Jump to content

[Επίσημο] LG G4


giglle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το καλώδιο δεν κινδυνεύει από φορτιστή που παραμένει μονίμως πάνω στην πρίζα. Από τα βάλε βγάλε, τα σπασίματα, την σκόνη και την θερμοκρασία κινδυνεύει. Και ένας καλός φορτιστής χωρίς να φορτίζει κινητό δεν ανεβάζει θερμοκρασία με το να είναι συνδεμένος στην πρίζα.

 

Όσων αφορά τον φορτιστή, μπορεί να χαλάσει για οποιοδήποτε λόγο και εξαρτάται και από τον σχεδιασμό. Ένα ελαττωματικό πηνίο ή κάποιο άλλο υλικό, κάποια αυξομείωση της τάσης κλπ, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ούτε να το γνωρίζεις.

Πάντως το να μην αφήνεις τον φορτιστή στην πρίζα όταν δεν φορτίζει το κινητό, απλά σου μειώνει τις πιθανότητες να χαλάσει για κάποιο λόγο που αφορά το πως επηρεάζεται από τους παράγοντες των προβλημάτων της τάσης του δικτύου για παράδειγμα. Ούτε αυτό μπορείς να το γνωρίζεις ;)

Δεν είναι όμως το ότι χαλάει επειδή μένει χωρίς λόγο στο ρεύμα και φθείρεται. Σε παλιά τροφοδοτικά ίσως να συνέβαινε αυτό.

Για το καλώδιο τώρα, υπάρχει περίπτωση να αυξηθεί η εσωτερική ηλεκτρική αντίσταση του καλωδίου από κοψιματάκι των μικροσκοπικών αγωγών που το απαρτίζουν και, αν κοπούν δυο τρία συρματάκια και μάλιστα αν αυτό συμβεί σε διαφορετικά σημεία, τοτε αυξάνεται η αντίσταση του αγωγού με τα ανάλογα αποτελέσματα .

Και σε καλώδια LG ... You Bet it is possible :p

 

Όλα τα παραπάνω είναι συμβουλές από έμπειρους ηλεκτρονικούς που έχω πάρει σχετικά με το θέμα αυτό, οπότε μη αφήνοντας τον φορτιστή στην πρίζα , απλά ελαχιστοποιώ (εκμηδενίζω σχεδόν ) , όλους τους παραπάνω παράγοντες.

Ο παράγοντας κακομεταχείριση του καλωδίου , παίζει εξίσου δυνατά παρόλα αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Πειραζει που εχω ακομα το screen protector το μανισιο; εχω αγορασει απο ιντερνετ αλλα λεω απο το να μη μπουν καλα ας κρατησω το δικο του. Τι λετε;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!μιλησα σημερα με την lg και αυριο με ειπαν θα ερθουν να το παραλαβουν αυριο το πρωι.Οσον αφορα την αποδειξη την θελουν και με ζητησαν επανεκτυπωση και τους εξηγησα οτι δεν υπαρχει δυστηχως αλλα στο κινητο εχει γινει αλλαγη πλακετας στην procordia.τωρα ειναι στο χερι της procordia να γινει η δουλεια...

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πειραζει που εχω ακομα το screen protector το μανισιο; εχω αγορασει απο ιντερνετ αλλα λεω απο το να μη μπουν καλα ας κρατησω το δικο του. Τι λετε;

Και εγω το μαμα εχω, απλα δεν εχω ακομη αγορασει, προβλεπεται προς τα μεσα του μηνα η παραγγελια και τελος - αρχες του αλλου παραλαβη.

Δεν νομιζω να πειραζει :)

Καλημερα!μιλησα σημερα με την lg και αυριο με ειπαν θα ερθουν να το παραλαβουν αυριο το πρωι.Οσον αφορα την αποδειξη την θελουν και με ζητησαν επανεκτυπωση και τους εξηγησα οτι δεν υπαρχει δυστηχως αλλα στο κινητο εχει γινει αλλαγη πλακετας στην procordia.τωρα ειναι στο χερι της procordia να γινει η δουλεια...

 

Δε το εκλεψες το τηλεφωνο , απλα απο το ΙΜΕΙ αν φαινεται ο αγοραστης, θα φαινεται ο πρωτος πρωτος και οχι εσυ. Αν αυτο δεν ειναι προβλημα, τοτε θα προχωρησουν σε κανονικη επισκευη.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το μαμα εχω, απλα δεν εχω ακομη αγορασει, προβλεπεται προς τα μεσα του μηνα η παραγγελια και τελος - αρχες του αλλου παραλαβη.

