Jump to content

[Επίσημο] Qtek 9000 (Imate Jasjar / Vodafone v1640 / Universal)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

uparxei kanenas tropos na auxhso thn entash sto qtek?kanena programa mhpos pou na to kanei na xtypaei pio dunata.Exo ligo tsatistei giati to p900 pou eixa xtypouse poly dunata kai tora exetias tou qtek exo xasei kana 2 thlefonhmata.Pantos prepei na paradexto san thlefono se pedeuei poly.
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

uparxei kanenas tropos na auxhso thn entash sto qtek?kanena programa mhpos pou na to kanei na xtypaei pio dunata.Exo ligo tsatistei giati to p900 pou eixa xtypouse poly dunata kai tora exetias tou qtek exo xasei kana 2 thlefonhmata.Pantos prepei na paradexto san thlefono se pedeuei poly.

 

Εγώ πάντως έφτιαξα ενα ringone (η εισαγωγή του American Idiot σε loop, όποιος το θέλει pm me :)), καθώς και τον ήχο-ringtone απο τη σειρά 24, τα πέρασα στο κινητό και ακούγονται καμπάνα :) Μάλλον η ένταση είναι θέμα κωδικοποίησης του .wav.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...πάντως εγώ που είδα το 9000 σήμερα απο κοντά οφειλω να πω οτι η ταχυτητά του δεν με εξέπληξε και νομίζω οτι δεν ανταποκρίνεται στα 520 MHz του.....σε συγκριση ειδικά και με το 9100....που έχω με τα 200 πενιχρά :lol: Μhz πηγαινε κατα ένα κλικ λιγο πιο γρήγορα...αλλά καμία σχέση με την ταχύτητα του 2020ι με τον ίδιο κατα κάποιον τρόπο επεξεργαστή......

 

Αρχίζω να πιστεύω οτι τα 2005 είναι πιο αργά...τι λέτε...?

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να κάνουμε λίγο υπομονή και σίγουρα θα φτιάξουν τα πράγματα στην συνέχεια μιας και όλοι σχεδόν οι developers ασχολούνται τώρα πολύ περισσότερο με τα WM5.

 

Το πιστεύεις πραγματικά; Θα ήταν ευχής έργο...

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να πιστεύω οτι τα 2005 είναι πιο αργά...τι λέτε...?

 

Και για το (άχρηστο κατά τα άλλα) 6680 έτσι έλεγαν, και υποτίθεται οφειλόταν στο ότι έχει 256.000 χρώματα αντί για 64.000... αλλά τελικά πηγαίνει πιο γρήγορα από όλα, παρ'όλα τα σχόλια.

 

Έχει να κάνει με το ότι (μάλλον) είναι οι αχρικές φάσεις του firmware, αλλά κυρίως με το ότι έχει διπλάσια ανάλυση, αυτό πρακτικά σημαίνει ότι οτιδήποτε για τα άλλα (320*240) χρειάζεται για να απεικονισθεί 1 προσπάθεια, στο Qtek 9000, χρειάζεται 4. Η διπλάσια ανάλυση σημαίνει "σαν οπτική απόδοση οθόνης" ότι είναι ουσιαστικά... τετραπλή!

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Έλεος γίνεται αυτό με τη νέα radio; Μακάρι να διορθωθεί αυτό το ηλίθιο πρόβλημα, και να απαντάμε άμεσα και όχι μετά από 3-4 δευτερόλεπτα.

 

Τί να σου πω... έχω διαβάσει ΟΤΙ forum υπάρχει για το Universal/9000/Exec/Jasjar/XDA 4 στο Internet 2 μέρες τώρα συνεχόμενα, και ο κόσμος παραπονιέται για το ίδιο πράγμα. Ε, ΔΕ νομίζω να μη το πάρουν χαμπάρι ένας από αυτούς και να το διορθώσει.

