Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σας.

 

Εχω ενα Casio EQW-M710DB-1A1ER και ξαφνικα βγηκε το pin απο το μπρασελε.Στο κουτι ειχα ακομη ενα pin το οποιο εβαλα και εφυγε.Δυστυχως η Casio εχει ενα κυλινδρακι που μπαινει με το πιν το οποιο εχω χασει.Στο επισημο service μου ζηταν 100 ευρω για αλλαγη μπρασελε και δεν υπαρχει καμια περιπτωση να τα δωσω.

 

Μπορει καποιος να μου πει που θα βρω πιν η ακομα και καινουργιο μπρασελε?Αν καποιος μπορει να μου το βρει κιολας ακομα καλυτερα!

 

Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σας.

 

Εχω ενα Casio EQW-M710DB-1A1ER και ξαφνικα βγηκε το pin απο το μπρασελε.Στο κουτι ειχα ακομη ενα pin το οποιο εβαλα και εφυγε.Δυστυχως η Casio εχει ενα κυλινδρακι που μπαινει με το πιν το οποιο εχω χασει.Στο επισημο service μου ζηταν 100 ευρω για αλλαγη μπρασελε και δεν υπαρχει καμια περιπτωση να τα δωσω.

 

Μπορει καποιος να μου πει που θα βρω πιν η ακομα και καινουργιο μπρασελε?Αν καποιος μπορει να μου το βρει κιολας ακομα καλυτερα!

 

Σας ευχαριστω πολυ!

 

Σε ενα καταστημα με κοσμηματα ρολογια κτλ κτλ θα στο κανουν τσαφ μπαμ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα καταστημα με κοσμηματα ρολογια κτλ κτλ θα στο κανουν τσαφ μπαμ.

 

Δυστυχως δεν περπαταω για να μπορεσω να το παω σε καποιο μαγαζι.

 

Και εδω Καστορια δεν ξερω αν θα βρω αυτο που χρειαζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν περπαταω για να μπορεσω να το παω σε καποιο μαγαζι.

 

Και εδω Καστορια δεν ξερω αν θα βρω αυτο που χρειαζομαι.

Πάρε τηλ. σ' αυτόν εδώ, http://www.xo.gr/profile/profile-906064526/el/ , πες του το πρόβλημα,και ρώτα τον αν μπορεί να το φτιάξει και να στο στείλει.Είναι μαγαζί αρχαίο,καλό και φτηνό.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

 

Εχω ενα Casio EQW-M710DB-1A1ER και ξαφνικα βγηκε το pin απο το μπρασελε.Στο κουτι ειχα ακομη ενα pin το οποιο εβαλα και εφυγε.Δυστυχως η Casio εχει ενα κυλινδρακι που μπαινει με το πιν το οποιο εχω χασει.Στο επισημο service μου ζηταν 100 ευρω για αλλαγη μπρασελε και δεν υπαρχει καμια περιπτωση να τα δωσω.

 

Μπορει καποιος να μου πει που θα βρω πιν η ακομα και καινουργιο μπρασελε?Αν καποιος μπορει να μου το βρει κιολας ακομα καλυτερα!

 

Σας ευχαριστω πολυ!

Πάρε τηλέφωνο και εδώ http://www.xo.gr/profile/profile-906003254/el/ του πηγαίνω όλα τα casio, δικά μου και γνωστών, τα τελευταία 15 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλ. σ' αυτόν εδώ, http://www.xo.gr/profile/profile-906064526/el/ , πες του το πρόβλημα,και ρώτα τον αν μπορεί να το φτιάξει και να στο στείλει.Είναι μαγαζί αρχαίο,καλό και φτηνό.

 

Πάρε τηλέφωνο και εδώ http://www.xo.gr/profile/profile-906003254/el/ του πηγαίνω όλα τα casio, δικά μου και γνωστών, τα τελευταία 15 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

 

 

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Θα παρω τηλεφωνο την Δευτερα

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ξέρω αν έχεις προχωρήσει σε αγορά μέχρι τώρα αλλά αν είσαι ακόμα σε δίλημμα οφείλω να σου πω ότι πρόκειται για πολύ καλό ρολόι από πολύ καλή εταιρία.

Γενικά όλα τα seiko monster θεωρούνται εμβληματικά ρολόγια και must have από όσους γνώστες κάνουν συλλογές ρολογιών.

Το πιο σύνηθες είναι το πορτοκαλί,προσωπικά μου αρέσει πολύ το μοντέλο "ice".

