Jump to content

Fashion & Style


termi21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαγκας ο james ;)(μαλλον εχουμε τα ιδια γουστα)

 

Προσθετω στη λιστα :

 

Takeshy Kurosawa (αρρωστα jeans) εχω ενα και το χω λιωσει :D

 

παπουτσιαkia Y-3 (by Yohji Yamamoto)

 

Michiko Koshino

 

(Οι Ιαπωνες ειναι στα πανω τους το τελευταιο διαστημα)

 

Seal Kay

 

Religion :t-shirt πολυ μπροστα (και οχι μονο)

 

John Richmond – πολυ ωραια καλοραμμενα κτλ αλλα λιγο πανακριβα (dsquared fasi)

 

Rare : Super – duper(made in italy)! Λιγο πιο casual φαση

 

Scotch and Soda : πολυ καλες τιμες και πολυ καλη ποιοτητα

 

Take two : ωραια τζινακια σε λογικες τιμες (ιταλικα )

 

Z-Brand : πολυ ωραια ρουχαλακια, made in usa λιγο τσιμπημενες τιμες

 

 

We Are Replay : (η ειδικη κολεξιον της Replay ) παρα πολυ καλα jeans και κοντομανικα (ορισμενα ,οχι ολα)

 

 

Για τα εξης :

 

Gsus : επεσαν αρκετα

 

De Puta Madre : έλεος πια.

 

 

Ed hardy γουσταρω (εχω all starakia με κατι geishas πανω απιστευτα!!) αλλα μαλλον εχουν παρει τον κατηφορο (οπως εγινε με τα von dutch που «καηκαν »απο την υπερ-προβολη)

 

Dsquared –δεν χρειαζονται συστασεις πιστευω, εχουν την απιστευτη εφαρμογη.

 

Amplified τρομερα t-shirt σε rock στυλακι

 

Και αλλα τοσα που ισως ξεχναω η δεν ξερω :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μερικές μάρκες που έγραψες έχουν ψιλοεδραιωθεί στην ελληνική αγορά όπως τα replay ,κάτι σαν diesel μου κάνει η φάση ,πρέπει να ανήκουν και στον όμιλο της diesel στην Ελλάδα. Κύριοι υπεύθυνοι για την αναγνωρισιμότητα των brands που έγραψα πιστεύω ότι είναι το ζεύγος Beckham...

Ζ-Brand έχει ωραία σορτς,τσιμπημένες οι τιμές στην Ευρώπη,γιατί αν αγοράζεις από Αμερική ψιλο-οκ.

Για ed hardy πιστεύω φταίει η υπερβολική παραγωγή, η γιγάντωση της εταιρείας στην Αμερική και τα πολλά celebrities.Αν δεν ήταν και ο Βάρδας ,θα λέγαμε τι είναι αυτά ακόμα στην Ελλάδα...Πάντως έχει μερικά ωραία σχέδια σε t-shirt και φούτερ (μέχρι και νερό βγάλανε...). Γενικά οι Αμερικάνικες μάρκες θεωρώ ότι είναι πιο τίμιες από τις Ευρωπαϊκές από άποψης κόστους ,απλά τα κοψίματά τους είναι για αμερικάνικο sizing...

True religion ,7 For All Mankind ,AG κλπ εδραιώνονται ,αν και δεν είναι της προτίμησης μου ,τουλάχιστον να μη βλέπουμε συνέχεια diesel diesel diesel ,λες και δεν υπάρχουν άλλες μάρκες.

Υ-3 και Rich καλά ,αλλά με τα ίδια λεφτά και λίγο παραπάνω, αγοράζω D2,που μου αρέσουν πιο πολύ ,οπότε γέρνω προς τα εκεί.Στην Αθήνα υπάρχουν μόνο 6 καταστήματα που πουλάνε D2 και παρόλ'αυτά τα βλέπεις σχετικά πιο συχνά από παλιά.

 

Rare,Scotch and Soda,Take two ,δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη .

 

Αγοράζεις online?Το revolveclothing.com έχει πολλές από αυτές τις μάρκες που αναφέρεις για mid-budget καταστάσεις+καλή ποιότητα ρούχων ,έχω αγοράσει αρκετά απο εκεί ,μόνο 10$ έξοδα αποστολής. Για "υψηλές ραπτικές" diabro.net ,neimanmarcus.com και luisaviaroma.com τα καλύτερα για Ελλάδα,γιατί δεν περνάνε τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου james νομιζεις οτι εδραιωθηκαν επειδη γνωριζεις.

Ο περισσοτερος κοσμος ομως δεν εχει ιδεα,κ ακομη ειναι στα diesel..:rolleyes:

Σε αυτο φταινε και οι καταστηματαρχες που προωθουν συνηθως diesel energie και deputa αφου δεν τολμουν να φερουν τπτ αλλο

 

 

Τα replay εγιναν οντως σουπα αλλα εγω ειπα για τα We are Replay που ειναι μακραν καλυτερα και οχι τοσο διαδεδομενα αφου λιγοι γνωριζουν τη διαφορα. τα περσινα και φετινα τους jeans εχουν μοντελα που μετρανε πολυ παντως.γι αυτοκαι κοστιζουν και διπλασια χρηματα Τεσπα μην τους κανω αλλη διαφημιση :D

 

 

Οσο για το online shopping μαλλον δεν μου κανει εμενα προσωπικα. Θεωρω οτι πριν αγορασεις τα ρουχα πρεπει Π-Α-Ν-Τ-Α να τα δοκιμαζεις, για να δεις την εφαρμογη πανω σου,ποιοτητα υφασματος (αν ειναι μαλακο να υπολογισεις ποσο θα ανοιξει)κτλ

 

Ακομα και αν φορας ρουχα συγκεκριμενης εταιριας που ξερεις το νουμερο σου υπαρχει περιπτωση να εχει διαφορετικη γραμμη και να φας πακετο !

