Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

HAMILTON KHAKI AUTOMATIC X-WIND

 

http://www.dexclusive.com/graphics/00000001/H77616133.jpg

 

 

Παρα πολυ καλο. Το εχω εδω και 3 μηνες περιπου.

Το μονο προβλημα του ειναι οτι στην εβδομαδα χανει περιπου 25 δευτερολεπτα.

Αλλα απο οτι ξερω ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια των αυτοματων μηχανισμων.

Παντως καποια στιγμη θα περασω απο την αντιπροσωπια να δω αν υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρονια πολλά σε όλους με υγεία πάνω από όλα..!!

Βρήκα το Tag Heuer Carrera με δερμάτινο λουράκι (CV2010.FC6205) σε επίσημο αντιπρόσωπο με 2000 ευρώ. Πως σας φαίνεται αυτό σαν τιμή?? (Παρόλο που μερικοί μπορει να πιστεύουν πως 2000 είναι πολλά για tag). Ξέρει κανεις επίσης πόσο μπορεί να κάνει αν αγοράσω μετά το μπρασελε?? Καλή χρονιά !!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα citizen ρολογια πως σας φαινονται?? Μιλαω για τα απλα τα αναλογικα με χρονογραφο οχι τα καταδυτικα!! Μηπως ξερει κανενας την αντιπροσωπεια της citizen εδω στην αθηνα?? Αν δεν επιτρεπεται να μου πειτε εδω, στειλτε μου πμ!!!
Hello !
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

Αν και διαβάζω συχνά το forum,είναι πρώτη φορά που γράφω γιατί μέχρι τώρα..."κυκλοφορούσα" με ένα απλό Calvin Klein ρολόι,οπότε δεν είχα πολλά να πώ!

 

Ήρθε η ώρα να πάρω κάτι καλό...έχω αποφασίσει να πάρω το Chopard Mille Miglia XL Power Reserve...

http://www.gemnation.com/watches/Chopard-Mille-Miglia-GT-XL-Power-Reserve-2567.html

 

Το έχει κάποιος εδώ?Είναι καλό ρολόι?Ξέρετε τι service θέλει? Πείτε μου την γνώμη σας...λευκό καντράν ή μαύρο? Έχει τιμή καταλόγου 4200,τι περιθώριο έκπτωσης έχω λέτε για μετρητοίς?θα το βρώ κάτω απο 4.000?

 

Επίσης κάθε άλλα πρόταση στα ίδια λεφτά είναι ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια τα citizen ρολογια πως σας φαινονται?? Μιλαω για τα απλα τα αναλογικα με χρονογραφο οχι τα καταδυτικα!! Μηπως ξερει κανενας την αντιπροσωπεια της citizen εδω στην αθηνα?? Αν δεν επιτρεπεται να μου πειτε εδω, στειλτε μου πμ!!!

H citizen γενικά είναι στην "σκιά" της άλλης μεγάλης Ιαπωνικής-της seiko. Έχει επικεντρωθεί κυρίως στα eco-drive, quartz ρολόγια που τροφοδοτούνται από την ηλιακή ενέργεια, δεν χρησιμοποιούν μπαταρίες και χρειάζονται μία αλλαγή ενός συσσωρευτή που έχουν μέσα τους κάθε 10 χρόνια περίπου. O κύριος τομέας της είναι τα ρολόγια-εργαλεία της σειράς promaster, παρόλα αυτά βγάζει και άλλες σειρές με αυτόματα και dress κομμάτια. Γενικά την εταιρία την βρίσκω πιο "εξειδικευμένη" από την seiko. Η seiko έχει τα πάντα για όλους, η citizen απευθύνεται σε ανθρώπους που ψάχνουν κάτι συγκεκριμένο.

Το βασικό μου ρολόι εδώ και 4 μήνες είναι αυτό το citizen 4X4 limited.

http://i464.photobucket.com/albums/rr7/konos650/Citizen4X4limited6.jpg

Κυκλοφόρησαν μόνο 1000 κομμάτια, έχει μονοκόμματη κάσα από τιτάνιο τύπου monocoque (δεν έχει καπάκι πίσω), eco-drive, κρύσταλλο από ζαφείρι και ένδειξη GMT. Δεν έχω λόγια για αυτό το ρολόι!