 

ΑΛΗΘΕΙΑ... για κάποιον που είχε/έχει εμπειρία σε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ της μίας, συσκευές Pocket PC Phone, κάθε πότε κυκλοφορούν αλλαγές στο firmware, και αυτές οι αλλαγές συνεχίζονται και αρκετά μετά τον π.χ. μισό χρόνο κυκλοφορίας; Για τα Qtek ας πούμε! Τέλος, Διορθώνουν πραγματικά τα προβλήματα που υπάρχουν στην αρχή;

 

Υ.Γ. Τα ρωτάω, γιατί πλέον όπως έχετε μάθει από εδώ και από άλλο nick (... βλέπε Gimme6630 ...) είμαι καμμένος από τα Nokia.

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Το πιστεύεις πραγματικά; Θα ήταν ευχής έργο...

 

Η προϊστορία και με τα προηγούμενα μοντέλα έτσι έχει δείξει.

Link to comment
Share on other sites

τελικά έχει βρει κανείς λύση για το destinator;

Aμα λες για D3 μερικες σελιδες πισω ειναι ολες οι λυσεις σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το D3 δουλευει μια χαρα τωρα για pn κατι εχω ακουσει αλλα λεν οτι δεν παιζει καλα στη VGA.
Link to comment
Share on other sites

Χε χε χε χο χο... Παραγγέλθηκε και Αναμένεται το 9000... αν σας στρώσει ο καιρός εκεί κάτω και αποφασίσουν να παραδώσουν οι courier εδώ πάνω! :X

 

Ερωτησούλες (once again):

Τα PPC είχαν πρόβλημα στις απεγκαταστάσεις. Κάθε απεγκατάσταση άφηνε κατάλλοιπα του αρχικού λογισμικού (registry ή αρχεία) οπότε ο χώρος γέμιζε και η ταχύτητα μειούνταν (τσςςςς!)... Όπως και στα Windows x86. Επειδή φαντάζομαι ότι ακόμη αυτό ισχύει, υπάρχει πρόγραμμα που να "κρατάει" τις κινήσεις κάθε εγκατάστασης, ώστε να απεγκαθιστά κάποια εφαρμογή τελείως; Κάτι σαν εξωτερικό πρόγραμμα uninstaller.

 

Δεύτερον, αναφέρθηκε νομίζω ότι σε WM5 το XcpuScalar δεν παίζει. Ισχύει; Κάτι που να παίζει για overclocking;...

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Ένας φίλος πήρε το 9000 και είναι το πρώτο του ppc , οπότε καταλαβαίνετε..

Καταρχήν έχει την απορία, γιατί στις επαφές του μερικά γράμματα βγαίνουν με τετραγωνάκια.

Έχει την Ελληνική έκδοση από την Ace Hellas.

Μετά κάτι που το παρατήρησα κι εγώ.Ενώ πατάω το πλήκτρο απενεργοποίησης, το κινητό συνεχίζει να δέχεται κλήσεις.

Ο μόνος τρόπος που κατάφερα να μην δέχεται, είναι να ενεργοποιήσω το flight mode και ακόμα και όταν το κινητό είναι κλειστό, ανάβει ένα κίτρινο φωτάκι!

Δηλαδή αυτό το πράγμα δεν κλείνει ; :p

Πατάω και ξαναπατάω το κουμπάκι απενεργοποίησης αλλά τίποτα:p

Μόνο όταν έβγαλα την κάρτα σίμ βγάζοντας την μπαταρία δεν άναβε το φωτάκι.

 

Δηλαδή όταν θέλει να το κλείνει το βράδυ, πρέπει πρώτα να βάζει flight mode Και ύστερα να πατάει το πλήκτρο απενεργοποίησης;:blink:

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

 

Δεύτερον, αναφέρθηκε νομίζω ότι σε WM5 το XcpuScalar δεν παίζει. Ισχύει; Κάτι που να παίζει για overclocking;...

