Jump to content

[CAR] Citroen C4


SKALP
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΤΡΙΓΜΟΙ= ΠΙΣΣΟΧΑΡΤΟ...

 

 

λιγο παρατραβηγμενο μου κανει το πισσοχαρτο . τετοιες λυσεις βαζουν σε αυτοκινητα που εχουν πολλα db και sub περιεργα .

 

πισσοχαρτο για μονωση η για τους τριγμους ?

 

αν η μονοση ειναι απο τα πλαστικα που ακουμπαν μεταξυ τους τι να σου κανει το πισοχαρτο κανενα λαστιχακι στις βιδες θελει καμια φλαντζα

Link to comment
Share on other sites

θέλω να κάνω μια ερώτηση σε εσάς επειδη εχουμε ιδιο εξοπλιμο , φωτάκι στην πόρτα έχετε ?

εγώ χθες το πρόσεξα ότι δεν έχω υπάρχει το μέρος για να μπει αλλά δεν έχει εκεί τπτ είναι καινό

 

Δεν το έχω προσέξει ποτέ, αλλά δεν νομιζω πως έχω κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω προσέξει ποτέ, αλλά δεν νομιζω πως έχω κάτι τέτοιο.

 

πρεπει να ειναι θεμα εξοπλισμου

 

δες κατω απο την πορτα του οδηγου

 

καπου στην μεση εχει ενα τετραγωνο καινο

 

tony78 με το line in εκανες τπτ ?

 

έχεις γνώσεις από ηλεκτρονικά ? τα παλιά είχαν μια στρογγυλή είσοδο σαν το ps2 του πληκτρολόγιου αλλά στα καινούρια όπως το δικό μας είναι διαφορετική είσοδος . που θα βρεις τέτοια ?

 

α και κάτι άλλο την μονάδα πως θα την βγάλεις ? θέλει μια ειδική δυχαλιτσα έχεις τέτοια ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω στην κατοχη μου το C4 2.0 l και το μονο που δεν μου αρεσει ειναι το "σκληρο" τιμόνι για οδηγηση μεσα στην πολη. Γνωρίζει κανεις αν εχει καποια ρυθμιση για να γινεται πιο "μαλακο" και ανετο για οδηγηση μεσα στην Αθηνα.

Ευχαριστω.

εμενα απο την αλλη μου φαινεται ελαφρυ το τιμονι θα το προτιμουσα πιο

βαρυ .

να αλλαξεις κατι σε αυτο δεν γινεται εκτος αν αλλαξεις ζαντολαστιχα και

μαλακωσεις την αναρτηση (αστειευομαι βεβαια).

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την πορτα δεν ειναι τπτ ιδιετερο ειναι κατι βιδες που εχουν χαλαρωσει πανε και παρε ενα κατσαβιδι Τ * αυτο που ειναι σαν αστερακι και σφιξε τις βιδες θα δεις ολα θα σταματίσουν

 

Μου το κάνει κι εμένα...όσο το δυναμώνω το r-cd τρίζει περισσότερο. Οχι πάντα.

Μήπως είναι το ηχείο που παίζει μέσα;

 

Βάλε φωτό karlbarks να καταλάβουμε...εάν δεν βάλεις θα σε πρήξω τα συκώτια. Τι, μόνο εσύ!:lol:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως Karl το έχω το φωτάκι στην πόρτα του οδηγού + συνοδηγού.

Λογικά όλα τα exclusive το έχουν...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μου το κάνει κι εμένα...όσο το δυναμώνω το r-cd τρίζει περισσότερο. Οχι πάντα.

Μήπως είναι το ηχείο που παίζει μέσα;

 

Βάλε φωτό karlbarks να καταλάβουμε...εάν δεν βάλεις θα σε πρήξω τα συκώτια. Τι, μόνο εσύ!:lol:

 

 

τι να βαλω φωτο το κατσαβιδι η το φωτακι στην πορτα που δεν εχω ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το λαστιχο στο κατω μερος του παρμπριζ το εχει και το δικο μου και αν πας 2-3 σελιδες ποιο πισω εχω 2 φωτο θα δεις ποσο μεγαλο φτανει να γινεται το κενο μου. Επισης το ειδα σε μερικα c4 που κοτιαζα στο δρομο, αλλα οχι σε ολα. Το σηκωνω που και που και ισα που καλυπτει το κενο και πεφτει λιγο μεσα αλλα μετα απο μερικες μερες χωρανε 2 δακτυλα! Τους το πηγα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι δνε υπαρχει προβλημα εκει που ειναι και πως για να το αλλαξουν πρεπει να βγουνε ενα σωρο πραγματα, ετσι ψιλοφοβηθηκα μη δημιουργηθουν αλλα προβληματα με τα βαλε-βγαλε και το αφησα για λιγο γιατι δεν εχω και πολυ χρονο τωρα. Εγω ακουω ενα εντονο τριξιμο στην πορτα του συνοδηγου. Και μη μου πειτε για μουσικη γιατι οσο δυναμωνω, δυναμωνει και μιλαμε για πολυ τριξιμο! Το εχω αφησει κι αυτο για αργοτερα λογω εξεταστικης αλλα δεν περιμενω να μου κανουν και πολλα. Θα το αρχισω κι εγω στην σιλικονη αλλα φοβαμαι μην παω εκει και μου πουνε κιολας οτι αυτο που εβαλα το χαλασε η τιποτα τετοιο....

