Jump to content

Fashion & Style


termi21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα, γνωρίζει κανείς για το κατάστημα http://www.loveandchic.com? αν είναι αξιόπιστο, σε ποιά χώρα είναι κλπ. Το έψαξα το site αλλά δεν βρήκα κάτι, μάλλον επειδή οι τιμές είναι σε δολλάρια θα είναι αμερικάνικο. Ακόμα στέλνει με DHL (όχι USPS) οπότε λογικά θα περνάει τελωνείο ε?

 

Εάν στέλνει με DHL περνάνε από τελωνείο;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

paidia exei psonisei kaneis apo http://www.emoda.com ? exei fovera mplouzakia to vlepo na pernaei teloneio omos , an exei psonisei kaneis na pei tin empeiria tou....

 

Ναι περνάνε τελωνείο.Καλό μαγαζί ,αν και πολλές από τις μάρκες τις έχει και το revolve

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο

 

Παρήγγειλα κάτι από εδώ:

http://www.tedbaker.com/shop.do?cID=565

και μου είπαν ότι θα σταλεί με DHL. Τώρα το πακέτο θα περάσει από τελωνείο;; Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Πληρώνω παραπάνω; Το πακέτο θα έρθει στο σπίτι;; Σόρρυ για τις πολλές απορίες αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα κάτι από εδώ:

http://www.tedbaker.com/shop.do?cID=565

και μου είπαν ότι θα σταλεί με DHL. Τώρα το πακέτο θα περάσει από τελωνείο;; Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Πληρώνω παραπάνω; Το πακέτο θα έρθει στο σπίτι;; Σόρρυ για τις πολλές απορίες αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει.

 

Όχι ,γιατί το κατάστημα είναι στην Αγγλία ,που είναι μέλος της Ε.Ε. Το πακέτο θα έρθει σπίτι εφόσον στο στέλνουν με courier στη δικιά σου περίπτωση (DHL). Με ΕΛΤΑ να ξέρεις υπάρχει περίπτωση να σου στείλουν σημείωμα να πας να το παραλάβεις.

Από χώρες εκτός Ε.Ε. υπάρχει πρόβλημα τελωνείου όταν στέλνουν τα δέματα με courier(Fedex-UPS-DHL etc). Με απλό ταχυδρομείο τα ρούχα* (μέχρι 150-200$ ή και παραπάνω αν το δηλώσεις ως δώρο) δεν έχουν δασμούς και περνάνε. Στη χειρότερη περίπτωση να πληρώσεις 25% (σπάνια για αγορές 200$+) της τιμής σε δασμούς ,ανάλογα με την τιμή του προϊόντος ,όγκο και βάρος.

Τώρα το χαράτσι που βάζουν στις ταχυμεταφορές είναι επειδή έχουν δικούς τους εκτελωνιστές η Ups,Dhl κλπ. 150 ευρώ είναι οι ελάχιστοι δασμοί που θα πληρώσεις για ένα απλό μπλουζάκι (ή 100 ευρώ αν πας στο αεροδρόμιο και κάνεις μόνος σου τον εκτελωνισμό.Διαδικασία περίπου 3-4 ωρών). Από τα 150 ευρώ (χοντρικά) τα 60-70 είναι μόνο η προμήθεια του εκτελωνιστή... Σε άλλες χώρες ο εκτελωνισμός είναι πολύ λιγότερα χρήματα.

 

Όλες οι παραπάνω τιμές είναι στο περίπου και υπολογίζονται με πολλές μαθηματικές εξισώσεις :) και πρόσφατα διάβασα σε άλλο φόρουμ ότι και τα ΕΛΤΑ έχουν αρχίσει να χάνουν την ελαστικότητα τους και κόβουν δασμούς(μερικά ευρώ) για αγορές >40-45 ευρώ. Στα ρούχα όμως επαναλαμβάνω ως τώρα με USPS (απλό ταχυδρομείο) δεν έχω πληρώσει ποτέ φόρους.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορώ να αναρτήσω url με άλλο φόρουμ περί εκτελωνισμού.

 

*σε αντίθεση με τα ηλεκτρονικά είδη που και με απλό ταχυδρομείο έχουν δασμούς στο περίπου 25% επί της τιμής

Link to comment
Share on other sites

Όχι ,γιατί το κατάστημα είναι στην Αγγλία ,που είναι μέλος της Ε.Ε.

