Jump to content

[S6 Series] H εμπειρία σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ σήμερα έστειλα το s6 στην smartec για αλλαγή μπαταρίας, καθώς έτρωγε σε airplane mode 25% το βράδυ (από 100-75% και μόνο) , σε περίοδο 6-7 ωρών, χωρίς καμία απολύτως εφαρμογή μέσα. Στο διάστημα 100-75 παρατήρησα επίσης πως είχε μεγαλύτερη θερμοκρασία η μπαταρια, απ ότι κανονικά. Κάτω από 75% ψιλοεστρωνε η κατάσταση. Αντιθέτως αν το άφηνα στο 55% πχ, η μπαταρία το πρωί θα ήταν στο 53%. Λες και έχει κάποιο "κενό" η μπαταρία πάνω από το ~75%.. Επίσης και σε χρήση, από το 100% υπήρχαν στιγμές που έπεφτε δύο μονάδες η μπαταρία κατευθείαν! Δλδ από 98 πήγαινε 96 με την μια. Περίεργα πράγματα.. Ελπίζω να αναγνωρισουν το πρόβλημα και να μου το αλλάξουν χωρίς κόστος.

Αύριο μου είπαν επιστρέφει το κινητό μου με αλλαγμενη την πλακέτα (ρώτησα στα γρήγορα γιατί βιαζομουν). Με καλυψε κανονικά ή εγγύηση όπως ήταν λογικο. Η μπαταρία θα είναι η ίδια άραγε ? Δηλαδή το πρόβλημα που είχα οφειλοταν -και- στην πλακέτα (αν δεν αλλαχτηκε η μπαταρία)?

Link to comment
Share on other sites

Μολις το εβγαλα απο την μπριζα..ειναι δυνατον να λεει 10 ωρες;?

 

Πρέπει να το αφήσεις λίγο χρόνο ώστε υπολογίσει σωστά. Την στιγμή που το έβγαλες από την πρίζα δεν έτρεχες κάποια εφαρμογή, οπότε η μόνη χρήση που είχες κάνει μέχρι τότε και μπορούσε να υπολογίσει ήταν η ανοιχτή οθόνη, εξού και οι 10 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το αφήσεις λίγο χρόνο ώστε υπολογίσει σωστά. Την στιγμή που το έβγαλες από την πρίζα δεν έτρεχες κάποια εφαρμογή, οπότε η μόνη χρήση που είχες κάνει μέχρι τότε και μπορούσε να υπολογίσει ήταν η ανοιχτή οθόνη, εξού και οι 10 ώρες.

Οντως ,αλλα απο μπαταρια το κινητο δεν λεει πολλα ..εν ετη 2015 και για ναυαρχιδα..

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι για κλωτσιές από αυτονομία ότι χειρότερο έχει βγάλει σε σημείο που μου έρχεται να το πετάξω στον τοίχο. Και το αστείο οτι δεν λαγκαρει δεν παιζει λαγκαρει κανονικά. νιωθω βλακας που έδωσα χρήματα για να πάω σε αυτό από το note4 που είχα. Για τους υποψήφιους αγοραστές έχω να πω μακριά από το s6. Ώρα να το δώσω για να επιστρέψω στην πραγματική ναυαρχίδα της Samsung. Note4 και ξερό ψωμί! Και επίσης τελευταίο γιατί κάπου διάβασα ότι δεν αυξάνει θερμοκρασία. .... αυξάνει αρκετά σε σημείο που νομίζεις ότι θα καεί ιδιαίτερα κατά την φόρτιση. Άνθρακας ο χρυσός.
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι για κλωτσιές από αυτονομία ότι χειρότερο έχει βγάλει σε σημείο που μου έρχεται να το πετάξω στον τοίχο. Και το αστείο οτι δεν λαγκαρει δεν παιζει λαγκαρει κανονικά. νιωθω βλακας που έδωσα χρήματα για να πάω σε αυτό από το note4 που είχα. Για τους υποψήφιους αγοραστές έχω να πω μακριά από το s6. Ώρα να το δώσω για να επιστρέψω στην πραγματική ναυαρχίδα της Samsung. Note4 και ξερό ψωμί! Και επίσης τελευταίο γιατί κάπου διάβασα ότι δεν αυξάνει θερμοκρασία. .... αυξάνει αρκετά σε σημείο που νομίζεις ότι θα καεί ιδιαίτερα κατά την φόρτιση. Άνθρακας ο χρυσός.

