Jump to content

[CAR] Citroen C4


SKALP
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Παιδιά πολύ προσοχή με τις βενζίνες. Για δεύτερη φορά έχω πρόβλημα με το C4 (πολυ ευαίσθητο αποδεικνύεται σε αυτόν τον τομέα). Την κυριάκη αναγκάστηκα να βάλω βενζίνη, μόλις 10 ευρώ, από άγνωστο πρατήριο, και από χθές έχω μαρτυρήσει. Χθές το πρωί κατεβαίνοντας για την δουλειά μου άναξε το λαμπάκι του καταλύτη και μου έβγαλε μήνυμα "FAULT ANTIPOLOUTION". Το έσβησα και το ξαναάναψα και για 2 - 3 χλμ πήγε καλά, αλλά μετά μου έβγαλε πάλι τις ίδιες ενδείξεις, ενώ άρχισε να σπαρταράει ο κινητήρας στις χαμηλές στροφές και να μήν έχει δύναμη να κινήσει το αυτοκίνητο. Το πήγα στην αντιπροσωπεία, το είδαν στο διαγνωστικό και από τις βλάβες που έδειξε μου είπαν ότι είναι από κακή βενζίνη. Μου είπαν να το γεμίσω 1 - 2 φορές με ενισχυμένη βενζίνη μέχρι να κάψει το προβληματικό καύσιμο και να καθαρίσει ο κινητήρας. Χθές το βράδυ μέχρι να γυρίσω σπίτι δεινοπάθησα, το αμάξι δεν τραβάει, η μηχανή δουλεύει σαν να να είναι κινητήρας από τρακτέρ, μέχρι που σε ένα φανάρι μου έσβησε και δεν μπορούσα να το ξαναβάλω μπροστά. Έχω απογοητευτεί εντελώς:( Σήμερα ήρθα στην δουλειά με το αμάξι της γυναίκας μου γιατί φοβήθηκα μήν με αφήσει το C4 στον δρόμο.

 

Οντως πολυ προσοχη

 

καλα αυτοι στην αντιπροσοποια δεν μπορουσαν να στο αδειασουν το ντεποζιτο να βαλεις μετα καμια 100αρα πχ της shell την racing που εχει και καθαρίστικα μεσα να μην εχεις προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτο θα ρωταγα κι εγω; Δεν μπορουσαν να στο αδιεασουν; Βαριοντουσαν;;;; Παιδια κοιταζα τις ζαντες που δινει η αντιπροσωπεια και προσεξα οτι νεω τις 16αρες εχει μονο τις Radicale στις 17αρες εχει 2 διαφορετικες: τις Toka toka και τις Resolfen για το 2λιτρο οπου μαλιστα δεν το εχει σαν επιλογη για τα μικροτερα... Απλως το αναφερω γιατι δεν το ειχα προσεξει... Παντως 16αρα μονο μια ειναι(Radicale) μην εχω καμια εκπληξη μεθαυριο...
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα ρωταγα κι εγω; Δεν μπορουσαν να στο αδιεασουν; Βαριοντουσαν;;;; Παιδια κοιταζα τις ζαντες που δινει η αντιπροσωπεια και προσεξα οτι νεω τις 16αρες εχει μονο τις Radicale στις 17αρες εχει 2 διαφορετικες: τις Toka toka και τις Resolfen για το 2λιτρο οπου μαλιστα δεν το εχει σαν επιλογη για τα μικροτερα... Απλως το αναφερω γιατι δεν το ειχα προσεξει... Παντως 16αρα μονο μια ειναι(Radicale) μην εχω καμια εκπληξη μεθαυριο...

 

 

http://www.citroen.com.au/cms/images/colours/c4/radical.jpg

 

αυτες ειναι οι padicale

 

τις resolfen παντως τις εχω δει σε μη 2λιτρα

 

http://www.citroen.com.au/cms/default.asp?print=true&action=article&ID=11570

 

 

http://www.citroen.com.au/cms/default.asp?action=article&ID=13671 εδω εχει στοιχεια για το τιμονι μας

Link to comment
Share on other sites

Στην αντιπροσωπεία δέν ανέφεραν τόποτα για άδειασμα του ρεζερβουαρ. Και σήμερα που ξαναμίλησα με μαζί τους, μου είπαν να κανω υπομονή 1 - 2 μερες συμπληρώνοντας συνέχεια 100άρα βενζίνη και αν συνεχίσει έτσι να το ξαναπάω. Το απόγευμα μετά την δουλειά θα πάω να το πάρω και θα κάνω βόλτες για να κάψω την βενζίνη και να συμπληρώσω 100άρα. ελπίζω μόνο να μήν με αφήσει και με μαζεύουν οι οδικές...
Link to comment
Share on other sites

Στην αντιπροσωπεία δέν ανέφεραν τόποτα για άδειασμα του ρεζερβουαρ. Και σήμερα που ξαναμίλησα με μαζί τους, μου είπαν να κανω υπομονή 1 - 2 μερες συμπληρώνοντας συνέχεια 100άρα βενζίνη και αν συνεχίσει έτσι να το ξαναπάω. Το απόγευμα μετά την δουλειά θα πάω να το πάρω και θα κάνω βόλτες για να κάψω την βενζίνη και να συμπληρώσω 100άρα. ελπίζω μόνο να μήν με αφήσει και με μαζεύουν οι οδικές...

