Jump to content

[CAR] Citroen C4


SKALP
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με τις βενζίνες. Γιατί δεν κάνετε μια δοκιμή σε ένα συγκεκριμένο κομμάτι με συγκεκριμένη ταχύτητα (με cruise control), και να δείτε ποιά η μέση κατανάλωση με 95 κ, 100 οκτάνια? Π.χ. 20 χλμ με 120χλμ/ώρα
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατι προυποθετει να κανεις ακριβως τα ιδια οποτε δεν επιτρεπεται να προσπερασεις καποιον αργο τη δευτερη φορα η να κοψεις πισω απο μια νταλικα η να σταματησεις στο κοκκινο που δε σου ετυχε την περασμενη φορα. Εγω δεν εχω το χρονο παντως να πραγματοποιησω τετοια δοκιμη οτι βλεπω απο τις καθημερινες διαδρομες μου λεω... Χτες δοκιμασα να δω απο ποσο χαμηλα δουλευει το cruize control:Μονο με 4 ή 5η το ξεραμε αλλα δεν ηξερα οτι μπορουσε να δουλεψει απο τα 40χλμ/ωρα!!! Τι να κανεις την 4η βεβαια τοσο χαμηλα...
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορέσω θα δοκιμάσω με 95άρα σε εθνική, μια διαδρομη 15~20χλμ περίπου αύριο...
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Από επιδόσεις δεν είδα καμιά διαφορά. Tις 2 τελευταίες φορές πάντως που γέμισα 95αρα (και με τις ίδιες διαδρομές) παρατήρησα μια μείωση της αυτονομίας κατά 50-70 περίπου χλμ. Άσε που το trip computer έχει τρελαθεί και βαράει 13αρια!!!! Το αυτοκίνητο (τουλάχιστον το δικό μου) πάει καλύτερα με 100αρα. Το βλέπω να το γυρίζω κατα κει πάλι...
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά καλύτερη είναι η 100άρα κι εγώ θα ξαναγυρίσω σε αυτή αλλά και τα 30 cents διαφορά δεν καταπίνονται εύκολα.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εγω δε θεωρω οτι αξιζει χρηματικα. Ο λογος αποδοση/κοστος ειναι πολυ μικρος...
Link to comment
Share on other sites

Σε κινητηρες με αντιστοιχη συμπιεση οπως αυτος του C4 οι διαφορες με τις 100αρες βενζινες ειναι ελαχιστες εως ανυπαρκτες!! Κοινως ΔΕΝ εξιζει... Ισως να αξιζουν οι 95αρες με τα χημικα για τον καθαριμο του μοτερ εσωτερικα!

Οσο για τις διαφορες στην καταναλωση μαλλον η αιτια της εξοικονομησης ειναι το ελαφρωμα του δεξιου ποδιου παρα το καυσιμο αυτο καθ'εαυτο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω που παω πλακωμενος συνεχεια ασχετα με τη βενζινη που εχω μεσα δεν ειδα διαφορα στην αυτονομια! Ειδικα τοσο πολυ που λετε...
Link to comment
Share on other sites

Σε κινητηρες με αντιστοιχη συμπιεση οπως αυτος του C4 οι διαφορες με τις 100αρες βενζινες ειναι ελαχιστες εως ανυπαρκτες!! Κοινως ΔΕΝ εξιζει... Ισως να αξιζουν οι 95αρες με τα χημικα για τον καθαριμο του μοτερ εσωτερικα!

Οσο για τις διαφορες στην καταναλωση μαλλον η αιτια της εξοικονομησης ειναι το ελαφρωμα του δεξιου ποδιου παρα το καυσιμο αυτο καθ'εαυτο!

 

 

Για τι συμπιεση και μετα αξιζει η 100αρα ?

Link to comment
Share on other sites

enginekiller επειδη δεν μπορω να βρω στο σιτε σου την δικια μου συμπιεση μπορεις να κανεις ενα κοπο και να την ξανααναφερεις (συμπιεση για 1400)
Link to comment
Share on other sites

Ωραία και καλά όλα αυτά που λέτε με τις συμπιέσεις κτλ, αλλά ορισμένες φορές η πράξη διαφέρει από τη θεωρία. Σε μένα το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται καλύτερα με την 100αρα (εξακολουθώ πάντως να πιστεύω ότι είναι καλύτερη από την 95αρα και ότι έχει διαφορές - το γιατί αναλύεται και θεωρητικά σε προηγούμενο post μου)
Link to comment
Share on other sites

Το πολυ πολυ να ειχες μια ελαχιστη διαφορα στις χαμηλες στροφες (αλλα συμφωνα με μετρησεις, ειναι τοσο μικρη αυτη που δεν την αντλαμβανεται το ανθρωπινο σωμα) αλλα σε αυτονομια 50-70 χιλιομετρα ΔΕΝ κερδιζεις μονο απο την βενζινη!! Ακομα δεν ειναι δυνατο να εχει διαφορα στο πως ακουγεται το μοτερ απο διαφορες στα καυσιμα του... ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν γίνεται αλλά λογικό δεν είναι να κάνει περισσότερο θόρυβο μιας και δουλεύει με λιγότερα οκτάνια;

Δεν γνωρίζω επι του θέματος για αυτό και σε ρωτώ μιας και το κατέχεις ελέω επαγγέλματος του πατέρα σου, right?

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

H χρηση 100αρας βενζινης σε κινητηρες που εχουν σχεδιαστει για χρηση 95αρας δεν προσφερει κανενα ουσιαστικο πλεονεκτημα.

