Jump to content

2in1 sim


Nosferatu
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έκανα σήμερα το i35 και το έβαλα σε μια 2in1 με ένα whats up...κ έχω το iphone 3g...αλλά όταν κάνω την αλλαγή γραμμής μου βγάζει χωρίς υπηρεσία κ για να δουλέψει θέλει το κινητό reboot...είναι φυσιολογικό?

 

Θα παω και γω σε λιγο να κανω ακριβως το ιδιο με σενα και θα σου πω αν μου κανει το ιδιο.Αν θυμαμαι καλα ομως καποιος ειχε αναφερει οτι αν ειναι το 3G ενεργοποιημενο δεν χρειαζεται restart...Εσυ το εχεις ανοιχτο?

iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 779
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτό ακριβως. γιατί ενεργοποίησα το 3g και δε χρειάστηκε επανεκίννηση...τώρα κατάλαβα γιατί....τεσπα,είναι γμτο:p και 1,5 gb όγκο (ακόμα δε το πιστεύω οτι έχω 1,5 gb,είχα συνηθισει τα 40mb :p) και 1000 μηνυματα σε w/up κ 1000 λεπτά και 150 μηνύματα παντού και 100 λεπτά παντού...έλεος :p
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και γω το μεσημερι αλλα μου εχει σπασει τα νευρα...Αμα αλλαζω απο το ενα νουμερο στο αλλο δε μπορει να με παρει κανενας τηλεφωνο και δεν πιανει σημα χωρις Reboot..Δειχνει οτι εχω σημα,μπορω να παρω τηλ αλλα δε μπορει να με παρει κανενας.Εν το μεταξυ δεν μου βγαζει και το μηνυμα και επιτυχης αλλαγη αναμεσα στα 2 νουμερα και αυτο ειναι που με ενοχλει.Μονο 1-2φορες το εχει βγαλει και αν θυμαμαι καλα τοτε δουλεψε κανονικα.Εσυ εχεις PIN στην καρτα σου?

 

EDIT:Ποση ωρα περιπου σου περνει η αλλαγη?

iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και γω το μεσημερι αλλα μου εχει σπασει τα νευρα...Αμα αλλαζω απο το ενα νουμερο στο αλλο δε μπορει να με παρει κανενας τηλεφωνο και δεν πιανει σημα χωρις Reboot..Δειχνει οτι εχω σημα,μπορω να παρω τηλ αλλα δε μπορει να με παρει κανενας.Εν το μεταξυ δεν μου βγαζει και το μηνυμα και επιτυχης αλλαγη αναμεσα στα 2 νουμερα και αυτο ειναι που με ενοχλει.Μονο 1-2φορες το εχει βγαλει και αν θυμαμαι καλα τοτε δουλεψε κανονικα.Εσυ εχεις PIN στην καρτα σου?

 

EDIT:Ποση ωρα περιπου σου περνει η αλλαγη?

 

Η προσωπική μου εμπειρία λέει ( αλλάζοντας από εταιρική γραμμή+3G με 2η γραμμή whats up (χωρίς 3G) είναι ότι δε χρειάζεται επανεκίννηση αν απενεργοποιήσεις να σου ζητάει PIN. Σε 30"-40" αλλάζει η γραμμή χωρίς Reboot. Αν για κάποιο λόγο εκεί που αλλάξεις γραμμή δεν έχει καλό σήμα.. με ένα Restart

όλα θα είναι ΟΚ. Δοκίμασέ το και πες μας τα αποτελέσματα. Το παραπάνω είναι δοκιμασμένο (καθημερινά πλέον:p) σε Iphone 3G

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου εμπειρία λέει ( αλλάζοντας από εταιρική γραμμή+3G με 2η γραμμή whats up (χωρίς 3G) είναι ότι δε χρειάζεται επανεκίννηση αν απενεργοποιήσεις να σου ζητάει PIN. Σε 30"-40" αλλάζει η γραμμή χωρίς Reboot. Αν για κάποιο λόγο εκεί που αλλάξεις γραμμή δεν έχει καλό σήμα.. με ένα Restart

όλα θα είναι ΟΚ. Δοκίμασέ το και πες μας τα αποτελέσματα. Το παραπάνω είναι δοκιμασμένο (καθημερινά πλέον:p) σε Iphone 3G

Επειδη δωκιμασα τη sim και στο Ν82 και δε μου δουλευε σωστα πηρα τηλ στο 1212και εκανα καποια πραγματακια που μου ειπαν,εβγαλα και το pin και τωρα δουλευει κανονικα..Χρειαζεται περιπου 2 λεπτα για να κανει την αλλαγη με το 3G παντα ανοιχτο.

iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δωκιμασα τη sim και στο Ν82 και δε μου δουλευε σωστα πηρα τηλ στο 1212και εκανα καποια πραγματακια που μου ειπαν,εβγαλα και το pin και τωρα δουλευει κανονικα..Χρειαζεται περιπου 2 λεπτα για να κανει την αλλαγη με το 3G παντα ανοιχτο.