 

Aυτό δεν παρέθεσες....;;;

 

Πάει το χάσες και εσύ το μυαλό σου. Ποιό φωτάκι ρεεεε;;;:lol:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

http://shop.willyselectronics.com/prodimg/VTSET3.jpg

http://www.wihatools.com/images/Symbols/ico_torx.gifhttp://www.wihatools.com/images/Bits/745_70mm_px250.gif

 

δεν θυμαμαι ακριβος ποιο ειναι ειναι η το Τ15 η Τ20 εγω τα εχω ολα μαζι σε μυτες για το ηλεκτρικο μου κατσαβιδι

 

τωρα αν ειναι κατι απο μεσα δεν ξερω παντως εγω εριξα ενα σφιξιματακι και απο τοτε ολα καλα

 

ε ε ειδες Σαββα αμεσότητα

Link to comment
Share on other sites

Ρε karl με δουλεύεις;

 

Ξέρω από κατσαβίδια και λοιπά...οι βίδες ΠΟΥ είναι;

 

 

 

ααααααααα δεν καταλαβα

 

πανε με το κατσαβίδι στο αμάξι και θα τις βρεις τις βιδες . Στην πόρτα γυρω γυρω εχει βίδες σφιξτες . θα τις βρεις . δεν ειναι κρυμένες .

 

εγω τις περασα ολες ενα χερακι και απο τις 4 πορτες

Link to comment
Share on other sites

# kalste

# panikosis1

# Gravity obsidien

# Oddin iceland

# keltiss

# Kerouac

# theologos14

# Takis_C4

# rosso

 

 

θέλω να κάνω μια ερώτηση σε εσάς επειδη εχουμε ιδιο εξοπλιμο , φωτάκι στην πόρτα έχετε ?

εγώ χθες το πρόσεξα ότι δεν έχω υπάρχει το μέρος για να μπει αλλά δεν έχει εκεί τπτ είναι καινό

 

 

Nop. Φωτάκι δεν παίζει.

Το μέρος για να μπει δεν το έχω προσέξει που είναι, θα το κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites

http://clabedan.typepad.com/photos/uncategorized/dscn0668.JPG

 

Σαββα καπως ετσι ειναι οι βιδες στις πορτες .ειναι ευκολο να τις βρεις . (την μαuρη λεω )

Link to comment
Share on other sites

http://clabedan.typepad.com/photos/uncategorized/dscn0668.JPG

 

Σαββα καπως ετσι ειναι οι βιδες στις πορτες .ειναι ευκολο να τις βρεις . (την μαuρη λεω )

 

αυτο θα πει ερωτας με το αυτοκινητο να το βαζεις στο παρκε :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

# kalste

# panikosis1

# Gravity obsidien

# Oddin iceland

# keltiss

# Kerouac

# theologos14

# Takis_C4

# rosso

 

 

θέλω να κάνω μια ερώτηση σε εσάς επειδη εχουμε ιδιο εξοπλιμο , φωτάκι στην πόρτα έχετε ?

εγώ χθες το πρόσεξα ότι δεν έχω υπάρχει το μέρος για να μπει αλλά δεν έχει εκεί τπτ είναι καινό

 

 

enginekiller δεν εχω ρε συ το XT/S SX/VTR εχω δλδ μια εκδοση ποιο πανω σε εξοπλισμό

 

Καλησπερα,

εστω και πολυ καθυστερημενα σου απαντω οτι δεν υπαρχει φωτακι

στις πορτες. Μαλλον υπαρχει μονο στις πλουσιοτερες εκδοσεις.

 

Εχω κανει 3000km χωρις να εχω παρατηρησει προβληματακια οπως τριγμους κτλ. Ελπιζω να συνεχισουμε ετσι.

 

Μηπως εχετε παρατηρησει ποσα km κανετε με 20lt βενζινης σε αστικη χρηση??

