Jump to content

myphone Versus: Η μεγάλη των ναυαρχίδων μάχη


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Ποια ναυαρχίδα θεωρείτε ότι «κλέβει» την παράσταση στο πρώτο μισό του 2015;  

820 members have voted

  1. 1. Ποια ναυαρχίδα θεωρείτε ότι «κλέβει» την παράσταση στο πρώτο μισό του 2015;

    • Samsung Galaxy S6
      442
    • HTC One M9 Plus
      45
    • Sony Xperia Z5
      43
    • LG G4
      142
    • Άλλη ναυαρχίδα
      122
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      26


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Επιλέγω άλλη ναυαρχίδα και συγκεκριμένα to s5.

 

Άντε να πω τα θετικά του ξανά.

 

Sd card

Αλλαγή μπαταρίας

Σχετικά χαμηλό sar

Αδιάβροχο

Ανθεκτικό παρόλο πλαστικό

1080p οθονη μια χαρά

Δοκιμασμένο και ώριμο στην αγορά

Καλη καμερα

Normal μέγεθος.

Καλη τιμή.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι η συσκευή πού έκανε φέτος την διαφορά είναι το Galaxy S6,γι αυτό και το επέλεξα άλλωστε.

Η συσκευή πραγματικά κάνει την διαφορά,ίσως πολλοί να ενοχλήθηκαν για την κλειστή μπαταρία και για την απουσία της sd card, εμένα δεν με πείραξε καθόλου,το τηλέφωνο πραγματικά πετάει,κάτι πού δύσκολα έβλεπα σε Samsung συσκευή.

Από κει και πέρα,θέλει σαφώς κάποιες βελτιώσεις κι ευελπιστώ και για κάποια αύξηση της αυτονομίας με κάποιο update.

Όχι όμως ότι είναι τραγικό,μετά από κάμποσες φορτίσεις,η μπαταρία αποδίδει αρκετά καλά.

Οι υπόλοιπες εταιρείες τώρα,απλά φέτος πιάστηκαν αδιάβαστες,με τον ντόρο πού δημιουργήθηκε με τον snap810 και τα προβλήματά του,κάθε άλλο πάρα μόνο αρνητικό αποτέλεσμά θα έχει ως αντίκτυπό.

Φυσικά επιλογές δεν είχαν οπότε πήραν το ρίσκο να τον βάλουν στα τηλεφωνά τους,μόνο το g4 φοράει τον σαφώς κατώτερό 808.

Κατά τα άλλα,περιμένω να δω με ενδιαφέρον το huawei p8.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και S6… Ούτε εγώ που την έκραζα όπου μπορούσα δεν μπορώ να πιστεψω ότι πεταξε στα σκουπίδια τις εμμονές του παρελθοντος και παρουσίασε κάτι πολύ δυνατό…

 

Για τα δικά μου γούστα λοιπόν S6 γιατί:

 

1. Ξεφορτώθηκε την κάρτα SD

2. Πέταξε τα πλαστικά ποιότητας κινέζικων παιχνιδιών του Jumbo και πλέον αισθάνεσαι ότι αγόρασες ναυαρχίδα και όχι ναυ@@

3. Ανέπτυξε πανίσχυρο SOC κατασκευασμένο στα 14nm και υιοθέτησε UFS σε συνδυασμό με γρήγορη RAM

4. Ελάφρυνε και συμάζεψε εμφανισιακά το γελοίο touchwiz (κάποια εικονίδια βεβαια ακόμα είναι απαίσια.. π.χ του dialer και του album galery)

5. Ενσωμάτωσε κορυφαία κάμερα και την εκμεταλλεύεται στο έπακρο με το σωστό software σε αντίθεση με τη Sony που δεν μπορεί να υποστηρίξει τα δικά της κορυφαια modules, ή την HTC που ενσωματωσε το σαπάκι της Toshiba που ειναι τίγκα στο θόρυβο ντάλα μεσημέρι

6. Αντέγραψε περιμετρικά το σασί του iPhone :p ...και αυτό είναι καλό

7. Επιτέλους οι AMOLED αποδίδουν άσπρο (τουλάχιστον αν κρίνω από το δικό μου edge)

 

Θα ήθελα….

