Jump to content

[CAR] Citroen C4


SKALP
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οντως δεν ειναι δικο μου αυτο. απλα επειδη φαινονται τα δισκοφρενα τις εδειξα .

 

 

αμα δεις εδω http://www.xanthifans.gr/spiros/C4_11.jpg ταιριαζει η κοκκινη δανκανα με το

κοκκινο S apo to VTS που γράφει πλαγια

 

αν ειχα και εγω ενα μαυρο VTS με τις 17αρες ανετα θα τις εβαφα και εγω τις δανκάνες

και ποιανου ειναι το vts; 1.6 η 2.0 ;

 

enginekiller εχεις corolla sol ; πες εντυπωσεις, αν εχει βγαλει κανενα

προβλημα γιατι αυριο με βλεπω να κλεινω μια corolla terra 1.4 για τη γυναικα μου!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλισπερα παιδια.

σκεφτωμε μεχρι τελος του χρονου να παρω αυτοκινητο και μπορω να οω οτι ριμαι αναμεσα σε 3-4 μοντελα,οπως το mazda3,το civic,το opel astra και βεβαια το c4.

ο ερωτας μου βεβαια ειναι το c4 και προς τα εκει κλεινω αλλα εδω θα ηθελα την βοηθεια σας.

αρκετοι που εχω ρωτησει μου εχουν πει οτι το αμαξι που θα παρεις να ειναι γερμανικο η ιαπωνικο αλλα το βασικοτερο μακρυα απο γαλλικα.

θελω να ρωτησω εσας λοιπον που εχετε συγκεκριμενα το c4 αν σας εχει παρουσιασει καποιο σοβαρο προβλημα και σασ εχει κανει να μετανιωσετε για την αγορα σασ;

ευχαριστω πολυ και οσοι απαντησουν θα με βοηθησουν παρα πολυ!!!!

 

file andreas28 gia mena einai to deutero seri galliko autokinhto an auto sou leei kati..

to prohgoumeno.. (saxo 1.6 vts) to eixa liwsei

se 5 xronia 192.000!!!!

kanena apolytws parapono.. skyli!!!

oso gia ta germanika.. ta 8ewrw katwtera apo ta gallika.. sigoura se e3oplismo an oxi kai se poiothta kataskeyhs..

to C4 to exw 9 mhnes.. 15.000 xlm kai den exei to paramikro pera apo ena mikro provlhma pou parousiase me to para8yro tou odhgou..

isws 8ewrh8w citroenakias....

Maybe... alla vlepete tipota kalytero ??? ;)

Ολη τη βδομάδα πήζω, στο weekend ελπίζω!! :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/51141c4.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

ααα και το αλλο το εχει παει κανενας στα κοκκινα ετσι ωστε να του γινει το στροφομετρο κοκκινο ?

 

και τελευταια ερωτηση το αρωματικο ποσο σας κραταει ? εχω την εντυπωση οτι εχει πεσει η ενταση του σε μενα πως καταλαβαινω οτι τελειωσε ? ποσο εχει ενα καινουριο ? τι αρωμα εχετε εσεις εγω εχω την βανιλια μου αρεσε αρκετα

 

 

 

To strofometro to exw paei ston kofth arketes fores.. o kokkinos fwtismos einai entypwsiakos!!!!

 

Oso gia to arwma krataei peripou ena mhna me synthritikh xrhsh

kai h timh tou an 8ymamai kala einai kapou sta 9 euro kai h syskeuasia perilamvanei 2 temaxia..

 

poly wraio einai to Parfum Menthe Musc

Ολη τη βδομάδα πήζω, στο weekend ελπίζω!! :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/51141c4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε engine και karl σημερα πηγα απο αντιπροσωπεια για τις δισκοπλακες.

Μου δειξανε μεσα στον υπολογιστη με τον αριθμο πλαισιου μου με τι δισκους εχει ερθει απο Γαλλια το δικο μου. Φοραει 266 ενω εαν ειχα VTR PACK 1.6 με ESP θα ειχε 283.

Ειχε δικιο ο ENGINEKILL.........

