Jump to content

[CAR] Citroen C4


SKALP
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τον πονο μου παιζεις;;; Κι εμενα 10.6 ειναι η καταναλωση κοντευω τα 3000χλμ αλλα εχω κοψει το στρωσιμο εδω και 1500 χλμ.(δεν αντεχα αλλο ο παπαρας).

 

Εμένα 10,2 ο ολικός. Πάντως, πέρα από τις καταναλώσεις, τι αυτονομία έχετε (εννοώ πραγματική, όχι τι δείχνει το trip computer). Εγώ κάνω γύρω στα 520-550 χλμ με ένα ρεζερβουαρ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καπου εκει κι εγω αν και στο περιπου το υπολογιζω γιατι δεν περιμενω να αδειασει για να βαλω...

Ειχα παει προσφατα στα κεντρικα και ειδα τις τιμες των ζαντων αλουμινιου γιατι θελω να αγορασω αλλα σκεφτομουνα και τη λυση της CItroen. Ειχα δει λοιπον τη γνωστη 16αρα να εχει γυρω στα 163 ευρω και ελεγα οτι ειναι καλη επιλογη μιας και εξω να παρω πανω κατω τα ιδια θα κοστιζαν και αν θα εβρισκα τα ιδια χαρακτηριστικα κτλ. Εντωμεταξυ καποιος πωλητης μου ειχε πει πιο παλια καμια 800αρια ευρω και δεν ειχαν σχεση με τα 630 περιπου που ειδα εγω. Παω λοιπον σημερα να παρω τελικες τιμες και αυτς που ειχα δει ηταν χωρις ΦΠΑ και χωρις τα εξοδα τοποθετησης-ζυγοσταθμισης. Αρα φτασαμε τα 800... Ειδα και καποια αλλη επιλογη που εχει για το C2 σε 16αρα οχι τοσο ωραια, πιο απλη αλλα γυρω στα 120 ευρω πιο κατω αν και δεν ηταν σιγουρος οτι θα ταιριαζε...

Για πεταλιερα αλουμινενια που ρωτησα εχει γυρω στα 37 ευρω αλλα δεν ξερω αν θα με χρεωσουν καμια 30αρια επιπλεον για τοποθετηση... Παντως σε φωτο που τα εχω δει ηταν το ιδιο ακριβως πεταλι ουτε αλλαζε σχημα ουτε ερχοταν πιο κοντα το γκαζι στο φρενο που θελω... Ειναι ωραια ομως. Καποιος τα εχει εδω μεσα νομιζω, leftlap; Με του φιλου μου που ειχα πανω για λιγες μερες η αισθηση ηταν πιο ωραια και ηταν πιο σταθερα αλλα αν ειναι βρεγμενο το παπουτσι σου γλυστραγαν πολυ...

Οσον αφορα τη συμπιεση του κινητηρα: επειδη στο 4ΤF εχουμε μπερδευτει επειδη πολλοι λενε οτι εχει σιγουρα 11:1 ενω εμεις λεμε οτι εχει σιγουρα 9,6:1 αν παει κανενας σε κανα συνεργειο της προκοπης ας ρωτησει και θα το συμπεριλαβω κι εγω στο mail που θα στειλω στην Citroen(αληθεια ποιο ειναι το mail; ) να το ξεκαθαρισουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για πεταλιερα αλουμινενια που ρωτησα εχει γυρω στα 37 ευρω αλλα δεν ξερω αν θα με χρεωσουν καμια 30αρια επιπλεον για τοποθετηση... Παντως σε φωτο που τα εχω δει ηταν το ιδιο ακριβως πεταλι ουτε αλλαζε σχημα ουτε ερχοταν πιο κοντα το γκαζι στο φρενο που θελω...

 

Που ρωτησες στην citroen ? σαν ανταλακτικο η αξεσουαρ ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ενας απο τους υποστηρικτες του 11:1 στο 4TForum (η συζητηση αφορουσε το 206 1.6) αλλα ειχα κανει ενα μικρο λαθακι - ατιμη μνημη, νομιζωντας οτι τα 206/307 και C4 εχουν τους ιδιους κινητηρες.

