Jump to content

[Επίσημο] LG G4


giglle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα! Χρειαζομαι την γνωμη σας σχετικα με την αγορα νεας συσκευης.

Ημουν κατοχος oneplus one και στην συνεχεια αγορασα το meizu mx4 pro απο το οποιο δεν ειμαι γενικα ευχαριστημενος και θα το δωσω.

Θελω να ρωτησω αν αξιζει η αγορα της συσκευης, τι θεματα ειναι αυτα με το bootloop και γενικα οσοι το εχετε αν ειστε ευχαριστημενοι?

Επισης σε σχεση με το oneplus 2 που ειναι περιπου στα ιδια λεφτα ποιο πιστευετε οτι ειναι καλυτερο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα! Χρειαζομαι την γνωμη σας σχετικα με την αγορα νεας συσκευης.

Ημουν κατοχος oneplus one και στην συνεχεια αγορασα το meizu mx4 pro απο το οποιο δεν ειμαι γενικα ευχαριστημενος και θα το δωσω.

Θελω να ρωτησω αν αξιζει η αγορα της συσκευης, τι θεματα ειναι αυτα με το bootloop και γενικα οσοι το εχετε αν ειστε ευχαριστημενοι?

Επισης σε σχεση με το oneplus 2 που ειναι περιπου στα ιδια λεφτα ποιο πιστευετε οτι ειναι καλυτερο ?

 

Αναλογα τα γουστα. Αν θες rootαρισμα και καστομιες, δε πας με τιποτα στο G4. Αν θες out-of-the-box εμπειρια, πας. Αν θες καλη καμερα (εξαιρετικη βασικα) , παλι πας.

Αν σε ενδιαφερει να πειραζεις το κινητο σου ομως , δυστυχως απεχει μακρια... Η μπαταρια δινει πανω κατω 4-5 ωρες screen on time ,εξαρταται φυσικα απο τη χρηση!

Αυτο το θεμα με το bootloop ειναι κατι που πηρε διαστασεις επικες , ενω μαλλον δεν εμφανιζεται τοσο συχνα οσο εχουμε πιστεψει. Παρολα αυτα ειναι υπαρκτο και γινεται προσπαθεια να γινει και κατανοητος ο λογος , εχει και ξεχωριστο νημα στο υποφορουμ του G4. :)

Για το 1+2 δεν εχω αποψη :D

Link to comment
Share on other sites

Kανονισε μετα απο καμια εβδομαδα, να γραψεις και εσυ οτι σου επαθε over...burn in. :lol:

Aπο περιεργεια παω ΚΑΙ εγω να το δοκιμασω τωρα. :lol:

edit:

Εμενα δεν αλλαζει η ενταση προς το παραπανω απο το 100% χειροκινητο, οταν το γυρισω αυτοματο και παει 100%. ή τουλαχιστον κατω απο τον δυνατο ηλιο, δεν αντιλαμβανομαι καποιο overboost.

 

:lol:

Για κανένα λόγω δεν το ξανακάνω έτσι και αλλιώς εδώ χρησιμοποιώ ποτέ το αυτόματο.

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Παιδες, με μετρια χρηση (πιο πολυ browsing και fb messenger, ελαχιστες κλησεις και καθολου παιχνιδι) σε WIFI με ολα τα αλλα κλειστα μου βγαζει 3-3μιση ωρες SOT..

 

Πως τα καταφερνετε 4μιση+ ωρες;

 

6 μερες το εχω το κινητο, απενεργοποιησα και απεγκατεστησα ολες τις αχρηστες εφαρμογες της LG και της Google, και παλι δεν καταφερνω να ξεπερασω τις 3μιση ωρες με τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Eιναι το serial number στο κουτι εκει που λεει S/N τα 3 πρωτα ψηφια!!

 

Ναι αλλά ποιες παρτίδες είχαν το πρόβλημα;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδες, με μετρια χρηση (πιο πολυ browsing και fb messenger, ελαχιστες κλησεις και καθολου παιχνιδι) σε WIFI με ολα τα αλλα κλειστα μου βγαζει 3-3μιση ωρες SOT..

 

Πως τα καταφερνετε 4μιση+ ωρες;

 

6 μερες το εχω το κινητο, απενεργοποιησα και απεγκατεστησα ολες τις αχρηστες εφαρμογες της LG και της Google, και παλι δεν καταφερνω να ξεπερασω τις 3μιση ωρες με τιποτα..