 

Επισης παντα τα αγοραζω λιγο πιο στενα απ οτι τα φοραω αφου συνηθως τα περισσοτερα ρουχα ανοιγουν (½ - 1 νουμερο τουλαχιστον) με εξαιρεσεις βεβαια

 

Περυσι πηρα βερμουδα τζινισια d2 48 και στη συνεχεια εγινε 50 (και δεν εδειχνε πολυ μαλακο το υφασμα) βεβαι ακομα και ετσι καθεται super!:) (dsquared=εγγυηση)

 

 

Τεσπα αν δεν εχει και τελωνειο(πολυ περιεργο) καρασυμφερει ! ;)απλα δεν μου κανει εμενα

Link to comment
Share on other sites

Ως τώρα έχω κάνει καμιά 20αριά αγορές μέσω ίντερνετ ,κυρίως μπλουζάκια (αλλά και jackets ,φούτερ , ποτέ όμως jeans) και όλα μου είναι οκ .Συμφέρει λόγω $ ,είναι πιο φτηνά στο εξωτερικό ,ειδικά αν σου τα στέλνουν με απλό ταχυδρομείο πχ USPS ,δεν περνάει τελωνείο αν δεν υπερβαίνει η αγορά τα 350$ νομίζω,τουλάχιστον εγώ ποτέ δεν πλήρωσα τίποτα.Χώρια ότι σου ρχονται σπίτι σου σε 3-4 εργάσιμες :) . Συνήθως ξέρω το νούμερο ,γιατί έχω ρούχα από τη μάρκα που θα αγοράσω.Θα σου δώσω μερικά τρανταχτά παραδείγματα:

 

- Affliction μπλουζάκια : Online 20-40$ , Ελλάδα 75-100 Ευρώ

- Ed hardy μπλουζάκια : Online 60-120$ , Ελλάδα 80-150 Ευρώ

- Alpha industries Jackets : Online 80-150$ , Ελλάδα 220-355 Ευρώ (Πήρα alpha Ν2Β με 89+40$ έξοδα αποστολής ~ 90Ευρώ και στον Carouzo το έχει 355 Ευρώ ,σκέτη κλεψιά)

-faith καπέλα : Online 88$(δωρεάν αποστολή), Ελλάδα 85 Ευρώ

 

Φαίνεται ότι οι καταστηματάρχες ζουν σε άλλο πλανήτη όπου 1$=1 Ευρώ

 

Dsquared ,τουλάχιστον στην αντρική μόδα ,δε γνωρίζω για τη γυναικεία , πιστεύω ότι είναι η top brand τα τελευταία 4-5 χρόνια ,όλοι οι υπόλοιποι οίκοι έχουν μείνει πίσω και οι Αμερικάνοι κερδίζουν συνεχώς έδαφος (πιο φτηνοί).DxD= Έμφαση στην λεπτομέρεια,όλα handmade,διαχρονικά,πλυμένα άπειρες φορές και τέλεια εφαρμογή (+δύσκολη η απομίμηση) .

 

PS και γω 48 φοράω και πήρα πριν ένα μήνα jean ss2008 ,μάλλον στο χέρι πλύσιμο :worry: ...

Link to comment
Share on other sites

Και γω 48 ειμαι και πηγα χθες να δοκιμασω ενα παντελονι, το οποιο δοκιμασα το ιδιο στην Αγγλια και δεν το πηρα γιατι μου'τανε κοντο και εδω ηθελα 50 [το οποιο παλι κοντο ητανε]

 

Επισης να αναφερω οτι τρελαινομαι με Neil Barret τα οποια ειναι εντελως πανακριβα και εχω βαρεθει την κατασταση που επικρατει με τα D&G

Link to comment
Share on other sites

Το μηκος ελαχιστα αλλαζει ,οχι οτι δεν μεταβαλεται,επειδη ειμαι στα ρουχα απο τοτε που γεννηθηκα θα σου πω απο την εμπειρια μου τα εξης:

Η συνηθεστερη μεταβολη που μπορεις να βρεις ειναι περιπου στους 2 ποντους στην καθε πλευρα ,δηλαδη 4 στην περιφερεια στο συνολο,αλλα εξαρταται παρα πολυ το παραπανω απο την μαρκα του ρουχου,οσο πιο στιλατη ειναι η μαρκα τοσο μικροτερη αναπτυξη εχει σε εκατοστα.τωρα οσο αφορα το μηκοςσυνηθως απο το πιο μικρο νουμερο στο αμεσως επομενο ειναι στον 1 και κατι ποντο και οσο ανεβαινει το μεγεθος πολλαπλασιαζεται.στο 2ρο μεγεθος απο το τριτο ειναι 2 , στο 3ο απο το 4ο ειναι 4 και παει λεγοντας.παντως η καθε μαρκα εχει την δικη της λογικη.δεν παιζει ολα τα μεγεθη να εχουν το ιδιο μηκος.ευχομαι να βοηθησα.