Link to comment
Share on other sites

To 2009,αγόρασα από την Ιαπωνία δύο ρολογάκια SEIKO Quartz,αυτά που ονομάζουν οι Αμερικάνοι poor man's Grand Seiko,επειδή η ακρίβεια τους είναι μνημειώδης,επειδή έχουν τον καλό κινητήρα.Το πολύ 10sec σε 6 μήνες!!

Το ένα,είναι μικρότερο και δε "δείχνει",το άλλο όμως,έχει περιστρεφόμενη στεφάνη και βιδωτή κορώνα.

Να ποιό είναι το πρώτο.

.

Και να το δεύτερο.

http://www.watchreport.com/review-of-the-seiko-sbcm023/

Τάχω φχαριστηθεί τα ρολογάκια.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Swatch και αλλαγη μπαταρίας

Επειδη τα σημεια πωλησης swatch που αλλαζουν μπαταριες, ειναι κυριολεκτικα ελαχιστα, και οι ρολογαδες που ξερουν απο swatch και τις 'παραξενιες' τους ειδικα με θεματα αλλαγης μπαταριων ειναι επισης ελαχιστοι,

μπορει καποιος να μου προτεινει λυσεις/τροπους αλλαγης μπαταριας, περα απο το να πας σε ενα απο τα ελαχιστα swatch shops γιατι δεν ειναι παντοτε πρακτικο;

Εχω ακουσει ιστοριες γνωστων μου με swatch, που αλλαξαν μπαταριες σε ρολογαδικα της γειτονιας, και μετα απο λιγο τα swatch χαλασαν.

Και αναρωτιεμαι: ποση 'γνωση' και ποση 'εμπειρια' πρεπει να εχει ενας ρολογας, για να αλλαξει μια....μπαταρια σε swatch?

Μπορειτε να μου πειτε τι συμβαινει με αυτο το θεμα, και πιθανες πρακτικες λυσεις;

Link to comment
Share on other sites

Swatch και αλλαγη μπαταρίας

Επειδη τα σημεια πωλησης swatch που αλλαζουν μπαταριες, ειναι κυριολεκτικα ελαχιστα, και οι ρολογαδες που ξερουν απο swatch και τις 'παραξενιες' τους ειδικα με θεματα αλλαγης μπαταριων ειναι επισης ελαχιστοι,

μπορει καποιος να μου προτεινει λυσεις/τροπους αλλαγης μπαταριας, περα απο το να πας σε ενα απο τα ελαχιστα swatch shops γιατι δεν ειναι παντοτε πρακτικο;

Εχω ακουσει ιστοριες γνωστων μου με swatch, που αλλαξαν μπαταριες σε ρολογαδικα της γειτονιας, και μετα απο λιγο τα swatch χαλασαν.

Και αναρωτιεμαι: ποση 'γνωση' και ποση 'εμπειρια' πρεπει να εχει ενας ρολογας, για να αλλαξει μια....μπαταρια σε swatch?

Μπορειτε να μου πειτε τι συμβαινει με αυτο το θεμα, και πιθανες πρακτικες λυσεις;

 

Tα Swatch εχουν παραξενιες? Το ποιο ευκολο ρολοι να αλλαξεις μπαταρια ειναι...τι ειναι δυσκολο το καπακι που ανοιγει με μονοευρω η κατσαβιδι ισιο? να χρειαζοταν να βγει ολοκληρο το καπακι με λαστιχακια και η μπαταρια πουθενα χωμενη οκ να πουμε οτι θελει προσοχη... αλλα οι ρολογαδες οι μπαταριες ειναι η ρουτινα τους... και μεταξυ μας τα Swatch δεν ειναι και οι ρολογαρες να κανουν μεταπτυχιακο πανω τους ....

Link to comment
Share on other sites

Tα Swatch εχουν παραξενιες? Το ποιο ευκολο ρολοι να αλλαξεις μπαταρια ειναι...τι ειναι δυσκολο το καπακι που ανοιγει με μονοευρω η κατσαβιδι ισιο? να χρειαζοταν να βγει ολοκληρο το καπακι με λαστιχακια και η μπαταρια πουθενα χωμενη οκ να πουμε οτι θελει προσοχη... αλλα οι ρολογαδες οι μπαταριες ειναι η ρουτινα τους... και μεταξυ μας τα Swatch δεν ειναι και οι ρολογαρες να κανουν μεταπτυχιακο πανω τους ....

 

Αγαπητε, για να το κανω 'θεμα' εδω, δεν ειμαι φαντασιοπληκτος.

Δεν ειπα οτι ειναι τιποτε ρολογαρες, αλλα και μια 200αρα να εχεις δωσει, αμα πας και αλλαξεις μπαταρια, και μετα απο λιγες μερες χαλασει, τι θα ελεγες; Ετυχε;;;;

Ε λοιπον αυτο το σκηνικο εχει τυχει σε αρκετους γνωστους μου.