Δεν νομιζω να πειραζει :)

 

 

Δε το εκλεψες το τηλεφωνο , απλα απο το ΙΜΕΙ αν φαινεται ο αγοραστης, θα φαινεται ο πρωτος πρωτος και οχι εσυ. Αν αυτο δεν ειναι προβλημα, τοτε θα προχωρησουν σε κανονικη επισκευη.

 

Εχω κανει και λογαριασμο στο site της lg και το εχω δηλωσει στο ονομα μου.Δεν ξερω αμα παιζει ρολο αυτο.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει και λογαριασμο στο site της lg και το εχω δηλωσει στο ονομα μου.Δεν ξερω αμα παιζει ρολο αυτο.

 

Χμ, δε ξερω αν το μεταφερουν στην προκορντια. Σιγουρα τους μεταφερουν το προβλημα σου. Μπορεις μετα αν θες να παρεις τηλ. στην προκορντια και να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες , αλλα το προβλημα σου ειναι εμφανες. Αν θες τους παιρνεις και τους λες τι συνεβη ή τους ρωτας αν ειναι ολα οκ, μη χρεωθεις και τπτ μαλλιοκεφαλα :P

Link to comment
Share on other sites

Με ειπαν αυριο θα στειλουν κουριερ να το παρουν απο την lg.Αμα υπαρξει χρεωση θα με παρουν σημερα απο την procordia..Εχω αγχωθει πολυ ασε...

 

Edit:Πηρα και στην procordia τηλ(μιλησα με μια κοπελα) και με ειπαν πρεπει να το παραλαβουν πρωτα και μετα να με πουν αμα υπαρξει χρεωση η οχι.Θα το δουν βαση Imei..τι να πω.Συνηθως εχουν ανταλλακτικα η θα κανουν 2-3 βδομαδες?

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Με ειπαν αυριο θα στειλουν κουριερ να το παρουν απο την lg.Αμα υπαρξει χρεωση θα με παρουν σημερα απο την procordia..Εχω αγχωθει πολυ ασε...

 

Edit:Πηρα και στην procordia τηλ(μιλησα με μια κοπελα) και με ειπαν πρεπει να το παραλαβουν πρωτα και μετα να με πουν αμα υπαρξει χρεωση η οχι.Θα το δουν βαση Imei..τι να πω.Συνηθως εχουν ανταλλακτικα η θα κανουν 2-3 βδομαδες?

 

Αναλογα το φορτο εργασιας φανταζομαι. Αν κρινω απο τον κουριερ που ηρθε και πηρε το G2 της κοπελας μου, παραλαμβανουν (εδω που ειναι και μικρη πολη) , γυρω στα 2-3 LG καθημερινα. Δεν ειπε μοντελο , αλλα γενικα βγαζουν αρκετα θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ελαττωματικό πηνίο ή κάποιο άλλο υλικό, κάποια αυξομείωση της τάσης κλπ, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ούτε να το

 

Το οποίο είναι ειδική μη φυσιολογική περίπτωση πάνω στη οποία δεν αναφέρθηκα. Υπό φυσιολογικές συνθήκες όμως δεν ισχύει. Απάντησα συγκεκριμένα στο σχόλιό σου "Ειναι ακρως συνηθισμενο να χαλανε τα καλωδια ειδικα αν οι φορτιστες παραμενουν στην πριζα all night long" ότι το καλώδιο δεν κινδυνεύει γιατί είναι σχεδιασμένο το κύκλωμα φόρτισης να κόβει την παροχή από το τροφοδοτικό (φορτιστής) και να μην τραβάει ρεύμα. Μέχρι να πέσει αισθητά η τάση της μπαταρίας και να ξανα αρχίσει η φόρτιση η οποία ούτως ή άλλως κρατάει λίγο και γίνεται με πολύ μικρή ένταση ρεύματος. Το οποίο σχόλιο δεν συμπεριλάμβανε το σενάριο να έχει χαλάσει Ο ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ από τους λόγους που αναφέρεις και να κάψει το καλώδιο. Όταν το καλώδιο δεν διαρρέεται από ρεύμα ή η ένταση είναι χαμηλή, δεν κινδυνεύει. Δεν διαφωνώ ότι είναι άκρως συνηθισμένο να χαλάνε τα καλώδια φόρτισης, απλά όχι για τον λόγο που αναφέρεις. Στο σενάριο που αναφέρεις, το πρόβλημα είναι αλλού και μπορεί να δημιουργήσει πιο σοβαρή και ακριβή ζημιά και δεν θα κλαις τα 3 ευρώ για καινούριο καλώδιο.

