Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορεί να μου πεί κάποιος πως διακρίνεται αν ένα ρολόι είναι fake η original??

π.χ. rolex

τι διαφορές υπάρχουν?

 

Ειδικά στο βάρος, μετά είναι συνήθως στην κορώνα (αν και όχι απαραίτητα), στο πίσω μέρος, στη πλάκα και γενικά στις μικρολεπτομέρεις που κάνουν την διαφορά. Επίσης στην κίνηση των δεικτών που στα rolex είναι συνεχής και όχι διακεκομμένη όπως στα υπόλοιπα ρολόγια (εννοώ για τον δείκτη των δευτερολέπτων).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest lagoudakis
μπορεί να μου πεί κάποιος πως διακρίνεται αν ένα ρολόι είναι fake η original??

π.χ. rolex

τι διαφορές υπάρχουν?

θα σου πω απο προσωπικη πειρα γιατι εχω 2 rolex submariner 1 γνησιο και 1 μαιμου καλης ποιοτητας,ειναι σε ολα ιδια βαρος,κινηση λεπτοδεικτη,μπρασελε, κλπ,το μονο που δεν μπορουν να πετυχουν ειναι το υδατογραφημα που εχει στην κασα και τον φακο μεγενθυσης της ημερομηνιας,ειναι ευκολο να την πατησει καποιος εαν δεν εχει δει ποτε του rolex,για αυτο το παιρνεις απο γνωστο μαγαζι,η απο τα καταστηματα της rolex,και αν ειναι μεταχειρισμενο πας μαζι με τον πωλητη στο σερβις,Σταδιου 15 αν δεν κανω λαθος ;)
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν στο βάρος.

 

Σε πολλά fake ρολόγια το μπρασελέ είναι τελείος ψεύτικο και αυτό που σώζει λίγο την κατάσταση είναι το κύριο μέρος του κινητού.

 

σωστα!! εχω δει μερικα μαιμου τα οποια απο το μπρασελε κανανε μπαμ :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα technomarine και ενα rolex datejust 36 mm ατσαλινο με μαυρο καντραν κουκλι!! Το Rolex το πηραν οι γονεις δωρο για το πτυχιο :D :D :D

Θεωρω οτι στα ρολογια αξιζει καποιος να δινει χρηματα γιατι ειναι κατι που το εχεις μια ζωη (αν ειναι κατι καλο.. ) Θελω σε κανενα χρονο να παρω τον πανθηρα του Cartier :love: :love: :love:

Τα Rolex-μαιμου φαινονται και απο το βαρος αλλα και απο τον κωδικο που εχει πισω το καντραν, πρεπει να ειναι ο ιδιος με τον κωδικο που εχει το μπρασελε

Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη εχετε για τα Certina ???

Εχω δει ενα,το θεωρω πανεμορφο και μαλλον με βλεπω Δευτερα να το παιρνω...Απλα επειδη δεν ξερω και πολλα θελω να ακουσω μερικες αποψεις για τη μαρκα (αξιοπιστια,κατα ποσο αξιζει τα λεφτα του...)

Αυτο ειναι http://www.certina.com/2004/flash/model.php?fam=sport&collec=DS_SPEL_GENT&type=men&model=541.7155.12.61&lang=EN

 

Το εχω βρει στα 500 Ευρω

Τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

Κανεις ?Καμια γνωμη...?

 

Ελβετικα ειναι αλλα απο τα φτηνα. Με χαλαει που ειναι quartz. Απο την αλλη εχει ζαφειρι κρυσταλλο και ειναι απο τιτανιο. Και μια 500αρα δεν ειναι λιγα. Εγω δεν θα τα εδινα. Με 200 παιρνεις Seiko αυτοματο diving κλασεις καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη και την Τissot τη θεωρεις απ τις φθηνες Ελβετικες (πανω κατω ιδιες τιμες...).

Κοιτα για μενα τα 500 για ρολοι ειναι πολλα (για αλλους λιγα),και θελω να παρω κατι καλο και που θα μεινει...Αν βεβαια τα "καλα" ελβετικα εχουν απο 1000 και βαλε,τοτε...