 

Και γω τόσο βγάζω. 3 ώρες περίπου.

 

Ναι αλλά ποιες παρτίδες είχαν το πρόβλημα;

 

Παλιά ήταν από 505-508 νομίζω η προβληματικές. Τώρα έχει αναφερθεί και σε 602

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται να αγοράσουν σ7 ή σ7 edge το Public "αγοράζει" το g4 350 euro. Οποτε το s7 εδγε βγαίνει 480 euro. Επιπλέον σου δίνει εγγύηση για σπάσιμο οθόνης αξίας 80 ευρώ και ένα poer bank 9500mah αξίας 80 εθρώ. Δεν είναι κι άσχημα. Προσωπικά μου άρεσε το g4 αλλά είχα θέμα και με το bootloop και με την οθόνη. Τα ίδια περίπου πέρασα και με το g2. Θα σκεφτώ πολύ σοβαρά να ξαναπάρω lg.

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Και γω τόσο βγάζω. 3 ώρες περίπου.

 

 

 

Παλιά ήταν από 505-508 νομίζω η προβληματικές. Τώρα έχει αναφερθεί και σε 602

 

Σασ ευχαριστώ πολύ

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται να αγοράσουν σ7 ή σ7 edge το Public "αγοράζει" το g4 350 euro. Οποτε το s7 εδγε βγαίνει 480 euro. Επιπλέον σου δίνει εγγύηση για σπάσιμο οθόνης αξίας 80 ευρώ και ένα poer bank 9500mah αξίας 80 εθρώ. Δεν είναι κι άσχημα. Προσωπικά μου άρεσε το g4 αλλά είχα θέμα και με το bootloop και με την οθόνη. Τα ίδια περίπου πέρασα και με το g2. Θα σκεφτώ πολύ σοβαρά να ξαναπάρω lg.

 

Αγοράζει το Public κινητά?? Και γω το καλο βλέπω το s7 edge αλλά να πέσει λίγο. Ήδη πέφτει αρκετά μέρα με τη μέρα.

Edit. Τώρα το είδα στο site τους.

Edited by saxoman85
Link to comment
Share on other sites

Αγοράζει το Public κινητά?? Και γω το καλο βλέπω το s7 edge αλλά να πέσει λίγο. Ήδη πέφτει αρκετά μέρα με τη μέρα.
Κανονικα το παίρνειγύρω στα 200. Αυτό είναι κίνηση promo μονο για τα σ7. Στις επίσημες αλυσίδες θα αργήσει πολύ να πέσει. Και σε σκρουτζομάγαζα 480 επίσης θα κάνει πολύ καιρό. Το βασικότερο όμωσ για μένα η εγγύηση για την οθόνη γιατί γλιστράει πολύ το άτιμο...

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται να αγοράσουν σ7 ή σ7 edge το Public "αγοράζει" το g4 350 euro. Οποτε το s7 εδγε βγαίνει 480 euro. Επιπλέον σου δίνει εγγύηση για σπάσιμο οθόνης αξίας 80 ευρώ και ένα poer bank 9500mah αξίας 80 εθρώ. Δεν είναι κι άσχημα. Προσωπικά μου άρεσε το g4 αλλά είχα θέμα και με το bootloop και με την οθόνη. Τα ίδια περίπου πέρασα και με το g2. Θα σκεφτώ πολύ σοβαρά να ξαναπάρω lg.

Αλήθεια τώρα? Αγοράζει κινητά το public???

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τώρα? Αγοράζει κινητά το public???

 

http://www.public.gr/cat/corporate/ypiresies/trade-n-save/

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Θα επανελθω στο θεμα του φλας, μιας και εγινε μια μικρη συζητηση στο αλλο νημα περι φωτογραφιων, αλλα εδω πρεπει να γινει η συνεχεια της συζητησης.

Λεγαμε λοιπον δίπλα, πως δεν εχουμε στατιστικο δειγμα απο κατοχους ως πως το προς συμπεριφερεται το led/flash στις φωτογραφιες. Σε εμενα για παραδειγμα το φλας δινει μια πρασινη χροια σαν φως.

Στο απολυτο σκοταδι κυριαρχει μια πρασινη αποχρωση και σε φωτισμενο με λαμπα πυρακτωσεως χωρο, το φλας τεινει να βγαζει πρασινες τις περιοχες εκεινες που εχουν αποκτησει μια σκια απο φωτισμενο χωρο με λαμπα. Επισης και στο γενικο καδρο εξακολουθει να υποβοσκει πρασινο, που ομως μειωνεται, οσο ο φωτισμος του χωρου δυναμωνει. (απο καποια λαμπα)

Θα σας δωσω 3 φωτογραφιες παραδειγματα.