 

Όσο για το πως χαλάει το καλώδιο, στην τελική συμφωνούμε και οι δύο ότι η πρωταρχική αιτία είναι η κακομεταχείριση, τα τσακίσματα, τα οποία σπάνε ένα ένα τα συρματάκια που βρίσκονται μέσα στο καλώδιο, το οποίο έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση της αντίστασης του αγωγού το οποίο έχει ως αποτέλεσμα μεγαλύτερη αύξηση της θερμοκρασίας κατά την φόρτιση και σιγά σιγά την καταστροφή του καλωδίου. Επίσης συμφωνούμε ότι δεν είναι καλό να μένει ο φορτιστής μονίμως πάνω στην πρίζα για να εκμηδενιστούν όπως είπες και οι απειροελάχιστες πιθανότητες. Ούτε το κινητό ολονυχτίς στην φόρτιση, για την ασφάλειά μας και την υγεία της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια..και εγω δεν εχω αποδειξει το πηρα μεταχειρησμενο αλλα η εγγυηση ισχυει μεχρι το 17.απ οτι καταλαβα εαν μου χαλασει και το στειλω,θα μου ζητησουν αποδειξει.,ο τυπος που μου το πουλησε δεν μπορω να τον βρω πια διαγραφηκε. να αρχισω να ανησυχω?
Link to comment
Share on other sites

Το οποίο είναι ειδική μη φυσιολογική περίπτωση πάνω στη οποία δεν αναφέρθηκα. Υπό φυσιολογικές συνθήκες όμως δεν ισχύει. Απάντησα συγκεκριμένα στο σχόλιό σου "Ειναι ακρως συνηθισμενο να χαλανε τα καλωδια ειδικα αν οι φορτιστες παραμενουν στην πριζα all night long" ότι το καλώδιο δεν κινδυνεύει γιατί είναι σχεδιασμένο το κύκλωμα φόρτισης να κόβει την παροχή από το τροφοδοτικό (φορτιστής) και να μην τραβάει ρεύμα. Μέχρι να πέσει αισθητά η τάση της μπαταρίας και να ξανα αρχίσει η φόρτιση η οποία ούτως ή άλλως κρατάει λίγο και γίνεται με πολύ μικρή ένταση ρεύματος. Το οποίο σχόλιο δεν συμπεριλάμβανε το σενάριο να έχει χαλάσει Ο ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ από τους λόγους που αναφέρεις και να κάψει το καλώδιο. Όταν το καλώδιο δεν διαρρέεται από ρεύμα ή η ένταση είναι χαμηλή, δεν κινδυνεύει. Δεν διαφωνώ ότι είναι άκρως συνηθισμένο να χαλάνε τα καλώδια φόρτισης, απλά όχι για τον λόγο που αναφέρεις. Στο σενάριο που αναφέρεις, το πρόβλημα είναι αλλού και μπορεί να δημιουργήσει πιο σοβαρή και ακριβή ζημιά και δεν θα κλαις τα 3 ευρώ για καινούριο καλώδιο.

 

Όσο για το πως χαλάει το καλώδιο, στην τελική συμφωνούμε και οι δύο ότι η πρωταρχική αιτία είναι η κακομεταχείριση, τα τσακίσματα, τα οποία σπάνε ένα ένα τα συρματάκια που βρίσκονται μέσα στο καλώδιο, το οποίο έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση της αντίστασης του αγωγού το οποίο έχει ως αποτέλεσμα μεγαλύτερη αύξηση της θερμοκρασίας κατά την φόρτιση και σιγά σιγά την καταστροφή του καλωδίου. Επίσης συμφωνούμε ότι δεν είναι καλό να μένει ο φορτιστής μονίμως πάνω στην πρίζα για να εκμηδενιστούν όπως είπες και οι απειροελάχιστες πιθανότητες. Ούτε το κινητό ολονυχτίς στην φόρτιση, για την ασφάλειά μας και την υγεία της μπαταρίας.