 

1. Να σταματησει να κάνει τετράγωνο το σασί της κάμερας και να το κάνει στρογγυλό (την ίδια αηδία εκανε και η HTC με το Μ9 δυστυχώς) γιατί είναι το μόνο κακόγουστο πράγμα στο τηλέφωνο…. άαααντε να πούμε και ότι λίγο με χαλάει το home button που είναι σα φασόλι

2. Να πάψει και αυτή και η άλλη κορεάτισα να βάζουν αχρείαστες αναλύσεις σε πάνελ έως 5.5"

3. Να το υποστηρίξει καλύτερα με αναβαθμίσεις

 

Όσο για τις άλλες εταιρίες…περιληπτικά θα πώ κρίμα που τους πήρε στο λαιμό της η Qualcomm και αν ήταν να επιλέξω κάτι απο αυτές η σειρά θα ήταν:

 

1. Sony Z4 για το design που παρόλο που ειναι 90% το ίδιο με Z3 τα σπάει ακόμα και για την FHD οθόνη οθόνη του

2. HTC M9 για το Sense και τα ηχεία…κατά τ'αλλα χάλασε λίγο την εμφάνιση και κατάφερε πάλι να βάλει κακό αισθητήρα όταν ακόμα και τα πιο άγνωστα κινέζικα χρησιμοποιούν Sony

 

To G4 δεν το σχολιάζω καν λόγω αισθητικής που προσβάλει τα μάτια... κατα τη γνώμη μου πάντα. Ίσως να παλευόταν αυτό με το πλαστικό καπάκι που κατάφερε και αυτό να το καταστρέψει αισθητικά με το άσχημο pattern του. Όσο για τις extraordinary φωτογραφικές δυνατότητες που διαφημίζει η LG θα περιμένω να δώ φωτογραφίες του αλλά μην ξεχνάμε πως το πόσο καλή κάμερα θα έχει ένα κινητό εξαρτάται απο το κατα πόσο θα βγαζει καλές φωτογραφίες στο Auto και εκεί παίζουν μπάλα Samsung/Apple…

Ο πορωμένος με τη φωτογραφία που θέλει να παίζει στο manual πιστεύω ότι αντί να δώσει 760€ για το G4 πάιρνει με τα ίδια χρήματα ένα Z3 και μια Mirrorless φτηνή π.χ. NX300 και είναι άρχοντας. Γιατί κακά τα ψέματα, όσους ξέρω προσωπικά που ασχολούνται με τη φωτογραφία συνήθως πάντα κουβαλούν και τη μηχανούλα τους κοντά. Δεν έχει και λόγο βέβαια κάποιος να δώσει τόσα χρήματα για "ναυαρχίδα" με μέτρια specs.

 

Εν ολίγοις…η Samsung στην υψηλή κατηγορία τιμής του σταρτοπέδου του Android παίζει μπάλα μόνη της φέτος (μέχρι ώρας τουλάχιστον)...

Edited by subcode
Link to comment
Share on other sites

Τα προσθέσω κάτι προς το παραπάνω μήνυμα του φίλου για το HTC m9.τα ηχεία δεν έχουν έντασή,τουλάχιστον όχι αυτή πού είχαμε συνηθίσει από τα προηγούμενα τηλεφωνά της εταιρείας.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα από τα πιο άκυρα poll που έχουν γίνει. Πρώτων γιατί δεν γνωρίζουμε επίσημα για το ευρωπαϊκό Xperia Z, αλλά κυρίως γιατί δεν έχουμε δείγματα από καθημερινή τους χρήση. Αρκεί κάποιος να ανανατρέξει ένα χρόνο πριν όπου όλοι οι "ψαγμένοι" του χώρου έβγαζαν πρώτο το G3, για να αποδειχθεί κατώτερο των περιστάσεων.

Μέχρι τότε λοιπόν Xperia Z3...

I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγω άλλη ναυαρχίδα και συγκεκριμένα to s5.

 

Άντε να πω τα θετικά του ξανά.

 

Sd card

Αλλαγή μπαταρίας

Σχετικά χαμηλό sar

Αδιάβροχο

Ανθεκτικό παρόλο πλαστικό

1080p οθονη μια χαρά

Δοκιμασμένο και ώριμο στην αγορά

Καλη καμερα

Normal μέγεθος.

Καλη τιμή.

 

Ολα αυτα που αναφερεις (εκτος της αποσπωμενης μπαταριας) τα εχει και το Sony Z3 + τα καλυτερα ηχεια και την μεγαλυτερη ταχυτητα.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στην ερώτηση είναι ξεκάθαρη. S6 + Edge. Τέτοια προβολή, τέτοια προώθηση, αλλά και τέτοια τάση να γίνει Apple στην θέση της Apple, ούτε η Microsoft δεν το κατάφερε μέχρι τώρα! :lol:

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Lenovo Vibe Z2 Pro ... κι όλα τα άλλα να πάνε να μπιπ ..... και για φτηνό κινητό σαν ναυαρχίδα Asus Zenphone 2. Έχω πάψει να εμπιστεύομαι τις "διάσημες" εταιρίες.

 

και εγω το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα που αναφερεις (εκτος της αποσπωμενης μπαταριας) τα εχει και το Sony Z3 + τα καλυτερα ηχεια και την μεγαλυτερη ταχυτητα.