Από χώρες εκτός Ε.Ε. υπάρχει πρόβλημα τελωνείου όταν στέλνουν τα δέματα με courier(Fedex-UPS-DHL etc). Με απλό ταχυδρομείο τα ρούχα* (μέχρι 150-200$ ή και παραπάνω αν το δηλώσεις ως δώρο) δεν έχουν δασμούς και περνάνε. Στη χειρότερη περίπτωση να πληρώσεις 25% (σπάνια για αγορές 200$+) της τιμής σε δασμούς ,ανάλογα με την τιμή του προϊόντος ,όγκο και βάρος.

Τώρα το χαράτσι που βάζουν στις ταχυμεταφορές είναι επειδή έχουν δικούς τους εκτελωνιστές η Ups,Dhl κλπ. 150 ευρώ είναι οι ελάχιστοι δασμοί που θα πληρώσεις για ένα απλό μπλουζάκι (ή 100 ευρώ αν πας στο αεροδρόμιο και κάνεις μόνος σου τον εκτελωνισμό.Διαδικασία περίπου 3-4 ωρών). Από τα 150 ευρώ (χοντρικά) τα 60-70 είναι η μόνο προμήθεια του εκτελωνιστή... Σε άλλες χώρες ο εκτελωνισμός είναι πολύ λιγότερα χρήματα.

 

Όλα οι παραπάνω τιμές είναι στο περίπου και υπολογίζονται με πολλές μαθηματικές εξισώσεις :) και πρόσφατα διάβασα σε άλλο φόρουμ ότι και τα ΕΛΤΑ έχουν αρχίσει να χάνουν την ελαστικότητα τους και κόβουν δασμούς(μερικά ευρώ) για αγορές >40-45 ευρώ. Στα ρούχα όμως επαναλαμβάνω ως τώρα με USPS (απλό ταχυδρομείο) δεν έχω πληρώσει ποτέ φόρους.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορώ να αναρτήσω url με άλλο φόρουμ περί εκτελωνισμού.

 

*σε αντίθεση με τα ηλεκτρονικά είδη που και με απλό ταχυδρομείο έχουν δασμούς στο περίπου 25% επί της τιμής

 

Κατατοπιστικότατος για άλλη μία φορά!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα κάτι από εδώ:

http://www.tedbaker.com/shop.do?cID=565

και μου είπαν ότι θα σταλεί με DHL. Τώρα το πακέτο θα περάσει από τελωνείο;; Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Πληρώνω παραπάνω; Το πακέτο θα έρθει στο σπίτι;; Σόρρυ για τις πολλές απορίες αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει.

 

Καπταιν μπορεις να μου πεις τι συγκεκριμενα πηρες και τι θα πληρωσεις ,;)

 

Εχει και στο Αττικα τετοιο καταστημα οπως και στο Golden Hall νομιζω , ειδες μεγαλες διαφορες στις τιμες??

Link to comment
Share on other sites

150 ευρώ είναι οι ελάχιστοι δασμοί που θα πληρώσεις για ένα απλό μπλουζάκι (ή 100 ευρώ αν πας στο αεροδρόμιο και κάνεις μόνος σου τον εκτελωνισμό.Διαδικασία περίπου 3-4 ωρών). Από τα 150 ευρώ (χοντρικά) τα 60-70 είναι μόνο η προμήθεια του εκτελωνιστή...

 

τι ενοεις 150 ευρω για ενα απλο μπλουζακι? αμα αγορασω ενα μπλουζακι 30 ευρω θα μου στοιχισει 180 + μεταφορικα?

Link to comment
Share on other sites

τι ενοεις 150 ευρω για ενα απλο μπλουζακι? αμα αγορασω ενα μπλουζακι 30 ευρω θα μου στοιχισει 180 + μεταφορικα?

 

Ναι ,αν έρχεται με κάποιο courier π.χ. από Αμερική. Οι τιμές είναι χοντρικά,δηλ. μπορεί να είναι και πιο κάτω ή πάνω , παίζουν πολλά ρόλο :

τι είδος είναι (ρούχο,ηλεκτρονικό κλπ) , τι βάρος-όγκο έχει ,τιμή προϊόντος (στην οποία προσθέτουν και τα έξοδα επιστολής οι μάγκες του τελωνείου ,για να αυξάνουν το χαράτσι) ,από που έρχεται ....και τα κέφια του τελωνειακού.

