Jump to content

[CAR] Citroen C4


SKALP
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να πω κα κατι αλλο να σας κουφανω ? μπροστα εχω βασεις για τους αισθητηρες :blink:

 

μηπως εχω Special edition :P

Μάλλον όχι! Τέτοιες βάσεις έχω κι εγώ, αλλά δεν ήξερα οτι εκεί πάνε οι αισθητήρες...

Οι 2 πλαινοί όμως πού πάνε?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μα καλα ειναι δυνατον να μην εχουν τις βασεις ολοι οι προφυλακτηρες; Ειναι δυνατον να πρεπει να γινει αλλαγη για δυο σκατουλακια;;; Ελεος δηλαδη... Για την ποδια του 2λιτρου φανταζομουνα οτι δε θα ειχε, θα το ειχατε αναφερει. Μα καλα μονο ο Karlbarks εχει ποδια εδω μεσα; Καλα karlbarks το δικο σου ειναι αστερι! Κοιτα μην εχεις και τα μεγαλυτερα φρενα για να μπορεις να βαλεις esp!!!! Τι να πω... Παντως πιστευω πως η ποδια ειναι απο τα πρωτα που θα βαλω καποια στιγμη μετα τις ζαντες...
Link to comment
Share on other sites

 

να πω κα κατι αλλο να σας κουφανω ? μπροστα εχω βασεις για τους αισθητηρες :blink:

 

signomi pou tis eides tis vaseis kai ego den tis vlepo????

 

oi afthentikoi aisthitires empros einai opos tou piso kai einai fitemenoi ston profilaktira san 4 koumpia... oute vaseis, oute tipota...

analitika ta esteila se PM se simforoumiti mas...

 

kala ti sas epiase olous kai den to parageilate me empros aisthitires kai tora tous thelete?... i othoni tha doulepsei me tous extra tora?... to ixosistima?

 

anyway... kala ekana kai tous topothetisa me 150euro stin paragelia... opos kai ta dipla tzamia... opos kai to jbl... aftermarket kai afterbuy panta kostizoun afta parapano... kai i douleia den einai opos ta "mama"...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ετσι ειναι αλλα μπορει τοτε να μην ηθελε καποιος η να μην το ειχε ψαξει αρκετα ή να μην φανταζοταν οτι θα ηταν τετοια ταλαιπωρια μετα ή δεν ειχε τοτε τα εξτρα χρηματα ή δεν το ειχε σκεφτει ή δεν ηθελε να περιμενει 2 μηνες για παραγγελια! Εγω ηθελα + 16αρες ζαντες και θα μου ερχοταν γιάυτο το λογο σε 2 μηνες και θα εχανα και την εκπτωση των 2000 ευρω ενω ετσι μου ηρθε σε 5 μερες! Δεν ηξερα ομως τοτε οτι αν τις επαιρνα απο την αρχη θα πληρωνα +450 ενω τωρα 800... Και να το ηξερα ομως απο τη στιγμη που θα το επαιρνα -2000 ευρω τι να εκανα;

Λοιπον ανεβασα στη σελιδα μου τα εξης βιντεακια: crashtest του c4:cool: , τις διαφημισεις με το αυτοκινητο που γινεται ρομποτακι και σε coupe και σε berline/hatchback. Στο coupe μαλιστα κανει και ζεσταμα το ρομποτακι...:lol: Επισης ενα βιντεακι που μερικοι ειχαμε δει απο καιρο με μια δοκιμη του c4 wrc σε λιγο ανεβαινει...:cool: Προσεξτε στο crash test πως διπλωσε και επανηλθε αθικτο το πλαστικο μας φτερο...:)

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα μονο ο Karlbarks εχει ποδια εδω μεσα; Καλα karlbarks το δικο σου ειναι αστερι! Κοιτα μην εχεις και τα μεγαλυτερα φρενα για να μπορεις να βαλεις esp!!!! Τι να πω... Παντως πιστευω πως η ποδια ειναι απο τα πρωτα που θα βαλω καποια στιγμη μετα τις ζαντες...

