Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Επειδή συνηθίζω να φοράω πολύ κολλητά jean, ανάμεσα στα μπούτια μου οι τρύχες έχουν κοπεί και φαίνονται σα ξυρισμένες.

Όποτε κατά καιρούς βγαίνουν κάτι πολύ μεγάλα και φουσκωτά σπυριά τα οποία είναι τίγκα στο πίον και πονάνε πολύ.Είναι τρύχες οι οποίες γυρνάνε μέσα.Τις περισσότερες φορές φεύγουν μόνα τους.

Υπάρχει όμως ένα το όποίο το έχω χωρίς υπερβολή 2,5 χρόνια.

Φουσκώνει-ξεφουσκώνει πάει να κλείσει αλλά μετά πάλι φουσκώνει και πονάει πολύ. Ενώ αυτό το καλοκαίρι το πέρασα ήρεμα, τώρα είναι τούμπανο πάλι..

Τι μπορώ να κάνω??

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομλιζω να είναι και τόσο σοβαρό, αν δλδ. βάλω το έτερον ήμισυ σε μια μικροεπεμβασούλα να το ανοίξει επιφανειακά και να δούμε αν έχει γυρίσει τρίχα η οποία δεν φαίνεται?

Το έχεις πάθει"?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παιδιά δεν είναι τόσο σοβαρό. Μάλλον εγώ το εξήγησα λάθος.

Δεν είναι κάποιο φριχτό απόστημα, είναι ένα σπυρί φουσκωμένο-σαν αυτά που βγαίνουν στο λαιμό σε κόντρα ξύρισμα, το οποίο ξεφουσκώνει - παίρνει το χρώμα του δέρματος (παραλίγο) και μετά-ειδικά αν το πειράξω ξανα φουσκώνει.

Έχει πίον και αίμα μέσα και φαίνεται μια μαύρη σκιά όταν ξεφουσκώσει κάπως(μάλλον τρίχα είναι).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή συνηθίζω να φοράω πολύ κολλητά jean, ανάμεσα στα μπούτια μου οι τρύχες έχουν κοπεί και φαίνονται σα ξυρισμένες.

Όποτε κατά καιρούς βγαίνουν κάτι πολύ μεγάλα και φουσκωτά σπυριά τα οποία είναι τίγκα στο πίον και πονάνε πολύ.Είναι τρύχες οι οποίες γυρνάνε μέσα.Τις περισσότερες φορές φεύγουν μόνα τους.

Υπάρχει όμως ένα το όποίο το έχω χωρίς υπερβολή 2,5 χρόνια.

Φουσκώνει-ξεφουσκώνει πάει να κλείσει αλλά μετά πάλι φουσκώνει και πονάει πολύ. Ενώ αυτό το καλοκαίρι το πέρασα ήρεμα, τώρα είναι τούμπανο πάλι..

Τι μπορώ να κάνω??

Filaraki ma thn panagia exw akribws to idio problhma.Kai ksereis pws to psiloantimetopisa?Arxisa na foraw synexws mpokserakia pou na kalyptoun to shmeio auto etsi oste na mhn erxete se epafh to shmeio auto me tipota...!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή συνηθίζω να φοράω πολύ κολλητά jean, ανάμεσα στα μπούτια μου οι τρύχες έχουν κοπεί και φαίνονται σα ξυρισμένες.

Όποτε κατά καιρούς βγαίνουν κάτι πολύ μεγάλα και φουσκωτά σπυριά τα οποία είναι τίγκα στο πίον και πονάνε πολύ.Είναι τρύχες οι οποίες γυρνάνε μέσα.Τις περισσότερες φορές φεύγουν μόνα τους.

Υπάρχει όμως ένα το όποίο το έχω χωρίς υπερβολή 2,5 χρόνια.

Φουσκώνει-ξεφουσκώνει πάει να κλείσει αλλά μετά πάλι φουσκώνει και πονάει πολύ. Ενώ αυτό το καλοκαίρι το πέρασα ήρεμα, τώρα είναι τούμπανο πάλι..

Τι μπορώ να κάνω??

 

Φιλε aijivl θα σου προτεινα, αν και δεν ειμαι ειδικος ουτε εχω αντιμετωπισει καποια παρομοια κατασταση, να το αφησεις λιγο να περασει και οπως λες και εσυ να ξεφουσκωσει...και φυσικα για καποιον καιρο απεφευγε τα κολλητα jeans. Απο εκει και περα αμα δεν γινει τιποτα και δεν δεις αποτελεσματα καλο θα ηταν να το κοιταξεις με καποιον ειδικο!!!:)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παιδιά δεν είναι τόσο σοβαρό. Μάλλον εγώ το εξήγησα λάθος.