 

Παντα εχω δικιο!!! :D :cool: Δυστυχως και τωρα ομως! Αυτο το πραγμα θα μπορουσαν να το γραψουν στον εξοπλισμο γιατι δεν το εγραψαν;;; Εγω ισως ειχα παρει exclusive!!! Εχω σπαστει υπερβολικα με αυτο!

 

enginekiller εχεις corolla sol ; πες εντυπωσεις, αν εχει βγαλει κανενα

προβλημα γιατι αυριο με βλεπω να κλεινω μια corolla terra 1.4 για τη γυναικα μου!!

 

Ναι εχω. Απο προβληματα τιποτα απολυτως!!!! Το αυτοκινητο μπορει να μην στριβει σαν το c4, παιρνει κλισεις και κοπαναει λιγο πισω ο ημιακαμπτος και να μην εχει τον εξοπλισμο του αλλα εχει δυναμη για 1400αρη και ειναι σκυλι! Αν κυριος παραγοντας ειναι η αξιοπιστια επεσες διανα. Επισης απο ποιοτητα υλικων και συναρμογης μετα το facelift βελτιωθηκε σε μεγιστο βαθμο. Μεσα δεν ακους τσικ ουτε σε καροδρομο απο τα υλικα τα οποια ειναι και πολυ καλα σε αισθηση. Γενικα η ποιοτητα συναρμογης αποτι εχω δει ειναι κορυφαια μεσα εξω. Θα σου προτεινα απο εκδοσεις ομως να δεις ισως κατι καλυτερο γιατι η terra δεν εχει δερματινο τιμονι(για εμενα μετραει) εχει απλο a/c, 4 αεροσακους και δεν εχει ηλεκτροχρωματικους καθρεπτες που με εχουν ξετρελανει! Παντως οχι οτι ειναι λιγος και ο εξοπλισμος της απλως λεω δες τι σε ενδιαφερει. Πολυ καλη επιλογη παντως για γυναικα και απο θεμα αξιοπιστιας και συντηρησης.

Link to comment
Share on other sites

οντως δεν ειναι δικο μου αυτο. απλα επειδη φαινονται τα δισκοφρενα τις εδειξα .

 

 

αμα δεις εδω http://www.xanthifans.gr/spiros/C4_11.jpg ταιριαζει η κοκκινη δανκανα με το

κοκκινο S apo to VTS που γράφει πλαγια

 

αν ειχα και εγω ενα μαυρο VTS με τις 17αρες ανετα θα τις εβαφα και εγω τις δανκάνες

Ακόμα δεν μπόρεσα να δω Karlbarks αυτές τις φωτογραφίες... το url καταλήγει σε *.jpg αλλά ΚΑΙ ο ΙΕ ΚΑΙ ο Opera μου φορτώνει ένα portal της Ξάνθης... μπορεί κανένας χριστιανός να ανεβάσει τις φωτό κάπου αλλού;

 

to C4 to exw 9 mhnes.. 15.000 xlm kai den exei to paramikro pera apo ena mikro provlhma pou parousiase me to para8yro tou odhgou..

 

Τάκη, ποιο ακριβώς ήταν το πρόβλημα και πώς το έλυσες; Σε μένα πριν λίγο καιρό, και εντελώς "αψυχολόγητα", το παράθυρο του οδηγού ανέβαινε "σπασμωδικά", click by click, και όχι συνεχόμενα. Με ένα reboot το πρόβλημα δεν ξαναεμφανίστηκε. Αυτό εννοείς;

http://www.mathiteio.com/mats/citroen_c4_6(small).jpg
Link to comment
Share on other sites

Παντα εχω δικιο!!! :D :cool: Δυστυχως και τωρα ομως! Αυτο το πραγμα θα μπορουσαν να το γραψουν στον εξοπλισμο γιατι δεν το εγραψαν;;; Εγω ισως ειχα παρει exclusive!!! Εχω σπαστει υπερβολικα με αυτο!