 

 

Συγνώμη που παίρνω την αποκλειστικότητα απο τον Karlbarks, αλλά και εγώ έχω ποδιά! :D

 

Μάλλον την βάζουν δωρεάν μόνο στα 1.4 και ειδικά στα μαύρα! :p

Σωστά Karl ??

Link to comment
Share on other sites

850Ε ...;;;:cry: :X :wacko:

 

Πολλά δεν είναι; Σχεδόν 300χ. δρχ για έναν προφυλακτήρα;:blink:

 

Κι όμως τόσα, δυστυχώς, είναι... Για καπό, προφυλακτήρα και εργασία είχα (δλδ ο ******ς:stupid: που με τράκαρε:chair: :shoot: :rocket: :knife: ) δώσει 1492 ευρώπουλα...:shock:

Θα το τσεκάρω ακριβώς για τον προφυλακτήρα όταν κατέβω στο αυτοκίνητο και θα σου πω ακριβώς τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Τον agiorgiti τον έπιασε. Οι άλλοι δεν τους βάζουμε.

Για σάς δουλεύω, ώστε να μπορέσετε μετά να τους βάλετε αμέσως...:happy:

Ο Karl είναι στα του συναγερμού, εγώ ειμαι στους αισθητήρες...:cool:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν τα αποτελέσματα ανά μοντέλο για τον Δεκέμβριο

 

α. Οι πωλήσεις (οπως και κάθε δεκέμβριο πεσμένες), όλοι πεσμένοι σχεδόν

στο μισό των πωλήσεων τους σε σχέση με τον Νοέμβριο... εκτός από την

AUDI που ανέβηκε 28% (ξεσκίστηκε με 262 Αudi A4 και 240 A3 το Δεκέμβριο)

 

β. Η VW δεν έπεσε σχεδόν καθόλου πούλησε GOLF και PASSAT, ούτε η NISSAN

 

γ. Η Citroen, Ford, Opel κλπ όλοι έπεσαν στο μισό των πωλήσεων του Νοεμβρίου.

 

δ. Η Citroen πούλησε μόνο 166 C4 (όσα ακριβώς MAZDA 3), 129 C3, 86 C2, 36 C1

 

ε. 37 AYGO, μπάααα

 

ζ. Πουλήθηκαν 167 ΒΜW σειρά 3 - φτώχεια...

Link to comment
Share on other sites

Που τα βρηκες αυτα τα νουμερα; Στο ΣΕΕΑ που κοιταω δεν εχει βγαλει ακομα για τον Δεκεμβρη... Αν ειναι ετσι παντως ειχαμε 4353 μεχρι τον Νοεμβρη + 166 = 4519 στο 2005. Μολις ομως διαπιστωσα οτι το C4 εχει αρχισει να πωλεται απο τον Οκτωμβρη!!!!!!! Ναι καλα ακουσατε... Αν δειτε τις πωλησεις πουλησε 1(!!!) τον Οκτωβρη και αλλα 139 μοιρασμενα τους αλλους δυο μηνες. Συνολο 140 το 2004 + 4519 το 2005 = 4659 C4 μεχρι τελος Δεκεμβρη!
Link to comment
Share on other sites

Που τα βρηκες αυτα τα νουμερα; Στο ΣΕΕΑ που κοιταω δεν εχει βγαλει ακομα για τον Δεκεμβρη...

 

Στο autotriti.gr

 

Τα έχω ελέγξει, ταυτίζονται με το αρχείο του ΣΕΕΑ πωλήσεων ανά segment

που περιέργως δεν έχει βγεί ακόμη...

 

Ο δεκέμβρης ήταν μήνας της VW πάντως (και λίγο της AUDI), με τους

άλλους να πέφτουν στο μισό των πωλήσεων τους...

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως τόσα, δυστυχώς, είναι... Για καπό, προφυλακτήρα και εργασία είχα (δλδ ο ******ς που με τράκαρε) δώσει 1492 ευρώπουλα...