Τωρα αν ειναι quartz η κατι αλλο,λιγο τα ξερω και ισως λιγο με ενδιαφερει...ΚΑλο να ναι,εμφανισιακα, αλλα και ποιοτικα και ολα τα αλλα δε με καινε κιολας!

Το συμπερασμα σου παντως ειναι οτι ειναι ακριβο γι αυτα που δινει...Τι το κανει ομως να εχει αυτη την τιμη?Τι πληρωνω δηλαδη? Ποιοτητα? Ονομα? Μηχανισμο?Ολα αυτα...?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη και την Τissot τη θεωρεις απ τις φθηνες Ελβετικες (πανω κατω ιδιες τιμες...).

Κοιτα για μενα τα 500 για ρολοι ειναι πολλα (για αλλους λιγα),και θελω να παρω κατι καλο και που θα μεινει...Αν βεβαια τα "καλα" ελβετικα εχουν απο 1000 και βαλε,τοτε...

Τωρα αν ειναι quartz η κατι αλλο,λιγο τα ξερω και ισως λιγο με ενδιαφερει...ΚΑλο να ναι,εμφανισιακα, αλλα και ποιοτικα και ολα τα αλλα δε με καινε κιολας!

Το συμπερασμα σου παντως ειναι οτι ειναι ακριβο γι αυτα που δινει...Τι το κανει ομως να εχει αυτη την τιμη?Τι πληρωνω δηλαδη? Ποιοτητα? Ονομα? Μηχανισμο?Ολα αυτα...?

 

Zerocool24 Το quartz είναι ενας απο τους πιο βασικούς παράγοντες για να πάρεις ρολόι.

Quartz σημαίνει και μπαταρία, πράγμα που σημαίνει πως θα πρέπει κάποιος να βάζει χέρι στο ρολόι σου, και αυτό εμένα δεν μου αρέσει καθόλου.

 

Την έχω πάθει με το citizen mou.

Έμεινε απο μπαταρία και το πήγα σε επίσημο service, έκαναν μαμακία στεγανοποίηση και μετά απο λίγο καιρό εμφάνισε σημάδια υγρασίας. :mad: :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει βρε συ..Ποσες φορες θα αλλαξεις μπαταρια? Εγω εχω ρολοι Αντιντας και του χω αλλαξει μπαταρια μια φορα μεσα σε 8 χρονια.Δε λεει τιποτα αυτο...Οσο για ρολογια αυτοφορτιζομενα μη νομιζεις πως αντεχουν για παντα.Ασε που αμα παθει κατι ο μηχανισμος τους εχεις να δινει πολλα ευρω για επισκευη...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη και την Τissot τη θεωρεις απ τις φθηνες Ελβετικες (πανω κατω ιδιες τιμες...).

Κοιτα για μενα τα 500 για ρολοι ειναι πολλα (για αλλους λιγα),και θελω να παρω κατι καλο και που θα μεινει...Αν βεβαια τα "καλα" ελβετικα εχουν απο 1000 και βαλε,τοτε...

Τωρα αν ειναι quartz η κατι αλλο,λιγο τα ξερω και ισως λιγο με ενδιαφερει...ΚΑλο να ναι,εμφανισιακα, αλλα και ποιοτικα και ολα τα αλλα δε με καινε κιολας!

Το συμπερασμα σου παντως ειναι οτι ειναι ακριβο γι αυτα που δινει...Τι το κανει ομως να εχει αυτη την τιμη?Τι πληρωνω δηλαδη? Ποιοτητα? Ονομα? Μηχανισμο?Ολα αυτα...?

 

Θα προτιμουσα Tissot αν ειναι στα ιδια χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει βρε συ..Ποσες φορες θα αλλαξεις μπαταρια? Εγω εχω ρολοι Αντιντας και του χω αλλαξει μπαταρια μια φορα μεσα σε 8 χρονια.Δε λεει τιποτα αυτο...Οσο για ρολογια αυτοφορτιζομενα μη νομιζεις πως αντεχουν για παντα.Ασε που αμα παθει κατι ο μηχανισμος τους εχεις να δινει πολλα ευρω για επισκευη...

