Jump to content

[CAR] Citroen C4


SKALP
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ είχα να το κουνήσω 4 μέρες λόγω βροχών (ευτυχώς που στην οικογένεια υπάρχουν κι άλλα...). Το έβγαλα σήμερα να ξεμουδιάσει λίγο !!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δες στα πισω καθισματα !

ειδες και απο τις δυο πλευρες ? απο την στιγμη που εχει το δικο μου θα εχει και το δικο σου

 

 

 

http://www.xanthifans.gr/spiros/DSC04600.JPG

πολυ πλακα τελικα τα νουμερα που ειδα στις μπροστινες ζωνες ηταν ασχετα αλλα το καλο ειναι οτι στις πισω εχω τις ιδιες ημερομηνιες με σενα karlbarks :lol: :lol:

 

οποτε η φτιαχτηκαν την ιδια μερα η ολα αυτα ειναι π@π@ριες.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα VINs

Η citroen, όπως έδειξα σε προηγούμενο post, μετά το 2001 δεν ακολουθεί ΚΑΘΟΛΟΥ το

αμερικάνικο standard (και ή pegeot το ίδιοι, και άλλοι γιατί ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ!).

 

Στο 9ο και 10ο ψηφίο αντί για CRC και έτος, φαίνεται να κωδικοποιούν μοντέλο/γραμμή

όπως τα αντιστοίχισα στο προηγουμενο post (οπότε δεν έχει σχέση με χρόνο παραγωγής

το 10ο ψηφίο). Τα άλλα 6 ψηφία, όσο και να το ψάχνω φαίνεται απλά να είναι σειριακός

αριθμός και το 17ο τελικό CRC.

 

Εκτός αν κάποιος έχει πρόσβαση στη βάση δεδομένων της Citroen, δεν μπορείς από το

VIN έτσι όπως το έκαναν (σαν γαλλική μύτη) να βρείς έτος!!! :wacko:

 

Όσον αφορά τη ζώνη

Οι dealers πραγματικά την χρησιμοποιούν για να "μυριστούν" την ηλικία του οχήματος,

αλλά βασικά αποδεικνύει την ηλικία της ζώνης και όχι του οχήματος - για τους dealers

αυτό είναι κοντινό, γιατί δεν μπορεί να έχει και μεγάλη διαφορά.

 

Eιδικά για "κλασσικά" μοντέλα (MK1, Μustang) είναι σχεδόν ο μοναδικός τρόπος μια και

τα κομμάτια τους δεν έχουν άλλες ενδείξεις. Οι μανιακοί το λένε "date matching:"

 

Date matching: Best efforts are made to date match seat belt sets 
(as indicated by the o.e. stamp on the underside of the latch/release 
assembly) to the vehicle model year or era

 

Όταν τα μοντέλα σας θα γίνουν ... κλασικά, θα μπορείτε να τα αναγνωρίσετε 25 χρόνια

μετά. Πάντως είναι κοντά στην ημερομηνία που ζητάτε... :p

Link to comment
Share on other sites

Οk ας πάρουμε το δείγμα της ζώνης. Ακριβώς την ίδια ημερομηνία να έχουν κατασκευαστεί κ τα 2 αποκλείεται. Το θέμα είναι πόσο κοντά είναι ....κανα 2μηνο;
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά και στον εγκέφαλο να δείτε τί ημερομηνία γράφει εκει...:!:
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οk ας πάρουμε το δείγμα της ζώνης. Ακριβώς την ίδια ημερομηνία να έχουν κατασκευαστεί κ τα 2 αποκλείεται. Το θέμα είναι πόσο κοντά είναι ....κανα 2μηνο;

 

 

γιατι ομως να αποκλειεται ποτε δεν ξερεις ειναι μικρος ο κοσμος

leftpap ποτε το πηρες το αμαξι σου ? Λες να εχουμε αδερφακια ? ποδια εχεις ? :p

Link to comment
Share on other sites

To δικό μου πάντως, επιβεβαιωμένο από CITROEN HELLAS, κατασκευάστηκε αρχές Απριλίου. Το λέω γιατί είχε ανασταλεί η παραγωγή του VTS λόγω έλλειψης ζαντών (των 17αρων που φορά). Η παραγωγή άρχισε πάλι αρχές Απρίλη (γι' αυτό και το περίμενα 106 ολόκληρες μέρες!!!)