Link to comment
Share on other sites

Παρότι τα σπορ μοντέλα της Citizen είναι αυτά που τραβούν κυρίως την προσοχή των συλλεκτών, αυτά που βρίσκω πραγματικά μοναδικά είναι της σειράς Campanola. Αν και πρόκειται για quartz ρολόγια (και κατά συνέπεια σνομπαρισμένα από πολλούς συλλέκτες γι΄αυτό και μόνο τον λόγο) είναι σε μεγάλο βαθμό χειροποίητα και ιδιαίτερα πρωτότυπα, έως και μοναδικά, σε σχεδιασμό κάσας και καντράν. Στο αμερικανικό Timezone δε, συχνάζει ο Kurt Behm, ο φανατικότερος ίσως συλλέκτης Campanola. Ένα 6σέλιδο άρθρο τόσο για τα ρολόγια αυτά όσο και για τον ίδιο μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Omg Ferengi, πανέμορφα.

 

Δυστυχώς και πανάκριβα :(

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τα βρίσκω υπερβολικά σε εμφάνιση, όπως άλλωστε και όλα τα ανάλογα ελβετικά. Για την ώρα δεν προβλέπω να αγοράζω κάτι τέτοιο, αλλά ποιός ξέρει στο μέλλον.

Και την τιμή τους δεν την βρίσκω και υπερβολική, ίσα ίσα. Με δύο-τρεις χιλιάδες ευρώ αγοράζεις κάτι εξαιρετικά σπάνιο και καλοφτιαγμένο. Το ότι είναι quartz πολύ μικρή σημασία έχει για εμένα, σχεδόν καθόλου.

Και τώρα που τα ξαναβλέπω, έχει και δυό-τρία που τα βρίσκω και όμορφα!

Link to comment
Share on other sites

Και την τιμή τους δεν την βρίσκω και υπερβολική, ίσα ίσα. Με δύο-τρεις χιλιάδες ευρώ αγοράζεις κάτι εξαιρετικά σπάνιο και καλοφτιαγμένο. Το ότι είναι quartz πολύ μικρή σημασία έχει για εμένα, σχεδόν καθόλου.

Και τώρα που τα ξαναβλέπω, έχει και δυό-τρία που τα βρίσκω και όμορφα!

 

Πολύ αμφιβάλλω...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα καινούργιο καθημερινό ρολόι...

 

Σκεφτόμουν κάτι σε ck με μπρασελέ και μαύρο καντράν σαν και αυτό για παράδειγμα http://www.watchshopuk.com/ladies-calvin-klein-dress-watch-k0421130-p30324.html ...

 

Επειδή ήδη το καλό μου ρολόι είναι ck ήθελα να βρω κάποια άλλη μάρκα..Καμιά ιδέα?!?

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αμφιβάλλω...

Για ποιό πράγμα;

-Ότι τα 2-3 χιλιάδες ευρώ είναι λογική τιμή για ένα καλό ρολόι; Δυστυχώς ή ευτυχώς, αν θέλεις να αγοράσεις όνομα, ποιότητα και ιδιαιτερότητα, κάπου τόσα πρέπει να δώσεις στην καλύτερη περίπτωση. Το αν αξίζουν ή όχι αυτά τα χρήματα είναι άλλη, μεγάλη κουβέντα, αλλά η πραγματικότητα είναι αυτή.

-Ότι τα 2-3 χιλιάδες ευρώ είναι λογικά χρήματα για το συγκεκριμένο ρολόι; Σου λέει ότι βγαίνουν περίπου 1500 κομμάτια τον χρόνο, συναρμολογημένα και φινιρισμένα στο χέρι. Kαι στο κάτω κάτω, πόσο κοστολογείς τα χέρια του τεχνίτη που έχουν χάσει τα αποτυπώματά τους από το τρίψε-τρίψε;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό πράγμα;

-Ότι τα 2-3 χιλιάδες ευρώ είναι λογική τιμή για ένα καλό ρολόι; Δυστυχώς ή ευτυχώς, αν θέλεις να αγοράσεις όνομα, ποιότητα και ιδιαιτερότητα, κάπου τόσα πρέπει να δώσεις στην καλύτερη περίπτωση. Το αν αξίζουν ή όχι αυτά τα χρήματα είναι άλλη, μεγάλη κουβέντα, αλλά η πραγματικότητα είναι αυτή.