 

Η τελευταία έκδοση XCPUScalar 2.93 παίζει στο 9000 χωρίς προβλήματα.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Τα PPC είχαν πρόβλημα στις απεγκαταστάσεις. Κάθε απεγκατάσταση άφηνε κατάλλοιπα του αρχικού λογισμικού (registry ή αρχεία) οπότε ο χώρος γέμιζε και η ταχύτητα μειούνταν (τσςςςς!)... Όπως και στα Windows x86. Επειδή φαντάζομαι ότι ακόμη αυτό ισχύει, υπάρχει πρόγραμμα που να "κρατάει" τις κινήσεις κάθε εγκατάστασης, ώστε να απεγκαθιστά κάποια εφαρμογή τελείως; Κάτι σαν εξωτερικό πρόγραμμα uninstaller.

Από προσωπική εμπειρία τώρα πια κατάλογοι κλπ φεύγουν μαζί με την εγκατάσταση, εγώ για να καθαρίσω τυχόν άκυρα links και registry entries (απο uninstall) χρησιμοποιώ το MemMaid :)

 

Καταρχήν έχει την απορία, γιατί στις επαφές του μερικά γράμματα βγαίνουν με τετραγωνάκια.

Το ίδιο πρόβλημα είχα όταν πέρασα επαφές απο το 6600. Απλά κάνε τις edit, ξαναγράψε το όνομα, και θα φαίνονται κανονικά.

 

Μετά κάτι που το παρατήρησα κι εγώ.Ενώ πατάω το πλήκτρο απενεργοποίησης, το κινητό συνεχίζει να δέχεται κλήσεις.

Ο μόνος τρόπος που κατάφερα να μην δέχεται, είναι να ενεργοποιήσω το flight mode και ακόμα και όταν το κινητό είναι κλειστό, ανάβει ένα κίτρινο φωτάκι!

Δηλαδή αυτό το πράγμα δεν κλείνει ; :p

Ακριβώς, το PDA υποτιθέμενα δεν κλείνει ποτέ, για να κλείσεις το τηλέφωνο απλά ενεργοποιείς το flight mode :)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Ένας φίλος πήρε το 9000 και είναι το πρώτο του ppc , οπότε καταλαβαίνετε..

Καταρχήν έχει την απορία, γιατί στις επαφές του μερικά γράμματα βγαίνουν με τετραγωνάκια.

Έχει την Ελληνική έκδοση από την Ace Hellas.

Μετά κάτι που το παρατήρησα κι εγώ.Ενώ πατάω το πλήκτρο απενεργοποίησης, το κινητό συνεχίζει να δέχεται κλήσεις.

Ο μόνος τρόπος που κατάφερα να μην δέχεται, είναι να ενεργοποιήσω το flight mode και ακόμα και όταν το κινητό είναι κλειστό, ανάβει ένα κίτρινο φωτάκι!

Δηλαδή αυτό το πράγμα δεν κλείνει ; :p

Πατάω και ξαναπατάω το κουμπάκι απενεργοποίησης αλλά τίποτα:p

Μόνο όταν έβγαλα την κάρτα σίμ βγάζοντας την μπαταρία δεν άναβε το φωτάκι.

 

Δηλαδή όταν θέλει να το κλείνει το βράδυ, πρέπει πρώτα να βάζει flight mode Και ύστερα να πατάει το πλήκτρο απενεργοποίησης;:blink:

Στο 9000 το pda δεν κλείνει ποτέ (μπαίνει σε ύπνωση). Το τηλέφωνο, το ΒΤ και το wifi διαχειρίζονται από την εφαρμογή wireless manager δηλ. μπορείς να τα θέσεις εντός ή εκτός.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Έχω και γω μια ερώτηση! Πως στο καλό ρυθμίζουμε το mail ώστε να κρατάει όλα τα εισερχόμενα? Έχω φτιάξει ένα pop3 account και μετά από μερικές μέρες εξαφανίζει τα εισερχόμενα εντελώς και κατεβάζει τα νεότερα! Έψαξα στις ρυθμίσεις αλλά δεν βρήκα κάτι! ;) Εκτός αν παραμένουν εκεί όσο υπάρχουν και στον server kαι όταν τα κατεβάσω όλα απο το desktop pc, φεύγουν από το ppc???
Link to comment
Share on other sites