"Ελα μωρε, μια αλλαγη μπαταριας ειναι!", πας σε ρολογα, αλλαζεις, και μετα απο λιγες μερες dead.

Ισως βρεθει κανεις αλλος εδω να επιβεβαιωσει.

Δεν ξερω τι συμβαινει και πως γινεται, αλλα γινεται.

Γι'αυτο ρωτω τι λυση υπαρχει, γιατι στο κατω κατω, δεν ειναι δυνατον να τρεχει ολη η ελλαδα σε 3-4 σημεια επισημα εγκεκριμενα απο τη swatch, και οπου αλλου να εισαι λες και το βαζεις στη ρωσικη ρουλετα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω Swatch , αλλα σαν κάτοχος CASIO , folie folie , 3 guys δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα.

Πιστεύω οτι δεν έχουν κάποια ιδιαιτερότητα. Ίσως απλα έτυχαν σε κομπογιανίτες ρολογάδες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε, για να το κανω 'θεμα' εδω, δεν ειμαι φαντασιοπληκτος.

Δεν ειπα οτι ειναι τιποτε ρολογαρες, αλλα και μια 200αρα να εχεις δωσει, αμα πας και αλλαξεις μπαταρια, και μετα απο λιγες μερες χαλασει, τι θα ελεγες; Ετυχε;;;;

Ε λοιπον αυτο το σκηνικο εχει τυχει σε αρκετους γνωστους μου.

"Ελα μωρε, μια αλλαγη μπαταριας ειναι!", πας σε ρολογα, αλλαζεις, και μετα απο λιγες μερες dead.

Ισως βρεθει κανεις αλλος εδω να επιβεβαιωσει.

Δεν ξερω τι συμβαινει και πως γινεται, αλλα γινεται.

Γι'αυτο ρωτω τι λυση υπαρχει, γιατι στο κατω κατω, δεν ειναι δυνατον να τρεχει ολη η ελλαδα σε 3-4 σημεια επισημα εγκεκριμενα απο τη swatch, και οπου αλλου να εισαι λες και το βαζεις στη ρωσικη ρουλετα.

 

Στα Swatch μπορει να αλλαξει μπαταρια ενα 8 χρονων παιδακι.Τοσο ευκολο ειναι και κανενα ρισκο! Δεν γινεται να βγαλουμε ολους τους ρολογαδες ασχετους.Δηλαδη αν αλλαξεις μπαταρια στο τηλεκοντρολ σου και μετα απο λιγο χαλασει φταις εσυ ? Αυτο εννοω... πιστευω οτι οι ρολογαδες δεν επεμβαινουν τοσο "βαθια" με την διαδικασια αλλαγης μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψάχνω κάτι απλο, καλο, κατά προτίμηση λευκό μέσα και μάλλον με λουράκι γιατί έχω ήδη 2 με μπρασελε. Οποιαδήποτε πρόταση μέχρι 250 δεκτή.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κάτι απλο, καλο, κατά προτίμηση λευκό μέσα και μάλλον με λουράκι γιατί έχω ήδη 2 με μπρασελε. Οποιαδήποτε πρόταση μέχρι 250 δεκτή.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Μερικές επιλογές γιατί περί ορέξεως ουδείς λόγος.

Θέλω να πω φίλε μου δύσκολο να καταλάβεις τι αρέσει στον καθένα :)

 

 

https://www.skroutz.gr/s/8525648/Sector-R3271785004-Brown-Leather-Strap.html

https://www.skroutz.gr/s/2809521/Seiko-Chronograph-Watch-SNDC87P2.html

https://www.skroutz.gr/s/357729/Tissot-T-Sport-PRC200-Brown-Leather-Strap-T014-410-16-037-00.html

https://www.skroutz.gr/s/1649677/Tissot-Tradition-Rose-Gold-Brown-Leather-Strap-T063-610-36-037-00.html

 

https://www.skroutz.gr/s/406958/Buler-Sport-Steel-Chronograph-Watch-SP01CS01.html

https://www.skroutz.gr/s/386653/Nautica-Chronograph-Brown-Strap-Watch-19574.html

https://www.skroutz.gr/s/6128420/Vostok-Europe-NH35A-2255147.html

 

Αν σου αρέσει κάποιο από αυτά έλεγξε το μέγεθος, για κάποιους σημαντικό για κάποιους όχι

Όπως επίσης, άλλο αυτό με μπαταρία και άλλο το αυτόματο.