-Ότι τα 2-3 χιλιάδες ευρώ είναι λογικά χρήματα για το συγκεκριμένο ρολόι; Σου λέει ότι βγαίνουν περίπου 1500 κομμάτια τον χρόνο, συναρμολογημένα και φινιρισμένα στο χέρι. Kαι στο κάτω κάτω, πόσο κοστολογείς τα χέρια του τεχνίτη που έχουν χάσει τα αποτυπώματά τους από το τρίψε-τρίψε;

 

Δεν αμφιβάλλω για κανένα από τα δύο. Αμφιβάλλω για το εάν με μόλις 2-3 χιλιάδες ευρώ μπορείς να αγοράσεις κάποιο ξεχωριστό κομμάτι.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω για κανένα από τα δύο. Αμφιβάλλω για το εάν με μόλις 2-3 χιλιάδες ευρώ μπορείς να αγοράσεις κάποιο ξεχωριστό κομμάτι.

Μόλις...? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις...? :rolleyes:

 

Μόλις. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω για κανένα από τα δύο. Αμφιβάλλω για το εάν με μόλις 2-3 χιλιάδες ευρώ μπορείς να αγοράσεις κάποιο ξεχωριστό κομμάτι.

Πιστεύω πως ναι, τα campanola είναι από τις λίγες περιπτώσεις που μπορείς με αυτά τα χρήματα να πάρεις κάτι ξεχωριστό. Παραγωγή 1500 κομμάτια τον χρόνο και μπορείς να κάνεις και κάποιες δικές σου επιλογές που το κάνουν ακόμη πιο μοναδικό.

Με περισσότερα χρήματα, 5-6 χιλιάδες, απολαμβάνεις την ιδιαιτερότητα των Grand Seiko, μόνο που εκεί μιλάμε για ακόμη υψηλότερα επίπεδα μηχανολογικής και κατασκευαστικής τελειότητας, σε ειδικό καρτελάκι αναφέρεται μέχρι και ο τεχνίτης που το ρύθμισε, μαζί με ένα αρχείο των ρυθμίσεων που του έκανε! Για τους ευρωπαίους, ας μην τα συζητάμε τί ζητάνε για τέτοιες υπηρεσίες.

Με λίγο ψάξιμο, βρίσκεις κάτι ξεχωριστό. Το citizen που προανέφερα έχει βγει σε 1000 κομμάτια για την αγορά της ΝΑ Ασίας. Σε αυτά υπολόγισε άλλα 2000 ολόιδια κομμάτια που κυκλοφόρησαν όμως με το όνομα Mission Antarctica στην Ιαπωνία μόνο. Το δικό μου έχει το νούμερο 551 (στα 1000) και κόστισε 360 ευρώ. Αρκετά ξεχωριστό σε αρκετά λογική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Για τους ευρωπαίους, ας μην τα συζητάμε...

 

Ακριβώς... :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα καινούργιο καθημερινό ρολόι...

 

Σκεφτόμουν κάτι σε ck με μπρασελέ και μαύρο καντράν σαν και αυτό για παράδειγμα http://www.watchshopuk.com/ladies-calvin-klein-dress-watch-k0421130-p30324.html ...

 

Επειδή ήδη το καλό μου ρολόι είναι ck ήθελα να βρω κάποια άλλη μάρκα..Καμιά ιδέα?!?

Αν το ρολόι είναι ένα αξεσουάρ για εσένα, τότε το μόνο που έχει σημασία είναι το τί σου αρέσει πιστεύω, οπότε η γνώμη μας δεν έχει και μεγάλη σημασία.

