Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρίσκεις τα Patek ανώτερα;

 

Δεν είναι τυχαίο ότι αποτελούν συνήθεις υπόπτους στις μεγαλύτερες δημοπρασίες του κόσμου.

Δεν είναι τυχαίο ότι τα βρίσκεις στις σημαντικότερες συλλογές.

Δεν είναι τυχαίο ότι το ακριβότερο ρολόι στον κόσμο, το Henry Graves Grande Complication με 24 complications, είναι ένα Patek Philippe.

 

Θα μου προτείνετε ρολόι για τη φίλη μου; Είναι 30 χρονών και ντύνεται επώνυμα με μοντέρνα ρούχα.

Ευχαριστώ!

 

Προτείνω ένα Chopard Ice Cube. Και μη μου πεις ότι είναι ακριβό, όποιος δεν δίνει όριο τιμής αυτά παθαίνει. ;)

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας

ειμαι αναμεσα στο tag heuer carrera και στο rolex daytona

ποιο λετε εσεις;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας

ειμαι αναμεσα στο tag heuer carrera και στο rolex daytona

ποιο λετε εσεις;

rolex daytona... Εμένα προσωπικά αυτό μου αρέσει...:)

Link to comment
Share on other sites

16 και θα πάρεις Rolex?:rotfl: Για ρέπλικα μιλάς? :rolleyes:

Χωρίς πλάκα, πέρα από το κόστος, το οποίο δεν παίζει -τόσο πολύ- ρόλο, υπάρχει και το κιτσαριό στη μέση (που κατά τη γνώμη μου είναι μεγάλο για ένα 16χρονο με μια γκουμούτσα στο χέρι).

Δες για κανα -αυθεντικό- seiko ή κάτι τέτοιο αν δε θες τα νεανικά - μοδάτα DG, CK, Police etc

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη..Θελω να αγοράσω στον φίλο μου ένα συγκεκριμένο ρολόι αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ την μάρκα αλλά θυμάμαι έντονα ότι το διαφήμιζε ο Lewis Hamilton (οδηγός της f1)..Μπορείτε να μου πείτε τι μάρκα είναι? Ευχαριστώ!!!

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη..Θελω να αγοράσω στον φίλο μου ένα συγκεκριμένο ρολόι αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ την μάρκα αλλά θυμάμαι έντονα ότι το διαφήμιζε ο Lewis Hamilton (οδηγός της f1)..Μπορείτε να μου πείτε τι μάρκα είναι? Ευχαριστώ!!!

 

Μηπως εννοεις αυτο??

http://www.davidmrobinson.co.uk/watches/content/binary/CAF7114.BA0803.jpg

 

Εγω εχω το Tag Heuer Formula 1 το προηγουμενο μοντελο (το πηρα το 2005) κι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος!!! Σιγουρα θα του αρεσει!!

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις αυτο??

http://www.davidmrobinson.co.uk/watches/content/binary/CAF7114.BA0803.jpg

 

Εγω εχω το Tag Heuer Formula 1 το προηγουμενο μοντελο (το πηρα το 2005) κι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος!!! Σιγουρα θα του αρεσει!!

Αν μιλάς για το Indy500 έχω κι εγώ το ίδιο.

Καλό και όμορφο ρολόι αλλά πολύ υπερεκτιμημένο όπως και όλα τα Tag Heuer. Ας όψεται που ήταν δώρο :p

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα δωρο μου το κανανε!!! :)

Δε ξερω ποιο ακριβως μοντελο ειναι, αλλα νομιζω οτι το Indy 500 ειναι το αμεσως επομενο απο αυτο που εχω.

Εγω αυτο εχω, αλλα με μαυρη πλακετα:

http://www.love-watches.com/images/Tag-Heuer/tag-heuer-CAC1111-BA0850.jpg

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες επόμενο τι εννοείς? Ότι βγήκε αμέσως μετά από το δικό σου?

 

Ναι, τουλαχιστον ετσι νομιζω! Απο οσο γνωριζω τα Indy 500 ειναι μια συγκεκριμενη εκδοση των Formula 1! Δηλαδη αλλη εκδοση ειναι αυτη με το chonograph και αλλη το Indy 500! Το δικο μου ειναι chronograph αλλα το προηγουμενο μοντελο! Το δικο σου Indy 500 βγαινει και σε chronograph εκδοση! Αν θες βαλέ μια εικονα απο το ρολοι σου!

 

 

(Πληκτρολογησε στο google το κωδικο που εχει στο πισω μερος το ρολοι σου, πχ CAC....)

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Aν θέλεις σοβαρό ρολόι θα πάς σε Vacheron Constantin, Girard-Perregaux etc.

Tώρα αν θέλεις να βολευτείς με rolex κτλ που φοράνε και οι γιούφτοι, δε μπορώ να σε βοηθήσω.