 

Ισχυει αυτο που ειχα γραψει και παλιοτερα εδω μεσα:

 

206 1.6 - 11:1 συμπιεση

S2000 - 11:1 συμπιεση

C4 1.4 - 10.2:1 συμπιεση

C4 1.6 - 9.6:1 συμπιεση

C4 2.0 - 11:1 συμπιεση

 

Πηγη: Περιοδικο EVO

Link to comment
Share on other sites

Αξεσουαρ. Ε ποσο φτηνοτερα να ειναι σαν ανταλακτικο; Αλλωστε οπως ειπες κι εσυ θα πρεπει να το δηλωσεις σαν exclusive η σαν 2λιτρο στη συγκεκριμενη περιπτωση και εδω ειναι λιγο περιεργοι. Εδω τις ζαντες τους ειπα να τις παρω να τις βαλω αλλου και μου ειπαν οχι αν δε γινει τοποθετησει εδω δεν μπορεις να τις αγορασεις.
Link to comment
Share on other sites

Για πεταλιερα αλουμινενια που ρωτησα εχει γυρω στα 37 ευρω αλλα δεν ξερω αν θα με χρεωσουν καμια 30αρια επιπλεον για τοποθετηση...

 

Όταν λες πεταλιέρα φαντάζομαι ότι εννοείς και τα 3 πετάλια. Ξέρεις αν μεμονωμένα μπορεί κάποιος να τα αγοράσει (υπενθυμίζω ότι εγώ θέλω μόνο το γκάζι, τα άλλα τα είχε από τη μάνα του);

 

Όσον αφορά στη συμπίεση, ισχύουν αυτά που λέει ο af9pk :

1.4 lt - 10,2:1 / 1.6 lt - 9,6:1 / 2.0 lt - 11,1 : 1

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στη συμπίεση, ισχύουν αυτά που λέει ο af9pk :

1.4 lt - 10,2:1 / 1.6 lt - 9,6:1 / 2.0 lt - 11,1 : 1

 

Σε κάποιο link που είχε δώσει ο enginekiller 5-6 σελίδες πιο πίσω με μια δοκιμή της AUTOCAR, έλεγε 1.6 lt - 11,1 : 1... :confused:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πεταλιέρα φαντάζομαι ότι εννοείς και τα 3 πετάλια. Ξέρεις αν μεμονωμένα μπορεί κάποιος να τα αγοράσει (υπενθυμίζω ότι εγώ θέλω μόνο το γκάζι, τα άλλα τα είχε από τη μάνα του);

 

Όσον αφορά στη συμπίεση, ισχύουν αυτά που λέει ο af9pk :

1.4 lt - 10,2:1 / 1.6 lt - 9,6:1 / 2.0 lt - 11,1 : 1

Ρε συ ο af9pk ελεγε οτι εχει συμπιεση 11:1. Μολις το απογευμα διαπιστωσε οτι δεν εχει τοσο αλλα εχει οντως 9,6:1 οπως ξεραμε. georgep800 ναι και το ειχα σχολιασει αρνητικα γιατι παντου αλλου ειχα δει 9,6:1 και εκει 11:1 προφανως επειδη νομισαν οτι ειναι ο ιδιος κινητηρας με του 307.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ο af9pk ελεγε οτι εχει συμπιεση 11:1. Μολις το απογευμα διαπιστωσε οτι δεν εχει τοσο αλλα εχει οντως 9,6:1 οπως ξεραμε.

 

O af9pk στις 15 Οκτ σε αυτο το thread [http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1075032#post1075032] ελεγε πως ο 1.6 εχει συμπιεση 9,6:1. Εχθες (20 Νοεμβριου), καθως μιλουσε συμπτωματικα παλι για συμπιεσεις στο φορουμ των 4Τ ελεγε οτι ο 1.6 της peugeot εχει 11:1 συμπιεση. Σε επομενο του ποστ, καθως απαντουσε σε εναν που εδινε λαθος νουμερα για τις συμπιεσεις εκανε το λαθος να εξισωσει τον 1.6 της peugeot με τον 1.6 της citroen. Μολις το απογευμα διαπιστωσε το λαθος του, εγραψε στο φορουμ των 4Τ για το λαθος του και το διορθωσε. Παραλληλα, μην θελωντας να προκαλεσει αλλη συγχυση εγραψε και σε αυτο το τοπικ αναφεροντας το λαθος του και επαναλαμβανοντας τους σωστους αριθμους συμπιεσης.