Φωτογραφησα μια κουρτινα απο τα 2 μετρα περιπου.

Στην πρωτη φωτογραφια θα δειτε:

 

Πρωτη φωτο:

η κουρτινα χωρις φλας και φωτιζομενο το δωματιο απο λαμπες πυρακτωσεως.

 

Δευτερη φωτο:

H κουρτινα με φλας ΚΑΙ φωτισμο απο λαμπα πυρακτωσεως. (θα δειτε να πρασινιζουν οι σκιες της κουρτινας πιο πολυ)

 

Τριτη φωτο: Η κουρτινα στο σκοταδι, φωτισμενη μονο απο το φλας. (κυριαρχει γενικα το πρασινο)

 

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160406/0d8bb10395b3c1f6bbdfcefaa933e266.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160406/1361b0354e564edf0135cd4b86eff2ae.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160406/d1109af42206f525ed0b748cd228e1bb.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλο θα ηταν καποιος που θεωρει πως το κινητο του ΔΕΝ εχει προβλημα στο φλας και τραβαει παντα με λευκο φλας, να ανεβαζε καποια δειγματα, κατα προτιμηση σε λευκες/ανοιχτοχρωμες επιφανειες, μια με φλας και μια χωρις φλας, απλα με υποστηριξη φωτισμου χωρου, ωστε να γινουν συγκρισεις.

Για να αρχισουμε να βγαζουμε ακρη αν ολα τα φλας εχουν μια πρασινιζουσα αποχρωση ή μονο ορισμενα και χρειαζονται σερβις.

Link to comment
Share on other sites

Θα επανελθω στο θεμα του φλας, μιας και εγινε μια μικρη συζητηση στο αλλο νημα περι φωτογραφιων, αλλα εδω πρεπει να γινει η συνεχεια της συζητησης.

Λεγαμε λοιπον δίπλα, πως δεν εχουμε στατιστικο δειγμα απο κατοχους ως πως το προς συμπεριφερεται το led/flash στις φωτογραφιες. Σε εμενα για παραδειγμα το φλας δινει μια πρασινη χροια σαν φως.

Στο απολυτο σκοταδι κυριαρχει μια πρασινη αποχρωση και σε φωτισμενο με λαμπα πυρακτωσεως χωρο, το φλας τεινει να βγαζει πρασινες τις περιοχες εκεινες που εχουν αποκτησει μια σκια απο φωτισμενο χωρο με λαμπα. Επισης και στο γενικο καδρο εξακολουθει να υποβοσκει πρασινο, που ομως μειωνεται, οσο ο φωτισμος του χωρου δυναμωνει. (απο καποια λαμπα)

Θα σας δωσω 3 φωτογραφιες παραδειγματα.

Φωτογραφησα μια κουρτινα απο τα 2 μετρα περιπου.

Στην πρωτη φωτογραφια θα δειτε:

 

Πρωτη φωτο:

η κουρτινα χωρις φλας και φωτιζομενο το δωματιο απο λαμπες πυρακτωσεως.

 

Δευτερη φωτο:

H κουρτινα με φλας ΚΑΙ φωτισμο απο λαμπα πυρακτωσεως. (θα δειτε να πρασινιζουν οι σκιες της κουρτινας πιο πολυ)

 

Τριτη φωτο: Η κουρτινα στο σκοταδι, φωτισμενη μονο απο το φλας. (κυριαρχει γενικα το πρασινο)

 

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160406/0d8bb10395b3c1f6bbdfcefaa933e266.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160406/1361b0354e564edf0135cd4b86eff2ae.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160406/d1109af42206f525ed0b748cd228e1bb.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλο θα ηταν καποιος που θεωρει πως το κινητο του ΔΕΝ εχει προβλημα στο φλας και τραβαει παντα με λευκο φλας, να ανεβαζε καποια δειγματα, κατα προτιμηση σε λευκες/ανοιχτοχρωμες επιφανειες, μια με φλας και μια χωρις φλας, απλα με υποστηριξη φωτισμου χωρου, ωστε να γινουν συγκρισεις.

Για να αρχισουμε να βγαζουμε ακρη αν ολα τα φλας εχουν μια πρασινιζουσα αποχρωση ή μονο ορισμενα και χρειαζονται σερβις.