 

 

 

Ναι εχω. Απο προβληματα τιποτα απολυτως!!!! Το αυτοκινητο μπορει να μην στριβει σαν το c4, παιρνει κλισεις και κοπαναει λιγο πισω ο ημιακαμπτος και να μην εχει τον εξοπλισμο του αλλα εχει δυναμη για 1400αρη και ειναι σκυλι! Αν κυριος παραγοντας ειναι η αξιοπιστια επεσες διανα. Επισης απο ποιοτητα υλικων και συναρμογης μετα το facelift βελτιωθηκε σε μεγιστο βαθμο. Μεσα δεν ακους τσικ ουτε σε καροδρομο απο τα υλικα τα οποια ειναι και πολυ καλα σε αισθηση. Γενικα η ποιοτητα συναρμογης αποτι εχω δει ειναι κορυφαια μεσα εξω. Θα σου προτεινα απο εκδοσεις ομως να δεις ισως κατι καλυτερο γιατι η terra δεν εχει δερματινο τιμονι(για εμενα μετραει) εχει απλο a/c, 4 αεροσακους και δεν εχει ηλεκτροχρωματικους καθρεπτες που με εχουν ξετρελανει! Παντως οχι οτι ειναι λιγος και ο εξοπλισμος της απλως λεω δες τι σε ενδιαφερει. Πολυ καλη επιλογη παντως για γυναικα και απο θεμα αξιοπιστιας και συντηρησης.

Αρχικα ηταν να παρει το swift αλλα ειχε 3+ μηνες παραδοσης.

H λογικη ηταν καλη ποιοτητα κατασκευης, αξιοπιστο με μεγαλη εγγυηση και αραια service και ας ειναι αδιαφορο οδηγικα και εμφανισιακα. ο κινητηρας παντως αξιοπρεπεστατος για 1400.

Καταλήξαμε στο terra γιατί τα λεφτά ηταν οριακά και η προσφορά ηταν πολύ καλη

(εκτός απο τα 2000€ εκπτωση μας εκανε επιπλεον 500€ μετρητα) δηλαδη βγηκε 14000€ τελικη.

Το C4 αποκλειστηκε κυριως γιατι ενα φτανει, το xt ηταν πιο ακριβο και της φαινοταν μεγαλο, θα τη δυσκολευε στη πολη!!

πολυ καλη προσφορα ειχε και το megane για ηδη ταξινομημενο, αλλα φοβηθηκα τα προβληματα αξιοπιστιας του.

Link to comment
Share on other sites

file andreas28 gia mena einai to deutero seri galliko autokinhto an auto sou leei kati..

to prohgoumeno.. (saxo 1.6 vts) to eixa liwsei

se 5 xronia 192.000!!!!

kanena apolytws parapono.. skyli!!!

oso gia ta germanika.. ta 8ewrw katwtera apo ta gallika.. sigoura se e3oplismo an oxi kai se poiothta kataskeyhs..

to C4 to exw 9 mhnes.. 15.000 xlm kai den exei to paramikro pera apo ena mikro provlhma pou parousiase me to para8yro tou odhgou..

isws 8ewrh8w citroenakias....

Maybe... alla vlepete tipota kalytero ??? ;)

και εσυ απο saxo vts !! αρα ειμαστε 3 απο saxo vts σε C4 ειναι και ο elteo νομιζω.

επιβεβαιωνω για το saxo, εμενα μετα απο 6 χρονια και 60000 χλμ, εβγαλε μονο ενα τριξιμο στο πισω παρμπριζ και ενα ξεκολλημενο εξωτερικο προστατευτικο και αυτά

γιατι ειχε χαμηλωσει 3 ποντους με eibach-bilstein και ηταν κουτσουρο.

Ολα τα αλλα ηταν μεσα στο προγραμμα συντηρησης.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν μπόρεσα να δω Karlbarks αυτές τις φωτογραφίες... το url καταλήγει σε *.jpg αλλά ΚΑΙ ο ΙΕ ΚΑΙ ο Opera μου φορτώνει ένα portal της Ξάνθης... μπορεί κανένας χριστιανός να ανεβάσει τις φωτό κάπου αλλού;

 

TouchDowN και εσυ Forthnet εχεις δεν ξερω η forthnet μας κανει νερα υπολειτουργει με το σιτε μας . αντι για IE και Opera δοκίμασε με FireFox Mozila .