 

Πίστεψε με οτι μην μπλέξεις με πρόβλημα σε συσκευή που <<μπορεί>> να φταίει η μπαταρία.αντε να βγάλεις άκρη.φιλικα

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το poll είναι άκυρο καθώς δεν έχουμε πλήρη εικόνα για όλες τις ναυαρχίδες. Επίσης δεν γίνεται να διαβάζω σχόλια του στυλ "ψηφίζω S6 και άμα θέλετε αυτονομία πάρτε powerbank.". Θα δώσω 700€ - 800€ και θα θέλω και powerbank δηλαδή?:down:

 

Σίγουρα οι επιδόσεις του S6 είναι εξαιρετικές. Αλλά τι να τις κάνει κάποιος αφού δεν πρόκειται να τις χρειαστεί? Επίσης η απουσία SD σνομπάρετε από πολλούς αλλά η αλήθεια είναι πως είναι μεγάλο μειονέκτημα. Τα GB με τους ρυθμούς που πάει η τεχνολογία τελειώνουν στο πι και φι.

Η δικιά μου αίσθηση είναι πως η Samsung με αυτή τη συσκευή ήθελε να κερδίσει κόσμο της apple. Όλες οι αλλαγές αυτό δείχνουν...

 

Από την HTC πάντως η αλήθεια είναι πως περιμέναμε κάτι περισσότερο. Αλλά νομίζω πως είναι νωρίς καθώς δεν έχουμε εικόνα για LG και Sony ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ψήφισα το htc m9, αφού είδατο m8 απο κοντά και είχα ενυπωσιαστεί απο την σταθερότητα του. Δεν νομίζω η htc να άλλαξε τόσο πολύ που να το κατέστρεψε. Δεύτερη επιλογή το G4, καθαρά και μόνο για την κάμερα (απο αυτά που είδα).

 

Ξεχνάμε το Nexus 6 !

 

Και όχι μόνο. Windows? Apple? Θα ψήφιζα άλλο (940 αφού εάν έχει continuum και τα υπόλοιπα θα τους σβήσει όλους τους εφετζίδες, με την λογική του Ζ5) αλλά δεν μπορούμε να ψηφίζουμε υποθετικά.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Κανένα μα κανένα δεν προτιμώ απο τους "επώνυμους" κατασκευαστές για έναν και μόνο λόγο:

Έλεος πια με αυτές τις τιμές... σε τετοια εποχη που διανύουμε!

2.5 μισθούς για ενα κινητό? Ήμαρτον ήμαρτον! Αλλά μιας και πρέπει να πω κάτι για αυτά τα 4:

Η Samsung πιστεύω δεν έχει αντίπαλο. Αλλά πλέον Κινέζος και πάλι Κινέζος και με value for money ΠΑΝΤΑ! Motorola, Lenovo, Jiauy, Xiaomi, Elephoone κ.α πολλά σε τιμές και ποιότητα να απλώσεις το χεράκι σου ανετα!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Η samsung φέτος με το s6 έκλεψε την παράταση...επειδή και εμένα δεν με νοιάζουν sd και αποσπωμενη μπαταρία, πιστεύω πως με την βελτιστοποίηση των υλικων κατασκευής και με την ελάφρυνση του ui δικαιωματικά παίρνει την πρώτη θέση...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω δεν απαντώ.

Κάνουν τόσα πολλά και τόσο καλά, όλα αυτά τα τηλέφωνα.

Τηλέφωνα... χμμ..

Βασικά είναι και τηλέφωνα, ίσως ένα μικρό τους τμήμα..

Ελάχιστοι θα χρησιμοποιήσουν το σύνολο των δυνατοτήτων τους και σίγουρα δεν είμαι ανάμεσα σε αυτούς.

Πιστεύω ότι όλοι αυτοί οι κατασκευαστές... έχουν ως στόχο να μας δημιουργήσουν ανάγκες που δεν ξέραμε ότι έχουμε..

σε μιά προσπάθεια ν αγοράσουμε τη ΄δική τους συσκευή...

 

Η εξέλιξή τους σίγουρα θα συνεχιστεί...

Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο με τον φρενήρη αυτό ρυθμό εξέλιξης μπορούμε οι περισσότεροι να συμβαδίσουμε...

Η αν είναι απαραίτητο να συμβαδίσουμε...

Αλλά όπως είπα, Δεν ξέρω δεν απαντώ...

(προσωπικά δεν θέλω να ξέρω, δεν μου χρειάζεται... για να απαντήσω)

Φιλικά και όχι μόνο.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που κυκλοφορεί είναι το samsung, το sony ειδικά μόνο σε κάτι concept renders το είδαμε ουτε επίσημα specs δεν έχουμε, τι συγκρίνουμε εδώ ακριβώς?