 

Thanks alexasso. Βοήθησες και πολύ μάλιστα.

Τώρα θα αρχίσω μάλλον να ενοχλώ τα online shops προκειμένου να μάθω τι μέγεθος αφορά το μήκος που δίνουν κατά περίπτωση. Βαρέθηκα να συλλέγω ρούχα που δεν φοράω λόγω μήκους... :(

Link to comment
Share on other sites

Dsquared ,τουλάχιστον στην αντρική μόδα ,δε γνωρίζω για τη γυναικεία , πιστεύω ότι είναι η top brand τα τελευταία 4-5 χρόνια ,όλοι οι υπόλοιποι οίκοι έχουν μείνει πίσω και οι Αμερικάνοι κερδίζουν συνεχώς έδαφος (πιο φτηνοί).DxD= Έμφαση στην λεπτομέρεια,όλα handmade,διαχρονικά,πλυμένα άπειρες φορές και τέλεια εφαρμογή (+δύσκολη η απομίμηση) .

 

Όχι και καλύτερο brand name τα DSquared... Καλά είναι, υπάρχουν εξίσου καλές μάρκες. :)

 

Εξ άλλου τι είναι οι DSqaured, οι D&G της σημερινής εποχής...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Και δεν τα λες και διαχρονικα επεδη εχουν μια ταμπελα 10 χιλιομετρα να γραφει DSQUARED

 

Άσε που σε μερικά κομμάτια το στυλ τους είναι το λιγότερο κιτς... Στα jeans δεν αντιλέγω, είναι σίγουρα από τις κορυφαίες, αλλά όχι και η κορυφαίο ανδρικό brand name...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ε καθηστε ρε παιδια, διαχρονικα δεν προλαβαν να γινουν ακομα. αν συνεχισουν ετσι ομως σε καμμια 10 χρονια.. ;)

 

το οτι ειναι κορυφαια ομως, ειναι.

απλα οι ανθρωποι ξερουν απο γραμμες και εφαρμογη..

 

και οπως και να το κανουμε,παντα ειναι ωραιο να φορας κατι σε dsquared, εχουν ενα glam τα ρουχα τους :D

 

 

toxic καποια jeans d2 (τα περισσοτερα μαλλον)βγαινουν (το ιδιο μοντελο)σε 2 μηκη και 2 φαρδυ (κοντο - μακρυ και πιο φαρδυ -πιο στενο ) επισης τα '08 τα εχουν βγαλει τα περισσοτερα κοντα(νεα ταση) με μηκος μεχρι τον αστραγαλο.

 

δοκιμασα ενα και λαλησα!:p (μεχρι τον αστραγαλο με την ιταλικη σημαια στην πισω τσεπη) θα το χτυπησω μαλλον :D

να ηταν και λιγο πιο φτηνα ρε γμτ :( :)

Link to comment
Share on other sites

ε καθηστε ρε παιδια, διαχρονικα δεν προλαβαν να γινουν ακομα. αν συνεχισουν ετσι ομως σε καμμια 10 χρονια.. ;)

 

το οτι ειναι κορυφαια ομως, ειναι.

απλα οι ανθρωποι ξερουν απο γραμμες και εφαρμογη..

 

και οπως και να το κανουμε,παντα ειναι ωραιο να φορας κατι σε dsquared, εχουν ενα glam τα ρουχα τους :D

 

 

toxic καποια jeans d2 (τα περισσοτερα μαλλον)βγαινουν (το ιδιο μοντελο)σε 2 μηκη και 2 φαρδυ (κοντο - μακρυ και πιο φαρδυ -πιο στενο ) επισης τα '08 τα εχουν βγαλει τα περισσοτερα κοντα(νεα ταση) με μηκος μεχρι τον αστραγαλο.

 

δοκιμασα ενα και λαλησα!:p (μεχρι τον αστραγαλο με την ιταλικη σημαια στην πισω τσεπη) θα το χτυπησω μαλλον :D

να ηταν και λιγο πιο φτηνα ρε γμτ :( :)

 

Τα Dsquared είναι πολύ κραυγαλέα για τα - κλασσικά - γούστα μου. Δεν αντιλέγω, είναι από τις καλύτερες μάρκες, αλλά δεν είναι η κορυφαία (για την ακρίβεια δεν υπάρχει καμία κορυφαία). :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

επισης ξεχασα να πω οτι και τα γυναικεια dsquared ειναι απο τα πιο sexy γυναικεια ρουχα :love:

 

 

δεν υπαρχει πιο ωραιο πραγμα απο μια ωραια κοπελα με dsquared!! αναδεικυουν το γυναικειο σωματακι (ειδικα το κ+λαρακι) με τον καλυτερο τροπο :D

Link to comment
Share on other sites

επισης ξεχασα να πω οτι και τα γυναικεια dsquared ειναι απο τα πιο sexy γυναικεια ρουχα :love:

 

 

δεν υπαρχει πιο ωραιο πραγμα απο μια ωραια κοπελα με dsquared!! αναδεικυουν το γυναικειο σωματακι (ειδικα το κ+λαρακι) με τον καλυτερο τροπο :D

 

Ενώ άλλα ρούχα δεν το κάνουν αυτό; :wink: :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

οταν καποια κοπελα εχει το καταλληλο σωμα ολλα τα ρουχα πανω τις κανουν θαυματα...;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οταν καποια κοπελα εχει το καταλληλο σωμα ολλα τα ρουχα πανω τις κανουν θαυματα...;)

 

Here, here... :wink: :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ε καθηστε ρε παιδια, διαχρονικα δεν προλαβαν να γινουν ακομα. αν συνεχισουν ετσι ομως σε καμμια 10 χρονια.. ;)

 

το οτι ειναι κορυφαια ομως, ειναι.