Link to comment
Share on other sites

TouchDowN και εσυ Forthnet εχεις δεν ξερω η forthnet μας κανει νερα υπολειτουργει με το σιτε μας . αντι για IE και Opera δοκίμασε με FireFox Mozila .

και εγω με forthnet ειμαι αλλα δεν εχω καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

 

Τάκη, ποιο ακριβώς ήταν το πρόβλημα και πώς το έλυσες; Σε μένα πριν λίγο καιρό, και εντελώς "αψυχολόγητα", το παράθυρο του οδηγού ανέβαινε "σπασμωδικά", click by click, και όχι συνεχόμενα. Με ένα reboot το πρόβλημα δεν ξαναεμφανίστηκε. Αυτό εννοείς;

 

 

Αυτό ακριβώς φίλε μου.

Ακου τώρα και πως το έλυσα.

Πήγα καπάκι στην αντιπροσωπεία.. τους λέω το πρόβλημα.. μου λένε φέρτο αυρίο να το δούμε..

Μπαίνω να φύγω και όλα στην εντέλεια.. μαλλον πήρα το μοντέλο με την αυτίαση :lol:

 

Θυμάσαι μήπως αν το χτυπούσε ο ήλιος και έκανε πολυ ζέστη εκείνη τη στιγμή και αν σου το έκανε μόλις μπήκες στο αυτοκίνητο ?

Ολη τη βδομάδα πήζω, στο weekend ελπίζω!! :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/51141c4.jpg

Link to comment
Share on other sites

TouchDowN και εσυ Forthnet εχεις δεν ξερω η forthnet μας κανει νερα υπολειτουργει με το σιτε μας . αντι για IE και Opera δοκίμασε με FireFox Mozila .

 

 

Βρε παιδιά.. είναι δυνατόν να φταίει ο provider που δεν μπορείτε να δείτε τις φώτο ??

Κάτι άλλο συμβαίνει.. ούτε εγώ μπορούσα να τις δω απο τη δουλειά, (ούτε με Opera, ούτε με IE) αλλά τις είδα σπίτι με Forthnet και με τους δυο browsers.

Ολη τη βδομάδα πήζω, στο weekend ελπίζω!! :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/51141c4.jpg

Link to comment
Share on other sites

και εσυ απο saxo vts !! αρα ειμαστε 3 απο saxo vts σε C4 ειναι και ο elteo νομιζω.

επιβεβαιωνω για το saxo, εμενα μετα απο 6 χρονια και 60000 χλμ, εβγαλε μονο ενα τριξιμο στο πισω παρμπριζ και ενα ξεκολλημενο εξωτερικο προστατευτικο και αυτά

γιατι ειχε χαμηλωσει 3 ποντους με eibach-bilstein και ηταν κουτσουρο.

Ολα τα αλλα ηταν μεσα στο προγραμμα συντηρησης.

 

 

Αχχχχ.. ο έρωτας για το saxάκι δεν μου περνάει με τίποτα.. το έχω νοσταλγήσει!!!!

Οι παλίες αγάπες βλέπεις δεν ξεχνιούνται!!!

Ολη τη βδομάδα πήζω, στο weekend ελπίζω!! :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/51141c4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ.. ο έρωτας για το saxάκι δεν μου περνάει με τίποτα.. το έχω νοσταλγήσει!!!!

Οι παλίες αγάπες βλέπεις δεν ξεχνιούνται!!!

Και εγώ από saxo (οχι vts βεβαια, ένα απλό 1100) περασα στο C4. Όταν βλέπω παρόμοιο στο δρόμο ακόμα το καμαρώνω και το νοσταλγώ. Σκυλί ήταν, 248.000 χλμ σε 7 χρόνια με σκληρή χρήση και ελάχιστα προβλήματα. μακάρι να βγουν και τα C4 τόσο αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από saxo (οχι vts βεβαια, ένα απλό 1100) περασα στο C4. Όταν βλέπω παρόμοιο στο δρόμο ακόμα το καμαρώνω και το νοσταλγώ. Σκυλί ήταν, 248.000 χλμ σε 7 χρόνια με σκληρή χρήση και ελάχιστα προβλήματα. μακάρι να βγουν και τα C4 τόσο αξιόπιστα.