 

ΑΑΑκριβως αυτο! Επιτελους θα πρεπει να ξεκαθαρισει λιγο αυτο το θεμα με το flash να ξερουμε που βρισκομαστε. Ακολουθουν φωτο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.droid-life.com/2015/05/07/camera-sample-comparison-lg-g4-vs-galaxy-s6-edge-vs-one-m9/

 

Aν θες λευκοτερο δοκιμασε το open camera και βαλε το flash ως torch ή το δουλευεις σε manual mode. 2 μετρα εισαι πολυ κοντα για φλας για να στην βγαλει καμενη και με αντανακλαση απο το παραθυρο ο αισθητηρας τα παιζει..

Edited by vamire666
Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη φωτο φαινεται η εντονη πρασινιλα. Στην επομενη, ειναι applied το autofix option που εχει η εφαρμογη pixlr και την εβαλα ενδεικτικα για το πως θα επρεπε να ειναι.
Link to comment
Share on other sites

http://www.droid-life.com/2015/05/07/camera-sample-comparison-lg-g4-vs-galaxy-s6-edge-vs-one-m9/

 

Aν θες λευκοτερο δοκιμασε το open camera και βαλε το flash ως torch ή το δουλευεις σε manual mode. 2 μετρα εισαι πολυ κοντα για φλας για να στην βγαλει καμενη και με αντανακλαση απο το παραθυρο ο αισθητηρας τα παιζει..

 

Δεν ειναι θεμα αντανακλασης παραθυρου. Οτι και τραβηξω ολες ετσι βγαινουν.

 

Το θεμα ειναι πως ο χρωματικος αισθητηρας οπου ανιχνευει την θερμοκρασια φωτος και κανει αντισταθμιση, ΔΕΝ προλαβαινει να κανει διορθωση οταν το φλας αναψει...σβησει και ξανα αναψει για ελαχιστο χρονο. Οποτε...σου βγαινει η φωτογραφια με οτι χρωμα εχει το φλας. (πρασινο)

 

Εχω δοκιμασει με αλλα apps να εχω το led ως φακο ανοιχτο μονιμα, ωστε να προλαβαινει ο αισθητηρας να κανει την διορθωση. Αλλα σχεδον ολα, κανουν χαλια μετρησεις γενικα π.χ. το open camera καιει με το παραμικρο τα λευκα. Ενω η εφαρμογη του lg g4, δεν θα σου καψει ποτε λευκο. Απλα θα σκοτεινιασει το backround προσπαθωντας να εχει σωστο φως το θεμα.

 

Εγω απλα προσπαθω να καταλαβω αν ΟΛΑ τα G4 εχουν φλας που τεινει προς το πρασινο, ωστε να ξερουμε τι γινεται. Αν ειναι γενικο το θεμα, να μην ζητησω αντικατασταση φλας απο καποιο σερβις

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος nemaki εχει καταλαβει αυτο ακριβως που εξηγω. Ειναι πολυ απλο, η πρασινη χροια υφισταται ειτε ελαχιστα, ειτε σε πολυ εντονο βαθμο σε καποιες περιπτωσεις. Αυτο ειναι ολο. Σε Ο,ΤΙ φωτογραφια και να ειναι αυτη. Οντως εχοντας δοκιμασει κι εγω ενα σωρο camera apps, ολες τα κανουν μανταρα κατακρεουργουν-υπερμπουσταρουν το ασπρο, εκτος απο τη default, η οποια ομως εχει αυτο το θεματακι. Θα θελαμε την επιβεβαιωση ή οχι απο users, για να ξερουμε τι γινεται.

Το ''please delete'' του ParafronGR απευθυνεται σε 'μενα για τα συννημενα;

Edited by akumiris
Link to comment
Share on other sites

@ nemaki αν τραβηξεις με το open camera με το torch δεν εχεις κανενα τετοιο θεμα. Το προβλημα ειναι sofware καθαρα και οχι hardware απο το συμπερασμα που εβγαλα. Και εγω το βραδυ τραβαω με open camera χρονια τωρα γιατι με βολευει το torch που σου επιτρεπει να κανεις και focus διχως να χρειαζεται να αναβεις τα φωτα (αφου το φλας ειναι μονιμα ανοιχτο) και διχως να εχω καψει ουτε μια φωτογραφια στη ζωη μου ετσι..

Αν τραβηξεις σε μεγαλυτερη αποσταση πχ 4-5 μετρα δεν θα εχεις τετοιο θεμα ουτε με την μαμα εφαρμογη.

Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

@ nemaki αν τραβηξεις με το open camera με το torch δεν εχεις κανενα τετοιο θεμα. Το προβλημα ειναι sofware καθαρα και οχι hardware απο το συμπερασμα που εβγαλα. Και εγω το βραδυ τραβαω με open camera χρονια τωρα γιατι με βολευει το torch που σου επιτρεπει να κανεις και focus διχως να χρειαζεται να αναβεις τα φωτα (αφου το φλας ειναι μονιμα ανοιχτο) και διχως να εχω καψει ουτε μια φωτογραφια στη ζωη μου ετσι..

Αν τραβηξεις σε μεγαλυτερη αποσταση πχ 4-5 μετρα δεν θα εχεις τετοιο θεμα ουτε με την μαμα εφαρμογη.

Αυτα.

 

Η συγκεκριμενη καμερα ενω οντως σε torch λειτουργια τουλαχιστον δεν την καιει, δημιουργει chromatic noise που σπαει κοκκαλα απο μακρυα. Τουλαχιστον στο G4, δεν ξερω σε αλλες συσκευες. Κ απο τετοιες αποστασεις που αναφερεις, ναι ειναι πολυ πιο σωστη η φωτο με τη default, αλλα και παλι δε δικαιολογειται, και το λεω αυτο γιατι εχω δουλεψει με το G3 εναμιση χρονο, που εκανε αψογη σχεδον μετρηση απο οποιαδηποτε αποσταση. Ειναι θεμα software κατα τη γνωωμη μου οντως.

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει, καθομαι με την default τωρα οπως ειμαι και ολα καλα. Η διαχειριση που κανει η default camera γενικα στο φακο του G4, δε συγκρινεται με καμια αλλη. Ελπιζω να ξεστραβωθει η LG και να παρει αρκετο feedback ωστε να βγαλει το απαιτουμενο patchaκι, και μεχρι τοτε εχω το pixlr που τις διορθωνει με ενα κλικ τουλαχιστον και τις κανει αψογες. Ναι δεν το πολυεχει στο software optimisation φαινεται, αλλα μεχρι στιγμης την αγαπαμε γιατι δινει συνηθως διαμαντια συσκευες σε σωστα λεφτα.
Link to comment
Share on other sites

Θα το ξανα πω. Το software οχι μονο δεν ευθυνεται, αλλα κανει και εκπληκτικη διορθωση ΚΑΙ στο φλας. Δεν τιθεται θεμα δηλαδη μετρησης, επεξεργασιας και διορθωσης.

 

Το προβλημα ειναι αλλου, στον χρονισμο.

Ενεργοποιηστε το φλας. Πλησιαστε μια λευκη επιφανεια (για να δειτε καλυτερα τι ακριβως συμβαινει) και πατηστε να βγει φωτογραφια, ενω ταυτοχρονα κοιτατε συνεχως την οθονη.

Τοτε θα δειτε το εξης: To φλας αναβει, η εικονα στην οθονη για καποια κλασματα απεικονιζεται πρασινη (γιατι πρασινακι ριχνει το φλας) αλλα ΑΜΕΣΩΣ μετα βλεπετε στην οθονη η πρασινη επιφανεια να γινεται καταλευκη. Ο χρωματικος αισθητηρας μετρησε την γενικη θερμοκρασια φωτος περιβαντολογικα και αποφασισε να κανει διορθωση. Η διορθωση ΕΓΙΝΕ αλλα... το φλας στιγμιαια σβηνει και ξανα αναβει και τοτε ακαριαια παιρνει την ληψη η καμερα.

Ο χρωματικος αισθητηρας οταν εσβησε το φλας ΕΧΑΣΕ την μετρηση και προσπαθει να την ξανα παρει οταν το φλας αναψει την δευτερη φορα. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ.

Η φωτογραφια εχει παρθει, πριν αυτος κανει διορθωση.

 

ΛΥΣΗ: θα επρεπε οταν αναβει την δευτερη φορα το φλας να ΜΗΝ παρθει ακαριαια η φωτο, αλλα να καθυστερησει ενα sec για να προλαβει να γινει η διορθωση.

 

Λυση δευτερη: Βρισκουμε ενα προγραμμα που μας επιτρεπει να μενει το led μονιμα ανοιχτο ωστε ο αισθητηρας να εχει μονιμα κανει μετρηση και διορθωση. Ωραια ως εδω.