απλα οι ανθρωποι ξερουν απο γραμμες και εφαρμογη..

 

και οπως και να το κανουμε,παντα ειναι ωραιο να φορας κατι σε dsquared, εχουν ενα glam τα ρουχα τους :D

 

 

toxic καποια jeans d2 (τα περισσοτερα μαλλον)βγαινουν (το ιδιο μοντελο)σε 2 μηκη και 2 φαρδυ (κοντο - μακρυ και πιο φαρδυ -πιο στενο ) επισης τα '08 τα εχουν βγαλει τα περισσοτερα κοντα(νεα ταση) με μηκος μεχρι τον αστραγαλο.

 

δοκιμασα ενα και λαλησα!:p (μεχρι τον αστραγαλο με την ιταλικη σημαια στην πισω τσεπη) θα το χτυπησω μαλλον :D

να ηταν και λιγο πιο φτηνα ρε γμτ :( :)

 

A, δεν το ξερα αυτο για το μηκος.

 

Για jeans παντως, τρελαθηκα με τα We are replay

Link to comment
Share on other sites

Και δεν τα λες και διαχρονικα επεδη εχουν μια ταμπελα 10 χιλιομετρα να γραφει DSQUARED

 

χμμμ δεν γνωρίζω και πολλά d2 να έχουν 10 χιλιόμετρα ταμπέλα ,εκτός αν λες λίγα μπλουζάκια από τα 10-15 περίπου που βγάζουν σε κάθε collection και δεν ξέρω και πολλούς να φοράνε αυτά τα ρούχα,εκτός αν κάποιος κυκλοφορεί μόνο Κολωνάκι ή Γλυφάδα.Οκ συμφωνώ μερικά ίσως να είναι λίγο extreme .Αν έχουν 1,2,3 κιτς ρούχα τα dsquared ,τι να πουμε για τα AJ ,DG,Cavalli και όλους τους άλλους οίκους που τα ποσοστά κιτς στις εμπορικές collections τους είναι μεγαλύτερα.

Τώρα τι είναι κιτς και τι όχι είναι θέμα υποκειμενικό .Για μένα το κλασικό levi's ή diesel jean με παπούτσια timberland ,τις άσπρες κάλτσες ,το πουκάμισο ralph lauren-nautica,tommy κλπ είναι κιτς. Είναι από τους ελάχιστους οίκος μόδας υψηλής ραπτικής που τη δεκαετία που ζούμε στα νεανικά αντρικά παρουσίασε κάτι το διαφορετικό ,πέρα από τα συνηθισμένα στο casual ντύσιμο ,για να μη μιλήσω για τα sweaters τους ,τα jackets κλπ. Για να είναι ένα ρούχο διαχρονικό ,πρέπει όχι μόνο να το φοράς μετά από πολλά χρόνια ,αλλά να έχει αντέξει και να παραμένει σαν καινούργιο μέχρι τότε. Ό,τι d2 έχω από το 2004 είναι ακόμα σαν καινούργιο και είναι ακόμα της μόδας.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ δεν γνωρίζω και πολλά d2 να έχουν 10 χιλιόμετρα ταμπέλα ,εκτός αν λες λίγα μπλουζάκια από τα 10-15 περίπου που βγάζουν σε κάθε collection και δεν ξέρω και πολλούς να φοράνε αυτά τα ρούχα,εκτός αν κάποιος κυκλοφορεί μόνο Κολωνάκι ή Γλυφάδα.Οκ συμφωνώ μερικά ίσως να είναι λίγο extreme .Αν έχουν 1,2,3 κιτς ρούχα τα dsquared ,τι να πουμε για τα AJ ,DG,Cavalli και όλους τους άλλους οίκους που τα ποσοστά κιτς στις εμπορικές collections τους είναι μεγαλύτερα.

 

Μπερδεύεις τις σειρές ρούχων με τους οίκους. Επί παραδείγματι, ο οίκος Armani, δεν χαρακτηρίζεται από τα ρούχα της δεύτερης φθηνότερης σειράς του...

 

Τώρα τι είναι κιτς και τι όχι είναι θέμα υποκειμενικό .Για μένα το κλασικό levi's ή diesel jean με παπούτσια timberland ,τις άσπρες κάλτσες ,το πουκάμισο ralph lauren-nautica,tommy κλπ είναι κιτς.

 

Φυσικά και είναι υποκειμενικό. Αλλά κιτς, σημαίνει κακόγουστο/υπερβολικό και όσο να'ναι, δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις κακόγουστο ένα πουκάμισο επειδή είναι μιάς συγκεκριμένης μάρκας που δεν σου αρέσει. Κι εμένα δεν μου αρέσει να φοράει κάποιος Burberry πουκάμισο και να διπλώνει τα μανίκια ώστε να φαίνεται το καρώ, αλλά κακόγουστο δεν είναι.

 

Υ.Γ.