Αν το βλέπεις αλλιώς και θέλεις να πάρεις ένα "πραγματικό" ρολόι, τότε μία καλή αρχή είναι να πάρεις κάποιο μοντέλο από εταιρία που βγάζει μόνο ρολόγια και όχι κάποιου φημισμένου σχεδιαστή, που βάζει το όνομά του σε ρούχα, πορτοφόλια, ομπρέλες και ό,τι άλλο.

Και η τιμή έχει σημασία. Εταιρίες που κατασκευάζουν ρολόγια (και) σε προσιτές τιμές είναι οι Seiko, Citizen, Orient από Iαπωνικές και οι Tissot, Breil από ευρωπαικές. Για τις ευρωπαϊκές επιφυλλάσσομαι, σίγουρα υπάρχουν και άλλες σε κόστος κάτω από 300 ευρώ που μου διαφευγουν. αλλά νυστάζω πολύ!

Κοίτα εδώ!

http://www.creativewatch.co.uk/tissot-t-wave-six-t-watches.php

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έχω ένα ρολόι CHRONOTECH που είχα αγοράσει στην Ιταλία κ έχει χαλάσει το λουρί του κ ψάχνω να βρω άλλο γνήσιο αλλα οπου κ αν εχω παει δεν εχω βρει.. Γνωριζει κανεις αν υπαρχει αναλογη αντιπροσωπεια στην Ελλάδα...?
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έχω ένα ρολόι CHRONOTECH που είχα αγοράσει στην Ιταλία κ έχει χαλάσει το λουρί του κ ψάχνω να βρω άλλο γνήσιο αλλα οπου κ αν εχω παει δεν εχω βρει.. Γνωριζει κανεις αν υπαρχει αναλογη αντιπροσωπεια στην Ελλάδα...?

 

Ο γούγλης είναι φίλος μας!

 

Chronoteam

Εμμανουήλ Μπενάκη 10

210 3249657

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους...ερώτηση προς γνώστες...

έφτασε η ώρα να στείλω ένα ρολόι για service και είπα να εμπιστευτώ τον φίλο dimatha και να το στείλω στην Bucherer στην Ελβετία...δυστυχώς προσπαθώ εδώ και μέρες να επικοινωνήσω με τον dimatha προκειμένου να ξεκαθαρίσω κάποιες λεπτομέρειες που έχουν να κάνουν με την αποστολή,αλλά ανεπιτυχώς...

έστειλα λοιπόν mail στην bucherer και πολύ ευγενικά μου απάντησαν ότι οι περισσότερες εταιρίες courrier δε δέχονται ρολόγια τέτοιας αξίας και γι'αυτό αυτοί τα στέλνουν με το απλό ταχυδρομείο...

πράγματι επικοινώνησα με dhl και ups και μου δήλωσαν ότι δε δέχονται ρολόγια αξίας πάνω από 250-500 δολάρια...υπάρχει δε και θέμα τελωνείου όπως μου είπαν...

και ερωτώ...:

με το απλό ταχυδρομείο μπορώ να στείλω ένα τόσο μικρό δεματάκι,να του πω ότι το θέλω ασφαλισμένο για πχ.3000 ευρώ αλλά και να μην έχω θέμα με τελωνεία και τα σχετικά...??

γνωρίζει κάποιος πως ακριβώς γίνεται αυτή η διαδικασία..?

thanks..;)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά φαίνεται δύσκολο να στείλεις ένα αντικείμενο τόσο μεγάλης αξίας ανασφάλιστο, αλλά πιστεύω ότι επί της ουσίας δεν έχεις να φοβάσαι και πολλά.

Βγάλε το λουράκι, τύλιξέ το καλά και στειλ'το συστημένο και εξπρές με το ταχυδρομείο. Σε 5 εργάσιμες το πολύ θα είναι Ελβετία και θα έχεις πληρώσει 7.7 ευρώ.

Το ίδιο έκανα και εγώ με το παραπάνω citizen για Γερμανία. Μπορεί να κοστίζει πολύ λιγότερα από το δικό σου, αλλά πίστεψέ με, το άγχος μου ήταν ίδιο με το δικό ου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...