 

Μηπως γινομαι σαν τον Καισαρα που μιλαει για τον εαυτο του στο τριτο ενικο?

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά και κακά νέα

 

Πέρασα σήμερα από άλλη αντιπροσωπεία Citroen μπάς και πετύχω το

Hatchback 1.6 SX PACK (και το πέτυχα σε χρώμα Lucifer Red), για να

το δώ επιτέλους με την ησυχία μου (χωρίς γυναίκα, παιδιά κλπ).

 

Τα καλά νέα...

 

Από έξω είναι κουκλί (ασχέτως το χρώμα) και πράγματι τραβάει το βλέμμα.

Ομοίως οι ενδείξεις, οθόνες κλπ είναι τέλειες.

 

Τα κακά νέα 1

 

Στο εσωτερικό φαίνεται κάπως "φθηνό". Ειδικά

 

α) Η βελούδινη ταπετσαρία με ανησύχησε πολύ, φαίνεται ότι με το χρόνο

θα σκοροφαγωθεί. Μήπως το exclusive έχει τίποτε καλύτερο? :confused:

 

b) τα πλαστικά το ίδιο, φαίνονται... πλαστικά :( . Οδηγώ το πανάρχαιο ZX

Avantage 1.6i (αυτό με την τετραδιεύθυνση ) και εκτός ότι πάει πετώντας,

τα καθίσματα είναι φτιαγμένα από κάτι περίεργο και δεν έχουν πάθει το

παραμικρό 13 χρόνια (τα 11 με παιδιά!). Ομοίως το πλαστικό στο ZX φαίνεται

σαν δέρμα και είναι ανέγγιχτο - αν το γυαλίσω με silicon μοιάζει καινούριο.

Μήπως το exclusive έχει τίποτε καλύτερο?

 

Τα κακά νέα 2

 

Ο αντιπρόσωπος (ο 2ος μεγαλύτερος στη Θεσσαλονίκη) ούτε που ήξερε για

τον εργοστασιακό συναγερμό, και μου έλεγε "αφού το λέτε εσείς, έτσι θα

είναι. Εγώ δεν τον έχω δεί ποτέ τον εργοστασιακό γιατί πάντα τον βάζαμε

εδώ!!"

 

Χμ... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Για πεταλιερα αλουμινενια που ρωτησα εχει γυρω στα 37 ευρω αλλα δεν ξερω αν θα με χρεωσουν καμια 30αρια επιπλεον για τοποθετηση... Παντως σε φωτο που τα εχω δει ηταν το ιδιο ακριβως πεταλι ουτε αλλαζε σχημα ουτε ερχοταν πιο κοντα το γκαζι στο φρενο που θελω.

engine μπορεις να ζητησεις και εσυ σαν ανταλλακτικο τα πενταλ απο vts που θα μπαινουν σιγουρα στα δικα σου. με την ευκαιρια δεν ρωτας αν βγαινει και κανενα footrest γιατι δεν υπαρχει τιποτα.... μονο μοκεττα.

kanenas πες του καλα το ειπες εγω ξερω καλυτερα βαλε μου τον εργοστασιακο.

Link to comment
Share on other sites

Για τα πεταλια που ρωτησε tony78 μου ειπαν οτι ερχονται και τα 3 πακετο δεν ξερω τι γινεται αν θες ενα. Leftlap για να παρεις πεταλια σαν ανταλακτικο πρεπει να δηλωσεις εκεινη την εκδοση(μαλλον να το δει αυτος και να το δηλωσει) και αν δεν πετυχεις καποιον να σε εξυπηρετησει και θελει να ειναι απολυτος δε θα το κανει. Εδω για το χρωμα τους ειπα να παρεγγειλουν και μου ειπαν πρεπει να το δω στην πορτα τον κωδικο του χρωματος κτλ. Μηπως κανω βλακεις που παω στα κεντρικα; Μηπως στα αλλα ειναι πιο χαλαροι; Για footrest ηθελα να ρωτησω το ξεχασα... Kanenasanonas πες του οτι εγω ετσι θελω αφου υπαρχει επιλογη για παραγγελια. Εμενα μου ελεγαν οτι δεν εχουν δει τους εργοστασιακους αισθητηρες και μονο εγω εχω οσα εχω δει στο δρομο εχουν εργοστασιακους.
Link to comment
Share on other sites