Και καλά Ralph Lauren/Hilfiger, αλλά τα Nautica τα φοράνε στη συντριπτική τους πλειοψηφία μόνο μεσήλικες...

 

Είναι από τους ελάχιστους οίκος μόδας υψηλής ραπτικής που τη δεκαετία που ζούμε στα νεανικά αντρικά παρουσίασε κάτι το διαφορετικό ,πέρα από τα συνηθισμένα στο casual ντύσιμο ,για να μη μιλήσω για τα sweaters τους ,τα jackets κλπ. Για να είναι ένα ρούχο διαχρονικό ,πρέπει όχι μόνο να το φοράς μετά από πολλά χρόνια ,αλλά να έχει αντέξει και να παραμένει σαν καινούργιο μέχρι τότε. Ό,τι d2 έχω από το 2004 είναι ακόμα σαν καινούργιο και είναι ακόμα της μόδας.

 

Δεν θα έλεγα πως παρουσίασε κάτι διαφορετικό. Θα έλεγα ότι εκμεταλλεύθηκε το κενό που δημιούργησε η μεταστροφή των D&G και παρουσίασε συλλογές οι οποίες χαρακτηρίζονταν από στοιχεία που δεν συναντάς πλέον σε άλλες μάρκες, γιατί η παγκόσμια τάση στρέφεται προς το λιγότερο κραυγαλέο και περισσότερο ποιοτικό.

 

Στα 80s λόγου χάρη, τα τεράστια logos ήταν της μόδας. Από τις αρχές της δεκαετίας του 90 και πολύ περισσότερο από τις αρχές της παρούσης δεκαετίας, οι καταναλωτές επιζητούν μεγαλύτερη διακριτικότητα στις μάρκες που αγοράζουν, συνδυασμένη με καλύτερη ποιότητα. Εν ολίγοις, δεν θέλουν να μοιάζουν με διαφημιστικές πινακίδες.

 

Οι DSquared επιμένουν στο κραυγαλέο/επιδεικτικό, χωρίς αυτό να σημαίνει πως επιδεικνύουν το όνομα τους.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ,no offense, αλλά τα emporio armani ,armani collectioni ,armani jeans σε ποιον ανήκουν? Τι θα πει δε χαρακτηρίζεται?Δηλαδή τα armani jeans δεν δείχνουν το χαρακτήρα του armani?Το ίδιο brand είναι ,αν και είναι άλλη σειρά.Όχι μόνο δε χαρακτηρίζεται ,αλλά κακοχαρακτηρίζεται ,που αυτές οι σειρές είναι made in Rumania κλπ και διαφέρουν από τα ρούχα που βάζει στην πασαρέλα.Αυτό είναι το καλό με τα Dsquared ,όλα σε μία collection ,χώρια ότι όλα τα σχεδιάζουν οι ίδιοι και όχι κάποιοι που τους έχουν ορίσει .Εξάλλου σε μία boutique θα βρεις και τα armani jeans και τα emporio armani .Ακόμα και τα GA έχουν κάτι ταμπέλες τεράστιες. Να μη μιλήσω για άλλες brands ,θα γίνω κουραστικός.

 

Φυσικά και είναι υποκειμενικό. Αλλά κιτς, σημαίνει κακόγουστο/υπερβολικό και όσο να'ναι, δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις κακόγουστο ένα πουκάμισο επειδή είναι μιάς συγκεκριμένης μάρκας που δεν σου αρέσει. Κι εμένα δεν μου αρέσει να φοράει κάποιος Burberry πουκάμισο και να διπλώνει τα μανίκια ώστε να φαίνεται το καρώ, αλλά κακόγουστο δεν είναι.

 

Δεν είναι κακόγουστο/υπερβολικό το 90% του πληθυσμού να φοράει αυτά τα ρούχα που γράφω ,ενώ υπάρχουν και άλλες μάρκες? Οκ ένας 40αρης δεν μπορεί να φοράει dsquared ,μπορεί όμως να φορέσει πχ Zegna αντί για Ralph Lauren ή μία από τις δεκάδες ποιοτικές και φτηνές Αμερικάνικες.Nautica όντως φοράνε και νέοι.Σόρυ αλλά όπως είπα είναι υποκειμενικό το θέμα του κιτς. Εξαρτάται από ποια οπτική γωνία το δεις.

 

Για μένα η γραμμή D2 είναι unique , όπως πχ τη δεκαετία 90 ο armani ήταν ο ξεχωριστός στο επιμελώς ατιμέλητο κλπ ,ξεχώρισε.

 

Δεν θα έλεγα πως παρουσίασε κάτι διαφορετικό. Θα έλεγα ότι εκμεταλλεύθηκε το κενό που δημιούργησε η μεταστροφή των D&G και παρουσίασε συλλογές οι οποίες χαρακτηρίζονταν από στοιχεία που δεν συναντάς πλέον σε άλλες μάρκες, γιατί η παγκόσμια τάση στρέφεται προς το λιγότερο κραυγαλέο και περισσότερο ποιοτικό.

 

Δε νομίζω ότι οι γραμμές των D2 έχουν άξιους ανταγωνιστές στο είδος τους,χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν πολλοί τοπ designers . Το ότι δεν ακολουθούν την παγκόσμια τάση είναι που τους κάνει ξεχωριστούς, αυτό έλειπε αν όλες οι μάρκες να ακολουθούσαν μια παγκόσμια τάση. Τώρα για ποιότητα ρούχων στα dsquared ,δε χρειάζεται να απαντήσω .Μακάρι και σε άλλους designers να πλήρωνες την ποιότητα και όχι το brand name made in Hong Kong,China ,Slovakia ,Singapure κλπ.