Δεν είναι κάποιο φριχτό απόστημα, είναι ένα σπυρί φουσκωμένο-σαν αυτά που βγαίνουν στο λαιμό σε κόντρα ξύρισμα, το οποίο ξεφουσκώνει - παίρνει το χρώμα του δέρματος (παραλίγο) και μετά-ειδικά αν το πειράξω ξανα φουσκώνει.

Έχει πίον και αίμα μέσα και φαίνεται μια μαύρη σκιά όταν ξεφουσκώσει κάπως(μάλλον τρίχα είναι).

 

ακουγεται σαν κλασικη περιπτωση θυλακιτιδας - το παθαινουν πολλοι - αλλα το πειραζεις κι ολας....την επομενη φορα παρε ενα τσιμπιδακι για τα φρυδια και τραβα και την ριζουλα που ειναι μεσα γιατι αυτη ειναι που κανει τη ζημια και βαζε λιγη ταλκ για να μην εχει τριβη με το ρουχο...good luck!:yinyang:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ακουγεται σαν κλασικη περιπτωση θυλακιτιδας - το παθαινουν πολλοι - αλλα το πειραζεις κι ολας....την επομενη φορα παρε ενα τσιμπιδακι για τα φρυδια και τραβα και την ριζουλα που ειναι μεσα γιατι αυτη ειναι που κανει τη ζημια και βαζε λιγη ταλκ για να μην εχει τριβη με το ρουχο...good luck!:yinyang:

 

Θα δοκιμάσω και θα σας κρατήσω ενήμερους για τη συνέχεια.!

Ευχαριστώ..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ακουγεται σαν κλασικη περιπτωση θυλακιτιδας - το παθαινουν πολλοι - αλλα το πειραζεις κι ολας....την επομενη φορα παρε ενα τσιμπιδακι για τα φρυδια και τραβα και την ριζουλα που ειναι μεσα γιατι αυτη ειναι που κανει τη ζημια και βαζε λιγη ταλκ για να μην εχει τριβη με το ρουχο...good luck!:yinyang:
+1

μην ξεχασεις να απολυμανεις το τσιμπιδακι πριν το χρησιμοποιησεις...αν το τριψεις με ενα βαμβακακι και οινοπνευμα 8α εισαι οκ...

αφου βγει η τριχουλα(προσεχε να βγει ολοκληρη,να μη σπασει και μεινει η ριζα μεσα)βαλε στο σημειο οξυζενε(H2O2 ειναι)η αν δεν εχεις βαλε λιγο οινοπνευμα...και μετα ταλκ οπως πολυ σωστα λεει η lady dragon :D

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

+1

μην ξεχασεις να απολυμανεις το τσιμπιδακι πριν το χρησιμοποιησεις...αν το τριψεις με ενα βαμβακακι και οινοπνευμα 8α εισαι οκ...

αφου βγει η τριχουλα(προσεχε να βγει ολοκληρη,να μη σπασει και μεινει η ριζα μεσα)βαλε στο σημειο οξυζενε(H2O2 ειναι)η αν δεν εχεις βαλε λιγο οινοπνευμα...και μετα ταλκ οπως πολυ σωστα λεει η lady dragon :D

 

Μπραβο φιλεναδα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αύριο, θα την κάνω τη δουλειά, θα φορέσω για κάποιο καιρό μποξεράκια και πιο λάσκα τζινάκια.

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον:) :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε..αν και δε βρισκω το λογο του να βαλεις μποξερακι...δε 8α λυ8ει το προβλημα ετσι..αντιθετως 8α υπαρχει μεσα στο δερμα σου.απλα δε θα τριβεται στο τζην σου...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που θελω να ρωτησω κ θεωρω σημαντικο, ειναι να μου πειτε καθε ποτε περιπου χρειαζονται αλλαγη οι κεφαλες της.

Διαβασα καπου οτι μετα τους 3 μηνες ειναι αχρηστες και θελουν αλλαγη. Δλδ 45 ευρω συνολο. Αν ισχυει κατι τετοιο θα παραμεινω στο ξυραφακι, γιατι πιστευω ειναι ασυμφορο.

Για τις λοσιον τις υπολογισα οτι βγαινουν γυρω στα 2ευρω το μηνα που ειναι οκ i guess.

 

Thanks again :)

 

Εχω την Norelco (North American Philips Corporation) 955RX από το 1992.

