Jump to content

2in1 sim


Nosferatu
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια εχω ενα lg kf510 και οποτε κανω την αλλαγη μου κανει reboot το κινητο,σε nokia που το δοκιμασα γυρναγε την γραμμη χωρις επανεκκινηση μια χαρα αλλα με το lg εχω προβλημα,μηπως εχει καμια επιλογη και δεν την ξερω?????
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 779
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλος που είχε ενα καρτοκινητό cosmote σε κάρτα sim 2in 1 όταν άλλαξε την κάρτα sim με μια απλή (οχι 2in1)otan πάει να ενεργοποιήσει την υπηρεσία με 1 cents,το σύστημα του λέει οτι δεν μπορεί να ενργοποιηθεί η υπηρεσία 01 ,κάλεσε το τμημα εξυπηρέτησης πελατών.Ξερει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Έχω σε 2 σε 1 ένα συμβόλαιο κ καρτοκινητό. Θέλω το συμβόλαιο σε άλλη sim. Ρώτησα αλλά θέλουν κ τη μητέρα μου στο κατάστημα αφού είναι στο όνομά της, αλλά βαριέται να πάει:p

Τι κάνω τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Το κακό ειναι πως σε χρεώνουν 1€ ανά μήνα για το 2 σε 1. Επίσης θα πρέπει να είστε σίγουροι αν ση συσκευή σας είναι συμβατή για δωρεάν εκτροπή. Αλλιώς θα πληρώνετε και για αυτούς που σας παίρνουν
SETI@HELLAS
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα πρέπει να είστε σίγουροι αν ση συσκευή σας είναι συμβατή για δωρεάν εκτροπή. Αλλιώς θα πληρώνετε και για αυτούς που σας παίρνουν

 

Δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο..

Link to comment
Share on other sites

Έχω σε 2 σε 1 ένα συμβόλαιο κ καρτοκινητό. Θέλω το συμβόλαιο σε άλλη sim. Ρώτησα αλλά θέλουν κ τη μητέρα μου στο κατάστημα αφού είναι στο όνομά της, αλλά βαριέται να πάει:p

Τι κάνω τώρα?

Εξουσιοδότηση. Αλιώς πρέπει να εμφανιστεί η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό ειναι πως σε χρεώνουν 1€ ανά μήνα για το 2 σε 1. Επίσης θα πρέπει να είστε σίγουροι αν ση συσκευή σας είναι συμβατή για δωρεάν εκτροπή. Αλλιώς θα πληρώνετε και για αυτούς που σας παίρνουν

 

Είναι ακριβώς έτσι. Πήγα και ρώτησα και μου το επιβεβαίωσαν. Για να μάθεις αν είναι συμβατή με δωρεάν εκτροπή θα πρέπει να καλείς πριν την αγοράσεις στα κέντρα εξυπηρέτησης των εταιρειών και να ρωτάς.

SETI@HELLAS
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται περιεργο αυτό που λέτε. Αλλο αν μια συσκευή είναι συμβατή με την υπηρεσια 2σε1 και άλλο να σε χρεώνει. Η εκτροπή είναι υπηρεσία του δικτύου και όχι της συσκευής. Απλά στους συνδρομητές της υπηρεσίας η εκάστοτε εταιρεία δεν χρεώνει την εκτροπή. Αυτό δεν έχει σχεση με την συσκευή γιατί επαναλαμβάνω δεν κάνει η συσκευή την εκτροπή αλλά το δίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ συμβατή. 100 % είναι συμβατή. Προχώρα άφοβα :)
Link to comment
Share on other sites

Τη πιο ενημερωμενη λίστα για συμβατές συσκευές, την έχει το customer service του παροχέα. Στην περιπτωση σου το 1212.
SETI@HELLAS
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, η συμβατότητα ειναι συνδuασμός και της υπηρεσίας και της συσκευής. Ξέρω πως οι αντιπρoσωπίες στέλνουν κατα καιρούς της ανανεωμένες λίστες με τις συμβατές συσκευές στα customer services. Τώρα αν ο Γερμανος σου είπε ετσι, δεν εχεις παρα να το παρεις και να πεις στον υπάλληλο πριν στο παραδώσει να στο ενεργοποιήσει. Και η πρώτη κλήση θα γινει απο τον ιδιο τον υπάλληλο. Αν στο καρτοκινητό δεις πως δεν σου εφυγαν μονάδες, τοτε ολα θα ειναι o.k.