Όπως και να χει είναι θέμα υποκειμενικό ,κραυγαλέα για μένα όχι,ίσως rock ironic .

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ,no offense, αλλά τα emporio armani ,armani collectioni ,armani jeans σε ποιον ανήκουν? Τι θα πει δε χαρακτηρίζεται?Δηλαδή τα armani jeans δεν δείχνουν το χαρακτήρα του armani?Το ίδιο brand είναι ,αν και είναι άλλη σειρά.Όχι μόνο δε χαρακτηρίζεται ,αλλά κακοχαρακτηρίζεται ,που αυτές οι σειρές είναι made in Rumania κλπ και διαφέρουν από τα ρούχα που βάζει στην πασαρέλα.

 

No offence, αλλά στο προηγούμενο μήνυμα σου, αναφέρθηκες μονάχα στα Armani Jeans (και είναι Armani Collezioni ;)).

 

Δεν μπορείς να κρίνεις ολόκληρο τον οίκο μόδας από τις φθηνότερες σειρές του. Καλώς ή κακώς, με μέλημα του το κέρδος, ο οίκος Armani εκτός της κορυφαίας σειράς Armani Prive, βγάζει και άλλες σειρές, φθηνότερες, οι οποίες σίγουρα αντανακλούν ως ένα σημείο το ύφος του οίκου, αλλά σίγουρα όχι εντελώς.

 

Αυτό είναι το καλό με τα Dsquared ,όλα σε μία collection ,χώρια ότι όλα τα σχεδιάζουν οι ίδιοι και όχι κάποιοι που τους έχουν ορίσει .Εξάλλου σε μία boutique θα βρεις και τα armani jeans και τα emporio armani .Ακόμα και τα GA έχουν κάτι ταμπέλες τεράστιες. Να μη μιλήσω για άλλες brands ,θα γίνω κουραστικός.

 

Αντίθετα, λίγα καταστήματα Armani έχουν όλες τις σειρές. Λ.χ. στην Αθήνα, τα καταστήματα στη Μηλιώνη και στη Κουμπάρη, έχουν εντελώς διαφορετικό ύφος και πράγματα.

 

Εξάλλου, δεν είπε κανείς ότι ο Armani δεν έχει βγάλει ρούχα - διαφημιστικές πινακίδες... Τουναντίον, ίσως είναι και ο πρώτος διδάξας σε αυτά... :p

 

Δεν είναι κακόγουστο/υπερβολικό το 90% του πληθυσμού να φοράει αυτά τα ρούχα που γράφω ?Σόρυ αλλά όπως είπα είναι υποκειμενικό το θέμα του κιτς. Εξαρτάται από ποια οπτική γωνία το δεις.

 

Δεν είναι κακό γούστο, είναι έλλειψη γούστου και ικανότητας να διαλέγεις κάτι επειδή σου αρέσει και όχι επειδή το φοράνε οι άλλοι...

 

Δε νομίζω ότι οι γραμμές των D2 έχουν άξιους ανταγωνιστές στο είδος τους,χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν πολλοί τοπ designers . Το ότι δεν ακολουθούν την παγκόσμια τάση είναι που τους κάνει ξεχωριστούς, αυτό έλειπε αν όλες οι μάρκες να ακολουθούσαν μια παγκόσμια τάση. Τώρα για ποιότητα ρούχων στα dsquared ,δε χρειάζεται να απαντήσω .Μακάρι και σε άλλους designers να πλήρωνες την ποιότητα και όχι το brand name made in Hong Kong,China ,Slovakia ,Singapure κλπ.

Όπως και να χει είναι θέμα υποκειμενικό ,κραυγαλέα για μένα όχι,ίσως rock ironic .

 

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Υπάρχει λόγος όμως που παρ'όλο που θεωρούνται από τα κορυφαία ονόματα στο χώρο της μόδας, δεν φτάνουν σε κανένα σημείο οίκους όπως Armani, Gucci, Dior, Tom Ford, Prada, Balenciaga κλπ...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ok,δε συμφωνούμε οπότε το σταματάω σε αυτό το μήνυμα να σου ανταπαντάω, διακρίνω και μια δόση ειρωνείας,δε θέλω να έρθω σε κόντρα,λίγο γελοίο μέσω ίντερνετ... Τα armani jeans,emporio armani ,armani colleZZZZZioni ανήκουν στα armani jeans?Νομίζω κάνεις λάθος.Εκτός αν δεν κατάλαβες τι έλεγα: Τα armani jeans,emporio armani ,armani colleZZZZZioni τα βάζω στο ίδιο τσουβάλι ,ακόμα και αν οι δύο τελευταίες σειρές έχουν κάποια αξιόλογα κομμάτια ,στην πλειόνοτητά τους made in Rumania κλπ .

Οι μεγάλοι οίκοι την πάτησαν με τα εμπορικά ρούχα ,έγινε η δουλειά σούπα και έχασαν το χαρακτήρα τους,γι αυτό και επιστρατεύτηκε και ο Μπέκαμ από τον Αρμάνι,μπας και ξανατραβήξουν τα φώτα της δημοσιότητας .Ανέφερα και τα Giorgio Armani ότι κάνουν μπαμ ορισμένα.