 

Μπορείς να μας πεις τι ρυθμίσεις σου είπαν? Έτσι από περιέργεια...:p

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις τι ρυθμίσεις σου είπαν? Έτσι από περιέργεια...:p

Καταρχην στο καταστημα που μου εβαλαν τα νουμερα στις 2 SIM δεν μου ειχαν ονομασει τις γραμμες και συμφωνα με το τυπα απο το 1212 επαιζε ρολο...Οποτε δε τοθ χαλασα χατηρι και τις ονομασα:pΜετα μου ειπε να κανω restart τη συσκευη για να παρει τα ονοματα και να το ξαναδωκιμασω.Αν δεν επαιζε οπως και εγινε να κανω μεταφορα στη 2η γραμμη χωρις προωθηση της 1ης και μετα απο τη 2η γραμμη να κανω μεταφορα στη 1η με προωυηση της 1ης.Εδω καταργησα και το PIN εγω οποτε δεν ξερω ακριβως για ποιο λογο δουλεψε:pΕννοειται βεβαια οτι τη καρτα την ειχα στο N82 για αυτον γιατι αν του λεγα iphone θα με πριζε οτι δεν παιζει.:cool:

iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην στο καταστημα που μου εβαλαν τα νουμερα στις 2 SIM δεν μου ειχαν ονομασει τις γραμμες και συμφωνα με το τυπα απο το 1212 επαιζε ρολο...Οποτε δε τοθ χαλασα χατηρι και τις ονομασα:pΜετα μου ειπε να κανω restart τη συσκευη για να παρει τα ονοματα και να το ξαναδωκιμασω.Αν δεν επαιζε οπως και εγινε να κανω μεταφορα στη 2η γραμμη χωρις προωθηση της 1ης και μετα απο τη 2η γραμμη να κανω μεταφορα στη 1η με προωυηση της 1ης.Εδω καταργησα και το PIN εγω οποτε δεν ξερω ακριβως για ποιο λογο δουλεψε:pΕννοειται βεβαια οτι τη καρτα την ειχα στο N82 για αυτον γιατι αν του λεγα iphone θα με πριζε οτι δεν παιζει.:cool:

 

όπως καταλαβαίνεις και μόνος σου, η ονομασία έχει να κάνει για τη δική σου ευκολία... άρα είχε να κάνει με το PIN...:p

Link to comment
Share on other sites

όπως καταλαβαίνεις και μόνος σου, η ονομασία έχει να κάνει για τη δική σου ευκολία... άρα είχε να κάνει με το PIN...:p

 

Μα και συ τωρα,μην γινεσαι κακος:lol:...Αφου ο ανθρωπας ετσι ειπε!:p:p

iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βγάλει το PIN... Κ όταν θέλω να αλλάξω γραμμή, ενεργοποιώ το 3G για να αποφύγω την επανεκιννηση, καθως το χω κλειστό μη τρώει μπαταρία, αλλάζω τη γραμμή, περιμένω κ μόλις γίνει η μεταφορά, το κλείνω το 3G... Πάντως τη ρύθμιση της καρτας την έκανα σε ένα SE W910i για να είμαι βέβαιος για πλήρη συμβατότητα
Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν είναι άσχετοι... Θα σε έπρηζε γιατί όντως δεν παίζει, σωστά τουλάχιστον. Όπως και η HTC HD μου επίσημα δεν παίζει σωστά, αλλά με πειραγμένο firmware έστρωσε. Επίσης η ονομασία των γραμμών είναι ουσιώδης γιατί παράλληλα καταχωρείται και ο κάθε αριθμός. Αν λοιπόν έχουν δηλωθεί ανάποδα οι αριθμοί στη κάρτα, δεν πρόκειται να σου δουλέψει που να χτυπιέσαι.
Link to comment
Share on other sites