 

Φιλοι του C4,

 

1.6SX Hatchback - Black απο Αθηνα.

 

Με λιγα λογια, πολυ καλο αμαξι. Ομορφο για τους περισσοτερους.

 

Καλως μας ήρθες

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας Gravity καλως ορισες. Εκεινος ο theologos που εξαφανιστηκε... Για τις ζωνες εγω που κοιταξα συμφωνα με αυτα που λεμε οι μπροστινες φτιαχτηκαν το 2002 και οι πισω το 2006! Δεν πιστευω οτι παιζει κανενα απο τα δυο. Για τα vins εφοσον ξερουμε τις επιβεβαιωμενες ημερομηνιες και τους σειριακους αριθμους(elteo ~100K 12/04, tony78 Απριλιο σειριακος; ) μπορουμε να υπολογισουμε στο περιπου ποτε φτιαχτηκε το καθενα. Για πες tony σειριακο σου...

 

Update

myPhone C4 List:

 

  1. georgesol =====> Αθήνα ===========> 2000 Coupe VTS ============> black
  2. leftpap =======> Αθήνα ===========> 2000 Coupe VTS ============> silver
  3. agiorgitis =====> Τρίπολη ==========> 1600 Hatchback Εxclusive ======> black
  4. elteo ========> Ραφήνα ==========> 1600 Hatchback Exclusive ======> gris fer
  5. eNeRGy ======> Αθήνα ===========> 1600 Hatchback Exclusive ======> gris fer
  6. MPOMPIO =====> Πάτρα ===========> 1600 Hatchback Exclusive ======> gris-icland
  7. Ryback3 ======> ?????? ===========> 1600 Hatchback Exclusive ======> silver
  8. aleksios ======> Κως =============> 1600 Hatchback SX Pack =======> blue oriental
  9. engines ======> Θεσσαλονίκη ======> 1600 Hatchback SX Pack =======> gris fer
  10. enginekiller ===> Πειραιάς-Αχαϊα ======> 1600 Hatchback SX Pack =======> blue oriental
  11. kalste =======> Θεσσαλονίκη =======> 1600 Hatchback SX ===========> gris fer
  12. panikosis1 ====> Χαλκίδα ==========> 1600 Hatchback SX ===========> silver
  13. Gravity ======> Αθήνα ============> 1600 Hatchback SX ===========> black
  14. Oddin =======> Αθήνα ============> 1600 Hatcback SX ===========> gris-iceland
  15. ardassa =====> Αθήνα ============> 1600 Coupe VTS =============> gris fer
  16. lakis73 ======> Aθήνα ============> 1600 Coupe VTS =============> silver
  17. orfiso =======> Θεσσαλονίκη =======> 1600 Coupe VTS =============> black
  18. tony78 ======> Aθήνα ============> 1600 Coupe VTS =============> silver
  19. TouchDown ===> Βέροια ===========> 1600 Coupe VTS =============> black
  20. tsipi04 ======> ?????? ============> 1600 Coupe VTS =============> lusifer
  21. georgep800 ==> Iεράπετρα Κρήτης ====> 1600 Coupe VTR Pack ==========> gris fer
  22. mainos ======> Αθήνα ============> 1600 Coupe VTR Pack ==========> silver
  23. Matty =======> ?????? ============> 1600 Coupe VTR Pack =========> silver
  24. nkri ========> Αθήνα ============> 1600 Coupe VTR Pack ==========> gris fer
  25. panc4 =======> Αθήνα ===========> 1600 Coupe VTR Pack ==========> black
  26. keltis =======> Πειραιάς ===========> 1600 Coupe VTR =============> gris fer
  27. Kerouac =====> ??????? ===========> 1600 Coupe VTR ============> ??????
  28. theologos14 =====> Νέα Σμύρνη ============> 1600 ???? ===========> silver
  29. KarlBarks ====> Θεσσαλονίκη ========> 1400 Hatchback SX ===========> black
  30. Takis_C4=====> Πύργος-Πάτρα ======> 1400 Coupe VTR =============> silver
  31. rosso =======> Αθήνα ============> 1400 Coupe VTR =============> black

