Jump to content

[MOTO] Modenas Dinamik 125


nmk1988
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χμμμ... οι ενδιξεις για τις ταχυτητες είναι καλές αλλα νόμιζω ( τουλαχιστόν για μενα ) πώς ειναι πίο απαραιτητο το στροφόμετρο , δεν το λεώ για μουρί , ουτε δειχνεις ετσι οτί εισαι πιο γρήγορος :P . στο Ζ μου δεν χρειαζεται να εχώ τουλαχιστον γιατι το καταλαβαίνω 1ον θορίβο , 2ον οταν εχώ εκτη παει το μηχανακί με 70 και ειναι στις 6100 rpm ( αρχες της ροπης ) . βέβαια με το σαζμαν είναι 300ευρώ ζημια περίπου για αλλαγή κομπλερ γραναζια κλπ.. και νομίζω πώς ολα ειναι πρόβληματικα ( οχι δηλαδή καποιας συνγκεκρίμενης χρονολογίας. ) αμα τις κανεις καρφοτές τοτε είναι σαν να πρόσευχεσαι να γίνει κομμάτια το σαζμαν :p

 

Ακριβως μολις μαθεις το μηχανακι μονο και μονο απο τον θορυβο ξερεις τι ταχυτητα εχεις κουμπωσει.Στροφομετρο θελω να βαλω ηλεκτρονικο ομως.Βασικα πολυοργανο.

Με το σασμαν τωρα τι εχει γινει...Το σαμαν του Dinamik εχει σχεδιαστει ετσι ωστε να αντεχει τα αλογα του γνησιου μοτερ.Οσο γνησια εσπασαν γραναζια σχεσεων ειναι ειτε απο κακη επιλογη υλικων απο το εργοστασιο ειτε απο κακη χρηση.Καθε γραναζι κοστιζει 80-100 ευρω με την τοποθετηση.Και αλλαζουμε μονο το γραναζι που εχει σπασει.

Επισης τα γραναζια που σπανε πιο πολυ απ ολα ειναι της 1ης και 3ης ταχυτητας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

α τώρα που ειπές για το σαζμαν φιλε mad μου ηρ8έ και αλλη φλασια για το πως αλλαζεις τις ταχύτητες στο dinamik σε σχέση με το Z. εχουν μεγαλύτερη διαδρόμη μεταξύ τους τα γραναζία η ειναι ο μαρσιπιές που με κανει να αλλάζω ταχύτητα απο π.χ 1η-2α και να πρεπει να σηκωνώ ολοκληρό το ποδι μου για να σπρώχνω τον λεβιε γιατι αν το κανώ μονο με τήν ακρη του ποδιου μπαινεί κενή καμια σχεσή με το Ζητα . Την πρώτη φορα που δοκίμαζα το dinamik στραβώσα και λεώ κοιτα να δείς ρε γμτ :lol: ααχοαχοαχ παλεύα με τις ταχύτητες και τον σύμπλεκτη γιατί εγώ φοραώ σκλήρα ελατήρια και δισκακία barnett
Link to comment
Share on other sites

Ποσο πηγαν τα Barnett?Εγω φοραω του Ζ τα εργοστασιακα.Καλα οσο για τους εργοστασιακους συμπλεκτες αστα να παει.Ειναι τοσο μαλακοι που δεν νιωθεις διαφορα αν το πατας η οχι.
Link to comment
Share on other sites

Ποσο πηγαν τα Barnett?Εγω φοραω του Ζ τα εργοστασιακα.Καλα οσο για τους εργοστασιακους συμπλεκτες αστα να παει.Ειναι τοσο μαλακοι που δεν νιωθεις διαφορα αν το πατας η οχι.

