Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γενικα απο ποια χωρα κατασκευης να ψαχνει καποιος ρολογια? γιατι ακουσα πριν απο ενα φιλο οτι οι κινεζικοι ,μακρια.ειδα οτι προτεινετε και απο ιαπωνια.αλλες χωρες που κατασκευαζονται τα καλα(οχι απο αποψη τιμης μονο αλλα και κατασκευης) ρολογια?

φυσικα για να γινω συγκεκριμενος μιλαω για ρολογια 300-500 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γενικα απο ποια χωρα κατασκευης να ψαχνει καποιος ρολογια? γιατι ακουσα πριν απο ενα φιλο οτι οι κινεζικοι ,μακρια.ειδα οτι προτεινετε και απο ιαπωνια.αλλες χωρες που κατασκευαζονται τα καλα(οχι απο αποψη τιμης μονο αλλα και κατασκευης) ρολογια?

φυσικα για να γινω συγκεκριμενος μιλαω για ρολογια 300-500 ευρω.

 

Καλημέρα φίλε μου,

γενικά είναι "χωρισμένη" η ωρολογοποιία σε δύο "τμήματα" αν μπορούμε να το πούμε έτσι. Κυρίως είναι τα Ιαπωνικά ρολόγια Seiko, Citizen, Orient και τα ελβετικά (οι περισσότερες από τις μάρκες που γνωρίζουμε). Βέβαια τώρα με την παγκοσμιοποίηση έχουν λίγο πέσει οι φραγμοί αυτοί καθώς έχουν εμφανιστεί πάρα πολλές εταιρείες στο χώρο και έχουν μπει και τα ονόματα της μόδας και κάνουν ρολόγια.

 

Για να μην μακρυγορώ, σε αυτές τις τιμές κοίτα πρωτίστως ιαπωνικά από τις μάρκες που σου έγραψα και από ελβετικά, κυρίως Tissot, Hamilton.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

ρωτησα σημερα στην αγορα για καποια ρολογια που διαβασα σαυτο το τοπικ.υπαρχει τελικα μεγαλη φιλοσοφια πισω απο την κατσκευη ενος ρολογιου!

 

οσον αφορα τα ρολογια μοδας,ας πουμε γιαυτα που αναφερθηκαν,τομμυ χιλφιγκερ και γκαντ,μου ειπαν οτι κατασκευαζονται στην ιαπωνια οσον αφορα τον μηχανισμο,απο μια θυγατρικη της citizen που λεγεται mi.

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα σημερα στην αγορα για καποια ρολογια που διαβασα σαυτο το τοπικ.υπαρχει τελικα μεγαλη φιλοσοφια πισω απο την κατσκευη ενος ρολογιου!

 

οσον αφορα τα ρολογια μοδας,ας πουμε γιαυτα που αναφερθηκαν,τομμυ χιλφιγκερ και γκαντ,μου ειπαν οτι κατασκευαζονται στην ιαπωνια οσον αφορα τον μηχανισμο,απο μια θυγατρικη της citizen που λεγεται mi.

 

Δεν έχουν πάντα μηχανισμούς της miyota....

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν χρησημοποιούν μηχανισμνούς αξιόπιστους,που δεν γίνεται πάντα αυτό ας μην γελιόμαστε,θα πληρώσεις πολύ πιο ακριβά το ρολοι σε σχεση με την αντιστοιχη τιμή "ίδιου" προιόντος από εταιρεία κατασκευής ρολογιών.

Αυτή η υπετιμολόγηση οφείλεται καθαρά και μόνο στην ταμπέλα που έχει πάνω του,σε τιποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

γενικα απο ποια χωρα κατασκευης να ψαχνει καποιος ρολογια? γιατι ακουσα πριν απο ενα φιλο οτι οι κινεζικοι ,μακρια.ειδα οτι προτεινετε και απο ιαπωνια.αλλες χωρες που κατασκευαζονται τα καλα(οχι απο αποψη τιμης μονο αλλα και κατασκευης) ρολογια?