Ξυρίζομαι σχεδόν καθημερινά, εκτός μερικές φορές που αν δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου, ξυρίζομαι με πινέλο και ξυραφάκι. (πολύ σπάνια...10-15 φορές τον χρόνο περίπου)

 

Δεν έχω αλλάξει ποτέ κεφαλές και με ξυρίζει βαθύτερα από τα ξυραφάκια

 

Αλλά....Προσέχω πολύ και κάνω την σωστή συντήρηση και ιδιαίτερα περίπου μια φορά την εβδομάδα, ψέκασμα με το ειδικό spay για κεφαλές ξυριστικής

 

P.S. τα ξυραφάκια τα αλλάζω κάθε 3-4 ξυρίσματα γιατί τα γένεια μου είναι πολύ σκληρά και "μπουκώνουν".

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

αρχισα και εγω να βγαζω τριχες. αν τις ξυρισω θα αγριεψουν???μην κανω καμια μαμακια και αποκτησω γενια...
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται!!

Αν τις ξυριζεις αγριευουν!

Καλως ηρθες στο club!!!

Σιγα σιγα θα ερθουν και τα γενια!

Μην νομιζεις συντομα.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

αρχισα και εγω να βγαζω τριχες. αν τις ξυρισω θα αγριεψουν???μην κανω καμια μαμακια και αποκτησω γενια...

Ε καλά...δεν θα αποκτήσεις και έρπη!!

Φυσικό πράγμα είναι για ένα αγόρι τα γένια

 

(Φαντάζεσαι να ήσουν κορίτσι και να έκανες το παραπάνω post??? :ρ)

 

Όσο για αυτό που ρωτάς, ναι. Αν το ξυρίσεις θα αρχίσουν σιγά σιγά να βγαίνουν περισσότερες και συχνότερα... Βέβαια (αν και δεν ξέρω πόσο ακριβώς "πυκνές" είναι οι τρίχες που έχεις βγάλει) να σου πω πως δεν είναι ωραίο (μα καθόλου ωραίο - τουλάχιστον στα δικά μου μάτια) το θέαμα ενός νεαρού 14χρονου που δεν θέλει να ξυρίσει τις τρίχες που έχουν βγει και σιγά σιγά γίνονται θάμνος (καλύτερα αν είναι κάπως έτσι και στην περίπτωσή σου να τις ξυρίσεις - τα γένια δεν τα γλιτώνεις έτσι κι αλλιώς)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά...δεν θα αποκτήσεις και έρπη!!

Φυσικό πράγμα είναι για ένα αγόρι τα γένια

 

(Φαντάζεσαι να ήσουν κορίτσι και να έκανες το παραπάνω post??? :ρ)

 

Όσο για αυτό που ρωτάς, ναι. Αν το ξυρίσεις θα αρχίσουν σιγά σιγά να βγαίνουν περισσότερες και συχνότερα... Βέβαια (αν και δεν ξέρω πόσο ακριβώς "πυκνές" είναι οι τρίχες που έχεις βγάλει) να σου πω πως δεν είναι ωραίο (μα καθόλου ωραίο - τουλάχιστον στα δικά μου μάτια) το θέαμα ενός νεαρού 14χρονου που δεν θέλει να ξυρίσει τις τρίχες που έχουν βγει και σιγά σιγά γίνονται θάμνος (καλύτερα αν είναι κάπως έτσι και στην περίπτωσή σου να τις ξυρίσεις - τα γένια δεν τα γλιτώνεις έτσι κι αλλιώς)

 

εχω βγαλει αυτες τις χοντρες τις μαυρες, και ειναι κανα ποντο. μαλλον σημερα θα γινει επιστρατευση!!!:shifty:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ
Link to comment
Share on other sites

εχω βγαλει αυτες τις χοντρες τις μαυρες, και ειναι κανα ποντο. μαλλον σημερα θα γινει επιστρατευση!!!:shifty:

Αέρα!!!

 

Έμπαινε και ξύριζε τες όλες!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

αρχισα και εγω να βγαζω τριχες. αν τις ξυρισω θα αγριεψουν???μην κανω καμια μαμακια και αποκτησω γενια...

 

Πρέπει να τις ξυρίσεις... Δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.

Αλλά ΟΧΙ κόντρα... Μην ξυριστείς ποτέ κόντρα αλλά με την φορά που έχουν οι τρίχες, έστω και αν χρειαστεί να ξυριστείς δύο φορές απανωτά

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...