πού είναι τα ASUS ZenFone 2 και Lenovo K80

Edited by javaj
Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Guest micr0g

Παιδες.παρτε το χαμπαρι η συσκευη της χρονιας ειναι το S6,τελος.

Ποιοτητα κατασκευης,ωραια εμφανιση στο αναβαθμισμενο λειτουργικο της.Υπερβολικη δυναμη επεξεργαστη!

Πριν το παρω νομιζα πως 8α λαγκαρει οπως ολες οι samsung συσκευες,αλλα πραγματικα ειναι smooth και παει ταπα.

Το μονο που το πλησιαζει ειναι το M9 με το ομορφο sense και την ωραια ποιοτητα κατασκευης!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω δεν απαντώ.

Κάνουν τόσα πολλά και τόσο καλά, όλα αυτά τα τηλέφωνα.

Τηλέφωνα... χμμ..

Βασικά είναι και τηλέφωνα, ίσως ένα μικρό τους τμήμα..

Ελάχιστοι θα χρησιμοποιήσουν το σύνολο των δυνατοτήτων τους και σίγουρα δεν είμαι ανάμεσα σε αυτούς.

Πιστεύω ότι όλοι αυτοί οι κατασκευαστές... έχουν ως στόχο να μας δημιουργήσουν ανάγκες που δεν ξέραμε ότι έχουμε..

σε μιά προσπάθεια ν αγοράσουμε τη ΄δική τους συσκευή...

 

Η εξέλιξή τους σίγουρα θα συνεχιστεί...

Αλλάδεν ξέρω κατά πόσο με τον φρενήρη αυτό ρυθμό εξέλιξης μπορούμε οι περισσότεροι να συμβαδίσουμε...

Η αν είναι απαραίτητο να συμβαδίσουμε...

Αλλά όπως είπα, Δεν ξέρω δεν απαντώ...

(προσωπικά δεν θέλω να ξέρω, δεν μου χρειάζεται... για να απαντήσω)

Φιλικά και όχι μόνο.

 

Αναφέρομαι καθαρά για αστείο και το λέω για να μην παρεξηγηθώ! Βλέπω ότι με τόσα τηλ που έχουν περάσει από τα χέρια σου, εσύ κι αν έχεις γνώμη και άποψη...!

Link to comment
Share on other sites

Απο τις συγκεκριμενες, για μενα το S6 αφου σε αποδοση υπερισχυει με το SoC που εχει οπως επισης και LPDDR4 την ωρα που π.χ το G4 εμεινε ακομα σε LPDDR3. Επισης το S6 εχει γρηγοροτερο Ι/Ο εγγραφης και αναγνωσης στον "σκληρο του δισκο" αφου ειναι νεας τεχνολογιας γρηγοροτερης απο το EMMC 5.0. Και επιτελους με ωραιο design και ποιοτητα κατασκευης

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Καλή υλοποίηση το S6 (περισσότερο το edge) αλλά με κέρδισε το G4 λόγω αποσπώμενης μπαταρίας και έξτρα αποθηκευτικού χώρου (2 από τα βασικά κριτήρια μου στην επιλογή συσκευής).Η ύπαρξη ραδιοφώνου είναι ακόμη ένα πλεονέκτημα που δεν παρέχει η Samsung πια, που θέλει (όπως δείχνουν οι κινήσεις της εδώ και καιρό) να γίνει χαλίφης στην θέση του χαλίφη (Apple)

Προς αναμονη του Νοτε 5 (αν αφαιρέσει μπαταρία και κάρτα SD και εκεί αποχαιρετάω Samsung και τσιμπάω G4 ή G4 stylus αν βγάλει)

Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

η Samsung που θέλει (όπως δείχνουν οι κινήσεις της εδώ και καιρό) να γίνει χαλίφης στην θέση του χαλίφη (Apple)

 

χαχα! Κάτι αντίστοιχο είχα γράψει κι εγώ νωρίτερα! :p

 

Κι εγώ υπέρ του G4 για αφαιρούμενη μπαταρία κλπ, αλλά κι αυτό όπως και τα υπόλοιπα φετινά θεωρούν τις 5 ίντσες ως λίγο. Αυτά όμως είναι phablet, ξεφεύγουν πολύ από την χρήση με ένα χέρι (έως 4.5 ίντσες περίπου το μέγιστο). Αν βγάλει με τα ίδια χαρακτηριστικά, αλλά μικρότερη οθόνη και διαστάσεις (λιγότερο παντόφλα), θα είναι μια δυνατή και συμμαζεμένη σύγχρονη συσκευή.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...