 

 

WOOWWW... Εσύ φίλε του ήπιες το αίμα με το καλαμάκι!!!

Εμένα πριν απο μερικά χρονια στο saxακι οταν πλημμύρησε ο Διακονιάρης στην Πάτρα, μου το σκέπασαν τα νερά μέχρι τα λάστιχα των υαλοκαθαριστήρων!! Εγώ μέσα.. Αλλά ούτε έσβησε ο κινητήρας.. ούτε σταγόνα εμπασε.. αμφίβιο!!!

Κι εγώ τη γλίτωσα γιατί αν έσβηνε... "Με παρεσυρε το ρέμα... κλπ κλπ"

Ολη τη βδομάδα πήζω, στο weekend ελπίζω!! :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/51141c4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η Forthnet δεν έχει ρυθμίσει σωστά τους DNS server της και το domain xanthifans.gr λειτουργεί αν μπαίνεις με forthnet όποτε θέλει...
Link to comment
Share on other sites

Πήγα καπάκι στην αντιπροσωπεία.. τους λέω το πρόβλημα.. μου λένε φέρτο αυρίο να το δούμε..

Μπαίνω να φύγω και όλα στην εντέλεια.. μαλλον πήρα το μοντέλο με την αυτίαση :lol:

To δικο σου 3πορτο ασημι βλεπω παρκαρισμενο στα Ψηλαλωνια καθε τοσο ρε παλιοχαμουτζη? :D

Απο την αντιπροσωπεια εισαι ευχαριστημενος (και σε ποια το πηγαινεις)?

Εμενα με πηραν την Παρασκευη το απογευμα απο τα κεντρικα στην Αθηνα και με ρωτουσαν διαφορα για το servis αν προσεξαν το αυτοκινητο, αν ηταν ενταξει στο ραντεβου, αν μου το παρεδωσαν καθαρο και τετοια...

Σημειωνω οτι το εχω παει μονο μια φορα για τον πρωτο ελεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Η Forthnet δεν έχει ρυθμίσει σωστά τους DNS server της και το domain xanthifans.gr λειτουργεί αν μπαίνεις με forthnet όποτε θέλει...

Περίεργα πράγματα, ο calchas(193.92.150.3) βλέπει σαν nameserver του xanthifans.gr τα ns1.hostingzone.gr και ns2.hostingzone.gr και δεν κανει resolve.

Ο τειρεσιας(194.219.227.2) τα ns3.atwebhosting.com και ns4.atwebhosting.com

και κανει resolve 67.43.11.56, αρα το προβλημα ειναι στον calchas που δεν εχει ενημερωθει σωστα απο τους nameservers στο replication.

Ποσο καιρο υπαρχει αυτο το domain ;

Link to comment
Share on other sites

3 μηνες to xanthifans.gr περιπου αλλα καναν κατι αλλαγες απο οσο γνωρίζω ....

 

 

θα ρωτησω τον αδερφο μου για περισότερες λεπτομέριες

Link to comment
Share on other sites

Η Forthnet δεν έχει ρυθμίσει σωστά τους DNS server της και το domain xanthifans.gr λειτουργεί αν μπαίνεις με forthnet όποτε θέλει...

Ούτε την εικόνα στο signature σου δε βλέπω Karlbarks, ακόμα κι όταν κάνω "Εμφάνιση εικόνας" πάνω στο εικονιδιάκι (σελίδα με κόκκινο χ) που συμβολίζει "εικόνα που δεν φορτώθηκε/βρέθηκε".

 

Όσο για τον Firefox, επειδή ασχολούμαι και με web design, δεν πρόκειται ποτέ να το κατεβάσω ή να το συστήσω. Φτιάξτε ένα απλούστατο flash animation και προσπαθήστε να το παίξετε στον Mozilla. Απογοήτευση. ΙΕ και πάλι ΙΕ...

 

Τάκη, σχεδόν πάντα, ελλείψει πάρκινγκ, παρκάρω κάτω από τον ήλιο. Δεν ξέρω τι έφταιξε/φταίει. Πρέπει να το βρούμε όμως γιατί σίγουρα θα το ξανακάνει (Murphy's law).

http://www.mathiteio.com/mats/citroen_c4_6(small).jpg
Link to comment
Share on other sites

και εσυ απο saxo vts !! αρα ειμαστε 3 απο saxo vts σε C4 ειναι και ο elteo νομιζω.