 

η συσκευη ειναι μια χαρα.αν θες ναυαρχιδα ομως παιρνεις note εσυ περιμενες οτι η σειρα s θα ηταν καλυτερη απο το note ?το λαθος ειναι δικο σου και μην κατηγορεις την συσκευη επειδη δεν ικανοποιει τα δικα σου στανταρ.θερμοκρασια ανεβαζει φυσιολογικα για την εποχη.ολα τα κινητα samsung λαγκαρουν το s6 πολυ λιγοτερο.η συσκευη αξιζει και με το παρανω τα λεφτα της.οποτε εσυ εχεις το προβλημα οχι η συσκευη

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι για κλωτσιές από αυτονομία ότι χειρότερο έχει βγάλει σε σημείο που μου έρχεται να το πετάξω στον τοίχο. Και το αστείο οτι δεν λαγκαρει δεν παιζει λαγκαρει κανονικά. νιωθω βλακας που έδωσα χρήματα για να πάω σε αυτό από το note4 που είχα. Για τους υποψήφιους αγοραστές έχω να πω μακριά από το s6. Ώρα να το δώσω για να επιστρέψω στην πραγματική ναυαρχίδα της Samsung. Note4 και ξερό ψωμί! Και επίσης τελευταίο γιατί κάπου διάβασα ότι δεν αυξάνει θερμοκρασία. .... αυξάνει αρκετά σε σημείο που νομίζεις ότι θα καεί ιδιαίτερα κατά την φόρτιση. Άνθρακας ο χρυσός.

 

Με αυτα που διαβαζω νομιζω οτι εχω αλλη συσκευη... φιλε με το τελευταιο update η συσκευη δεν κανει το παραμικρο lag ειμαι πολυ παραξενος με αυτα και ομως με το τελευταιο update BOG8 δεν εχει καθολου lag η ταχυτητα εχει φτασει στο τερμα και ειναι πολυ σταθερο... επισεις με την μπαταρια μου κραταει απο 4-5 ωρες (αναλογα αν ειμαι με 3G ή wifi) με full φωτεινοτητα χωρις auto τα χρωματα full..

Link to comment
Share on other sites

η συσκευη ειναι μια χαρα.αν θες ναυαρχιδα ομως παιρνεις note εσυ περιμενες οτι η σειρα s θα ηταν καλυτερη απο το note ?το λαθος ειναι δικο σου και μην κατηγορεις την συσκευη επειδη δεν ικανοποιει τα δικα σου στανταρ.θερμοκρασια ανεβαζει φυσιολογικα για την εποχη.ολα τα κινητα samsung λαγκαρουν το s6 πολυ λιγοτερο.η συσκευη αξιζει και με το παρανω τα λεφτα της.οποτε εσυ εχεις το προβλημα οχι η συσκευη

Το note υπερτερεί στα ιδιαίτερα χαρακτηριστικα (s-pen & λοιπα), αλλά σε specs & ωμή δύναμη (συν οθονη/καμερα) θεωρητικά τουλάχιστον το s6 είναι πολύ πιο μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο μου είπαν επιστρέφει το κινητό μου με αλλαγμενη την πλακέτα (ρώτησα στα γρήγορα γιατί βιαζομουν). Με καλυψε κανονικά ή εγγύηση όπως ήταν λογικο. Η μπαταρία θα είναι η ίδια άραγε ? Δηλαδή το πρόβλημα που είχα οφειλοταν -και- στην πλακέτα (αν δεν αλλαχτηκε η μπαταρία)?