Θα με επρηζε οτι δεν παιζει γιατι δεν ειναι σωστα ενημερωμενοι απο τους απο πανω αυτοι και τα καταστηματα.Οσο για τις ρυθμισεις της καρτας ηταν μια χαρα και τα νουμερα και ειχαν και ονοματα τα οποια εδεινε default απο μονη της η καρτα σαν "Γραμμη1" & "Γραμμη 2".Αυτο ποθ πιστευω πως ηταν το προβλημα ειναι οτι δεν ειχε ενεργοποιηθει χωρις προωθησεις ο 2ος αριθμος και το PIN.
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για ένα τηλέφωνο που επίσημα δεν έχει ούτε Ελληνικά, ούτε προγράμματα και το μόνο που έχει σε αφθονία είναι οι ιδιοτροπίες με τις οποίες το προίκησε η Apple... Και μπορεί να γνωρίζουν παραπάνω απο όσα νομίζεις ότι ξέρουν, αλλά οφείλουν να σου δώσουν μια επίσημη και σύμφωνη με τις προσταγές της Apple καθοδήγηση. Αυτό που με πειράζει επειδή σαν άνθρωπος δεν λειτουργώ έτσι, είναι που εξαπολύονται βέλη χωρίς να γίνεται σκέψη για το τι πρέπει να ειπωθεί και όχι τι ανεπίσημα ισχύει.
Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν εχει Ελληνικα εμενα προσωπικα δε μου λεει κατι και οσοι εχουν προβλημα λιγες βδομαδες ακομα υπομονη και θα υποστιριζει πληρως.Επισης αν με τη λεξη προγραμματα αναφερεσαι στις εφαρμογες δε νομιζω να υπαρχει αλλη συσκευη με τοσες εφαρμογες...Οσο για τις ιδιοτροπιες εχει εντελος διαφορετικη φιλοσοφια οπως πχ και τα MAC δεν εχουν καμια σχεση με τα Windows.Τωρα το τι γνωριζουν και τι προωθουν σαν εταιρια ειναι κατι διαφορετικο αν με καταλαβαινεις...Παντως εγω προσωπικα πιστευω οτι δεν υπαρχει ακομα σωστη ενημερωση στους υπαλληλους της Cosmote καθως το Iphone και τα προγραμματα του(i-35,κ.α.) δεν τα υποστιριζει περισσοτερο απο 2 μηνες αν δε κανω λαθος.
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στο HTC HD μου πάντως, μια χαρά έπαιξε και παίζει. Ένα θεματάκι είχα μόνο με τη φωνή στις αρχές, μετά απο την εναλλαγή της γραμμής έχανα τον ήχο, αλλά βελτιώθηκε περνώντας τελευταία version του radio.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα!

που θα μπορουσα να δω την λίστα συμβατότητας των κινητών τηλεφώνων?

 

Καλησπέρα !

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν είναι εύκολο και να μου πείτε αν τυχόν έχετε το ίδιο πρόβλημα.

Έχω κάρτα 2 σε ένα στην πρωτη γραμμή έχω το συμβόλαιο και στην δεύτερη το καρτοκινητό.Εδώ και μερικές μέρες μου παρουσιάσε το εξής πρόβλημα.Δέν εμφανίζεται το εικονίδιο της κοσμοτέ στο μενού της συσκευής μου (νόκια 3120)!

Τηλεφώνησα στην εξυπηρέτηση της κοσμοτέ και μου είπαν ότι είναι πρόβλημα της συσκευής και φυσικά με παρέπεμψαν στην νόκια!

Είναι δυνατόν αυτό να είναι θέμα λογισμικού και να μην βγαίνει το εικονίδιο της κοσμοτέ από την μία μέρα στην άλλη?

Φυσικά πλέον δεν έχω την δυνατότητα να γυρίσω τις γραμμές μου άν και μπορώ ναδεχτώ κλήσεις από το καρτοκινητό το οποίο έχω προώθημένο στη σύνδεση!

Θα περιμένω τις απόψεις σας!

Φιλικά Χρήστος

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δκιο το εξαφανισαν. Πάντως οι καινουριες συσκευες πιστεύω το υποστηριζουν ολες. Αν σε ενδιαφέρουν συγκεκριμένες ρώτα στο forum και θα σου απαντήσουν σίγουρα.
Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιώς η λίστα της Cosmote είναι πολλούς μήνες πίσω, οπότε πολλές συσκευές δεν υπάρχουν, ενώ το 2 σε 1 δουλεύει μια χαρά. Το ό,τι χάθηκε το εικονίδιο είναι καθαρά θέμα λογισμικού τηλεφώνου (και να θυμίσουμε πως το εικονίδιο αυτό δεν έχει μόνο την υποεπιλογή 2 σε 1, αλλά και τις διάφορες υπηρεσίας Cosmote). Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω δει Nokia και SE που να μη δουλεύει, και γενικότερα η μόνη αποτυχία που είχα μέχρι τώρα, είναι σε iphone (που κάνει πολλά νερά), και σε ένα αρχαίο qtec, που δούλευε κανονικά (δηλαδή δεχόσουν κλήσεις και στους 2 αριθμούς), αλλά η εναλλαγή γραμμής δεν γινόταν με τίποτα (έπρεπε ο φίλος μου να βάλει την κάρτα σε άλλο κινητό για να κάνει αλλαγή γραμμής).
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν είναι συμβατό το HTC Magic;

Σε iphone με jailbreak το έχω δει να δουλεύει...

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχεις από το HTC πρόσβαση στις εφαρμογές sim, δηλαδή ψυχαγωγία και τέτοια (που σίγουρα γίνεται), δεν υπάρχει πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...