Για να μην περάσει τελωνείο πρέπει να έχει τιμή κάτω από 22 ευρώ ,αλλά και πάλι οι τελωνειακοί προσθέτουν τα έξοδα αποστολής και βγάζουν ό,τι τους αρέσει.

Σε περίπτωση τώρα που δε γράφει τιμή, γιατί είναι δώρο ή γράφει π.χ. 1 $ ,ο τελωνειακός έχει δικαίωμα να ανοίξει το δέμα και να κοστολογήσει στο περίπου την τιμή του προϊόντος. Αυτό βέβαια θέλει μεγάλη συζήτηση ,γιατί από που και ως που έχει δικαίωμα ο κάθε τελωνειακός ,ως μη ειδικός ,να κρίνει πόσο κάνει κάτι .Νομικά δεν έχει την εξειδίκευση να το κάνει, αλλά σίγουρα ένα laptop π.χ δεν κάνει 1 $...

Τέσπα τα παραπάνω είναι όλα στο περίπου .

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ παπούτσια marsel, giorgio armani και richmond στην Αθήνα; thx a lot :)

 

Giorgio Armani στην μπουτίκ, αν και όχι στη Σόλωνος, αλλά στη Κουμπάρη.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ παπούτσια marsel, giorgio armani, dsquared και richmond στην Αθήνα; thx a lot :)

 

 

Richmond-Dsquared

 

Lakis Gavalas Boutique Voukourestiou 50 (Τέρμα πάνω)

Traffic Solonos 31-33 κάτι τέτοιο

Detroit Μοναστηράκι Μητροπόλεως 88 (Κοντά στο Μετρό.Ανάμεσα σε ταβέρνες :).Mόνο για dsquared)

Detroit Κυριαζή 21, Κηφισιά

Detroit Κηφισιά Κυριαζή 6 - 8

Ensayar Γλυφάδα Ι. Μεταξά 24-26 (σε στοά -Μόνο dsquared)

Eponymo (Δίπλα στο Traffic .'Ισως έχει Richmond)

Sotris (Τσακάλωφ - απέναντι από τον Gavala ίσως έχει Richmond)

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις που μπορω να βρω στην αθηνα, κ κυριως προς κεντρο ή βορεια προαστια carhartt παντελόνια;; Αυτά που είναι σε στυλ στρατιωτικο με τσεπες στα πλαγια.. Σας ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

@xaxanoula

Στην Αθήνα θα βρεις carhartt στο nine-eleven, στην Αγιου Ιωαννου, στην Αγια Παρασκευη και στο Sublime, στην Ερμου χαμηλα, στο Μοναστηρακι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανα e-shop για Franklin-Marshall?

Έχω γκουγκλάρει κάποια αλλά θα ήθελα κάτι δοκιμασμένο!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Giorgio Armani στην μπουτίκ, αν και όχι στη Σόλωνος, αλλά στη Κουμπάρη.

 

Richmond-Dsquared

 

Lakis Gavalas Boutique Voukourestiou 50 (Τέρμα πάνω)

Traffic Solonos 31-33 κάτι τέτοιο

Detroit Μοναστηράκι Μητροπόλεως 88 (Κοντά στο Μετρό.Ανάμεσα σε ταβέρνες :).Mόνο για dsquared)

Detroit Κυριαζή 21, Κηφισιά

Detroit Κηφισιά Κυριαζή 6 - 8

Ensayar Γλυφάδα Ι. Μεταξά 24-26 (σε στοά -Μόνο dsquared)

Eponymo (Δίπλα στο Traffic .'Ισως έχει Richmond)

Sotris (Τσακάλωφ - απέναντι από τον Gavala ίσως έχει Richmond)

 

Thx guys. Για marsel δεν ξέρουμε τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανα e-shop για Franklin-Marshall?

Έχω γκουγκλάρει κάποια αλλά θα ήθελα κάτι δοκιμασμένο!