Λοιπόν επέστρεψε το κινητό από Smartec! Αλλαχτηκε πλακέτα, πλαίσιο, πίσω καπάκι. Λογικά και η μπαταρία αλλά δεν το έγραφε το χαρτί πως την άλλαξαν. Πλέον η μπαταρία δεν έχει καμία σχέση με το πώς ήταν. Ειδικά σε αναμονή με όλα ανοιχτά δεν χάνει σχεδόν καθόλου. Το έβγαλα χθες το βράδυ στις 22.00 από την φόρτιση, μέχρι τις 3 ήταν όλα ανοιχτά, μετά το έβαλα σε airplane mode, και στις 10 το πρωί τα άνοιξα όλα. Κανένα τέταρτο ομιλία, 2 ώρες σε δεδομένα όλη την υπόλοιπη μέρα σε WiFi, και οθόνη αναμμένη 1.30 ώρα τώρα είμαι στο 62%!όλα ανοιχτά όλη μέρα εννοείται. Μια χαρά μου φαίνεται εμένα, ειδικά με το πρόβλημα που είχα πριν! Και από το σέρβις της Smartec έμεινα ικανοποιημένος, και δεν περίμενα με τίποτα να αλλαχτουν όλα αυτά λόγω προβλήματος της μπαταρίας (έτσι φαινόταν τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Είναι νορμάλ σε μια ώρα περιήγηση στο ίντερνετ να μου τρώει 15% περίπου μπαταρία? Ευχαριστώ όποιον απαντήσει.
Link to comment
Share on other sites

Είναι νορμάλ σε μια ώρα περιήγηση στο ίντερνετ να μου τρώει 15% περίπου μπαταρία? Ευχαριστώ όποιον απαντήσει.

 

wifi ή δεδομένα ? Παίζει ρόλο και η φωτεινότητα.

Με wifi πάντως μου φαίνεται πολύ

Link to comment
Share on other sites

wifi ή δεδομένα ? Παίζει ρόλο και η φωτεινότητα.

Με wifi πάντως μου φαίνεται πολύ

WiFi και συνεχή περιήγηση σε ίντερνετ και mail με φωτεινότητα σχεδόν φουλ για 1 ωρα

Link to comment
Share on other sites

Είναι νορμάλ σε μια ώρα περιήγηση στο ίντερνετ να μου τρώει 15% περίπου μπαταρία? Ευχαριστώ όποιον απαντήσει.

 

Μια χαρα ειναι εννοείται.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

η συσκευη ειναι μια χαρα.αν θες ναυαρχιδα ομως παιρνεις note εσυ περιμενες οτι η σειρα s θα ηταν καλυτερη απο το note ?το λαθος ειναι δικο σου και μην κατηγορεις την συσκευη επειδη δεν ικανοποιει τα δικα σου στανταρ.θερμοκρασια ανεβαζει φυσιολογικα για την εποχη.ολα τα κινητα samsung λαγκαρουν το s6 πολυ λιγοτερο.η συσκευη αξιζει και με το παρανω τα λεφτα της.οποτε εσυ εχεις το προβλημα οχι η συσκευη

 

Σε καμία περίπτωση δεν θα άλλαζα το note4 όμως εκατσε η φάση να γίνει. επαναλαμβάνω ότι το s6 είναι για κλωτσιές από αυτονομία ,θερμοκρασία, και λαγκαρισμα. Περίμενα να είναι ναυαρχίδα ναι! Όχι για την μεγάλη οθόνη αλλα για ολο το αλλο hardware του που σε κάποια πράγματα είναι αλλά όταν έχεις μια μπαταρία να σε βάζει να αγοράζεις power babk για τις διακοπές, όχι τότε δεν έχω πρόβλημα κανένα, είμαι απαιτητικός και αυτο που πλήρωσα θέλω να εχω,.Πάντως τα δικά μου στάνταρ είναι και άλλων που είναι αρκετοί! Αν και το στάνταρ στο κινητό είναι η λέξη αυτονομία ,αν δεν υπάρχει έχει αποτύχει στην βασική αρχή του προϊόντος Που λέγεται τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν θα άλλαζα το note4 όμως εκατσε η φάση να γίνει. επαναλαμβάνω ότι το s6 είναι για κλωτσιές από αυτονομία ,θερμοκρασία, και λαγκαρισμα. Περίμενα να είναι ναυαρχίδα ναι! Όχι για την μεγάλη οθόνη αλλα για ολο το αλλο hardware του που σε κάποια πράγματα είναι αλλά όταν έχεις μια μπαταρία να σε βάζει να αγοράζεις power babk για τις διακοπές, όχι τότε δεν έχω πρόβλημα κανένα, είμαι απαιτητικός και αυτο που πλήρωσα θέλω να εχω,.Πάντως τα δικά μου στάνταρ είναι και άλλων που είναι αρκετοί! Αν και το στάνταρ στο κινητό είναι η λέξη αυτονομία ,αν δεν υπάρχει έχει αποτύχει στην βασική αρχή του προϊόντος Που λέγεται τηλέφωνο.

