα αν είναι καλο.

Αυτό που δεν μπόρεσα να βρω πουθενά είναι το xiaomi mi4i που αναφέρθηκε... Είναι από Κίνα για αυτό δεν υπάρχει σε skroutz-bestprice?

 

Πάντως το κινητό που θα πάρω προβλέπεται να χρησιμοποιηθεί minimum 2 χρόνια.

 

Συνοψίζοντας, μετά τα όσα είπατε είμαι ανάμεσα σε αυτά πλέον:

- LG G2 (32 GB)

- Sony Xperia Z1 Honami

- HTC One E8

- ZTE Blade S6

- Samsung Galaxy A5 (Απορρίπτεται επειδή η μπαταρία δεν ειναι αποσπώμενη)

 

Έχετε να προσθέσετε κάποιο ή να προτείνετε 1 απο τα 4 που ειπα? Αν και απότι καταλαβα οι περισσότεροι λέτε για LG G2.

 

Το g2,z1 και A5 δεν εχουν αποσπωμενη μπαταρια,αρα δεν το θεωρω μειονεκτημα,

αφου μπορεις να αγορασεις ενα powebank για να φορτισεις το τηλεφωνο αντι για 2η μπαταρια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

το p7 έχει χειρότερη cpu/gpu απο το g2

 

Το ξέρω. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η συσκευή δεν είναι καλή ή ότι θα κολλάει. Τα πάντα θα τρέχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Θα σου προτεινα να δεις εκτος των οσων εχουν αναφερθει και το εκπληκτικο lumia 930 , μονο που ειναι listed ενα 50ρικο παραπανω απο το καπελο που εχεις βαλει.

Δεν ξερω αν προσανατολιζεσαι μονο σε αντροιντ αλλα το συγκεκριμενο κινητακι + τις αναβαθμισεις (βλςπς windows 10) και την υποστηριξη που εχει + αυτη που θα εχει νομιζω πως εχει ενα εκπληκτικο vfm και μην ξεχνας οτι μιλαμε για την ναυαρχιδα των winodws phone της νοκια.

Καταπληκτικο gps,οθονη σουπερ και φωτογραφικη η καλυτερη στην κατηγορια του.

 

review ,μην πας μακρια μπορεις να δεις απο το myphone.gr στο my devices.

φιλικά.

... Μπορείς να μετανιώνεις, μα όχι για αυτά που απέκτησες,

αλλά για εκείνα που σου χάρισαν απλόχερα και δεν τα πήρες ...

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη τα g2, z1 έχουν και μεγάλη μπαταρία με πολύ καλή αυτονομία. Eπίσης δεν μπορώ να βλέπω σχόλια του στυλ είναι κοντά 2 χρόνια το g2 και από την άλλη να προτείνονται προτάσεις νεότερες αλλά με χειρότερο hw....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι να λέμε τώρα, το g2 μακράν των άλλων σε ταχύτητα, οθόνη, μπαταρία. Το 930 που είπε ο φίλος παραπάνω είναι σπουδαίο, αν μπορείς να παλέψεις τα κουσούρια του wm σε σχέση με το android (έχει βέβαια και τα πλεονεκτήματά του).
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει κατα 90% για το LG G2. Φαίνεται πιο ολοκληρωμένο απο όλα τα υπόλοιπα όπως αναφερετε οι περισσοτεροι!

Θα πάρω των 32GB ομως που κανει 270 ευρω.

 

Προτιμώ μόνο android και οχι windows phone, αλλά πραγματικά φαίνεται "τουμπανο".

 

Κάποια αποψη σχετικά με το Samsung Galaxy S5 mini εχετε? Να ασχοληθώ ή να το απορρίψω με τη μια?

Επίσης αρχές Ιουνίου βγαίνει το LG G4. Η τιμή του G2 θα πεσει και άλλο ή θα μεινει περίπου στα 270 που ειναι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει κατα 90% για το LG G2. Φαίνεται πιο ολοκληρωμένο απο όλα τα υπόλοιπα όπως αναφερετε οι περισσοτεροι!

Θα πάρω των 32GB ομως που κανει 270 ευρω.

 

Προτιμώ μόνο android και οχι windows phone, αλλά πραγματικά φαίνεται "τουμπανο".

 

Κάποια αποψη σχετικά με το Samsung Galaxy S5 mini εχετε? Να ασχοληθώ ή να το απορρίψω με τη μια?

Επίσης αρχές Ιουνίου βγαίνει το LG G4. Η τιμή του G2 θα πεσει και άλλο ή θα μεινει περίπου στα 270 που ειναι τωρα?

 

Το S5 Mini είναι μια πάρα πολύ αξιόλογη πρόταση, αλλά συγκρίνοντάς το με το G2 δεν έχει ελπίδα. Η τιμή του G2 θεωρώ ότι είναι η καλύτερη δυνατή αυτή τη στιγμή μιας και μετά την έλευση του G4 θα αρχίσουν να μειώνονται τα μαγαζιά στο Skroutz και η τιμή του θα πάρει τον ανήφορο. Τρέξεεεεε! :lol: :)

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...