Για τα πεταλια που ρωτησε tony78 μου ειπαν οτι ερχονται και τα 3 πακετο δεν ξερω τι γινεται αν θες ενα. Leftlap για να παρεις πεταλια σαν ανταλακτικο πρεπει να δηλωσεις εκεινη την εκδοση(μαλλον να το δει αυτος και να το δηλωσει) και αν δεν πετυχεις καποιον να σε εξυπηρετησει και θελει να ειναι απολυτος δε θα το κανει. Εδω για το χρωμα τους ειπα να παρεγγειλουν και μου ειπαν πρεπει να το δω στην πορτα τον κωδικο του χρωματος κτλ. Μηπως κανω βλακεις που παω στα κεντρικα; Μηπως στα αλλα ειναι πιο χαλαροι; Για footrest ηθελα να ρωτησω το ξεχασα... Kanenasanonas πες του οτι εγω ετσι θελω αφου υπαρχει επιλογη για παραγγελια. Εμενα μου ελεγαν οτι δεν εχουν δει τους εργοστασιακους αισθητηρες και μονο εγω εχω οσα εχω δει στο δρομο εχουν εργοστασιακους.

δηλαδη εσυ δεν θελεις και τα 3; για ποιο λόγο;

καλυτερα να τα ζητησεις απο εκει που αγορασες το αυτοκινητο που θα θελουν να σε εξυπηρετησουν γιατι εισαι πελατης τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες γεια σας.

Ειδα φως και μπηκα... Με θυμαστε?

Ο προεδρος ειμαι :)

Ελπιζω οχι πρωην.

Καλωσοριζω τους νεους C-4ακηδες.

Elteo, να βαζεις απλη αμολυβδη... :) Πώς παει η γαλατικη παρεα?

Εngin, τι βλεπω, εχεις αρχισει τα κενα στις γνωσεις σου? Θα σε μαλωσω... :)

Φιλε kanenasanonas, μην το ψαχνεις, αν εχεις τα λεφτα παρε το Exclusive. Απλα δεν παιζεται. Ειναι ολα διαφορετικα. Προσωπικα ΔΕΝ ειχα τα λεφτα αλλα "χωθηκα" και το πηρα. Καθε μερα που περναει βλεπω οτι ΔΕΝ εκανα λαθος...

Τα λεμε...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου πρόεδρε! Μή μου μαλώνεις τον enginekiller!

Όντως, το exclusive (εξκλουσίβ παρακαλώ :happy: ), είναι όλα τα λεφτά...! Αξίζει κάθε ευρώ που δίνεις.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου πρόεδρε...netcafe; :D

 

Παιδιά χαλαρώστε και η VTR/SX Pack μια χαρά είναι από επίπεδο εξοπλισμού. Θέμα επιλογών είναι.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Kαι να μην έχει τα ξενόνια ρε elteo? Βέβαια, όπως λες, όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Αλλά τα xenon (για μενα) δεν παίζονται...
Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια μπορούσαμε και χωρίς internet, χωρίς υπολογιστή, χωρίς αυτοκίνητο, χωρίς χωρίς χωρίς...... Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Συμφωνώ ότι τα pack είναι πολύ καλή επιλογή
Link to comment
Share on other sites