 

Φιλικά:)

 

(Υ.Γ. το ίδιο σε σχέδιο ρολόι με μαύρο καντράν δείχνει εντελώς διαφορετικό από αυτό με άσπρο)

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Θα ήθελα κάποιες προτάσεις συγκεκριμένα για casio(η ακόμα και κάτι άλλο) αν ξέρετε, που να κρατά η μπαταρία πολύ. Εχω ενα buler και κάθε χρόνο αλλάζω μπαταρία. Δεν είναι για το κόστος αλλά βαριέμαι να πηγαίνω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα ήθελα κάποιες προτάσεις συγκεκριμένα για casio(η ακόμα και κάτι άλλο) αν ξέρετε, που να κρατά η μπαταρία πολύ. Εχω ενα buler και κάθε χρόνο αλλάζω μπαταρία. Δεν είναι για το κόστος αλλά βαριέμαι να πηγαίνω.

Ευχαριστώ.

seiko kinetic. Η εργοστασιακη μπαταρια κρατησε 5 χρονια!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

seiko kinetic. Η εργοστασιακη μπαταρια κρατησε 5 χρονια!

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά έλεγα να μην πάω σε τέτοιο μηχανισμό, απ΄ότι διάβασα θέλουν προσοχή και servis τακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά έλεγα να μην πάω σε τέτοιο μηχανισμό, απ΄ότι διάβασα θέλουν προσοχή και servis τακτικό.

 

Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα ως προς το σερβις του.Τα μηχανικά θέλουν όντως κάθε κάποια χρόνο έναν έλεγχο αλλά μέχρι εκεί.Επίσης αν σου πάθει κάτι βρίσκεις πολύ εύκολα ανταλλακτικά μέσω του ebay.

 

Αν θες κάτι διαφορετικό από μπαταρία, μπορείς να κοιτάξει και τα citizen eco-drive.Εταιρεία εφάμιλλη της σεικο ως προς την αξιοπιστία και ο εν λόγω μηχανισμός είναι δική της πατέντα και πολύ πρωτοποριακός,νομίζω θα σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου kinetic πάντως ακόμα δουλεύει χωρίς να αλλαχθεί η μπαταρία από τον Μάρτιο του 2006 που το πήρα. Και το φοράω συνέχεια
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά έλεγα να μην πάω σε τέτοιο μηχανισμό, απ΄ότι διάβασα θέλουν προσοχή και servis τακτικό.

Όχι, κανένα σέρβις. Quartz είναι, μόνο μπαταρία αλλάζει.

Το δικό μου kinetic πάντως ακόμα δουλεύει χωρίς να αλλαχθεί η μπαταρία από τον Μάρτιο του 2006 που το πήρα. Και το φοράω συνέχεια

Εγώ δεν το φοράω συνέχεια γι αυτό και ο μηχανισμός δεν απέδωσε το μάξιμουμ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τα Casio eco-drive που χρησιμοποιούν ηλιακή ενέργεια είναι νομίζω η πλέον ενδεδειγμένη επιλογή, εφόσον αναζητείς ρολόι που δεν θέλει αλλαγή μπαταρίας ή σέρβις.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα "μπήκα" παιδιά και είδα τις απαντήσεις σας, ευχαριστώ πολύ.

Μάλλον για κάποιο eco drive "με βλέπω". Να ρωτήσω και κάτι άλλο, αυτό που διαβάζω για κάποια 5-6-7 κ.λ.π δευτερόλεπτα στο μήνα η και περισσότερο τι ακριβώς είναι; Τόσο χάνει το ρολόι; Αυτό δεν φτιάχνει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα έχω το seiko 5 automatic και θέλω να του ανοίξω το καπάκι έχει εγκοπες γύρω γύρω πως μπορώ να το ανοίξω; Ευχαριστώ

Μην προσπαθήσεις μόνος σου γιατί θα το χαλάσεις.Θέλει ειδικό εργαλείο,το οποίο ρυθμίζεται για κάθε ρολόι και το έχουν οι τεχνίτες.Εγώ έδωσα κάποτε ένα ακριβό Ζενίθ που έχω, και ο ηλίθιος δεν είχε το ρυθμιζόμενο εργαλείο και του άλλαξε την Παναγία ο βλαξ.

Αμα το πας λοιπόν,ρώτα τον αν έχει το εργαλείο με ρύθμιση για το συγκεκριμένο ρολόι.

Αν είσαι στην Αθήνα,εγώ τα πάω σ' αυτόν που είναι στην Εμμανουήλ Μπενάκη στο Κέντρο.Είναι και καλός και φτηνός.Η στην Πατησίων στην Πλατεία Αμερικής.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...