 

http://mototrade.gr/osCommerce/index.php?cPath=136_137_143_326

Link to comment
Share on other sites

Πανακριβοι ειναι ρε σεις.Δεν εχει καλη αντιστοιχια η αποδοση που σου δινουν με την τιμη τους.
Link to comment
Share on other sites

τα είχε ηδη ο προηγούμενος ιδιοκτίτης. αυτα ( δισκακια-ελατηρια barnett ) , το 65mm wossner και η braking μπροστα ειναι οτι ειχε σώστο το μήχανακι πανώ . τα αλλα ολα πείραν ποδι :lol:

 

οσο για τον συμπλέκτη , βουτήρο-μαργάρινη-βιταμ. δεν ξερείς πόσο να τον αφήσεις στην εκκινησή , το dinamik ήταν για μπάτσες :lol: :P . 1000 φορες το λατρεμένο μου ζετακι :)

Link to comment
Share on other sites

Οντως κοστιζουν αλλα δεν τα χρειαζεσαι αν το εχεις γνησιο.Βεβαια ειναι και το πως αλλαζεις τις ταχυτητες.

 

Για εργοστασιακο μια χαρα ειναι αλλα οταν ειναι πειραγμενο κλαφτο το σασμαν.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται εσυ τι λες?Τα μαμα δεν εχουν καθολου δυναμη.Ασε που σε ολα τα γνησια μηχανακια ο συμπλεκτης ειναι ετσι.Ακομα και στα Ζ.Οσο για τα σασμαν δεν ειναι μονο πονεμενη ιστορια του Dinamik αλλα και του Ζ.
Link to comment
Share on other sites

Πανακριβοι ειναι ρε σεις.Δεν εχει καλη αντιστοιχια η αποδοση που σου δινουν με την τιμη τους.

 

Σιγουρα θα μπορεις να τα βρεις φθηνοτερα σε καποιο αλλο μαγαζι.Κοιτα αυτοι οι δισκοι δεν βγαινουν για Z με τιποτα,θα παιρνουν για καποιο αλλο μοντελο πχ yz,tzr και τα παλσαρουν για Ζ.Οπως και τα wiseco πιστονια στον καταλογο δεν θα βρεις πιστονια για Ζ

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα μπορεις να τα βρεις φθηνοτερα σε καποιο αλλο μαγαζι.Κοιτα αυτοι οι δισκοι δεν βγαινουν για Z με τιποτα,θα παιρνουν για καποιο αλλο μοντελο πχ yz,tzr και τα παλσαρουν για Ζ.Οπως και τα wiseco πιστονια στον καταλογο δεν θα βρεις πιστονια για Ζ

 

Ετσι ακριβως.Και γω για πιστονια ψαχνω για το F1Z που ταιριαζουν στο δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μια απορια αν μπορει καποιος να μου την λυση...(ειμαι τελειως ασχετος απο μηχανακια)

εχω ενα παπι με ταχυτητες τελοσπαντων και 8ελω να το φτιαξω.. εξωτερικα και μηχανικα...

ξερετε περιπου ποσο 8α κοστισει να το βαψω αλλο χρωμα , να το κανω απο 50cc 100cc ή 125cc (και αν γινεται γιατι οπως ειπα ειμαι ασχετος..) και να αλλακξω ζαντες ,λαστιχα ,και γενικα οτι χρειαζεται για να γινει ενα σωστο μηχανακι... ξερετε???

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μια απορια αν μπορει καποιος να μου την λυση...(ειμαι τελειως ασχετος απο μηχανακια)

εχω ενα παπι με ταχυτητες τελοσπαντων και 8ελω να το φτιαξω.. εξωτερικα και μηχανικα...

ξερετε περιπου ποσο 8α κοστισει να το βαψω αλλο χρωμα , να το κανω απο 50cc 100cc ή 125cc (και αν γινεται γιατι οπως ειπα ειμαι ασχετος..) και να αλλακξω ζαντες ,λαστιχα ,και γενικα οτι χρειαζεται για να γινει ενα σωστο μηχανακι... ξερετε???

 

Θα μας βοηθουσε αν μας ελεγες την μαρκα και το μοντελο του παπιου που αναφερεις.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

βασικα το παπι ειναι townmade νομιζω...αλλα δεν δουλευει ο κινητηρας μου ειπε ο πατερας μου...

επειδη ειμαι ασχετος εχω αλλο ενα μοτοποδηλατο αλλα απο οτι νομιζω δεν εχει ταχυτητες...

γινεται αυτο να το φτιαξω???δηλαδη να βαλω μηχανη καινουργια , τατυτητες και αλλα...(μην με κραξετε αν ειπα ******* δεν ξερω τιποτα απο μηχανακια..)..