επιβεβαιωνω για το saxo, εμενα μετα απο 6 χρονια και 60000 χλμ, εβγαλε μονο ενα τριξιμο στο πισω παρμπριζ και ενα ξεκολλημενο εξωτερικο προστατευτικο και αυτά

γιατι ειχε χαμηλωσει 3 ποντους με eibach-bilstein και ηταν κουτσουρο.

Ολα τα αλλα ηταν μεσα στο προγραμμα συντηρησης.

 

Σωστά θυμάσαι...ήταν το πρώτο μου καινούριο αυτοκίνητο (είχα πριν και ένα Alfa33 1.7 16V 136hp μαμά από τον πατέρα, άρρωστο Alfaκια...τώρα έχουμε μια 166)

Τέτοιο σκύλο (saxo vts) δεν έχω δει ξανά, το απίστευτο σκίσιμο για 6 χρόνια (1999-2005).

 

Ακόμα το νοσταλγώ... :O

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

To δικο σου 3πορτο ασημι βλεπω παρκαρισμενο στα Ψηλαλωνια καθε τοσο ρε παλιοχαμουτζη? :D

Απο την αντιπροσωπεια εισαι ευχαριστημενος (και σε ποια το πηγαινεις)?

Εμενα με πηραν την Παρασκευη το απογευμα απο τα κεντρικα στην Αθηνα και με ρωτουσαν διαφορα για το servis αν προσεξαν το αυτοκινητο, αν ηταν ενταξει στο ραντεβου, αν μου το παρεδωσαν καθαρο και τετοια...

Σημειωνω οτι το εχω παει μονο μια φορα για τον πρωτο ελεγχο.

 

Μάλλον το δικό μου θα βλέπεις :)

Στον Πύργο το παω.. Εχω ένα προβλημα με το κλειδί το οποίο δεν κουμπώνει καλά στο κλείσιμο.. εδω κι ένα μήνα δεν έχουν κάνει τίποτα ακομα..

Θα τους περιμένω λίγο ακομα. Εχω πολυ υπομονή

 

Μετά με βλέπω για Αθανασάτο!

Ολη τη βδομάδα πήζω, στο weekend ελπίζω!! :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/51141c4.jpg

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:στα φωτα follow me home οσο και να ρυθμιζω το χρονο οταν τα αναβω απο το τηλεχειριστηριο αναβουν παλι 1 λεπτο ασχετα με την επιλογη μου η οποια φαινεται να ισχυει μονο για το σβησιμο των φωτων. Θα ηθελα να μου πουν οσοι ΔΕΝ εχουν exclusive η vts αν σε αυτος ισχυει η ρυθμιση του χρονου για τα φωτα απο το τηλεχειριστηριο. Στους exclusive και vts το ξερω οτι ισχυει.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,

 

Μου ήρθε από γνωστό πρόσωπο το εξής μήνυμα:

 

Για να σταματήσουν την αντικοινωνική πολιτική τους οι εταιρίες του ΚΑΡΤΕΛ. Δεν έχουμε παρά να δοκιμάσουμε. Ο Γκάντι κέρδισε μια χώρα με την

παθητική του αντίσταση. Κάποιοι έρριξαν μια ιδέα να ξεκινήσουμε κάτι παρόμοιο εναντίον συγκεκριμένων εταιρειών πετρελαίου. Τώρα μάλιστα που όλοι λένε πως οι τιμές της βενζίνης θα ξεπεράσουν σύντομα ακόμα και το 1,5 Ευρώ το λίτρο!

 

Θέλετε να πέσουν οι τιμές της βενζίνης;

 

Ας αντιδράσουμε από κοινού. Στο διαδίκτυο κυκλοφορεί μια καταπληκτική ιδέα πολύ πιο αποδοτική από εκείνη, που μας ζητούσε να μην αγοράζουμε βενζίνη για κάποιες μέρες.