 

 

πανε πες τους να στο αδειασουν να τελειονεις ρε συ να καθαρίσουν και τα φιλτρα

να εισαι αρχοντας

Link to comment
Share on other sites

http://www.citroen.com.au/cms/images/colours/c4/radical.jpg

 

αυτες ειναι οι padicale

 

τις resolfen παντως τις εχω δει σε μη 2λιτρα

 

http://www.citroen.com.au/cms/default.asp?print=true&action=article&ID=11570

 

Α ναι δεν το ειχα προσεξει... Παντως γιατι να μην εχει αλλη μια επιλογη για τη 16αρα...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι εχει τα toka toka γιατι τα εχω δει και δεν εμοιαζαν...

 

Στο γιατρό ο κύριος...στον οφθαλμίατρο!:lol:

 

http://www.carbc.com/news2/highres/c2vts-07.jpg

 

http://194.5.134.241/photo/lc/W2/79/29/W279290.jpg

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει.... Ειχα δει 16αρες για c2 και δεν ηταν αυτες...

 

Το C2 VTS που πόσταρα πάνω φορά τις ζάντες που φοράνε το 99% των VTS.:cool: :rolleyes:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Παιδιά πολύ προσοχή με τις βενζίνες. Για δεύτερη φορά έχω πρόβλημα με το C4 (πολυ ευαίσθητο αποδεικνύεται σε αυτόν τον τομέα). Την κυριάκη αναγκάστηκα να βάλω βενζίνη, μόλις 10 ευρώ, από άγνωστο πρατήριο, και από χθές έχω μαρτυρήσει. Χθές το πρωί κατεβαίνοντας για την δουλειά μου άναξε το λαμπάκι του καταλύτη και μου έβγαλε μήνυμα "FAULT ANTIPOLOUTION". Το έσβησα και το ξαναάναψα και για 2 - 3 χλμ πήγε καλά, αλλά μετά μου έβγαλε πάλι τις ίδιες ενδείξεις, ενώ άρχισε να σπαρταράει ο κινητήρας στις χαμηλές στροφές και να μήν έχει δύναμη να κινήσει το αυτοκίνητο. Το πήγα στην αντιπροσωπεία, το είδαν στο διαγνωστικό και από τις βλάβες που έδειξε μου είπαν ότι είναι από κακή βενζίνη. Μου είπαν να το γεμίσω 1 - 2 φορές με ενισχυμένη βενζίνη μέχρι να κάψει το προβληματικό καύσιμο και να καθαρίσει ο κινητήρας. Χθές το βράδυ μέχρι να γυρίσω σπίτι δεινοπάθησα, το αμάξι δεν τραβάει, η μηχανή δουλεύει σαν να να είναι κινητήρας από τρακτέρ, μέχρι που σε ένα φανάρι μου έσβησε και δεν μπορούσα να το ξαναβάλω μπροστά. Έχω απογοητευτεί εντελώς:( Σήμερα ήρθα στην δουλειά με το αμάξι της γυναίκας μου γιατί φοβήθηκα μήν με αφήσει το C4 στον δρόμο.

To ίδιο ακριβώς είχα πάθει κι εγώ φίλος, πρίν 6 μέρες.

Χθές μου έβγαλε ένα σφάλμα: "Depollution system faulty". Θυμάμαι το είχε βγάλει και σε κάποιον απο εσάς. Έκανα μερικά μέτρα, έσβησα και ξανάναψα το αυτοκίνητο, και τώρα όλα οκ... Βουλώσαν τα φίλτρα?

To περίεργο είναι οτι το ντεπόζιτο ήταν λίγο κάτω απο τη μέση, γεμισμένο πρίν 2 βδομάδες με ΕΚΟ 100άρα...

Και όντος, στην αρχή το αυτοκίνητο ακουγόταν σαν τραχτέρ δουλεύοντας στις 500-600 στροφές/λεπτό.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τις αλυσιδες που λεγατε. Ρωτησα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν, για 17" ζαντες αλουμινιου, οι αντιολυσθιτικες αλυσιδες μπορουν να κανουν ζημια.

Οποτε με 100€ πηρα τις γνωστες γκρι "σακουλες".