Ελα ομως που σχεδον ολα τα apps καμερας δεν κανουν καλη δουλεια στους χρονισμους, μετρησεις κλπ οπως το default app της lg.

To παραδειγμα ηδη ειπωθηκε και πριν. με το app του κινητου..ΟΣΟ κι αν φωτισει το θεμα και απο κοντα το φλας, ΠΟΤΕ δεν θα παρεις υποψια καμενου ή υπερφωτισμενης σκηνης. Το lg μειωνει το iso και shutter speed προφανως, και οτι αλλη επεξεργασια συντελειται ισως, με αποτελεσμα το μεγαλυτερο peak φωτεινοτητας σε λευκο, να ειναι φυσιολογικο επανω στο θεμα, ενω θα σου εχει μαυρισει το backround. Οτι καλυτερο δηλαδη, που δεν κανουν σωστα τα αλλα προγραμματα.

Τι να το κανω δηλαδη να πρεπει να βγαλω με φλας θεμα που ειναι...10 μετρα μακρια.

Εδω ακομα και μακρο φωτογραφηση με φλας εχω κανει και ειναι υπεροχη.

 

Μονο που δυστυχως εχουμε αυτη την ατυχια με το πρασινο.

 

Αλλα ολα αυτα τα εχω ξανα γραψει στο παρελθον (και καποιοι αλλοι)

Το θεμα τωρα ειναι να καταλαβουμε το εξης: Ειναι σε ΟΛΟΥΣ πρασινωπη η χροια του led. ? Σε αλλους μηπως εχει αλλο φασμα. ? (π.χ. κιτρινο)

 

Αν η πλειοψηφια εχει πρασινωπο Led, να μην τρεχουμε οσοι εχουμε σερβις για αντικατασταση led, ειναι γενικο το θεμα. (λαθος επιλογη Led της LGεπειδη δεν εχει σωστο φασμα κοντα στο ασπρο)

Αν ομως μερικοι μονο το εχουμε αυτο, παρακαλουμε πειτε μας την δικη σας εμπειρια με το φλας, ωστε αν ειναι μονο σε μερικες συσκευες, να προβουμε καποια στιγμη σε επισκευη.

 

Το να προσπαθω να βγαλω με ανοιχτο φακο μονιμα μια φωτο, το ξερω και εγω σε ωρα αναγκης αν χρειαστει να φωτογραφησω κατι σε σκοταδι κλπ.

Το θεμα ειναι να εχω φλας λευκο, ωστε να δουλευω το app καμερα της συσκευης, που κανει τελεια δουλεια σε ολα τα υπολοιπα.

 

Υπ'οψιν οτι και με το manual mode προσπαθωντας με το white balance να βρεθει η χρυση τομη, δεν εχουμε αρτιο αποτελεσμα. Εκει που θα φωτισει πιο πολυ το φλας, θα το εχουμε σχεδον φερει στο λευκο, αλλα λιγο πιο μακρια που ειναι λιγοτερο φωτισμενα σαν dark tones και παλι υπαρχει πρασινο.

 

Καντε ενα ψυχικο λοιπον οσοι μπορειτε και μοιραστειτε την δικη σας εμπειρια του φλας για να καταλαβουμε τι συμβαινει.

 

Συγνωμη για το μακροσκελες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Nα διορθωσω ενα λαθος μου. Το open camera app ΜΟΝΟ στο flash mode καιει οτι βρει μπροστα του. Σε κατασταση φακου οντως ολα πανε σωστα. Δεν καιει τιποτα, ο αισθητηρας κανει την διορθωση τελικα και το λευκο απεικονειζεται λευκο.

Η πλακα ειναι πως στην οθονη το βλεπω λευκο, ενω οταν το φωτιζει το φλας οταν κοιτω την επιφανεια εξω απο την οθονη...αντιλαμβανομαι πως το φλας βαραει πρασινο.

Αποδειξη φυσικα ποσο τελεια διορθωση κανει ο spectum sensor. Mε λιγα λογια...οτι λεντακι κι αν σου πεσει σαν παρτιδα...ασπρο θα παρεις οτι κι αν φωτιζει αυτο.

 

Αυτη τη βλακεια να διορθωναν, τουλαχιστον να μην σβηνει το φλας οταν παιρνει μετρηση και θα ηταν ολα cool με το default camera app που κατα τη γνωμη μου, ειναι υπεροχα τιουναρισμενο για την καμερα του κινητου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] LG G4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...