 

Τον τελευταίο Απρίλιο ή Μάιο οι εταιρείες πετρελαίου "γέλασαν" μ' αυτά τα διαβήματα διότι γνώριζαν πως δεν θα μπορούσαμε να συνεχίσουμε για πολύ αυτή την τακτική. Θα ήταν μεγαλύτερη η ζημία , σ' εμάς παρά σ' αυτές.

 

Όμως να μια πρόταση που θα μπορούσε να βγει αληθινή, αν την ακολουθούσαμε με συνέπεια. Ενωθείτε λοιπόν, μαζί μας!

 

Οι εταιρείες πετρελαίου της μας έχουν πει ότι η τιμή που μας έχουν ορίσει είναι και η καλύτερη ( πάνω από 90 λεπτά το λίτρο ). Πριν μερικές βδομάδες, όλοι μιλούσαν για την (αυθαίρετη) συγκυρία της αύξησης της τιμής του πετρελαίου. Έγινε ο τυφώνας Κατρίνα και ανέβηκε η τιμή του πετρελαίου στις χρηματαγορές της Ασίας, ακούγαμε στις ειδήσεις. Χωρίς κάποιος να μας δώσει κάποια πειστική εξήγηση.

 

Είναι στο χέρι μας ως καταναλωτές να αντιδράσουμε αποδεικνύοντας ότι οι αγοραστές είναι αυτοί που ελέγχουν την αγορά. Βλέποντας καθημερινά την τιμή της βενζίνης να έχει πάρει τον ανήφορο (πλέον του 40%, από την αρχή του χρόνου, δεν θα μείνουμε αμήχανοι χωρίς να γνωρίζουμε τι να κάνουμε. Ο μόνος τρόπος για να δούμε την τιμή να κατεβαίνει είναι να χτυπήσουμε το πορτοφόλι αυτών των εταιρειών, αρνούμενοι να αγοράσουμε τη βενζίνη τους, χωρίς ΕΜΕΙΣ να είμαστε οι χαμένοι. ’ρα αφού χρειαζόμαστε τα αυτοκίνητα μας, δε μπορούμε να κάνουμε απεργία στην αγορά βενζίνης.

 

Μπορούμε όμως να δώσουμε ένα ΧΤΥΠΗΜΑ στην αγορά της βενζίνης δηλ. να αντιδράσουμε στον πόλεμο των τιμών.

 

Ιδού μια πρόταση:

 

ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΡΤΕΛ SHELL - MOBIL και BP, που ούτως ή άλλως μας πουλάνε την ακριβότερη βενζίνη, και φροντίζουν να παραμένει η τιμή της στα ύψη.

 

Εάν δεν πουλήσουν βενζίνη θα υποχρεωθούν να μειώσουν την τιμή της. Εάν συμβεί αυτό, οι άλλες εταιρείες θα αναγκαστούν να τις ακολουθήσουν. Για να προκληθεί ένα τέτοιο "χτύπημα", θα πρέπει να εξασφαλίσουμε τη συνεργασία εκατομμυρίων πελατών της SHELL- MOBIL και της BP. Υπάρχουν άλλωστε εκατοντάδες άλλα πρατήρια (διαφόρων εταιριών) με φτηνότερη βενζίνη γiα τα σημερινά δεδομένα.

 

Το διαδίκτυο μας δίνει τη δυνατότητα να το πετύχουμε.

 

Το μήνυμα αυτό αν σταλεί σε 50 φίλους ή γνωστούς και ο καθένας το διαδώσει με την ίδια μέθοδο, θα γίνει 50 x 10 = 500 και 500 x 10 = 5000 άτομα και πάει λέγοντας.

 

Σε πολύ λίγο, το μήνυμα αυτό, θα έχει βρει εκατομμύρια αποδέκτες στους καταναλωτές. Το μόνο που έχετε να κάνετε, είναι να στείλετε αυτό το μήνυμα σε μερικούς γνωστούς και πείτε τους να κάνουν κι αυτοί το ίδιο.

 

Αν δουν οι συγκεκριμένες εταιρίες που συσσωρεύουν υπερκέρδη, πως χάνουν πελάτες θα υποχρεωθούν να αλλάξουν τακτική.