Και επειδή το φοράνε γύφτοι ( ή μήπως τσιγγάνοι; ) τι έγινε; Ξαφνικά θα νιώσει γύφτος αν το αγοράσει ή οι άλλοι θα τον θεωρήσουν ως τέτοιον; Δηλαδή αν αγοράσει ένα Vacheron ή ένα Girard τι θα πετύχει; Κοινωνική αναγνώριση; Ξαφνικά οι άλλοι θα τον θεωρήσουν τι; Σοβαρό, επιτυχημένο - Σίγουρα όχι γύφτο με βάση την συλλογιστική σου, μέχρι να πετύχεις μερικούς να φορούν κάποιο από αυτά τα ρολόγια οπότε θα αναθεωρήσεις :D

Ab absurdum ο ετεροπροσδιορισμός (το να προσδιορίζεις τον εαυτό σου με βάση το τι κάνουν ή τι φορούν οι άλλοι) καθώς αυτή η συμπεριφορά δηλώνει έλλειψη αυτοπροσδιορισμού, κενό χαρακτήρα ή κάποιου είδους complex... :(

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Directx στον καθένα απαντάς αυτό που του αξίζει.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση-ερώτηση αυτό έκρινα οτι έπρεπε να απαντήσω.

Διάβασε ξανά και αν έχεις απορίες pm me.

 

Aυτά που λες είναι σωστά, αλλά νομιζω έπρεπε να τα γράφεις για άλλον...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οκ, έχεις δίκιο, μάλλον "ήθελε να τα ακούσει" που λέμε (βάλε και εσύ ένα emotion icon κάτι σε :p ή ;) κτλ να καταλάβω :D), πάσο - συγγνώμη λοιπόν από εμένα ;)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τυχαίο ότι αποτελούν συνήθεις υπόπτους στις μεγαλύτερες δημοπρασίες του κόσμου.

Δεν είναι τυχαίο ότι τα βρίσκεις στις σημαντικότερες συλλογές.

Δεν είναι τυχαίο ότι το ακριβότερο ρολόι στον κόσμο, το Henry Graves Grande Complication με 24 complications, είναι ένα Patek Philippe.

 

Για τα δύο πρώτα, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, για το τρίτο όμως έχω να ρωτήσω κάτι, γιατί δεν ντρέπομαι να το παραδεκτώ, οι γνώσεις μου είναι ιδιαίτερα περιορισμένες...

 

Το μοντέλο που αναφέρεις είναι καλύτερο - ακριβότερο - πολυπλοκότερο από τα Franck Muller Aeternitas και το Vacheron Constantin Tour de L'Ile?

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Νέο ρολόι της Giuliano Mazzuoli σε συνεργασία με την Alfa Romeo

 

Στα πλαίσια της έκθεσης Ωρολογοποιίας Athina Fair που πραγματοποιήθηκε από τις 31 Οκτωβρίου έως τις 2 Νοεμβρίου 2008, παρουσιάστηκε το νέο ρολόι της Giuliano Mazzuoli σε συνεργασία με την Alfa Romeo.

 

http://www.zougla.gr/news/data/upimages/image.php?image=roloi847073732.jpg&width=490

 

Tο νέο πρωτοποριακό σπορ ρολόι “Contagiri 8C Competizione” είχε παρουσιάσει για πρώτη φορά η εταιρεία Giuliano Mazzuoli σε αποκλειστική συνεργασία με την Alfa Romeo στην πρόσφατη έκθεση Baselword στην Ελβετία. Το ρολόι παρουσιάστηκε σε έναν ειδικά διαμορφωμένο χώρο, όπου κυριαρχούσε η παρουσία μίας Alfa Romeo 8C Competizione, καθώς η συγκεκριμένη έκδοση του ρολογιού είναι άμεσα συνδεδεμένη με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, αφού κατασκευάζεται μόνο σε 500+1 αντίτυπα

 

Το “Contagiri”, όπως υπονοεί και το όνομά του (Contagiri σημαίνει στροφόμετρο στα ιταλικά), αναπαριστά το στροφόμετρο του αυτοκινήτου, κατασκευάζεται στην Ελβετία και συνδυάζει το απαράμιλλο ιταλικό στιλ με το δυναμικό χαρακτήρα της Alfa Romeo. Η σχέση του οίκου Giuliano Mazzuoli με την Alfa Rοmeo είναι άλλωστε παλιά και ξεκινάει από την εποχή που ο Giuliano αγωνιζόταν και κέρδιζε έπαθλα με τα αγωνιστικά μοντέλα GTA της εταιρείας.

 

Λόγω περιορισμένου αριθμού κομματιών που αναλογούν στην ελληνική αγορά, τα ρολόγια θα διατίθενται αρχικά από τα κοσμηματοπωλεία Κassis στην Αθήνα, από το κοσμηματοπωλείο Oro-Vildiridis στη Θεσσαλονίκη και από το κοσμηματοπωλείο Petradi στη Λάρισα.