 

Φιλε την ιδια αποψη ειχα και εγω... με την τελευταια αναβαθμιση ομως μπορω να πω οτι κοντραρει στα ισια την σταθεροτητα του ios ... δεν εχει το παραμικρο lag πουθενα...

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου την γνώμη σας. Πως τα βλέπετε αυτά τα νούμερα?

 

Δώσε μας και μια εικόνα από το app usage.

Το τηλ. το εχεις με τα πάντα όλα ανοικτά;

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας και μια εικόνα από το app usage.

Το τηλ. το εχεις με τα πάντα όλα ανοικτά;

 

Βασικά ξεκίνησα να φορτίζει αλλά τα έχει κρατήσει.

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ξεκίνησα να φορτίζει αλλά τα έχει κρατήσει.

Πως βλέπεις την μπαταρία σε σχέση με το g4;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη φίλε μου. Και όσο περνάνε οι πρώτες φόρτισεις γίνεται ακόμα πιο καλό.

Γενικά σαν τηλ είναι πιο ποιοτικό του g4 με διαφορά. Αλλά δυστυχώς αν δεν υπάρχει δυνατότητα αγοράς τουλάχιστον 64gb χώρου θεωρώ ότι είναι μεγάλο μειονέκτημα. Προσωπικά εγώ δεν θα αγόραζα 32αρι διότι δεν μου φτάνει.

Αλλά αυτό που το χαντακωνει είναι το multitasking. Είναι τραγικό. Εκεί το g4 δεν έχει αντίπαλο.

Όμως μου λείπει το διπλό πάτημα κλεισίματος και ανοίγματος και τα πίσω κουμπιά για να πω την αλήθεια.

Αλλά όπως και να ναι το edge είναι πραγματικά μπιμπελό. Δεν χορταίνεις να το κοιτάς. Πανέμορφο.

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου την γνώμη σας. Πως τα βλέπετε αυτά τα νούμερα?

 

Δεν χρησιμοποιησες καθόλου το κινητό;;;

 

Γιατί στο phone έχει 0 λεπτά και στο phone radio μόνο 3%

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιησες καθόλου το κινητό;;;

 

Γιατί στο phone έχει 0 λεπτά και στο phone radio μόνο 3%

Φίλε μου δεν μιλάω τόσο με αυτό το τηλ. Για ομιλία έχω ένα Nokia.

Το έχω για multimedia πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν μιλάω τόσο με αυτό το τηλ. Για ομιλία έχω ένα Nokia.

Το έχω για multimedia πιο πολύ.

 

Δε νομίζω οτι μπορεί να αξιολογηθει η μπαταρία έτσι... Εντυπωσιακό το αποτελέσματα της οθόνης αλλά φαίνεται σαν να ήταν το κινητό σε flight Mode

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι μπορεί να αξιολογηθει η μπαταρία έτσι... Εντυπωσιακό το αποτελέσματα της οθόνης αλλά φαίνεται σαν να ήταν το κινητό σε flight Mode

Ναι αλλά δεν ήτανε flight mode.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S6 Series] H εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...