φυσικα για να γινω συγκεκριμενος μιλαω για ρολογια 300-500 ευρω.

 

Και εγώ θα έλεγα μακριά απο κινέζικα! ρίξε μια ματιά στα διαφορετικά design γνωστών εταιριών (tag heuer, tissot, hamilton, citizen, orient κτλ στο budget σου!

Link to comment
Share on other sites

Είχα καταλήξει μεταξύ 2 ρολογιών Tommy που ήταν στο στυλ και στο μέγεθος που ήθελα, αλλά διαβάζοντας εδώ για τον μηχανισμό άρχισα να έχω αμφιβολίες.

 

Τα 2 ρολόγια που είχα καταλήξει ήταν το 1790677 και το 1790730.

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο μοντέλο σε αυτό το στυλ - μέγεθος (47mm - 50mm χωρίς την κορώνα) - αξία (μέχρι 200€) σε κάποια εταιρεία "ρολογιών" (όχι μόδας);

 

Για τα Nautica (αυτό) τι ξέρουμε; Ισχύουν τα ίδια με Tommy;

Επίσης βρήκα και αυτό Stuhrling το οποίο γράφει ότι έχει μηχανισμό Citizen. Η μάρκα αυτή είναι γνωστή;

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Edited by Antonis78
Link to comment
Share on other sites

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο μοντέλο σε αυτό το στυλ - μέγεθος (47mm - 50mm χωρίς την κορώνα) - αξία (μέχρι 200€) σε κάποια εταιρεία "ρολογιών" (όχι μόδας);

 

Επίσης βρήκα και αυτό Stuhrling το οποίο γράφει ότι έχει μηχανισμό Citizen. Η μάρκα αυτή είναι γνωστή;

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

 

Μεταξύ των εταιρειών που αναφέρεις η τελευταια είναι η μόνη εταιρεία ρολογιών και είναι στις "καλές" για το ευρος τιμών των προιόντων τους.Συνίσταται.

 

Ρίξε μια ματιά σε σεικο και σιτιζεν,αν και σε τετοιο μεγεθος και χωρίς κορώνα σε βλέπω για κανένα ταψοειδές οοζοο για να ξεμπερδευεις.

παραείναι μεγάλο το μέγεθος για συμβατικό ρολόι και όχι fahion

Link to comment
Share on other sites

Το Sturhling βγαίνει στα 150€, αξίζει; να πάω σε αυτό η στο tommy; Από πλευράς ποιότητας εννοώ, γιατί από εμφάνιση το ίδιο μου κάνουν.

 

Είδα ότι πίσω από το Stuhrling γράφει για Japanese citizen quartz, αλλά λίγο που έψαξα έλεγαν ότι είναι κινεζικός μηχανισμός.

 

Edit: Για την ακρίβεια εδω http:// http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=9SIA0A203J1238 γράφει ότι έχει Citizen Chronograph OS21 Quartz movement. Τι παίζει με αυτό; κινέζικο;

 

Ευχαριστώ

Edited by Antonis78
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα έλεγα μακριά απο κινέζικα! ρίξε μια ματιά στα διαφορετικά design γνωστών εταιριών (tag heuer, tissot, hamilton, citizen, orient κτλ στο budget σου!

 

τα tag heuer ειναι τα αγαπημενα μου.ειναι η εταιρεια που εχει τα περισοτερα ρολογια που μου αρεσουν αλλα σαυτην την τιμη ειναι περιορισμενες οι αξιολογες επιλογες.

τα hamilton ωραια ρολογια.αυτο το 2 φεις πολυ ομορφο.

Link to comment
Share on other sites

Το Sturhling βγαίνει στα 150€, αξίζει; να πάω σε αυτό η στο tommy; Από πλευράς ποιότητας εννοώ, γιατί από εμφάνιση το ίδιο μου κάνουν.

 

Είδα ότι πίσω από το Stuhrling γράφει για Japanese citizen quartz, αλλά λίγο που έψαξα έλεγαν ότι είναι κινεζικός μηχανισμός.