Link to comment
Share on other sites

Γ@μώ την βροχή μου...τζάμπα τα 10Ε. Χτες ο ήλιος έκαιγε και σήμερα ρίχνει παπάδες. Δεν το κουνάω γιατί εάν το κουνήσω θα γίνει σίγουρα πόλος.

 

Καλημέρα

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ?

 

Την καλύτερη προσφορά για C4 μου την έκαναν στη Status.

Το συνεργείο τους όμως τί λέει? Πηγαίνει κανείς?

 

Το εξουσιοδοτημένο που πηγαίνω (Φέσσας), είναι το μόνο που δεν μου

έχει κάνει λάθη, σε αντίθεση με Κάλτσιο (πρίν κλείσει) και Γιαννίρη

(2 λάθη σε τρείς επισκέψεις). Αλλά ο Φέσσας είναι μέγας κ@λ@πιάστης

και η εργατοώρα του είναι χρυσή.

 

Η status τί λέει? (όχι για λάδια, για χοντρά προβλήματα...)?

Καλή χρονία σε όλους.

Εγώ το έχω πάρει από την Status, γιατί μου είχαν κάνει την καλύτερη προσφορά και γιατί ο τρόπος αντιμετώπισης τους ήταν σαφώς καλύτερος από των άλλων.

Και από το συνεργείο είμαι ευχαριστημένος, τόσο από το θέμα με τα αμορτισέρ, όσο και απο την αντιμετώπιση τους σε μιά διαρροή βαλβολινης που είχε από μια τσιμούχα. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση, αλλά και από ότι μπόρεσα να καταλάβω ξέρουν και την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

γιατι ομως να αποκλειεται ποτε δεν ξερεις ειναι μικρος ο κοσμος

leftpap ποτε το πηρες το αμαξι σου ? Λες να εχουμε αδερφακια ? ποδια εχεις ? :p

λες να ηταν η μερα που εβαζαν ποδιες ; οχι δεν εχω .

τελη ιουλιου το παρελαβα.

τελικα για να καταλαβεις ποτε περιπου κατασκευαστηκε κοιτας διαφορα

σημεια του αυτοκινητου ειναι πολλα που εχουν ημερομηνια παραγωγης απο τζαμια εως αμορτισερ πορτ-μπαγκαζ.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στις ζωνες εχει ημερομηνια 8 Φεβρουαριου '05 και πηρα το αμαξι στις 28 Φεβρουαριου!:happy:

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Συντονιστές Συζητήσεων: (rigasnic, vampyre, Βασίλης, seventh_heaven, nelly)

 

θελω μια απαντηση σε αυτο που σας ειχα ζητησει εστω και σε Π.Μ αν και θα πρωτημουσα εδω . ο λογος επειδη δεν αφορα εμενα αλλα ολους .

 

να γινει Επισημασμενο το CITROEN C4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

 

Μια ερώτηση: όταν κάνω όπισθεν με λίγη φόρα και πατήσω το φρένο μου

κάνει έναν δυνατό ήχο από τους τροχούς (τους πίσω κυριώς). Είμαι σίγουρος

ότι είναι από τα φρένα, και ίσως να είναι ότι δεν έχουν πολυ-πατηθεί στην

όπισθεν, αλλά ρωτάω αν το έχει κάνει σε κανέναν άλλον ή ειναι κάτι που

θα πρέπει να το πάω να το δουν. Αν το πατήσω μαλακά το φρένο και δεν

έχω φόρα δεν το κάνει, αλλά αν έχω λίγη φόρα και το πατήσω γερά, ακούω

ένα (ΟΟΟΟΟΟ) :D Οι έξω δεν ξέρω πως το ακούν αλλά στην καμπίνα είναι

αρκετά έντονο. Ξέρει κανείς;