 

Καλύτερα ένα SEIKO και πιο φτηνό και καλύτερο.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει βρε συ..Ποσες φορες θα αλλαξεις μπαταρια? Εγω εχω ρολοι Αντιντας και του χω αλλαξει μπαταρια μια φορα μεσα σε 8 χρονια.Δε λεει τιποτα αυτο...Οσο για ρολογια αυτοφορτιζομενα μη νομιζεις πως αντεχουν για παντα.Ασε που αμα παθει κατι ο μηχανισμος τους εχεις να δινει πολλα ευρω για επισκευη...

 

 

Η αντίθεση μου δεν έχει σχέση με τα έξοδα αλλά με την ιδέα του σκαλίσματος απο τα σχετικά πιο συχνά σέρβις.

 

Μου έχουν καταστρέψει ένα swatch παλιά (στην προσπάθια να βάλουν την μπαταρία έσπασαν την κάσα) και τώρα το citizen που πρέπει να το στίλω για στεγανοποίηση.

 

Μπορεί να είναι μεμονομένες περιπτώσεις αλλά ξανά ρολόι με μπαταρία δεν αγοράζω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπκά φοράω ένα Polar RS200sd.

Είναι ρολόι για τρέξιμο μιας και μετράει την ταχύτητά σου, την απόσταση που έχεις διανύσει, τις θερμίδες που έχεις καταναλώσει, τους καρδιακούς σου παλμούς κτλ. Μπορείς επίσης να το συνδέσεις με τον υπολογιστή και να "κατεβάσεις " όλα τα αποθηκευμένα δεδομένα για τη δημιουργία γραφημάτων ενώ μπορείς να του περάσεις και προπονητικά προγράμματα προκειμένου να τα εκτελέσεις.

 

Πραγματικό εργαλείο! :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

calypso με εγκριση λειτουργεια απο τους seals στις 300ατμ τρελο ρολοι με βαθυμετρο βαρομετρο υψομετρο gps αναλογικη αντριστροφη μετρηση και πολλα αλλα με ενα μειονεκτιμα το οτι ειναι λιγο μεγαλο...
Link to comment
Share on other sites

εχω ρωτησει και παλιοτερα,μηπως ξερει κανεις καμια σελιδα με ρολογια της citizen και το service τους.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

calypso με εγκριση λειτουργεια απο τους seals στις 300ατμ τρελο ρολοι με βαθυμετρο βαρομετρο υψομετρο gps αναλογικη αντριστροφη μετρηση και πολλα αλλα με ενα μειονεκτιμα το οτι ειναι λιγο μεγαλο...

 

Hydro σε σε πιο μοντέλο αναφέρεσαι??

Link to comment
Share on other sites

Αφού το λέει ο άνθρωπος είναι ειδική έκδοση ενός άλλου μοντέλου...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μεγαλη τρελα με τα swatch,που μπορω να βρω κανενα e-shop που να εχει μεγαλη συλλογη?μεχρι τωρα εχω βρει το http://www.orologio.gr

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

τι θα μου προτεινατε με περιπου 300-350€ ??

 

ειμαι μεταξυ ενος Nautica(δεν θυμαμαι μοντελο αλλα εχει ταχογραφο κλπ κλπ) και ενος TISSOT T-SPORT PRS 200.....το οποιο εχει μονο χρονομετρο.

 

καμμια αλλη γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Αν προκειται να επιλεξεις μεταξυ αυτων των δυο, καλυτερα το ΤISSOT. Προκειται για εταιρεια που ασχολειται αποκλειστικα με την ωρολογοποιια οποτε και ο μηχανισμος του θα ειναι σαφως καλυτερος απο τα Νautica. Αυτο σε περιπτωση που σε ενδιαφερει ο μηχανισμος του ρολογιου. Πολυ καλη επιλογη ειναι τα Corum, δεν ξερω αν ειναι στο πλαισιο των τιμων που θελεις (corum θα βρεις σε κοσμηματοπωλια εχει ο Πατσεας, ο Βιλδηριδης ) και μετα αν θες μπορεις να μαζεψεις γυρω στα 1000 και να παρεις ενα TAG...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...