Θα το τσεκάρω ακριβώς για τον προφυλακτήρα όταν κατέβω στο αυτοκίνητο και θα σου πω ακριβώς τιμή.

 

Ωχ δηλ είναι να μην τρακάρεις έστω και λίγο από λαλακία σου...:worry:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

@KarlBarks:

Σου φέρανε τελικά το μοχλό ταχυτήτων που είχες παραγγείλει;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ωχ δηλ είναι να μην τρακάρεις έστω και λίγο από λαλακία σου...:worry:

 

Έτσι ακριβώς :cry: . Μακάρι να μην τύχει ποτέ σε κανένα... (το τιμολόγιο πάλι ξέχασα να το δω, αύριο ελπίζω να το θυμηθώ)

 

 

Ερώτηση που απευθύνεται στα 2 μέλη μας με δίλιτρο...

Τα πετάλια είναι όλα αλουμινίου; Το footrest είναι κι αυτό αλουμινίου; Στο δικό μου (όπως φαντάζομαι και σ'όλα τα VTS) είναι μόνο το γκάζι και το φρένο. Θέλω να πάω να βάλω και στο πετάλι του συμπλέκτη.

Link to comment
Share on other sites

@KarlBarks:

Σου φέρανε τελικά το μοχλό ταχυτήτων που είχες παραγγείλει;

 

 

δεν εχω ιδεα !!!!!!! εχω να παω πολυ καιρο μην τους πρίζω συνεχεια .

αυριο που θα παω για τον συναγιαρμο θα περασω και απο τα ανταλακτικα να δω τι εγινε (μαλλον θα το ξεχασαν) . δεν θελω τον μοχλο μου αρεσει πολυ αυτος που εχω ποιο πολυ απο τον μεταλικο ! εγω θελω την στεφανη κατω μεταλικη !

 

ααααααααα δεν σας ειπα 44 ευρω η εργατοωρα ειναι . θα μου ον πιασουν αγρια τον κ_λο

 

 

 

ααααααα κατι ασχετο λετε αμα αλαξω ελαστικα και απο 205/55/16 εβαζα κατι σε 195/55/16 λετε να χαλουσαν τα κρατηματα του αυτοκινητου μου ? το βρισκω υπερβολικο το 205 ε τι λετε . με το 195 και πιο σπιρτοζο θα γινει και λιγοτερη καταναλωση θα εχω ? σημειωτεων 1400 εχω

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα που θα δεις ειναι μικρη σε επιδοσεις αλλα σε καταναλωση πιστευω θα το καταλαβεις. Ασε που τα λαστιχα θα ειναι πιο φτηνα και γιατι ειναι μικροτερης διαστασης και γιατι ειναι σειρας 60. Γενικα τα 40-50-60... ειναι πιο φτηνα απο τα αντιστοιχα 45-55-65. Δεν φανταζομαι να εννοεις ομως τωρα αλλα στην επομενη αλλαγη ελαστικων σου... Εγω παλι ξεχασα να δω το orga... tony σε ολα ειναι μονο το γκαζι και το φρενο;;; Μηπως ξεχασαν στο δικο σου η δεν ειχαν; Αυτο ειχα καταλαβει... Μα τι τσιγκουνια ειναι αυτη μονο 2 πεταλια... Εσεις με τα αλουμινιου σας γλυστρανε αν εχετε νερα λογω βροχης κτλ η ειναι καλα αυτα τα "μαμα";
Link to comment
Share on other sites

ααααααα κατι ασχετο λετε αμα αλαξω ελαστικα και απο 205/55/16 εβαζα κατι σε 195/55/16 λετε να χαλουσαν τα κρατηματα του αυτοκινητου μου ? το βρισκω υπερβολικο το 205 ε τι λετε . με το 195 και πιο σπιρτοζο θα γινει και λιγοτερη καταναλωση θα εχω ? σημειωτεων 1400 εχω

 

205=πλάτος (mm)

55=ποσοστό πέλματος (%)

16=ίντσες ζάντας (in)

άρα

16*2,54 + (2*205*55/100)/10 = 40,64 + 22,55 = 63,19 διάμετρος λάστιχου

με περίμετρο π*63,19 = 198.52

 

Αν βάλεις 195 55 R16 άρα

16*2,54 + (2*195*55/100)/10 = 40,64 + 21,54 = 62,09 νέα διάμετρος !