Κάθε οίκος κρίνεται από τη συνολική εικόνα και του οίκους που αναφέρεις έχουν ιστορία 30-60+ χρόνων ενώ οι dsquared κάτι λίγο παραπάνω από μια 10ετία .

Τώρα αν το γυρίσω να μιλάω σε στίλ εταιρείας και πολυεθνικό για τους οίκους που αναφέρεις και όχι μόνο στον τομέα ρούχων,όντως δε συγκρίνεται η κεφαλαιοποίηση των d2 με armani και dior ,αλλά σε μια εταιρεία δεν κοιτάς το καλύτερο και το ακριβότερο προϊόν ,το οποίο δεν θα απόκτησεις εξάλλου(10.000 Ε + το κοστούμι που θα σου ράψει ο τάδε σχεδιαστής),για να βγάλεις κέρδος, αλλά τι πουλάει στα εμπορικά και τα σοβαρά ρούχα για ηλικίες 30+ δεν πουλάνε .Ο 30+ άντρας θα πάρει κάτι και θα το κρατήσει ,ενώ οι ηλικίες 18-30 θα αγοράσουν από κάθε είδος x10 . Άρα οι εταιρείες που αναφέρεις στράφηκαν εμπορικά σε target groups και σε μικρές ηλικίες ,γι αυτό γιγαντώθηκαν. Τρανά σύγχρονα παραδείγματα ,εκτός οίκων ,στην Ελλάδα καταστήματα όπως ο Βάρδας, που εισχώρησε στο άσχετο στα Ed hardy, ο Carouzos με τα Carouzos Sketch κλπ.

 

 

[Ι]Δεν είναι κακό γούστο, είναι έλλειψη γούστου και ικανότητας να διαλέγεις κάτι επειδή σου αρέσει και όχι επειδή το φοράνε οι άλλοι...[Ι]

 

Διαφωνώ είναι θέμα Ελληνικής κλειστής οπισθοδρομικής κοινωνίας, ξέρουν ότι έχουν και άλλες επιλογές και φθηνότερες και ακριβότερες , αλλά δεν μπαίνουν στο κόπο ειρωνεύομενοι οτιδήποτε διαφορετικό και καινούργιο.

 

PS Στη Μηλιώνη έχει και armani jeans και emporio armani

Link to comment
Share on other sites

ok,δε συμφωνούμε οπότε το σταματάω σε αυτό το μήνυμα να σου ανταπαντάω, διακρίνω και μια δόση ειρωνείας,δε θέλω να έρθω σε κόντρα,λίγο γελοίο μέσω ίντερνετ... Τα armani jeans,emporio armani ,armani colleZZZZZioni ανήκουν στα armani jeans?Νομίζω κάνεις λάθος.Εκτός αν δεν κατάλαβες τι έλεγα: Τα armani jeans,emporio armani ,armani colleZZZZZioni τα βάζω στο ίδιο τσουβάλι ,ακόμα και αν οι δύο τελευταίες σειρές έχουν κάποια αξιόλογα κομμάτια ,στην πλειόνοτητά τους made in Rumania κλπ .

 

Ορίστε το μήνυμα σου.

 

[...]Αν έχουν 1,2,3 κιτς ρούχα τα dsquared ,τι να πουμε για τα AJ ,DG,Cavalli και όλους τους άλλους οίκους που τα ποσοστά κιτς στις εμπορικές collections τους είναι μεγαλύτερα.[...]

 

Αυτό δεν είναι ούτε Armani Collezioni, ούτε Emporio Armani, ούτε Armani Prive. Αν δεν θυμάσαι τι γράφεις, δε σου φταίει κανένας...

 

Οι μεγάλοι οίκοι την πάτησαν με τα εμπορικά ρούχα ,έγινε η δουλειά σούπα και έχασαν το χαρακτήρα τους,γι αυτό και επιστρατεύτηκε και ο Μπέκαμ από τον Αρμάνι,μπας και ξανατραβήξουν τα φώτα της δημοσιότητας .Ανέφερα και τα Giorgio Armani ότι κάνουν μπαμ ορισμένα.

Κάθε οίκος κρίνεται από τη συνολική εικόνα και του οίκους που αναφέρεις έχουν ιστορία 30-60+ χρόνων ενώ οι dsquared κάτι λίγο παραπάνω από μια 10ετία .

 

Γι' αυτό ακριβώς και δεν έχουν προχωρήσει ακόμη σε φθηνότερες σειρές. Μην ανησυχείς, μόλις εδραιωθούν περαιτέρω στην αγορά θα το κάνουν, νομίζω είναι ουτοπικό να πιστεύεις το αντίθετο...