 

Edit: Για την ακρίβεια εδω http:// http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=9SIA0A203J1238 γράφει ότι έχει Citizen Chronograph OS21 Quartz movement. Τι παίζει με αυτό; κινέζικο;

 

Ευχαριστώ

 

japanese=γιαπωνέζικο

 

Τώρα αν είναι made in china o γιαπωνέζικος μηχανισμός, αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα λάθος, το Japanese δεν το γράφει, μόνο το citizen quartz. Στο επίσημο site λέει Swiss Quartz Chronograph (Ronda Startech 5030.D). Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί...

 

Επίσης προσπαθώ να βρω μέγεθος και μηχανισμό για αυτό το viceroy 42119-55 αλλά έχω χαθεί. Το βρήκα σε πολλά Ελληνικά και ξένα site και άλλοι λένε 46mm, άλλοι 47mm, άλλοι 48mm. Ξέρει κανείς πως μπορώ να επικοινωνήσω με την αντιπροσωπεία για επίσημη ενημέρωση;

 

Ευχαριστώ

Edited by Antonis78
Link to comment
Share on other sites

http://www.eleftheriouonline.gr/p/34306/%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B9-tissot-t-classic-t0704051641100 καλησπέρα αυτό εδώ μου αρεσε πολύ το ειδα από κοντα καποια αποψη ....
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο.

Δερματινο λουρακι που δινει μοντερνα εμφανιση.

Οταν σου χαλασει δοκιμασε το και με καουτσουκ καλης ποιοτητας.

Θα εκπλαγεις ποσο ομορφο θα ειναι και θα νομιζεις οτι αλλαξες ρολοι

Επισης το κρύσταλλο δεν ειναι ορυκτο (mineral) αλλα sapphire που ειναι σαφως καλυτερο.

Αλλωστε σε αυτην την τιμη δυσκολα να βρεις mineral.

Καλη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο.

Δερματινο λουρακι που δινει μοντερνα εμφανιση.

Οταν σου χαλασει δοκιμασε το και με καουτσουκ καλης ποιοτητας.

Θα εκπλαγεις ποσο ομορφο θα ειναι και θα νομιζεις οτι αλλαξες ρολοι

Επισης το κρύσταλλο δεν ειναι ορυκτο (mineral) αλλα sapphire που ειναι σαφως καλυτερο.

Αλλωστε σε αυτην την τιμη δυσκολα να βρεις mineral.

Καλη επιλογη.

 

νασαι καλα φιλε μου....για τον μηχανισμο ξερει καποιος κατι να μου πει εχω χρονια να φορεσω ρολοι που πρεπει να κουρδιζω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μία ματιά και σε αυτό http://www.e-oro.gr/ από εκεί αγόρασα το Festina μου και από εξυπηρέτηση που τους χρειαστηκα μια φορά ήταν άψογοι
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μία ματιά και σε αυτό http://www.e-oro.gr/ από εκεί αγόρασα το Festina μου και από εξυπηρέτηση που τους χρειαστηκα μια φορά ήταν άψογοι

 

σε ευχαριστω το γνωριζω και οντως είναι εξυπηρετικη η απορια μου όμως είναι αλλη η αξιοπιστια του συγκεκριμενου ρολογιου ο προς τον μηχανισμο.το τελευταιο μου κουρδιστο ρολοι το ειχα φορεσει στα 12 και είμαι 46 οποτε κατι χρονακια εχουν περασει......αν καποιος γνωριζει ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για αξιόπιστη ελβετική εταιρεία που σίγουρα αυτό δίνει πολλά +

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα,μπορείς ωστόσο να επικοινωνήσεις με την μαμα εταιρεία για περισσότερες πληροφορίες και για να σου συστήσουν κάποιο μαγαζί.