 

Και μην ξεχνατε, το C4 αρεσει πολυ.

If there was no gravity.
Link to comment
Share on other sites

Με 1600 και normal οδήγηση κανω 9λ/100χμ. Είναι δύσκολο να πέσεις κάτω απο αυτό το νούμερο, μόνο αν πατάς το γκάζι σαν να πατάς ένα αυγό και να φοβάσαι μην το σπάσεις! Εγώ το προσπάθησα για ένα διάστημα μέχρι που κατάλαβα ότι οδηγούσα σαν παππούς και χωρίς να δω καμια τεράστια διαφορά! Πλέον το έχω πάρει απόφαση ότι το αμάξι καίει πολύ και δεν με ενδιαφέρει! :)
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά από....4 μέρες κατάφερα και διάβασα όλα τα posts!!

Έτσι για το αρχείο άναφέρω τα παρακάτω:

1) Με τα αμορτεσερ δεν έχω καταλάβε άν τελικά έχω πρόβλημα ή όχι :worry: . Εν κινήση σίγουρα κοπανάει από πίσω στα κάθετα "ορύγματα" των δρόμων, αλλά σε στάση δεν έχω ακούσει κάποιο τριγμό (είσοδος έξοδος από αυτοκίνητο). Έχω την υποψία ότι αυτό (για εσάς που το έχετε παρατηρήσει) ίσως έχει να κάνει με την ντίζα του χειροφρένου.(αυτό το είχα παρατηρήσει στο Bravo που είχα παλαιότερα)

2) Στο service των 10Κ μου αλλάξανε και αυτο το ... ζουαν? αν δεν κάνω λάθος. Που ακουγόταν σαν φυσαρμόνικα!

3) Έχω τριγμούς κυρίως/μόνο στην πόρτα του πορτ-μπαγκάζ. Το καλό είναι ότι έχω εντοπίσει από που προέρχονται.

4) Το παρπρίζ μου είναι και εμένα "on air" σε μερικά σημεία

5) Τα αλάρμ μου ενεργοποιήθηκαν όταν πήγα να αποφύγω ένα κοπάδι πρόβατα!:D Καλά τα φρένα είναι άψογα!

6) Κανένα πρόβλημα με τα ηλεκτρνικά γενικώς so far

7) Αυτό που με απασχολεί τώρα, είναι να λύσω το πρόβλημα με τους αισθητήρες παρκινγκ που δεν λειτουργουν λόγω DVD. Ελπίζω να βρώ άκρη.

Αυτά συνέβησαν στα πρώτα 11.148 χλμ. με το απολαυστικό C4.

Sorry παιδες για το μεγάλο post.

C4 1.6 VTS Black
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά από....4 μέρες κατάφερα και διάβασα όλα τα posts!!

 

Μπραβο!

1) Με τα αμορτεσερ δεν έχω καταλάβε άν τελικά έχω πρόβλημα ή όχι :worry: . Εν κινήση σίγουρα κοπανάει από πίσω στα κάθετα "ορύγματα" των δρόμων, αλλά σε στάση δεν έχω ακούσει κάποιο τριγμό (είσοδος έξοδος από αυτοκίνητο). Έχω την υποψία ότι αυτό (για εσάς που το έχετε παρατηρήσει) ίσως έχει να κάνει με την ντίζα του χειροφρένου.(αυτό το είχα παρατηρήσει στο Bravo που είχα παλαιότερα)

 

Αυτο με τη ντιζα το κανουν πολλα αυτοκινητα αλλα δε λεμε αυτο... Αφου δε σε ενοχλει κατι οκ.

 

2) Στο service των 10Κ μου αλλάξανε και αυτο το ... ζουαν? αν δεν κάνω λάθος. Που ακουγόταν σαν φυσαρμόνικα!

 

Τοσο πολυ; Εγω δεν εχω παρατηρησει τιποτα... Στο αλλαξανε χωρις να τους πεις τιποτα;

 

4) Το παρπρίζ μου είναι και εμένα "on air" σε μερικά σημεία

 

Τελικα πολλα το εχουν αυτο...

 

5) Τα αλάρμ μου ενεργοποιήθηκαν όταν πήγα να αποφύγω ένα κοπάδι πρόβατα!:D Καλά τα φρένα είναι άψογα!

 

Εχεις και τα μεγαλυτερα εσυ....;)

 

6) Κανένα πρόβλημα με τα ηλεκτρνικά γενικώς so far

 

Εεεεεεεεεεεεεεετσι! Να ακουγονται αυτα....

 

Sorry παιδες για το μεγάλο post.