η διαφορα σε ισχυ,ροπη, καταναλωση ειναι τοσο μικρη που δεν ειναι δυνατο να γινει αντιληπτη απο τον οδηγο και εχει μετρηθει και σε τεστ.

θυμαμαι ενα σε μοτοσυκλετα μαλιστα με ονομαστικη ισχυ 100hp που η διαφορα

που μετρηθηκε ηταν λιγοτερο του 1hp και η διαφορα σε επιδοσεις σχεδον μηδενικη.

μεγαλυτερη διαφορα μπορει να νιωσει καποιος οδηγωντας σε διαφορετικες

καιρικες συνθηκες. π.χ. με 20 βαθμους λιακαδα και 100αρα βενζινη μπορει

να διαπιστωσεις οτι το αυτοκινητο σου παει πολυ "χειροτερα" απο οτι με 15 βαθμους συννεφια και 95αρα βενζινη.

η χρηση 100αρας πρεπει να γινεται οταν υπαρχει προβλημα με πειρακια που τοτε ναι υπαρχει εκτος απο εξαλειψη του προβληματος και βελτιωση στην αποδοση. αλλα λογικα κανεις μας δεν εχει τετοιο προβλημα ειδικα τωρα που ειναι καινουργια τα αυτοκινητα.

επισης με 100αρα υπαρχουν λιγοτερες πιθανοτητες να παθεις ζημια απο νοθεια

αφου συνηθως νοθευεται με 95αρα ενω η 95αρα νοθευεται με οτι μπορει να φανταστει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Karl δεν μπορω να το βρω τωρα για το 1.4... Νομιζω ομως οτι μονο στο 1.6 ηταν κατω απο 10. Στο 1.4 πρεπει να ηταν γυρω στο 10,5:1...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν γίνεται αλλά λογικό δεν είναι να κάνει περισσότερο θόρυβο μιας και δουλεύει με λιγότερα οκτάνια;

Δεν γνωρίζω επι του θέματος για αυτό και σε ρωτώ μιας και το κατέχεις ελέω επαγγέλματος του πατέρα σου, right?

Βασικα, αν δεν κανω λαθος, τα "οκτανια" για τα οποια μιλαμε ειναι θεωριτικος αριθμος μιας και δεν μπορει να υπαρξει μοριο με 95 η 99 οκτανια... Δεν θυμαμαι ακριβως την ιστορια αλλα θα ψαξω λιγακι! (παντως τα καυσιμα δεν εχουν σταθερο αριθμο οκτανιων και τις περισσοτερες φορες ειναι λιγοτερα απο την ονομαστικη τους τιμη)

Αλλα και παλι τα οκτανια δεν εχουν να κανουν με τον θορυβο του κινητηρα... Εχουν να κανουν με την καυση η οποια οσο περισσοτερα ειναι τα οκτανια τοσο τελειοτερα εκτελειται!

Αυτο που εγω συμβουλευω οσους με ρωτανε, ειναι αυτο που με συμβουλεψαν να κανω απο την Alfa Romeo αλλα και απο την BMW! Σε κινητηρες που σχεδιαστηκαν να καινε καυσιμα 95 οκτανιων το ιδανικο ειναι να γεμιζεις με 100αρα καθε 3 γεμισματα του ρεζερβουαρ! Ετσι κρατας και το μοτερ καθαρο αλλα και την τσεπη σου γεματη...

Ας μην ξεχναμε οτι τα αυτοκινητα μας κυκλοφορουν και στην Αμερικη οπου εκει ο αριθμος των οκτανιων των καυσιμων ειναι αρκετα μικροτερος απο τον δικο μας! ;)

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΤΡΙΤΗ ΣΚΑΩ 3000 ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ C4 (1600 VTR PACK ) ΕΒΑΛΑ EXTRA TO STEREO ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΤΑ ΜΑΡΤΙΟ. ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΣΑΝ ΕΧΤΡΑ.

ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ MP3 ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ. ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΑΜΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΠΕΡΣΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΗ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΣΟ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΙΧΑΝ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ (CLUB) ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

 

Υ.Γ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΑΒΗΓΜΑ ΤΟΥ POST. :up:

Link to comment
Share on other sites

Καιρο ειχαμε να σε ακουσουμε... Αντε με το καλο... Μολις σκασεις την προκαταβολη μπαινεις και στη λιστα!!! Η αληθεια ειναι οτι εχουμε καταντησει club!!! Μηπως να πεισουμε κανα mod εδω μεσα να κανουμε το θεμα επισημασμενο τουλαχιστον να μην ψαχνουμε που ειναι; Αν και ποτε δεν πεφτει χαμηλα...
Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ

 

THANKS

Γιατι ρε συ; Τι υπαρχει περιπτωση να αλλαξει αν το παραγγειλεις;;; :D

Link to comment
Share on other sites

ααααααααα εχει κανεις την στεφανη στο κιβοτιο ταχυτητων στο χρωμα dark gray ?

 

πσαχνουμε στην αντιπροσοποια για το νικελ το ασημενιο και δεν μπορουμε να βρουμε . τον κοδικο του . αμα το εχει καποιος ας μου πει τι μοντελο εχει και με τι εξοπλισμο :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως έχει παρατηρήσει κανείς μια καθυστέρηση στην απόκριση του γκαζιού;

Μου το παρουσιάζει αν π.χ. στην εκκίνηση πατήσω πολύ το γκάζι και αντί να σηκώσει άμεσα στροφές μου σβήνει.... Έχω το 1.6 SX χωρίς το ESP

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...