Link to comment
Share on other sites

βασικα το παπι ειναι townmade νομιζω...αλλα δεν δουλευει ο κινητηρας μου ειπε ο πατερας μου...

επειδη ειμαι ασχετος εχω αλλο ενα μοτοποδηλατο αλλα απο οτι νομιζω δεν εχει ταχυτητες...

γινεται αυτο να το φτιαξω???δηλαδη να βαλω μηχανη καινουργια , τατυτητες και αλλα...(μην με κραξετε αν ειπα ******* δεν ξερω τιποτα απο μηχανακια..)..

 

Aν ειναι Yamaha Townmate --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=153319&page=20&highlight=yamaha+townmate εδω θα ρωτησεις οτι εχει σχεση με το παπι,εδω που ρωτησες ειναι θεμα για το Modenas Dinamik.Αμα ψαχνεις καποιο θεμα να χρησιμοποιεις την αναζητηση;)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπόν γεια σας... ειμαι 16 χρονών και του χρόνου μαλλόν εάν πάνε όλα καλά θα πάρω το ΜΟΝΤΕΝΑΣ....κατι έχω ακούσει οτι σταμάτησε να βγαίνει αλλό...αλήθεια??? δηλαδη μόνο σε μεταχειρισμένο μπορω να το βρώ???
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε.Ναι οντως μονο μεταχειρισμενο μπορεις να βρεις.Και δεν νομιζω να εχει μεινει πια κανενα εστω σε στοκ κατασταση.
Link to comment
Share on other sites

εσυ modenas έχεις????? ποσο τελική εχεί??? μανισιο ειναι???? εισαι ευχαριστημένος??

 

Nai dinamic έχει,αλλά 57mm.Θα προτιμούσε να είχε πάρει ενα Ζ πιστεύω;)

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

τελικες στο ΜΟΝΤΕΝΑΣ??? το κοντερ κλεβει αρκετα εε???

 

Ναί.........

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

εσυ modenas έχεις????? ποσο τελική εχεί??? μανισιο ειναι???? εισαι ευχαριστημένος??

 

Ναι Dinamik εχω εδω και πανω απο 3 χρονια.Για να ειμαι ειλικρινης 3 χρονια και 15 ημερες.Τελικη το γνησιο εχει γυρω στα 130-140 χιλιομετρα πραγματικα ομως.Το δικο μου εινια φτιαγμενο.Και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.

 

Nai dinamic έχει,αλλά 57mm.Θα προτιμούσε να είχε πάρει ενα Ζ πιστεύω;)

 

Εεεε.58 ειναι.Μεγαλωσε.

Μπαα.Θα ηθελα να ειχα και ενα Ζ.Αλλα μ αρεσει πιο πολυ το Dinamik.

Εξαλλου δες τι γραφω στην υπογραφη μου.

 

τελικες στο ΜΟΝΤΕΝΑΣ??? το κοντερ κλεβει αρκετα εε???

 

Μετα απο τα 90-100 το κοντερ οχι απλα κλεβει οτι θελει λεει.

 

Και μια ερωτηση δικια μου.Γνωριζει κανεις αν εχει βγει up side down ψαλιδι για το Dinamik?

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση δικια μου.Γνωριζει κανεις αν εχει βγει up side down ψαλιδι για το Dinamik?

 

Όχι,αλλά λογικά θα μπορείς να κάνει πατέντες να βάλεις από supra.Αλλά θα είναι x gear:p

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι,αλλά λογικά θα μπορείς να κάνει πατέντες να βάλεις από supra.Αλλά θα είναι x gear:p

 

Χ gear εννοεις μαρκα?

Και που τα πουλαει αυτα?

Link to comment
Share on other sites

http://mototrade.gr/osCommerce/product_info.php?cPath=136_137_144_246&products_id=368 ναι μαρκα ειναι,η x-gear βγαζει και τις ζαντες τις πολυακτινες που οι ακτινες ειναι μια διπλα στην αλλη,ετσι κλασσικες καπως,που στραβωνουν με την μια απ οσο εχω δει! :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...