και θα έχεις νέα περίμετρο 195,061

 

...τί θα αλλάξει...

 

1. Το αυτοκίνητο σου θα κοντίνει... (63.19-62.09) = 1,1 cm :)

 

2. Η περίμετρος ελαστικών θα μικρύνει από 198.52 σε 195.061

οπότε θα χρειάζεσαι περισσότερες περιστροφές για να κινηθείς

δηλαδή συγκεκριμένα θα κινείσαι 1,77% αργότερα :wacko:

 

3. Το σφάλμα στο ταχύμετρό σου θα είναι τουλάχιστο 1.77% (όταν σου

λέει 100km/h θα έχεις στην πραγματικότητα 98.27 και μάλιστα δεν

συνυπόλογίζω το σφάλμα που ήδη έχει, σίγουρα θα έχεις λιγότερα.) :mad:

 

Για τα άλλα (κρατήματα, άνεση), ας απαντήσει κάποιος σχετικός, εγώ

απλά ανέλυσα τα μαθηματικά... :O

Link to comment
Share on other sites

3. Το σφάλμα στο ταχύμετρό σου θα είναι τουλάχιστο 1.77% (όταν σου

λέει 100km/h θα έχεις στην πραγματικότητα 98.27 και μάλιστα δεν

συνυπόλογίζω το σφάλμα που ήδη έχει, σίγουρα θα έχεις λιγότερα.) :mad:

Σφάλμα έχει ελάχιστο έως καθόλου. Το έχω ελέγξει με GPS και είναι +-1χλμ, το οποίο μπορεί να οφείλεται:

α)Σε σφάλμα θέσης του GPS

β)Σε στρογγυλοποίηση του ταχυμέτρου του C4

 

Έκανες πάντως πολύ καλή ανάλυση, τεκμηριωμένη και με στοιχεία...:happy:

Αν πάντως μαζί με τα δικά σου αποτελέσματα, είχαμε και πειραματικά δεδομένα (0-100 πρίν και μετά, κλπ), θα μπορούσαμε άνετα να φτιάξουμε μια γραφική παράσταση...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τα καλά νέα

Μόλις βρήκα εδώ http://www.net-comber.com/tirecalc.html κάποιον που έχει

κάνει ένα online speed change calculator όταν αλλάζεις το λάστιχο από αυτο

που προτείνει ο κατασκευαστής. Λειτουργεί σε μίλια, αλλά λειτουργεί ;)

 

Τα κακά νέα

Eδώ: http://www.faqfarm.com/Q/Does_rim_or_tire_size_change_mileage

αναφέρει σημαντικά πράγματα που ξεχάσαμε !!!

 

α) Αν αλλάξεις διάμετρο ελαστικών ΧΑΝΕΙ ο χιλιομετρητής, βγάζει

τεράστιο σφάλμα μετά από μερικές εβδομάδες !!! To ξεχάσατε :cry:

 

β) Το GPS δεν είναι αξιόπιστο για ταχομέτρηση

 

Τα καλά νέα

Κανονικά, στην αντιπροσωπία μπορούν να σου αλλάξουν τον προγραμματισμό

(μια ρύθμιση του COM2000) με την νέα διάμετρο του ελαστικού. Το κάνουν

στις BMW, mercedes και σίγουρα το κάνουν (αυτοί που ξέρουν) και στην

Citroen.