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

KarlBarks αν και δεν μου έστειλες Pm,όχι δεν γίνεται αυτό που ζητάς και δεν καταλαβαίνω τον λόγο που το ζητάς.Σκέψου να ανοιχτούν θέματα για το Mondeo,το Golf και πάει λέγοντας.Τι θα γίνει θα τα κάνουμε επισημασμένα όλα;

Και για ποιο λόγο να γίνει κάτι τέτοιο;Μια χαρά δεν συζητάτε έτσι;Σε τι θα ωφελήσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

 

Μια ερώτηση: όταν κάνω όπισθεν με λίγη φόρα και πατήσω το φρένο μου

κάνει έναν δυνατό ήχο από τους τροχούς (τους πίσω κυριώς). Είμαι σίγουρος

ότι είναι από τα φρένα, και ίσως να είναι ότι δεν έχουν πολυ-πατηθεί στην

όπισθεν, αλλά ρωτάω αν το έχει κάνει σε κανέναν άλλον ή ειναι κάτι που

θα πρέπει να το πάω να το δουν. Αν το πατήσω μαλακά το φρένο και δεν

έχω φόρα δεν το κάνει, αλλά αν έχω λίγη φόρα και το πατήσω γερά, ακούω

ένα (ΟΟΟΟΟΟ) :D Οι έξω δεν ξέρω πως το ακούν αλλά στην καμπίνα είναι

αρκετά έντονο. Ξέρει κανείς;

 

Thanks!

Το κάνει και σε μένα, αλλά δεν του δίνω σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες που εβρεχε μερικες φορες αν το ειχα αφησει απο την προηγουμενη χωρις να το παρω και πηγαινα να βαλω μπροστα εκανε για μερικα δευτερολεπτα σαν τρικυλινδρο, ετρεμε ολοκληρο και μετα απο λιγο επαρερχοταν... Εχτες μαλιστα εσβησε και πηρε με τη δευτερη αφου το ξαναεκανε... Ειναι η πρωτη φορα που το αφηνω μεσα στη βροχη και γενικα στην υγρασια συνεχεια (συνηθως το κουκουλωνα) και μου το κανει και δε ξερω μηπως φταιει η υγρασια η τιποτα τετοιο... Αυτο με τα φρενα που λες αν παρω ποοοολυ φορα στο τελος κανει ενα μικρο ΟΟΟΟΟΟΟ οπως λες αλλα μικρο. Σε ξαδερφο μου ομως που εκανε με το παραμικρο εφταιγαν τα ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ τακακια. Τα αλλαξε και ηταν οκ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

 

Μια ερώτηση: όταν κάνω όπισθεν με λίγη φόρα και πατήσω το φρένο μου

κάνει έναν δυνατό ήχο από τους τροχούς (τους πίσω κυριώς). Είμαι σίγουρος

ότι είναι από τα φρένα, και ίσως να είναι ότι δεν έχουν πολυ-πατηθεί στην

όπισθεν, αλλά ρωτάω αν το έχει κάνει σε κανέναν άλλον ή ειναι κάτι που

θα πρέπει να το πάω να το δουν. Αν το πατήσω μαλακά το φρένο και δεν

έχω φόρα δεν το κάνει, αλλά αν έχω λίγη φόρα και το πατήσω γερά, ακούω

ένα (ΟΟΟΟΟΟ) :D Οι έξω δεν ξέρω πως το ακούν αλλά στην καμπίνα είναι

αρκετά έντονο. Ξέρει κανείς;

 

Thanks!