 

Τώρα αν το γυρίσω να μιλάω σε στίλ εταιρείας και πολυεθνικό για τους οίκους που αναφέρεις και όχι μόνο στον τομέα ρούχων,όντως δε συγκρίνεται η κεφαλαιοποίηση των d2 με armani και dior ,

 

Δεν αναφέρομαι στην κεφαλαιοποίηση. Εκτός κι αν πιστεύεις ότι το πόσα χρήματα βγάζει μιά εταιρεία ένδυσης είναι ενδεικτικό του πόσο καλή είναι... :rolleyes:

 

αλλά σε μια εταιρεία δεν κοιτάς το καλύτερο και το ακριβότερο προϊόν ,το οποίο δεν θα απόκτησεις εξάλλου(10.000 Ε + το κοστούμι που θα σου ράψει ο τάδε σχεδιαστής),για να βγάλεις κέρδος, αλλά τι πουλάει στα εμπορικά και τα σοβαρά ρούχα για ηλικίες 30+ δεν πουλάνε .Ο 30+ άντρας θα πάρει κάτι και θα το κρατήσει ,ενώ οι ηλικίες 18-30 θα αγοράσουν από κάθε είδος x10 . Άρα οι εταιρείες που αναφέρεις στράφηκαν εμπορικά σε target groups και σε μικρές ηλικίες ,γι αυτό γιγαντώθηκαν. Τρανά σύγχρονα παραδείγματα ,εκτός οίκων ,στην Ελλάδα καταστήματα όπως ο Βάρδας, που εισχώρησε στο άσχετο στα Ed hardy, ο Carouzos με τα Carouzos Sketch κλπ.

 

Στα οποία Carouzos Sceth πουλάνε ότι ακριβώς και στα υπόλοιπα μαγαζιά, συν μερικά κομμάτια από τις τάχα μου μοδάτες μάρκες...

 

Διαφωνώ είναι θέμα Ελληνικής κλειστής οπισθοδρομικής κοινωνίας, ξέρουν ότι έχουν και άλλες επιλογές και φθηνότερες και ακριβότερες , αλλά δεν μπαίνουν στο κόπο ειρωνεύομενοι οτιδήποτε διαφορετικό και καινούργιο.

 

Η διαφωνία δεν είναι ειρωνεία. Όταν κάποιος δε συμφωνεί μαζί μας, δε σημαίνει ότι μας ειρωνεύεται. Για ψάξ' το καλύτερα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα δε συνεχίζω ,αλλά για τυχόν άλλους χρήστες που δεν κατάλαβαν τι έγραψα ,πλήν VeCo ,που έχει καταλάβει (κάνει πως δεν καταλαβαίνει)και συνεχίζει να είναι offensive με το τρόπο του: Στην τελευταία παράγραφο ,δεν αναφέρομαι στον Veco ,νομίζω είναι πασιφανέστατο .Η ειρωνεία αναφέρεται στο κλείσιμο ματιού και στη διόρθωση του collezioni ,λάθη γίνονται (όπως το Scetch,αντι για Sketch αλλά και άλλα δικά μου ορθογραφικά -συντακτικά). Νομίζω από τα συμφραζόμενα έχω γίνει κατανοητός για τις προσωπικές μου απόψεις.
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα δε συνεχίζω ,αλλά για τυχόν άλλους χρήστες που δεν κατάλαβαν τι έγραψα ,πλήν VeCo ,που έχει καταλάβει (κάνει πως δεν καταλαβαίνει)και συνεχίζει να είναι offensive με το τρόπο του: Στην τελευταία παράγραφο ,δεν αναφέρομαι στον Veco ,νομίζω είναι πασιφανέστατο .Η ειρωνεία αναφέρεται στο κλείσιμο ματιού και στη διόρθωση του collezioni ,λάθη γίνονται (όπως το Scetch,αντι για Sketch αλλά και άλλα δικά μου ορθογραφικά -συντακτικά). Νομίζω από τα συμφραζόμενα έχω γίνει κατανοητός για τις προσωπικές μου απόψεις.

 

Όσο για αυτό απόλυτα, το μόνο πρόβλημα είναι με το τι γίνεται όταν δεν ενστερνιζόμαστε όλοι τις απόψεις σου...

 

Αναφορικά με την ειρωνεία, ξέρεις τι λένε για την μύγα, κλπ...

 

Επίσης θα μπορούσες κάλλιστα να με διορθώσεις που έγραψα λάθος το Sketch, άντεχω στις διορθώσεις...

 

Και κάτι τελευταίο για να κλείσουμε. Δεν υπάρχει καλύτερη μάρκα στο χώρο της ανδρικής μόδας, γιατί πολύ απλά ο καθένας έχει διαφορετικά γούστα. Οπότε αφοριστικές απόψεις του στυλ «το καλύτερο ανδρικό brand» αυτή τη στιγμή, πρέπει να συνοδεύονται από μία πολύ μικρή φράση: «για μένα». :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν επέβελα σε κανέναν να συμφωνήσει με τις απόψεις μου ,γι αυτό και

στην προηγούμενη σελίδα,όλοι διαβάσανε ,πλην ενός, τη λέξη "πιστεύω" κλπ

 

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Υπάρχει λόγος όμως που παρ'όλο που θεωρούνται από τα κορυφαία ονόματα στο χώρο της μόδας, δεν φτάνουν σε κανένα σημείο οίκους όπως Armani, Gucci, Dior, Tom Ford, Prada, Balenciaga κλπ...

 

Δεν βλέπω κανένα "για μένα" ,οπότε τις υποδείξεις,διορθώσεις και τις συμβουλές καλό είναι να ξέρουμε πού τις δίνουμε με σκοπό να βγεί κάτι θετικό και όχι τις ειρωνείες .Μήπως άλλος έχει τη μύγα τελικά?

 

Πλην εταιρικών συγκρίσεων δεν υπάρχει απόλυτη σύγκριση στα ρούχα για μένα,αλλά προσωπικές απόψεις ,εδώ συμφωνούμε τελικώς .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...