Αν και οι δυο κάρτες ειναι με σύνδεση... θα περιμένεις το πρώτο λογαριασμο :)

SETI@HELLAS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν μπορεις να αλλαξεις γραμμη μεσα απο το μενου του κινητου,δηλαδε εκει που λεει cosmote 2 in 1, τοτε η συσκευη σου ειναι συμβατη με την υπηρεσια.Δεν τιθεται θεμα να χρεωνεσαι απο την προωθηση των κλησεων.Αυτο θα συνεβαινε ΜΟΝΟ αν λειτουργουσε η 2 in 1 sim στο κινητο αλλα δεν μπορουσες να αλλαξεις γραμμη και ηταν ενεργοποιημενη μονιμα η 1 εκ των 2.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Απλα αν υπαρχει συνδεση και καρτοκινητο το καρτοκινητο να μη μενει κατω απο 1.50 euro γιατι θα κολλησει η καρτα κ θα σου μπλοκαρει και η σθνδεση κ η καρτα.Πολλα ατομα ερχονται παντως κ κανουν 2 σε 1 χωρις να ξερουν τα βασικα,μετα πειραζουν τις ρυθμισεις μπλοκαρουν κ γενικα τα κανουν που...@.Και πανε μετα στα καταστηματα κ φωναζουν οτι τους κλεβουν.Ειδικα αμα θελουν μετα να τι σπασουν σε 2 καρτες κ τους πεις οτι θα χρεωθει 28 euro (14 για καθε sim)εκει χανουν τον ελεγχο.Γι αυτο προσοχη σε αυτα που επιλεγουμε.Φιλικα παντα :)
Link to comment
Share on other sites

Απλά κι ωραία:

1. Θέλω να κάνω 2in1 ένα εταιρικό νούμερο κι ένα Whats-Up. Γίνεται;

2. Θέλω να χρησιμοποιήσω κάποια από τις συσκευές, C905, T650, G400, Ιnnov8. Γίνεται;

3. Mε εταιρικό δε θα έχω κάποια χρέωση από ότι κατάλαβα. Έτσι είναι;

4. Τι να προσέξω αύριο όταν θα πάω στο Oteshop της περιοχής μου;

5. Επανεκκίνηση η συσκευή θα χρειάζεται όταν θέλω να καλέσω με τη 2η γραμμή. Όταν δέχομαι τηλεφωνήματα και μηνύματα δε θα έχω πρόβλημα χρεώσεων και θα δέχομαι φυσικά τις κλήσεις και τα μηνύματα της 2ης γραμμής (μη ενεργής) ή κάνω λάθος;

 

Ευχαριστώ όποιον (καλό) άνθρωπο μου απαντήσει.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Απλά κι ωραία:

1. Θέλω να κάνω 2in1 ένα εταιρικό νούμερο κι ένα Whats-Up. Γίνεται; yes, έτσι το έχω και εγώ. Μάλιστα επειδή έχεις εταιρικό δεν έχεις καμία χρέωση

2. Θέλω να χρησιμοποιήσω κάποια από τις συσκευές, C905, T650, G400, Ιnnov8. Γίνεται;

3. Mε εταιρικό δε θα έχω κάποια χρέωση από ότι κατάλαβα. Έτσι είναι; Σωστά, καμία χρέωση

4. Τι να προσέξω αύριο όταν θα πάω στο Oteshop της περιοχής μου;