 

Πλακα μας κανεις; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τοσο πολυ; Εγω δεν εχω παρατηρησει τιποτα... Στο αλλαξανε χωρις να τους πεις τιποτα;

 

 

Στο θέμα με το ζουαν μπορώ να πώ οτι με κατέπληξαν στοην αντιπροσωπία. Βέβαια εγώ τους ανέφερα το πρόβλημα, αλλά επειδή δεν είχαν εκείνη τη μέρα το ανταλλακτικό με πείραν την επομένη τηλαφωνο να πάω να μου το περάσουν.

 

Α Επίσης ξέχασα να πώ οτι ήμουν και εγώ μέσα στους χρυσούς αριθμους VIN.

C4 1.6 VTS Black
Link to comment
Share on other sites

Karl οταν ειχε κοψει ο elteo τα αμορτισερ πριν του τα αλλαξουν :p ζητησες να δεις πως ηταν πριν και ετσι εβγαλα τα δικα μου φωτο.

 

Παραθετω τα κομμενα του elteo:

 

http://img66.imageshack.us/img66/4804/dsc00139medium8tl7ws.th.jpg

 

Και τα απειραχτα δικα μου:

 

http://img54.imageshack.us/img54/89/20010615529pk.th.jpg http://img52.imageshack.us/img52/9152/20010618445za.th.jpg

 

Η μια ειναι τραβηγμενη βραδυ...

Στην πρωτη φωτο ειναι οπως ειναι συνηθως με πεσμενο το καπακι. Στην αλλη ειναι οταν το εχω σηκωσει. Μετα απο μερικα χιλιομετρα το αριστερο καπακι μπορει να πεσει μπορει και οχι ενω το δεξια καπακι δεν στεκεται ουτε για λιγο πανω και τα αφηνει εκτεθειμενα...

 

elteo ριξε μια ματια στα δικα σου να δεις αν ειναι διαφορετικα η ειναι ιδια με τα προηγουμενα. Εχεις ξανακουσει τιποτα μεχρι τωρα;

 

και κανα δυο φωτο απο τη μουρακλα του c4 μου:

 

http://img62.imageshack.us/img62/9674/18010610179oy.th.jpg http://img62.imageshack.us/img62/4084/18010610185ml.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτές τις μέρες με...........κτλ), εκτός από:

1) το παραπάνω τζιγκρ τζιγκρ του πλαστικού καλύματος της πίσω πόρτας και

2) Το καλοκαίρι λόγο ζέστης διαστέλεται η αεροτομή (αυτή των VTS 1.6) και ακουμπάει από την μιά μεριά στο φωτιστικό σώμα. Το αποτέλεσμα? Όταν πηγαίνεις με 7 χλμ/ω και στρίβεις ακούς τον **** να κάνει σαν κρεβάτι με χαλασμένες σούστες.

Σχετικα με την αεροτομη παιδια εμαθα ''εκ των εσω'' οτι βαζουνε την ''ελληνικη'' .Φτιαγμενη δηλ εδω στην ελλαδα απο εταιρεια που τις αντιγραφει.Η εταιρεια λεγεται Motordrome.

Εννεα στις δεκα που φτιαχνει τις στελνει στη citroen hellas.Μηπως γι αυτο και δεν ταιριαζει τελεια αριστερα και δεξια και βρισκει!!!!!

Κουφο ε????

http://www.musketier.com/assetts/images/c402.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την αεροτομη παιδια εμαθα ''εκ των εσω'' οτι βαζουνε την ''ελληνικη'' .Φτιαγμενη δηλ εδω στην ελλαδα απο εταιρεια που τις αντιγραφει.Η εταιρεια λεγεται Motordrome.

Εννεα στις δεκα που φτιαχνει τις στελνει στη citroen hellas.Μηπως γι αυτο και δεν ταιριαζει τελεια αριστερα και δεξια και βρισκει!!!!!

Κουφο ε????

 

Μήπως εννοείς τη μεγάλη απο το 2.0 λ? Αυτή την είδα. Είναι όντως ιδια. Αλλά εγώ έχω την μικρή από σκληρό πλαστικό. Αν δεν κάνω λάθος σε κάποιες άλλες εκδόσεις είναι πιό μαλακή. Εκεί φαντάζομαι δεν θα εχουν πρόβλημα. ε?

C4 1.6 VTS Black
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ερχεται χωρις αεροτομη;;; Και αυτο μη εργοστασιακο;;; Ελεος δηλαδη τα μισα πανω ειναι μη εργοστασιακα.... Απο αισθητηρες, συναγερμους, μεχρι αεροτομες! Μηπως και η ταπετσαρια της πορτας μου που τριζει λιγο ειναι απο κανα γυφτο;;;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...