 

Για τέτοιας κλίμακας ρολόγια συστήνεται η αγορά από φυσικό κατάστημα για να διεκδικήσεις έτσι και καλύτερη τιμή.Μην ντραπείς να την ζητήσεις ούτε να πας σε πολλά μαγαζιά.Είναι must για ρολόγια τέτοιας τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Ως πιο εμπειροι, εχω σταμπαρει μερικα ρολογακια κ θελω να παω να τα δω κι απο κοντα σε show room. Αυτο που παρατηρω ειναι οτι αυτα που μου αρεσουν εχουν δερματινο λουρακι κι οχι μπρασελε που εχω διαβασει οτι ειναι πιο κλασικο! Υπαρχει καμια διαφορα σε αντοχη;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ρολόι και διαβάζοντας τις απόψεις σας κοίταξα από το συγκεκριμένο site το παρακάτω ρολόι:

http://www.creationwatches.com/products/citizen-promaster-47/citizen-eco-drive-promaster-depth-meter-bj2119-06e-mens-watch-3527.html

 

Θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας για το συγκεκριμένο ρολόι καθώς και να με βοηθήσετε στο εξής: Θα προτιμούσα να παραγγείλω με DHL γιατί είναι ασύγκριτα πιο σύντομος ο χρόνος παράδοσης. Από την εμπειρία μου όμως με αγορές κινητών από Κίνα, γνωρίζω πως με DHL έχεις 100% πιθανότητα να πληρώσεις δασμούς και τελωνεία. Έχει κάποιος από σας παραγγείλει από συγκεκριμένο site, με DHL και να μην πληρώσει τελωνεία? Και αν τελικά το αποφασίσω με DHL, γνωρίζει κανείς πόσο περίπου είναι οι φόροι, δασμοί, κλπ?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες!

Ο.Φ.Η.
Link to comment
Share on other sites

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=35425

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω πιο φθηνά έστω και από εξωτερικό κάτι αντίστοιχο της Ferrari?

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ως πιο εμπειροι, εχω σταμπαρει μερικα ρολογακια κ θελω να παω να τα δω κι απο κοντα σε show room. Αυτο που παρατηρω ειναι οτι αυτα που μου αρεσουν εχουν δερματινο λουρακι κι οχι μπρασελε που εχω διαβασει οτι ειναι πιο κλασικο! Υπαρχει καμια διαφορα σε αντοχη;

 

Κλασικό είναι ένα ρολόι με δέρμα κακά τα ψέματα,και σαν τεχνολογία είναι προγενέστερο το λουρί με δέρμα από το μπρασελέ.

παρ΄'ολα αυτά αγοράζεις ότι σου κάθεται καλύτερα στο ματι.

αν θες να έχεις και τα 2 αγοράζεις το ρολόι με μπρασελέ και ως έξτρα το δερμάτινο λουρί,ποτέ το αντίθετο.;)

 

Καλημέρα σας. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ρολόι και διαβάζοντας τις απόψεις σας κοίταξα από το συγκεκριμένο site το παρακάτω ρολόι:

http://www.creationwatches.com/products/citizen-promaster-47/citizen-eco-drive-promaster-depth-meter-bj2119-06e-mens-watch-3527.html

 

Θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας για το συγκεκριμένο ρολόι καθώς και να με βοηθήσετε στο εξής: Θα προτιμούσα να παραγγείλω με DHL γιατί είναι ασύγκριτα πιο σύντομος ο χρόνος παράδοσης. Από την εμπειρία μου όμως με αγορές κινητών από Κίνα, γνωρίζω πως με DHL έχεις 100% πιθανότητα να πληρώσεις δασμούς και τελωνεία. Έχει κάποιος από σας παραγγείλει από συγκεκριμένο site, με DHL και να μην πληρώσει τελωνεία? Και αν τελικά το αποφασίσω με DHL, γνωρίζει κανείς πόσο περίπου είναι οι φόροι, δασμοί, κλπ?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες!

 

Δεν είναι κινέζικο το κατάστημα ή από ευρώπη ή από αμερική θα σου έρθουν οπότε οι χρόνοι μειώνοναι,στείλε και ρώτα εκτιμώμενο χρονο παράδοσης.

με courier πληρώνεις ΠΑΝΤΑ.τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...