 

Καλα αυτο με την ολονυχτια φορτιση το εκανα στο Optimus G σε καποιες φασεις γιατι τυχαινε... Εχει την κακιστη συνηθεια να το κανει και η κοπελα μου στο G2, και της εχω εξηγησει πως θα ειναι καλο να μη το κανει. Αν και ποτέ δεν ειχα προβλημα με ολονυχτιες φορτισεις, μια φορα φτανει να γινει το κακο. Παντως το καλωδιο του optimus G , χαλασε πραγματικα out of nowhere. Το αφηνα μονιμα πανω στην πριζα. Το αλλαγμενο καλωδιο δεν εχει προβλημα κανενα :) Αρα κατι παιχτηκε οσο ηταν στην πριζα, ελαχιστες πιθανοτητες , αλλα υπαρχουν :)

Link to comment
Share on other sites

Πειραζει που εχω ακομα το screen protector το μανισιο; εχω αγορασει απο ιντερνετ αλλα λεω απο το να μη μπουν καλα ας κρατησω το δικο του. Τι λετε;

Αν σε βολεύει δεν έχεις πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γεια σας παιδια..και εγω δεν εχω αποδειξει το πηρα μεταχειρησμενο αλλα η εγγυηση ισχυει μεχρι το 17.απ οτι καταλαβα εαν μου χαλασει και το στειλω,θα μου ζητησουν αποδειξει.,ο τυπος που μου το πουλησε δεν μπορω να τον βρω πια διαγραφηκε. να αρχισω να ανησυχω?

Εύχομαι να μη σου χρειαστει!!!!!

Αλλά.... Μεταχειρισμενο + απόδειξη πάνε μαζί!!! Ιδικά αν δεν πήρες το κινητό από πολύ γνωστό σου για να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν το έχει κλεμμένο η δεν το πήρε από κατάστημα που πουλάνε κλεμμένα!!!!

 

Όπως είπαμε και στο παιδί πιο πριν, θα πρέπει να έχεις την απόδειξη μαζί σου αν χρειαστεί να το στείλεις σέρβις.

Αλλά μπορούν ΑΝ ΘΈΛΟΥΝ και μέσω imei να την βρουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε βολεύει δεν έχεις πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εύχομαι να μη σου χρειαστει!!!!!

Αλλά.... Μεταχειρισμενο + απόδειξη πάνε μαζί!!! Ιδικά αν δεν πήρες το κινητό από πολύ γνωστό σου για να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν το έχει κλεμμένο η δεν το πήρε από κατάστημα που πουλάνε κλεμμένα!!!!

 

Όπως είπαμε και στο παιδί πιο πριν, θα πρέπει να έχεις την απόδειξη μαζί σου αν χρειαστεί να το στείλεις σέρβις.

Αλλά μπορούν ΑΝ ΘΈΛΟΥΝ και μέσω imei να την βρουν.

 

σε ευχαριστω για την απαντηση.αλλα επειδη μπηκα σε σκεψη τωρα.το τηλ το εχω περιπου 3 μηνες που το πηρα ο τυπος μου ειπε πως με το ιμει δεν υπαρχει προβλημα και αν δεν εχω το χαρτι! μπορω με καποιο τροπο να δω αν ειναι κλεμμενο? μην το στειλω και εχω μπελαδες και με τρεχει κανενας..

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση.αλλα επειδη μπηκα σε σκεψη τωρα.το τηλ το εχω περιπου 3 μηνες που το πηρα ο τυπος μου ειπε πως με το ιμει δεν υπαρχει προβλημα και αν δεν εχω το χαρτι! μπορω με καποιο τροπο να δω αν ειναι κλεμμενο? μην το στειλω και εχω μπελαδες και με τρεχει κανενας..

Μη σε πιάνει πανικός. Μπορεί να είναι μια χαρά το τηλέφωνο. Υποθέσεις κάνουμε...

Αλλά Τι θα σου έλεγε? Παρτο να το ξεφορτοθω να μην το βρουν στα χέρια μου? Εννοείτε πως θα σου πει οποίος πας να αγοράσεις ένα μεταχειρισμενο ότι είναι μια χαρά το imei του!!!

Δεν ξέρω γιατί, αλλά για μένα είναι νόμος να ζητάς την απόδειξη όταν πας να πάρεις κινητό από δεύτερο χέρι!!!

Μην πανικοβαλεσαι όμως. Περισσότερες πιθανότητες έχεις να είναι μια χαρά το κινητό!!!!