 

Να θυμηθούμε και μερικά πράγματα που είχαμε γράψει όταν είχε αρχίσει η προπαγάνδα για να εξαπολυθεί ο πόλεμος εναντίον του Ιράκ, για να καταλάβουμε τι παιχνίδι παίζουν κάποιοι πάνω στην πλάτη μας:

 

ΤΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ

 

Τα στατιστικά στοιχεία δείχνουν ότι η σχέση αποθεμάτων και πετρελαϊκής παραγωγής (σε σχέση και με το χρονικό διάστημα που θα διαρκέσουν τα αποθέματα) για μεν τις ΗΠΑ το 60% των πετρελαϊκών αποθεμάτων έχει εξαντληθεί. Απομένει αξιόλογη παραγωγή κάπου δέκα χρόνων, με μία σχέση ανάλογη με της Νορβηγίας.

 

Στον Καναδά η αριθμητική σχέση είναι οκτώ προς ένα. Στο Ιράν 53:1, στην Σαουδική Αραβία 55:1, στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα 75:1 στο Κουβέιτ 116:1, αλλά στο Ιράκ είναι 526:1.

 

Εχουν ή όχι δίκιο που βομβάρδιζαν ΗΠΑ και Βρετανία το Ιράκ, επί έντεκα χρόνια πριν το καταλάβουν; Ή μήπως θα έπρεπε να το είχαν αφήσει ανενόχλητο να παράγει το πετρέλαιό του που κάλλιστα μπορούσε με την κατάλληλη βοήθεια (βλέπε εισβολή) να περάσει στα χέρια των πλέον επιλεγμένων από τις «Εφτά Αδελφές»; ( Μπορεί να έχουν γίνει κάποιες συγχωνεύσεις αλλά τόσα χρόνια τόσες πολυεθνικές εταιρίες πετρελαίου γνωρίζαμε ότι υπήρχαν).

 

Δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό θα ήταν αυτό ούτε ξέρω κατά πόσο οι αναφερθείσες εταιρείες έχουν στήσει καρτέλ. Είναι χοντρό.

 

Το θέμα είναι: πόσο αξιόπιστες είναι οι "μη-επώνυμες" εταιρείες πετρελαίου; Βλέπω για την περιοχή μου τη Βέροια στο Υπουργείο Ανάπτυξης, ότι το φθηνότερο βενζινάδικο δίνει αμόλυβδη 0,910 ευρώ και είναι της εταιρείας ΑΠ. Τι είναι το ΑΠ; Την ξέρετε; Γιατί πουλάει τόσο φθηνά;

 

Από την άλλη, τόσο καιρό βάζω BP 100άρα. Το έχω συνδέσει ότι είναι ποιοτική, κι ότι προστατεύω το περιβάλλον και τον κινητήρα μου και τέτοια. Δεν είναι ρίσκο να ρίξω στον κινητήρα μου απλό καύσιμο μιας ανώνυμης και φθηνής εταιρείας;

 

Τι πιστεύετε;

http://www.mathiteio.com/mats/citroen_c4_6(small).jpg
Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα πρίν μερικές μέρες στην τηλεόραση για ένα ζευγάρι γερμανών, οι οποίοι ρίχνουν στο αυτοκίνητό τους τηγανισμένα λάδια... Έχουν λέει να αγοράσουν βενζίνη 1 χρόνο!:lol:

Είπαμε να χρησιμοποιούμε Bio-diesel, αλλά αυτοί πήγαν ακόμα παραπέρα...!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:στα φωτα follow me home οσο και να ρυθμιζω το χρονο οταν τα αναβω απο το τηλεχειριστηριο αναβουν παλι 1 λεπτο ασχετα με την επιλογη μου η οποια φαινεται να ισχυει μονο για το σβησιμο των φωτων. Θα ηθελα να μου πουν οσοι ΔΕΝ εχουν exclusive η vts αν σε αυτος ισχυει η ρυθμιση του χρονου για τα φωτα απο το τηλεχειριστηριο. Στους exclusive και vts το ξερω οτι ισχυει.

 

Εκτος απο αυτο, ξερει κανενας το offset που εχουν οι 16αρες των C4;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...