5. Επανεκκίνηση η συσκευή θα χρειάζεται όταν θέλω να καλέσω με τη 2η γραμμή. Όταν δέχομαι τηλεφωνήματα και μηνύματα δε θα έχω πρόβλημα χρεώσεων και θα δέχομαι φυσικά τις κλήσεις και τα μηνύματα της 2ης γραμμής (μη ενεργής) ή κάνω λάθος; θα έχεις 2 γραμμές μία ενεργή και μία από προώθηση. Κάθε φορά θα έχεις μία ενεργή στην οποία λαμβάνεις κλήσεις και από τις 2 γραμμές, αλλά μηνύματα μόνο από την ενεργή. Πρέπει να αλλάξεις γραμμή για να πάρεις τα μηνύματα της άλλης. Έχει παρατηρηθεί οτι αν έχεις απενεργοποιήση να ζητά Pin, δε θέλει επανεκίννηση το τηλ

Ευχαριστώ όποιον (καλό) άνθρωπο μου απαντήσει.

 

Ελπίζω να βοήθησα! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ, φιλε μου, πολύ!

Μόνο το ότι δε θα έρχονται μηνύματα από το 2ο νούμερο με χάλασε αλλά δεν πειράζει. Έτσι κι αλλιώς για το 600άρι το θέλω το What's up κι όχι για sms. Χώρια που πιστεύω ότι όλο διαφημιστικά της Cosmote θα είναι...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θέλω να κάνω κάτι αντίστοιχο με τους παραπάνω: θά γυρίσω το συμβόλαιο Voda που έχω σε Cosmote για να έχω κ ένα What's Up σαν δεύτερη γραμμή.

Οι ερωτήσεις μου είναι:

1. Δουλεύει στο iPhone 2g (παραπάνω λέγανε πως δουλεύει στο 3g)?

2. Η αλλαγή γραμμής εδώ πως γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ξερει κανεις τι γινεται με τις ρυθμισεις ιντερνετ?πρεπει και στους 2 αριθμους να σταλουν ξεχωριστα ρυθμισεις?Γνωριζει κανεις?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι αν η συσκευη σου εχει τις απαραιτητες ρυθμισεις τοτε εισαι οκ.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη εχει τις απαραιτητες ρυθμισεις.Αλλα δε μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ μεσω cosmote internet κ δε ξερω τι φταιει.Η συσκευη τρεχει σε διπλη λειτουργια κ οταν παταω το 0 και μπαινω στον ιστο μου λεει σφαλμα και να ελεγξω τις ρυθμισεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μηπως δεν εχεις ενεργοποιημενο το internet στον αριθμο σου? ειναι καρτα η συμβολαιο;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Μολις πριν μια βδομαδα μου στειλαν ρυθμισεις κ τα ενεργοποιησα ολα..Το ενα νουμερο ειναι εταιρικο και το αλλο whats up.Και σε κανενα απο τα 2 δε λειτουργει..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν στο εταιρικό έχεις μόνο wireless internet και όχι wapa ( που σου προτείνω να το έχεις έτσι ), με επιλεγμένο αυτό το προφίλ δεν θα μπορείς να μπαίνεις απο το καρτοκινητό. Αντιστρόφως, αν έχεις επιλεγμένο το προφίλ wap για να μπαίνεις απο το καρτοκινητό, δεν θα μπορείς να έχεις πρόσβαση απο τη σύνδεση συμβολαίου. Με απλά λόγια, κάθε φορά που αλλάζεις γραμμή, δεδομένου ότι θα έχεις πρόσβαση απο διαφορετικό σημείο σε κάθε σύνδεση, θα πρέπει να κάνεις και την απαραίτητη αλλαγή. wap για το καρτοκινητό, cosmote internet για το εταιρικό.

 

Υ.Γ. Μπορεί να σκεφτείς να έχεις ενεργοποιημένο το wap και στις δύο γραμμές, αλλά σε αυτή τη περίπτωση ξανασκέψου το. Η χρέωση του κάθε mb είναι 1€ για το wireless internet ( στη χειρότερη περίπτωση ) σε αντίθεση με του wap που είναι 12€ ( 0,0119€/kb για την ακρίβεια ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...