Που'σαι ρε MPOMPIO;;; Αν εννοεις για τη διαφορα ποσοτητας λαδιου μεταξυ min και max... sorry... :O :O Για τη συμπιεση το ηξερα και το ειχα αναφερει αλλα καποιοι προσπαθησαν να με μπερδεψουν... :p :p :D Για την βενζινη οπως ανεφερα κι εγω δεν εχω δει καμια απολυτως διαφορα σε επιδοσεις σε ολο το φασμα των στροφων ακομα και τερμα κατω, ουτε πειρακια ουτε μεγαλυτερη καταναλωση(μπορει και μικροτερη να ειναι...) στην 95αρα απο την 100αρα που εβαζα. Οσο για την εθρμοκρασια που ανεφερα οτι ισως μου ζεστενεται πιο γρηγορα οχι δεν μου ζεστενεται γρηγοροτερα απλως ετυχε μερικες φορες να περιμενω λιγο περισσοτερο στο ρελαντι. Ολα λοιπον φαινονται ολοιδια (εκτος απο το πορτοφολι μου...) :D
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί στις 0645 μετά από 3 μέρες ακινησίας (χρησιμοποιούσα την Α166 του πατέρα μου) και 0 βαθμούς στο θερμόμετρο (η υγρασία πάνω στον ουρανό είχε παγώσει από το πολύ κρύο) πήγα να το βάλω μπροστά για να πάω στην δουλειά μου.

Τρόμαξα από τον ήχο...μιλάμε σαν τρακτέρ! Ευτυχώς μετά ήρθε στα καλά του...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

H λύση για τα παιδιά (ο leftpap νομίζω) που ζητούσαν αλυσίδες για τα χιόνια για τις 17άρες τους.

 

http://www.autosock.com/default.aspx?did=9051064&title=Dimension+table

 

Και εμπειρίες από μέλος στο 4Τ.

 

Πέρσι με τις autosock διάνυσα πάνω από 120 χιλιόμετρα σε ανάμεικτες συνθήκες πάγου, χιονιού και σημείων με στεγνή άσφαλτο. Η απόδοση τους είναι καταπληκτική, όσο απίστευτα εύκολη είναι και η τοποθέτηση τους.

 

Κρίνοντας από την ελάχιστη φθορά που έχουν υποστεί, πιστεύω ότι θα καταφέρουν να βγάλουν και την φετινή χιονοδρομική περίοδο. Αν όχι, μικρό το κακό. 100 ευρώ περίπου (έστω και κάθε χρόνο) είναι μικρό τίμημα για ένα σύστημα που τοποθετείται σε δευτερόλεπτα, δεν καταπονεί λάστιχα και αναρτήσεις, και κρατάει απίστευτα καλά σε όλες τις συνθήκες.

 

 

:)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

b) τα πλαστικά το ίδιο, φαίνονται... πλαστικά

 

Όχι και τα ίδια πλαστικά στο C4 και στο ΖΧ :wacko: :wacko: Καμμία σχέση... Το ΖΧ, όπως όλα τα γαλλικά προ 10ετίας+, μπορεί να γυαλίζουν απίστευτα με σιλικόνη (είχα κι εγώ γαλλικό, PEUGEOT 405 και ξέρω), αλλά από ποιότητα κατασκευής και συναρμογής άστα να πάνε.

 

Όσον αφορά στον συναγερμό, πήγαινε πες του μάστορα ότι όντως, εσύ ξέρεις καλύτερα. Να απαιτήσεις τον εργοστασιακό (ένας από τους λόγους που δεν δέχτηκα το δώρο του συναγερμού ήταν ότι δεν θα ήταν εργοστασιακός)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες. Είμαι καινούργιο μέλος της γαλλικής οικογένειας. Το Σάββατο έκλεισα τα C4 SX PACK 1600cc (χρώμα γκρι fer) και το περιμένω στις αρχές της επόμενης εβδομάδας. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον enginekiller για τα link τα οποία με βοήθησαν αρκετά. Ελπίζω να έκανα τη σωστή επιλογή στα μικρομεσαία. Κάθε συμβουλή-πρόταση για το στρώσιμο και τη συντήρηση του αυτοκινήτου είναι ευπρόσδεκτη
Link to comment
Share on other sites

H λύση για τα παιδιά (ο leftpap νομίζω) που ζητούσαν αλυσίδες για τα χιόνια για τις 17άρες τους.

 

http://www.autosock.com/default.aspx?did=9051064&title=Dimension+table

 

Και εμπειρίες από μέλος στο 4Τ.

 

 

 

:)

δεν ημουν εγω, αλλα ειναι ενδιαφερουσα λυση αν και λιγο ακριβες.

που τις πουλανε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...