Υπάρχει μια ιστοσελίδα που βάζεις το imei και σου λέει αν έχει δηλωθεί σαν κλεμμένο (την οποία δεν θυμαμαι) αλλά δεν βλέπω να τα λέει σωστά. Έχω δηλώσει σε τμήμα τα imei 3 κινητών που μου κλεψανε και καπου τα περάσαμε στο σύστημα οι αστυνομικοί και τα δήλωσαν αλλά είχα βάλει σε αυτό το site τα imei τους μετά από λίγες μέρες κ έγραφε ότι δεν έχουν δηλωθεί.

 

Και κλεμμένο να είναι μπορεί απλά να μην έχει δηλωθεί σαν κλεμμένο. Οπότε....

Αλλά και πάλι σου είπα... Έχεις περισσότερες πιθανότητες να είναι μια χαρά το imei!!!!

Παλιότερα κ εγώ μεταχειρισμενα αγόραζα. Από μαγαζί όμως με απόδειξη

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Εγω που μιλησα με την procordia με την κοπελα ειπαν μεσω imei θα γινει η δουλεια..την ειπα βεβαια οτι εχει αλλαχτει πλακετα λογω bootloop αλλα πρεπει να το παρουν στα χερια τους πρωτα..αυριο θα ερθει κουριερ..

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω που μιλησα με την procordia με την κοπελα ειπαν μεσω imei θα γινει η δουλεια..την ειπα βεβαια οτι εχει αλλαχτει πλακετα λογω bootloop αλλα πρεπει να το παρουν στα χερια τους πρωτα..αυριο θα ερθει κουριερ..

Ωραία! Μια χαρά τότε!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Μια χαρά τότε!

 

Eτσι ειπε ναι..αντε να δουμε..Πιστευω μονο να εντοπισουν το προβλημα στην οθονη και μην με πουν τπτ χαζομερες...Και δεν ειναι μονο στο πανω μερος αλλα και δεξια και αριστερα...

 

http://forum.xda-developers.com/g4/general/screen-burn-t3322515

 

http://i.imgur.com/3RXmFkL.jpg

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Eτσι ειπε ναι..αντε να δουμε..Πιστευω μονο να εντοπισουν το προβλημα στην οθονη και μην με πουν τπτ χαζομερες...Και δεν ειναι μονο στο πανω μερος αλλα και δεξια και αριστερα...

 

http://forum.xda-developers.com/g4/general/screen-burn-t3322515

 

http://i.imgur.com/3RXmFkL.jpg

Αυτή η φωτογραφία είναι από το δικό σου? Μπαμ κάνει!! Δεν μπορεί να μην το δουν!!

Edit :είναι από το xda! Όπως και να'χει φαίνεται!!

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

αυτη η φωτο ειναι απο το δικο μου lek δυστηχως... το κανει και αριστερα και δεξια.οτι βλεπεις και μενει ωρα στην οθονη φενεται ετσι...

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να ειναι οκ..αν και λαθος μου, που το πηρα δεν επρεπε. Αν πεσει στα χερια σου αυτο σαιτ.πες μου να δουμε.οτι δειξει καλο θα ειναι :p
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να ειναι οκ..αν και λαθος μου, που το πηρα δεν επρεπε. Αν πεσει στα χερια σου αυτο σαιτ.πες μου να δουμε.οτι δειξει καλο θα ειναι :p

 

sndeep.info , αυτο χρησιμοποιω εγω.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω tommy .. το εκανα και μου εβγαλε τα παρακατω.

lg g4 Η 815 το ιμει και απο κατω αυτα

lost or stolen: clean

Made in: Korea

Date of manufacture: 12/07/2015

Age: 3 months

Serial Number: 512KPCA844811

TAC: 35-987206

Serial number: 844811

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους, κάτοχος απο το σάββατο σε κόκκινο δέρμα, το κινητό δεν υπάρχει τα σπαει ολα, ελπίζω να το χαρώ χωρίς bootloop σειρά 6-02:D
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αυτη η φωτο ειναι απο το δικο μου lek δυστηχως... το κανει και αριστερα και δεξια.οτι βλεπεις και μενει ωρα στην οθονη φενεται ετσι...

 

Δεν θα εχεις θέμα με την επισκευή, ενημέρωσε μας ωστόσο για τις εξελίξεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] LG G4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...