 

Kαι σε μένα επίσης το κάνει και ακούγεται πολύ έντονα (δεν χρειάζεται να πατήσω φρένο, απλά να κάνω όπισθεν απότομα). Θα ζητήσω να μου το τσεκάρουν στο 1ο service (έχω ακόμα 1300 χλμ να διανύσω). Το ίδιο ακουγόταν και σε έναν φίλο μου με GOLF V GTi, αλλά σταμάτησε μετά τα 3000 χλμ. Πάντως δεν του δίνω και ιδιαίτερη σημασία γιατί είναι σπανιότατες οι φορές που θα το ακούσω...

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες που εβρεχε μερικες φορες αν το ειχα αφησει απο την προηγουμενη χωρις να το παρω και πηγαινα να βαλω μπροστα εκανε για μερικα δευτερολεπτα σαν τρικυλινδρο, ετρεμε ολοκληρο και μετα απο λιγο επαρερχοταν... Εχτες μαλιστα εσβησε και πηρε με τη δευτερη αφου το ξαναεκανε... Ειναι η πρωτη φορα που το αφηνω μεσα στη βροχη και γενικα στην υγρασια συνεχεια (συνηθως το κουκουλωνα) και μου το κανει και δε ξερω μηπως φταιει η υγρασια η τιποτα τετοιο... Αυτο με τα φρενα που λες αν παρω ποοοολυ φορα στο τελος κανει ενα μικρο ΟΟΟΟΟΟΟ οπως λες αλλα μικρο. Σε ξαδερφο μου ομως που εκανε με το παραμικρο εφταιγαν τα ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ τακακια. Τα αλλαξε και ηταν οκ.

 

Υγρασία είναι κατά 99,99%. Τσέκαρε τα μπουζί

Link to comment
Share on other sites

Xτες ανκάλυψα ότι τα πλαστικά καλύμματα των αμορτισέρ είχαν πέσει κάτω (δεν ήταν στηριγμένα πλέον στο αμορτισέρ) και σε κάθε λακκούβα κουδουνάγανε.

Πάω σήμερα στην αντιπροσωπεία μου και μου είπαν ότι ήρθε οδηγία να τα κόβουν σε ένα σημείο. Ακριβώς δεν κατάλαβα. Μου είπε ο τεχνίτης ότι δεν πρόκειται να ξαναπέσουν ούτε και θα τα ξανακούσεις. Τα κοίταξα και είναι λες και τα έκοψαν στην μέση. ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.

 

Θα βγάλω φωτό το απόγευμα ή αύριο το πρωί να δείτε.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Για βγαλε να δουμε... Αν και δε θεωρω οτι ειναι λυση αυτο αλλα τελοσπαντων...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, παρακολουθώ το forum κανά δυό δβομάδες τώρα. Ξεκίνησα να αγοράσω το C3 αλλά μπαίνοντας στο C4 έπαθα πλάκα!!! Με καταλαβαίνετε φαντάζομαι. Θα ήθελα να ρωτήσω ξέρεις κανείς μέχρι πότε θα ισχύει η έκπτωση των 2000 ευρώ? Στην αντιπροσωπεία μου έδωσαν τις κλασικές απαντήσεις... ότι θεωρητικά μέχρι σήμερα ισχύει η προσφορά. Γιατί θέλω να το αγοράσω μετροιτοίς.

 

Τέλος, τα χρήματα τα δίνουμε αφού παραλάβουμε το αυτοκίνητο? Γιατί μου είπαν ότι στο χρώμα που θέλω θα κάνει 2 εβδομάδες.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. :rolleyes:

:p
Link to comment
Share on other sites

Τέλος, τα χρήματα τα δίνουμε αφού παραλάβουμε το αυτοκίνητο? Γιατί μου είπαν ότι στο χρώμα που θέλω θα κάνει 2 εβδομάδες.

Στη δικη μου περιπτωση εδωσα τα λεφτα οταν πηρα το αμαξι στο χερι.

Ειχα δωσει με την παραγγελια απλα €1000 προκαταβολη!:)

Ισως εξαρταται απο την αντιπροσωπεια, αν σε ξερουν etc.

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...