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αναξιόπιστο να είναι το GPS, όταν το κοντέρ του C4 δείχνει 100 (με cruise control) και το GPS παίζει ανάμεσα σε 99~101 ε είναι πολύ κοντά. (Το έχω τσεκάρει 2-3 φορές ). Εξάλλου, είχα δει σε μια φωτό απο περιοδικό (θα μας πεί ο enginekiller που κρατάει αρχείο) οτι είχαν 2-3 αυτοκίνητα και σε κάθε ένα έλεγαν:

C4: Tαχύτητα κοντέρ: 100

Πραγματική μετρούμενη ταχύτητα: 100

 

Astra: Tαχύτητα κοντέρ: 100

Πραγματική μετρούμενη ταχύτητα: 97 (π.χ.)

 

Ford: ......

 

κλπ...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

αν αντι να τα υπολογιζεις ψαχνεις καποιον εξυπνο και ευκολο calculator χρησιμοποιω χρονια αυτο: http://www.miata.net/garage/tirecalc.html και εχει και γραφικο(λαστιχο). Οντως για το σφαλμα του ταχυμετρου του c4 σε περιοδικα εχω δει και εγω να λενε πραγματικη ταχυτητα οταν πηγαινει με 100χλμ/ωρα:99-100 αναλογως και το 99 πιστευω πεφτει και μεσα στο οριο του σφαλματος οποτε μπορουμε να πουμε οτι στα 100 δεν κλεβει πρακτικα καθολου. Δεν ξερω ομως τι γινεται σε μεγαλες ταχυτητες η σε μικρες. Νομιζω καποιος εδω(Karl; ) το ειχε μετρησει με GPS μεχρι τα 140 και ηταν ακριβως οι ιδιες τιμες.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς :cry: . Μακάρι να μην τύχει ποτέ σε κανένα... (το τιμολόγιο πάλι ξέχασα να το δω, αύριο ελπίζω να το θυμηθώ)

 

 

Ερώτηση που απευθύνεται στα 2 μέλη μας με δίλιτρο...

Τα πετάλια είναι όλα αλουμινίου; Το footrest είναι κι αυτό αλουμινίου; Στο δικό μου (όπως φαντάζομαι και σ'όλα τα VTS) είναι μόνο το γκάζι και το φρένο. Θέλω να πάω να βάλω και στο πετάλι του συμπλέκτη.

ναι τα πεταλια ειναι ολα αλουμινιου αλλα δεν υπαρχει footrest, υπαρχει θεση

αλλα εχει μονο μοκεττα.

Link to comment
Share on other sites

ναι τα πεταλια ειναι ολα αλουμινιου αλλα δεν υπαρχει footrest, υπαρχει θεση

αλλα εχει μονο μοκεττα.

 

Thanx a lot!!!:D Πάντως έχω δει σε φωτογραφία footrest αλουμινίου... Θα ρωτήσω και γι'αυτό

Link to comment
Share on other sites

Thanx a lot!!!:D Πάντως έχω δει σε φωτογραφία footrest αλουμινίου... Θα ρωτήσω και γι'αυτό

Κι εγω το εχω δει και ειναι πολυ ωραιο...

Link to comment
Share on other sites

απο σημερα εχω κατι που μαλλον οι περισοτεροι δεν εχετε :cool:

 

http://www.xanthifans.gr/spiros/DSC04648.JPG

 

 

 

τον εβαλα το συναγιαρμο ολα οκ μπορω να απενεργοποιησω τους ογκομετρητες

τι αλλο α 78 ευρω μου πηραν .1:30 ωρα εκανε να τον περασει . ολλα ηταν οπως σας τα ελεγα πρην τον βαλω

 

 

αααααααα εχω και 2ο ευχαριστο τελικα δεν παιζει recall για ελληνικο αυτοκινητο τα ετσι μου ειπαν οτι απο τους αριθμους που ανακοινωσαν τα νουμερα που ειχαν με **** αλλαζουν . οποτε ας ειμαστε ησυχοι :)

 

 

ααααααα και για το στεφανακι μου ειπαν οτι το βρηκαν αυριο να παω να το παρω 7 ευρω μου ειπαν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...