Έχω και γω μια ερώτηση! Πως στο καλό ρυθμίζουμε το mail ώστε να κρατάει όλα τα εισερχόμενα? Έχω φτιάξει ένα pop3 account και μετά από μερικές μέρες εξαφανίζει τα εισερχόμενα εντελώς και κατεβάζει τα νεότερα! Έψαξα στις ρυθμίσεις αλλά δεν βρήκα κάτι! ;) Εκτός αν παραμένουν εκεί όσο υπάρχουν και στον server kαι όταν τα κατεβάσω όλα απο το desktop pc, φεύγουν από το ppc???

 

Εγώ πάλι έχω φτιάξει 2-3 accounts pop3 και κάθε φορά εξαφανίζονται...κ όταν παω να φτιάξω πάλι έναν με το ίδιο όνομα μου λέει οτι χρησιμοποιείται ήδη...αλλά δεν το βλέπω πουθενά :confused:

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω διαβάσει τις πρώτες 19 σελίδες :wacko:και αποσπασματικά τις υπόλοιπες. :X

 

Η απορία μου είναι: εάν αγοράσω το XDA Exec της O2 από την Αγγλία

θα έχω την δυνατότητα να γράφω ελληνικά;

εάν ναι θα έχω κάποιο άλλο πρόβλημα με τα ελληνικά;

εάν όχι τι μπορώ να κάνω για να αποκτήσω την δυνατότητα;

 

Ευχαριστώ ;)

 

(δεν νομίζω να παίζει πόλο αλλά κατοικώ Κύπρο:worry: )

None of us is as smart as all of us
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω διαβάσει τις πρώτες 19 σελίδες :wacko:και αποσπασματικά τις υπόλοιπες. :X

 

Η απορία μου είναι: εάν αγοράσω το XDA Exec της O2 από την Αγγλία

θα έχω την δυνατότητα να γράφω ελληνικά;

εάν ναι θα έχω κάποιο άλλο πρόβλημα με τα ελληνικά;

εάν όχι τι μπορώ να κάνω για να αποκτήσω την δυνατότητα;

 

Ευχαριστώ ;)

 

(δεν νομίζω να παίζει πόλο αλλά κατοικώ Κύπρο:worry: )

 

Φυσικά και θα έχεις την δυνατότητα να γράφεις Ελληνικά. Υπάρχουν έτοιμα free (:whistle:) προγράμματα.

Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις από κει και πέρα, μέχρι και sms με 160 χαρακτήρες θα στέλνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά προγράμματα που βρίσκω για Windows Mobile υπάρχει έκδοση για ARM, MIPS και SHX επεξεργαστή. Ποια είναι (αν είναι κάποια) συμβατή με το QTEK 9000? Αν είναι αυτονόητη η απάντηση ζητώ επιείκεια:worry: !
Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα που έχουν αναφερθεί για backup τι διαφορές έχουν απο το built in πρόγραμμα του κινητού; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Στο XDA-Developers βρήκαν τον τρόπο να ενεργοποιήσουν την δυνατότητα 802.11 G. Με μια προσθήκη στο registry η ταχύτητα του wifi αυξάνεται κατά πολύ και η σύνδεση με το router μπορεί να γίνει απευθείας σε G.

 

Μέτρησα την ταχύτητα στο http://text.dslreports.com πριν κάνω την αλλαγή και μετά και η διαφορά ήταν διπλάσια ταχύτητα!

 

Το registry hack είναι το ακόλουθο:

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Comm\TNETWLN1\Parms]

"dot11SupportedRateMaskG"=dword:00000008

"dot11SupportedRateMask"=dword:00000001

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...