 

http://zougla.gr/news.php?id=14168

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις αυτο??

http://www.davidmrobinson.co.uk/watches/content/binary/CAF7114.BA0803.jpg

 

Εγω εχω το Tag Heuer Formula 1 το προηγουμενο μοντελο (το πηρα το 2005) κι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος!!! Σιγουρα θα του αρεσει!!

 

 

Αυτό πρέπει να είναι..Ευχαριστώ πολύ!!!Τώρα απομένει να βρω την τιμή του και μετά βουρ για τον κουμπαρά μου!:lol:

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Για τα δύο πρώτα, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, για το τρίτο όμως έχω να ρωτήσω κάτι, γιατί δεν ντρέπομαι να το παραδεκτώ, οι γνώσεις μου είναι ιδιαίτερα περιορισμένες...

 

Το μοντέλο που αναφέρεις είναι καλύτερο - ακριβότερο - πολυπλοκότερο από τα Franck Muller Aeternitas και το Vacheron Constantin Tour de L'Ile?

 

To Aeternitas εντυπωσιακό και αξιολογότατο, αλλά λόγω σύντομης ιστορίας του Frank Muller νομίζω δεν έχει τις προϋποθέσεις σύγκρισης με VC και ΡΡ σε επίπεδο εταιρειών. Όσο για το Tour de l'Ile είναι το πλέον πολύπλοκο και ένα από τα πιο ακριβά ρολόγια χειρός, αλλά και πάλι δεν φτάνει το Grande Complication, καθώς έχει "μόλις" 16 complications και κοστίζει "μόλις" 1,5εκ. $, σε αντίθεση με τα 24 complications και 11εκ. $ του PP (το οποίο είναι ρολόι τσέπης, αλλά δεν παύει να είναι η απόλυτη κορυφή).

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

τελικα θα παρω το tag heuer carrera

διαβασα και για replica εχει παρεικανεις να μας πει τι διαφορες εχουνε;

ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To Aeternitas εντυπωσιακό και αξιολογότατο, αλλά λόγω σύντομης ιστορίας του Frank Muller νομίζω δεν έχει τις προϋποθέσεις σύγκρισης με VC και ΡΡ σε επίπεδο εταιρειών. Όσο για το Tour de l'Ile είναι το πλέον πολύπλοκο και ένα από τα πιο ακριβά ρολόγια χειρός, αλλά και πάλι δεν φτάνει το Grande Complication, καθώς έχει "μόλις" 16 complications και κοστίζει "μόλις" 1,5εκ. $, σε αντίθεση με τα 24 complications και 11εκ. $ του PP (το οποίο είναι ρολόι τσέπης, αλλά δεν παύει να είναι η απόλυτη κορυφή).

 

Με κάλυψες πλήρως. Θενξ! :D

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Θέλω να πάρω ένα αντρικό ρολόι γύρω στα 1000-1500 Ευρώ! Να είναι με μπρασελέ (ασημί) κ να έχει χρονογράφους, και το καντράν να είναι μονόχρομο. Είδα μερικά της Tag Heuer που μου άρεσαν αλλά διάβασα ότι ο μηχανισμός τους δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστος! Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιες μάρκες?

Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Θέλω να πάρω ένα αντρικό ρολόι γύρω στα 1000-1500 Ευρώ! Να είναι με μπρασελέ (ασημί) κ να έχει χρονογράφους, και το καντράν να είναι μονόχρομο. Είδα μερικά της Tag Heuer που μου άρεσαν αλλά διάβασα ότι ο μηχανισμός τους δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστος! Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιες μάρκες?

 

Κάποιο Breitling ίσως? :)

http://img376.imageshack.us/img376/4599/swingers0hb.jpg

"Vegas, baby...Vegas!"

Link to comment
Share on other sites

Breitling με 1500;;;

δυσκολα απ'οσο ξερω...

αλλα θελω μια βοηθεια...ξερει κανεις τιμες για το Raymond Weil Nabucco Titanium ??

http://www.geekwatches.com/raymond-weil/new-raymond-weil-nabucco-chronograph-in-titanium

μιλαμε παντα για cash...(μπορεις να πετυχεις καλυτερες τιμες με μετρητα παρα με καρτα)

thanx προκαταβολικα..

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Breitling με 1500 υπάρχουν, μόνο όμως quartz και χωρίς χρονογράφο, π.χ. το Colt. Εγώ θα πρότεινα κάτι σε Hamilton ή Oris (τα μοντέλα είναι ενδεικτικά, υπάρχουν και άλλες επιλογές). Και οι δύο εταιρείες χρησιμοποιούν ως βάση τον μηχανισμό ΕΤΑ 7750, έναν από τους κλασσικότερους και πλέον δοκιμασμένους χρονογράφους. Για το RW δυστυχώς δεν ξέρω τιμή.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

τα αυτόματα, για καθημερινό υπερτερούν.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...