 

http://www.asos.com

http://www.yoox.com

 

Υπάρχουν και πολλά άλλα μη δοκιμασμένα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ψαχνω το συγκεκριμενο σκουφαι σε καποιο καταστημα στην Αθηνα. Μηπως γνωριζει καποιος ?

Στο Observatory που πηγα δεν το εχουν.

Ενας φιλος μου ειχε πει για ενα καταστημα στην Γλυφαδα με Yamamoto αλλα δεν θυμαμαι που μου ειχε πει.

 

http://y-3store.adidas.com/prodimg/thumbnails/0_123_E57414.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια παιδια ξερει κανεις που μπορω να βρω ρουχα antony morato ? εχω ξαναποσταρει αλλα....... http://www.morato.it
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μποξεράκια με τον Χόμερ Σίμσον ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε στην Θεσσαλονίκη;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει καμια μπουτικ dsquared στην Αθήνα ή καλύτερα β.π. ?

 

Καλησπέρα.Το έχουμε απαντήσει αυτό (προηγούμενη σελίδα) . Αν εννοείς monobrand store όχι ακόμα, 5 νομίζω υπάρχουν παγκοσμίως ,από τα οποία τα 2 Ιταλία. Πάντως οι δίδυμοι θα ανοίξουν ,μέχρι το 2010, 20 monobrand stores, από τα οποία ένα standard θα είναι στην Αθήνα.

 

Τι να την κάνεις όμως την boutique ,όταν έχεις Yoox και το luisaviaroma? Το μόνο καλό που θα κάνει η boutique είναι να πέσουν οι τιμές στα παπούτσια,να ισορροπήσουν κάπως τα πράγματα.Το έχει ξεφτιλίσει ο Γαβαλάς το θέμα με τα παπούτσια...320-338 στην Αθήνα ,260-270 στην Ιταλία στην ίδια season φέτος. Σε άλλα ρούχα οι τιμές είναι ίδιες πάνω κάτω.

Προσωπικά έχω να αγοράσω από κατάστημα από το Σεπτέμβριο. Τα παραπάνω παπούτσια που ανέφερα στο yoox (επειδή μερικά μοντέλα βγαίνουν κάθε χρόνο με μικροδιαφορές) τα φέρνουν με 130-160...Και αυτό ισχύει και για άλλες μάρκες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Το έχουμε απαντήσει αυτό (προηγούμενη σελίδα) . Αν εννοείς monobrand store όχι ακόμα, 5 νομίζω υπάρχουν παγκοσμίως ,από τα οποία τα 2 Ιταλία. Πάντως οι δίδυμοι θα ανοίξουν ,μέχρι το 2010, 20 monobrand stores, από τα οποία ένα standard θα είναι στην Αθήνα.

 

Τι να την κάνεις όμως την boutique ,όταν έχεις Yoox και το luisaviaroma? Το μόνο καλό που θα κάνει η boutique είναι να πέσουν οι τιμές στα παπούτσια,να ισορροπήσουν κάπως τα πράγματα.Το έχει ξεφτιλίσει ο Γαβαλάς το θέμα με τα παπούτσια...320-338 στην Αθήνα ,260-270 στην Ιταλία στην ίδια season φέτος. Σε άλλα ρούχα οι τιμές είναι ίδιες πάνω κάτω.

Προσωπικά έχω να αγοράσω από κατάστημα από το Σεπτέμβριο. Τα παραπάνω παπούτσια που ανέφερα στο yoox (επειδή μερικά μοντέλα βγαίνουν κάθε χρόνο με μικροδιαφορές) τα φέρνουν με 130-160...Και αυτό ισχύει και για άλλες μάρκες

 

Τι να σου κανει ο Γαβαλας!!! απο την αλλη αφου υπαρχουν ακομη καποιοι που αγοραζουν σε αυτες τις τιμες απο τα μαγαζια του καλα κανει και τις κραταει εκει .

 

Πως θα αλλιως θα εκανε το Σαββατο που μας περασε βολτιτσα στο Μιλανο στην Via montenapoleone με outfit που συνολικα στοιχιζε οσο ενα καλο μεσο οικογενειακο αυτοκινητο..

 

Αυτα ειναι !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μποξεράκια με τον Χόμερ Σίμσον ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε στην Θεσσαλονίκη;

 

Xaxa exw k egw. Sta hondos pane sthn minerva.

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...