 

Ποιες είναι οι εντυπώσεις σου από τις σακούλες; Κάνουν δουλειά; Δεν τις ήξερα, μέχρι που τις είδα σήμερα να τις φοράει ένα SEAT. Αξίζουν; Σκέφτομαι να βάλω σακούλες αντί για αλυσίδες.

http://www.mathiteio.com/mats/citroen_c4_6(small).jpg
Link to comment
Share on other sites

Εχω και από δαύτες....είναι πολύ βολικές.

 

+ μπαίνουν εύκολα και γρήγορα

+ είναι αθόρυβες και χωρίς κραδασμούς

+ δεν τραυματίζουν τις ζάντες

+ πηγαίνεις με περισσότερη ταχύτητα από ότι με αλυσίδες

 

- μπορούν να σου βγουν εύκολα σε επιτόπια στροφή των τροχών

- είναι πανάκριβες [120€ τις πήρα]

- σε πάγο και δρόμους με κλίση δεν κάνουν και πολλά πράγματα [αθάνατες αλυσίδες]

- περιορισμένος χρόνος ζωής [από 1 εώς 3 χρόνια αναλόγως την συχνότητα της χρήσης]

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εχω και από δαύτες....είναι πολύ βολικές.

 

+ μπαίνουν εύκολα και γρήγορα

+ είναι αθόρυβες και χωρίς κραδασμούς

+ δεν τραυματίζουν τις ζάντες

+ πηγαίνεις με περισσότερη ταχύτητα από ότι με αλυσίδες

 

- μπορούν να σου βγουν εύκολα σε επιτόπια στροφή των τροχών

- είναι πανάκριβες [120€ τις πήρα]

- σε πάγο και δρόμους με κλίση δεν κάνουν και πολλά πράγματα [αθάνατες αλυσίδες]

- περιορισμένος χρόνος ζωής [από 1 εώς 3 χρόνια αναλόγως την συχνότητα της χρήσης]

- είναι από αμίαντο (καρκινογόνες ) να φοράτε πάντα γάντια πρέπει να περιέρχονται μέσα στην συσκευασία

παραπληροφόρηση ηταν μαλλον !!!

Link to comment
Share on other sites

- είναι από αμίαντο (καρκινογόνες ) να φοράτε πάντα γάντια πρέπει να περιέρχονται μέσα στην συσκευασία

 

Urban legend.

 

Εχει συζητηθεί κατα κόρον στο 4ΤΦ. Δεν ισχύει αυτό.:rolleyes:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

α οκ δεν ξερω εγω απλα ετσι ειχα ακουσει και ειπα να σας το πω θα το σβησω τοτε για να μην δημιουργω λαθος εντυπωσεις
Link to comment
Share on other sites

Aπό διάλογο στο Peugeot 307 Club στο 4ΤΦ:

 

Επίσης, στο ρελάντι ένα συνεχόμενο τακ-τακ.

Το έχουμε ξαναπεί παλιότερα νομίζω. Σε άλλα αυτοκίνητα ακούγεται περισσότερο, σε άλλα λιγότερο. Αντλία ανακύκλωσης αναθυμιάσεων που βρίσκεται κάτω από το δεξί φτερό.

 

Εμένα για μπεκ μου είχαν πει!

 

Κι εμένα φίλος μηχανικός μπεκ μου είπε...είναι κακό αυτό; Δεν μου το κάνει πάντα. Εχω Citroen C4 1.6L

 

Tάκη τι λες; :roll:

To συνεχομενο τακ τακ ακουγεται κατω απο το δεξι φτερο και λεγεται κανιστρο ειναι αυτο των αναθυμιασεων βενζινης :wink:

 

Σας το κάνει εσάς; εμένα ναι.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες, κάτι έχω παρατηρήσει τώρα τελευταία (ένα τακ-τακ από μπροστά δεξιά). Όχι όμως πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Μου το κάνει τώρα τελευταία ...όχι κρύο μόνο ζεστό. Το κάνει σε πολλούς που έχουν Peugeot 307 1.6 ...δηλ ίδιο κινητήρα με εμάς.

Δεν το άκουγα αλλά κάποια στιγμή τυχαία που χαμήλωσα ηχοσύστημα...

 

Α το κάνει μόνο στο ρελαντί.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Επισης ενα ακομα μειωνεκτημα των "σακιων" της Autoshock ειναι οτι σκιζονται αρκετα ευκολα... Λιγα μετρα σε ασφαλτο χωρις χιονι, ενα πετραδακι, αποτομοι ελιγμοι ειναι μερικοι απο τους τροπους για να τα σκισετε!!
Link to comment
Share on other sites

σε εμένα με τον 1400αρη δεν πρέπει να το κάνει αυτό . όμως σε στάση σε φανάρια έχω αισθανθεί οχι τακ τακ αλλά κάτι σαν κούνημα στο αμάξι . σαν έναν μικρό τριγμό στο πάτωμα .
Link to comment
Share on other sites

Εγω καμια φορα ασιθανομαι αυτο που λεει ο Karl. elteo δεν εχω πρατηρησει κατ τετοιο θα το κοιταξω...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...